Binnenland Stateu-Generaal Kameroverzicht. De Minister van Justitie is een man van orde en regelmaat. Successieve lijk behandelde hij alle onderwerpen, die ter sprake waren gekomen. En dat waren er niet weinige, want ook gisteren hadden nog ettelijke spre ker het woord gevoerd vóór hij tot de beantwoording overging. Kortheidshalve vermelden we de besproken onderwerpen dus niet tweemaal, doch maken een uitzonde ring voor den heer Van Sasse van IJsselt, die zich aansloot bij den aan drang tot betere regeling van de civiel- en strafrechterlijke verant woordelijkheid van bestuurders van naatulooze vennootschappen. Het be toog van den heer Troelstra heeft de urgentie daarvan bewezen. Maar al gaat spr. met diens conclusie mede, anderzijds betreurt hij 't. dat aan het zakelijk belang persoonlijke beschou wingen zijn vastgeknoopt, die zouden kunnen doen denken aan klassen justitie. „De heeren van de Noord- brabantsche Bank hebben een be langrijke som gelds verduisterd en bleven straffeloos", zeide de heer Troelstra, terwijl de dienstbode, die zoo iets doet gestraft wordt. Maal ais de heeren van de N.-B. Bank zich aan verduistering zouden hebben schuldig gemaakt, zou de officier van justitie te 's-Hertogenbosch wel een strafvervolging hebben ingesteld. Te gen de gepleegde onregelmatigheden was vermoedelijk geen strafactie mo gelijk. ..De justitie te 's-Hertogen bosch heeft niet onderzocht de .ge pleegde vervalsching in balansenen de ontduiking van de statuten, wat betreft het aandeelenkapitaal". De rechterlijke instructie in deze is zeer langdurig en zeer nauwkeurig, en na een breed gemotiveerde en open baar gemaakte beslissing is ver klaard. dat feitelijk noch juridisch aanleiding tot strafvervolging be stond. ,,De president van de Bossche rechtbank zou een sterke pressie heb ben geoefend op het uitlokken van surséance." Dat is onaannemelijk van dien rechterlijken ambtenaar en het is ook niet gebleken uit de ver slagen van de vergadering der aan deelhouders. Het tegendeel van pres sie-oefening is geschiedalleen is gewaakt voor onnoodige benadeeling van de belanghebbenden. ,,De recht bank had niet mr. Van Leeuwen, den president-commissaris van de Rijs- wijksche verffabriek, tot curator mo gen benoemen, dewijl mr. Van Leeu wen geweten heeft van malversatiën door de Rijswijksche verffabriek ge noten." De heer TROELSTRA. Was Van Leeuwen niet president-commissaris van de Rijswijksche verffabriek De heer v. SASSE v. YSSELT. Ja, maar de heer Van Leeuwen had niets lakenswaardig gedaan en naast hem werden nog twee andere bewindvoer ders toegevoegd, die mede contröie hadden op het beheer De heer TROELSTRA. Is het niet waar, dat dc Rijswijksche verffabriek voor 200.000 creditrice was bij de N.-B. Bank De heer v. SASSE v. YSSELT. Ja zeker, maai- mr. Van Leeuwen heeft niet geprofiteerd van het credietdat de N.-B. Bank verleend heeft aan de Rijswijksche verffabriek; hij heeft in tegendeel zijn kapitaal bij de zaak verloren. De heer v. Leeuwen is een eerlijk, rechtschapen man, die de algemeene achting geniet en het ver trouwen niet alleen van de justicia- belen, maar ook van rechtbank en balie, en daarom gaat 't niet aan, zulk een man hier openlijk en on rechtvaardig te beschuldigen. Vermelden wij nog, dat de heer Willinge den aandrang van rechts tot hei-stel der doodstraf bestreed en bestrijding der criminaliteit door ver betering der recherche aanbeval, isn dat de heer Goeman Borgesius een breed gemotiveerd advies gaf ten aanzien van meerder staatsinmenging bij de oprichting van en in het be heer van naamlooze vennootschappen. De Minister Loeff, die dank betuig de voor den hem geschonken lof, deed aan alle