zal de grroote meerderheid er misschien weinig bij denken en gedachteloos het voorbeeld van hun buren volgen, maar is er niet een mooie kern in het ge bruik? Evengoed onderhouden als de graven is het geheele kerkhof, dat op mooie da gen druk bezocht wordt, zeker niet het minst door den kleinen burgerman, die met de grootste piëteit de graven van zijn dooden onderhoudt. De vele lom merrijke lanen en de mooie boom- en heesterpartijen ontnemen hier aan de ,Friedhöfe" aan de tuinen van vrede en rust", het sombere en desolate, waar door in Nederland de kerkhoven zich zoo dikwijls kenmerken. Verwaarloosde en vergeten graven zooals ginds op on ze nuchtere, kale kerkhoven, zult ge hier zelden vinden. Zeker niet op Toten- sonntag. Ik weet wel, er bestaan en kele lieflijke kerkhoven in Holland, ik ken een poëtisch, klein dorpskerkhof aan den voet van een tot aan het dak met dicht klimop begroeide oude kerk, ik ken het mooie kerkhof in Utrecht met zijn prachtige lanen, maar is het mee- rendeel niet troosteloos koud en nuch ter? Op Totensonntag worden zelfs de naamloozen niet vergeten op het kleine kerkhof bij Schildhom in den Grune- veld, die in de wereldstad zijn te gromde gegaan. Het aantal kransen, groot en klein, der bloemenkruizen, der bloemstukken, welke dagen van te voren in de tallooze bloemisterijen en bloemenwinkels ge maakt worden, is legio. In elke bloemen winkel liggen ze te kust en te keur, van de kostbaarste groote kransen en pal men met prachtige bloemen opgemaakt, welke door een nachtvorst vrijwel ver nietigd worden, tot de goedkoope van stekelige hulstblaren. De voorraad is zoo groot, dat een gedeelte van het trottoir nog geannexeerd wordt voor de etalage. Op den dag zelf laat de tram directie extra rams loop en, daar zij b ervaring weet, dat de toevloed naar de kerkhoven buitengewoon groot is. Over al komt men menschen tegen, die kran sen aan den arm of bloemen in de hand dragen. De passagiers der elee- trische trams hebben kransen op hun schootzij die op de perrons staan, han gen de hunnen aan den achterkant van den wagentaxameters en andere droischkem brengen menschen met kran sen beladen naar de kerkhoven, kort om men ziet overal kransen en aster- bouquetten.. Burgervrouwen met ©en goedkoop en krans van papieren bloe men aan den arm, draven*achter een tram aan, maar moeten het opgeven en wachten geduldig tot een volgende tram naast andere lotgenooten, die evenals zij hun tribuut aan de dooden gaan brengen. Poëzie schuilt overal, 't Is de vraag maar wie haar al. Wie haar niet kan vinden. K. Tegen de Nieuwe Drankwet. Het adres der Ver. "Verguimiii g In eene keurig bewerkte en zeer le zenswaardige toelichting wordt het request van de Vereeniging „Vergun ning" aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal gezonden (zie oms num mer van gisteren) nader behandeld. Wij meenen (goed te doen door aan deze toelichting de hoofdgrieven tegen het nieuwe Drankwets-ontwerp t© ont- leenen. In een voorwoord wijst het bestuur van „Vergunning" er op, dat de over heid stellig is geroepen den verkoop van sterken drank aan zekere regels te binden. Doch dat dit binden niet zoo ver dient te geen, dat de verkoop ge heel lam gemaakt wordt. Daartoe heeft ze het recht niet zoo lang de Wetenschap er over strijdt, dat alcohol schadelijk is, en zelfs een groot aantal uitstekende geleerden bewezen, dat een matig gebruik zelfs nuttig is. Ook de wetgever van 1881 heeft zekere regels gegeven. Doch de grootste fout is geweest het verregaand slappe uit voeren dezer wet, waardoor het