Huismoeders MARYJ.FLEISCHMAI A. H. DE WILDE Jr leding vanBerkhout&dsClerM Voorschotbank, Inspectrice Nationale Lei-Ban 2rood Nieuwe Groenmarl HAARLEM. FERWERDA TIEMAN. Turfmarkt 34. - - hoek Kamperves Ontvangen voor de Sint Nicolaa Binnenland STAATSBEGROOTING 1904.® Algemeeiie beschouwingen. Regeeriugsautwoord, Achtereenvolgens verdedigt het Ka binet zich op de vier grieven tegen zijn beleid. Ten eerste zou het de christelijke beginselen schuilhouden, Dit zal eerst kunnen blijken, wanneer de in het verslag aangehaalde ont werpen (Onderwijswet, Zondagswet, Vadersc ïap) ter tafel zullen liggen, Verplichting tot intrekking van de Leerplichtwet was geen eisch van constitutioneel beleid. En wat de reeds ingediende wetsontwerpen be treft slechts de christelijke partijen kunnen beoordeelen het „specifiek- ehristelijke" van den inhoud. Niet het mystieke element van het chris tendom is hierbij aan de orde, maar alleen de eisch die uit de christelijke religie voor het burgerleven, bijzon derlijk voor het leven van den Staat, voortvloeit. Ten tweede het Kabinet zou noch vast zijn, noch voortvarend. De Troonrede van 1901 bevatte een werkprogram voor ten minste eene volle vierjarige periode. Dus kan men niet klagen dat het overgroote gedeelte van het toen aangekondigde nog niet is ingediend. Daarentegen is een Troonrede niet een afgesloten werklijst, zoodat ook wetsontwerpen konden worden ingediend die in 1901 niet waren aangekondigd. En dan mocht men niet vergeten wat in de dagen der voorjaarstroebelen van de leden van het Kabinet werd gevergd. Waar van eene hervatting van den aanval op het gezag van den Staat allerminst is afgezien, zou eene uit voerige mededeeling hieromtrent afgezien van de waardigheid van het Kabinet door inzicht te geven in de wijze, waarop het verweer is ge voerd, dat verweer voor de toekomst in hooge mate belemmeren. Het is een feit dat de gebeurtenissen Janu- ari-April in veel legislatieven arbeid eene stagnatie van meer dan twee maanden hebben veroorzaakt. Met name de arbeidswet kon dien tengevolge eerst in Juni het dep r- tement verlaten en kwam daar 5 No vember terug. Het wetsontwerp voor de Ongeval lenverzekering bij den landbouw kon eerst volgen op dat in zake de ziek teverzekering. De voorbereiding van het toegezegde wetsontwerp in zake invaliditeits- en ouderdomsverzekering is volstrekt niet nu pas begonnen, maar vordert rijp overleg. Overigens is het tegenwoordig Kabinet over tuigd van hetgeen Dr. Kuyper, als lid van de Kamer heeft gezegd, dat ten deze „niet schraal en schriel, maar met milde hand moet worden te werk gegaan". Ten derde, het Kabinet zou den teugel vieren aan ongewenschte reactie. Zonder reactie, zegt de regeering, tegen wat men keeren of vervormen wil, is op staatkundig terrein geen krach tig willen denkbaar. Maar geen reactie wordt bedoeld als poging tot terug keer naar een toestand, die door het vonnis van alle weidenkenden als verouderd en onhoudbaar veroordeeld is. In dien zin bedoelde de regeering te zeggen, dat voortgearbeid moet worden aan de oplossing van de so ciale kwestie en de wettelijke plannen die de regeering heeft, bewijzen dit ten overvloede. Overigens doet de regee ring nogmaals uitkomen, dat zij op 31 Januari niet doeltreffender bad kunnen optreden dan zij deed zonder het gezag aan een nederlaag bloot te stellen, waarvan ernstig staatsbeleid zeer beslist moest afmanen. Niet ha rerzijds, maar veeleer in het afdee- lingsverslag worden overigens de ge beurtenissen van het voorjaar telkens weer opgehaald, De regeering harer zijds zal niet „tijdroovende, onvrucht bare en verbitterende debatten" uit lokken en thans ook geen woord meer spillen aan de uitdrukking „mis dadige woeling" in de