vragers bescheid. Wij zul len kortelijk de door hem gegeven antwoorden resumeeren. Arbeidscontract. Een ontwerp zou spoedig de Kamer bereiken. Onderzoek naar het vaderschap. De Min. wilde tegen den vader een actie geven tot alimentatie en educa tie, doch met waarborgen tegen chan tage. Overigens zou het te verwachten ontwerp gelijk zijn aan het vroe gere. Binnenscliipperij. In de Commis sie tot herziening van het Wetb. van Koophandel zouden ook te dezer zake deskundigen worden opgenomen. Strafbepalingen tegen misbruik der ouderlijke macht. Voor wetswijzi ging zag de Min. geen reden. N'aaml. vennootschappen. In het algemeen ging de Min. met al Je sprekers mede. Zoodra hij zijn werk plan gereed had en de handen vrij •kreeg, zou hij dit onderwerp aan vatten. In de feitelijke voorstellingen van den heer Troelstra was veel waars. De minister heeft zelf, toen tyij nog niet achter de-groene tafel zat, de débacle van de N. Brab. Bank bijge woond. Hij heeft zelfs aandeel daar in. En als hij nu van de schriftelijke stukken van de besproken drie ven nootschappen niets heeft gezegd, is 't dat een bespreking als door den heer Troelstra gevoerd is, eigenlijk in de ze Kamer niet thuis behoort. En waarom heeft de minister dan toch den heer Troelstra inzage gege ven van het dossier Om dezen in de gelegenheid te stellen eventueel te putten uit officieele bronnen. Maar de minister had niet verwacht, dat de heer Troelstra zou beginnen uit de rechterlijke dossiers mededeelingen te doen die ook personen raakten. Hei is waar, de minister heeft daaraan eenige schuld, omdat hij niet opzet telijk geheimhouding oplegde, waar hij die natuurlijk vond, toen de heer Troelstra, naar aanleiding van de mededeelingen van den directeur Le Court, inzage van het dossier vroeg. In 't algemeen moeten die dossiers geheim gehouden worden. Maar hij heeft persoonlijk ondervonden, dat ge heimhouding niet altijd vol te hou den is, waar bijv. voor de wetenschap bekendheid met feiten noodig is voor het schrijven van een dissertatie. Doch dan behooren geen namen en toenamen worden genoemd. En nu heeft de minister geleerd, dat voor zichtigheid de moeder der wijsheid is; zoodat hij de volgende maal zich nog wel eens driemaal zal bedenken voor bij weer inzage geeft, hetgeen hij gedaan heeft in 't algemeen belang. Ten opzichte van de Noordbrabant- sche Bank, weet de minister veel be ter dan de heer Troelstra hoe 't staat met de hier genoemde personen. Wa re hij zoo goed op de hoogte geweest als de minister, dan zou zijn hart eerder medelijdend hebben gesproken, dan smalend. Militaire strafrechtsspraak. Een ontwerp zou nog dit jaar inkomen. Straf'wetherzieuing. Het ontwerp was geheel gereed. Elmira-stelsel. De uitzending van een deskundige naar Amerika wilde de Min. wel overwegen. De doodstraf. De Min. achtte de opportuniteit van wederinvoering niet bewezen. Tegen toenemende cri minaliteit moest met andere midde len worden opgetreden. De politie te Haarlem had enkel een niet toegestane collecte verbo den en was dus geheel vrij van schuld. Eindelijk de door den heer Troelstra gevraagde vervolgingen. Tegenover gemotiveerde beslissingen van rech terlijke colleges kon de minister niets doen. Het onderzoek in de bedoelde zaken had niet tot vervolgingen ge leid. Dat gaf geen recht tot beschul digingen aan het adres van de ma gistratuur en tot verdachtmakingen. Daartegen (terwijl de heeren Troel stra en Van Kol interrumpeerden) protesteerde de Minister met kracht en uit de Kamer klonken bijvalsbe tuigingen. Daarna volgden de replieken en trok de heer Troelstra nog eens van leer, trachtend den heer De Ram, die in de Wilhelmina-trust was betrok ken, tot verdediging uit te lokken. Deze zeide dat hij zich niet in de Kamer verantwoorden wilde, die daarvoor niet de plaats was. Hij had ontslag genomen als commissaris der trust, omdat hij de afkeurenswaardi ge reclame niet voor zijn verantwoor ding wilde nemen. De Kamer heeft tot commiss.