Yoor Vaderland en Koning. Zaterdagavond hield de Vereeniging tot Verhooging van 's Lands Weerbaar heid «Voor Vaderland en Koning" een feestelijke bijeenkomst in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging. Om half negen werden, nadat het muziekkorps een marschen eene ouver ture had doen hooren, de aanwezigen door den commandant, den kapitein J. J. Zeewoldt. hartelijk welkom ge- heeten, waarna een zevental medailles door het korps in het afgeloopen jaar op verschillende wedstrijden behaald, aan de banier werden gehecht; waar onder de medaille, die gewonnen is •r gelegenheid van het bloemencorso op 31 Augustus j.l. Vervolgens werden de prijzen van den onderlingeu schietwedstrijd in September van dit jaar gehouden aan de winners uitgereikt. Door den commandant werd nog mededeeling gedaan van het besluit van H. M. de Koningin, waarbij tot luitenant van het korps werden be noemd de heeren Teekens en P. de Lugt, welke mededeeling met applaus werd begroet. Hiermede was het officieele gedeelte geëindigd en werd met de verdere af werking van het programma een aan vang gemaakt. Z Dit verdere gedeelte was geheel in handen van het specialiteitengezel schap onder directie van Kievits uit Rotterdam, dat zich op voorbeeldige wijze van zijn taak kweet. Door den heer Tony, salonhumorist, werden verschillende aardige stukjes voorgedragen, evenzoo door den heer Henri Andrée, hollandsche komieken coupletzanger. Mej. Smit en de heer Tony zongen eenige aardige duetten, waaronder vooral het automobieltochtje een warm applaus oogstte. Het glanspunt van den avond was evenwel het tooneelstukje, ,,Een bal avontuurtje," waarin optraden mej. Smit en de heeren Tony en Andrée. Deze klucht, die alleraardigst was, deed de toeschouwers meermalen har telijk lachen. De vertolkers werden dan ook met welverdiende bijvalsbetuigingen over laden. ,-^sa a Met een gezellig bal werd de wel- geslaagde feestavond besloten. Reservekader. Door Z.E. den Min. v. Oorlog is bepaald dat bij het ge Reg. Inf. voor de le categorie Reservekader alleen ter vervulling van openvallende plaat sen, vrijwilligers mogen worden aan genomen, omdat het organiek getal bij die categorie aanwezig is. In de Rotonde vanhetMu- seum van Kunstnijverheid is thans eene zeer eigenaardige Tentoonstelling geopend, die betrekking heeft op de beeldhouwkunst in haar uiting als opvatting van het menschbeeld onder de meest verschillende culture vanaf het Oud Egyptische tot het moderne tijdperk. Sr Zondag 22 November zal eene ten toonstelling geopend worden van vrou welijke handwerken, vervaardigd door de dames van Reesema en Nierstrasz te Oosterbeek. In het Douche-Badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 464 baden, in dat aan het Leidscheplein 607. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 17 Nov. 1903, des namiddags van x2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma: 1. Sonate No. 1, Men delssohn, a Allegro moderato, b Adagio, c Ree. et Finale 2. Andante, Niels W. Gade; 3. Preludium en Fuga no. 3, Mendelssohn 4. Méditation No. 2, A. Guilmant5Aria Pax Vobiscum, Fr. Schubert. In de Kroon. In de gezellige schouwburgzaal van .,de Kroon" voerde Zondag-avond het Rotterdamsch Tooneelgezelschap onder directie van Johan Mulder voor een matig bezette zaal op, het blijspel van Von Moser, »Een Koninkrijk voor een Zoon.» Het stuk met zijne aardige verwik kelingen en toevalligen samenloop van omstandigheden, werd uitstekend vertolkt, wekte zeer de lachlust der aanwezigen op, en had een welver diend succes. Industrieelen en kooplieden Woensdagavond is door de Vereeni ging van Industrieelen en Kooplieden alhier een voordracht-avond georga niseerd voor de leden met hunne dames. rrr' De