Troonrede. Op het niet onverwijld invoeren van Staatsexploitatie der spoorwegen is reactie evenmin toepasselijk en zoo ook niet op de Strafwetnovelle, die trouwens door de beide Kamers met overgroote meerderheid is goedge keurd. Voorbehouden de bespreking het geval-Lindeman en van het ont slag van marine matrozen bij de be trekkelijke hoofdstakken, zegt de re geering, dat elk gouvernement, zoo hier als elders, zich wel tweemaal zal bedenken eer het verklaarde aan hangers der sociaal-democratische pro paganda zonder nadere keur in ge wichtige ambten stelt. Nog steeds bleek het toch (ook in Duitschland en Frankrijk) dat de sociaal-demo craten, hoe scherp ook tegen de anar chisten theoretiseerende, als het op actie aankomt, met hen gemeene zaak maken. Ongetwijfeld moet de „Staats burger" in den ambtenaar geëerbie digd worden, maar wie het gemeene begrip van burger in den klassestrijd begraaft en de idee van den Staat in die van een coöperatieve vereeniging oplost, doet feitelijk, van de eere, die in den naam van staatsburger ligt, zijnerzijds afstand, verzwakt den waar borg, die deze kwaliteit voor trouw bood, en verplicht daardoor de Over heid tot scherper toezien. Ook de regeering betreurt de nood zakelijkheid die haar door hetgevaar dat de orde stelselmatig bedreigt, on verbiddelijk wordt opgelegd, om de middelen tot bewaring dier orde krachtig te handhaven, en dat niets zoozeer den overgang tot een volks leger tegenhoudt, als de telkens weer opkomende poging, om het leg rvan zijn plicht af te trekken. Juist zwak heid- zou hier wreedheid zijn en alleen energieke machtsontwikkeling voor komt het altoos zoo pijnlijk gebruik van de wapenen. Zich verder verdedigende tegen het verwijt van reactie, doet de regeering o. a. opmerken, dat de strafvervolging tegen de verspreiding van de gerucht makende plaat noodzakelijk was, ten einde de verwildering der geesten, die in zoo gespannen oogenblik van het alzijdig vertoon van zulk een plaat te duchten was, togen te gaan. Dat zij enkel tot niet-ontvankelijkheidver- klaring heeft geleid, is onjuist. Het Kabinet speurt het gevaar, dat onze toekomst dreigt, volstrekt niet uitsluitend in de historiseh-materia- listische beginselen der sociaal-demo cratie, maar veel dieper in de los making bij de van Overheid en bur gerij van elke hoogere, b venaardsche autoriteit, een losmaking, die de sociaal-democratie slechts op eigen wijs en met grootere consequentie voortzet. Dat de sociaal-democratie, zoo men haar slechts troetelt, vanzelf in een parlementaire hervormings partij zou overgaan, acht de regeering een jammerlijke illusie. Van haar rechtervleugel moge dit denkbaar zijn, blijkens de ook elders opgedane ervaring verzet de groep zelve in haar overgroote meerderheid zich tegen elke evolutie van dien aard met onverzettelijke kracht. De parlementaire leiders leiden niet de massa, maar worden door de massa gedrevan. Ten vierde: Het Kabinet zou bij benoemingen partijdig te werk gaan. Bij alle benoemingen moet als regel gelden, dat de meest bekwame, zoo bij tevens de meest geschikte is, voorgaat en dat bij gelijke bekwaam heid en geschiktheid andere over wegingen den doorslag mogen geven. In dien geest behoeven bij burge meestersbenoemingen kerkelijke, soci ale en politieke geestesrichting niet buiten beoordeeling te blijven. Nu openbaar en bijzonder onder wijs «amen het volksonderwijs vor men, kunnen ook voorstanders van bijzonder ouderwijs tot schoolopzieners benoemd worden, waarbij natuurlijk bekwaamheid en onpartijdigheid voor allen moeten gelden. Evenmin kan in algemeenen zin van minder gelukkige benoemingen bij de Rijksverzekeringsbank worden gesproken. Opzettelijk partijdig wordt niet te werk gegaan. Dat