NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6245 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 9 NOVEMBER 1903. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem I fDR,E maanden: 'f' Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de^dcMpen'in'de'n omtrek waar 'eeri Agent 'gevestigd is (kom der VÈËiïffwWiïfiÊnk Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 /r f .^v-^^rï"! Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 (Py A/lrf Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02X V 1 v 4-^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>| Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lb's Faubourg Montmartre. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad vau 9 Not. krat o. a. Blad A. ttnitenlandsch Overzicht Hot van Arbitrage, fiinnenl. en itadsberichten. Blad li. De voeding in 't Bin- ï-Gasthnis, Een Sportpraatje, I Babriek voor Dames. Raad van Beroep, Gemengd en Kerknieuws. i Het slot van "De terugkeer van Sherlock Holmes" vindt men iuj Zaterdagavond Bijvoegsel. Bovendien behoort bij dit nummer van Wad als gratis bijvoegsel no. 166 van Zaterdagavond" bevattende o.a. Haarlemmer HalletjesDe Smokke- aars van GibraltarMoppentrommel «uilleton. Burgemeester van Haarlem, brengt deze ter kennis van de ingezetenen aer Gemeente, dat bet op den 3den orember j.l. executoir verklaard kohier 7 op de Bedrijfsbelasting dezer Ge- leeate, dienst 1903/1904, op heden aan ontvanger der directe belastingen ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herin- erd, dat de belastingschuldigen ver licht zijn hunnen aanslag op den bij wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 6 November 1903. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-b. iuitenlandsch Overzicht We hebben vermeld' hoe de HONGAARSCHE j Kamer zich weer eens heeft aange- I eteld toen de nieuwe premier, Tisza. er zijn intree deed. De gemoederen i zijn nu in zoover bedaard, dat men er kans toe heeft gezien de minister verandering regelmatig te behande len. De Kamer besloot acte te nemen van Apponyï's ontslagaanvrage on der het uitspreken van de hoop, dat de nieuwe voorzitter in denzelfden geest werkzaam zal zijn als zijn vooi- ganger. Tisza heeft daarop zijn programma in de Kamer uiteen gezet. Tisza bood krachtig het hoofd aan de leden, die hem in de rede vielen en het begin van zijn toespraak trachtten te be lemmeren. Tenslotte hielden de la waaimakers op en werd Tisza met groote aandacht aangehoord. Net een troep stoute kinderen. Officieele Berichten. De Vereenigde Staten hebben de egeering van de REPUBL1CA DEL ISTMO rkend en daarmee is vrijwel haar oortbestaan verzekerd. De Europee- the mogendheden zullen zich waar- thijnlijk niet heel druk maken om zaak. daar deze in werkelijkheid hoofdzaak de Vereenigde Staten angaai. Met deze verandering m ;n toestand van Midden-Amerika is trzekerd de totstandkoming van het maal door de landengte van Pana- la en is tevens uitgemaakt dat het maal door de Vereenigde Staten zal orden aangelegd en dat die staat r de baas zal spelen, wat anderen, leciaal Engeland, nog wel eens on- mgenaam zou kunnen worden. Era- life tegenwerking zal er intusschen el niet te vreezen zijn en het is iet te verwachten dat de Ver. Staten ch daar de kaas van het brood zul- laten eten. De voorstanders van het Nicaragua- anaal zullen misschien nog wel wat jgenspartelen, maar ook daarvan is iet veel effect te wachten. Voor den iternationalen handel en scheepvaar