gelost, zonder zich evenwel te raken. Bij het inbeslag nemen bleek de revolver nog twee scherpe patronen te bevatten. De oorzaak van de daad is, dat het meisje verklaard had de intieme verhouding, welke ongeveer twee jaar tusschen haar en v. d. W. had bestaan, te zullen verbreken. Het slachtoffer verkeert in hoogst zorg- wekkenden toestand. Inbrekers. Men meldt uit Zwolle Een handige en, naar men ver moedt, niet geheel met zekere om standigheden onbekende, dief heeft zich gisterennacht, terwijl de bewo ners rustig sliepen, toegang weten te verschaffen tot de woning van den heer de Vries aan de Beestenmarkt alhier. De slaapvertrekkeu van de dochter des huizes en van de dienst bode bleken des ochtens doorzocht te zijn. Een koffer was geheel uitge haald. De dienstbode miste een be drag van circa ƒ10, terwijl ook de geldbeurs van de dochter des huizes verdwenen was. Daar beiden zich ge durende den diefstal in de vertrekken bevonden en niets bespeurd hebben, moet de sluwe dief wel zeer voorzich tig gehandeld hebben. Ongelukken. Te Winschoten werd Maandagavond het. zesjarig zoontje van den heer M. Bloemendaal vermist. Na lang zoe ken vond men het knaapje levenloos onder oen hoop zakken met koren die aan de Buitenvenne waren opgesla gen. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Geregelde Bezorging, j Gemengd Nieuws De Administratie van Haar lem's Dagblad verzoekt beleefd, klachten over de bezorging der courant NIET tot de ombreii- gers to richten, maar aan de Bureaux der courant zelve, het zij mondeling of schrif telijk. Bureaux: Groote Houtstraat 55 Znider Buitenspaarue 6. Aanbiedingen aan Misdadigers. Misdadigers vooral Amerikaan- sche en Engelsche krijgen dikwijls allerhande zonderlinge aanbiedingen. Zoo boden de bestuurders van een groote bank te Chicago uitgaande van de overweging, dat men dieven het best met behulp van dieven vangt een beruchten valschen munter, nadat hij zijn vonnis van 5 jaar tucht huisstraf had ondergaan, een betrek king aan op hun kantoor, om na te zien of de daar aangeboden bank briefjes, wissels enz., al dan niet echt waren. De boef nam het voorstel aan en nu heeft hij eene goede positie op een terrein, waar hij vroeger trachtte te stelen. i Een Londensche firma van brand- Kef löorrfs1: dunkt ons boekdeelen dief een som van 1200 fr- aan» als hij Nacht van 2—3 November Villa No- in het bijzijn van getuigen wilde va bedreigd. Nacht van 5—6 Novem- trachten een harer brandkasten open ber. Rampokpartij op Pondok Gedeh.1 kreken_ j)e man werkte daar een Nacht van 11—12 November. Chinees bij Villa Nova uitgeschud. Nacht van uur oI "ne °.P maar het Selukle 1>™ 14—15 November. De inl. Bidoeng, on- met en de firma maakt met dat feit der Bekasi, uitgeplunderd. Nacht van natuurlijk de'noodige reclame. 1617 November. Villa Nova bedreigd;1 Eene Amerikaansche uitgeversfir- eeu Chinees bij Rustenburg uitgeplun- ma j}0od een ter dood veroordeelden derd. Nacht van 17—18 November. Het huis van den inlander Raisoen, troover en moordenaar eene schoone Te Delft hebben Maandagnacht twee aldaar wonende Italianen een 22-jarig werkman aangevallen. Een hunner, bracht den werkman met een mes een ernstigen steek in den rug toe. De getroffene is in het gasthuis opgeno-1 men. terwijl de Italianen in arrest zijn gesteld. Het mes. waarmede de; wonde was toegebracht, is later door de politie op straat gevonden. Koloniën Onveiligheid te Meester--CorneUs Het Bat. Nbld. van 19 November, schrijft „Onze Maffia heeft hedennacht heel Meester-Cornelis weder in opschud-' ding gebracht en met reden. Ziehier! het verhaal van het gebeurde, ons door een belangstellende gedaan I „Omstreeks half negen gisteravond zag een patrouille van zoogenaamde marechaussée (met geweren bewapen-' de oud-militairen, waarmee de politie van Meester-Cornelis