niet-ingezetenen, meer dan in gezetenen voor het ambt van burge meester zijn voorgedragen, vindt zijn oorzaak in de steeds toenemende be moeiingen ter uitvoering van wetten en besluiten. Aan de adviezen van hen die officieel den minister voor lichten. wordt steeds alle eer bewe zen, behoudens de zelfstandigheid van den verantwoordelijken minister. Van een voordragen ter decoreering van geestverwanten als zoodanig, ook bij iet verleen en van decoraties in ver band met de troebelen, was geen oogenblik sprake; uitsluitend ver dienste jegens de publieke zaak was motief. De gestadige uitbreiding der Over heidstaak eischt voortdurend vermeer dering van personeel en de regeering erkent, dat hiermede het gevaar klimt, waarmee elk stel benoemingen het publieke leven bedreigt. Met betrekking tot het beleid van 1 n minister van financiën, wordt utvoerig weersproken het verwijt van gemis aan vastheid, waarbij men echter niet moet denken aan het stijf-hoofdig volharden bij eene eenmaal gedane keuze, die door wijziging van omstan digheden hare rechtvaardiging heeft .verloren. Aan die wisseling van om standigheden toetst de minister de wijziging van standpunt, die nu en dan noodig was. Wat de toestand aangaat, voor herstel van het budge tair evenwicht mag gerekend worden op een klein deel der baten die de hoogere invoerrechten zullen afwer ken, terwijl alsdan nog een aanmer kelijk bedrag zal overblijven ter be strijding van verdere uitgaven, uit nieuwe wetten voortvloeiend. Blijft het acces der middelen aanhouden, dan laat bet zich aannemen, dat, na invoering van alle thans in voorbe reiding zijnde wettelijke voorzienin gen bet totaal der hoogere uitgaven door dat der vermeerderde inkomsten zal kunnen worden gedekt- Wat het tarief betreft, zal de voor genomen herziening vóór alles een fiscaa.l karakter dragen, zij het dat de tegenwoordige minister aan het ta rief hoogere inkomsten wil ontleenen •dan zijn voorganger. Van een tariefsverhooging in den zin van protectie is geen sprake. Ge lijk de minister Kuyper in 1901 heeft gezegd, heeft het Kabinet gekozen eer. tariefsverhooging, fiscaal, maar niet in den zin, alsof die rechten uit sluitend moeten geheven worden van hier niet geproduceerde en niet ver werkte goederen. Slechts bij onver mijdelijkheid zou kuunen gedacht worden aan verhooging van de di recte belastingen, in elk geval niet zoolang de gemeente-financiën niet op breeder grondslag zijn gevestigd. Tot beperking van de uitgaven wil de minister van financiën gaarne medewerken als het kan. Er is geen aanleiding voor twijfel of hij in voldoende mate weerstand biedt aan de eischen van de ministers van oor log en marinemaar waar de uit gaven in het belang van 's lands de fensie onvermijdelijk zijn, mag hij zijne medewerking niet onthouden terwijl ook ten aanzien van de lots verbetering der ambtenaren niet ach terwege kan blijven wat door het be lang van den dienst of de billijkheid wordt gevorderd. Omtrent de bijzondere punten doet de regeering o.m. opmerken, dat de minister van binnenl. zaken zich be reid heeft verklaard aan de oplos sing van het tijdvraagstuk zijne aan dacht te wijden. Gaarne zal de regeering overwegen wat gedaan kan worden om aan de, malaise der binnenschipperij tegemoet te komen. Geene toezegging kan gedaan worden omtrent algeheele afschaffing van de tollen op wegen en wateren. Het ligt in de bedoeling voor alle personeel dat werkzaam is aan in richtingen die met de departementen in meer rechtstreeksch verband staan geleidelijk de nieuwe departe mentale regeling in te voeren. Van eene bedoeling om op alle departe menten vastelijk alle ambtenaren op 65-jarigen leeftijd te pensionnceren is bij de regeering niets bekend' Overleg tusschen de