Biuueiiland Stateu-Generaal Kameroverzicht. Nu tengevolge van onvermijdelijke omstandigheden dit blad bijna 2 maal 24 uren verschijnt na de sluiting van het algemeen debat over de Staats- begrooting, zullen wij omtrent de debatten van Zaterdag nog korter zijn dan waartoe het feit, dat men louter replieken te hooren kreeg, het recht zou geven. Vooraf de mededeeling, dat de algemeene beraadslaging gesloten werd en hoofdstuk I (Huis der Ko ningin) werd aangenomen. Voorts, dat we heden beginnen met hoofd stuk II ^Hooge Colleges van Staat) en dat de vergadering in den avond wordt voortgezet. Dit zijn werkelijk de eenige ..fei ten'-, die van de Zaterdagsche zitting te melden zijn, want de debatten waren louter beschouwingen, die geen verandering brachten in de inzichten, door de sprekers in eersten termijn te kennen gegeven. Vat men den totaal-indruk der re plieken samen, dan was prof. Van der Vlugt de held van den dag. De schrijver van dit overzicht herinnert zich in 18 jaren geen redevoering in ons Parlement zoo voortreffelijk van vorm en inhoud. Van alle zijden werd den hoogleeraar dan ook hulde ge bracht. Zijn betoog kwam in het kort hierop neer, dat de grief, als zouden de liberalen eigenlijk slechts incon sequente socialisten zijn, een legende was, noch feitelijk aan te toonen. In de tweede plaats, dat het met de waarheid in strijd was, dat de Staats universiteit louter liberalisten kweek te de spreker wees met trots op emi nente leerlingen, van allerlei politie ke richting, ook de clericale, ook de socialistische. En eindelijk voerde hij aan, dat ook niet-Calvinisten den geopenbaarden God aanvaarden. Maar men bewees dien God te wei nig, het socialisme te veel eer. door God te mengen in de bestrijding van de socialisten. Spr. althans, die in God zijn troost en hope zag, wilde dat niet doen. Er is geen enkel verslag en geen enkel overzicht bij machte, om de schoone peroratie weer te geven en zelfs bij stenografische reproductie zou men den toon en de overtuiging niet hooren. Deze rede maakte groo- ten indruk aan beide zijden der Ka mer. Voor het overige was natuurlijk de staking nog schering en inslag, vin den eenerzijds de Christelijke arbei ders, anderzijds de socialisten verde diging om hun houding en werd die der Regeering van verschillend stand punt beoordeeld. Merkwaardig was, dat tegenover den heer Van der Vlugt de heer Troelstra de verdediging dei- Marxistische grondstellingen vrijwel prijs gaf en ook zonder die theorie het socialisme noodzakelijk achtte. Van de rechterzijde (de Minister, de heeren Talma en Aalbersen) bleef men in godsdienst, geloof en Schrift de eenige middelen zien tot bestrij ding van het socialisme. Het eigenlijke regeei-ingsbeleid trad bij deze replieken wel wat op den achtergrond. Alleen de heeren Bor- gesius en Drucker spraken er over. Tusschen deze sprekers scheen eenige toenadering waar te nemen op bet stuk van algemeen kiesrecht, waar van, dit bleek uit de rede van den' laatstgenoemde, de vrijz.-dem. in 1905 opnieuw de urgentie gaan bevechten. Eindelijk dient te worden gecon stateerd, dat de Minister de klacht van den heer Troelstra, dat de Rijks verzekeringsbank een ..antirevolutio naire kazerne" is, niet heeft bestre den dan met de bewering, dat andere bureaux dan liberale kazernes zijn. En dat de Minister (en zijn particu liere secretaris, de heer De Wilde, die er van den heer Troelstra bar van langs kreeg) terzake van de be noemingen on de eerste rede van den heer Lohman gewezen, beloofde na gezette lezing dier rede op de zaak te zullen terugkomen. Comité vau Verweer. De heeren G. van Erkel, P. Meyer en C. Rijnders, schrijven