versterkt is) op de pasar Tjililitan, ongeveer drie paal boven Meester-Cornelis, een lichtgloed welke haar aandacht trok. De pa trouille, bestaande uit een sergeant der politie, gewapend met een revol- j ver, en drie geweerdragenden, ging1 op liet licht af, èn zag vóór de warong van den Chinees A. San een bende van ongeveer achttien man in het licht van vier, aan de hoeken van de warong in den grond gestoken flam bouwen. Een man der bende was be zig de deur der warong in te hakken... De patrouille, naderbij gekomen, viel ditmaal stoutmoedig de bende aan, maar kreeg tot eenig antwoord eenige schoten. Daarop vuurde de patrouille op den man aan de deur en trof de zen en terwijl zijn plaats werd inge nomen door een ander, ontwikkelde zich tusschen de patrouille en de ben de een geregeld vuurgevecht. "De twee de man, die de deur beproefde open te hakken, viel mede door een kogel getroffen. Onderwijl was een deel der bende ter zijde gezwenki en nam de patrouille van daar onder vuurde politiemandoer werd door een kogel getroffen en viellater bleek de ko gel liet lichaam in de rechterzijde binnengedrongen te zijn en het aan de linkerzijde weder te hebben verlaten. Toen trok de bende af, intusschen haar gewonden (of waren het doo- den "medevoerende, de patrouille voortdurend bestokend om haar op een afstand te houden en na eenige ko gels door de warong van den Chi nees tc hebben gejaagd. De bende was, behalve met revolvers, ook met geweren gewapendDe patrouille, van welke zich één man naar Meester- Cornelis had gespoed óm hulp te ha len, durfde de vervolging niet voort zetten ,,Hct begint er waarlijk mooi uit te zien in de afdeeling Meester-Cornelis, zóó mooi, dat men zich afvraagt of die afdeeling inderdaad op Java ligt, in de naaste nabijheid van de hoofd stad van Nederlandsch-Indië. In ge wone omstandigheden zou men zich dit tocli reeds afvragen, waar landhee- ren een eigen en flink bewapend po litiekorps in het leven roepen waai de politie versterkt moet worden door oud-militairen die niet zoo bang zijn voor het fluiten van een kogel - „Ziehier een bladzijde uit het zon- denregister van onze maffia het lijst- op de grens van Pondok Gedek en som, als hij eene eigen levensbeschrij Tjililitan, leeggedragen. Avond van ving maakt, waarin hij de belangwek- 18 November. Een Chinees bedreigd kendste feiten van zijn leven ver- een sergeant der politie neergescho-1jaalde IIet geld zou op 2ijne vrouw °Zal de regeering nog langer de- andcre nabestaanden worden ge- zen toestand laten voortduren, of zal j maakt-Maar de man wees dat aanbod zij, in het belang van rust en orde, i verontwaardigd van de hand. Hij wil- van onzen goeden naam, nu van haar i de het publiek niet vertellen, wat de ambtenaren eisch en dat binnen mie nict kon weten komen, bekwamen tijd aan het bestaan der benden van Gantang c. s. een einde1 Een Showman tn Illinois, Vereenig- komt de Staten, had meer geluk met zijn „Het wordt tijd, hoog tijd!" verzoek aan een misdadiger. Een ter Het Bat. Nbld. meldt nog, dat het dood veroordeelde beruchte moorde- bestuur thans één politie-opzichter van b id h d Batavia t ij d e 1n k te Meester-Corne- lis geplaatst beeft, „met het oog op v00r hem te spreken m een phono- de onveiligheid" aldaar. graaf (in Amerika kan zoo iets gebeu ren) en nu had de Showman in dien phonograaf een groote aantrekkelijk heid te meer voor de duizenden onder Door het gewestelijk bestuur van publiek, die de stem van den be- Bali en Lombok werd onder dagtee-' kening van 12 en 13 Nov. aan de Re- ™chten moordenaar wensenten te geering geseind j hooren. Naar aanleiding van de aanstelling J Gelijk men weet, gebeurt het dik- van een tijdelijk districtshoofd van wijls, dat beruchte misdadigers en Sakra ,Oost Lombok: had de geheelemisdadigsters huwelijksaanzoeken