NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Zorg en Druk. 21e Jaargang. No. 6246 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 10 NOVEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: ^an regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der r, - *1. gemeente)1 30 /Tf Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 &y^ra&lfc Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. G^iUusfreeM Zondagsblad, 'voor Haarlem' 037}f Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. -de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratiel22. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ts^©* Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden, aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nij'verheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofda^' ien voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubücitê Elrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 10 Nov. «vat o. a. Buitenl. Overzicht, Tooneelcri- iek van Frans Nelscher, Een in- ezondcu stuk van den beer Hu- enholtz niet Redactie-bijschrift, ABndagsche Sportrabriek, Bin- enl. en Stadsberichten. luitenlandsch Overzicht Het plotseling ontstane nieuwe re- obliekje van de landengte van PANAMA leemt nog een goed deel van de nan acht in beslag. Natuurlijk is de zaak twee kanten te beschouwen. On- etwdjfeld is het voor Columbia hard opeens het beste deel van zijn ed te moeten zien verloren gaan a het is niet te verwonderen, dat ign daar met groote verontwaardi- ing de houding van de Vereenigde laten gadeslaat, die zoo sterk den anama'scheoi opstandelingen de and boven het hoofd houdt en hen euassend gauw als een op zichzelf- laanden staat erkend heeft. Geen onder, dat er gesproken wordt van igenbelang van de zijde der groote jpubliek en van macht boven recht, laar aan den anderen kant is er erkelijk wel een excuus of liever Ijn er gegronde redenen voor diie hou- ing der Vereenigdie Staten aan te oeren en hebben zij wel eten recht ch meer dan anders in dergelijke astandigheden met deze zaak in te iten, lot die redenen behoort de houding an Columbia in 't bijzonder en van andere Staten en Staatjes in die reken in 't algemeen. De houding genover het buitenland laat ge- oonlijk maar al te veel te wenschen is er in die Staten geen bin- enlandsche oorlog, dan is er gehar- war onderling, kortom het is er oorloopend zoo'n Janboel, dat het erkelijk wel begrijpelijk en te ver- blijken is, dat een Staat, die er 6 nauw bij betrokken is als de Ver- inigde Staten, eindelijk eens gaat n Hoort eens. dat moet n<u uit het wordt hoog tijd, dat hier de en rust heerschen. Er valt mis kien over te kibbelen of werkelijk Republiek der Ver. Staten haar cht tot interventie met 't doel de de te handhaven, put uit overeen- )mst of contract met of tusschen an- re mogendheden, moreel heeft zij él eenig recht in 't belang der orde ie treden en zóó doende, handelt niet anders dan een voorbijganger, op straat vechtende kwajongens beidt. Zij behartigt dan ook wèl in eerste plaats, maar niet uitsluitend en belang, want de geheele be- laafde wereld heeft er belang bij, t in Centraal- en Zuid-Amerika ge- jelde toestanden heerschen. Dit jdt het algemeen. ar in t bijzonder ten aanzien van ibia zijn nog andere argumen- van kracht vóór een houding zoo- nu door de Ver. Staten aange ven. Joop zijn gunstige ligging voorden adel was Panama het meest waar alle deel van Columbia, het bracht R meest in de schatkist en zag van r- geld weinig terug. Het Panama- taal zou dit deel van Columbia zeer p goede zijn gekomen en juist de geering te Bogota deed niets dan igeeren eyi marchandeeren om r meer uit dat aan te leggen ka- naal te persen en hield daardoor den aanleg al geruim en tijd tegen. Geen wonder alweer, dat het eindelijk Pa nama ging vervelen en dat het zich afscheidde om het kanaal spoedig te zien tot stand komen en nu eindelijk ook eens zelf de vruchten te plukken van zijn gunstige ligging. De Ver. Staten, alweer handelend in de eer ste plaats in eigen, maar ook in niet geringe mate in