P.L.EMGELENBERG - Eerste Nederlandsche - Fabriek van Kunstbloemen Kerstboom- Versieringen Nouveauté's bank te Amsterdam, mr. G. \V. baron i van Imhoff, thans rechter iu gemeld college. Bij Kon. Bes. is benoemd, met in-1 gang van 1 Januari 1904. tot raads-j heer in het gerechtshof te Amster- dam, mr. B. Simons, thans rechter in de arrondissements-rechtbank al-1 daar. Het Hof. H. M. de Koningin en Z. K. li. de Prins maakten gisteren in Den Haag na het dejeuner den gebruikelijken rijtoer in het met de twee schimmels bespannen brikje, waarbij de Prins 1 in generaalstenue gekleed, zelf het tweespan bestuurde. Velen, die voor het paleis van den uitrit getuigen wa ren. viel 't op hoe gezond de Koningin na haar langdurig verblijf op Het Loo er uitziet. De Koningin by Schulze. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vonden gisteravond bij hunne komst- in de Koninklijke loge van den Hollandschen Schouwburg in Den Haag een volle zaal met toehoorders, die zich allen van hunne plaatsen verhieven toen het Vorstelijk Echtpaar alvorens te gaan zitten, naar alle ran gen van de zaal heen eene buiging maakte. Dat het Koninklijk Echtpaar zich met het stuk van dr. Juris, en vooral met het spel van Schulze vermaak te, bleek niet alleen hieruit, dat H. M. en Z. K. H. de voorstelling tot het einde toe bijwoonden, doch ook uit het feit, dat beide Vorstelijke Perso nen herhaalde malen werden medege- sleept met het lachsucces van het stuk. •De Prins deed ook menig keer mede aan het handgeklap, dat van de toe schouwers uitging. H. M. was in een licht rose avond toilet en droeg een parelkroon op het hoofd. Een belegering. Men schrijft uit Lutkewierum aan de L. C. Uit ons dorpje valt gewoonlijk wei nig nieuws te vertellen, ten eerste, omdat het klein is, ten tweede, om dat veel nieuws de moeite van 't ver tellen niet loont. Maar nu is er dan toch iets ge beurd, dat, voor zoover men weet, hier nog nooit vertoond is. Wij hebben een belegering gehad, wel niet van ons dorp, maar toch van een huis in ons dorp. De bele geraars kwamen hoofdzakelijk uit Rien, een gehucht op pl. m. 10 mi nuten afstand, en met ons dorp één geheel uitmakende. Wel kwam later nog een tweede leger met een paar knuppeldragende aanvoerders aan t hoofd uit IJtens, om den Rien- sters de behulpzame hand te bieden, maar 't kwam te laat. De belegering was, dank zij het tactvol optreden van den rijksveldwachter Kamstra, uit Oosterend, en den gemeenteveldwach ter Gerlofs, uit Rien, afgeloopen. En dat was goed ook, want, hoewel de belegering een spontane uiting was van wrevel over 't gedrag der beleger den, die middellijk of onmiddellijk samenwerkten, dat door een der hun nen 't zevende gebod werd overtreden, een huis belegeren mag nu eenmaal niet. Gedurende de operatiën zaten de be legerden natuurlijk geducht in het nauw. In de kamer waren ze niet veilig, want allerlei projectielen kwa men naar binnen, tot een gevulde pri- vaatton incluis. Ze hadden de wijk genomen naar den zolder, doch ook daar begon het steenen te regenen. Intusschen trachtte de man, omwien 't eigenlijk te doen was, een veehou der uit IJtens, die zijne vrouw enj gezin door zijn wangedrag ongelukkig maakt, over een naburigen zolder te ontsnappen. Maar de toeleg misluk-1 te Het was gelukkig, dat hij niet in handen viel van de belegeraars, want dan hadden de gevolgen vreeselijk kunnen zijn. Het meisje, wie hat be zoek van den veehouder gold, en die tot voor eenige weken als dienstbode bij hem