-grif fier benoemd jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, zoon van haren vroe- geren president, bij tweede stemming I met 44 stemmen tegen 42 op mr. dr. Van Karnebeek, zoon van denUtrecht- schen afgevaardigde. Heden 10 uur behandeling van de artikelen der justitie-begrooting. de dagen der groote werkstaking te den rijks-ontsmettingsoven van Zaan- herdenken. De federatie Amsterdam dam aangevraagddeze is aangeko- meende hierop de aandacht te moe- men met het bedieningspersoneel, ten vestigen van het partijbestuur en j Nader meldt men ons het gaf het P. B. in overweging, an-' Vrouw Van Tol, te Volendam, is dere afdeelingen op te wekken dit heden in de barak gestorven. Dit is voorbeeld te volgen. het tweede sterfgeval. Er zijn geen Hoewel op verschillende gronden j nieuwe ziektegevallen. vond liet partijbestuur het voornemen j van de federatie niet bijzonder ge-j Een model inrichting, lukkig en wenschte het P. B. deze' beweging in geen geval te versterken U1t Almelo en kon liet dus niet voldoen aan het Door elf van de veertien oud-ver- verzoek, de gevraagde opwekking aan P^egden van het weeshuis der Herv. de afdeelingen toe te zenden. Gemeente alhier, die in het rapport Het partijbestuur had de opdracht van den inspecteur vnn politie ge- gekregen een resolutie op te stellen noemd zijn, is een schrijven gericht inzake ,,de algemeene werkstaking",aan de regenten van dat weeshuis, als strijdmiddel voor het proletariaat waarin zij verzoeken alsnog door hen en een rapport in te dienen over ..de.Sehoord te worden, algemeene werkstaking". Beide drachten werden gegeven door - - Internationaal Socialistisch Bureau, j °°k voor U, alle feiten aan het licht Door het P B. was aan de redactie:te brengen, zoo UEd. Regenten ten van de Nieuwe Tijd verzocht een j minste niet doof bent voor de vreese- voorloopig rapport saam te stellen; üjke schandalen, welke hier jarenlang over den aard en de resultaten ier den schepter hebben gezwaaid over algemeene werkstaking, zooals die het Ned. Herv. Weeshuis, iri verschillende landen reeds heeft! Welnu, Heeren Regenten, toont ons plaats gehad. De redactie van denu eens of dit schandaal U ter harte Nieuwe Tijd is hiermede gereed. Het'gaat- Denkt eens na! Het geldt hier partijbestuur besloot nu de bijeen- ouderlooze kinderen, die hun alles, komst van de redactie van de Nieuwe hun ouders zagen weggenomen, die Tijd en van Het Yolk, van de Kamer-' hun troost, hun ouderliefde missen, fractie en van het partijbestuur, eerdie alles verloren, wat hun dierbaar bespreking van dit rapport en van! was. Toont dan nog een beetje men de naar aanleiding daarvan vast, te schelijkheid en hoort ook ons en straft stellen conclusies, te houden op Zon- dan alsnog de schuldigen, die de kin- ÉMM ii ou- 'óp_j Daarin schrijven zij o.a. „Onder- net geteekenden achten zich verplicht dag 10 Januari 1904. Nu i derbeul hebben gespeeld over de derlooze kinderen". I Waarschijnlijk naar aanleiding van 1 dit schrijven zijn een viertal der on- derteekenaars uitgenoodigd op de te komen Stroopers. op het eiland Tholen de sui kerbieten-campagne is geëindigd, is vergadering der regenten' ook de arbeid op het veld gedaan. Het1 om gehoord te worden, werkvolk heeft niet veel meer te doen Deze hebben echter geweigerd aan dan in groote troepen op de hoeken die uitnoodïging gevolg te geven, ten zij alle onderteekenaars