lü NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Voor Gezond heid Buiten J. C. PEEREBOOM LICHT NAAR BUITEN H. F. C. Haarlem. Buitenlaiidscli Overzicht Feuilleton Het Huwelijk van Sylviane. 21e Jaargang. No. 6264 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 1 DECEMBER 1903 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 1 Dec. bevat Licht naar buiten, Buiteulandsch Overzicht, Alg. Ned. Werklieden verbond, Binnenlaudsch, Sport- en Stadsberichten. BIJ DE VENNOOTSCHAP „LOURENS COSTER" IS VERSCHENEN Novelle door Één deel van 166 blz. Prys ƒ1,50 ingenaaid 1,90 in fraaien prachtband Verkrijgbaar doorden boekhandel en aan de Bureaux der Vennoot schap Z. B. SPAARNE 6 en GROOTE HOUTSTRAAT 55 Het Weekblad „de Amsterdammer" (de Groene) zegt over dit boek het na volgende „Voor gezondheid buiten" beveelt rich aan do or aan gen am en en lossen verhaaltrant, vloeienden dialoog, goe den en opgewekten geest, bovenal 'door humor. Een uitnemend hoek om in den huiselijken kring te worden voorgelezen, b. v. op een treurigen Zondag-achtermiddag bij regenachtig weer. Het zal allen opvroolijken, hoo- rende, hoe een m'nheer die zich over werkt heeft, door vrouw, kennissen, dokter en vrienden radeloos wordt ge maakt met de raadgevingen, waar in Europa hij voor zijne gezondheid gaan moethoe hij aan dien raad de brui geeft en in het land blijft, na velerlei overwegingen, eindelijk haast wegsluipt naar een ouden ongetrouw- den vriend van hem. die op een dorp ver-af woont. Bij zijn komst daar ter plaatse beginnen de komische voor vallen al. Dat blijft zoo. De tijdelijke dorpsbewoner vindt baat op het dorp. en wordt opgekwikt door het lande lijke en gezellige leven tusschen dok ter. notaris, majoor, enz. Hij komt geheel hersteld thuis. Het verhaal heeft allerlei leuke en rakeja, ja, rake, dat is het woord, het mode-woord opmerkingen over onderwijs, over vrijen wil, enz., en steeds frisch en humoristisch. „Voor gezondheid buiten" zal een somber mensch opvroolijken. In ons nummer van 10 October deelden wij mede, dat de Directeur onzer Lichtfabrieken, de heer J. Blom, den wensch had uitgesproken gas te leveren buiten onze gemeente tot den prijs, die in Haarlem gevraagd wordt. Ik wees toen op de schaduwzijde van dit denkbeeld: het gevaar namelijk, dat wanneer zij er eenmaal goedkoop gas kunnen krijgen, nog meer van onze burgers zich buiten gaan vestigen en zich aldus onttrekken aan onze be- Inmiddels is de zaak een nieuwe phase ingetreden. Burgemeester en Wethouders hebben namelijk een aanvraag gekregen om een buiten de gemeente gelegen perceel aan te slui ten aan het gemeentelijke kabelnet der electrische centrale en zien geen noodzaak om daarvoor een hoogeren prijs te vragen, dan in Haarlem, daar dit het gebruik te zeer in den weg zou staan. En in het voorbijgaan in een volzinnetje of wat, betoogt het College de wenschelijkheid om ook gas buiten de gemeente te leveren tot den voor Haarlem geldenden prijs en stelt dus vaor „B. en W. te machtigen, aan per- „ceelen gelegen in de aangrenzende „gemeenteD, gas en electrischen stroom „te leveren tegen den in de gemeente „geldenden prijs." Voorwaar een kloek voorstel. In een ommezientje wordt bet beginsel, dat wie in de stad woont en daar zijn lasten betaalt, ook de lusten geniet, aan kant gezet. Laat ons, zeggen B. en W., gas en electriciteit buiten de gemeente leve ren aan ieder die het hebben wil, en tegen den prijs dien men in Haarlem betaalt. Vanwaar die plotselinge ommekeer van beginsel? In de toelichting vind ik daarvoor maar één argument aangegeven: de wenschelijkheid om de lichtfabrieken zoo spoedig mogelijk tot haar maxi mum te belasten, omdat ditvoordee- lig is. Volkomen juist. Althans van