Mof van Arbitrage. 1 Bionenland Staten-Generaal. Kameroverzicht. De suppletoirs begrooting van Justitie ■waarbij de eerste uitgaven worden toe gestaan voor het oprichten van de in de Kinderwetten bedoelde tuchtscholen is gisteren door de Kamer zonder stem ming goedgekeurd en daarmede uitge maakt, dat er 4 tuchtscholen voor jon gens en een voor meisjes zullen ktjmen. Terwijl den eersten dag voornamelijk de critiek aan het woord was, verklaar den nu de heeren Verhey, De Visser en Schokking zich zonder voorbehoud voor de aamgeboden regeling zonder voor behoud, maar niet zonder bedenkingen. De hoofdpunten in debat waren ten eerste de afzondering van ten hoogste 30 dagen voor de le klasse van gedeti neerden ten tweede de vraag of men aanstonds met 5 scholen moest begin nen, en, waar het immers een proef gold, niet liever met 2 zou aanvangen. Het eerste punt gaf heel aan het slot der beraadslaging zedfs aanleiding tot een motie van den beer Hugenholtz om uit te .spreken, dat eenzame opsluiting alleen ter observatie of in geval van noodzakelijkheid als tuchtmiddel zou worden toegestaan. Die motie kon. waar de Min. het afzonderingssteLsel uitvoerig in bescherming nam, er op wij zende, dat afzondering nog geen een- zoamheid was en dat, deden zich bij enkele delinquenten bezwaren voot, die afzondering zou worden opgeheven weinig anders zijn dan een wensch der Kamer, want het gold hier een zaak van de uitvoerende macht. En dit was voor de rechterzijde, bij wie zich de bee- xen Roell en van Kamebeek voegden, een reden om de motie te verwerpen, terwij: links overigens allen voorstem den. Maar de Kamer telde toen al geen 60 leden meer. De belangstelling was trouwens den ganschen dag door maar matig, omdat het een zeer „taai" onder werp betrof. Zeer uitvoerig, zooals trouwens ook in de stukken [waarvoor hem menig lof- woord is ten deel gevallen) heeft de Min. het karakter der tuchtscholen ont- rouwd. Die school zal een middending wezengeen opvoedingsgesticht, maar ook geen gevangenis. Straf zal er niet op den voorgrond staan als opvoedend element, noch enkel het paedagogisch element de voornaamste plaats inne men. Er zal een bestraffende opvoeding plaats hebben; wil meneen opvoeden-; de straf worden toegepast. En 't aller meest zou er naar gestreefd worden om i de kinderen te leeren de noodzakelijk heid van onderwerping aan de zedelijke en maatschappelijke orde. Als dit doel bereikt kan worden, dan mag men met den minister verwachten dat de tucht scholen zullen strekken tot heil en zegen van de Nederlandsche jeugd, voor zoo ver die op den. verkeerden weg is. (Per telegraaf). 's Gravenhage 13 Nov. Bij die 'oe- handteling van de wijziging der Mili- tiewet bestreed heden de heer Troel stra de overhaaste behandeling de zer wet en do samenkoppeling van de schadevergoeding aan den kost winner met verlenging van den dienst tijd bij het blijvend gedeelte. Spr. kwam vervolgens op tegen het reactionair karakter van het voorstel en acht verzwaring van den dienst strijdig met de strooming ondier het volk en met de sociale rechtvaardig heid. STAATSBEGKOCTItfG TOOr 1904 Waterstaat Daar de uitgaven 2.295.271 hooger geraamd zijn. dan ten vorigen jare, drongen eenige leden er op aan dat de Minister zou beproeven door verdeeling •der uitgaven voor de uitvoering van niet bepaald noodzakelijke werken over meerdere jaren, het eindcijfer belang rijk te verminderen. Eenige leden klaagden over onvoldoen de toelichting der artikelen welke be trekking hebben op de uitvoering van onderhoudswerken. Sommige leden drongen aan op mil der toepassing der bepalingen van de wet van 1806, betrekkelijk bet stichten van gebouwen op uiterwaarden, waar door het den houders van steenbakke rijen soms moeilijk wordt gemaakt. An dere leden vestigden de aandacht op de bedenkelijke gevolgen, dat deze wet in