aan „Het Volk" Ondergeteekenden, leden van het „Landelijk Comité van Verweer" ken nis genomen hebbende van den uit slag der stemming, waaruit blijkt, dat slechts 26 van de 90 organisaties hebben gestemd, zijn van meening, dat de onzinnigheid ten top gedre ven zou zijn, om de meerderheid van dit aantal zijnde 16 organisaties te laten beslissen over een zoo belangrijke kwestie. Voorts zijn zij van gedachten, dat de kolossale onthouding van stem ming ligt in de omstandigheid, dat in de beide voorstellen geen belang rijkheid genoeg gevonden is. Derhal ve meenen zij de rechtvaardigheid en het begrip fatsoen stellende ho ven de demokratie als minderheid van genoemd Comité een vergadering te moeten uitschrijven op Zondag m December, des middags 12 uur, in 't lokaal van den heer De Jong, O.Z. Achterburgwal te Amsterdam. Op deze vergadering zal de volgen de agenda worden behandeld lo. Verslag penningmeester. 2o. Bespreking van het rapport dei- Commissie van Onderzoek. 3o. Waar moeten de bescheiden en gegevens blijven, welke door de Commissie van Onderzoek zijn verza meld en die zich thans bevinden in handen van den secretaris van het Comité van Verweer? Vervolgens zij ter toelichting ge zegd, dat in dezen geest een voorstel is gedaan op onze laatste Comité- vergadering, dat toen met vier tegen drie stemmen werd verworpen. Waar om deze vier leden hier tegen stem den, is u gezegd in het verslag van deze vergadering. En waarom drie van deze vier leden in 't geheel geen vergadering wilden, is u ook nog ge zegd in de circulaire, u toegezonden. Echter verzuimde onze secretaris er bij te zetten waarom wij w e 1 een vergadering wilden. Wij dan zijn van meening, dat er ontevredenheid en gisting onder de arbeiders zal blijven, zoolang deze vergaderijng niet heeft plaats gehadalsook dat de „herrie" op deze vergadering zal af hangen van uw eigen houdingein delijk. dat dit in overeenstemming is met de meeste elementaire opvattiug van organisatie en recht. Ten slotte moeten wij u, hoofdbe stuurders, dit even op het hart druk ken Hoort eens uw resp. organisa ties, alvorens gij een besluit neemt. Bedenkt, dat het allerschandelijkst is als enkelen willekeurig handelen over de belangen van duizenden, vooral bij soortgelijke omstandighe den. Bedenkt, dat deze weg voert tot het meest ellendige, wat men zich den ken kan, n.l. dat de leden der vak- vereenigingen terug gebracht worden tot gemerkte varkens, tot doode num mers, tot ziellooze artikelen. N. B. Organisaties, welke geen cir culaire hebben ontvangen, worden verzocht, dit als uitnoodiging te beschouwen. Bootwerkersorgaiiisatie. Den len November richtte het hoofd bestuur van den „Nederlandschen Scheeps -en Bootwerkersbond" een schrijven aan de organisaties in het havenbedrijf, die niet bij den Bond zijn aangesloten, waarin gezegd werd dat hoewel de S. en B. B." bijna vier jaren bestond, toch nog niet alle havenarbeidersorganisaties zich bij hem hadden aangesloten. De oorzaak hiervan wenschte het hoofdbestuur door middel van de be antwoording van een vragenlijst te vernemen, onder toezegging dat het ten allen tijde genegen is mede te werken alle bezwaren en motieven tegen aansluiting uit den weg te rui men, wijl het hoofddoel moest zijn het tot stand brengen van ééne groo- te haven-arbeidersorganisatie. In dat schrijven werd toen de vol gende becijfering gegeven „Wanneer wij nagaan dat de N. S. en B. B. in zijn besten tijd een leden tal telde van 3000 en de buiten ons verband staande ox-ganisaties, die fei telijk bij onzen Bond behooren, bijna evenveel, wanneer wij daarbij reke ning houden dat bij de tot-stand-ko- ming van een organisatie