p f" S" Ötf-SS Binnenland Staten-Generaal Kameroverzicht. De beide Kamers der Staten-Gene- raal waren gisteren bijeen. Om met den Senaat te beginnen, zij nam de Militiewet 1901 in de jongste lezing aan, nadat de Min. nogmaals de in trekking van het bekende art. 109 had verdedigd. En zij deed dat zonder stemming. Met 30 tegen 6 stemmen werd de suppletoire begrootiug van Justitie betreffende de Tuchtscholen goedgekeurd. De Min. werd op de hooge kosten, 2 ton voor 5 gestichten voor te zamen 250 kinderen (d. i. 4800 gld. per kind) aangevallen door den jongsten afgevaardigde van Noord- Holland, mr. van Leeuwen, en verde digde zich met de bewering dat 't een in de geheele wereld nieuwe zaak gold. Maar hij beloofde ten slotte zui nigheid te betrachten. Voor het denk beeld van de heeren Woltzer en Hovy om de indeeling der tuchtelingen naar confessioneele gezindheid te regelen, was hij vooralsnog niet te vinden. Tegen stemden de heeren Stork, van Pallandt, van Nierop, Godin de Beaufort, Laan en Van Leeuwen. De Kamer ging tot 28 Dec. uiteen. In de Tweede Kamer werd aan den tot referendaris van financiën be noemden commies-griffier mr. von Weiier tegen 1 Jan. eervol ontslag ver leend en hem, onder applaus, hulde gebracht voor de bewezen diensten. Woensdag zal de Kamer zijn opvolger aanwijzen. Vervolgens werd de algemeene be raadslaging over de Staatsbegrooting voortgezet en de drie laatste van de 26 sprekers borduurden daarbij nog, elk op zijn wijze en van zijn stand punt, op het den lezer bekende stra mien. Het was dr. Bos, die ontkende dat men alleen door middel van het geloof het socialisme kon bestrijden en juist betoogde dat dit niet mocht worden misbruikt als strijdmiddel op oeconomisch terrein, wat de strijd tegen socialisme z. i. was. Het was de heer Van der Zwaag die wat van socialistische zijde, met name ten aanzien van de staking was gezegd, op zijn dikwerf geestige ma nier nog eens aandikte en inzonder heid de staking verdedigde. Het was eindelijk de heer De Klerk, die, pro- testeerende tegen een scheiding van alle arbeiders in christelijke en socia listische, de meerderheid aanviel die beweerde door het geloof verbonden te. zijn, maar juist in het geloof vijan dig tegenover elkaar staat. Een deel van deze rede werd door den Voor zitter behendig gecoupeerd. Een blad als het onze kan geen zes of zeven kolommen wijden aan één Kamerzitting en wij moeten dus resu- meeren, te meer waar de rede van Minister Kuyper de Kamer, met een half uur pauze er tusschen van 12 tot 4 uur bezighield. En ook uit de rede van den premier kunnen wij, uitter- aard, slechts de essentie wedergeven. De Minister, dankzeggende voorden ondervonden steun en de humane bestrijding, kon diens dank, ook aan de socialisten gebracht, niet tot den heer Staalman uitstrekken. Hij be toogde dat diens critiek onredelijk was, dat de toepassing der christelijke beginselen op alle wetten onmogelijk wasdat er rekening moest worden gehouden met het gevoelen van an dersdenkenden dat het program der antirev. partij geen leiddraad kon we zen voor een coalitie-kabinetdat de 7 millioen voor kanonnen noodig wa ren ter versterking van 's lands weer baarheid. En hij eindigde met de verklaring dat zoo de staking profijt had ge geven, gelijk beweerd was, aan het Kabinet, de linkerzijde een politiek fortuintje had in den heer Staalman, (gelach.) Komende tot het algemeen regee- ringsbeleid, verdedigde hij allereerst den stijl der Staatsstukken, vrucht van 30 jaren schrijvens. De vorming van een coalitie-kabinet was moeilijk geweest, maar tot nu toe was elk conflict uitgebleven. Wat het werkplan der