bevolking der desa van dien naam, zich onder leiding van Mami Dar- knlSen lan onbekende belangstellen madji, Mami, Mohamad en Mami den- Mevr. Maybriek onder andere Kerta gewapend, terwijl eenige hoof-die schuldig werd verklaard aan den een dreigende houding tegen den moord op haren echtgenoot, ontving assistent-resident van Lombok aanna-jverscheidene aanzoeken. Een zonder- men bovendien had genoemde Mami- Darmadji zich uitgellten dat het gc-ihng vroeg of zij met hem wilde trou- noemde district Sakra binnen twee,wen, als hij hare invrijheidstelling dagen in opstand zou zijn. bewerkte, en een ander wilde w«ch- Nadat een aantal van Praja en Ma-'ten. totdat zij uit de gevangenis was taram ontboden pradjoeritswaren ontslagen hoe lang dat ook mocht duren. aangekomen, kwamen de beide rad draaiers, Dermadji en Kerta voor noemd, zich bij het bestuur melden. Door een raad van Sasaks werden zij veroordeeld tot de betaling eenerboe- Ook misdadigers van andere soort, tegen wie meer werd misdaan dan zij misdeden, ontvangen wel huwelijks- te van 100 pekoe's en twee maanden j {I aanhouding te Mataram tevens werd door hen onder eede verklaard, dat] Zo° stond verleden jaar in Enge- zij het tijdelijk districtshoofd zouden j land eene jonge vrouw terecht, die gehoorzamen. j onder zeer treurige omstandigheden Door alle desahoofden van Sakra haar paSgeboren kind vermoord en gelegd6" gel,jkluidende verklanngaf" daarna een poging tot zelfmoord ge- Ook ter hoofdplaats Sakra bleek de j Pleegd had. Haar geval wekte alge- rust teruggekeerd. meen medelijden en zij werd met het oog op vele verzachtende omstandig- rnFoTi nnr ivTiK heden, veroordeeld tot eene gevange- GOEST1.DJïLAN™. 1 nisstraf van slechts eenige maanden. Goesti gde Djilantik sedert Juni, 1896 stedehouder wakil van het gou-! Ten»ijl tij dat vonnis onderging, vernement van Ned.-Indië in het land- j ontyuig de geestelijke der gevangenis schap Karangassem heeft in den laat- een brief van een man die met de ten tijd zijn tanden verloren en kan niet anders dan meelspijzen gebrui ken. Hij is een lekkerbek en moet zich nu van het eten van vleesch en gevogelte jonge vrouw wilde trouwen, als zij uit de gevangenis kwam. Hij kende haar volstrekt niet, maar hij was zoo getroffen door haar treurig lot, dat onthouden. Binnenkort komt hij naar-hij haar een tehuis wilde verschaffen, Soerabaja om zich hier een nieuw ge-j waar zij gelukkig en tevreden kon bit te laten makon Het is echter niet zijnp Hel v00rstel werd aan de onwaarschijnlijk, dat hij eerst even s zal afwachten wat het gouvernement ®?ne. ovei'gehracht en kort na haar beschikt ten opzichte van Tabanan en invrijheidstelling was zij de vrouw aan een onzer tandartsen het ver- van den edelmoedigen man. zoek zal doen om naar Karangassem te komen. Verlenging van den levensduur. i-Iij is gefortuneerd genoeg en ziet niet op een paar duizend gulden. Het] Op een internationaal congres van bericht als zou hij plan hebben een: Levensverzekering-maatschappijen te bezoek te brengen te Buitenzorg omNew-York werd algemeen erkend, dat zijn opwachting te maken bij den; de levensduur in alle beschaafde lan-1 landvoogd en een uitstapje naar de; den toeneemt. Men meende het ver-, Preanger blijkt onjuistzijn plan om; schijnsel te mogen toeschrijven aan' Java te bezoeken stond uitsluitend in j de betere ziekenhuizen, de vordering werd door sommigen als hun meening uitgesproken, maar deed aan het feit niet te kort en in ieder geval werd het belangrijke resultaat verkregen,j dat de Maatschappijen haar sterfte- tafel zullen herzien. Beeldspraak. Een onzer Kamerleden zei Maan-j dagavond „Wie zal voor onze kaas de kastan- jes uit het vuur halen?" Dit deed een verslaggever denken' aan een ander, even gelukkig beeld, van verleden jaar „De beetwortel is de kurk, waarop