heeren A. en L. Akkerhuijs van Watergraafsmeer zullen eenige voor drachten ten beste geven. Arm Zuid -Afrika. Voor Arm Zuid-Afrika is nog ont vangen bij den heer A. Koolhoven van M. P. f 2,50 en van K. f 2,50. bij Dr. J. BSchepers van eene Duit- sche dame 50 mark. Leerplicht-Commissie. B. en W. hebben er bezwaar tegen, dat het uur voor de vergaderingen dezer Commissiën facultatief zou wor den gesteld, verder tegen presentie geld aan de leden en tegen gelijkma tige verdeeling van den arbeid over de drie Commissiën. Wel wenschen B. en W. voor bureau behoeften jaarlijks f 20 inplaats van f 10 uit te keeren en stelt het College eenige onbelangrijke redactiewijzigin gen voor. Op hol. Zaterdagmorgen om 11 uur is het met 2 paarden bespannen rijtuig van den heer Wüste op den Zijlweg op hol geslagen, daar de paarden schrik ten van een stoomheistelling. Door een bejaarden heer en 4 andere personen werden de paarden gegrepen; laatstgenoemden kregen ieder een gulden belooning. De boom van den overweg aan den Zijlweg werd gebroken. Door den garnizoen s-com- mandant werd hedenmiddag aanbesteed: de levering van rundvleecsh en vet, noodig voor de soldatenmenagas en het Hospitaal alhier, gedurende het le halljaar 1904. Ingeschreven werd doorP. H. Hartel Jr. f 0.69*J. v. d. Berg 10.66A. B. Polak. Amsterdam f 0.65'A. Mok f 0.64; M. v. Luijken Azn. 0.61D. F. v. Lulj- ken Hz. /0.60 per K.G. De overige inschrijvers wonen alhier. Stakbeu van den Gemeenteraad Voorstel van B. en W. om wegens ge brek aan gelegenheid afwijzend te be schikken op een nieuw adres van de afd. Haarlem van den Nederl. Behangers- Stoffeerders en Beddenmakersbond, om een lokaal beschikbaar te stellen voor een te houden cursus. Voorstel van B. en W. om aan de firma Joh. Enschedé Zonen vergun ning te verleenen tot overbouwing van het Damsteegje over een breedte van Meter. Voorstel van B. en W. om twee stukjes gemeentegrond, groot 3 en 5M' oorspronkelijk behoorende tot de Ge dempte Beek, to verkoopen voor f.20.— per M* aan J. Noimekes en B. Middel- dorff van wier perceelen zij thans deel uitmaken. Voorstel tot goedkeuring van een door J. K. Fetter te Amsterdam inge diend plan van bebouwing van gronden ten zuiden der Amsterdamsche Vaart. Voorstel van Mr. F. A. Bijvoet, om betreffende de bedeeling in brandstoffen het navolgende te bepalen: „Des winters ontvangt elk bedeeld ge zin of eenloopend persoon naar keuze turf of cokes en wel zoovele malen en in zoodanige mate, als h't Burgerlijk Armbestuur na onderzoek zal noodig oordeelen." Voordracht voor onderwijzer aan de opleidingsschool voor jongens, (vacature M. Eikelenboom) D. Inklaar, Zutfen, A. H. van Vreeningen, Alkmaar, J. H. van Dokkum 's Bosch. Idem voor 2 onderwijzers aan diezelfde school, wegens de overbrenging van de twee laagste jongensklassen van de opleidingsschool voor meisjes, naar de jongensschool. M. G. A. Nennstiehl en J. de Jong te Haarlem en A, H. van Vreeningen te Alkmaar. J. de Jong. A. H. van Vreeningen en J. H. van Dokkum. B. en W. doen opmerken, dat de hee ren Nennstiehl en de Jong reeds defi nitief als onderwijzers in deze klassen werkzaam zijn. Voorstel van den heer H. van den Berg, lid van den Raad, om te bepalen, om als deskundigen voor het geven van advies aangaande de herstellingen aan het orgel in de Groote kerk. die orgel makers uit te sluiten, die niet naar de herstellingen daarvan hebben meege- dongen. Adres van den heer P. W. Peere boom om te worden herbenoemd tot ge meente-geneeskundige. Het reizigersverkeer was gisteren zoo druk, dat verscheidene treinen te laat hier aankwamen of vertrokken. Trein 140 komende van den Haag bestond uit niet minder dan achttien wagens en kwam ruim 65 minuten te laat hieraan. Evenzoo