algemeen belang er kenden zoo spoedig doenlijk de nieu we republiek met het hoofddoel de snelle tot standkoming van dezen we reldverkeersweg te verzekeren. De Republiek der Vereenigde Staten zal nu zelf in overleg met de nieuwe Republica del Isthma het kanaal gra ven, daarbij verkregen rechten en be staande concessies eerbiedigend. De zaken op het BALKAN - SCHIEREILAND gaan nog niet hard van stapel. Wat er van de hervormingen op 't oogen- SBk tot stand komt, geschiedt op bevel van den Sultan zelf en zonder conti'öle van de mogendheden. De Sultan gaat daarbij in sommige op zichten nog verder dan in de Rus- slsch-Oostenrijksche nota geëischt werd, blijkbaar om later triomfante lijk te kunnen zeggenzie je wel, er is geen contróle noódig, ik doe het immers al uit mezelf. Van de punten .waartegen de Porte in hoofdzaak bezwaar zou maken worden genoemd' de contróle door as sessoren en Oostenrijksch-Russische inspecteurs-generaal. Ook de nieuwe administratieve onderverdeeling, door beide mogendheden in haar nota voor gesteld, kan de goedkeuring van den Sultan niet wegdragen. Intusschen is de betuiging van instemming met de veelbesproken nota van alle mogendheden nog niet ontvangen. De Engelsche ambassade heeft de Porte meegedeeld, dat Enge land het program van contróle vol strekt steunt en geen wijziging kan gedoogen, die de strekking ervan zou verwateren. Daarentegen laten Duitsch land en Italië nog op hun antwoord wachten. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Konstantinopel, dat na het ant woord' der Porte op de Russisch-Oos- tenrijksche nota. velen het oogenblik gekomen achten dat Rusland en Oostenrijk hun eischen met kracht zouden handhaven en desnoods met geweld zouden dreigen. Doch het meerendeel der daar aanwezige diplo maten is van meening, dat die beide mogendheden als de uiterlijke vorm bewaard blijft, niet mogen weigeren onderhandelingen met de Porte aan te knoopen over redactioneele wijzi gingen en dat daarom voorloopig geen dwangmaatregelen mogen worden toe missie tot onderzoek van den toestand der werklieden en van de textiele nij verheid. gaat over tot de orde van den dag". bracht igeen stemming, omdat men bleef voelen, dat er iets valsch, iets on waars. iets als een onmogelijke theorie door een der hoofdpersonen over het leven en het geluk in gegeven werden het tweede was ie veel tendentieus als een aanklacht tegen de gevangenisbe- handeling en als „hors d'oeuvre" een eenigszins socialistische tirade over het RUSSISCHE Keizerpaar met de grootvorstinnetjes, hun dochters, en den groothertog van Hessen met princes Elisabeth zijn Za-prlvaat bezit behelzende, terwijl het ook terdagmiddag van Darmstadt naarvreemd aandeed een gevangenis ie zien Rusland vertrokken. Lamsdorff zou 's avonds volgen. HET TOONEEL. JEIJEBMANS" by het BB0NDGEE8T-ENSEMBLE te krijgen, waarin 's nachts de lichten blijven branden in de cellen der gevan genen Maar (het décor was zeer mooi, en die gevangenis verdient een woord van lof aan het adres van den décora teur) deze concessie aan de niet-realiteit was mogelijk gedaan met het oog op een aardig tooneeleffect en om het kind een paar terudentieuse vragen te laten doen. I In deze twee stukjes hebben we slechts Drie stukjes van Heijermans (Falkland) van twee mooie scènes genoten, n.m.l. gunstige recensies in andere plaat-1 van den tweestrijd van den dokter, wan- sende goede naam van het Brond- neer hij het plan wil uitvoeren zijn blind. geest-ensemblej kind het slaapmiddel toe te dienenen -Alle elementen waren dus aanwezig dat van de vrouw wanneer zij tegen de voor een succes-avond en een volle zaal. j poort der gevangenis opvliegt als ze En toch was 't Zaterdagavond leeghoort, dat haar man gek geworden is. in den schouwburg, akelig leeg, hol leegDat waren oogenblikken van knap spel ter, die moest voorstellen een ruw, maar goedhartig zeebonk, die de hand vraagt van een bekoorlijk weeuwtje, dat hem niet ongenegen is, maar aan den ande ren kant er weinig animo in heeft haar vrijheid door een nieuw huwelijk op te offeren.. Zij zegt hem het