t, het een zegen, dat nu de kans be aat dat het kanaal binnen afzien- aren tijd gereed komt. Aan de overzijde van den Grooten reaan gaan de onderhandelingen ssschen RUSLAND EN JAPAN sort, zonder dat men veel er van smeemt en de Engelsche bladen aan voort in hun pogingen, om de spanners tegen Rusland op te zet- o. Daartoe moeten berichten die- ia zooals de .Times" nu meldt. Dit ad verneemt uit Peking )e Russische gezant heeft verklaard at Rusland thans de aanstelling an een Russischen commissaris Ie oekden eischt, om den Tai'taarsclien raeraal te controleeren.China schijnt eer genegen, om aan de Russische schen ten aanzien van Mantsjoerije ia te geven, daar het beducht is >w een Japausch-Russische schik- Qg, waarbij Japan Mantsjoerije aan asland overlaat in ruil voor Korea, aar Japan heeft gezegd dat het >oit. zou dulden dat China's souve- ine rechten op Mantsjoerije wer- an prijsgegeven, tenzij China die diet. Dan zou Japan echter zijn ?en gedragslijn moeten herzien. En de Daily Mail" doet ook een it in 't zakje en laat zich uit Tsji- s melden, dat er een buitengewone Engheid in het Chineesche leger tfscht. Tienduizend soldaten be dden zich te Sjanhaikwan. De Kei len de Keizerin verleenen dagelijks tóënties aan hooge ambtenaren. fze allen raden een samengaan tus sen China en Japan aan. Ditmaal is er eens opstand' of oor log, zooals men het noemen wil in DUITSCH ZUID-WEST-AFR1KA. De Hottentotten hebben het plaatsje Warmbad aangevallen en vermees- terd, waarna natuurlijk versterkin gen derwaarts werden gezonden. Het volgende wordt aangaande een en ander gemeld Toen de oproerige Hottentotten hoorden dat ex Duitsche versterkin gen op weg waren naar Warmbad, verdubbelden zij hunne pogingen om Warmbad in te nemen, waarin zij slaagden. De Duitsche bezetting werd afgemaakt. De Hottentotten gingen tegelijkertijd de Duitsche ontzetüoe- pen tegemoet, met wie zij een scherp gevecht leverden. De uitslag van dit gevecht is onbekend. Een corps En gelsche verkenners bevond, dat de Hottentotten in sterken getale den oever van de Oranje-rivier bezet hiel den te Stinkfontein. Zij namen ook een dreigende houding tegen de En- gelschen aan, maar beproefden niet de rivier over te steken. De keizerlijke gouverneur van Duitsch Zuidwest-Af rik a meldt, in, verband met dp onlusten te Warm bad, uit Windhoek d.d. gisteren, dat het grootste deel der koloniale troe pen, met inbegrip van een bergbatte- rij. uitgerukt zijn, evenzoo kaffers van Witbooi en halfbloeds ten getale van 300 man. Uit Keetmanshoop ver neemt hij. dat ongeveer 150 man met 4 bergstukken en een machinekanon beschikbaar zijn. Van goed ingelichte ;ijde wordt verzekerd, dat de Bondel- zwart-Hottentotten niet meer dan 500 weerbare mannen tellen. Er zijn geen verdere berichten van het oorlogstooneel. We herinneren het p u - bliek nog even aan de voorstelling van v'Hetj Brondgeest-ensemble, hedenavond met de drie stukken van Heyermams en aan cle voorstelling, morgenavond door het Haarl. Tooneel van twee blijspelen. van Edmond Rostand „Cyrano de Bergerac". Daarna zal hij ten beste geven een schets van Falkland, getiteld„Een angstavond" en tot besluit een voor dracht van Coquelin ainé „Een man die niet fluiten kon". Orgelbespeling in de Groo te- of St. Bavokerk alhier op Dins dag 10 Nov. 1903. des namiddags van 12, door den Heer W. Ezerman. Programma 1. Fantasie en Fuga, J. Worp2. Canzonetta. J. Rliein- bergei'3. Sonate No. 2. Ch. Fink, a. Allegro moderato, b. Andante, c. Allegro