trein 54, BrusselAmsterd. Zaterdagavond had zekere D., werkzaam aan de C. W S. der H. IJ. S. M. .alhier het ongeluk een gouden tientje te verliezen. Zekere G. verloor zijne portemonnaie vermoedelijk met het uit zijn zak halen van zijne zakdoek. Geen van beiden hebben het verlorene tot nu toe terugbekomen. Uit de Omstreken. Heemstede. Donderdag 19 Nov. a.s. tusschen 12 en 2 uur wordt aan de lidmaten der N. H. Gemeente alhier gelegenheid gegeven hun stem uit te brengen van drie Gemachtigden in het Kiescollege. Aftredenden zijn de heeren J. L.Zegers, C. v. Dijk en A, de Wilde. Tegen L. Vet, woonachtig te Amster dam, is proces-verbaal opgemaakt, wegens het zonder vergunning van den burgemeester, gelegenheid geven tot het houden van hazardspel op den openbaren weg. Aan het postkantoor en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd f 5841,91 en terugbetaald f 53i3>47> het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2467. Ter Secretarie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een doeshond die alhier is komen aanloopen. Beunebroek. Zaterdagavond geraakte zekere K.» landbouwer te Haarlemmermeer met zijn paard en wagen in de Benne- broekervaart. De voerman wist nog bijtijds van zijn wagen te springen doch de zoon van K. kwam te water. Het ongeval verwekte veel opschud ding maar is gelukkig goed afgeloopen, alleen is eenige materieele schade ontstaan. Zaterdag schrikten de voetgangers en bewoners van de veelal stikdonkeren Schoollaan hevig door een hollend paard dat met een gedeelte van een wagen achter zich aan holde. Bij onderzoek bleek dat de wagen van den bakker F. uit Vogelenzang was om geslagen en in een slootkant lag, terwijl de voerman zekere W. te water geraakte. Het ongeval is ontstaan doordat de wageh kantelde door een massa vuil die men klakkeloos aan den kant van den weg had geworpen. Haarlem mer meer. De levering van de benoodigde brandstoffen ten behoeve van de scho len en het Raadhuis, is door het ge meentebestuur gegund aan den heer H. Wamsteker alhier voor een geza menlijk bedrag van f 818,20, Binnenland Staten-Generaal. 8TAATSB£GKO<)Tl(iG toor 1904 Binnenlaodsche Zaken. Van verschillende zijden werd geklaagu over het hoog eindcijfer. Er is 1601.777.19 geraamd voor nieuwe uitgaven die haar grond niet vinden in vroeger genomen beslissingen, en die voor een groot deel naar men meende, niet strikt noodza kelijk zijn. Voornamelijk geldt dit de afdeedingen Onderwijs en Kunsten en Wetenschappen. Al deze nieuwe aan vragen wijzen op een te ruime opvat ting der aan 's Lands kas te stellen eischen. Ter bestrijding van deze opmer kingen werd aangevoerd dat bij de sa menstelling van de beigrooting zonder twijfel een gepaste zuinigheid behoort te worden betracht, doch dat aan dien etsch niet wordt te kort gedaan door het aanvragen van gelden voor werken en instellingen op het gebied van onder wijs, wetenschap of kunst die aange merkt moeten worden als van onbe twistbaar algemeen nut. Aangedrongen werd op aanvulling van art. 49 der Kieswet, in dien zin dat de griffier gehouden zal zijn van de rech terlijke beslissing, hetzij deze al of niet wijziging van de kiezerswet beveelt, me de kennis te geven aan de betrokken partij. Men wees op de onjuiste opvatting van art. 80 der Kieswet, dat ook licha melijk hulpbehoevend zou zijn de kiezei die niet kan lezeni of schrijven. Aangedrongen werd op vermeerdering van het getal stemdisiricten in de kies districten Hoogezand en Beverwijk. Men vroeg naar den stand der voorbereiding van de toegezegde herziening der pro vinciale wet en of de Minister niet de overtuiging heeft gekregen dat art. 157 der Haarlemsche politieverordening is in strijd met het algemeen belang. Men wenscht