Reg. betrof, kreeg men eenige positieve mededee- lingen. De Reg. schoof den socialen arbeid niet op den achtergrond, maar zag zoowel den geestelijken als den stoffelijken kant daarvan. De vrijma king van hooger en middelb. onder wijs was gereedhet ontwerp betref fende het lager onderwijs kon spoe dig naar den Raad van State gaan en in 1904 worden afgedaan. Drank en anti-speelwetten waren ingediend. De nieuwe arbeidswet zou na het Kerstreces inkomen. Voor de ongeval lenverzekering der visscherij was een voor-ontwerp gereed van 200 artike len. De ziekte-verzekering was even eens in avant-projet gereed vermoe delijk zou daarbij ook de ongevallen verzekering voor den landbouw wor den opgenomen. Daardoor zou de ar beid van de Rijksbank (die nu reeds 800 gevallen per week had te behan delen) verdubbeld worden. Dat ging maar niet zoo in eens. 's Ministers denkbeelden over het vakonderwijs kende men reeds. Het ontwerp-pen- eioen-verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, dat de vorige Reg. gereed maakte, strookte niet met 's Minis ters gevoelen. Hij wilde er ook de vrouw in opnemen. En hij had nu ten aanzien van twee stelsels berekenin gen doen maken en zien welk van de beide stelsels hij zou kunnen indie nen, zóó dat vóór de stembus van 1905 de wet kon zijn aangenomen. De tariefwet zou de Kamer bij haar terugkeer vinden. De quaestie der ge- meentefinanciën was een zaak die lange voorbereiding vorderde. Wat 't kiesrecht betrof, de Min. was niet te gen uitbreiding, wel tegen algemeen kiesrecht. Maatregelen tegen beurs speculaties. kon de Min. voorloopig niet toezeggen. Tegen het verwijt van onvastheid kwam de Min. ophet te rugnemen van art. 109 der militiewet was een daad van gezond gemeen overleg. Wat de staking betrof, strekte 's Min. betoog om aan te toonen, dat men de Reg. ten onrechte verweet dat zij in Jah. niet voorbereid was. Zij kon niet voorbereid zijnzelfs aan socialistische zijde was een werkstaking onmogelijk genoemd. Na Jan. kon de Reg. niet anders hande len dan zij deed. De strafwetnovelle lokte de tweede staking niet uit. In dien de heer Troelstra dat van den beginne af aan had geloofd, dan had hij moeten weten dat de Staat de sterkere zo ublijken. Men moest niet trachten de beweging van April te verkleinen. Van reactie was geen sprake. Wat de defensie-quaestie be treft, de Min. zou, persoonlijk, thans tegen een volksleger zijn dat aan de massa een geweer in handen geeft Met het reservekader ging hei nu in- tusschen reeds beter. Ten aanzien van de ambtenaren meende de Min. Yerbrand. ters gedrukt, dat 500 belooning brandwonden ove leeu. zocht wordt, vermeldt de oproep niet; wie haar vraagt evenmin. De men- schen verdringen zich voor de ruiten, waarachter het stuk hangt, denken de dat het een oproep van onze justi- Uit de Diamantwereld. Men schrijft ons uit Amsterdam Nu de Algemeene Nederlandsche Diamantbewerkersbond er met zijne tie of politie is, gedaan wegens" een buitenlandsche zustervereenigingcn in gepleegde misdaad, geslaagd is, eene internationale re-I Bij onderzoek is ons echter geble- geling tot stand te brengen ten op-1 ken, dat van een misdaad geen spra- zichte van den 9-urigen arbeidsdag,ke is. Het schijnt dat de Berlijnsche heeft hij zich tot het bestuur van denpolitie deze biljetten heeft doen ver- Amsierdamsche Juweliersvereenigingi spreiden op verzoek van de familie gewend, met het verzoek, ook harer zijds medewerking te willen verlee- nen. Reeds vroeger verklaarden de juweliers zich bereid mede te werken tot het vaststellen van een internatio naal geregelden en behoorlijk ge- waarborgden arbeidstijd in de in dustrie, maar