onze landbouw drijft." Inderdaad, de tand des tijds knaagt nog niet aan den stroom der welspre kendheid. die van de lippen onzer af- i gevaardigden vloeit, zegt de „Haag-1 sche Ct.". verband met het nieuwe gebit. (Soer. Ct.) van de geneeskundige wetenschap in het algemeen en de zorgvuldige be-: handeling van de armen, en vooral] van de kinderen. Dat vooral de zwak-1 ken in het leven gehouden worden, Een falsaris. Bij Boston is een falsaris aangehou-! den. die reeds vroeger van zich heeft laten spreken. In 1901 werden eenige personen te Londen veroordeeld, die f vele zeer kunstig nagemaakte biljet ten der Bank van Engeland hadden I verspreid. Zij werden na de uitlovingj van een belooning van ƒ1000 gevan-! gen genomen op aangifte van een' Duitscher, die zich Johan Schmidt, noemde, zelf de valsche stukken ver-i vaardigd had. en door zijn verraad nict alleen zelf vrijkwam maar ook] de belooning opstreek. Hij verhuisde, daarna naar Amerika en woonde on-l der den naam \an John Davids in een fraaie buurt bij Boston. In zijn woning zijn nu de fijnste toestellen ontdekt voor het namaken van bank biljetten, op zoo reusachtige schaal, dat elke maand voor een millioen dol lars kon worden afgeleverd. Het eer ste millioen, hoogst kunstig vervaar digd, lag reeds gereed, toen de poli tie gewaarschuwd werd en Davis met twee medeplichtigen gevangen nam. Darts die in werkelijkheid Heinrich 1 Liebermann heet trachtte ook nu I zich uit de klem te helpen door zich als „getuige" aan te melden, maar de, Amerikaansche justitie wil daar niets, van weten. Over het optreden van de Russen j ten aanzien van Jongampho verneemt! de Berliner Lokal-Anzeiger van wel-1 ingelichte zijde, dat de opening van die haven voor alle mogendheden op- j handen was. Een verklaring in dien zin is ook nu nog te verwachten. Ook Duitschland heeft te verstaan gege-: ven, dat het volstrekt niet afkeerigis van een opening van de haven voor alle mogendheden. De Koreaansche 1 regeering zal een gebied afbakenen, waarbinnen de handeldrijvende na-l ties te Jongampho nederzettingen kun nen vestigen. Maar juist daartegen heeft Rusland bezwaar, omdat het daar een jaar geleden concessies voor houtwinning heeft gekregen en daar nu geheel alleen partij van wenscht te trekken. Hoe zwak Rusland zich zedelijk voelt in deze kwestie, bewij zen de buitengewone dreigementen maar men zal daar te Seoel, waar men zich beroept op Korea's goed recht en op het doel om alle naties van nut te zijn, niet zoo spoedig voor wijken. Wat den algemeenen toestand in Oost-Azië betreft, merkt de zegsman van het Berlijnsche blad op, dat de daarop betrekking hebbende passage in de troonrede van den Mikado dui delijk aantoont, dat alle berichten over een stellig te verwachten of al reeds beklonken overeenkomst tus schen Japan en Rusland ijdele praat jes zijn geweest. Want als die over eenkomst reeds tot stand was geko men, zou de troonrede dit zeker met de in zulke gevallen gebruikelijke vol doening geconstateerd hebben. Aan de Morning Post wordt uit Washington gemeld dat de Japansclie regeering eenige weken geleden de vrijmoedige vraag tot de regeering van de Unie heeft gericht, of deze de Japansche regeering in geval ven oorlog stoffelijken steun zou verlee- nen. De regeering te Washington ant woordde daarop, dat zij niet in staat was, Japan te helpen. Men schrijft aan „De Tel." van de Belgische grenzen In België zijn in den laatsten tijd drie belangrijke wetten aangenomen, waarvan er reeds twee in werking zijn en de derde met 1 Januari a.s. in werking treedt. De twee eerste nl, de verhooging van rechten op sterke dranken van 50 fr. tot 150 fr. en de vermindering van de rechten op suiker, doen haar invloed hier aan de grenzen reeds gevoelen, doch de laatste, de afschaffing der rechten op gebrande koffie, zal niet