risoluto 4. Andante. S. de Lange 5. Aria uit „Paulus". Men delssohn. Stadsneuws Haarlem, 7 November. Strijd in Steun. Het Haarlemisch. en het Plaatsel. Arbeiders-Secretariaat, hebben een nieuw Comité van Steun voor de uitgestotenen opgericht, omdat naar we in de Wekker lezen „vele „georgamseerden weigerden aan het ..bestaand» Comité gelden aJ te staan." Wij moeen ronduit verklaren, dat deze zaak «ns niet duidelijk was en er nu nog minder duidelijk op ge worden is. laar in dit nummer van ons blad de uitgeslotenen verklaren, met het nüuwe Comité niets van doen te willtn hebben. Op deze nanier zullen de uitge slotenen er wil het loodje bij leggen, want de menahen. die hun goed ge zind zijn. mair niet in staat om fi nesses van getrganiseerd of niet ge organiseerd zijr m zaken van philan- tropie, op hm rechte waarde te schatten, zullen nu allicht niet meer weten aan welk Comité zij hun bij drage zullen afitaan en, in twijfel, zich onthouden. Wil het nieuwj Comité dit resul taat niet, dan zal het zich thans eens wat duidelijker tver de roden van. zijn bestaan dienei uit te spreken. De meeste menschen toch. zullen zich nu afvragen ,,ws beduidt die wei gering van „georgj>iseerden" Is er iets bijzonders aar „georganiseerde"' gelden? Zijn deze lubbeltjes elf cen ten waard Waaom wordt het ge organiseerd zijn erweêr met de ha ren bijgesleept 't leeft, naar de uit geslotenen zeer tercht te verstaan geven, met hun zaal niets te maken. Zoolang wij daarontrent niet beter Zijn ingelicht, radenwij onzen lezers aan. zich maar aai het bestaande Comité te houden. Sociëteit V-ere eniging. Zondag wordt door het gezelschap onder directie van den heer J. F. Strengholt opgevoerd liet beroemde kluchtspel met zang. dans, kermis- vertooningen etc. in 4 bedrijven of 5 tafereelen „Robert en Bertram of de twee lustige Vagebonden". Het feit, dat voor deze uitvoering extra zijn geëngageerd de gebroeders Dalton, uitmuntend^ acrobaten, doet nog meer het welslagen van het stuk verzekerd zijn. In de Kroon komt Zondagavond weder het Rotterdamsch Tooneelge- zelschap. Directeur-Gérant Johan Mul der, thans met het lachsuccesstuk „Jan Ongeluk", van Kadelberg. Volksbond. Door de Afd. Haarlem van den Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik, is aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, waarin wordt aangedrongen op een spoedige behandeling van het Ontwerp-Drankwet. De afdeeling geeft Vrijdag 13 dezer in het Bromgebouw een feestavond, waarbij belangelooze medewerking wordt verleend door de vereenigingen „Har- monie", directeur de heer H. W. Hoff- meester Rz ,,J. J. Cremer", voorzitter de heer G. J. v. Gasteren„Haarl. Ge mengd Koor", directeur de heer Henn Pielage en „Kracht door Oefening", di recteuren de heeren Jac. J. en Cox. Meye- rink. De „Rein Leven'-beweging (zie het ingezonden stuk in „Haai- lenTs Dagblad" van 21 Sept. 1.1-) houdt Dinsdag a.s. hare aangekon digde propagandavergadering. zooals blijkt uit eene advertentie in dit blad. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag de reproductiën der decora tieve werken van verschillende heden- daagsche meesters, die voornamelijk op de figurale schilderkunst betrek king hebben nog tentoongesteld blij ven. De afdeeling Kunstsmeewerk werd uitgebreid met. eene bijzondere fraaie inwendige vensterafsluiting met lui ken die in haar geheel werd opge steld. Zondag is de toegang kosteloos. Akte examen ^voor vrije- en orde-oefeningen. Opgeroepen 12 vrouwel. candidaten. Geslaagd de da- j mes: J. M. F. Stork, C. C. Trapman. J M Traanberg. H. L. Tiggelaar, I G. G. Smoes. R. H. Snoek, J. G. J. Steinmeijer en E. A. N. Struys, ailen Amsterdam A. P. M Tusschenbroek. AlkmaarA. C. Söhnlein en M. G. Stein, beiden Haarlem. In het Douche-Badhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloopen week genomen 470 baden, in dat- aan het Leidscheplein 617. Baldadig. Vrijdagavond omstreeks vijf uur heb ben eenige opgeschoten jongens de cou ranten, aangeplakt op het daarvoor be stemde bord van de „Oprechte Haarlem- sche Courant", op den hoek van de Mo lenstraat en Kruisweg, in brand gesto ken. Was het vuur niet spoedig door voorbijgangers gedoofd, ook het bord zou zeker tn vlammen zijn opgegaan. FAUST Vele ledien der Soc. Vereeniging met hunne dames hadden Vrijdag avond gebruik gemaakt van de gele genheid, om de Nederl. Opera van den Stads-Schouwburg in de groote concertzaal met de opera Faust te zien en hooren optreden. Dat zij iets moois zouden hooren, wisten ailen vooruit, maar in wat er te zien zou zijn, liadden sommigen een zwaar hoofd, omdat de decors van de Nederl. Opera zelf te groot zijn en de Sociëteit dus tot hare eigen requisieten bepeTkt bleef. Dank zij deu voortvarenden ijver van een der be stuursleden. den heer M. II. Binger evenwel, was de voorstelling zeer goed aangekleed, voldeed vooral het decor van de eerste acte niet de ver schijning van Margaretha en het pa leis van Mephisto. Jammer, dat we1 géns het late uur de apothéose ach terwege blijven moest, nadat de ge vangenisscène ireeds zeer was bekort. Wat het muzikale gedeelte betreft, daarin spande zeker mevrouw Enge len— Sewing als Margaretha de kroon. Haar mooi geluid bracht opnieuw de 'toehoorders iu verrukking. Na haar verdient de heer A. van der Hoeck, die den Valentijn zong, een woord van lof. De Mephisto-partij was in handen van den heer Alexanders, die dikwijls zeer veel goeds te hooren gaf, maar vooral in de lagere tonen zijn kunstbroeder Orelio, van wien men deze partij zoo goed kent, niet kon doen vergeten. De heer Delamo, die Faust zong scheen minder gedisponeerd dan een vorigen keer. Zijn beste moment scheen ons de Cavatine. Overigens zag hij ej- veel te oud uit. "Van Mej. Bierlee hoorden wij met genoegen een zeer aardige Siebel. Ernstig ongeluk. Dezen morgen heeft in de fabriek van de firma Com. Sipkes aan den Koudenhom, een ernstig ongeluk plaats gehad. Charles Masthoff. een zeventienjarige volontair, raakte,'toen hij de drijfriem wilde overgooien, wat zijn werk niet was, met den rechterarm bekneld, zoodat de arm door den drijfriem letterlijk werd af gescheurd en hij verder nog ernstige inwendige kneuzingen bekwam. De hear P. W. Peereboom. arts alhier, verleende de eerste hulp. De ongelukkige is overgebracht naar het St. Elizabeths-gasthuis. Zijn toestand is zeer zorgelijk. A. R. Prop aganda-club. Het bestuur der A. R. Propaganda- club is thans samengesteld als volgt: A. Gravestein, voorzitter A. R. Baas. lste secretaris; W. de Vries Gz.. 2de secretarisP. Kalbfleisch. vice-voor- zitter en. penningmeester en D. Brum, bibliothecaris. Vrijdag 20 November zal in- het Brongebouw als spreker optreden de heer C. W. J. van Lummel, van Delft, met het onderwerp „Ons Ministerie", Er zal gelegenheid zijn tot debat. Hof van Arbitrage. De afdeeling „Haarlem en omstreken" der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde vergadert op Woensdag 11 Nov. a.s. :n 't Gebouw „Weten