jawoord toe als hij kans ziet om harentwil één uur lang het vloeken te laten. Natuurlijk mislukt dat. Het verhaal hoe hij als luitenant zijn kapitein, wien hij alles te danken had, in een gevecht ziet sneuvelen ont rukt hem in zijn aandoening een ferm en knoop. Maar Cadillac heeft het weeuwtje alweer een kijkje gegeven in zijn gou den hart, hij heeft haar weten te ont roeren en men raadt het slot, zij schenkt hem van ganscher harte haar hand, al is d£ proef mislukt. Frits Bouwmeester was heel goed als Cadillacmevrouw Carelsen had wel iets méér kunnen toonen dat zij óók reeds vóór het bewust verhaal den ka pitein eigenlijk heel gaarne mocht. R. met hier en daar een mensch als een krent in een Christmas-pudding. Wil men dan niet begrijpen, dat de Zaterdag geen schouwburg-avond is voor Haarlem. De winkelstand heeft 't op zulke avonden te druk om de zaken voor de komedie te laten staanin veel huis van Brondgeest en van Mevr. Roelofsen; vooral de laatste gaf een stuk mooie wanhoopstragiek te zien, toen zij op den cipier aanvloog met haar vuisten op de poort sloeg en de nagels ia de steenen zette. Heijermans heeft weer eens getoond UITVOERINGEN In de FRANSCHE Kamer is door Jaures, het bekende socialistische lid, de zaak van de onderdrukking der onlusten bdj de werkstaking te Armentières ter sprake gebracht in den vorm van een inter pellatie. Het slot was, dat met een daar ongekende aandoenlijke eenstem migheid (512 stemmen tegen 2) is aangenomen de volgende door Jaurès voorgestelde motie, waarmee de re geering zich had vereenigd ,,De Kamer, rekenend op de regee ring voor het aanvaarden van het scheidsgerecht en voor het benoemen in den vorm, voor de mijnen aange- nomen. van een parlementaire com- igezinnen kan de huismoeder Zaterdags welk een handig auteur hij is. In twee avonds niet gemist wordenen veel hee- der stukken draait de handeling om een ren hebben Zaterdags hun sociëteit-1 kind. En nu weet men welk een onhan- avondje, hun kaart- biljard- en kegel-dig en mal gescharrel 't altijd met een clubsKortom, men krijgt slechts bij j kind op het tooneel wordteen pop, die uitzondering de Haarlemmers Zaterdags heen en weer gesjouwd wordt, waarbij naar dien schouwburg. het publiek in de zaal dan zijn lachlust De heeren en dames van het Brond- J niet kan bedwingen. Welnu, Heijermans geest-Ensemble keken dan ook in een j had handig die rots der hilariteit om- lege zaal. j zeiid. door geen der twee kinderen op het Toch scheen hen dat niet te ontmoe-tooneel te brengen: het eene blijft In digen. want in bun spel was van een'een zijkamer en, het andere achter een neerdrukkende reactie op zulk een kil- kamerschutZoo was de zaak opgelost, beid niets te bespeuren. En daar hetj De „huiselijke klucht" liep vlug van weinige publiek hun moed in de ver-stapel en werd vlot gespeeld door Brond- drukking met een mild applaus beloonde, I geest en zijne echtgenoote, Vervoorn, j werd de stemming vóór en achter het van Beem, Betsy van Berkel en Chris- voatlicht niet verstoord. tina Staas. De drie stukjes die gegeven werden J Zondagavond gingen we schouwburg- j („Het Kind", „Nummer Tachtig" en „Heti waart9 om „De tunnel" (hot nieuwe Kamerschut") zijn aan de lezers van (stuk van het Bouwmeester-Ensemble) te „Het Handelsblad" bekendvan de twee sing in een Amsterdamsche courant ge laatsten wetèn we tenminste zeker, dat men, bemerkten we, dat we bij vergis- ze vroeger als ..Falklandjes" in die cou- isng in een Amsterdamsche courant ge rant zijn verschenen. keken haddendat de Haarlemmers 't Het eerste is een moment uit het leven nog maar een met „Een lastige schoon- van een dokter, die, na drie jaren ge- j moeder" en, een nastukje moesten doen trouwd te zijn, een kind krijgt, dat blind en dat wéér de première van een nieuw is en dan het plan opvat om het doorstuk door het „Haarlemsch tooneel te een slaapmiddel op zachte wijze het Amsterdam was gegeven, leven te benemen, om het „stumperdje uit zijn lijden te helpen", welk plan echter op het laatste oogenblik door zijn vrouw voorkomen wordt. Het tweede geeft