woonde, is, naar verluid wordt, des nachts met haar vroege- ren meester, onder bescherming der politie, naar zijn boerderij vertrok ken. Men is van gevoelen, dat nu weldra IJtens ook een belegering in zijn annalen zal kunnen boeken. Doch wellicht zal de politie, wie onverdeel de lof toekomt voor haar bezadigd en tactvol optreden, dat weten te voor komen. Missie Tan den H. Stoel. Men seint uit Rome aan „De Tijd", dat Mgr. Locatelli, tot dusver verbon den aan de Staatssecretarie van den H. Stoel, is aangewezen als opvolger van Mgr. Giovannini, zaakgelastigde van Z. H. den Paus, te 's-Graven- fcage. De officieele benoeming kan uit blijven tot Nieuwjaar. Het Centrum zegt, dat Mgr. Loca telli niet den titel zal voeren van in ternuntius, maar van buitengewoon gevolmachtigde. Dat was mis. Te Kostverloren nabij Zuidbroek (Gr.) woont zekere Bleeker geheel een zaam. Dezer dagen kreeg hij onver wacht nachteliik bezoek van een paar inbrekers, van welke er juist één bezig was zich onder 't raam door naar bin nen te werken, toen B. wakker werd en nog gelegenheid vond hem zooda- migen slag toe te brengen, dat deze met zijn collega onmiddellijk het ha zenpad koos, onder den uitroep ..die kerel had me „sikkom" (bijna) dood houwen." Oen volgenden dag viel het der po litie niet moeielijk den inbreker aan zijn bekomen wonden te herkennen. Een nieuw bestaansmiddel. Men meldt uit Andijk Een geheel nieuw handelsartikel voor West-Friesland zijn de kikker boutjes. Door den heer Steltenpohl te Ververshoof worden de achterboutjes der kikvorschen dit jaar voor het eerst verzonden naar Parijs, waar zv een begeerde lekkernij schijnen te ziin. Zooals men weet. wordt aan deze .in Friesland tot nog toe onbekende industrie veel gedaan in Zceuwsch- Vlaanderen en België. Jeugdige stakers. Men schrijft uit Veendam Dat de schooljeugd het schoolgaan staakt is een zelden voorkomend ge val. Toch doet het zich hier voor. Bij na alle scholieren van een gesticht in deze gemeente verdraaien het naar school te gaan, omdat de toegangs weg tot dat deel der gemeente ver sperd is. Een anderen weg verkiest men niet te loopen. Pokkon. Konden in den laatsten tijd slechts gunstige mededeelingen worden ge daan omtrent het voorkomen van pokken te Volendam, gisteren moest het aantal verpleegden in de barak weder met één worden vermeerderd. Een kind van 3-iarigen leeftijd is daar in thans opgenomen de pokken ver- toonen zich bij dezen kleinen lijder gelukkig slechts in hoogst geringe mate. Alle maatregelen, die ter voor koming van verdere uitbreiding der ziekte kunnen worden genomen, zijn in overleg met den geneesheer aange wend. Slapte. Men schrijft uit Enschedé aan „Het Volk" Nog altoos is 't hier zeer slap op vele fabrieken. Alleen bij de firma Van Heek is het druk en op enkele andere fabrieken ook, wat sommige soorten goed betreft. Bij de groote firma's, Blijdenstein, Jannink, Ter Kuilo is het zeer slecht. Bij die slap te komt nog. dat eiken dag Almeloo- sche arbeiders zich komen aanbieden, zoodat alhier de toestand allesbehalve rooskleuri™ is. Op de Ned. Katoenspinnerij te Hen gelo zijn Zaterdag plotseling 19 meis jes schriftelijk ontslagen, wegpns ge brek aan werk. Toeli bezwekeu. Antje Beekvelt, te Vlaardingen, die deze week met een revolverschot werd gewond, is gistermiddag in het zie kenhuis aan de gevolgen overleden. Royaal. Ter gelegenheid van een huiselijk feest heeft de heer Johs. Smit te Slik kerveer ƒ5000 geschonken voor een fonds tot ondersteuning