Limburg niet geldt. Van verschillende zijden werd gewe zen op den overlast die in laag gelegen streken van Friesland en Overijsel on dervonden wordt door gebrekkigen wa terafvoer. De aandacht werd gevestigd op de noodzakelijkheid der verbetering van „de Wijker Pijp" te Beverwijk, van de be hoefte aan een vluchthaven in het Volkeralt of het Krammer, van 'die noodzakelijkheid eener vluchthaven ie Hoorn;, tot intrekking van de concessie der Landaanwinningsmaatschappij op de Frie-sche Wadden, tot verbetering der rivierpolitie, bepaaldelijk in de Noord, waar de scheepvaart bemoeilijkt wordt door te lange slepen, op verbetering der gebrekkige betonning van de Zeeuw- sche stroomen. Men vroeg de uitkomsten te vernemen van de peilingen en opmetingen voor den waterweg van Dordrecht naar zee. en of er reeds iets is beslist over de wijze van verbetering van dezen waterweg. Verscheidene leden betoogden in den b re ede wijziging der bepalingen om trent de aanvangssalarissen van be ambten bij den rijkswaterstaat, welke salarissen niet hoog genoeg zijn. Eenige leden drongen aan op wegrui ming van de Zandplaat bij den Ooste- iljben ingang van het Spui, en welke 's ministers plannen zijn omtrent het Hollandsch Diep in verband met den sterken stroom aldaar, benevens nadere inlichtingen omtrent de bevaarbaarma- king van de Maas boven Tegelen. Ook vroeg men of, indien door de ver-1 legging van den Maasmond schade wordt toegebracht aan het N, W. deel van Noord-Brabant, de minister bereid zou worden gevonden daarin nader te voorzien. Dat het noodige gedaan wordt om den Roiterdamschen Waterweg in behoorlij ken staat te houden, keurde men «goed, maar men vreesde dat de lage dam men welke dit jaar gelegd zullen wor den nabij de haven te Maassluis, groot nadeel zullen toebrengen aan die gemeen te, welk nadeel het rijk dient te ver [goeden, Men zou het niet billijk achten 'dat de belangen van Maassluis weder om zouden opgeofferd worden aan de belangen van de groote vaart. Betwijfeld werd of het maken van zanddijken boven den Buitenduinregel i tusschen Callantsoog en de Peitener zeewering veel zou baten ter verdediging der Noordzeekust. Aan. de havenwerken te Vlissingen zijn bergplaatsen en loodsen, waarvoor oe Maatschappij „de Schelde" volgens haar contract met de regeenng moet zorgen, in onvoldoenden toestand. De regeering behoort toe te zien dat zij hare ver plichtingen nakomt. Men vroeg de plannen der regeering ten aanzien van den Kanaalovergamg bij Velzen en hoeveel thans ter zake van het stoompontveer is uitgegeven. Bij de bespreking der aangelegenhe den van de vischhal te IJmuidem werd ook betoogd dat de Staat, door den ver koop van visch op zeer onvoordeélige wijze te exploiteeren, de particulieren een concurrentie aandoet, wat geen goedkeuring verdient, i Onder meer andere onderwerpen werd ook gevraagd of de minister niet met de gemeente 's-Gravenhage in onderhande ling kan treden, ten. einde door ver plaatsing van kazernes en oefeningster- reïnen buiten de kom der gemeente de noodige bouwterreinen binnen die kom ie verkrijgen. Gevraagd werd welke defi nitieve bestemming de regeering denkt te geven aan het huis van Groen van' Prinsterer aldaar, aan de voormalige gevangenis op de Prinsegracht en aan de geschutgieterij- Verscheiden leden wenschten inlichtingen ie ontvangen aangaande de wijze waarop men de Hof zaal voor de opening der Staten-Gene raal denkt in te richten. Enkele leden waren niet ingenomen met de bepalingen betreffende 't spoor wegpersoneel, vervat in het K. B. van 7 April j-1. Deze leden meenden dat de reehten der werklieden vroeger beter waren verzekerd, toen de vakvereni gingen nog krachtig invloed konden oefenen. Er is niets gedaan tot beper king van de ontheffing der bepalingen van art. 113 van het Algemeen Regle ment omtrent den arbeidstijd, de be palingen