het moment van een vrouw, groot- FRANS NETSCHER. De voorstelling in den schouwburg, vader en kind, die bij de poort eenerZondagavond, was niet druk bezocht, gevangenis een familielid staan op te!wat de duurdere rangen betreft. „Een wachten, dat twee jaar gezeten heeft en'lastige schoonmoeder", de klucht van dien ochtend vrij zal komen, maar van Valabregue, die hier en daar wel wat i wien ze na eenig vergeefs wachten plot-hl te clownachtig wordt, maar waarom seling vernemen, dat hij gek is gewor- men toch wel lachen moet, werd heel den. En het derde is een „huiselijke aardig weergegeven. Vooral muntten uit klucht", waarin op komische wijze ge-de onverstoorbare heer van Warmelo als schilderd wordt hoe in een jong huis- de knecht Theodule en natuurlijk Frits houden alles op stelten wordt gezet voorBouwmeester. Ook mevrouw Carelsen den eerstgeborene. Iwas wel goed. Van deze drie stukjes deed het derde' Als nastukje werd gegeven een blij- 't het bestehet pakte en gaf vroolijk-spel van Pierre Berton, getiteld „Kapi- heidhet was „leven" met een tikje ko-'tein Cadillac", een niet onaardig stukje, mische overdrijving. Maar het eerste waarvan de held was Frits Bouwmees Zaterdagavond hield de Bond van Schietvereenigingen in Haarlem omstreken een feestelijke bijeenkomst met dames in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging", met mede werking van de muziekvereeniging „Harmonie" (welwillend aangeboden door de Sociëteit „Vereeniging"). ter gelegenheid van de uitreiking der prijzen, behaald in den wedstrijd op 11 en 18 October 1903. Te half negen opende de Harmonie met den marsch,,Gruss aus Egypte" en, ouverture Palmes et Lauriers" het feest, waarna door de heeren Hartog enVrugt een voordracht werd ten beste gegeven. Hierna nam de heer J. J. Zee- woldt Jr. het woord, heette de dames en heeren hartelijk welkom en dank te hen voor hunne belangstelling. Tevens zette spr. in korte trekken het doel en streven van den Bond van Schietvereenigingen uiteen. Daarna had de uitreiking der prijzen met een gepast woord aan eiken prijswinner plaats. Na de uitreiking der prijzen bracht de heer Zeewoldt nog een woord van dank aan de schenkers van de prij zen, alsmede aan het bestuur der Sociëteit Vereeniging voor de aanbie ding van het concert door Harmonie. Verder weschte spr., dat allen zich uitstekend mochten amuseeren. He tweede gedeelte van het pro gramma werd nu vervolgd en de feestavond besloten met een bai, waaraan door velen werd deelgeno men. De Kroon. Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap directeur-gérant Johan Mulder, heeft Zondagavond veel succès ingeoogst met de opvoering van het bekende blijspel „Jan Ongeluk", uit het Duitsch van Kadelberg. Het stuk werd vlot gespeeld, alle opvoerenden gaven goed spel te zien. Het spel van den heer Johan Mul der als Martin Hallerstadt verdient bijzondere vermelding. De heer Pilger als Knauer. zijn schoonvader, had den geheelen avond weder de lachers op zijn hand. Maar ook aan mej. Elise Servaas als Hilde. de vrouw van Hallerstadt en m ej. Steenbekkers als Mathilde. Pilger's vrouw is voor een groot ge- deelte het welslagen te danken van deze opvoering, die. evenals de vori ge, bij de aanwezigen den indruk heeft doen vestigen, dat het gezel schap Mulder uit zeer goede krach ten bestaat en wel in staat is èn door de keuze van stuk èn door de goede vertolking den bezoekers eenige ge notvolle uren te verschaffen. Het luide applaus na ieder num mer en het gelach, dat tijdens de opvoering aanhoudend door de zaal weerklonk, waren mede daarvoor de welsprekendste bewijzen. Soeieteït Yereeniglng. Voor eene flink bezette zaal werd Zondag opgevoerd het beroemde kluchtspel „Robert en Bertram of de twee lustige vagebonden". Het stuk had veel succès. De Kleine Yereeniglng. In het gebouw „De Kleine Veree niging" wordt iederen Zondagavond voor een flink bezette zaal een keurig programma door een uitstekend spe cialiteitengezelschap afgewerkt. In het Brongebouw had Zondag de eerste feestavond der afdeeling Haar lem van den Ned. R.