van het schrijven gezamenlijk worden gehoord weinigen, die met spitten of j eil ,jan jn bijzijn der politie. hem zoo aangegrepen, dat hij tot deze wanhopige daad is overgegaan, niettegenstaande de korte straf, die hem was opgelegd. |Aan zijn monden overleden. W. Methorst, die Zondag lil. met een klewang door den schilder J. C. Heij, te Hilversum verwond werd, is gistermorgen aan de gevolgen zijner wonden overleden. Hij was vader van vijf kindereu. De dader is Zondagmiddag in het struikgewas nabij de gasfabriek door twee agenten gearresteerd. Dinsdag is hij gevankelijk naar Amsterdam getransporteerd. Nader blijkt nog, dat het wapen, waarmee de misdaad is gepleegd, eenige dagen geleden ontvreemd was ten nadeele van den heer J. B. van G., aan den Ouden Eemnesserweg te Hilversum, terwijl de dader van den diefstal vermoedelijk een zoon is van den schilder Heij. De justitie zet nog steeds het ender- (Per telegraaf). Bij het voortgezet debat over Justi tie kwam de heer Schaper op .e- gen de samenstelling der beroepsra den door Ged. Staten van Noord- Holland met afwijking van de voor drachten der arbeidersorganisaties en opperde hij ernstigen twijfel of Ged. Staten aan de bedoeling der Beroepswet recht lieten wedervaren. Brand. Dinsdagavond ontstond brand in de groote boerderij, bewoond door W. de Wildt, te Dorregeest (N.-H.). Reeds sedert geruimen tijd maakte men zien bezorgd over 't broeien van het hooi, dat, zooals meestal in die streek in't woonhuis geborgen was. 's Avonds te gen 8 uur, toen de bewoners rustig zaten te kaarten, hoorden zij plotse ling "t knetteren der vlammen, en men had nog juist den tijd, om de 6 kinderen, die reeds sliepen, alsme de het vee te redden. Alleen 2 pinken van straten te staanen er zijn er maar dorschen nog wat bezigheid hebben. De boeren zitten zich op hunne hoe- zoek in deze zaak voort, ven en hoefjes te vervelen, niets uit voerende dan een klein getal koeien eenige paarden verzorgend. Die verlatenheid van het veld brengt me- nigen strooper op het denkbeeld om het oud bedrijf weer ter hand te ne men. De jachtopzieners en politieman nen mogen hun waakzaamheid ver dubbelen of zelfs verdrievoudigen, het verhindert niet, dat menige haas door strik of geweer den dood vindt. Op een der dorpen van het eiland bestaat eene stroopers-vereeniging, De Stokershond. De „Fakkel" meldt, dat zeven sto kers te Willemsoord, op last van den schout-bij-nacht, gestraft zijn met vier etmalen provoost-arrest, ter zake van „Een handeling plegen, welke met de instandhouding eener goede krijgs tucht in den dienst ter zee niet is overeen te brengen, door als lid van het hoofdbestuur van den Bond van actief dienende stokers bij de Kon. Ned. Marine „Goetgeluk" toe te la ten, of althans niet te beletten, dat in nummer 6 (eerste jaargang) van natuurlijk een geheime, die wekelijks f ieer,StV?.afgangj v,au i j het geheel of gedeeltelijk voor reke- contributie inlegt, ten einde daaruit I ning vaa dlen BonJ uitgcgeven de noodige gereedschappen, geweren j maandblad „De Fakkel" ongeteeken- lichtbakken enz .te betalen, en ook j de artikelen, als „Afdoende maatre- eventueele boeten. Intusschenschijnt oelen" en „Op visite" voorkomen, vooral het dorp Scherpenisse het i waarin !