die alle an dere categoriëen omvat de propaganda met driedubbele kracht kan worden ter hand genomen, is het dan te veel gezegd als wij beweren dat onze or ganisatie gemakkelijk 8 a 10,000 le den zou kunnen tellen?" Voorts werd berekend dat waar de contributie van den bond thans 5 cent per lid en per week bedraagt, deze bij een ledental van 5000 zoude kun nen gesteld worden op 4 cent per Md en per week met vrij blad. De antwoorden op de vragenlijst werden ingewacht vóór 5 December. Wij vernemen, dat als antwoord op deze vragenlijst uit Rotterdam een schrijven is ingekomen, waarin de heer A. C. Wessels, secretaris van den N. S. en B. B. wordt uitgenoodigd den 20 Dec. in eexxe vergadeiüng van de gecombineerde havenarbeidei's-or- ganisaties daar ter stede de zaak na der uiteen te zetten. Van de aan te nemen houding van de Rotterdamsche organisaties na de uiteenzetting door Wessels, zal het afhangen of zij aan eene gecombineer de bestuursvergadering van organi saties in het havenbedrijf op de beide Kerstdagen zullen deelnemen. Het hoofdbestuur van den Bond acht, naar wij vernemen, deze uit noodiging een gunstig teeken voor het welslagen van haar organisatie plan, daar het vooral de Rotterdam sche havenarbeiders-organisaties zijn, die men het liefst tot den Bond ziet toetreden en die men ook in de eer ste plaats met de uitnoodiging tot aansluiting op het oog had. De N. S. en B. B. heeft zijn af dee lingen in bijna alle havenplaatsen van het land, waar organisatie onder de havenarbeidei-s is, gevestigd, be halve in Rotterdam, de grootste ha venstad. Behalve bovengaand schrijven, heeft het hoofdbestuui-, naar men ons ver zekerde, van een paar kleinere orga nisaties instemming met haar doel ontvangen. De Tel. Gestikt. In het café van den heer Witjens, aan het Vreeburg te Utrecht, heersch- te Zaterdagochtend ongeveer half twaalf gi-oote ontsteltenis, doordien een der gasten, zekere C. M. te Breu- kelen, bij het nuttigen van zijn maal tijd zich verslikte in een stuk vleescn dat hem in de keel bleef zitten, 's Mans geheele gelaat werd bont en blauw, waarop onmiddellijk een dokter ge haald werd. In dien tusschentijd was de dood door verstikking echter reeds ingetredenPer brancard werd het lijk naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zakwaarueniers. Men meldt uit Den Haag Naar men verneemt, zijn dezer da gen alhier gearresteerd de bekende zaakwaarnemers Stevens en Burghout te dezer stede. Deze aanhouding moet in verband staan met eene oplichting welke ten nadeele van eene dame ge pleegd zou zijn voor een bedrag van ongeveer f 4000. Men schrijft aan de N. R. Ct. Concurrentie. De vereenigde confec- tie-fabrikanten te Haarlem zouden een uitverkoop houden van heerenklee- ding in het lokaal Dïligentia te Alk- maai'. De vereischte openbare aan kondigingen wei'den gedaan en de dag van den uitverkoop brak aan. Inmiddels hadden zich de verschillen de Alkmaarsclie confectie-fahrikanten vereenigd, eveneens tot „vereenigde confectiefabrikanten", die door mid del van strooibiljetten lieten bekend maken, dat zij eenzelfden uitverkoop beneden fabrieksprijzen gingen hou den in het lokaal Ildrmonie. Het gevolg is geweest, dat de Haai'- lemmers zoo goed als niet verkocht hebben en zich wel zullen wachten om voor een tweeden keer te Alkmaar terug te komen. Besmettelijke ziekte. Men meldt uit Edam Heden constateerde de geneesheer te Volendam opnieuw een geval van pokken, thans het 5de, bij eene vrouw van 37 jaren. Zij zal ter verpleging in de barak worden opgenomen. Een der lijders, de jongste, een kind van ruim 1 jaar, is hedenochtend ovei'- leden. Het lijk van de kleine is he denmiddag ter aarde besteld. Ellten dag wordt gelegenheid gege ven tot vaccinatie en revaccinatie, waarvan druk gebruik wordt gemaakt vandaag werden 270 personen gevac cineerd. Er zijn weer 2 verdachte gevallen. Ook voor die woningen is een politie post geplaatst. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is een wetsontwerp gei-eed, waarbij de bankbiljetten tot wettig betaalmiddel worden vei'klaai'd. Gebrek aan solidariteit. In het weekblad „Ommelander Cou rant" komt het volgende ingezonden stuk voor Mijnheer de Redacteui'. Vergun ons een plaatsje in uw veelgelezen blad. Den 7 November mocht het den veldwachter Hommes gelukken, niet behulp van Bakker Ai'kema, om Nan- ko V. en Hendrik B. te bekeuren van jagen zonder acte of permissie. Er werd natuurlijk proces-verbaal opge maakt. Dit is nu niet zoo'n groot won der, daar wij wel als stroopers be kend staan en personen, die veel aan strooperij doen, kunnen verwachten, dat zij eens een maal in den val loopen. Maar op zoo'n maniei-, als wij er ingeloopen zijn, is wel wat kinder achtig, niet van Hommes, maar van den heer Bakker Arkema. De vader van Bakker Arkema heeft ook een hazewindhond en staat be kend als een echte strooper en heeft het al lange jaren uitgeoefend. Dat zulke personen nu te werk gaan en verklikken ons, daar zij den 7 No vember even goed liepen te jagen of stroopen, zooals men dat noemen wil, als wij, en er nog bijkomt dat Arke ma het haast eiken dag doet, dan noemen wij dat als stroopers met elkaar een laag stuk werk. De politie krijgt het op zoo'n wijze van opti'e- den wat gemakkelijker en kan het zaakje zoo maar gerust aan ons toe vertrouwen, want de eene strooper kan den andere op het beste pakken. Zoo viel ons het genoegen ten deel om den heer E. Arkema te bekeuren wegens jagen met hond zonder acte of permissie, en wel tweemaal. Wel een bewijs dat Ai'kema 't gebod ook wel eens overtreedt, evengoed als Nanko V. en Hendrik: B. Er is tegen Ai'kema ook proces-vei- baal opgemaakt, wat ook geen won der is. Leer om leei', krijg je mij, ik krijg je weer NANKO VELTMAN. HENDRIK BALKEMA. Bobert en Bei-tram of de twee lustige Tagebondeu. Men had ze in vóór-arrest gezet in het grensplaatsje Bocholt om ze naar Munster te zenden, waar ze zes maan den gevangenisstraf moesten ondei'- gaan. Daar hadden ze natuui-lijk niet veel zin in en ze verzonnen een listig plan. Toen de veldwachter hun des middags eten kwam brengen, hielden ze zich eerst rustig, maakten een praatje met den man en toen deze heel gemoedelijk bij hen stond, gre pen ze hem onverwachts den sleutel uit de hand, duwden hem in een hoek en wisten ze de deur uit te komen. Zoo zat nu de veldwachter achter slot en grendel, want de deur werd aan den buitenkant behoorlijk geslo ten en waren onze vagebonden vrij. Een van hen is de arbeider T. uit Didam. Ze hadden al eens meer stre ken uitgehaald. („Vad.") De typhus breidt zich in de dorpen aan den Graafstroom (Alblasser- waard) onrustbarend uit. Vele geval len, waaronder met doodelijken af loop, deden zich de laatste dagen ook voor te Bleskensgraaf. Vooral te Mo lenaarsgraaf heerscht de ziekte hevig; terwijl thans ook Noordeloos is aan getast, en schier geen week gaat voorbij of te Sliedrecht worden nog gevallen geconstateerd. In de streek langs den Graafstroom heerscht groote verslagenheid. Kort aangebonden. Uit Zeist meldt men ons Gisterenavond omstreeks tien uur heeft zekere J. A. M. aan den Van Reenenweg alhier drie revolverscho ten gelost op Willem van Essen, ter wijl deze de luiken zijner woning sloot. Twee kogels sloegen tegen den muur, terwijl de andei-e v. E. in het bovengedeelte van het