-K. Volksbond plaats. De zaal was dicht bezet. De aan wezigen hebben zich goed geamu seerd. De volgende week wordt het tweede gedeelte der leden met huri familie uitgenoodigd. Polyhymnia, Gehoor gevende aan. de uitnoodi- ging van het bestuur van het Ge mengd koor „Polyhymnia", directeur de neer J. YVolterus Grootendorst. zijn we Zaterdagavond naar het Brongebouw getogen, om de zesde uitvoering van dit koor bij te wonen. De zaal was geheel bezet, een feit, dat trouwens altijd valt te consta- etei'en, wanneer dit koor eene uit voering geeft. De dames Adèle en Clara Drees, en de heeren G. Otto en D. Gode- froy, allen van hier. hadden hunne welwillende medewerking toegezegd. Reeds na het eerste nummer „De Zee", van R. Schumann, en „Ver wachting" van J. W. G., bleek het, dat de stukken goed! ingestudeerd waxen. Een daverend applaus was het loon voor de goed gezongen lie deren. Nadat mej. Clara Drees de Faust- valse van Gounod op de piano had voorgedragenwas zij plotseling ongesteld geworden en werd de pia no-begeleiding van de liederen van, mej. Adèle Drees uitgevoerd door mej. Witgrefe, wat deze jongedame lang niet onverdienstelijk deed. Daarna kregen we No. 4 van het programma. Psalm 24, voor koor, soli en pianobegeleiding. Tot het wel slagen van dit nummer hebben voor zeker de heeren G. Otto (bas) en D. Godefroy (tenor) veel bijgedragen- Een daverend applaus volgde op dit prachtige nummer. Het geheele programma te bespre ken. ligt niet op onzen weg. Het tooneelstukje „Een vrijage in. het kamp" werd door de aanwezigen met luid applaus begroet. De rollen waren, we zouden haast zeggen meesterlijk, ingestudeerd. De uitvoerende leden hadden alle eer van hun werk. Een gezellig bal, dat tot vroeg ia den morgen duurde, hield de aan wezigen nog langen tijd bijeen. F«uilieton. Naar het F/ngelsch van ROBERT MACH RAY. in -Dat begrijp ik. zei Silwoodpein- «d. toen voegde hij er bij Och, het i er nu niets toe bet komt er js niets meer op aan. Silwood uitte deze woorden op vas- toon, maar toch klonk er ver- £t uit.. Gilbert stond er zwijgend allerlei gevoelens streden bij hem iden voorrang. - Voor mij persoonlijk doet het er smaal niets meer toe, ging Sil- od voort, maar er zijn anderen aan 5 ik moet denken, want ze zijn mij i dierbaar. Om hunnentwille ver- &d ik dat telegram. Ik vroeg den IV tor mij de waarheid, de geheele arheid te zeggen, en toen hij mij dat ik nog maar twee of drie ?en te leven had,moest ik er over iken. wat mij nu te doen stond. De «rheid, dat je het een of ander tdekt hadt. hielp mij daarbijan- 8 was je gisteren niet in St. Paul freest, zoo redeneerde ik. Was dit ongeluk niet gebeurd en ik alleen ge weest, dan zou het mij toch nog ge lukt zijn je te ontsnappen, zelfs met mijn vrouw en kind had ik nog kans gezien aan je vervolging te ontko men. Maar nu ben ik stervende, en mijn vrouw en kind zouden spoedig verongelukken, als zij aan zichzelf werden overgelaten. Daarom besloot ik je te vragen bij mij te komen. Silwood zweeg even. hij hijgde iets meer dan in het begin. Maar waarom vroeg Gilbert. Ik wil een koop met je sluiten. Een koop sluiten 1 Ja. Ik bied je aan. de geheele waarheid te vertellen als je wilt toe stemmen zorg te dragen voor mijn vrouw en kindi Zij is een onopge voede vrouw en de jongen is half verlamdhet zijn twee hulpelooze schepsels en z*ij zijn volkomen on schuldig, zij kennen zelfs mijn ware naam niet. Zij denken dat ik James Russell hen Jaik bemerk, dat je dat weet en zooiets vermoedde ik wel, anders was je niet in St. Paul geweest. Wil je beloven voor hen te zorgen als ik je alles zonder voorbehoud beken? Ik weet niet, hoeveel je weet. voegde hij er vragend bij. Ik weet heel wat, maar niet al les. Ik weet, dat u het geld niet ver loor op de Beurs, zooals u mijn vader had wijs gemaaki, maar dat u het voor eigen gebruik aanwendde, en nog heeft, vermoed ik. Is dat niet zoo Ja. het geld zal weer bij je vader en de firma terugkomen, als je mijn voorstel wilt aannemen omtrent mijn vrouw en kind. Wat weet je nog meer? Ik weet. dat u een dubbel leven leidde, en