mededeeling van de juiste toedracht der feiten betreffende het wanbeheer in de gemeente Batlo en of de gemeente aanleiding heeft gevon den om tegen den burgemeester op te treden. Men vroeg of van den Minister een circulaire was uitgegaan aan de burge meesters van Maarden, Bussum, Huizen en Laren in zake den door den burge meester van Blaricum genomen maat regel ten opzichte van het brengen van ongebrand vee op de Gooische Meent. Men vroeg welke uitkomsten het on derzoek heeft opgeleverd in zake het misbruik van openbare inzamelingen en het resultaat van 's Ministers over weging ter zake de pensionneering der gemeente-ambtenaren ,en hunne wedu wen en weezen. Men zou gaarne vernemen hoe het staat met de wettelijke regeling der Banken van Leening. Van sommige zijde werd aangedron gen op verhooging van de Rijksbijdragen aan de gemeenten in de verplegings- kosten van behoeftige krankzinnigen. Geklaagd werd over de wijze waarop armlastige krankzinnigen worden ver voerd. Door sommige leden werd aangedron gen op de wijziging der Begrafeniswet in dien zin dat lijkverbranding facul tatief worde gesteld. Anderen achtten dit niet wenschelijk. Door verschillende leden werd ge klaagd over de talrijke woonwagens en woonschepen die tegenwoordig zoowel in als buiten kermistijd ten platte lande worden aangetroffen. Sommige leden meenden dat het aan tal buitengewone leden van den gezond heidsraad te talrijk is. Verscheiden le den hadden ernstig bezwaar tegen de hooge kosten die deze Raad met zich brengt. Voor de bureelen en vergader lokalen zouden enkelen zuinigheidshalve een gebouw willen huren. Bij verscheiden leden bestond beden king tegen den post van 110.000 ter be strijding van de tuberculose. Zij zagen bezwaar dit te maken tot een onderwerp van Staatsbemoeiing. Wil de hulp van Rijks wege van eenige beteekenis zijn, dan zullen aan de schatkist hooge offers worden opgelegd. Andere leden bepleit ten niet algeheele Staatsonthouding, maar meenden dat de gemeenten in deze moeten optreden met zijdelingsche medewerking van de Staat voor gemeen ten wier financieelen toestand het doen van deze uitgaven niet gedoogt. Ook waren e.r leden die rechtstreeks ingrij pen van den Staat steunden, maar aat bij de herziening van de Armenwet anderen meenden bij de regeling der ziekteverzekering daarop moet wor den gelet. Eindelijk waren er die gaarne met het voorstel zouden meegaan wan neer zij overtuigd waren van de doel matigheid der behandeling van lijders aan tuberculose de Sanatoria waar omtrent bij de deskundigen nog verschil van1 gevoelen bestaat. Vele andere leden betuigden hunne ingenomenheid met de Regeeringsaanvrage. In overweging werd gegeven in de omschrijving van dien post het woord „verpleging" te vervan gen door „behandeling". Een andere groep van leden wilde aan den maat regel slechts als proef hun goedkeuring, hechten. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de wijze waarop de bijdragen zullen worden toegekend. De wenschelijkheid werd betoogd dat zoowel de loting der militie als die in spectie van de miliciens-verlof gangers, plaats bebbe in elke gemeente. Tegen hel algemeen beleid van den Minister in. zake onderwijs, werden door verscheidene leden bedenkingen geop perd. Geen der door hem zelf gestelde vraagstukken wordt principieel aange vat en op breede schaal geregeld. In de ingediende wetsontwerpen wordt voor- uitgeloopen op het werk der Staatscom missie ia zake beter verband tusschen de verschillende takken van onderwijs. Andere leden achtten het Juist gezien van de Regeering op geleidelijke wijze de gewenschte veranderingen tot stand te Mishandeling. In het begin der vorige week kreeg zekere S., hoofd van een gezin met 14 kinderen, wonende