en Werken". De agenda bevat de volgende punten Ingekomen en uitgegane stukken Voorstel van het Bestuur verandering Huish. Reglement: Verslag afgevaard'g. den ter Algemeene Vergadering; Uit reiking der Zilveren Medaille voor 60 jaren trouwen dienst aan D. Kramer, werkzaam bij de firma Gebrs. Bijvoet tc Ovenveen,- Voordracht van den heer J. Sturing over „Haarzuylen", toegelicht door lichtbeelden Onderlinge Tentoon stelling en wat verder ter tafel komt. J. J. Cremer. A. s. Woensdag 11 ïovember wordt voor de leden van Cr-mer een voor- j dracht-avond gegeven ïoor den heer W. C. Goteling Vinnis/an 's Graven- I hage. Deze zal niet rtïer of minder voordragen het beroerde tooneelspel Vernietigd is door het Gerechtshof te Amsterdam het faillissement van de naamlooze vennootschap Maatschap pij tot Exploitatie van onroerende goederen „De Am stel" gevestigd te Amsterdam, feitelijk kantoor hou dende te Haarlem, Gedempte Oude gracht 72. Na ar wij vernemen is de klacht van den journalist Stuffers te gen den Commandant van het detache- men huzaren alhier, door den minister van Oorlog in handen gesteld van den inspecteur der cavalerie, om ter zake te dienen van bericht, consideratiën en advies. De onderwerpelijke zaak zal ook In zooverre een staartje hebben dat voor schriften omtrent het houden van rui terfeesten gegeven zullen worden. Aan het Departement van Oorlog wordt vermeend, dat die voorschriften daarop neer zullen komen, dat bij bereden wapens alleen bij hoogst bij zondere gelegenheden ruiterfeesten ge geven mogen worden en dat daartoe toestemming van de inspecteurs der wa pens noodig zal zijn. N. Haarl. Ct. Gevonden voorwerpen. Een dames parapluie, een bril in (voren étui, een lederen hondentuig. In de Vrijdagochtend voortgezette zitting van het Scheidsgerecht in de Venezolaansche quaestie zette de raadsman van Engeland, advocaat- generaal Sir Robert Finlay, zijn plei dooi voort. Pleiter bestreed de drie gronden, waarop mr. Bowen zicb na mens Venezuela heeft verzet tegen de vordering van privilege door de drie blokkeerende mogendheden. Dat dooï\het toestaan van dit pri vilege de nleRblokkeea-ende mogend heden gedurende 5 of 6 jaren van uitkeering verstoken zouden zijn, achtte pleiter geenszins onwettig en onredelijk, zooals mr. Bowen had beweerd. Veeleer ware het onredelijk de beteekenis van de inspanning der blokkeerende mogendheden te ver zwakken door hen op gelijken voet met de niet-blokkeerende mogendhe den te doen deelen in die 30 pCt. der douanerechten. De andere mogend heden mogen tevreden zijn dat zij eenig aandeel mogen hebben van de voordeden der actie van de blokkee rende mogendheden. Voorts kon mr. Bowen niet erken nen. dat ruw geweld aanspraak kan geven op een recht van preferentie- Maar hij ziet hierbij voorbij dat oor log nu en dan noodzakelijk is en door de preferentien te ontkennen, op grond dat zij door oorlog zijn verkregen, zou het Scheidsgerecht er toe bijdragen om veel internationale regelingen, door oorlog tot stand -c- bracht, ongedaan te maken. In de derde plaats merkte mr. Bo wen op, dat de blokkeerende mogend heden. indien zij preferentie hadden gewenscht. zulks in den beginne hadden moeten verzoeken, doch hier tegenover hield pleiter vol, dat de blokkeerende mogendheden van den beginne af om preferentie hebben ge vraagd en zij dit verzoek natuurlijk niet "eerder in uitdrukkelijke termen konden doen, vóór zij vernamen, dat Venezuela ook andere mogendheden inde 30 pCt. wilde doen