omtrent de rusttijden zijn niet verbeterd. Door het voorschrijven, dat bij het indienen van klachten de hiërar chische weg moet worden gevolgd, wor den de geopperde grieven begraven on der een massa handteekeningen, voordat zij de directie bereiken. Het ingevoerde groepenstelsel werd afkeurenswaardig geacht en de regeling der scheidsge rechten niet gelukkig. .Anderen dankten den minister voor den spoed waarmede hij getracht heeft de positie van het spoorwegpersoneel te verbeteren. De on dervinding zal moeten leeren in hoever de geopperde grieven juist zijn en bij een herziening kan het raadzaam zijn ook het advies der vakvereenigingen in te winnen. Onder deze leden waren er die ook de aangenomen groepenverdee- ling niet gelukkig achtten. Van andere zijde werd de bemoeiing deT regeering met de dienstvoorwaarden en vooral met de locuren van het personeel van particuliere maatschappijen bedenkelijk geacht. Ook merkten velen op dat in voering van staatsexploitatie zeker niet zou leiden tot wegneming van klachten en grieven van het spoorwegpersoneel de ondervinding ter zake van het Per soneel der posterijen en telegrafie opge daan is daar om te dien aanzien alle; illusie weg te nemen., (wordt vervolgd.) In hot scheidsgerecht in zake ae Venezolaansche quaestie. eindigde de heer Bünz voor Duitschland zijn re pliek, waarin hij o. a. de aanspraak van België en Mexico op betaling hun ner vorderingen uit de 30 pCt. der douanerechten bestreed. Hierna ving sir Robert Finlay de repliek voor hu- geland aan. waarin hij uiteenzette, dat Engeland alle vredelievende mid delen om zijn vorderingen op Vene zuela erkend te zien, had uitgeput, alvorens tot den oorlog besloten werd, en dat onjuist is de stelling, als zou den de drie blokkeerende Mogendhe den bij het sluiten der protocollen van 23 Februari of tijdens de daaraan voorafgegane onderhandelingen met' Venezuela haar aanspraken op pre ferentie hebben opgegeven. Het tegen deel bleek volgens pleiter uit de ge wisselde stukken. De gisterenochtendzitting van bet scheidsgerecht in de Venezolaansche quaestie werd bijgewoond door den minister van buitenlandScbe zaken. Melvil baron van Lijnden, die naast den vertegenwoordiger der Vereenig. de Staten, mr. Bovven, plaats nam. Mr. Bowen deed voorlezing van een telegram, waaruit blijkt, dat door de gemengde commissiën te Caracas is toegekend aan Spanje 1,975,000 bo livars en aan Zweden en Noorwegen een bedrag van 6970 pond sterling. Sir Robert Finlay zette vervolgens de repliek" voorEngeland voort. Pleiter schatte de jaarlijksche op brengst der 3D op 170,000 pd. st. Daartegenover staan ongeveer 824,000 pd. st erkende vordermgen, terwijl nog 3 millioen pd. st. onbeslist zJtjn. Van de vorderingen is een 1/4 ge deelte van de blokkeerende mogend heden. Het is dus niet aan te nemen, dat de volledige betaling spoedig zal geschieden, te meer daar de inkom sten der douanerechten zeer wisselval lig zijn. Bij behandeling op gelijken voet zou derhalve de afbetaling der vorde ringen van de blokkeerende mogend heden onbehoorlijk lang worden uit gesteld. Men kan dit toch niet beschouwen ats een ..adequate security". Derhal ve heeft men aan te nemen, dat daar onder alleen preferentie viel te ver staan. Ook hierom heeft men zulks aan te nemen, omdat de 30 pCt. door de blokkade en door haar alleen zijn verkregen. De pleiter voor België, die beweerde, dat ook zonder die blok kade die zekerheid zou zijn verkre gen. beweest hierdoor bijzonder opti mistisch van temperament te zijn. Iemand die dat kan geloovem is in staat alles te gelooven. Amerika keurde uitdrukkelijk goed dat Engeland stappen nam om her stel te verkrijgen van het onrecht dat Britsche onderdanen hadden geleden mits geen veroveringen in Venezuela worden ondernomen. Evenzeer heb ben België en Frankrijk het optreden der blokkeerende