dat u een misdadige samen zwering heeft gesloten met Ucelli. den Syndicus van Camajore. Maar ik weet niet, wat er tusschen u en Morris Thornton plaats greep den nacht, dat hij stierf. Ik zal je de geheele geschiedenis vertellen, zei Silwood, als je toestem men wilt voor mijn vrouw en kind zorg te dragen. En als ik weiger? WeigerenJe zult niet weigeren. Denk eens aanBinnen acht en veertig of vijftig uur zal ik dood zijn. Niets kan daar verande>ring in bren gen. Ik zal zijn dó ar waar de lange arm van de wet mij zelfs niet meer kan bereiken. Je kunt niets doen te gen een doode. Persoonlijke wraak op mij is onmogelijk. Aan den ande ren kant. als je wilt doen^ wat ik wensch, dan zal ik je zeggen, waa~ het geld is, zoodat het je weinig moei te zal kosten, het te krijgen. Je hebt veel te winnen en niets te verliezen door mijn wensch op te volgen. Maar het geld kan ik toch in elk geval krijgen. Neen nooit, zonder mijn hulp. Gilbert dacht even na - De koelbloe digheid van Silwood deed hem ont stellen ,maar er was veel vóór ie zeggen. Laat mij enkele oogenblikken om over het gesprokene na te denken, zei hij tot Silwood, en dan zal ik u mijn besluit meedeelen. HOOFDSTUK XXXVII. Terwijl hij Hankey wenkte hem te volgen, verliet Gilbert de hospitaal tent om er in de openlucht rustig over na te denken, wat hem te doen stond. Het was hem een verlichting de atmosfeer van de tent achter zich te laten, die doortrokken was van iodoformterwijl het gezicht van die arme gewonden en gekwelde wezens hem door het hart sneed. Even buiten de tent ontmoette hij den doctor, die hem aan het bed van Cooper Silwood. alias James Russell gebracht had. Nu. zei de .doctor, was hij niet volkomen bij ziijn verstand Buitengewoon, antwoordde Gil bert. Zijn geest is volkomen helder, zelfs zijn stem is niet zwak. Men kan zich haast niet voorstellen, dat hij stervende is. En toch is hij niet meer te redden. Nog twee a drie uur lang zal hij zoo blijven, dan komt er geheel onvoor bereid een verzwakking, die overgaat in bewusteloosheid en met den dood eindigt. U weet het natuurlijk, zei Gil bert; maar aan den helderen, vasten toon. waarop hij spreekt, zou men niet zeggen, dat zijn toestand zoo ho peloos is. Toch is het zoo. HÜj is hoofdza kelijk inwendig gekwetst en dat kan niet weer genezen. Toen haastte de doctor zich weer de tent binnen. Wat hij gezegd had, gaf de woorden van Silwood grooter waarde. Je kunt niets doen tegen een doode. Persoonlijke wraak op mij is onmogelijk. Toen overwoog hij het vóór en tegen van het aanbod van Silwood. Van het eerste oogenblik af was bij geneigd het aan te nemen. Zijn hart was verzacht door all« el lende, die hij om zich heen had ge zien en dat Silwood op die wijze voor zijn vrouw en kind wilde zorgen, deed hem van een kant kennen, die Gilbert ook al met minder harde ge voelens over hem vervulde. Dit wa ren gevoelsargumenten maar gevoegd bij de kans om direct in bezit te ko men van het gestolen geld, van zeer groot belang. Gilbert geloofde niet, dat bet geld of ten minste een groot deel er van niet terug te krijgen zou zijn zonder de hulp van Silwood» maai- het zou lang duren en geen gemakkelijk werk zijn. Bovendien had hij nu kans het geheim van den dood van Morris Thornton te weten te ko men. dat kende Silwood alleen. Gilbert besloot, vlug. dat de beste politiek was het aanbod van Silwood aan te nemen. Snel legde hij de be langrijkste feiten aan Hankey uit, die met steeds grooter verbazing luister de, Gilbert verzocht hem mee te gaaa in de tent om als getuige tegenwoor dig te zijn bij de verklaring van Silwood. Welnu vroeg Silwood, toen Gil bert zich over hem heenboog. Ik ga er op in. Zal u alles ver tellen? Het verheugt irtij ter wille van mijn vrouw en kind. zei Silwood. Neen, ik zal niets meer verzwijgen. Maar wie is die man vroeg hij, zijn oogen op Hankey gericht. Ik vroeg hem mee te komen albs getuige. Zeer goed, hij zal meteen getuige zijn van hetgeen jij belooft ten op zichte van mijn vrouw en kind. (Wordt vervolgdJ

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1