deelen. Doch zoodra dit voorstel ter kennis van En geland werd gebracht, heeft het on middellijk daartegen geprotesteerd en op arbitrage aangedroneen. Dit blijkt uit een dépêche van Lord Lansdow- ne-, d.d. 13 Januari 1903. Hierop trok pleiter uit de in den breede door hem gerelateerde feiten en diplomatieke bescheiden de vol gende conclusies lo. de zekerheid van de 30 pCt. der douanerechten van Puerto Ca- bello en La Guaira is verkregen door de blokkade en door de blokkade al leen die blokkade, werd ondernomen uitsluitend op risico en op kosten der drie blokkeerende mogendheden. 2o. de oorlog was een volkomen rechtvaardige oorlog. Maar dit punt kan dcior dit. scheidsgerecht niet wor den onderzocht; 3o. de stukken stellen vast dat Ve nezuela onder den drang der actie van de blokkeerende mogendheden heeft toegestemd voldoende zekerheid aan de blokkeerende mogendheden te geven; 4o. toekenning van preferentie zal in geen enkel opzicht inbreuk ma ken op de rechten die de andere mogendheden genieten. Zeer uitvoerig stond pleiter stil hij de tweede dezer conclusies, ter be strijding van het betoog van den agent van Venezuela mr. Mc Veigh. Pleiter was van oordeel dat de ge voerde oorlog volmaakt rechtvaardig en noodzakelijk was, met het oog op de weigering van Venezuela, om de ernstige grieven van Engeland naar aanleiding van de onrechtmatige han delingen der Republiek legen Engel sche schepen en onderdanen zelfs in overweging te nemen en Venezuela s pertinente weigering om de vorderin gen van Duitschland aan arbitrage te onderwerpen en gemengde com- missiën in te stellen, iets waarop ooic door Engeland was aangedrongen. Overigens heeft Venezuela zelf de gegrondheid der vorderingen van de blokkeerende mogendheden in begin sel uitdrukkelijk erkend. Wat de bewering van mr. McVeigh betrof, als zou na het tot stand ko men der Vredesconferentie een oor log. met berustend op noodzakelijk heid en gerechtvaardigde motieven, ongeoorloofd zijn geworden, merkte pleiter op, dat het liaagsche Verdrag toch geenszins de arbitrage verplicht heeft'gesteld, terwijl door de Vredes conferentie de regelen van het inter nationaal recht, wat betreft het recht om oorlog te voeren, in geen enkel opzicht zijn gewijzigdzoodat wat vóór die Conferentie geoorloofd was, zulks ook is n& de Conventie van 1899. Doch pleiter meende, dat tenzij door eene bijzondere overeenkomst aan een scheidsgerecht is opgedra gen, een onderzoek in te stellen naar de vraag of een oorlog rechtvaardig was of niet. een dergelijk onderzoek volkomen in strijd zou zijn met in ternationaal recht, voor welke mee ning volgens pl. blijkbaar ook ge- ,d°?r vertegenwoordiBer van Belgie, mmister Woeste, blijkens »o Pieiter zich beriep recht! Is over Internationaal tatef voC^SgereC,ht hee,t de laten van den oorlog eenvoudio- te erkennen, zonder te treden in de "ig°Sas! deZ® a' dan Diet rccil'vaar- SDrekenvi'8 5?slr?ed P'eilev de aan- spraken van Frankrijk en België om bijzondere vorderingen o 'a die j?? de Compagnie des Ea„* te Cara- teJ°^ deelen in de mcerge- noemde 30 pCt.. aangezien voor SL refceheid is ver ieend door Venezuela. Jj?