mogendheden goed gekeurd om betaling te krijgen voor de schade, toegebracht aan de rech ten harer onderdanen. Voorts bestaat de aanspraak op preferentie omdat de blokkeerende mogendheden op haar risico en kosten de 30 pCt. verkregen hebben. De hiet blokkeerende Mo gendheden betuigen een heiligen af schuw tegen oorlog, maar toonen een bijzondere koppigheid om in de pro fijten er van te deelen. Pleiter eindigde met het uitspreken van zijn hoop. dat het vertrouwen in dit scheidsgerecht, dat de blokkeeren de mogendheden er toe neeit ge bracht haar zaak aan het oordeel van dat scheidsgerecht te onderwerpen, niet beschaamd zal worden. Hierop was het woord aan senator Pierantoni voor de repliek voor Italië. De hoofd-paradox waarvan zijn te genstanders uitgingen was volgens pl. deze, dat de volken als private per sonen worden beschouwd. Een Rijk kan niet in staat van faillissement worden verklaard. En alleen bij fail lissement van een privaat persoon geldt als regel de verdeeling van zij ne goederen op gelijken voet onder zijn concurrente schuldeischers. Mr. Clunet mag niet het postcrip- tum van een der gewichtige diploma tieke stukken, waarin de douanerech ten als garantie aan de blokkeerende Mogendheden worden toegezegd,' en bagatelle nemen en het beschouwen als het postcriptum van de hrieven, die hij als student in _het Quartier Latin van zijn liefje kreeg (hilariteit), i Het postcriptum van een diplomatieke mededeeling is niet gelijk te stellen met het P. S. van een Parisiennetje. Waar de andere Mogendheden met Venezuela protocollen hebben van la ter datum dan de protocollen van 13 Februari der blokkeerende Mogend heden, geldt volgens pl. de regel prio.r in tempore, potior in jure. Pl. bestrijdt op verschillende pun ten mr. Clunet. den Fransch-Spaan- schen redenaar, die nu en dan in zijn woorden verdrinkt, gelijk de Neder landsche zwaan in bet water van den vijver. Mr. von Weckherlin in hoe signo (cygno) vinces (in dit teeken (zwaan) zult gij overwinnen Senator Pierantoni in het water I De zondvloed heeft bewezen, dat de overwinnaars geen waterdrinkers wa ren. Pleiter betoogde voorts o. m. dat de conclusies van mr. Clunet, om de Bank van Engeland tot afgifte te noodzaken van de gelden op vertoon van de expeditie van het vonnis en tot verooirdeeling in de kosten, niet voor toewijzing vatbaar zijn door dit Scheidsgerecht Ook de toekenning van rente kan niet geschieden door dit scheidsge recht. daar 't hier niet geldt een han delszaak. doch de bescherming van de onderdanen van mogendheden in een vreemd land. Op grond van den rechtsregeljure naturae acquum est nemïnem cum alterius detrimesto et injuria locuple- tiorem fieri (volgens natuurrecht is het billijk, dat niemand met schade en onrecht aan een ander toegebracht, zich zelf verrijke) bestreed pl. ten slotte de aanspraak der niet-blokkee- rende mogendheden op gelijke voor deden als de blokkeerende, die alle risico's en kosten alleen hebben moe ten dragen. De replieken in de Venezuelaansche quaestie zullen vermoeddijk Vrijdag middag afloopen. De uitspraak van het Scheidsge recht wordt eerst in de maand De cember venvacht. De juiste datum is nog niet vastgesteld. Woningtoestanden. In de N. Koerier komt een verslag vooi dat op de jongste maandvergadering van de subcommissie voor Roermond der Gezondheidscommissie werd uitge bracht. Daarin wordt o.a. het volgende i medegedeeld „Wij zetteden voort onzen tocht in de Schoolstraat, en begonnen met een pand door 8 personen bewoond, tellend 45 per sonen, meestal kinderen. De huur prijs per woning van 2 kamers is 42 tot 48 gi. per jaar. Alles oud en vervallen, vochtig, onrein, ellendigarmoed in hooge mate, overal. Een ruim erf ach ter htt pand, waarop is gebouwd nog een woonhok, voor vader, moeder en 5 hin ders. Een vuil privaat, met open. ten boorde gevulden