haar bezwaar tegen de verkorting was de concurrentie met het buitenland. Hierover zegt het hoofdbestuur van den Bond in haar schrijven aan de juweliers .Hoewel we nu ganschelijk uw meening niet deelen, dat verkorting van den arbeidsduur vermindering van productie zou ten gevolge heb ben, en dus, hier doorgevoerd en el ders niet, onze productiemarkt in on gunstige positie zou brengen ten op zichte van buitenlandsche centra on zer industrie, meenden wij dat het in alle opzichten beter zou zijn, hier niet met geweld op te treden, doch de internationale invoering van de 5-»- urige arbeidsweek voor te bereiden, van den gesignaleerden man, die van zijn verblijfplaats gaarne onderricht wil zijn. („Hbld. Een looiiskwestie. Men meldt uit Enschedé Er is een conflict ontstaan tusschen de firma Conen Co. en hare ar beidsters in de confectiefabrieken, ten gevolge van een loonkwestie, die hierop neerkomt, dat zij een aantal jeugdige arbeidsters, dat met ander werk was belast, het maken van blou ses opdroeg, waarvoor zij minder betaald kregen, dan de oudere ar beidsters. Een 20-tal is in deze zaak betrokken. De Christelijke Bestuur- dersbond vergadert hedenavond „Concordia" met de betrokken ar beidsters. ambtenaren die zich tegen het Staatsgezag keeren den Staatsdienst moeten verlaten. Was er aan de Rijksverzekeringsbank onrecht ge schied, dan zou de Min. als de hear Troelstra hem opgaven verschafte, dat herstellen. Bevoorrechting van partijgenooten door decoratiën ont kende hij. Bij de benoeming van bur gemeesters wilde hij evenwel op de geestesrichting letten, in verband met de zienswijze van de meerderheid dei- bevolking. Eindelijk de verhouding tot het so cialisme. Het Calvinisme sloot volks soevereiniteit niet uit, maar gaat uit Krankzinnig of misdadig. Men zal zich herinneren, dat in den avond van 19 September 1.1. te -- Maastricht een moord gepleegd is Op deze wijze zouden de concurren- j door zekeren Mulder die in koelen tie-voorwaarden van alle centra ge-1 bloede en zonder eenige aanleiding lijk blijven en zelfs de geringste kans een persoon met een mes op straat dat j niet geloopen worden, dat daarin j had doodgestoken. Mulder had reeds togen wij er op uit, om den grondslag te leggen voor een internationale ac tie ten behoeve der door alle diamant bewerkers zoo viirig gewenschte her vorming." Vervolgens wordt geschetst hoe vol komen de internationale samenwer king ter Parijsche conferentie is ge weest, en er wordt tevens op gewe zen. dat niet slechts eenheid van wil- van de ,eer dat aUe gezag van God komt. De socialisten hadden voor al-Rechte grondslag gelegd werd voor les de ontevredenheid noodig. De een wereldverbond van diamantbe- Min. had, meende hij, recht om van j werkers, dat deugdelijke waarborg geeft, niet alleen voor de internatio nale handhaving der 54-urige arbeids week, en dat men op den duur, bin nen afzienbaren tijd, in staat zal blijken te zijn alle maatregelen te nerrten, noodig om de internationale concurrentie, door middel van van elkander verschillende arbeidsvoor waarden, onmogelijk te maken. Het ligt in de bedoeling van den Bond de verkorting van den arbeids duur, liefst zoo spoedig doenlijk, zoo mogelijk in den aanvang van 1904, verwezenlijkt te zien. Tot dusver heeft de Bond nog geen antwoord op dit schrijven ontvangen. Naar wij vernemen, zal de Amstcr- damsche Juweliersvereeniging dezer dagen vergaderen om in deze kwes tie eene beslissing te nemen. „N. R. Ct." verandering zou komen ten gunste vóór jaren blijken van krankzinnig van het eene, ten nadeele van het i heid gegeven en ook reeds een tijd andere centrum. En bovendien