moge-* lijk is geworden, dat de clandestiene handel eene zoodanige uitbreiding heeft gekregen, dat ze de reëele handel ver over het hoofd is gegroeid. Die clandestiene verkoopplaatsen zijn veelal de inrichtingen en kroegen,waar in ongerechtigheden worden bedreven. Het ligt in den aard der zaak de verkooper er in is een wetsontduiker hij heef geen vergunning, die voor een ander zijn broodwinning is, te verlie zen wat zal hem deren Het voorgestelde wetsontwerp zal op krachtige wijze aan dit breed vertakte, door drankbestrijder en vergunning houder gehate kwaad een eind trachten te maken. Maar ook wil het adressanten voor komen, dat dit doel ook alleszins zou te bereiken zijn door een scherper hand haven der wet van 1SS1. De eerlijke, fatsoenlijke handelaar zou dan niet op den koop toe nog de dupe worden van de handelingen door zijn deloyale con currenten bedreven. Vervolgens wordt eene uiteenzetting gegeven van de velschillende grieven tegen het nieuwe wetsontwerp. Allereerst wordt betoogd, dat, wan neer tapperij en slijterij van elkander gescheiden moeten worden, alle kleinere café's gerust kunnen op doeken, want de verdiensten van tap perij alleen zijn zoo goed als overal niet voldoende, om er van te kunnen bestaan. Daarnaast is voor den ver gunninghouder noodig de mogelijk heid om per maat te verkoopen. Die verkoop per maat geschiedt bijna, nooit per gecapsuleerde flesch. Van zulk een handel alleen zou ook nie mand kunnen leven. Maar waarom dan die scheiding Met het oog op de ar- beiderstoestanden, antwoordt de wets voorstellen Maar vergeet men dan, dat door deze bepaling het aan vele goed geordende arbeidersgezinnen, waarin de vrouw des huizes het budget regelt, onmogelijk wordt gemaakt eene ge ringe hoeveelheid voor den man te halen. Een halve liter is een uitgaaf, te groot ineens. En bijgevolg zal de man weer naar de tapperij gaan, om zijn borrel te drinken, en derhalve juist komen op eene plaats, waar èn de Regeering èn ook moeder de vrouw hem niet hebben wil. En in het royale huisgezin zal men met -genoegen een flesch van minstens een halve liter inhoud koopen en... een glaasje extra gebruiken. Werkelijk, de voorgestelde maatrege len van scheiding van tapperij en slij terij streven hun doel voorbij en zul len, in plaats van te keeren, het mis bruik in de hand werken. Opgemerkt dient nog te worden, dat de scheiding dezer twee vergunningen niet noodig schijnt te zijn voor inrich tingen volgens het Gothenburger stel sel. Maar die moeten ook goede win sten kunnen afwerpen Overdracht van vergunning zal niet meer geoorloofd zijn. Dit beteekent, dat alle kapitaal in de zaken met ver gunning gestoken, bij aanneming van het wetsontwerp, dood zal zijndit beteekent, dat voor de 23.429 inrichtin gen met vergunning, die op 31 Decem ber 1902 bestonden, een kapitaal van M6.858.000 met één penmestreek wordt dood gemaakt, weggegooid. Maar er is nog meer om over te Ma- gen. Waar aan den een en kant het aantal gewone vergunningen door uit sterving als anderszins steeds inge krompen wordt en deze daarna gegeven aan de Gothenburger meatschappij, waar ze dus zoetjes, maar zeker, alle worden afgemaakt, daar wordt de mo gelijkheid gelaten het aantal vergun ningen voor den verkoop in logementen alleen aan logeer- en vaste tafelgasten en in Sociëteiten alleen aan leden tot in het oneindige uit te breiden. Zoo iets onbillijk. Met kracht dringen adressanten dan ook aan op het volgendemogelijkheid tot overdracht van zaken met vergun ning geen uitstervingssysteem sub sidiair gelijkstelling