departementen, van marine en oorlog heeft ertoe ge leid, aan eene commissie het onder zoek op te dragen naar de beste wijze om de vaste en drijvende mid delen der kustverdediging met inbe grip van de verdediging op de stroo men en rivieren, voor zooveel land en zeemacht ook in deze gezamenlijk moeten optreden, definitief te regelen. Tegen net denkbeeld, om jaarlijks een staat over te leggen van inge stelde en nog niet ontbonden staats- commissiën, bestaat geen bezwaar. Op de (quaestie der regeling van de gemeente-financiën en der Drankwet schijnt het niet geraden thans in te gaan, nu die zaken weldra aan dc orde komen. Met belangstelling heeft de re geering kennis genomen van de nota van de heeren Melchers en Ter Laan, betreffende de binnenschipperij. Ver wezenlijking van hun denkbeeld van schippersbeurzen van rijkswege zal alleen mogelijk zijn door wijziging van het Wetb. v. Kooph. Blijkt dat door de scheepsbevrachters te veelvul dig gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheid aan bevrachters gelaten, om het overliggeld op een lager be drag te bepalen dan bij Kon. besluit is vastgesteld, dan zou er voor de re geering alleszins aanleiding bestaan om eene nieuwe wijziging van art. 748 van het Wetb. van Kooph. in overweging te nemen. Tegen eeu Belasting op Tarwemeel. De Nederlandsche Vereenigimg van handelaren in buiten!andsch meel (voor zitter de heer R. Grippeling, secretaris de heer W. H. B. Briedé jr.) heeft den volgenden Open brief gericht aan den minister van financiën Toen voor korten tijd bekend werd, dat het ontwerp van wet voor een herzie ning van het tarief van invoerrechten, door Uwe Excellentie ontworpen, aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Nederland ter fine van advies wag gezonden, veroorloofden wij ons aan de leden dier Kamers eenige inlich tingen te verschaffen naar aanleiding van het daarin genoemde invoerrecht van 30 cents Per 100 K.G. op tarwemeel. Van deze inlichtingen voegen wij een afschrift hierbij, voor de daarin' ge noemde argumenten de welwillende aandacht van, Uwe Excellentie verzoe kend, meer speciaal voor hetgeen erin gezegd wordt over het voor Nederland zoo zeer belangrijke artikelVoermeel. Wij doen dit met temeer vrijmoedig heid, wijl het voorste] om alléén tarwe meel te heiasten en de andere meel soorten vrij te laten, gemotiveerd wordt door de belangen van landbouw en vee teelt, terwijl juist hij tarwemeel die be langen bijzonder groot zijn, grooter waarschijnlijk dan bij de andere meel soorten te zamen_ Dit blijkt duidelijk uit de volgende be cijfering Van 19001902 toename van invoer van tarwe ter vermaling bier38'/* mill. K.G. toename verbruik 11'/. meerdere toename van in voer dan verbruik 27'/. mill. K.G. of in meel 18'/.mill. K.G. n denzelfden .tijd nam de invoer v,an buiten- dandsch meel toe met 21 mill. K.G. Totaal 39'/. mill. K.G. Deze toename zou verklaarbaar kun nen zijn, indien zich in dat tijdsverloop in Nederland een belangrijke meelvoor- raad gevormd had. Het tegendeel ts ech ter waar, juist zijn in dat tijdsverloop de meelvoorraden verminderd. De eenige reden dus van deze toena me wag vermeerdering van den invoer van tarwemeel voor veevoeder, zooals trouwens duidelijk blijkt uit het gelijk tijdig enorm afnemen der invoeren van maïs tengevolge van het mislukken van den maisoogst in Amerika. Dit wordt aangetoond in het volgende staatje, dat tevens laat zien, dat die vermindering niet gecompenseerd werd door den in voer van andere voedergranen 1900 1902. Mais 471.947.000 281.866.000 Gersfi 66.119.000 158.462.000 Iïaver 53.831.000 25.161.000 591.897.000 465.489.000 Vermindering 1267= mill. K.G. In 1902 waren bij de invoercijfer,s van tarwemeel dus minstens 