het standpunt van den directeur onzer Lichtfabrieken, die zooals ik reeds in mijn artikel van 10 Oct. zeide in de allereerste plaats denkt aan den bloei van de fabriek, maar het stand punt van B. en W. en van den Raad moet toch een ander zijnOnze Wethouder van financiën bijvoorbeeld, wakker als hij is, weet toch wel, dat de gemeentekas er niet beter van wordt, wanneer Haarlem meer ver dient aan licht in de buitengemeenten en daartegenover zijn eigen burgers nog in grooter getale over de grenzen ziet trekken, omdat zij daar ook goed koop licht kunnen krijgen. Voor het minst hadden we mogen verwachten, dat B. en W. hun licht over deze forensenquae3tie zouden laten schijnen. In de heele toelich ting staat daarvan geen woord. Het is, of we geen forensen hebben. De zaak zou nog anders zijn wan neer de grensregeling zoo goed als tot stand gekomen was, maar daar van is geen sprake. Niemand weet wanneer dat oogenblik zal zijn aan gebroken, maar iedereen beseft, dat het nog jaren kan duren, En zouden wij nu, hangende deze quaestie, een van onze grootste stads-voorrechten, goedkoop licht, wegschenken aan onze buren De subcommissie van bijstand in het beheer van de lichtfabrieken is eenparig van oordeel, dat het belang der gemeente meebrengt aan het zoo genaamde Kloosterkwartier gas te leveren tegen den Haarlemschen prijs. Dit is zeer juist gezien. Het Kloos terkwartier wordt nagenoeg uitslui tend bewoond door personen die wanneer zij in Haarlem woonden toch weinig of niets in de belasting zouden bijdragen. De gemeente kan daar dus veilig profiteeren door er althans haar gas te verkoopen. Gelukkig is de Commissie niet eenparig in haar oordeel, waar het de gaslevering in andere gemeenten geldt. Een minderheid is tegen het voorstel dat B. en W. thans doen". En alsof het een gevalletje van ge ringe beteekenis gold, wordt het voor stel dat pas Zaterdag is ingekomen, op de Raadsagenda voor Woensdag geplaatst. Het blijkt niet eens, dat de Commissie van financiën gehoord is over deze zaak, die toch zoo nauw de financiën van de gemeente raakt. Van de vorming van een publieke opinie kan in drie dagen volstrekt geen sprake wezen. En toch hebben wij, ingezetenen van Haarlem, hierbij het grootste be lang. Wij die blijven moeten eiken gulden, dien een nieuwe forens min der betaalt, meer opbrengen. Het is dus in ons belang, dat er zoo wei nig mogelijk forensen zijn. Met het voorstel van B. en W. worden evenwel kunstmatig nieuwe forensen gekweekt. Te hopen is het dan ook, dat het voorstel van B. en W. dezen Woens dag, tot gezetter beschouwing, zal worden aangehouden en naderhand afgewezen. Wil onze ijverige Directeur zijn goedkoop licht naar buiten laten schijnen, dan vindt hij daarvoor een uitgestrekt terrein, zoodra de grens regeling tot stand zal zijn gekomen. J. C. P. kan zijn dat het een onrecht laat voort bestaan. Dreyfus berustte dan ook ni*t en gaf reeds terstond zijn voornemen te ken nen te zullen blijven streven naar eer herstel. Dlf eerherstel wordt alleen verkre- tegen het belang van Frankrijk zijn I Maar zeker schijnt wèl dat ditmaal Drey fus op volledig eerherstel mag hopen. Om op alle gebeurlijkheden voorbe reid ,te zijn heeft de Sultan een iradé 'gen door een vrijsprekend vonnis, door f*0611 uitvaardigen, tengevolge waarvan een op de kaak stellen van de falsa- j1161 rissen, die het eerste en tweede vonnis j TURKSCHE hebben weten te bewerken. Dat zal nu waarschijnlijk bereikt leger een versterking krijgt van 250.000 man. Het besluit bepaalt namelijk den komen, meiden dat de treinen naar het Oosten nog steeds vol troepen en oor logsvoorraden zijn. Men schat dat Bus- land thanis meer dan 150,000 man heeft ten Oosten van het Baikal-meer voor alle