linkerbeen trof. M. had reeds geruimen tijd op hem geloerd en de revolver expres voor dit doel gekocht, althans zoo ver klaarde hij, toen hij zich direct na het voorgevallene aan het bureau van politie aanmeldde. Hij had toen de revolver, waarop nog 2 scherpe patronen, in de linkerhand. Aanlei ding tot de daad moet gezocht wor den in lasterpraatjes, die de getrof fene ten opzichte van M. zou hebben uitgestrooid. De dader zeide niet het doel te hebben gehad den getroffene te dooden, doch alleen om hem in de beenen te schieten. Van E., die inmiddels door dr. Ben dien was verbonden, is hedenmorgen naar het Ziekenhuis alhier overge bracht. Zijn toestand is niet levens- gevaailijk. De burgemeester leidde persoonlijk het ondei-zoek. De dader bevindt zich in airest. Krankzinnig. Naar men verneemt is de soldaat, die eenige maanden geleden bij me vrouw de weduwe D., te Hof van Delft een aanzienlijke hoeveelheid ta felzilver des nachts door inklimming in hare woning stal, terwijl die me vrouw buitenslauds was, op last der justitie eenigen tijd geleden naar het rijkski-ankzinnigengesticht te Medem- blik overgebracht. Gesnapte smokkelaars. Te Kortendijk, hij Rosendaal (Nbr.) zijn vijf smokkelaars door de kom miezen op heeterdaad betrapt, we gens frauduleuzen invoer van suiker uit België. Vier smokkelaars wisten te ontvluchten, doch de vijfde, zekere C. W„ uit Rucphen, viel in handen der kommiezen, benevens ruim 500 pond gesmokkelde suiker, die de mannen bij hunne vlucht moesten achterlaten. Wegens het ontzettend toenemen der smokkelarij van Belgische suiker naar Nederland, zijn de wacht- en sui'veilleei'posten der kommiezen aan de Belgische grenzen verdubbeld. Koninklijk verblijf op 'tLoo. Men meldt aan de Tel. De plannen voor den aanbouw'van nieuwe koninklijke stallen ophetLoo zijn thans zoo goed als gereed, zoodat binnenkort met den bouw kan worden begonnen. Na herhaalde wijzigingen heeft Z. K. H. de Prins de ontwerpen der zeer kostbaar ingerichte gebouwen goed gekeurd. Uit een en ander meent men te mogen opmaken, dat het Hof zich langzamerhand meer blijvend op het Loo zal gaan vestigen, en het drie- of viermaandelijksch verblijf te 's Gra- venhage zelfs nog bekort zal worden. De buitengewone zorgen, welke vooral door den Prins aan de inrich ting van het paleis, de parken, boer derij enz. worden gewijd en de be kende voorliefde van Koningin en Prins wijzen hier ook op. Minister Knyper luisterend. Het volgende aardige schetsje is ont leend aan het jongste Kamerover zicht der Nieuwe Courant. Drie dagen lang heeft dr. Kuyper op het naast bij den spreker zijnde bankje gezeten, nu eens aan de rech ter-, dan aan de linkerzijde der Ka mer, en de langademige debatten over zijn staatkundig beleid in den letter lijken zin over zijn hoofd heen laten gaan. Hij zit daar maar steeds, liefst vlak voor den spreker, wisselt met niemand een woord, lach niet, toornt niet, kijkt recht voor zich heen of uit. Niet zelden schijnt zijn onbewege- lijkheid driftige redenaars te irritee- ren, die dan heftige gebaren maken tegen zijn rug, tegen zijn achterhoofd, soms een stap naar voren doen tot naast hem, als in de hoop een blik van toorn of een woord van protest van hem uit te lokken. Maar volkomen is de uiterlijke zelfbeheersching van den premier, en hetzij Troelstra hem de gloeiendste verwenschingen toe- slingert, hetzij Bruin meikamp op 't dierbaarst 's Hoogsten zegen afsmeekt over zijn gewijd hoofd, hij zit daar gelijk een muur, zoo vast, zoo breed en zoo star. Ongeluk met een Rijtuig. Te Woensel (bij Eindhoven) had Za terdag omstreeks 4 uur het volgende ongeluk plaats: Een met twee paarden bespannen