zou- j lang in een gesticht voor krankzin- den dan tevens de condities worden nigen doorgebracht. Na den moord vervuld, waarop wij de door u toege- werd hij daarom ter observatie in zegde medewerking zouden kunnen een gesticht voor krankzinnigen ge- erlangen. In plaats dus van na uw plaatst, waar de deskundigen hebben weigerend antwoord hier te blijven j verklaard, dat hij, naar hun gevoe- zinnen op aggressïeve maatregelenlen, niet toerekenbaar moet geacht samenhang tusschen socialisten en liberalen te spreken, want ook de libe ralen hebben God uit het Staatsrecht gebannen. En God was de bron van alle recht. Daarom kon men het so cialisme dan ook enkel bestrijden met de Schrift. De Minister van Financiën verde digde vervolgens de tariefherziening als middel tot noodzakelijke verster king der financiën, zonder de voe dingsmiddelen van den kleinen man te treffen. Waarna de Minister van Waterstaat nog over de schipperij sprak en meer dan in Rijksbeurzen heil zag tegen misstanden in een wet telijke regeling van los- en laaddagen en overgelden dik komen moest bij een aan een Staatscommissie op te dra gen herziening van het We tb. van Kooph. En toen repliceerde de heer Staa'- man nog. Heden 10 uur voortzetting. (Per telegraaf). Van de algemeene beraadslagingen werden de replieken heden voortgezet met een uitvoerig antwoord van den heer Borgesius, die ten slotte aan drong op samenwerking der gelijk gezinden. Eerste Kamer. Wijziging der Gemeentewet. Blijkens het Voorloopig Verslag we zen verschillende leden erop dat door partieele herzieningen als deze en de drie volgende in uitzicht zijnde, zoo licht de oeconomie der Gemeentewet wordt verbroken. Met het doel der wetsvoordracht kon men zich wel vereenigen. Onderscheidene leden gaven de voorkeur aan partieele herzieningen. Andere, zich daarmede vereenigend, hoopten dat gedeeltelijke herziening niet zal leiden tot vertraging van de herziening van andere bepalingen, die eveneens urgent is. Enkelen meenden dat een algeheele herziening op den duur niet kan uit blijven na de drie of vier gedeeltelijke wijzigingen, deels voorgedragen, deels in uitzicht gesteld. Acad. examens. Utrecht. Cand. rechtenF. v. veil tot Westerflier. Bevorderd tot seci-artsH. M. J. F. Niks, J. G. Remijnse, A. A. Th. Sedee en H. J. Stomps. Bevorderd tot artsH. van Dijk en H. A. Gerretsen. Bevorderd tot tandmeester Frenkel. Groningen. Tandheelk. ex. van Bolhuis. Hö- D. S. A. K. Bloedvergiftiging. Een vrouw té Dussen heeft zich aan een spijker bij het bukken verwond, waardoor een wondje ontstond. Wel dra zwol het geheele lichaam der vrouw op. De ijlings ontboden ge neesheer constateerde in hoogen graad bloedvergiftiging. De vrouw is in 't gasthuis opgeno men, haar toestand is schier hope loos. Yisscliershaven te Scheveniugen. Uit Scheveningen schrijft men aan het „N. v. d. D." „Toen na jaren van strijd het ein delijk vaststond, dat Scheveningen een eigen visschershaven zou krijgen, vermoedde zeker niemand, dat er bi] den aanleg van die haven nog zoo vele quae-sties zouden rijzein. De eene quaestie is nauwelijks opgelost, of de andere istaat weer voor de deuren die geschillen doen den datum van de opening van de haven nliet weinig verschuiven. Te bejammeren is het, dat de eer ste belanghebbende, de reederij, zoo weinig kan uitrichten oan die quaes- tie's goed en vilug van de baan ee krijgen. Nu is op dit oagenblik van een eigenlijk geschil geen sprake men zou den toestand misschien het best te eken en door te spreken vaneen moeilijkheid. In de buitenhaven is eene groote hoeveelheid zand, welke door zand zuigers verWijdeTd moet worden om een goede