beerput, voor 45 men- schen. Nog een mestvaalt en karhonden- hokken op dat erf. De omringende da ken hebben goten noch afvoerbuizen, zoodat het dakwater op het erf stroomt, daar opneemt privaat en mest- en hon- denvuil, en het terrein herschept in een poel van moddeT en beer. De vloer van het buis ligt lager dan het erf, zoodat de plas van modder en beer, bij regen, d© kamers in-, en gang en voordeur uit vloeit. Kuilen zijn gegraven in het erf, om den stroom van het vuil, en zijn loop door het huis te temperen. „Nog een 6-tai woningen van 2 ver trekken. meer of min ellendig, en wij waren aan het eind van Eiermarkt en Schoolstraat. Wij hadden daar bezocht 7 woningen met 3, en 38 met 2 vertrek ken, waarbinnen een zonnestraaltje van welvaart en levenslust nauwelijks kan dringen." Daarna gaat het verslag voort de wo ningtoestanden te beschrijven in de groo te arbeidersbuurt, de Kruisheerenstraat, die eveneens zeer onvoldoende bleken te zijn. De Gezondheidscommissie heeft, na dit verslag van de subcommissie, be paald, dat bij de eigenaren der betrok ken panden zal worden aangedrongen op verbetering in den onbehoorlijken toestand der woningen. Uit het verslag der Noorder-subcom missie blijkt o.a. dat de hygiënische toe standen in verschillende openbare scho len te wenschen overlaten. Te Buggenum b.v. bevindt zich vlak onder het raam van een der schoollokalen een varkens hok. zoodat door dat raam geen fris- sche lucht het lokaal kan bereiken. De privaten der school verkeeren in min goeden staat. Van schoolkinderen aldaar leden 10 pet. aan besmettelijk hoofdzeer 17 pet. aan haarziekte en 14 pet. min of meer aan kaalhoofdigheid. Dok- en Veemarbeiders. Van eene vergadering, gisteren te Amsterdam gehouden door de verte genwoordigers van den handel met die van de arbeiders in het dok- en veembedrijf, schijnt, naar Het Volk meldt, het resultaat te zijn, dat de grieven, in de circulaire vermeld, zijn opgehelderd, zoodat een verder voort gezet conflict niet is te verwachten. De vergadering was, op verzoek van de vertegenwoordigers van den handel niet voor de pers toegankelijk. Eerste Zaid-Afr'ikaansche Ambachtsschool. De Directeur der Ned. Maatschappij tot Handhaving van Stamverwante belangen in Zuid Afrika, gevestigd te Amsterdam, schrijft ons: „Een bijzonder te waardeeren voor recht viel der Maatschappij tot Hand having ten deel voor het plan eener Ambachtsschoolin Zuid-At'rika, in 1902 reeds besproken, daarvoor werd haar dezer dagen 34,000 gld. toegezegd, eene toezegging die het plan van 1902, het welk allereerst f 60,000 als vrije gift vordert, een groote stap nader tot de oplossing brengt. Ziet dit zijn nog teekenen dat voor goede zaken buiten de politiek in Zuid-Afrika de belangstelling in Nederland levendig blijft en dat, mits het zakelijk Nederland maar zorgt het handelsterrein dat braak ligt te ont ginnen, daarnaast de ideële instellin gen die steun behoeven om met geheel geoorloofde bedoelingen ten bate van het nationale bewustzijn in stand te worden gehouden, niet zullen onder gaan. Wie bezorgt de Maatschappij even wel de overige f 26,000 ter verwezen lijking van het denkbeeld eener eerste Zuid-Afrikaansche Ambachtsschool? Het beteekent voor Zuid-Afrika een nieuw Nederlandsch gescuenk, eene nieuwe daad, van te meer practische waarde, omdat in het stadium, na den oorlog, tal van zonen van burgers en niet minder tal van weezen, aanstonds den leeftijdgrens bereiken, waarop zij moeten uitzien naar een ander middel van bestaan dan het vrije veld biedt. Voor de jeugdige Zuid-Afrikaanders in dit opzicht, door iniatief voor be hoorlijke vakopleiding gezorgd te hebben, kan Nederland alleen tot eer verstrekken, kan alleen den band ver sterken die, machtiger dan alle poli tieke invloeden, natie aan natie bindt, door eenheid in sympathie en volks ontwikkeling." Een