gebeurlijkheden. worden. Men liooré wat Reuter's bureau dullr ïan dm dlemit HJ de inlanterie, dienaangaande w Parus semt jaar en M de „Bij het ministerie van justitie is 25 reserve, waarvan de duur drie jaar was. eveneens op negen. De sterkte per ba- November een verzoek om revisie inge- komen van den ex-Kapitein Dreylus. meer 10w map Zekere feiten, opgesomd door Dreyfus,effect[ef Kampioenschap Tan Haarlem; eer ste wedstrijd gewonnen door H. F. C. met 4—2. zouden de inlichtingen bevestigen, die Een belangrijke versterking van het het dossier heeft verschaft, dat de mi- Turksche leger dus; vermoedelijk ver i v van oorlog André reeds vroeger tr011wt de SuWan wljselok zlj Bulgaar- aan den munster van justitie Vallé had schen bullrman niet te best eb neemt overgelegd. Bij gelegenheid van de in- x hij de waarschuwing die hij heeft ge- teirellatie van Jaurès heeft André aan- kregM haHe Wc merk,eil ree„s Qp gekondigd dat hij van plan was de dos- „e Bu^aren en 0KitandelUig<m siers persoonlijk to onderzoeken. De uit- b waarschiinJlik wel nlet met de komst van dat onderzoek heeft generaal bu aangenomen hervormingen tevreden André nu aan munster Vallé doen toe- zouden ziJn ep dan zc hebbem het komen. .André moet feiten van vru em- zell fezegd bsglM de WÜUer ,hcbben\ doar M voorbij is, het spelletje opnieuw. Tur- hebben doen besluiten zich tot de kije zicb wukbaar v00r commissie voor de revisieaanvrage van i Dreyfus te wenden. I Er is nog nets utgelekt. Men beweert niettemin, dat André in de dossiers van het ministerie van oor log stukken zou hebben aangetroffen, Omtrent den stand der RUSSISCH-JAP ANSCHE onderhandelingen wordt nu gemeld dat overeenstemming gekomen zijn en moet Ja pan zou namelijk erin hebben toege stemd Rusland's overheerschende be langen in dat land te erkennen en Rus- FRANKRIJK ondervindt dat een daad van onrecht den dader niet met rust laat vóór bet onrecht is hersteld. In 't geval dat we hier op 't oog hebben, is het echter niet de wroeging van den dader, maar zal het de volharding van het naar recht zoekend slachtoffer zijn, die tot herstel van bet onrecht gaat leiden. Als het van de Franschen zelf afhing, och dan was de Dreyfus-zaak ai lang vergetenzelfs herinneren we ons stem men uit den tijd van het tweede Drey- fus-proceis, dat te Rennes, die redeneer den: „Dreyfus is nu immers vrij, hij heeft gratie gekregen, laat hem daar mee nu tevreden zijn, zelfs al is hij on schuldig 't is in het belang van Frank rijk dat die zaak nu uit is." Alsof ooit een man van eer erin kan berusten dat een smet, als Dreyfus werd aange wreven', op zijn naam blijft kleven alsof het ooit in het belang van een land welker echtheid meer dan twijfelachtig Korea strulkel61ok vormt Tm op. is. en dat hij bovendien de sporen moet zichte vaa Mlbds)oertie moe, mab tot hebben gevonden van de kunstgrepen, overeenstema waarvan men zich aan het ministerie Rüslam, n bebben van oorlog zou hebben bediend in 1897 of 1898, om stukken of feiten van ge wicht te verdonkeremanen. Eindelijk zon de oud-archivaris Gnbelin hem be- lapd belemmeren. Ofschoon Ja- langrijke onthullingen hebben gedaan. aandrlB|.t op de e, kenning van In de zitting van aanstaanden Woens- tractaat.re(:bt cpen bavcn5 de on. dag zal der commissie van de revisie aralastbaarh(,id' van chlna.s s„uvereine mededeelinig worden gedaan van de T genoegen mede. stokken d,e Vallé haar heeft overgelegd.' deze kwestle5 aap En verder; Volgens zekere personen ongelegenheid te brengen, heeft André kennis genomen van het Ip rua daarvoor t dossier-Dreyfus om ais hoofd van het d8 erk6nIling vob zl}n invloed op leger de waarheid der heschnld,gingen KorKk m op de opBnBtelllng van Jon. na te gaan gericbt tegen ©enige officie gamph0 en andere havens voor den ren die bh de zaak betrokken zijn se- Treemd6n banda Rusland bereld, om wees eenige concessies te doen, maar verzet Men zegt onder alle voorbehoud, dat zich tegen het openen van Jongampho, André in het geheime dossier, dat uit- op grond dat de openstelling van deze sluitend aan den krijgsraad te Rennes haven, wegens hare nabijheid bij den voorgelegd is geweest, twee stukken mond van de Jaloe-rivier, zijn belan- zou hebben aangetroffen, die formeel gen zou bedreigen en zijne moeilijkheden valsch bevonden zijn en van dien aard, in Mantsjoerije zou vermeerderen, dat men overtuigd is, dat zij krachtig Rusland, zoo meldt men, doet al zijn hebben moeten bijdragen tot de veroor- best om de onderhandelingen tot een deeling van Dreyfusen bovendien zou- einde te brengen, en admiraal Alexejef den zekere stukken, waaruit de on- heeft instructie^ in dien zin van den schuld van Dreyfus zou kunnen blij- Tsaar gekregen. In ambtelijke Russi- ken, niet aan de militaire rechters zijn sche kringen meent men dat het verstan- medegedeeld. Eindelijk zou een der ge- dig is de zaken bun beslag te doen krij- tuigenissen, die van invloed kon zijn gen, zoolang Japan nog in een vrede- op de beslissing van den krijgsraad te bevende stemming verkeert, wat men Rennes, niet vrijwillig zijn afgelegd en beschouwt als het gevolg van den raad niet belangeloos. van een vreemde mogendheid. Dit zouden onder alle voorbehoud Ofschoon meo te Petersburg overtuigd de nieuwe feiten zijn, waarvan in het is dat de crisis in het Verre Oosten voor verslag, dat generaal André aan minis- den winter voorbij is, tenzij er het tot ter Vallé heeft doen toekomen, melding een onverwachte breuk komt, neemt zou zijn gemaakt." Rusland het zekere voor het onzekere. Zal nu ook de ignobele rol door de Driekwart van zijn vloot is nu öf samen- hoogsteu in het Fransche leger in deze getrokken in de Stille Zuidzee of op zaak gespeeld, men denke aan de ge-.weg daarheen, zoodat er feitelijk geen neraats Mercier, Boisdeffre, Zurlinden, vloot van beteekenis in Europeesche de heer Cavaignac en anderen, op af- wateren achter is gebleven. Reizigers doende wijze in het licht worden ge- komen, melden dat de treinen naar het steld? Zeker is het niethet mocht eens die pas uit Port Arthur terug zijn ge Buiten verwachting was 't Zondag goed voetbalweder, wel geducht koud, vooral voor de toeschouwers, maar als '1 redelijk is moet men 't loven zegt het spreekwoord. Het veld van „H. F. C." aan de Spanjaardslaan was, hoewel ietwat drassig, goed te bespelen, en een groot aantal voetballefhebbers was opgekomen om getuige te zijn van dezen eersten belangrijken wedstrijd om het kampioenschap van „Haarlem" tus schen de beide 1ste klasse clubs „H. F. C." en „Haarlem." „H, F. C. kwam uit met Ferf (doel), W. van Waveren en Cberiex (achter) Moltzer, Swens en F. v. d. Vinne (mid den) Pereira, Holdert, Prins, L. v. d. Vinne en Henny. Haarlem met Bhs (doel) Stol en Ober huizen (achter) de Koek, Gorter en v. Leuven (midden) v. d. Berg, v. d. Dussen Bas v. Styrum en een invaller (voor). „H. F. C." trapt af, de bal komt, na een schermutseling, voor 't doel van „H. F. C.", wordt teruggetrapt en be landt zoo voor „Haarlem's doel, waar L. v. d. Vinne hem te pakken krijgt, en aan H. F. C." de leiding geeft, onder luide bijvalsbetuigingen van haar voor standers, die op het gereserveerd ter rein hebben plaats genomen. Met hoeden en stokken wordt ge zwaaid een aanhoudend gejuich weer klinkt, totdat het spel weder een aan vang heeft genomen. Nu ook doen de aanhangers van Haar lem zich hooren, want evenals op het speelterrein, waren ook daaromheen twee partijen. Van verschillende zijden klinken aanmoedigingskrUen aan het adres der populaire Roodbroekjes. Haar lem haal op, zoo hoort- men, welke kreten weder worden overstemd door die van de H. F. C. voorstanders, welke niet nalaten de blauw-witten tot steeds krachtiger optreden aan te spo ren. 