397= millioen. K.G. veevoeder meer dan in 1900. Deze toename van .invoer van veevoeder al léén is neit minder dan 24 pet. voor den geheelen meelinvoer. Het mag dan dus zeker wel als vast staande aangenomen worden, dat door een invoerrecht van 30 pet. op tarwe meel de belangen van veeteelt en zui velindustrie ten sterkste zullen worden geschaad, temeer daar deze iaidustrie voor export werkt en dus het duurder worden harer grondstoffen niet op hare afnemers kan verhalen. Wilden wij niet nalaten terloops hier op te wijzen, hoofddoel van ons schrij ven is ter kennis van Uwe Excellentie te brengen de z<26t ingrijpende «veran dering, welke de verhoudingen iïi den meeihandel de laatste jaren ondergaan hebben. De hoofdoorzaak van deze verande ring ligt in het feit, dat China en Ja pan, nu daar langzamerhand de W( tersche beschaving meer en meer in gang begint te vinden, ook als consu menten van tarwemeel optreden en groo- te koiopens zijn gewonden juist voor d'ie .soorten Amerikaainisch meel, waarvan. Nederland steeds een zeer groot ver bruiker geweest is. De vermeerdering vaar den uitvoer van Amerika naar China is zóó sterk, dat Hongkong op de uitvoepstatisiiek voor meel, na Groot- Britannië, thans de eerste plaats in neemt. Kon men vroeger met een schijn van recht zeggen„een invoerrecht op meel ..zal door den buitenlandschen fabrikant „betaald worden, want voor het over- „groote deel van den meelinvoer, na- „melijk voor de Amerikaansche Baker's- „qualïteiten, bestaan zoo goed als geen ..afnemers buiten NederlandAme- ,,rika moet dus wel genoegen nemen „met den prijs dien Holland ervoor „wil geven thans is niets minder waar dan ditDe Baker'is-qualiteiten, vroe ger alléén voor Holland geschikt, zijn nu elders een gezo.clit handelsartikel geworden, waarvan de relatieve prijs enorm is gestegen tengevolge van de moeite, die de afnemers zich geven, om er zich meester van te maken.. Deze waardevermeerdering is zóo groot geweest, dat Amerikaansch Ba- ker'smeel, dat vroeger vaak f 1 a 1.50 per 100 K.G. lager noteerde dan de in- landsche soorten, than|S 0.50 ƒ0.75 boven het Hollandsche fabrikaat notèe- ren. Het is niet te verwonderen, dat het dientengevolge den meelimporteurs nog slechts met groote moeite gelukt er van tijd tot tüd wat van meester te worden. Door geheel natuurlijke omstandig heden is dan ook de invoer van Ame rikaansch meel ten dienste der bakkerij sterk aan het afnemen en is het vak van broodmeel-importeur bijna niet meer looniend. Zou dus een invoerrecht op meel deze precaire toestanden nog komen verscherpen, dan zou de dood steek zijn toegebracht- aan, liet impor teeren: van Amerikaansch meel, waaruit de laatste jaren gemiddeld ruim, 67 pet. van den geheelen 'invoer bestaan heeft. Het eendge land, waaruit overigens nog tarwemeel ten dienste der bakkerij in quantiteiten. van eenig belang en eenigszins regelmatig wordt geïmpor teerd, is België, maar ook op dezen in voer is de marge zóó gering, dat een invoerrecht, ook van slechts 30 ct. per 100 K.G., dezen import ongetwijfeld ge heel zal doen ophouden. De baten voor de Nederlandsche schatkist, voortvloei ende uit een invoerrecht op tarwemeel zullen dus al. zeer gering zijn, indien zij door de kosten op de invordering niet zelfs in een nadeel veranderd wor den. Dat van bescherming van den natio- nalen arbeid bij belasting op tarwemeel geen sprake kan zijn, meenen wij in onze inlichtingen aan de Kamers van Koophandel te hebben aangetoond. Slechts willen wij even aanstippen, dat de benadeeling der zuivelindustrie zeker op benadeeling van den nationalen ar beid uitloopt. Waar het dus fiscale overwegingen moeten zijn geweest, die er Uwe Excel lentie toe hebben geleid aan een be lasting op tarwemeel te