prettige gewaarwording. Een telegram uit Belgrado deelt mede, hoeveel Peter's leven op 't oogenblik waard is. De Koning heeft zelf niet, zoo als men beweerd heeft, aanzoek gedaan om zijn leven te verzekeren, maar een' tiental Duitsche en Oostenrijksche maat schappijen hebben het hem aangeboden. Een dier maatschappijen meent, dat om den Koning voor één millioen francs te verzekeren, zij een jaarlijksche premie van 100.000 francs moet hebben. De strijd om een Majoraat Gistc-ren heeft, met gesloten deuren, de commissie vergaderd tot. onderzoeking van de gelijkenis tusschen den eersten natuurlijken zoon van Cecilie Meijer, geboren Pariza, en het zesjarig graafje Wensierski Kwilecki, die volgens haar, beiden zoorts zouden zijn van den Oos- tenrijkschen kapitein Ziegeler en haar. De uitkomst van het onderzoek was, volgens de Lokal-Anzeiger, dat op gee nerlei wijze een familie-gelijkenis tus schen beide knapen te ontdekken was. Aan den anderen kant vertoonden, naar het oordeel van de commissie, de g.e-1 laatstrekken en de lichaamsvormen van| den kleinen graaf en van de beschuldig de gravin een buitengewone familie-ge lijkenis met name is de vorm van de oorschelpen geheel dezelfde. Hoffmann, de Duitsche onderofficier die 693 gevallen van soldatenmishande-: ling op zijn kerfstok had, is te Frank fort veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en terugzetting tot gewoon soldaat. Dat valt mee. In een der bladen (Het Volk) werd on langs melding gemaakt van het bezoek van een Nederlandsch eskader torpe dobooten te Piraeus Athene's haven waarbij medegedeeld werd dat de ma trozen zich op straat ergerlijk gedragen hadden in hun dronkenschap. WIJ hebben inlichtingen ingewonnen in Athene en vernomen, dat het gedrag onzer Nederlandsche zeelieden in elk opzicht onberispelijk ls geweest Het is ons een genoegen dit te kun nen mededeelen. (Hbld.) ULt 's Gravenhage meldt men Gisterenavond heeft een 16-jarige jon gen, werkzaam in een rijwielhandel al hier. zich ernstig gebrand met benzine bij het schoonmaken van rijwielen. Het ongeval moet aan eigen onvoorzichtig heid te wijten zijn. De toestand van den knaap, die naar het R. K. Ziekenhuis in het Wefet-Einde werd gebracht, is zeer ernstig. De eerste hulp werd door dr. Vinkhuyzen in de werkplaats ver leend. Brand in een brievenbus. Een gemeene straatjongensstreek is gisteravond uitgehaald in de Gronin gerstraat te Assen. Omstreeks 9 uur kwamen eenige personen tot de ontdek king, dat er brand was in de brieven bus, geplaatst aan de Groningerstraat. Dadelijk werden pogingen in het werk gesteld het vuur te dooven en te redden wat nog te redden viel. Veel was het echter niet. Naar wij vernemen zijn slechts 2 brieven geheel onbeschadigd gebleven. Bij een onderzoek, door ons ten postkantore ingesteld, bleek onis, dat eenige wissels en een aantal brie ven waren verbrand. Er was eene ware ravage aangericht. Geheel verkoolde en half verbrande brieven, briefkaarten, enz. lagen op de tafel in het postkantoor uitgespreid. Van" enkelen was het adres of een onderteekening slechts nog te lezen. Financieele schade is waarschijnlijk niet geleden, maar veel last is veroor zaakt. 8 brieven en 18 briefkaarten, eemigszins beschadigd en vuil, zijn thans ondier dienstcouvert met een begelei dend schrijven naar de kantoren van bestemming doorgezonden. Van een zestal brieven echter, die te veel gele den hadden om doorgezonden te wor den, en waarvan (door de gedrukte hoofden) de afzenders bekend waren, zijn de belanghebbenden van de ophou- ding in kennis gesteld, opdat zij kun nen worden afgehaald. De brand moet ontstaan zijn door een brandenden vuurmaker, die waarschijn lijk door eenige baldadige jongens in de bus werd geworpen. De gemeente politie heeft de zaak in handen en heeft reeds verscheidene jongens gehoord. Als dader noemt men een 10- 