van den gewonen vergunninghouder en zijn weduwe met de zedelijke lichamen, waardoor liet drukkende van het wetsvoorstel op het in vergunningszaken gestoken kapi taal eerst in 1935 zou gaan werken. (Wordt vervolgd). Kantongerecht. Uitspraken van Woensdag 25 Nov. 1903. Veroordeeld werden o.a. J. J. H., alhier, wegens .straatschen derij tot 5 boete subs. 3 dagen hech tenis. P. J. H., alhier, wegens straatschen derij tot 13 boete subs. 3 dagen hech tenis. W. de J. en J. v. B., alhier, wegens straatschenderij ieder tot 12 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. A. D., te Schiedam, wegens straat schenderij tot 1 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. den T. B., te Amsterdam, F. B., W. P. en P. N., alhier, wegens straat schenderij ieder tot 11 boete subs 1 dag hechtenis. J. de K., alhier, wegens op ongeoor- loofden tijd zijn tapperij voor het pu bliek geopend hebben, tot T 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. J. B. P. L., alhier, wegens na beslo ten tijd zich in een tapperij ophouden, tot /I boete subs. 1 dag hechtenis. C. J. J. alhier, wegenis zich niet op de eerste vordering der politie uit eene tapperij verwijderen, tot 13 boete subs. 3 dagen hechtenis. H. B., alhier, wegens als tapper niet opgehangen hebben a. een uittreksel der ALgemeene Politie-Verordening. voor Haarlem, b. een exemplaar der voor schriften tot hulpverleening bij plotse linge ongevallen, c. een door den com missaris van politie voor „Gezien" ge- teekend tarief van de prijzen der eef- en drinkwaren, die bij hem verkrijgbaar zijn, tot 3 boeten van fl subs. 1 dag hechtenis. J. V„ alhier, wegens eene mestverza- meling houden in strijd met de door B. en W. verleende vergunning, tot f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. A. W. E. O., alhier, wegens zonder vengunning van B. en W. eene mest- verzameling houden, tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. S. J. v. O., alhier, wegens een per ceel' ter bewoning afstaan, hetwelk door B. en W. ongeschikt is verklaard ter bewoning, tot 20 boete subsidiair 3 dagen hechtenis. J. D., te Zandvoort, wegen,s te Zand- voort op ongeoorloofden tüd de Halte- straat op een paard berijden. A. T., te Amsterdam, wegens te Zand-, voort in zee baden tusschen strandpaal 64 en 68, zonder gebruikmaking van een badkoets. H. C. G., alhier, wegens Ie Zand voort rijden met een motor-rijwiel zon der licht2o. rijden met een motor rijwiel zonder vergunninglo. tot bet besturen van een motor-rijwiel; 2o. tot het rijden met het gebezigde motor rijwiel, tot ƒ2 boete subs. Idag hech tenis, met ontslag van rechtsvervolging van het meerdere hem ten laste ge legde. Verder werden nog ongeveer 40 per sonen wagens dronkenschap veroor deeld tot verschillende straffen. Vrijgesproken werden C. J. T. J. M., te Bloemendaal, van niet voldoen aan eene oproeping van het gemeentebestuur tot het doen van opgaven voor het bevolkingsregister. H. de B., te Wijk aan Zee, van stroo- perij. P. W. v. S., alhier, van een kind beneden 14 jaren het bestuur over een bespannen rijtuig toevertrouwenen J. M., alhier, van zonder vergunning van B. en W. eene mestverzameling houden. Terwijl H. Th. H., alhier, werd ont slagen van rechtsvervolging ter zake van overtreding der Ongevallenwet, als werkgever niet binnen 3 maal 24 uur na het geneeskundig onderzoek aangifte doen van het in zijn bedrijf aan een verzekerde overkomen onge val, en wel op grond, dat in de dag vaarding niet was gesteld, noch aan getoond, veel minder bewezen, dat de persoon, aan