zijner werk lieden bij gedeelteliike of geheele in validiteit op 65-jarigen leeftijd. Strnatcolportage. Na een „bandjir" van welsprekend heid, zegt de „N. R. Ct.", hebben in den raad van Utrecht de stemmen der 34 vroede mannen gestaakt over een voorstel, om ook in de rustige bis schopsstad de „schandaal-colportage" op straat te verbieden. Een Wraak. In een banketbakkerswinkel, die door de voornaamste kringen te Pest bezocht werd, en waar zich ook aarts hertogin Augusta bevond, kwamen een paar dagen geleden 20 werklie den binnen en gingen zitten. De an dere gasten liepen weg. Daar was het om te doen. De arbeiders, die een demonstratie tegen den eigenaar der zaak op het oog hadden, bleven drie uren zitten, kalm van zoetigheid ge nietend. De politie kon er niets aan doen. Maar toen zij betaald hadden en weggingen, kregen zij het met de politie te kwaad, die er 7 in hechtenis nam. De politie, die drie uren had moeten werkeloos blijven, was blijk baar erg zenuwachtig geworden. Een Vreemde Commissaris De ..Maasbode" schrijftVan per sonen, die het kunnen weten, wordt ons verzekerd, dat verschillende Raadsleden (in Breda) in de eerstvol gende Raadsvergadering den burge meester, als hoofd der gemeentelijke politie, zullen interpelleeren over het optreden van onzen commissaris van politie in den laatsten tijd. Eerstens heeft hij bij de burgers heel wat kwaad bloed gezet door 't verbalisee ren van onze muziekvereeniging „De Unie", onderafdeeling van den R.-K. Volksbond, op geheel belachelijke gronden, zooals hem later geducht is gebleken en om nu van andere treu rige feiten niet te spreken, heeft zijn handelwijze bij den brand van Zon dag op Maandag in de Halstraat de algemeene verontwaardiging opge wekt. In plaats toch van bij 't bran dend perceel tegenwoordig te zijn, liet hij een arme vrouw, in nachtkleeren op bloote voeten, die juist aan het doodsgevaar van levend te verbran den, ontsnapt was, en herhaaldelijk in zwijm viel, ontbieden op het poli tiebureau, enz. Die eerste raadsvergadering belooft belangrijk te worden. Jenever verdriet» Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de „Arnh. Ct." Om het misbruik van sterken drank tegen te gaan, hebben verschillende predikanten in deze streek de goede gewoonte, geen huwelijksfeesten bij te wonen waar sterke drank ge schonken wordt. Vooraf moet die be lofte gegeven worden. Het ware zeker gewenscht, indien gelijke gedragslijn werd gevolgd bij begrafenissen. Het mag een schande heeten hoeveel je never bij en vóór begrafenissen ge schonken wordt. Voor eenige dagen woonden we een begrafenis bij van een jeugdig huisvader, die, doordien hij te veel alcohol gebruikt had, te water was geraakt en verdronken, nalatende een armoedig gezin. Toch werd er gedronken, zóó zelfs, dat ook bij deze begrafenis, welke voor velen toch stof tot nadenken moest geven, eenige personen achter de lijkbaar aanwaggelden. Daarbij het woord van den predikant te hooren, lijkt op eene bespotting. Acad. Examens. Amsterdam. Candidaat in de rech ten W. v. Oppenraay, doctoraal in de geneeskunde J. A. W. van Loon, J. A. van der Vliet en W. Vogelsang theoretisch geneeskundige C. I. de Vries Robleshet doctoraal in de rechtsgeleerdheid P. N. v. d. Stok en W. Wormser. Bevorderd tot doctor in de Staats wetenschap J. B. A. Kipp, geb. te Delfttot doctor in de rechtsweten schap J. H. Thiel, geb. te Wissekerke; tot doctor in de geneeskunde H. W. Melchior, geb. te Winkel. Leiden. Doctor in de rechtsweten schap L. J. M. van Sasse van Ysselt, geb. te Breda. Bevorderd tot arts de heer J. H. Croockewit. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap R. van Kregten, geb. te Winschoten. Geslaagd candidaats rechtsweten schap J. A. C. van Heusdencandi daats godgeleerdheid 1ste ged. A. L. Damendoctoraal godgeleerdheid A. W. Groenman (cum laude)doctoraal rechtswetenschap G. E. Pastoors en F. M. Pijnacker Hordijkcandidaats- rechtswetenschap F. A. de Rooy wis- en natuurkunde R. Brandes de Roos propaedeutisch godgeleerdheid J. J. L. Middendorpdoctoraal rechtswe tenschap E. G. C. Bouliercandidaats rechten L. G. van Praagcandidaats- chemie J. N. Voorhoeve. Utrecht. Bevorderd tot doctor tn de rechtswetenschap C. G. Buijs, geb. te Oudewater. Doet. Geneesk. H. F. Dubois. Theor. Geneesk. 2: A. L. H. E. Piters Cand. Theol. 2: D. J. Lazonder. Doet. echtsw. A. N. L. Otten. Bevorderd tot Tandm. mej. E. H. Esser, W. C. E. Koch en O. Lofvers. Bevorderd tot Semi-arts A. Deenik en W. A. van Schie. Bevorderd tot arts M. A. van An- del en L. Hoedemaker. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap H. Pleyte, ge boren te Geldermalsentot doctor in de scheikunde G. L. Voerman, gebo ren te udewater. Groningen. Doctoraal rechtsweten schap E. J. Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochterencan didaats godgeleerdheid F. H. van Oosten en voor klassieke letteren de heer C. W. Krings. Het Commissarisschap in Drente Volgens „Het Nwsbl. v. Nederl." zouden voor het ambt van Commissa ris der Koningin in Drente zeer in aanmerking komen de heeren De Rid der, burgemeester van Leiden B o- reel van Hogelanden, Burge meester van Haarlem, en Van Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort. Geen arheidersbank In hetzelfde nummer van „Het Volk" waarin is opgenomen't prospec tus van de op te richten arbeiders- bank, ook door ons vermeld, komt voor een ingezonden stuk van mr. P. J. Troelstra, die meedeelt, dat hij zich reeds in een vergadering van het partijbestuur tegen de oprichting de zer maatschappij had verzet en thans protesteert hij er opnieuw tegen, om dat volgens het prospectus de Bank ook effectenorders wil uitvoeren en dat lijkt hem al te kapitalistisch. ,,Dè.t mag niet zonder sterk protest blijven als dè,t het doel is, mag de arbeidersbeweging geen cent van de Bank trekken „Nog beter is het, dat deze even on handige als compromitteerende po ging, om de arbeidersbeweging te dienen, onmiddellijk onder hare ster ke afkeuring bezwijkt. „Geen kapitalistisch gedoe, geen effectengescharrel in onze gelederen De raad van commissarissen beant woordt mr. Troelstra en deelt mede, dat de Bank, behalve met verzekering zich ook zal belasten met administra tie van fondsen van arbeidersvereeni- gingen. Met dat doel is dan ook op genomen onder het bedrijf „het uit voeren van effecten-orders", die echter naar thans uit een door de commis sarissen aangebrachte redactiewijzi ging blijkt, alleen zal geschieden voor rekening van arbeidersorganisaties. Ondanks de bezwaren van den heer Troelstra, meent men overigens aan de plannen te moeten blijven vasthou den. Te Heerlen is gearresteerd en ge vankelijk naar Maastricht overge bracht een Duitscher, beschuldigd van mishandeling met Moodelijken afloop. Zijne uitlevering wordt door de Duit- sche regeering gevraagd. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cent per reeel. Barteljorisstraat 23. Prachtvolle sorteering waaronder vele interessante De fraai geïllustreerde Prijscourant 8e Jaar gang No. 112 is gratis verkrijgbaar Sport en Wedstrijden Paarden. Een veelbelovend veulen te koop. Bij den heer Bultman,Haarlemmer meer, is te koop een prachtig, bruin merrieveulen van Tallien, record 1.38 en Mirka, record 1.40. Daar de ouders van dit veulen uitmunten in bouw en gane. is dit veulen, wat afstam ming betreft, vrij wel het beste, wat in Holland is geboren en biedt de verkoop voor een liefhebber een mooie gelegenheid om een veelbelovend veu len te koopen. De prijs is door den eigenaar bepaald op ƒ700. O. P.") De heer H. K. Glas Jzn. te Lopper- sum, bijgestaan door den heer T. H. Koning te Groningen, heeft voor een paar dagen bij den heer A. Roy, te Parijs, dier harddravers aangekocht, nl. de hengst Auteur, 3-j. goudvos met witvoeten 2 merriën Quoesita, 8-j. br. witvoet, en Ulpia, 5 j., even eens bruin met witvoet. (..Het P.") Schaatsenrijden. De bekende amateur-hardrijders Bouma, te Leeuwarden., en De Ko ning te Edam, vertrekken Maandag naar Davos, waar zij zich gaan oefe nen en in Januari zullen deelnemen aan de wedstrijden om het kampioen schap van Europa. Voetbal. Naar wij vernemen bestaat in ver schillende voetbalkringen het plan om den voorzitter van den N. V. B.. den heer J. Warner te Zwolle, die op 26 December a.s. 10 jaar lid van het bestuur van dien Bond is. te dier ge legenheid een feestdag te bereiden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek teil de Redactie zich niei aansprakelijk Fan ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copy den inzeixdtr niet teruggegeven, Haarlem, 18 Dec. 1903. Geachte Redactie Namens het Bestuur der Coöpera tieve Werklieden-vereeniging Zieken zorg, vraag ik U beleefd eenige plaats ruimte in uw blad. Als bestuurders van bovengenoem de vereeniging, meenen wij de berich ten, welke verleden week in de pers de ronde deden, eenigszins duidelijker uiteen te moeten zetten, het geldt na melijk de quaestie tusschen de dok toren Ootmar en Mulder en de werk lieden der werf Conrad. Wij meenen dit verplicht te zijn, omdat ons fonds er zijdelings bij betrokken is. Aller eerst moet gewezen worden op een onjuistheid, namelijk, dat Dr. Oot- mar al reeds bijna 2 jaren niet meer aan ons fonds verbonden is. De quaestie Ootmar kunnen wij dus la ten rusten, en ons bepalen bij de zaak voor zoover hij Dr. Mulder en ons fonds raakt, deze nu heeft zich als volgt toegedragen. Een werkman der werf Conrad met name de Graaf, had zich verslapen en om nu een geldige reden voor zijn verzuim te vinden, ten einde de premie voor het op tijd komen (zooals dat aan de Conrad is ingesteld) niet te verspelen gaf hij op met zijn kind naar den dokter ge weest te zijn. Het Ziekenfondsbestuur der werf Conrad eischte een verkla ring van deu dokter of dat juist was, en deze verklaring werd door Dr. Mul der geweigerd, wat ook als man van eer zijn plicht was,daar de betrokken persoon dien morgen niet bij hem was geweest. De kennisgeving in de werkplaatsen, welke voor zoover het Dr. Mulder betrof (na grondig onder zoek) door de Directie en ook door de Pers is herroepen, berustte dus op een zeer scheeve voorstelling van den betrokken werkman. Het hoofddoel, hetwelk wij met deze publicatie trachten te bereiken is, om tegen te gaan de scheeve ja zelfs lasterlijke voorstellingen, welke sommige boden van andere ziekenfondsen van het geval geven, natuurlijk met het doel, ons leden afhandig te maken. Namens het Bestuur van „Zieken zorg", C. J. KUIPER. Rechtszaken