'it Is een ooorverdoovend gejuich en geschreeuwde toeschouwers verkeerea in spanningzij leven geheel mede met de spelers. Snel verplaatst zich het spelnu eenjs loeft ''e bal op Haarlem's helft, dan weer op die van H. F. C., hoewel toch over het geheel genomen de Span- jaardslaanbewoners voor half-time iets sterker zijn. Het doel van Haarlem doorleeft meermalen gevaarlijke oogen- blikken. Henny schiet den bal, door een overzet van Holdert gekregen, naast de palen, en even later kopt hij dezen er over. Daarna dringen de Roodbroekcn weder krachtig naar voren, doch ook aan hen mag het niet gelukken het leder in het vijandelijk net te werken, j Nadat het spel nog eenige keeren naar beider terrein verplaatst is, weet v'. d. Vinne het tweede punt voor H. F. C. te bemachtigen, andermaal onder groot 1 gejuich van de H. F. C. voorstanders. Door dit succes aangemoedigd treden, de blauw-witten dadelijk na hervatting Naar het Engelsch van ARNOLD BENNETT. Zooals je wilt. natuurlijk. Maar mag ik je vragen, beste Arthur, waarom je zoo lang die zaak hebt uitgesteld? lederen dag wordt het moeilijker voor je, als deze arme jon. gen je vriend is. Ik ben niet van plan het fortuin van mijn vader op te eischen, zei hij. Meent u dat? vroeg dr. Colpus met zachte stemof wil u op ons voel voor humor werken Arthur wachtte een ondeelbaar oo genblik alvorens te antwoorden. Ik meen het. Zijn stem klonk vastberaden. Arthurriep Sylviane scherp uit, met een zenuwachtige handbe weging naar haar moeder wijzende. De schoone Mrs. Cavalossi was Plotseling van haar stoel opgestaan. Haar gelaat was doodsbleek en beef de van drift. Haar trekken waren misvormd en haar oogen schoten vonken, terwijl zij Arthur aankeek. Je bent een gekhijgde ze maar bij den Hemel, ik zal je van je dwaasheid genezen. HOOFDSTUK V. Versmade Millioenen. Niet alleen Arthur, maar zelfs de onverstoorbare Dr. Colpus was zicht baar verbaasd over deze uitbarsting van Mrs Cavalossi. Wat Sylviane aangaat, zij scheen meer ontsteld dan verwonderd het schee» wel of een dergelijk verschijnsel voor haar niet nieuw was. De beide mannen keken elkaar en dan weer de beide vrouwen aan, Arthur duidelijk ver wonderd en ten einde raad, de snel- beraden oudere Doctor direct bezig met zijn gewoon vernuft een oplos sing te zoeken voor deze moeilijk heid. De atmosfeer was drukkend ieder vroeg zich af wat er nu zou gebeu ren. Arthur's oogen zeiden, dat er ieder oogenblik een strijd zou kun nen losbarsten als een donderslag. Alles hing af van de woorden, die het volgend oogenblik gesproken zou den worden. Toen glimlachte Mrs Ca- 1 valossi fijntjes eïi haar trekken men weer de normale vriendelijke uitdrukking aan. Vergeef mij, beste Arthur, zei ze. maar de verleiding was onweerstaan baar ik kon het niet laten, ik moeste even comédiespelen. Maar in plaats van je er mee aan 't lachen te bren gen, schijn ik je verschrikt te hebben. Werkelijk, ik wou eens een grap heb ben. Je had't er wel om kunnen lachen jij, die zoo gemakkelijk een aanbod van millioenen weigeren kunt. Zij ging weer zitten en dronk haar glas uit. Als men nu weer keek naar dat Tustige vriendelijke gelaat zoo mooi van vorm en tint, zou niemand ver moeden, welke groote verandering het zooeven had ondergaan. Er zijn vrouwelijke naturen, die jaren lang kalm blijven evenals de kraters van rustende vulkanen, maar die op het onverwachts losbarsten. De schade, daardoor veroorzaakt mag groot of klein zijn, maar de omgeving