alleen van invloed zijn or» ons grensbewoners, maar ook op vele handelaren en kof- fiebranders in alle deelen van ons land. De geheele wet is gemaakt ten voor- deele der Belgische kofficverbruikers en der Belgische industrie. De Belgi- sche huishoudens, die koffie gebrui ken, besparen namelijk door deze wet een jaarlijksche uitgave van ruim 3 millioen francs. Voor ons, Nederlanders, is deze wet echter zoo gunstig niet. België be houdt namelijk zijn rechten op ge brande koffie slechts ongebrand is het artikel vrij. Wat zal daarvan het gevolg zijn? België zal voortaan zijn koffie recht streeks van de productielanden trach ten te verkrijgen. Nu spreekt meg) er reeds over om tc beproeven, den in- voerhandel van Amerikaansche kof fie van Hóvre naar Antwerpen te ver plaatsen. Zooals bekend is, worden jaarlijks eroote hoeveelheden koffie uit Brazilië en andere landen te Ha vre ontscheept. Reeds zijn, om dit doel te treffen, onderhandelingen aange knoopt met de Regeering van Brazilië en, mag men de geruchten gelooven, dan zullen deze met gunstigen uit slag bekroond worden. Daarbij komt voor ons land nog iets anders. Omdat gebrande koffie belast wordt, ten voordeele van den Belgi schen industrieel, kan de Belgische brander met succes werken tegen zijn Nederlandschen concurrent, die liet door de te betalen invoerrechten ze ker zal moeten afleggen Voor enkele groote grossiers zal dit wellicht op den duur minder erg zijn, die zullen koffiebranderijen op Bel gisch grondgebied laten stichten waardoor door enkele firma's o.a. IJzendijk te Rotterdam en Van den Biggelaar te Breda en Roozendaal reeds maatregelen zijn genomen.doch de détailkoffiehandel zal met 1 Janu ari a.s. een geweldigen knak krijgen. Dezer dagen werd in de Italiaan- sche bladen bericht, dat voor een der hoogste prijzen in een premieleening 5Ü0.ÖU0 lire. nog altijd geen recht hebbende zich had aangemeld en de vordering binnenkort zal verjaard zijn. Het nummer werd er bij ver meld en nu is iemand opgekomen, bewerende eigenaar van het lot te zijn. Maar hij kan het niet vertoo- nen om een zeer merkwaardige re den. Hij is nu machinist op een Ita- liaansch oorlogsschip en herinnert zich dat hij vele jaren geleden als kind een mooi papier, dat zijn sedert overleden vader achter een schilderij geborgen had, daaruit had te voor schijn gehaald om het te plakken op een theatertje bij buurkinderen, met wie hij was gaan spelen. Toen hij de zer dagen het nummer zag van het lot. waarop 3e hooge prijs was ge vallen, viel het hem te binnen, dat op het mooie papiertje precies het zelfde nummer stond. De buurman is later naar Parijs verhuisd en nu wordt alle moeite gedaan om op te sporen, waar het theatertje en liet papier is gebleven. Een officieel telegram uit Hartebee- stener van den i2e maakt bekend dat een Hottentotlager aangevallen en genomen werd door een Duitsche pa trouille. De Hottentotten dreven later de Duitschers over de rivier en vuur den op hen bij het terugtrekken. Een troep van de Ivaapsche politie op zui delijken oever kwam onder hevig vuur. De Duitsche luitenant Beklin en een soldaat werden zwaar gewond. De Hottentotten beweren dat zij bij vergissing op de politie vuurden. Drie Hottentotten werden gedood, twee gewond. Een hevig gevecht wordt verwacht. Zes jaar onderweg Een briefkaart, in October 1897 te New-Castle gepost, is 1.1. 