*1 de m'ddagzittmg ook nog de twee andere vertegenwoordigen van Engeland de preferentie der vorderin- gen 1 an de bakkeerende mogendheden hadden verdedigd was het woord aan ItaM, de derde blokkeerende mugend- Voor dit land trad op Senator Pie- rantoni, die in het Fransch een zeer geestige rede hield, welke herhaaldelllk mid gelach opwekte. Senator Pierantoni bracht in herume- 'mg dat hij 27 jaar raadadviseur is ge weest hij het ministerie van bmtenland- sche zaken en dus wei het een en an der afweet van de geschiedenis van Ve nezuela, doch hij voelt zeer goed dat hij thans vele klippen op zijn weg aan treft; hij moet spreken in een vreemde taai, voor een rechtbank waar alles 'nieuw is, tot de wijze van uitdrukking toe, tegenover uitstekende redenaars. Hij is de eerste Italiaansche jurist die hier eenige tradities komt brengen van de oude Italiaansche school. Doch hij stelt zijn welsprekende tegenpleiters gaarne in de gelegenheid te zeggen dat het hem ontbreekt aan stijl; maar hij heeft igeem gebrek aan ideeën. Ea het omgekeerde scheen hem eenigszins bij dc tegenpartij het geval. In elk geval heeft h ijzich voor oogem gesteld het type van den Romeinschen redenaar homo probus, dicendi peritus {een braaf, eerlijk man, bedreven in het spreken). Dat zal hij trachten te zijn in zijn plei dooi, dat tegelijk zijn gerechtelijk testa ment voor het Hof van Arbitrage vormt. De raadsman van Frankrijk, mr. Clu- net, heeft de aanwezigen van eikander afgescheiden in twee kampen dat van het geweld en dat van het recht. Dat noemt pleiter met woorden spelen. Mr. Clunet heeft gezegd dat Italië zich bij de onderhandelingen met Venezuela op den achtergrond hieldaan den hori zon slechts, zeide hij, zag men de be koorlijke, poëtische figuur van Italië op doemen. Pleiter dacht dat mr. Clunet den spot dreef met hem en zijn silhouet, toen hij dit zeide. (Uitbundig gelach. Senator Pierantoni i3 n.l. een gezette oude heer). Maar zooveel is zeker, dat Italië reeds voor jaren, niet lang na het verdrag van Turijn (17 Maart 1861), waarbij Italië een koninkrijk werd, met Venezuela een arbitragetractaat heeft gesloten. Is mr. Clunet dan gerechtigd voort te gaan op den ongelukkigen weg, door mr. Mc. Veigh ingeslagen, om ons te komen verwijten, dat wij het beginsel van arbitrage met voeten treden? In den loop van zijn pleidooi, waarin hij trachtte aan te toonen dat de mogend, heden volkomen gerechtigd zijn, des noods door gewapende interventie, de belangen harer onderdanen in een vreemd land tegen benadeeling te be schermen, zeide Senator Pierantoni nog o.a.. dat Spanje, dat in zijn memorie zich er op beroemt de moeder van Ve nezuela te zijn, toch dit moederschap al heel zonderling opvat, door tegen haar kind een rechtsvordering wegens schulden in te stellendat doen recht geaarde moeders niet. Voorts merkte hij op, dat voor Vene zuela hier een Amerikaan optreedt. Blijk baar heeft Venezuela niet gedurfd een Venezolaan te laten komen. Pleiter zou dien Venezolaan anders gezegd heb ben, als hij zoo over het onrecht, door de blokkade aan Venezuela aangedaan, had gejeremieerdzie naar uzelf. Uw handen zijn bevlekt met broederbloed. Speel niet de rol van Tartuffc, die de arme Dorine een standj'e maakt, omdat zij het waagt, een stukje van haar borst te laten zien. Verder wees pl. erop, dat ook sommi ge der volgens mr. Woeste vredelieven de niet-blokkeerende mogendheden niet afkeerig schenen te zijn geweest van een gewapend optreden tegen Venezuela, getuige een ontwerp van een zoodanig gemeenschappelijk optreden, door Duitschland. België, Frankrijk en Spanje waarvan pleiter voorlezing deed. „Wat zegt ge daarvan, mr. Woeste?" Deze antwoordde uiterst bedaard „Ik zeg dat dit niets heeft uit te staan met dit geding 1" (Hilariteit).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1