Diefstal en Bedreiging. De Rechtbank te Middelburg deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen K. V., 20 jaar, boerenknecht, laatst te Assenede, vroeger te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, be klaagd, dat hij in den morgen van 19 October 1903 te Ter Neuzen uit een kast in een kamer in de in den Vo- gelschorpolder gelegen woning van A. van Ooteghen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, heeft weggenomen een portemonnaie, inhoudende geldswaarden, onder be dreiging van de alleen te huis zijnde dochter, na de kamer aan de binnen zijde op slot te hebben gedaan, den hals te zullen afsnijden, wanneer zij niet de lade opende, waarin die por temonnaie lag en dat zij uit vrees toen die lade heeft geopend, omdat hij een mes in de hand had. Beklaagde werd ter zake van dief stal veroordeeld tot drie jaren ge vangenisstraf met inminderingbren- ging der doorgebrachte hechtenis. Vanwege het O. M. was slechts één jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Letteren en Kunst Bij de Hollandia-Drukkerij te Baarn is ter perse om spoedig te verschij nen „Van de Koningen en de Kroon" door Richarda Huch. De vertaling is van de hand van Mevrouw B. de Graaff-van Cappelle. Inhoud Tan Weekbladen. De Aarde en haar VolkenVan Ba tavia naar Atjeh,dwars door Suma tra, naar het Fransch van F. Ber-i nard. In het bijblad „Op den Uit kijk" Lourdes en zijn Pelgrims, over- zetveeren voor spoortreinen in Dene marken. Vrouwenkleeding in Wales. Abessynisch nieuws. De Boemerang. Antarctische meteorologie. Tijdschrift voor Armenzorg en Kin kerbescherming H. J. de Dompierre de Chaufepie, Armenverzorging te Hamburg. Joh. ter Meulen, de strijd met de achterbuurten, door Jacob Ris. Binnenland o Bedeelende Armen zorg Gestichtenzorg en zorg voor de verwaarloosde jeugdZiekenzorg WerkverschaffingSpeciale nooden. Uit de Pers. Eigen HaardZijn zoon en zijn huis, door L. E. Uit de portefeuille van een Zwerver, oude huizen aan de Pegnitz te Neurenberg. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, door Geer- truida Carelsen. Amsterd. Gracht bij Sneeuw. Sneeuw. De Amst. Laurier gracht. De havenwerken van Rotter dam. Feuilleton. Gemengd Nieuws Een Scheepsramp. Bij den brand, die Zondag de Noor- sche passagiersboot Orion op zee ver nielde, hebben reizigers en beman ning verschrikkelijk te lijden gehad. De Orion, van de Bergensche stoom vaart-maatschappij, is een van de schepen, die nagenoeg uitsluitend het verkeer onderhouden met de Noorde lijke districten van Noorwegen, tot aan de Varangerfjord in het uiterste Noordoosten. Toen het stoomschip zich Zondag ochtend om vijf uur, terwijl de meeste opvarenden nog sliepen, op een mijl van de woeste kust van Finmar ken bevond, brak in een bergplaats voor petroleum brand uit, en het vuur verbreidde zich ontzettend snel. Aan de meesten gelukte het echter, het dek te bereiken, ofschoon de loods Nor- hus zich slechts met brandende klee- ren kon redden. Zes personen echter, onder wie een vrouw en een kind, ver brandden. Iiï weerwil van den hache- lijken toestand behield de bemanning haar kalmte. Aangezien de pogingen tot blussching van den brand weldra hopeloos bleken binnen een kwar tier hadden de vlammen zich van het eene einde van het schip naar het andere verspreid liet de gezagvoer der het grootste deel der mensclien in de reddingsbooten gaan terwijl hij zelf met den eersten machinist (hoe wel deze zware brandwonden had) en twee anderen op de