te Bokstel, toen hij van een naburige markt huiswaarts keerde, twist, waarbij hij werd mis handeld en hem een wonde werd toe gebracht. Dezer dagen overleed hij, vermoe delijk ten gevolge van genoemde mis handeling. De justitie uit 's-Bosch was Zaterdag te Bokstel om een onderzoek in te stellen. Koloniaal Werfdepot. Sedert de oprichting van het korps koloniale reserve is voortdurend van, verschillende zijden aangedrongen op de opheffing van het Koloniaal Werf depot met zetel te Harderwijk. Men meent, dat deze instelling thans geen reden van bestaan meer heeft en dus 's Rijks geldelijk belang opheffing vordert. Opvolgende ministers besten digden intusschen den bestaanden toestand. Dit vraagstuk is thans weder door minister Idenburg persoonlijk in on derzoek genomen. De onlangs aan Harderwijk, Nijmegen en Zutphen gebrachte bezoeken door den minister waren niet vreemd aan deze zaak. Zooals te begrijpen is, wordt 's mi nisters beslissing met belangstelling te gemoet gezien. Gelukkig in dezen is, dat minister Idenburg niet de persoon is om de zaak op de lange baan te schuiven. Aan de Nederlandsche justitie is de opsporing en aanhouding verzocht van den 62-jarigen W. C. Allen, voor heen betaalmeester te Boston (V. S.), wiens bas een tekort van 110.000 doll, aanwees, en van wien vermoed wordt dat hij zich hier te lande zal op houden. Te Uitwijk kreeg eenige dagen ge leden de vrouw van W. H., een onbeduidend wondje door het open krabben van een puistje op haar ge zicht. Kort daarna gevoelde zij zich onwelhet hoofd en het gansche lichaam zwollen sterk op de ontbo den geneesheer constateerde bloed vergiftiging, en nu is zij na een smar telijk lijden gestorven. Hersteld A. N. W. V. Het centraal bestuur van het Her steld Alg. Ned. Werklieden-Verbond (voorzitter de heer D. de Klerk te Rotterdam) heeft „een woord van verweer" gericht aan de afdeelingen van het Alg. Ned. Werklieden-Ver- bond, naar aanleiding van de toe lichting van het bestuur van dien bond bij den beschrijvingsbrief voor; de op 29 dezer te Utrecht te houden buitengewone algemeene vergadering gegeven. Aan het slot van dit „woord van verweer" wordt het volgende ge zegd „Wil de buitengewone vergadering gtappen doen tot hereeniging, hetwelk onzerzijds wordlt gewenscht dan zal men op die vergadering te Utrecht, te houden op 29 November 1903, zijn be- istuur moeten uitnoodigen en machti gen om met het centraal-bestuur van het Hersteld Alg. Ned. Werklieden- Verbond in bespreking te treden voor mogelijke ineen smelting. Wordt die weg ingeslagen, dan is er kans dat het gebroken lichaam weer hersteld en één zal worden, en wij als leden van hetzelfde Verhond kunnen op trekken, om de belangen van onze mede-arbeiders te behartigen en voor ons Verbond te propageeren Gedach tig aan het woord „Eendracht maakt macht". „Wil de hierbedoelde vergadering dien weg niet op. dan komt er van „hereeniging" niets, hetwelk onzer zijds zou worden betreurd. „In dat geval zoude het ons aange naam zijn. als de vergadering te Utrecht op 29 November a. s„ dan be- slootde naam. beginselverklaring, werkprogram en statuten over te ne men van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond, dan kan er, waar dat noodig is, een zuivere strijd gevoerd worden -tusschen het Hersteld Alge-j meen. en het Vrijzinnig-Democratisch. Werklieden-Verbond. „Wij laten het hierbij, en drukken den wensch uit, dat de vergadering op 29 November voorstellen zal be spreken en aannemen, die kunnen lei den tot hereeniging van wat nu ge scheiden is, en een bestuur kieze, het welk zich bereid verklaart, daartoe over te gaan en niet uit de hoogte neerziet op zijne mede-arbeiders, aan wie voor 't grootste gedeelte de op richting van het Algemeen