20 November te Londen aan haar adres bezorgd. Zes jaar had deze kaart dus uoo- dig gehad om van het Noorden naar het Zuiden van Engeland te komen. Nog sterker staaltje deelt de „Star" mede Ruim 13 jaar geleden werd aan het station te Chester een briefkaart op de bus gedaan, welke dezer dagen aan haar adres teChester werd afgegeven. I Een tegenvaller I Dezer dagen deed een vreemd stel- I letje zijn intocht in St. Petersburg. i 't Was een tweewielige wagen ge- 1 trokken door een jongen mail en twee 1 vrouwen en begeleid door een ouden man en een oude vrouw met een 6-jarig knaapje. Allen waren inscha- pevellen srekleed en schenen een groo- ten afstand te hebben afgelegd. Het doel van hun tocht was de Munt,waar zij te koop aanboden een klomp goud erts. wegende ongeveer 150 kilo. Het erts, vertelden zij, hadden gevon den in het gouvernement Tomsk en daar zij arm waren, besloten zij blij- gemoed de reis naar Ruslands hoofd stad te aanvaarden, ten einde daar hun schat voor goeden prijs te ver- koopen. De stakkers zeer onontwik kelde menschen, hadden een afstand afgelegd van 5000 werst, 5330 kilome ter. natuurlijk geheel te voet, waarbij zij om beurten den wagen getrokken hadden, die hun schat bevatte. Zes-en-een halve maand waren zij onderweg geweest. Men kon hun teleurstelling begrij pen. toen hun voor den klomp erts 25 guldengeboden werd. Er zat namelijk maar heel weinig goud in. De goud zoekers zullen oo 's rijks kosten naar Siberië worden teruggezonden. Totale kleurenblindheid. Over dit onderwerp lezen wij in het „Weekbl. tot bev. van Geneesk." het volgende De gevallen van totale kleurenblind heid, vroeger zoo zeldzaam, in de laatste jaren vaker ten onderzoek ge komen. hebben geregeld eenige bij verschijnselen vertoond, zoodat men geneigd is, die niet lgnger als toe vallige complicaties te beschouwen maar ze te rekenen tot de essentieele bestanddeelen van het ziektebeeld. Dr. Grunert, die meer dan 40 geval len bijeen heeft gebracht, beschouwt als zoodanig: lc. het totale gemis van kleurenonderscheid 2o. verminderde centrale gezichtsscherpte 3o. licht schuwheid. De totaal-kleurenblinde ziet alles in de tinten van een photographie, maar heeft geleerd dien tinten kleurenna men te geven hij kan zich uit wit en zwart een reeks tinten mengen, die in werkelijkheid slechts lichter of donkerder srijs zijn, maar welke hij met kleurennamen noemt. De werke lijke kleuren herkent hij aan de tint en noemt ze somwijlen met den juis- ten naam, zonder dat er eenige waar borg is teeen vergissingen. Een donker drama houdt op liet oogeiiblik de New-Yorksche pers be zig het betreft namelijk den moord op een schatrijk en zeer gezien bur ger, mr. ureen, die werd doodgescho ten door den neger Williams, terwijl een afstammelinge van het neger ras, Hannah Eliias, de aauieidenae oorzaak van de misdaad schijnt te zijn. Haimah Ellias is een beeld- schoone vrouw, een halfbloed, die iu het Central Park West een prachtig hotel bewoont en in groote weelde leeft. Williams vertelt dat zij oor spronkelijk Bessie Davis heet en 15 jaren geleden in het negerkwartier onder dien naam woonde, totdat zij in aanraking kwam met mt, Green die als haar beschermer optrad en een geheele verandering in haar positie bracht. Hannah kon echter de neger- buurt niet vergeten, zij ging er soms iu haar equipage heen, nam dan weer deel aan de cake-walk en andere negerdansen en tracteerde het gehee le gezelschap op champagne. Bij zulk een uitstapje had Williams haar ont moet en was zoo door haar schoon heid in vuur en vlam geraakt, dat hij haar nageloopen was naar haar hotel, waar Hannah, om van hem af te komen, hem gedreigd had, zich bij mr. Green over hem te beklagen, die macht genoeg bezat om hem achter de tralies te doen zetten. Williams vluchtte werkelijk voor die bedrei ging. maar hij wachtte mr. Green op straat op en schoot hem dood. Sommige bladen meenen dat Wil liams het geheele verhaal verzonnen heeft, maar anderen zoeken er een geheelen roman achter en gelooven, dat Williams vroeger met Hannah. alias Bessie getrouwd was. Financieele berichten ROTTERDAMSCHE SCHOUWBURG- LOTEN, groot ƒ1.50. Trekking op 1 December 1903. Serie 3643 No. 42 ƒ1500. Serie 2150 No. 69 500. Serie 2559 No. 98 125. Serie 2831 No. 20 3540 