rijtuig, waarin zich mevrouw Brüning uit Stratum, met twee kinderen be vond, kwam in botsing met de stoomtram, komende van 's Bosch. De koetsier, die van den bok werd ge- slingei'd, bekwam een hoofdwonde, een der kinderen wei'd door een stuk glas aan den arm gewond, terwijl het andere kind en mevrouw Br. onge deerd bleven. Het rijtuig werd zwaar beschadigd. De paarden, die op hol sloegen, be kwamen geen letsel. Aan een groot Gevaar Ontsnapt. Ds. Oegema, die Donderdag een spreekbeurt had vervuld te Nieuwer- oord, is aan een zeer groot gevaar ontkomen. Op zijn terugreis naar Hoo- geveen is bij den oprit van de brug over de sluis te Noordsche Schut, het paai'd waarschijnlijk door de glad heid gevallen en het rijtuig ge kanteld. Het paard is blijven hangen tegen de brugleuning, anders zou het vrij zeker in het kanaal terechtge komen zijn. Ds. Oegema is door ver brijzelen van het portierraampje zijn alles behalve aangename verblijf plaats kunnen ontkomen, zonder eenig letsel te hebben bekomen. Commies-Griffier. Voor de betrekking van commies griffier bij de Tweede Kamer hebben zich de volgende sollicitanten opge geven Jhr. Mi'. F. Beelaerts van Blokland, commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphieJhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, adjunct commies aan het departement van ko loniën, beiden te 's-GravenhageMr. H. A. P. Schaaps, advocaat en pro cureur, te Alkmaar; Mr. C. E. van Strijen te Amsterdam. De benoeming vindt de volgende week plaats. Herziening Personeele belasting Ingediend is een wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening en aanvul ling der wettelijke bepalingen om trent de personeele belasting. Het doel van dit ontwerp is vooi'- eerst te doefi vervallen den zoo im- populairen grondslag haardsteden. Daartegenover worden als nieuwe belastingobjecten voorgesteld de auto mobielen. Hiervoor is voorgesteld een normale belasting van 40. Motor rijwielen blijven vallen onder den grondslag rijwielen. Voor het overige zijn de verdere bepalingen van het ontwerp voor het Uieerendeel overgenomen uit het in getrokken ontwerp van den vorigen Min. van Financiën. Dat dit ontwerp niet eerder weder werd ingediend, vond zijn reden in de noodzakelijk heid van een vooi'bereidend statistisch onderzoek over het geheele rijk, in verband met de hierboven vermelde wijziging in de grondslagen der be lasting door den tegenwoordigen Mi nister van Financiën. Sport en Wedstrijden VOETBAL. BEKERWEDSTRIJD H. F. C. moest Zondag voor de tweede ronde van den Holdertbeker spelen tegen V. V. V. uit Amsterdam, welke wedstrijd op verzoek van laatst genoemde niet in de hoofdstad, zooals bepaald was, maar op H. F. C.'s ter- rein aan de Spanjaai'dslaan zou wor den gestreden. 't Veld was door het ongunstige we der vrijwel onbespeelbaar geworden, maar toch liet de scheidsrechter Hirsch aantreden. H. F. C. telde een invaller (van Gogh) voor Moltzer, V. V. V. was volledig. In het begin van den wedstrijd liet het zich reeds aanzien dat de blauw- witten zouden zegepralen, want het spel was bijna uitsluitend op de helft van de Amsterdammers, en al spoedig was een score van H. F. C. door L. v. d. Vinne geopend, door een vrije schop, welke hij mooi in een doelpunt omzette. Nu er één schaapje over den dam was, volgden er meer, en voor half-time was er ï'eeds een dozijn tje doorgewerkt, waarvan Koldert 7, L. v. d. Vinne 3 en Prins 2 voor rekening hadden genomen. Na verwisseling van doel was het weder van hetzelfde laken een pak, gestadig steeg H. F. C.