vaargeul te krijgen. Die hoeveelheid zand is veel grooter don aanvankelijk door technici was ge raamd. De aannemer van de buiten haven. die bij de aanbesteding ook dit onderdeel van het werk voor zijne rekening moest nemen, is later hij wijziging van het contract daarvan ontslagenwaarvoor hem dan ook een bedrag van de aanne- mingtssom is gekort. Waarom het Rijk daartoe overging, weten wij niet. Nu evenwel spoedig de tijd zal ge komen zijn om met het uitbaggeren te beginnen, is gebleken, dat voor het hierboven aangeduide bedrag geen ge gadigden te vinden waren en er wel een viermaal grootere som zal m.<> dig zijn om de kasten der zandoprui- ming te bestrijden." Ongelukken. Op de steenfabriek van de heeren Wolff Co. te Wageningen, sprong bij het schieten in de stookgaten een stukje van een percussie juist in een bus met kruit, hetwelk daardoor ont plofte. Twee personen kregen daar door hevige brandwonden, namelijk de 13-jarige zoon van den ovenbaas A., wiens celaat geheel verbrandde, en de arbeider C. L., die aan handen en bovenarm zeer ernstig door het vuur werd gekwetst. worden. De rechtbank in raadkamer zal nu hebben te beslissen of zij zich al dan niet met dat gevoelen ver- eenigt. Gevaarlijke lui. Bij N. d. G., te Nijkerkerveen, ge meente Nijkerk, op wien onlangs in zijn woning een geweerschot gelost werd, waarvan de hagelkorrels door drongen tot in de bedstede, waarin de familie sliep, zijn thans weer de glasruiten ingeslagen. Ook nu heeft men den dader of de daders nog niet kunnen opsporen. Om aan deze aanslagen en ook aan de vele diefstallen, die daar ter plaat se herhaaldelijk plaats hebben, zoo mogelijk een einde te maken, zal er nu een gemeenteveldwachter worden gestationneerd. Niet royaal. In eene gisteren gehouden verga dering van de afdeeling Eindhoven der vereeniging van handelsbedien den Mercurius werd naar aanleiding van eene in de „Meierijsche Cou rant" van 1 December j.l. voorkomen de advertentie, de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. „De afdeeling Eindhoven, kennis genomen hebbende van eene adver tentie, waarbij een klerk wordt ge vraagd op een fabriekskantoor om 's avonds van 57 uur de boeken te houden tegen vergoeding van f 52. zegge twee-en-vijftig gulden per jaar (dus nog geen 81 /2 cent per urn- voor iemand, die in staat is, een fabrieks- boekboudïng te voeren), protesteert tegen deze uitbuiting van werk krachten en betreurt, dat er in onze stad patroons gevonden worden, die een dergelijk loon durven aanbie den." Een model-inrichting. De regenten van het Ned. Herv. Weeshuis te Almelo hebben per ad vertentie bekend gemaakt, dat zij hoegenaamd geen termen hebben ge. vonden om den weesvader en de wees- moeder te schorsen of te ontslaan. burg. BinnenlandVerslag Armbe stuur. Buitenland De ontwikkeling van het Doofstommen-onderwijs. Uit de Pers. Bij de op 19 dezer te houden feesten, ter viering van het 100-jarig bestaan van het huzarenregirnent Koningin Wilhelmina der Nederlanden, No. 15, te Wandsbeck. zal H. M. de Koningin zich laten vertegenwoordigen door een missie, bestaande uit den luite nant-kolonel jhr. van Tets, adjudant van H. M. de Koningin, en de 1ste luitenants baron van Heemstra en jhr. van Reigersberg Versluys, ordon nans-officieren van H. M. de Koningin INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprake lijk. Van ingezonden stuk ken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Geachte Heer Gaarne wensch ik eenige regelen te plaatsen in uw veelgelezen blad over een dierenplaag. Bij voorbaat mijn dank. EEN PAARDENBEliL. Meer dan ergerlijk is het, hoe een koetsier van de Haarlemsche