denken, ver trouwen wij, dat Uwe Excellentie na kennis ie hebben genomen van de ver anderde toestanden in den meeihandel. niet zal voorstellen een belasting, waar door onder meer veeteelt en zuivelindustrie ten sterkste worden geschaad, de importhandel van tarwemeel ten doode wordt gedoemd, de Nederlandsche schatkist niet wordt gebaat. Dit cijfer is ontleend aan mr. Mees. die het in de Economist gebruikte in een polemiek met den meelfabrikant v. Duisseldorp. Deze nam het gereedelijk over, het cijfer zal dus oer te hoog dan te laag zijn. Iets over Mexico. Men wil Afrikaanders lokken naar Argentinië, naar Chili, naar Mexico. Uit Argentinië en Chili zijn reeds waarschuwingen gekomen, dat men er niet heen moest gaan. Wij kunnen er een bijvoegen uit Mexico. Wij kregen heden bezoek van den heer M. M. Venter. De heer Venter is vele jaren lid van de Wetgevende Vergadering van de Kaap geweest en staat nu weer in Colesberg als candi- daat van de Zuid-Afrikaansche partij. Wat hij ons vertelde komt op het vol gende neer In Mei koos een openbare vergade ring te Philipstown hem en den heer D. J. Jooste uit Bloemhof in Hanover om in Argentinië te gaan zien wat het land was, waarheen men de Afri kaanders die begeerig waren hun land te verlaten geroepen had. De heer Jooste werd verhinderd aan de op dracht te voidoen, en daar reeds ds. Vorster van Burgersdorp en eenige anderen met hetzelfde doel naar Ar gentinië gingen, veranderde de heer Venter zijn plan en besloot hij met een anderen ervaren Afrikaander boer een onderzoekingstocht te gaan naar Noord-Amerika, waar comman dant G. Joubert, van Smithfield in den vroegeren Vrijstaat, aan de Golf van Mexico land had uitgezocht voor een volkplanting van Afrikaanders. De reis, die van Nederland uit onder nomen werd, geschiedde ook op zijn uitnoodiging. Na een lange reis door de Vereenigde Staten en een omweg door Mexico wegens de gele koorts die nu aan de Mexicaansche kust heerscht, kwamen de twee heeren eindelijk aan de Golf. Nu ging het verder te paard het land door om het goede veld voor Koloniale en Vrijstaatsche boeren te vinden, maar het was daar niet te vinden. Het land ligt tusschen de keerkrin gen en is dientengevolge zeer warm, zeker geschikt voor tropische planten, 1 indien het goed besproeid wordt. De formatie van den bodem is geheel vulkanisch de heuvels bestaan uit niets dan rots. De rivieren zijn zeer diep en met bosch begroeid, dat echter geen waarde heeft. Fonteinen(bronnen) zijn er in het geheel niet en voor putten is de bodemformatie niet geschikt. Het gras is zeer schaarsch en ook erg zuur. Beesten worden er niet vet Paarden aarden er nog het best. Het land is verdeeld in uitgestrekte plaatsen of ranchen, zooals het daar heet van 20,000 tot 30,000 akkers (acres). Het plan nu was Jiet land op te meten in kleine plafftsen van 160 tot 200 akkers. Dit nu gaat in het geheel niet aan. Niemand kan op zoo'n kleine plaats bestaan. Een deel van het land heeft g< timmerhout en er zijn sporen van mi neralen en olie, maar voor het bedrijf van Afrikaanders is het land volmaakt ongeschikt. De streken die de beer Venter en zijn tochtgenooten door reisden wor den bewoond door Roode Indianen, die veel gelijken op »Kain's nakome lingen*. Zij zagen er zeer slordig en vuil uit. Maar de reizigers groetten toch allen, man, vrouw en kind, met de hand, want deze Roodhuiden had den bij al hun eigen armoede ook nog zeer veel sympathie met dc Boeren die gevochten hebben voor hun vrijheid. Op den terugtocht moesten de rei zigers weer den omweg maken om de koorts te vermijden, maar toch mo,es- ten zij ondanks heel wat zoete praatjes van hun leider, nog vijf dagen in qua rantaine liggen te Eaglespost op de grens van Texas. Nog