>e handelingen van superieu- j ren op hoogst oneerbiedige wijze be- oordeeld worden en dit, niettegen brandpunt der strooperij te zijn. Se dert de laatste tien jaren heeft men staande de waarschuwing, dienaan- gaande tot het toenmalige hoofdbe stuur, na verschijning van nummer 3 van dat maandblad, gericht." daar telkens conflicten tusschen poli tie en strooperseen ijverig en moedig jachtopziener aldaar heeft al heel wat avonturen doorleefd, en is door kwaadgezinden menigkeer benadeeld en gesard, doch meermalen zijn per sonen ,die op verboden jacht betrapt werden, in arrest gebracht. Zoo ook in de vorige week de jacht opziener, die te Scherpenisse ook lan taarnopsteker is, was op een avond na 10 uur aan den rand van de be bouwde kom der gemeente bezig de lantaarns te blusschen toen hij in de verte in den polder een verdacht licht ontwaarde. Een uur later was hij ge wapend in het veld en ontdekte hij inderdaad eenige stroopers, die bezig kwamen door den brand om. Alles is tot den grond afgebrand. Assurantie j waren hun slag te slaan. Allen namen dekt de schade. Coöperatie. Men schrijft ons uit Veenendaal De Veenendaalsche coöperatieve ver- eeniging De Volharding, opgericht door fabrieksarbeiders, doch waar van ook anderen lid kunnen wezen, •keert over 't laatste jaar 14 uit voor gewone winkelgoederen en 10 voor steenkolen. Er bestaat te Veenendaal nog eene groote coöperatieve vereeniging, op-i gericht door en voor arbeiders der te snel de vlucht, ook de man die het licht (een automobiellantaarn) droeg, doch deze was daardoor het gemak kelijkst in te halen. Na eene hevige worsteling gelukte het hem den man meester te worden, die daarna in het arrestantenhok werd opgesloten. N. v. d. D. Yroolijke Sclieveningstertjes. Maandagavond liep een politieagent s-Gravenliage op de Laan van groote fabriek (de Groote Spinnerij). I Meerdervoort bij „Bronovo" te sur- Nog bestaat er eene coöperatieve bak-1 yeilleeren. kerij, eene coöperatieve slagerij thans is men bezig met de oprichting eener coöperatieve manufactuur- confectie-zaak. Eerst had men oe- proefd een vereeniging te vormen, die van de bestaande groote manu facturers zou koopen tegen eene voor af bepaalde korting. De laatsten had den reeds eene zekere korting toege zegd, doch na intrekking daarvan werd tot oprichting van een eigen coöperatieven winkel besloten. Een en ander maakt, dat te Vee nendaal eene steeds voortdurende spanning en afscheiding bestaat tus schen fabrieks- en andere bevolking. Trouwens in reeds oudere afschei ding wortelt het bestaan der coöpe raties. (N. R. Ct.) De S. D. A. P. Aan „Het Volk" zijn de volgende mededeelingen ontleend De afd. Haarlem had het partijbe stuur der S. D. A. P. in overweging gegeven, of het niet wenschelijk zou zijn, om, evenals dit in 1902 geschied is, een algemeenen propagandadag, ten gunste van het algemeen kies recht, voor het geheele land uit schrijven. Het partijbestuur was van oordeel, dat het niet goed was om, nu de al gemeene vergadering in het begin van 1904 zal vaststellen, op welke wij ze dit lichaam in 1904 de propagan da voor het algemeen kiesrecht zal voeren, daarvoor nu tot een afzon derlijke actie te besluiten. Wel oe- sprak het partijbestuur maatregelen, die door de partij genomen kunnen worden ten gunste van het door de Kamerfractie ingediende wetsont werp. Deze maatregelen zullen de af deelingen weldra per circulaire wor den medegedeeld. In de laatste vergadering van het partijbestuur was van de federatie Amsterdam de mededeeling ontvan gen, dat zij 31 Januari a. s. een open bare vergadering zal beleggen om Daar naderden drie Scheveningsche gnl meisjes, gehuld in haar schouder- mantel. Ze krijgen den agent in 't vizier en beginnen hem met sneeuw ballen te gooien. Agent, toch al uit zijn humeur over „dat hondenweer", gaat naar de Scheveningstertjes toe. geeft haar een nijdige reprimande en zet zijn wandeling voort. Opeens voelt hij zich weer wat tegen zijn rug gooiende meisjes lachen hem luid keels uit. Agent nog nijdiger, schreeuwt dat hij ze zal meenemen waarop een der meisjes, de handen als een