-s score, en toen de scheidsrechter time floot was deze tot het ronde getal van 25 geko men. Van dit aantal goals maakte Holdert er 11, L. v. d. Vinne 8, Hen- ny 1, F. v. d. Vinne 2, Prins 2 en Swens 1. H. F. C. heeft dus hiermede het re cord van H. V. V. geslagen, die dit seizoen voor de 1ste ronde van den Holdertbeker B. V. V. sloeg met 200. Over het spel zelf zullen wij maar niet veel zeggen, 't was een strijd tus schen kat en muis, tusschen een reus eu een dwerg. Het geleek meer op 't zoogenaamde „aanvallen en verdedi- gen", dan op een wedstrijd tusschen 2 partijen. Toch moet gezegd worden dat de Amsterdammers voor derde klassei's nog zoo slecht niet waren, doch voor ovei-macht moet men buk ken. Alleen hun doelverdediger was minder goed, bijna alle ballen waren hem te machtig, hoewel dit grooten- deels ook te wijten was aan de glib berigheid van het doel-terrein. Er waren slechts zeer weinig toe schouwers opgekomen om getuige te zijn van deze geenszins spannende match. Eensdeels was deze geringe opkomst te wijten aan het ongunstige wedermaar anderzijds aan de wei nige bekendheid van dezen wedstrijd. Echter hadden de afwezigen dit maal geen ongelijk. Andere wedstrijden zijn niet door gegaan. Wielrijdeii. Kobus Vrouwes heeft groote plan nen. Onder leiding van Jan Mulder zal hij niet meer uitkomen, daar 't dezen manager niet gelukken mocht in het afgeloopen seizoen eenig contract buiten Nederland voor Vrouwes af te sluiten, waarover Vrouwes niet bij zonder gesticht is. Vrouwes wil be gin Februari op den weg zijn training reeds beginnen, om dan in het sei zoen uit te komen op een Duitsch fa brikaat rijwiel en voor gangmaking twee motorsafeties van 18 24 paai'- dekracht met Meijer als gangmaker. Als hij in conditie is, wil hij het Nederlandsch uur-record van Dic- kentman, op de Amsterdamsche wie lerbaan gemaakt, verbetei'en en min stens op 70 K.M. brengen, daarna trachten in het buitenland succès te krijgen. Te Londen wil hij aan de wereldkampioenschappen deelnemen indien de N. W. B. hem ten minste eenigszins tegemoet komt in de kos ten. Guus Schilling gaat tegen Kerstmis naar Parijs om deel te nemen aan de wedstrijden in het nieuwe winter- vélodrome. Thorwald Ellegaard zal voorloopig niet naar Parijs kunnen gaanhij is sedert een dag of wat ziek, hij klaagt over ei'ge pijn in de lendenen. De dokter denkt, dat dit nog een gevolg is van zijn val op de baan te Genua. Schaatsenrijden. De ,.Ned. Sport" meldt, dat de wedstrijden te Groningen om het we reldkampioenschap in 't hardrijden een week vervroegd en nu gesteld zijn op 23 en 24 Januari. Dit wil na tuurlijk zeggen, dat ze op die data gehouden zullen worden, indien er dan ijs ismet het oog op de wed strijden te Davos om het kampioen schap van Europa zullen zë in geen geval vóór dien tijd plaats hebben. Gemengd Nieuws Het vrijsprekend vonnis in het p ces tegen de Kwilecki's heeft thj rechtskracht gekregen, daar het O. den wettelijken termijn heeft lal verstrijken, zonder beroep aan te t kenen. De vrijgesproken gravin is gezelschap van haar dochters en graafje, den ei'fgenaam van het n joraat, te Gultowy, het landgoed v haar broer, graaf Bninski, aangei men. Daar denkt de grafeli; familie voorloopig te blijven. Op reis daarheen zijn de gravin op v schillende stations warme ovaties bracht en vele bloemruikers aan boden. Intusschen speelt zich in Posen e andere majoraatsgeschiedenis Daar hebben de graven van Potoi als agnaten vergeefs geprocedeerd gen den Pruisischen staat over majoraat Reisch, dat een gebied v 40,000 morgens omvat en tot dus" behooi'de aan den ongehuwden pr Alexander Sulltowski. De rechter sliste dat de Potocki's geen wett: agnaten waren en de ontzaglijke zitting dus - na het overlijden v prins Sulkowski aan