Ned«r- landsch Werklieden-Verbond te dan ken is in de jaren 18691870 en die niet minder, al die jaren, de steunen de en zedelijke kracht zijn geweest." Brand. Twee kinderen van den werkman K„ een jongen van 3 jaar en een meisje van 8 maanden, waren Za terdagmorgen alleen thuis gebleven in de ouderlijke woning in de Lange Lijn straat no. 41 te Rotterdam. Ter wijl het meisje van 8 maanden op een bed in de achterkamer van het bovenhuisje lag. speelde het driejarig knaapje met lucifers, en raakte het beddegoed, waarop het kleine kind lag, in brand' Zoo vond de moeder den toestand, toen Zij terugkeerde. Met. behulp van een bewoner werden de kinderen bui ten gebracht, doch daarbij bleek, dat het jongste zulke gevaarlijke brand wonden had bekomen, dat er weinig hoop op behoud van het leven be stond. Het kind is dadelijk naar het Ziekenhuis gebracht, waar het is overleden. De brand die zich intusschen over bijna het geheel© achtervertrek enden zoldertrap verspreid had, werd met een spuit gebluscht. De achterkamer brandde nagenoeg geheel uit. Gedwongen winkelnering. Naar de Noordbr. Post mededeelt, heeft de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk het haar door de regeering opgedragen on derzoek naar den aard en den omvang van de gedwongen winkelnering in hare omgeving ten einde gebracht en haar rapport opgemaakt, dat dezer dagen aan den minister zal worden, verzonden. De verschillende le<Jen der Kamer hebben zich bij het onderzoek, dat 28 dagen duurde, in 4 ploegen ver deeld, die elk bestonden uit één pa troon en één werkman. Gehoord wer den 1300 werklieden, die bij de win kelnering betrokken zijn en van de gedwongen winkelnering te lijden hebben. De vragen, die gesteld werden, wa ren o. a. of de winkelnering ver plicht wasof er geen zijdelingsche dwang werd uitgeoefend hoeveel er van het verdiende loon besteed werd of de prijzen concurreerend waren met die van vrije winkels. Bij haar rapport zal de Kamer ook een voorstel aan de regeering doen omtrent middelen tot afdoende verbe tering. Slim bedacht. Men meldt ons uit Delft Voor eenigen, tijd' werd bericht, dat men aan de Polytechnische School alhier op liet spoor was gekomen van gepleegde onregelmatigheden bij de leverantie van steenkolen ten dienste dier instelling. Wij vernemen thans dat die rechter-commissaris te 's-Gra- venhage reeds een onderzoek in deze zaak heeft aangevangen. Het gepleegd bedrog bestond hierin, dat zich in de hectolitermaat een looze bodem' bevond', zooveel boven den werkelijken bodem, dat geacht wordt, dat een meten met deze maat één twintigste van d© totaalhoeveel- heid zou te kort doen aan den ont- Idyllisch. Men meldt uit Zeist aan het Utr. Nbï. Een 20-jarig meisje, tehuis bij hare grootouders alhier, verdween voor een maand geleden plotseling uit de ouder lijke woning, zonder eenig spoor ach ter te laten. Bij een ingesteld onder zoek bleek, dat een jongmensch. met wien zij tegen den wilder grootouders kennis had, eveneens verdwenen was. Alle nasporingen bleven vruchteloos, alleen kwam men te weten, dat 't paar zich in de bosschen alhier des daags ophield en des nachts in een hooiberg of schuur. De grootouders kregen zoo nu en dan eens bericht in den vorm van schuldvorderingen van dezen en genen winkelier, bij wien zij op hun naam goederen haalden, zoodat de groot vader, hoe zwaar het hem viel, ge noodzaakt was, de politie met het ge val in kennis te stellen. De politie, die dagen achtereen spoorde, mocht het gelukken het paar 1.1. Donderdag in een stuk bosch aan den Dolderschen weg aan te treffen en te arresteeren. Tegen het meisje is door de politie procesverbaal opge maakt, wegens oplichting, waarna zij ter beschikking van den officier van justitie is