commandobrug bleef, om te trachten, het schip op de kust te zetten. De machine was stop gezet om het uitzetten van de booten te vergemakkelijken. Maar ofschoon de zeelieden op het schip bleven tot dat hun haar begon te schroeien, en een man met een touw in de ma chinekamer was neergelaten, gelukte die laatste poging toch niet. Allen moesten zich in de booten bergen. Bij de hooge zee, die er ging, waren deze spoedig halfvol water, de schipbreu kelingen, ten deele gekwetst, hadden grootendeels hun bovenkleeren niet kunnen meenemen en zij zaten tot de knieën in het ijskoude water. Eerst na verscheiden uren op zee doorgebracht te hebben, bereikten zij Vardö. Gevolg van roekeloosheid. De 17-jarige dochter van baron Von Rheinbaben, den minister van finan ciën, trachtte Woensdagavond in de Dorotheenstrasse te Berlijn op een wagen van de electrische tram te springen, terwijl die in volle vaart voorbijreed. Toen zij reeds op de treeplank stond, wankelde zij en zou gevallen zijn, als niet de Engelsche ingenieur William Davison uit New castle, van het platform af, haar be hulpzaam zijn hand had toegestoken. Maar hij kon haar niet houden, viel zelf van het platform en bleef mei gebroken hals op straat liggen. Kort daarna is hij in het ziekenhuis over leden. Davison laat een jonge vrouw met een paar kinderen achter. Te veel ijver. In de Liniënstrasse te Dortmund werden op den avond van de verkie zingen voor den Rijksdag verscheide ne beambten door de bewoners van die straat bestookt. Uit de vensters van de verdiepingen werden flesschen steenen enz. naar de beambten ge slingerd. Een van dezen, een politie agent, kreeg een projectiel tegen het hoofd, zoodat hij een paar dagen geen dienst kon doen. Als daders werden een horlogemaker en een fabrieksar beider in hechtenis genomen. Dezen zijn thans wegens verzet tegen de overheid elk tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Gistermiddag half vijf zijn bij zwa- ren mist te Noisy-le-Sec, bij Parijs, twee trams met elkaar in botsing ge komen. Er werden 19 mensehen ge wond, van wie 7 ernstig. De New Age stelt voor een natio nale huldebetooging te houden ter eere van generaal Butler, die in het verslag van de oorlogscommissie nu te boek staat als de man, die Enge land voor den oorlog waarschuwde en zijn handen zuiver heeft gehouden van het geknoei, dat tot den oorlog heeft geleid. Daarom werd hij heenge zonden, kreeg hij een berisping van zijn regeering, werd de jingopers op hem losgelaten en kreet het gepeu pel hem voor een verrader uit. Al die jaren heeft Butler gezwegen, tot de oorlogscommissie zijn lippen opende. Had men naar generaal Butler geluis terd, er zou geen oorlog geweest zijn. Had hij den oorlog moeten voeren, dan ware de oorlog gevoerd zooals een krijgsman die voert. Wij kunnen niet gelooven zegt de New Age dat hij zich tegen vrouwen en kinde ren gekeerd zou hebben. Hij zou En geland niet onteerd hebben door Zuid-Afrika over te leveren aan plun dering en verwoesting te vuur en te zwaard. Die man, vindt de New Age, die zelf van den beginne af den oor log veroordeeld heeft, moet gehuldigd worden. Generaal De la Rey heeft alle nog krijgsgevangen Boeren te Ahmedna- gar bepraat. Men verwacht, dat zij de verklaring van trouw zullen on derteekenen. De generaal is reeds op de terugreis naar Bombay. Pest. In de laatste week zijn te Rio de Janeiro 21 personen aan de pest ge storven en 25 nieuwe gevallen deden zich voor. Op het oogenblik zijn 74 zieken in behandeling. Een