den Pruisisct staat zou komen. De prins heeft echter een streep door de ï'ekeni van den fiscus gehaald, door in I huwelijk te treden met de doch van een Galicisch landheer. Wo uit dit huwelijk een zoon geboren, d is 't uit met de aanspraken van c staat. In het boscli van Vincennes z gisteren twee oude vrouwen dood: vroren gevonden. Dit feit, hoe droe' ook, is helaas geen zeldzaamhe Maar er kwam hier iets bizonders t gisch bij. Deze beide oudjes, die al bekend waren onder de bijnamen v Reine de Madagascar en Reine Carrières, waren eenmaal beroen schoonheden, die in de elegante a reld onder het tweede keizerrijk ali van zich en haar avonturen ded spi'eken. Men zou denken, dat de 1 de vrouwen, die samen de bewon ring, de vleierij en de rijkdomn van die dagen gedeeld hadden in na i'oerende vi'iendschap achtere volgens samen armoede en eller hadden gedragen en ten slotte ti dood gevonden. Niets is minder wa de beide mededingsters van wele die op dezelfde plaats, denzelfden d éénzelfden dood stierven, waren i vei'zoenlijke vijandinnen. Nu lig£ ze naast elkaar in de Morgue op< iemand de juiste identiteit kome va stellen van de beide ongelukkigen Aan de Morning Leader wordt New-Yoi'k gemeld, dat op de kat( beurs aldaar groote sensatie is gev door het succes van een jong mei als stenografe werkzaam op het 1 toor van een der groote koopliet Zij waagde een reusachtige spec tie en won met één slag een kolosi fortuin. Bij deze geegenlxeid had blijk gegeven van buitengewonen a leg voor berekeningen met betrekk tot de uitkomsten van den oogst, de uitslag heeft het werk van d beursspeculante schitterend bekroo Storm. Er komen weer tijdingen van hev stormen, voornamelijk in het zuii van Europa. Een buitengewone cycloon h< over Venetië gewoed. Een zeldza hooge waterstand heeft alle straten pleinen doen onderloopen. Gone houden in de geheele stad de comi nicatie gaande en komen zelfs op San Marcoplein. Op de Adi'iatis zee heerscht een geweldige storm.1 dorp Caorl woi'dt bedreigd. Uitgestx te landerijen zijn onder water ge Te Ponte Buggianesse zijn duizi huizen ondergeloopen. Tengevolge van den hevigen stc is de dienst op de spoorwegen in Noorden van Spanje gestaakt. Met veranderlijke heftigheid duurt het weder voort. Nog van verschillende andere s ken zijn bei'ichten ingekomen omti buitengewoon zwaar weer. Opde( sikaansche kust heeft het gewei gespookt. Een groote partij koopmE goederen, die op de kaden opgeslagen, is door de woed beukende golven meegevoerd. Oj Nooi'dzee is bet stoomschip «Alvini van Hamburg naar Rotterdam, gaan met man en muis te midden storm en mist. Door een kracliti stortzee zijn vier mannen van Engelsche stoomschip «Leading Lig over boord geslagen en verdronk Liefhebbende echtgenooten. Uit Veresmart wordt aan de „E de Paris" gemeld, dat de justitie: bezig houdt met een zaak, waa i*eeds 6 beschuldigden zijn iix hec nis genomen, en die dezelfde uitl ding zal aannemen als eene ree kwestie, welke vijf jaar geleden handeld werd, hij welke gelegenl 18 vrouwen ter dood werden ver deeld. Een grondeigenaar te Veresn stierf eenige dagen geleden en overlijdensbewijs werd door zekt dokter Hanusch afgeleverd. Als zaak van den dood werd opgege' slagaderbreuk. De gendarmex'ie ontving weldra anoniemen brief, waarin ge2 werd, dat de overledene vergif zou zijn. Het parket gaf toen b den doode op te graven en gela een nieuwe lijkschouwing, waa inderdaad de vergiftiging duidt bleek. De weduwe werd aangehoui Door vragen in het nauw gebra bekende ze dat ze het vergift dokter Hanusch had gekregen, w inhechtenisneming onmiddellijk

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2