scheepsroeper aan den mond zettende, met luider stemme deze woorden spreekt „Sint NicolaasBen je daar nog? Kom dan eens hier met je zak en stop er dien klabak eens in Agent woedend af. Avondp. Staking. Men schrijft van Rotterdam i „Het Volk": Gisterenmorgen staakten een 20-tal meisjes van de zeepziederij der mar- gariuefabriek van Van den Bergh het werk. Van deze meisjes, die per stuk werken aan de verpakking, was het loon zoo lang verminderd, dat zij thans met bard werken hoogstens nog 35 a 40 cent per dag konden ha len. Organisatie bestaat niet, eischen werden niet gesteld, zij weigerden eenvoudig voor dat loon te werken. De fabriek keert enorme dividenden uit. Acad. examens. Leiden. Geslaagd voor het canai- daatsexamen in de rechtswetenschap de heer G. A. W. ter Pelkwijk. Utrecht. Cand. Theol. 1 J. A. Bar bas. Cand. Theol. 2 A. A. van Wessem en M. Haveman. In tegenspraak met een bericht om trent de firma H. B. Scholten te Almelo, wordt thans uit zeer be trouwbare bron medegedeeld, dat aan de fabriek van die firma een ge deelte der gebouwen tijdelijk wordt stopgezet, wegens wijziging in de fabricatie. Overigens wordt geregeld doorgewerkt. Ongelukken. Gisterochtend te ongeveer 11 uur is te 's Heerarendskerk door den sneltrein van Rosendaal eene vrouw aangereden en gedood. Bij het binnenkomen te Echteld van den laatsten trein naar Arnhem had de assistent J. A., die zich naar Jen bagagewagen wilde begeven om ie controle-stukken over te geven, liet ongeluk door de locomotief te worden gegrepen. Het hoofd werd den onge lukkige van de romp gescheiden. Te Enkhuizen zal door de Vereeni ging Willem de Z\yijger een wedstrijd worden uitgeschreven in handen arbeid, waaraan deelgenomen kan worden door jongens en meisjes van 10 tot 18 jaar, welke naar den leef tijd in 3 groepen zullen worden ver deeld. De voorwerpen moeten wor den ingeleverd in April 1904. Ingezon den kunnen worden figuurzaagwerk, teekeningen, opgetuigde scheepjes, timmer- en smeedwerk, vrouwelijke handwerken, enz. Te Tiel is gisteren een treurig on geluk gebeurd. Het elf-jarig dochter tje van den arbeider Rijnders alhier was alleen thuis gelaten, terwijl ter verwarming een brandende stoof in de kamer was geplaatst. Op welke wijze weet men niet, maar de kleeren van het meisje ge raakten in brand, hetgeen door een buurvrouw gezien werd. Onmiddellijk werd hulp verleend maar toch is het meisje na eenige uren aan de brandwonden overleden. Besmettelijke ziekten. Er zijn geen nieuwe gevallen van pokken bijgekomen te Volendam. Een der patiënten, die niet was ingeënt, ligt hoogst bedenkelijk; haar zijn de laatste II. Sacramenten toegediend. Dc burgemeester van Edam heeft Een gevangene naar zyn zoon. Naar men verneemt, werd Maandag zekere v. d. B., uit Oisterwijk, welke te Breda in de strafgevangenis ver toefde door de maréchaussée, met toe stemming van den minister van Jus titie, naar zijne woonplaats getrans porteerd, ten einde aldaar zijn zoon, die, in stervensgevaar door het ont staan van bloedvergiftiging, verkeer de, te bezoeken, na welk bezoek de gevangene, die nog li dag moest zit ten, werd teruggebracht. Treurig. In de cellulaire gevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam, heeft zich een 18-jarige gedetineerde, W. B., Uit Vlaardinger-Ambacht, door ophanging van het leven beroofd. De jonge man was wegens diefstal van palingfuiken tot één maand ge vangenisstraf veroordeeld. Het een zame leven in de gevangeniscel heeft Een kazernedief. Dinsdagmorgen had in de Alexan- derskazerne in Den Haag een uitge breid onderzoek plaats naar diefstal len (door middel van valsche sleutels) van aanzienlijke bedragen uit de kas van een