95 elk 50. Serie 1801 No. 10 3012 91 3753 13 elk 25. Serie 1040 No. 24 1684 61 1776 61 2393 52 2438 95 2628 61 elk 12.50. Serie 822 No. 69 1344 74 1789 12 2220 7 2280 12 3534 37 elk 10. Serie 641 No. 75 863 57 1371 31 1452 17 1964 4 32 2174 78 2284 77 2734 91 2775 42 2821 48 2882 65 2934 83 3012 71 3255 91 3528 43 eik ƒ5. Serie 25 No. 49, 51 35, 262 18, 279 1, 379 91 93 415 73 442 24 450 67 461 62 557 23 564 28 610 29 707 9 728 49 836 65 898 63 934 1 8 942 61 981 49 1001 100 1035 21 1194 99 1245 12 1250 79 1293 70 1314 40 1397 75 1405 30 1412 34 1513 79 1514 5 1635 4 1745 62 1783 43 1792 48 1793 53 1809 48 1854 4 1879 62 1980 62 2005 10 22 2035 8 2036 63 2102 99 2182 5 2303 42 84 2312 80 2453 64 2545 69 2568 32 2574 15 2655 74 2657 48 2668 54 66 2767 21 2790 60 2795 82 2803 26 2822 26 2980 72 2982 39 3000 62 3004 30 3029 36 3041 70 3073 92 3077 5 3093 85 3104 26 3205 1 3246 71 3267 63 3288 86 3364 49 3388 41 3450 40 3478 15 3501 40 3531 31 3535 59 3538 22 3544 18 3560 90 3564 93 3686 48 3730 17 3885 10 elk ƒ2.50. Voorts ter amortisatie met ƒ1.50 de 500 nommers in Serie 818 1887 971 2890 3171 Betaalbaar 15 Januari 1904. maar wij gingen altijd zonder com plimenten met elkaar om. Ga je gang, zei Peterson ik ben1 er ook volstrekt niet trotsch op. j Maar het is toch uw oude te- huis, viel Sylviane hem snel in de, rede. I Ja, in zekeren zin wel; maar ik! was altijd op school of te Oxford moet. u weten. En toen ik op den leeftijd j van een en twintig jaar weigerde om directeur van mijnen te worden en er op aandrong om een architect van j mij te maken, toen berichtte mijn achtenswaardige vader mij, dat ik kon heengaan en toen ging. Radway Hoeve was geen tehuis voor mijmijn moeder stierf, toen ik nog een kind was. In mijn oog was de plaats lec-, lijk en vreugdeloosmijn vader deed nooit zijn best daarin verandering te brengen. Hij en ik waren het on-i ééns. en ofschoon hij jaarlijks enkele honderden aan mij uitkeerde, wist ik hcelemaal niet of hij mij een ge-| deeltc of wel zijn heele vermogen zou nalaten Ik wist zelfs niet, dat hij mil-1 lionair washij was een zuinig man en ik spreek over hem zonder voorin genomenheid. De toon, waarop Peterson sprak, was merkbaar harder geworden er was een pauze. Het park is kolossaal groot, niet waar? zei Arthur Forrest eindelijk. Het park is prachtig, stemde Pe terson met enthousiasme toe, dat zal ik goed onderhouden. Morgen moet ge het eens bekijken. - Je bent dus toch van plan hier te blijven in dit leelijke, vreugdelooze verblijf, glimlachte Arthur. In geen geval ik laat een nieuw huis bouwen op den heuvel hier achter. Wat, nu reeds? Maar je bent hier nog maar een paar maanden ge weest. Ik behoef je niet meer te zeggen, beste Arthur, zei Peterson, dat archi tectuur mijn passie is architectuur en paarden. Twee jaar geleden, toen de notaris mij hèt testament van mijn vader voorlas, was ik direct be sloten wat te doen. Ik zou Radway niet verlaten, ik zou niet in dit oude huis blijven wonen ik zou een, nieuw huis bouwen van zeer oorspron-] kelijke bouworde. Sinds dien tijd heb ik mijn plannen uitgewerkt. Het zal] prachtig zijn het zal het mooiste huis in Staffordshire worden, en dat zegt] heel wat. Dadelijk nadat dit huis ini mijn bezit was gekomen, begon ikj het werk; iederen dag zijn er nu hon-j derd man bezig. De fundeeringen zijn klaar en ook is er al een gedeelte van de muren opgetrokken. Ge zijt bepaald een toovenaar, Mr. Peterson, fluisterde Sylviane, op gewekt. uit haar gewone apathie, ter wijl Arthur Forrest een kreet van ver bazing liet hooren. Dat is één van de voorrechten van een millionair om toovenaar te zijn, zei Peterson. -- Wij moeten dat wonderschoone paleis zien. Arthur Forrest lachte. Gaarne Ik breng daar heele da gen door. Morgen dadelijk na het ontbijt, niet? Afgesproken. Forrest