Tram weg-Maatschappij zijn paarden mis handelt. Van den morgen tot den avond doet hij niets dan jakkerendoor hard aan de teugels te trekken en met de zweep te slaan, waarbij hij de rem stijf dicht draait. Het ware zeer wenschelijk, dat van wege de maatschappij een oogje in het zeil gehouden werd, opdat het publiek deze ergerlijke tooneelen niet meer behoeft te aanschouwen. Met de meeste hoogachting ver blijf ik, Een abonné. Wij nemen deze klacht op, over tuigd als wij zijn, dat de enkele opmerking reeds een einde aan de wordt gezien, kan oogenblikkeiijk i reddingsboot van liet district wordt gealarmeerd, ter hougte waarvan h schip of het wrak is ontdekt. H boothuis van West-Terschelling sta onmiddellijk aan liet strand, evenzi dat van Oosterend; alleen-het statii van Midsland moest destijds mé landwaarts in worden gebouwd, oi dat de Noordzee bij hoog water vai in dit district tot aan de duim reikte en dus het opslaan van e> boothuis aan het strand onmogeli was. Het bleek ons, dat de afstand vi het tegenwoordige station „Midslan tot aan het strand 20 minuten gaa en circa 45 minuten stapvoet rijde is. Dit verschil in tijd vindt zijn o< zaak in het feit, dat de weg naar 2 voor paard en wagen noodwenö langer is dan het voetpad, dat teg de duinen opgaat, doch voor een gre voertuig, bespannen met 10 a 12pai den, natuurlijk niet te volgen is. Bij dit alles (plassen op den volgen weg en duisternis) mocht aankomst van de reddingsboot a het strand, binnen anderhalf uur alarmeering, niet anders dan buit< gewoon spoedig worden genoemd. Het was ruim 12 uur, toen in d nacht van 17. op 18 October de ku wacht van West-Terschelling, in Noordzee een noodsein ontdekte. M zag flambouwen op ccn in oostelij richting drijvend vaartuig, waarv vorm en naam nog niet waren zien. Onmiddelllijk werd hiervan ki nis gegeven aan den burgemeester per telephoon aan het reddingsstati „Midsland", met order de boot v( uitrukken in gereedheid te breng en nader bericht af te wachten. De het vaartuie zich voortbewoog en re zijn wij zeker van, duldt geen slechte behandeling van de paarden. Redactie. INGEZONDEN MEDEDEELENDEN 30 cents per regel. zaak zal maken. De Directeur, daar I derhalve niet wist, waar het z J-1J'stranden, moest de reddingscomre sïe met het uitzenden van hulp wai ten tot het oogenblik, waarop zeilende vaartuig aan den grond 2 vast raken. Bleef het zich voort wegen, dan zou het wellicht in c trict Oosterend stranden en rno van daar uit hulp worden gezond keerde de wind en veranderde dientengevolge van richting, wat z dikwijls bij stormweer het ge pleegt te zijn, dan was de mogeli heid niet uitgesloten, dat het va tuig op West-Terschelling aan c grond zou komen. Men hoedt zich grijpelijk steeds voor het uitzenc van booten, zonder nauwkeurig plaats van het in nood verkeerei vaartuig te kunnen opgeven, waai Laatste eclio van het Yaticaaii. Een prelaat, die zeer op de hoogte was van wat er in het Vaticaan voorviel, verhaalde onlangs in een gezelschap het volgende, hetgeen wel aantoont, dat Leo XIII tot aan het uiterste van zijn ouderdom een zeer helderen en opgeruimden geest be houden had. Op zekeren dag dan gedurende deze laatste jaren, ontving Leo XIII vele noS komt, dat men te rekenen h< pelgrims. Velen onder hen wilden een voorwerp met zich nemen, dat Zijne Heiligheid met de handen aangeraakt had. Eene oude dame giug zelfs zoo ver, dat zij uitriepHeilige Vader, geef mij een uwer kousen, dezelve i een seinende passagiersboot, die la zal mijn ziek been genezen Metj £leek aUeenlijkflambouwen te h met het feit, dat vaak in zee geflf bouwd wordt voor het aanroepen 1 een