der eskadrons huzaren, ge durende geruimen tijd gepleegd. Daartoe verschenen aldaar 2 officie ren-commissarissen, vergezeld van den auditeur-militair en diens substi tuut. Na verhoor van getuigen en het passen van verschillende sleutels op het eskadronsbureau is een korporaal der huzaren, schrijver op het eska dronsbureau, per celwagen naar het Huis van bewaring overgebracht. Uit den Haag meldt men Met de enquête naar het sluitings uur van winkels, magazijnen en kan toren is heden een begin gemaakt binnen 14 dagen zal iedere patroon en ieder bediende in 's-Gravenhage en Scheveningen bij het winkelbedrijf, bij magazijnen of bij kantoren betrok ken, in het bezit van een vragenlijst zijn. marechaussee gevestigd te krijg met het oog op de vele diefstal] moorden en bedelarijen, die in i laatsten tijd aldaar hebben pk gehad. In Noord-Brabant is een typi middel uitgedacht om te beletten, sneeuw onder de hoeven der paar zich vasthecht. De paarden krij onder de hoeven gevlochten mal die met spijkers worden vastgehe De sneeuw blijft dan van de hoe Rechtszaken De zoon van den bode eener lev verzekering-maatschappij te Am; dam had des nachts van zijn ve een bedrag aan geld van omstri 300 gestolen, en van dit bedrag j gegeven aan F. A. de Graaf. Bei gingen toen naar Rotterdam maakten daar goeden sier. De G: stond 14 dagen geleden deswege i de rechtbank te Amsterdam tere en heden werd hij veroordeeld t maanden gevangenisstraf, onder trek van 3 weken preventieve het nis. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, door den officier van justitie te hem hooger beroep aangeteekend gen het vonnis der rechtbank, wa; eenige boerenknechts uit Lunt ieder zijn veroordeeld tot 3 maai gevangenisstraf, ter zake de aar ding van een meisje aldaar. Terwijl Maandag de landbouwer W. Kruize te Weerdinge uit een gat zand groef, stortten plotseling de wanden in, waardoor K. onder 't zand werd bedolven. Alleen het hoofd hleef ten deele er boven. Een viertal personen redden hem nog te juister tijd met veel moeite van den dood. Toen Maandagavond de arbeider O. te le Exloërmond even zijn hoofd bui ten de deur zijner woning stak, ont ving hij plotseling een gevaarlijke snede over zijn gezicht. De politie doet onderzoek. Eenheid van tijd. Directeuren der Maatschappij van Nijverheid te 's-Gravenhage hebben zich met een adres tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend om instemming te betuigen met liet adres van den Nederlandschen Bond van horlogemakers inzake éénheid van tijd. Zij wijzen er op, hoe handel en nij verheid last ondervinden van de stel- sellooze wijze waarop in onze gemeen ten de tijdsbepaling is geregeld. Directeuren steunen in het bijzonder het adres van den Bond, waar hij ge heel aan den minister wil overlaten naar welken tijd bedoelde uniforme tijdsbepaling zou moeten worden ge rekend. Directeuren toch zijn van gevoelen dat waar het belang van éénheid van tijd zoo overwegend groot is, de ver schillende voorkeuren voor dezen of genen tijd, waaromtrent nimmer een stemmigheid zal worden verkregen, moeten worden ter zijde gesteld. Dure schoenen. Men schrijft uit Waalwijk Men herinnert zich nog de vergade ringen door schoenfabrikanten gehou den en de daarop gevolgde circulaires waarin zij verklaren wegens de stij ging der grondstoffen de prijzen van het schoenwerk met 5 pet. te moeten verhoogen. Het bewijs dat deze verhooging al leszins gemotiveerd was werd geleverd door te hooge lederprijzen, welke het laatste half jaar gemiddeld 10 pet. wa ren gestegen. Deze stijging is echter nog niet op gehouden en door de gezamenlijke bovenlederfabrikanten van Duitsch- land e.a. is opnieuw eene direct