11-jarigen jongen. (Ass. Ct.) De Belgische gezant. «Baron Giiillaume, vroeger Belgisch gezant te Athene, is als zoodanig, met goedkeuring van H. M. de Koningin der Nederlanden, te 's Gravenhage benoemd". De ijver bekoeld. Uit Winschoten meldt men aan de N. R. Crt. Dezer dagen kwamen hier een twee tal Duitschers met het doel arbeiders aan te werven voor Bremen. Een ad vertentie verscheen in de hier verschij nende bladen, waarbij 40 sterke werk lieden werden .gevraagd. Het resultaat was dat een groot aantal personen zich aanmeldden. De heer H. Kenther, socia list, waarschuwde de arbeiders niet op de verlokkende advertentie in te gaan, daar zij onderkruipersdiensten zouden moeten verrichten tegenover de werk- stakende Bremer arbeiders, 't Gevolg wag ,dat de heer Kenther een. onderhoud had met de wervers, die hem verzoch ten mede naar Bremen te gaan, om zich van den waren toestand op de hoogte te stellen, waarvoor zij hem 20 mark vergoeding toezegden. Het aanbod werd aangenomen. Woensdag zijn de wervers naar Bre men vertrokken in gezelschap van 37 arbeiders. De heer Kenther bleef even wel absent. Uit Winschoten meldt men nader Van de 37 werklieden, van hier naar Bremen vertrokken, zijn er velen, hier heden teruggekeerd. Niemand ging al daar aan den arbeid. Oorzaak de alge meenheid der werkstaking te Bremen. Een Arbeidsbeurs. In eene dezer dagen gehouden bijeen komst van een 5tal vereenigingen te Utrecht is in beginsel besloten tot de oprichting van een Arbeidsbeurs. In eene in de tweede week van December a_s. te houden vergadering, zal men de finitief tot de oprichting daarvan trach ten over te gaan. Een Yeteraan. Als eene merkwaardigheid deelt men mede, dat het eerstdaags 69 jaar geleden zal zijn, dat de heer Okko Jacobus Bek- ker aangesteld werd tot stadsmuziek- measter te Vlissingen. De aanstelling dateert namelijk van 1834. De beer Bekker, thans 87 jaar oud. speelt zoo nu en dan nog eens viool, en geeft nog dagelijks piano- en viool lessen. Ongein fcken. Zekere H. v. M. uit Arnhem die Woens dagochtend vroeg naar de Worth Rhe- densche heide trok om wit zand te halen, werd 's middags door zijne vrouw gevonden, bedolven/ onder een. neergestorte zandmassa. Op ongeveer een meter diepte werd de ongelukkige uitgegravenvolgens verklaring van den geneesheer moet de dood reeds 's morgens zijn ingetredenDoor de ge meentepolitie werd het lijk naar het lijkenhuis te Arnhem gebracht. De veertienjarige H. Vloedmans, ploeg drijver bij den, heer Van. Willigen te Rossum, is Woensdagmorgen op treu rige wijze om het leven gekomen. Bezig zijnde met aardappelen ziften, klom hij op een balk en had de verregaande on voorzichtigheid zich het touw. dat aan dien balk was bevestigd om de zeef op te houden, om den hals te slaan. Door een ongelukkig toeval gleed hij van den balk en bleef in den strop hangen. Zonder dat iemand het bemerkt had, greep het ongeluk plaatstoen men den. ongelukkige afsneed, waren de levens geesten reeds geweken. Aead. examens. Utrecht. Kerkel. voorber. ex. J. C. Helders en J. M. Valeton. Groningen. Geslaagd voor hert 2e ged. cand. godgel. de heer J. Groene- wold. Leiden. Geslaagd voor het doet. ex. in de rechten: de heer F. J. L, van Vierssen Frantzmann. Rechtszaken. Mr. Yan Dorp verwelkomd. Voor den rechtbank in den Ha; stonden gisteren terecht driejongei een van 15 en 2 van 16 jaren, beklaa) uit eene werkplaats aan de Vaillai laan aldaar, die zij met valschi sleutel hadden geopend, een aan) stukken timmermans-gereedschap hebben gestolen en voorts uit ina* bouw zijnde huizen mede een gr; aantal stukken gereedschap te hebt ontvreemd. Men had ook hier weer te do met van die zwervende deugniet) die stelen wat hun voor de hand ko: Een groot deel van het gereedscii was voor een appel en een ei verkoi aan kooplieden die zeer gewillig del genpraatjes van de