een bezwaar tegen die streken aan de Golf van Mexico viel den heer Venter in de muskieten en andere insecten. Een ware plaag. Zelf droeg hij nog de lidteekens van de beeten dier venijnige dieren, en ook de paar den in het land hadden er veel last van. Van vele hingen de ooren, ont stoken, slap neer. Het kleine, zwakke geslacht van menschen dat er woont, is ook een bewijs hoe slecht de groote hitte op den duur werkt. Neen, dat is geen oord voor het Afrikaansche ras. Ten slotte uitte de heer Venter nog de hoop, dat zijn landgenooten zich niet te spoedig zouden laten overhalen door de fraaie vertelsels over die lan den in Amerika. Het is zijn overtui ging dat er daar geen toekomst voor hen is. Beter bleven zij in Zuid-Afrika en zetten daar den schouder aan het wiel. N. R. Ct. Advertenttën. HAABLEMSCHE Bankveroeniglng FIRMA HaarlemHillegomLisse. Effecten, Coupons, Prolongatie Buitenlandsche wissels, inkassee- ring, diskonteering, vreemd geld, reiskredietbrieven, rekening-cou rant, deposito, bewaring. Speciale inrichting voor afzon- lerlijke berging van waarden in ie ijzeren lokettenkast in hare jrandvrije kluis Al gemeene Nederlandsche Credietbank te 's-Graveuhage. Directeuren; Mr. N. A. M. VAN AKEN en Mr. A. C. MAASGEESTERANUS Verleent credieten op korten ter- «ijn onder borgtocht aan Nering doenden, Industriëlen, Landbou wers enz. Hoofd-vertegenwoordigeï vos? Haarlem en Omstreken Mr. H. Ph. 't HOOFT, Groote Houtstraat 164. Hollandsche gevestigd te Haarlem, Jans weg 4i De Bank verstrekt gelden tot el bedrag (minimum 500 gulden) 01 der persoonlijken of zakelijke waarborg en het sluiten van ee polis van Levensverzekering vi geljjk bedrag. in welken stand ook! Velenuwi is het onbekend, dat behalve i uitkeeiing om begrafeniskosten dekken, uw broodwinner een so kan verzekeren van minstens f30 om aan U bij zijn overlijden laten uitkeeren, waardoor vaak vé leed wordt voorkomen of verzacli Ieder bepaalt zélf het uit te kei ren bedrag,overeenkomstig wataj jaarpremie gemist kan worden, premie kan ook in termynen vo daan worden). Iemand, oud 35 jaa betaalt f9,36 jaarlijks, om f3( dadelijk bij overlijden aan zij gezin uit te laten keeren; depri miebef aling eindigt op zijn 60e jaa öf direct als hij eerder sterft! Voi eiken leeftijd wordt berekenii gegeven óók voor Pensioe Lijfrente, Uitzet en Studiegelde HOLLANDSCHE Crediet- en Deposito-Baak, MEES RITSEMA, Haarlem. IJmuiden. Ren t e-De p6 t, De rente zonder opzegging (chèque-rekening) 2'/, pet De rente met 3 dagen op zegging 3 1 maand vast prolongatiekoers. 1 jaar vast3*/s Effecten. Coupons. Pro longation. Vreemd Geld. Wissels, Disconteeringen Reiswissel8. Bewaarinrichting. Lokettenkasten, Aanbevolen Merken VAN St. Estéphe Medoc, ƒ0.60 La Rose Ludon 0.72 Chateau Malleret0 80 Petit Bourgogne. 0.99 Graves Blanc 0 72 Haut Sauternes 1.35 Witte Bergerac. »0.99 Niersteiner0 72 Rüdesheimer1.08 Oude Roode Portwijn »1.08 Extra Oude Roode Portwijn»1.44 Oude Witte Portwijn 1.08 Extra Oude Witte Portwijn1.80 Fine Old Pale Sherry 0.98 Goede Madeira »0.90 Madeira Superior. 1.44 Vermouth di Torino Dom Bbllardi (per Liter)»1.17 Pryzen netto a contant. Depot te HAARLEM, Groote Houtstraat 5. Telefoon No. 159. 5 PAK ECHTE JÖNKÖPINGS LUCIFER cadeau op ieder Kistje Sigaren vi 100 stuks tegen den gewonen prij en van 50 stuks 2 pak, van stuks 1 pak. Soorten en prijzf voldoende bekend. Groote sorteering Kistjes i. h 25 stuks van af 40 cent. Aanbevelend, C. H. VAN LOOIJ. Botermarkt 19. Magazijn van Reguleer- en andere Kachels, Haarden, Geëna. Gegoten en Geslagen Fornuizen. alsmede Kachelplaten enTegelplaten Petroleumkachels, Kolen- en Turf bakken, tegen de bekende lage prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 10