in gaande prijsverhooging aangekondigd van ongeveer 5 pet. met vermelding dat een verdere opslag niet kan uit blijven, daar de prijs der ruwe vellen nog dagelijks rijzende is. Het laat zich dus aanzien dat de ver dere prijsverhooging van het schoen werk, welke door de schoenfabrikanten reeds in uitzicht werd gesteld, spoedi ger dan verwacht is zal moeten inge voerd worden. Geweldpleging. Voor de Arrondissements-Rechi! te Maastricht stonden gisteren tei vier mijnwerkers uit den omtrek Heerlen, beschuldigd van ope met vereende krachten geweld te ben gepleegd tegen den stations te Schaasberg. Beklaagden waren den 25sten gustus in beschonken toestand een begrafenis gekomen en te Scl berg afgestapt. Daar hadden zij het station alles in opschudding bracht en den stationschef bene de personen, die hem ter hulp vi gesneld, mishandeld. Het O. M. was van oordeel, aan deze beklaagden een gesti straf dient te worden opgelegd, dat in kleine gemeenten, z Schaasberg, waar slechts één wachter met de handhaving vai gezag is belast, men weerloos tegen zulk ruw optreden. Eiseh voor ieder der beklaagd' jaar gevangenisstraf. Sport en Wedstrijd YTielrijden. Een nieuw soort prijs is uitge op de Parijsche winterwielerbaa gelegenheid van de opening, n. „Match de rente", waarvan de ner behalve den prijs, per dag francs uitgekeerd krijgt, totda ander hem uitdaagt en overwin dan de dagelij ksche uitkeering 1' Reeds hebben hiervoor inges venHarrie Meyers, Ellegaarc Jacquelin. Gemengd Nieuws De Friesland. Men meldt dat de commandant van de Friesland order heeft beko men om, nadat het schip gereed zal zijn, uit Rotterdam naar Oost-Indië te vertrekken. Men verwacht dat alles over vier dagen gereed zal zijn. Onveiligheid. Naar men verneemt hebben al de landbouwers uit Strijbeek en Galde- ren zich dezer dagen met een door hen onderteekend request tot den Minister van Justitie gewend, met verzoek om te Strijbeek een brigade Omtrent den tragischen doot leeuwentemster in Dessau lezen 1 de „Berl. Lok. Anz." nog het v( de. De eigenaresse der menageri bij de voorstelling van Zondaj der leeuwen een klap gegeven dier, daardoor grimmig gewc liep gluipend in zijn kooi rond al zijn blik richtend naar de diere ster. Op een oogenblik dat dez< omkeerde, wierp de leeuw zii haar en onder den uitroep „I viel zij dood ter aarde. De echtgenoot der ongele vrouw sprong dadelijk in de maar moest het dier wel 20 raai een scherp ijzer in rug en nek s' eer het zijn prooi losliet. Het p was zeer opgewonden en toen h< hoe de eigenaar bij zijn binnenl de kooi had opengelaten, ste angst ten top. Men verdrong aan de uitgangen, waarbij eenij sonen gewond werden. Het misv lijk 3er ongelukkige werd na? lijkenhuis vervoerd en de voorsl den volgenden dagweer gezet Een gevaariyk partijtje bi] Een bericht uit Ipswich (Sc aan de Petit Bleu, meldt, dat hippodrome aldaar een partij werd gespeeld, die groot opzien de. Het biljart n.l. was geplaat; den in de kooi, waar de ber dierentemster Ella haar negen leeuwen dresseerde. De match punten werd door de spelers i baar met de meeste kalmte ges en de leeuwen, streng bewaak de temster, toonden zich geen blik verstoord over zulk een b teit. Bigamie. De jury van het Seinedeparl heeft een beklaagde wegens b; vrijgesproken, een zekeren R; ondanks diens volledige beke Raffeux was in 1894 getrouwd i sons-Alfort, met een weduwe jaar ouder was dan hij. Het 1 niet best tusschen de twee, z hem te bats, zei hij, en daaroi hij van haar afgeloopen. Op dere plaats, te Saint-Mandé, ws feux toen in het huwelijk ge met een jonge vrouw van 29 jas der dat hij de voorzorg had ge

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2