jongens hadd geloofd. Een paar kooplieden hadd een billijken prija betaald. De subst. officier van justitie) van Geuns heette mejuffrouw 1 Van Dorp, die voor de eerste n» voor de Haagsche rechtbank als 1 dedigster namens de vereeniging j Juventute optrad, hartelijk welk) vooral in deze zaak waarin kinds terecht staan. Wat de zaak zelve betreft, oorde« het O.M. wettig en overtuigend wezen hetgeen ten laste is gelegd het vorderde voor de twee knapen' 16 jaar, voor ieder 6 maanden vangenisstraf en voor den knaap1 15 jaren opzending naar een rijki voedingsgesticht tot zijn 18e ley jaar. Mr. de Meyer, die voor de jon| van 16 jaren optrad, wensch te knaap van 15 jaren geluk dat hij jongste lid van Pro Juventute, Van Dorp, tot verdedigster heeft, bij haar eerste pleidooi voor het toonde zulk eau warm hart te bezii Voor zijn cliënten pleitte mr Meyer eenige verzachtende omstai heden en wees er op hoe beru opkoopers dergelijke diefstallen i hand werken. Namens de 011 smeekte pleiter om een lichte stri te leggen. Mr. Van Dorp dankte voor de y delijke ontvangst te dezer plaats sprak als bare meening uit d) geen grooter liefdewerk is dan Iukkigen ook in de rechten 1 staan, vooral kinderen. Voor haren cliënt voerde zij ever verzachtende omstandigheden ai Vervolg Stadsnieuw O PLICHT BS. Sedert eenige weken wordt lem onveilig gemaakt door een© 1 oplichters, die in Amsterdam ex licht °°L elders hare vertakk heeft. Eenige leden van deze bende ben hier ter stede op verschil plaatsen, ook in de buitengum) huizen gehuurd, die zij dan d£u door aanbrenging van gordijn het aanzien van „bewoond" Daarna beginnen hun oneerliiko tijken, welk© geheel berekend J de goedgeioo/vd'gheid der wink Bij den een bestelden zij dit. b ander dat, z.g. omi hun buis richten, maar overal het du prachtige tapijten, pendules etl I.ang heeft dit spelletje echt) geduurd, want dank zij de opli heid van eenige personen, en 1 kele winkeliers, die achterdoek gen, waren de heeren wel de kaart gekeken, en was spot PoJitie gewaarschuwd. Of de oplichters dit laatste g hebben, is ons niet bekend, mai dat zij na dien dag zich nie hier ter stede in het openbaa ben vertoond, en hunne laat' richten weder uit Amsterdam stig zijn. Het aantal winkeliers, dat va sluwe oplichters de dupe is den, is nu gelukkig nog maar Doch hadden zij ongestooi eenige dagen hier kunnen ver dan waren talrijke winkeliers netten van deze schelmen ge want ongelooflijk is de bru waarmede zij ontreden. Daar het best mogelijk is, brutale kerels nog eens hier t) terug komen, en opnieuw best) gaan doen. wellicht weder on anderen naam en quaJiteit en geheel ander adres, roepen w Haarlemscheu winkeliers nc toe: „Weest op uw hoede!; niet zonder contant geld aan x onbekende personen, die mei praatjes van hier te komen van gekregen erfenissen, etc alsof zij dg eerlijkste perse wereld zijn. Drankwetherziening In „Humanitasvergaderde dag 12 Nov. op initiatief van Haarlem van den Ned. Chr. Gë Bond een tiental personen, ten beraadslagen wat in Haarlem met het oog op de a.s. Drankwe Hing. Vertegenwoordigd waren1 Haarlem van de Ned. ver. tot fing van alcohol-houdende drai Geheel-Onthouders Spaarkas Haarlem van de N. O. P. C.. „Olivio" v. d. Goede Tempel Afd. Haarlem' v. d. Ned. Chr. G( Bond. De afd. Haarlem van. de Nat. Onth. Vereeniging berichtto dat afgevaardigde had kunnen zen oorzake van het korte tijdsvef schen de uitnoodiging en dl komst. Besloten werd tegen den 26 1 's avonds te 8 ure in Humanil drankbestrijdende vereeniginge zer stede int te noodigen zich vertegenwoordigen ten einde e) vatnrctiQ te vormen. Kantongerecht Uitspraken van Woensdag 1 Veroordeeld werden o.a. G. J. H. te Leiden, H. M. F., B alhier en J. F. S. Rijp, met en J. F. S. te Rijp, wegens wiel op een trottoir rijden ieóe

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2