kent daardoor het. dreigende gevaar, en eenigen tijd verkeert zij onder den indruk daarvan. Langzamer hand raakt het gevaar weer in het vergeetboek de vulkaan slaaptde lavabedding is begroeid met allerlei gewassen, het landschap glimlacht. Misschien herinnert zich slechts één persoon het verleden, en geeft zich rekenschap van het gevaar in de heb jij eenig idéé wat een millioen toekomst. In dit geval was Sylviane pond wil zeggen die ééne persoon. Sylviane kende haar i In 't minst niet, Doctor, ant- moeder niet zooals het vernuftig in-woordde zij kalm en toen voegde zij zicht van dien aan ondervinding rijken} er met een plotseling kouden, onder- Dr. Colpus haar kende, maar meteen zoekenden blik op haar echtgenoot bij: helder bijna kinderlijk instinct. Syl-iEn ik geloof Arthur evenmin, viane zuchtte nu zoowel uit dank- j Arthur Forrest trok do schouders baarheid als uit vrees. Het was als! op. was zij getuige geweest van het ver-} Ik interesseer mij in 't minst niet.j woesten van Herculanum en Pom- j voor millioenen, zei hij; en hij deed péi door de Vesuvius en dat nu na! geen moeite te verbergen, hoe dit, al dat vuur en die rook benevens het, lange after-dinner gesprek hem begon; donderend geluid alles voor haar j te vervelen. Ik bedoel geestesoog weer tot kalmte kwam Laat ik u trachten duidelijk te' een oog. dat duidelijk de mogelijkheid; maken, wat een millioen is, zei de van aanstaande dergelijke rampen op- Doctor, zonder Arthur den tijd te ge merkte. I ven nog iets te zeggen. Een millioen Men vroeg zich onwillekeurig afpond beteekent een inkomen van hon- wat de dochter sinds de eerste jaren derd pond per dag, het geheele loven van haar kindzijn af niet met dei door. Het fortuin,-dat Carl Peterson moeder had doorgemaakt. naliet is op dit oogenblik door intrest De lucht was tijdelijk opgehelderd.vermeerderd tot de som van 2000 pond Sylviane keek haar moeder verlegenI per week. Bedenk dat eens! Niemand aan. en toen haar echtgenoot Dr. Colpus maakte van de gelegenheid ge bruik, en begon met zijn zachte, kal me, geruststellende stem te spreken. doet er iets mee en toch wordt het ieder uur van den dag en den nacht met tien pond vermeerderd. Dat wat betreft het belangrijke van de Ah! millioenen zei hijde men-! trest. De man, die over zoo'n fortuin schen spreken vaak over millioenen'; beschikt zal een van de machtigste zonder zich in 't. minst rekenschap te menschen in het machtigste land van geven, wat het beteekent. wat ervoor] de wereld zijn. Zonder eenige moeite te krijgen K Sylviane bijv. je] van zijn kant kan hij alles worden, permitteert den ouden Doctor wel je! wat hij maar wil tot zelfs markies. Hij hij den naam (e noemen, niet? kan duizend pond per week uitgeven en dan nog zijn halve inkomen over houden. Hij kan ziekenhuizen stich ten, kunstgalerijen en muzea aanleg gen, bibliotheeken uitbreiden, prach tige kerken doen verrijzen, de armen van een geheele stad ondersteunen en toch deze uitgaven nauwelijks voelen. Is er nog iets, dat hij niet doen kan Ja, zei d!e Doctor, inderdaad. Hij zou onmogelijk zelf zijn geheele inko men kunnen opmaken. Ik tart iede- ren man, die ongeveer drie millioen waard is om zelf zijn geheele inko men op te maken, hoe buitensporig hij ook in zijn wenschen is. Tenzij hij het geld gewoonweg op straat gooit, moet. hij kolossaal veel weggeven, an ders wordt h,ij in weerwil van zichzelf dagelijks rijker en machtiger. Daar om hoort men soms van Amerikanen menschen, die tien jaar geleden ongeveer een millioen rijk waren die nu tien of twintig millioen rijk zijn, niet omdat zij die extra millioe nen hegeerden, maar omdat zij er niet buiten konden blijven. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1