gesteld. Huldeblijk Koningin-Moeder. Uit 'sGravenhage meldt men: Zaterdag is onder voorzitterschap van den oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. van der Wijck alhier eene bijeenkomst gehouden van het Nationaal Comité dat zich onlangs gevormd heeft met het doel om in Januari te vieren het feit dat H. M. de Koningin-Moeder 25 jaar geleden zich hier te lande vestigde. De vei- gadering, bijgewoond door enkele commissai'issen der Koningin uit de provinciën en o.a. door de burgemees ters van Amsterdam, 's Gravenhage, Utrecht en Arnhem, heeft, naar wij vernemen, besloten de viering te doen bestaan in een inzameling, waarvan de opbrengst zal ten goede komen aan het sanatorium Oranje-Nassau's Oord, de stichting van H.M. de Koningin- Moeder, die daarvoor indertijd, het geld voor Haar bijeengebracht, als nationaal geschenk heeft beschikbaar gesteld. Verder zal getracht worden in de verschillende gemeenten des lands plaatselijke comités in te stellen tot bevordering van het doel. Brand in 't Haantje. Men meldt uit Amsterdam Zaterdagavond half tien brak op de tweede verdieping van de mout- en hoppakhuizen der stoombierbrouwerii 't Haantje, aan de Achtergracht al hier, brand uit. Het vuur werd met behulp der brandweer snel gebluscht; omstreeks half twaalf verbreidde zich echter in den omtrek der fabriek het gerucht, dat ten tweeden male brand was uitgebroken, thans op de derde verdieping, en de dikke rookwolken, die .spoedig uit de ramen sloegen, be vestigden dit genxcht. De brandweer was wederom spoedig ter plaatse en wierp met behulp van zes stoomspui ten en de Jan van der Heijden eene groote watermassa op het smeulend mout en hop, maar kon niet verhin deren, dat het vuur zich al verder invrat, en zich uitbreidde over de geheele verdieping. Hiertoe wist ech ter de brandweer het vuur te beper ken. De eigenlijke brouwerij bleef ge spaard. Een zeer groote menscheinmassa was op de been, die door een respectabele politiemacht, onder leiding van com missaris Van Raalte, op bepaalden afstand werd gehouden. Op den mout- zolder. waar liet vuur ontstaan is, en waartoe het ook beperkt is, is voor 70 80.000 gulden schade aangebracht door verzekering gedekt. De hooizol ders, waar juist duizenden kilo's hooi en stroo waren opgestapeld, bleven behouden. Om 1 uur kon de brand weer inrukken Draadlooze Telegraphic. De Tel. heeft een interview gehad met graaf de Marande de Monchy, te wiens overstaan hier te lande proeven genomen worden met draadlooze telegrafie, systeem Brandly-Popp. Het blad deelt omtrent het onder houd het volgende mee Reeds in 1902 nam graaf De rande de Monchy, in tegenwoordj heid van den bekenden natuurku dige dr. Bleekrode van 's Graven den heer Engelbrecht. inspecteur v; de telegrafie., den heer Perk, directe van het ministerie van Koloniën eenige andere autoriteiten, proev tusschen den Hoek van Holland het voor den Maasmond gelegen lid schip „Maas", welke proeven uitnn tend geslaagd zijn. Het gevolg daarvan was, dat gr De Marande door minister Kuyper audiëntie werd ontvangen om j hem de inrichting van een draadü ze telegraaf in Holland en Nej landsch-Indië te bespreken. De heer De Marande werd in« lijks in audiëntie ontvangen doorc toenmaligen. sedert overleden mi; ter van Koloniën, den heer Van Ai van Wijck. en op die audiënties wi hem meegedeeld, dat het Nederla, sche gouvernement zeer veel bels stelt in de proeven met draadlo telegrafie en hem_voor zijn proej mingen de meest mogellijke facility zou verleenen. Wij vroegen den heer De Maraa wat voor hem de beweegreden toté proefnemingen is. Ik ben noch een koopman toeetellen, noch agent van' een of; dere maatschappij, gaf hij ons antwoord'ik handel heel eenvou uit sympathie voor