wien het ongeval was overkomen, was verzekerde in den zin der Ongevallenwet van 1901. Gemengd Nieuws Nordenskiöld's Expeditie Terug. Reuter seint uit Buenos-Aires, dat volgens een officieel bericht uitPuerto Gallegas het Argentijnsche oorlogs schip Argentinia daar aangekomen is met de leden van dr. Nordenskiöld's Zuidpoolexpeditie aan boord. De offi cieren waren op Loiuis-Phiiippeland gevonden, de overige leden der expe ditie op het eiland Seymour. De hulpexpeditie onder leiding van Charcot is nu aangehouden. Dr. Nordenskiöd, een neef van wijlen baron Adolf Erik Nordenskiöd, bevond zich sedert 11 Januari 1902 in het poolgebied ten Zuiden van Kaap HoornLouis-Philippe-eiland en het niet ver ten Zuiden daarvan gelegen eilandje Seymour liggen aa n het Noordwestelijke uiteinde van de eilan dengroep, die hij Graham-land be hoort. Ondersteld werd, dat de Ewerd- sche expeditie in het begin van dit jaar, voor het invallen van den Zui delijken wintetr, zou terugkeeren daar men echter niets vernam van de expeditie (welker uitrusting boven dien te wenschen overliet), werden hulp-expedities beraamd. De Zweed- schiQi regeering rustte voor 200,000 kr. een stoomschip uit, de Frithjof, dat onder bevel gesteld werd van O. Gyl- dén, een Fransch© expeditie, met de Franyais zette evenzoo de verlossing van Nordenskiöd op haar program, en op aandringen van den bekenden geograaf en anthropoloog Morens stelde ook de Argentijnsche regeering een hulpschip beschikbaar (de Uru guay, in Argentina herdoopt). Deze laatste expeditie blijkt, volgens bet uit 't Zuiden van Patagonië afgezonden telegram, de andere voor geweest te zijn. Trekvogels. Men kan zich gerust afvragen, om welke redenen de trekvogels geregeld den verren en gevaarlijken tocht on dernemen van het Noorden naar het Zuiden en vice-versa, want wanneer zij het Zuiden opzoeken, om een meer overvloedig voedsel te vinden, kan men zich afvragen, waarom zij dan niet voor goed in het mildere klimaat blijven, waar dat voedsel altijd over vloedig is. Volgens een Zweedsch schrijver is het minder de angst voor het koude seizoen, welke dë vogels naar het Zuiden drijft, dan het gebrek aan licht, hetwelk zij noodig hebben om zich behoorlijk te kunnen voe den. Wanneer de nachten langer wor den, trekken zij Zuidwaarts, om eerst terug te keeren, wanneer de dagen weder lang genoeg zijn geworden. (N. S.). De Londensche correspondent van de Matin" schrijft d.d. 21 November: Volgens de avondbladen schijnen de Italiaansche Majesteiten voor hun aankomst in Engeland aan een groot gevaar te zijn ontsnapt, dat zeker ernstige gevolgen had kunnen heb ben. Aan boord van de torpedoboot Shark", een der schepen, die aan gewezen was om het jacht „Victoria and Albert", komend© van Cherbourg tegemoet te stoomen, hoorde noen, juist op het oogenblik toen zij met het jacht opstoomde, een vrij harden knal in een der schoorsteenen. Aan vankelijk echter schonk men aan dit voorval geen verdere aandacht, niet vermoedende hoe belangrijk het was. Maar toen de „Shark" in de haven gekomen, onderzocht werd, bleek dat er een cylinder, wegens te hooge drukking, geheel gespleten was. En men achtte het een wonder, dat er dientengevolge aan boord geen ont- pi offing had plaats gehad. Dezelfde correspondent meldt ook, dat er tezelfder tijd een aanvaring plaats had tusschen een kanonneer boot en de torpedeboot Violet juist op het oogenblik dat deze zijn plaats in het escorte van de „Vitcoria and Al- bert" zou innemen. De schade is groot.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6