ging naar het venster, en het gordijn wegtrek kend, keek hij naar buiten. -- Wat een schoone nachtDe maan is gewoon bekoorlijk. Wel, zei Peterson, bij wien plot seling een idéé opkwam, laten wij ons goed instoppen en nog dezen avond naar den heuvel gaan. Heeft u er iets tegen, Mrs Forrest Het is niet ver, en 's avonds is het er zoo prach tig mooi het doet denken aan het Coliseum in het gezicht van de Five Towns in de verte is bepaald overweldigend. Pardon voor mijn en thousiasme. maar gaat u mee? Forrest keek naar zijn vrouw, en zij glimlachte toestemmend. Wij zullen je zin maar doen, Pe terson. zei Forrestje bent een beetje krankzinnig, maar wij zullen je je zin maar geven. Arthur Peterson trok plotseling een zuur gezicht. Ik verzoek je vriendelijk mij niet als een krankzinnige te beschouwen, beste kerel, zei hij. Maar je bent het, dat weet je, lachte Forrest. Het zal echt avontuurlijk zijn, zei Sylviane opgewekt. Peterson trok tweemaal aan de bel en het volgend oogenblik kwam er een bediende binnen. Sewiszei Forrest, verbaasd en ietwat verschrikt. Ja, mijnheer, zei de man, be scheiden glimlachend het verheugt mij, dat u weer beter is, mijnheer. Op het geluid van die kalme, som bere stem, keek Sylviane snel op een scherpe zucht ontsnapte haar. en keerde zij haar hoofd om als zag zij den bediende niet en keek in het vuur. terwijl haar gelaat verbleekt was. Peterson gaf eenige noodvakelijke orders over shawls en lantaarns, en Sims ging weer heen. Je schijnt mijn nieuwen knecht te kennen, zei Petersonik kan je wel zeggen, dat hij een juweel is. Hij was bij mijn schoonmoeder, antwoordde Arthur Forrestik wist niet, dat hij haar dienst verlaten had. Sylviane zei niets. Hij kwam bij mij met uitsteken de getuigen, zei Peterson, in antwoord op een advertentie van mij, en 'k ben volkomen tevreden over hem; in derdaad, ik had het niet beter kun-] nen treffen. Daar kwam Sims juist de kamer weer binnen met shawls en overjas sen. Wat ik zeggen wou, Sims, zei zijn meester, hebben zij je verteld van de ongelukken van hedenmiddag. Ja, mijnheerhet is inderdaad merkwaardig. Ik was juist van mor gen op het plein voor de stal, toen zij de dogkar schoonmaakten, en toen viel het mij nog op, hoe solide de kar er uitzag. Heb je ook naar de wielen ge keken Neen mijnheer, daarnaar niet. Zijn de lantaarns klaar? Zij staan bij de deur van de bibliotheek, mijnheer. Dank je, dat is goed. HOOFDSTUK XII. Mr. Seems vindt de deur gesloten. Peterson en de beide Forrcets wa ren spoedig op den top van den heu vel, waarop de fundamenten stonden van het prachtige huis. De beide heeren droegen ieder een lantaarn maar het witte licht van de maan, dat hemel en aarde bescheen, maakte ze overbodig. Zooals Peterson al beweerd had, zagen de beginselen der muren van het nieuwe huis er uit als de roman tische overblijfselen van een door de tand des tijds versleten ruïne. Er was een lange, onregelmatige murenrij, waarin openingen voor vensters en deuren en dwars daartegenaan met rechte hoeken stonden hier en daar andere muren. Hooge steigers toekende zich scherp af tegen den hemel en een netwerk van latten getuigde van den arbeid, die daarop verricht was. Op één plek vlak bij het midden van den voorge vel was de steiger aanmerkelijk hoo- ger dan ergens anders. Toen zij het hooge gebouw naderde, waren alle drie zeer onder den indruk van de doodsche stilte. Men schijnt hier wel van God en goed mensch verlaten te wezen, fluis terde Sylviane. Is er geen nachtwaker? vroeg Arthur Forrest. Neen, antwoordde Peterson waarvoor zou hij noodig zijn In iedere richting ligt een halve mijl in den omtrek niet anders dan mijn eigen land. Onwillekeurig bleef Sylviane staan toen zij nog maar dertig meter van het gebouw af waren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6