Holland en Hollanders en koester het veria™ aan Holland het beste systeem 1 telegrafeeren te geven, een sysfe; dat Holland' en zijne koloniën grootste diensten kan bewijzen^ Sedert dit verlangen, bij mij opb heb ik niet opgehouden, alle stel van draadlooze telegrafie te baste ren', ze onderling te vergelijken en op de hoogte te houden van alles op het gebied der draadlooze telq fie voorvalt en uit die onderlinge galij kingen ben ik tot de overtuii gekomen, dat het systeem Brs' Popp het beste is. Men moet bovendien niet vergi dat doctor Branly de ©enige en w lijke uitvinder van de draadlooa legrafie is en dat de president de Fransche Republiek hem uit tend op grond daarvan tot riddö het legioen van eer heeft benoen En Marconi dan vroegen x? Het ligt niet in mijne bedoe! antwoordde de hoffelijke Franschi aan de verdiensten van Marconi aanzien van het telegrafeeren zo draad in 't minst eenige afbreul doendie verdiensten zijn buite woon en 't staat vast, dat hij eenste was, die de draadlooze telt fie heeft toegepast. Maar de ui ding is aan doctor Branly te dat Gaarne breng ik Marconi en aanj Arco gepaste hulde, maar ik bli bij, dat mijn beroemden landgf Branly de eer toekomt, het tel; feeren zonder draad uitgevondei hebben. Marconi heeft dit zelf kend. Wij spraken even over dé grool teekenis van de draadlooze telej voor militaire doeleinden en vo geval, dat het gewone telegraa keer door storm gestoord is. Wij vroegen den heer De Mai de Monchy. of spoedig proever net in toepassing brengen vai draadlooze telegrafie in dienst het leger te wachten rijn. Over eenige dagen luidid antwoord, verwacht ik een milil draagbaren post voor draadlooze grafie, dien ik geheel kosteloo; beschikking van de minister; Ooi-log en van Koloniën stel. Wij wilden gaarne iets meer trent de inrichting van zulk ee Iitairen post vernemen. Graal Marande deelde ons mede, da negen toestellen komen, die elk een man gedragen woTden in ee als gewoonlijk tot de uitrustini een soldaat behoort, en dat een watergas gevulde ballon en eet ger. waaraan vangdradën bev worden, zullen opgelaten worde Bij de toepassing kan men a lijk óf van een ballon óf va vlieger gebruik maken. Laatstgei hulpmiddel kan gebezigd worde men geen gas voor vulling va ballon kan bekomen. GTaaf De Marande verwach het telegrafeeren zonder draad in Indië. waar de militaire soms ver van elkaar liggen, diensten kan bewijzen. Verwacht u. dat deze p: goede resultaten zullen oplr vroegen wij. De toestellen van de „i frangaise des Télégraphes phones sans fil". die voor het van proeven tusschen de mari te Amsterdam en de stad Kam; bezigd worden, zijn bij het nera dergelijke proeven m Frankrijk kenland, Spanje en Noorwege: stekend gebleken maar proef gen met militaire posten voo telegrafeeren zonder draad zaji iets geheel nieuwsdeze proev Jen voor 'f, eerst in Nederland men worden en de toestellen voor zijn nog nieuw, zoodat ei zekerheid1 bestaat, of ook deze F schitterende resultaten hehbci de heer De Marande van die te Amsterdam en Kampen wel vei Op welk terrein zullen d ven voor militaire doeleinden men worden Dit is nog niet bekend, de beschikking van den mfmiisl Oorlog wachtende, luidde he: woord. Aan het slot van ons ond uitte graaf De Marande zijn c lijkheid voor de groote welwillf die hij tot dusver van alle ai ten, in 't bijzonder van de ut van Marine en Oorlog en vi commandant der Marinewe schout-bij-nacht Derx, ondom Letteren en Kun Inhoud van weekbl^de: Tijdschrift voor Armenzorg t derbescherming, H. J. de Dof de Chaufepié, uitbestede kii BinnenlandWetsontwerp, Tuc len, Bedeelende Armenzoi'g, tenzorg en zorg voor de verwaa jeugd. De Aarde en haar Volken R(

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2