loodskotter. Tijdens ons vert op Terschelling woonden we 't 1 bij, dat de vuurtoren kennis gaf i Koloniën De correspondent te Batavia 1 De Tel." seint Tabanan is gesommeerd tot onver wijlde afschaffing van het verbran den van weduwen en om vergiffenis te vragen, anders zal de erkenning van den Radja geweigerd worden en tot dwang worden overgegaan. Een die zoek is. Tn een aantal sigarenwinkels Amsterdam hangt voor de ramen een biljet, waarop is aangebracht het portret van een welgedaan heer. Daarnevens staat met kapitale let- Letteren en Kunst genoegen, Madame, antwoordde Leo XIII, rnaar ik acht het goed u te verwittigen, dat dezelve het mijne niet genezen heeft. Om zich van ziekelijke beenen, rheumatiek bij voorbeeld, te genezen, moet men eene behandeling volgen. Er zijn er vele, maar er zijn er wei nig, die zulke schitterende resultaten kunnen aantoonen als de behande ling met de Pinkpillen. Deze Pillen hebben duizende lieden gezond ge maakt, die niet meer loopen konden of moeielijk, of wel met behulp van een stok ten prooi aan hevige pij nen. Onder de talrijke genezingen ver melden wij die van den heer G. An ker, Timmerman te Stolwijk, bij Gouda. Hij verhaalde dezen zomer aan on zen verslaggever, die hem een bezoek bracht, dat hij sedert meer dan twin tig jaren aan knobbeljicht geleden had. Zulks was van lieverlede al er ger en erger geworden, was begon nen met de voeten, vervolgens de knieën en eindelijk de pols. Ik kon slechts met moeite mijn beroep uit oefenen, zoo hevig waren mijne pij nen. In de dagbladen las ik in de laatste tijden 7.00 vele wondervolle genezingen door de Pinkpillen be werkstelligd. dat ik het besluit nam er terstond van te nemen en werke lijk. weldra hebben zij mij ook van mijn knobbeljicht verlost. Deze ziekte komt voort uit den slechten toestand van het bloed. De Pinkpillen komen in dit geval uw lichaamsgestel ter hulpe, hernieuwen uw bloed en zui veren het lichaam van alle vuile stof fen, die de ziekte veroorzaken. De zoo krachtige werking, die de Pinkpillen op het bloed uitoefenen, dat zij hernieuwen en verrijken, ma ken ze onovertreffelijk tegen bloed armoede, algemeene zwakte, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, zenuwziek ten. verblindingen, duizeligheden, hartkloppingen, onregelmatigheden. Prijs 1.75 de doos, f9.per zes doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depot- houder voor Nederland en Apothe ken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij "Wed. W. PLAAT- ZER v. d. HULL. Drogerijen, Jans straat 28. De Redding op de kust van Terschelling. ben gebrand om de aandacht teti ken van een in de nabijheid zijm loods, 't In zee brengen van een x dingsboot, voor een zich beweg< vaartuig, zou alzoo tegen iedere 1 dingstactiek indruischen, vooral 1 het oog op de mogelijkheid, dat -s licht inmiddels hulp zou kunnen v den gevraagd voor een werkelijk strand schip. De reddingscommi: kon dus voorloopig niets anders d dan „gereed houden" bevelen, in wachting van nadere berichten. Te ruim halfeen rapporteerde kustwacht dat het vaartuig gestr: was op de z.g. „buitengronden", zandbank op eenigen afstand van strand, en daarvan gescheiden d een vaargeul. Tevens was gezien, het thans in nood verkeerende sc een visschersbom was, letters of men vielen niet te onderscheiden Daar de aangeduide plaats lag het district „Midsland" en van d uit ook het makkelijkst was te reiken, werd terstond telephore 1 bericht gegeven, de reddingsboot doen uitrukken. Het flambou- hield daarna nog circa twintig m: ten aan, te een uur was het noodl geheel verdwenenuit dit verd nen moet worden geconstateerd, de bom op dat oogenblik uit elkat sloeg, want na dien tijd werd ve den vuurtoren niets meer van vaartuig gezien, hoewel voortdui getracht werd nog iets er van ontdekken. De reddingsboot van „Midsls kwam te ruim kwart 11a twee uur zeede bemanning had gehoopt c noodseinen onmiddellijk te woi onderricht van de plaats, waarl men zich had begeven, doch daar lichten reeds te 1 uur had opgei den, zag men niets meer, wat tot i wijzing van richting kon dienen. besloot zich in twee groepen te deelen en te paard het strand lijden, zoo ver mogelijk in zee, zoodoende wellicht nog de plaai ontdekkeneen gedeelte ging du oostelijke, het andere in weste! richting op onderzoek uit. Deze gingen werden met goeden uitsla? kroond, het wrak werd gevonden de reddingsboot te water gebracl Het was inmiddels laag water worden, zoodat men ver de zee had te gaan, om al roeiende het woeste schip te kunnen nabij koi Het eerst bereikte de boot een g wrak, dat geheel werd onderzc doch niets was te vinden. Men ro eenige slagen terug en meende geschreeuw te hooren. dat van zeezijde kwam. Het was in dezen stikdonk nacht onmogelijk iets te onderst den, men bewoog de boot voorzie in de richting van waar het ge was vernomen en vond ten slotte der opvarenden van de bom, vastklemmende aan een stuk w houtalleen het hoofd stak nog ven water. Het was vier uur in morgen, toen deze redding gesel Het vergaan van de Scheveningsche visschersboot op de reede van Ter schelling en de bewering van den eenig geredde, „dat zijn mede-opva renden niet zouden zijn verdronken, indien eerder hulp was geboden", heeft het „Hbld." aanleiding gegeven te onderzoeken, in hoeverre de geuite deanderhalf uur was de beman' klachten grond van waarheid had- j zoekende geweest op goed gelul den, om zoo noodig, met klem aan te j zonder eenige aanduiding. Men dringen op verbeteringen in 't belang J dus, dat het verwijt„eerst te van de talrijke booten en schepen, die uur gered" ten eenenmale niet i hier passeeren. rechtvaardigen, evenmin als de kl Tot goed begrip van zaken worde van den geredde, dat zijn kamerj dan allereerst meegedeeld, dat de niet waren verdronken, als ee Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings hulp was geboden. De bemanning Maatschappij het eiland, voor de een bom, die binnen een kwartiei vestiging van hare stations, verdeeld de stranding uiteenslaat is eenvoi heeft in drie districten, t. w. „West-1 niet te redden, al staat men me Terschelling", „Midsland" en „Oos-reddingboot kant en klaar aan terend" ieder district bezit zijn eigen strand. Ervaren zeelui, die zelf reddingsboot, terwijl men onderlingnigmaal een stranding meemaak is verbonden per telefoon en even- verzekerden ons dit ten stelligste, eens telephonische gemeenschap heeft i Wat is bii dit onheil trouwens met den vuurtoren, die in West- bovendien gebleken? Eerstens dat Terschelling staat. Zoodra dus door t boord van de bom geen reddingsi Iiihoud van Weekbladen. Eigen Haard. Zijn zoon en zijn huis, door L. E. J. Wintergroen door dr. A. J. M. Garjeanne. De havenwerken van Rotterdam door W. Cool. Naar 't leven afgekeken door Virginie Love- ling. Van Pesthuys tot Ethnografisch Museum, verscheidenheid. Feuilleton. De Aarde en haar Volken. Op Mar tinique en Sint Vincent, de veelgeteis- terde eilanden, naar het Fransch van G. Verschuur. In het bijblad „Op den Uitkijk" De Celebes-reizigers. Pana ma en Columbia. Engeland en Per- zië. Tijnschrift voor Armenzorg en Kin derbeschermingH. J. de Dompierre u de Chaufepié. Armenzorg te Ham-1 <je lichtwachters in zee een noodsein 1 delen, als zwemboeien bijv.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2