zee die droog loopt. Sedert enkele dagen is het niveau van de zee van Azoff zoodanig aan het dalen, dat, naar men uit Taganrog bericht, men den bodem over een af stand van ettelijke wersten kan zien. De wind jaagt wolken zand op, die de stad bedekken, en verschillende fabrieken staan tengevolge van het gebrek aan water stil. In de haven is het een en al verwarring, daar de meeste schepen er droog liggen. Men weet niet. waaraan het water gebrek. dat men heelemaal niet heeft kunnen voorzien, toe te schrijven. De Armenische moorden te Londen Het is de Londensche politie ge lukt de identiteit vast te stellen van den fanaticus die de achtereenvolgen de moorden op drie te Londen leven de Armeniërs op zijn geweten had en kort na den laatsten aanslag zelf moord pleegde. Hij heet Ditran Teria- tan en werkte langen tijd op een fa briek in Amerika. Het klimaat deed hem echter veel kwaad hij werd te ringachtig en zijn geestverwanten, de Alcaristen, zonden hem naar Kaïro. Doch ook daar kwam de gewenschte beterschap niet. Toen nu de Alcaris ten vernamen, dat hun doodsvijanden de Hendscharisten te Londen een con ferentie zouden hebben, kwamen ze op het idee, dat iemand, die toch spoe dig sterven zou een geschikt werk tuig was voor hun haat. Ditran werd overgehaald zijn leven te offeren aan den bond. Twee hunner brachten hem naar Londen, bereidden het bloedige werk vooren Ditran vermoordde vol gens het program eerst Sagouni en toen de twee andere Armeniërs, waar na hij de hand aan zich zelf sloeg. De genen die hem tot de moorden heb ben verleid, blijken de wijk genomen te hebben. De strijd in een tunnel. In een tunnel van den Nrthstaf- fordshire-spoorweg had, in een coupé tweede klasse, een hevig gevechi plaats tusschen een jongedame en een man. De jonge dame, dochter vat een fabrikant, zat alleen in de coupé toen zij ,kort voordat de trein den tunnel zou binnenrijden, een man o{ de treeplank zag verschijnen. De tun' nel is ongeveer twee kilometer lang, Toen de vreemdeling in de coupé klom, trachtte de dame aan de nood rem te trekken, doch de man viel ter stond op haar aan en er ontstond een verwoed gevecht, waarbij het d( dame gelukte zijn das te grijpen, di< zij vast om zijn hals dichttrok, tei einde hem te verstikken. Hij brachl haar echter hevige vuistslagen op hel hoofd toe, waardoor haar krachtei haar ontzonken, en hij de gelegenheid kreeg om haar van haar horloge, ver dere kostbaarheden en haar geld taschje te berooven, om vervolgens de coupé te verlaten op dezelfde wijzt als hij gekomen was. Aan het eerst volgende station deed de dame aan gifte van het gebeurde, maar hel bleek dat de misdadiger niet meer ii den trein was. De vader der jonge dame looft een prijs van 100 pd. st voor zijn aanhouding uit. Kleingeestig. Te Burg (Duitschland) stierf dezei dagen een nachtwacht, zekere Polh mann. De bedroefde kinderen eerdei de nagedachtenis huns vaders dooi bloemen op zijn graf te planten. Ou der die bloemen waren er roode en dit gaf aanstoot aan de autoritei ten. Het hoofd der gemeente bega zich in eigen persoon naar het ster! huis en hield den kinderen een boet predikatie. Hij bracht hun 't onbehooi lijke onder 't oog om op het graf vai een man, die lid van een oud-strij dersvereeniging was geweest en wiem lijkbaar door tal van gezeten burger was gevolgd, roode bloemen, de sym bolen van socialisme, van vorstenhaa en vaderlandsverraad, te planten Zulk een schande mocht men dei overledene niet aandoen. De dochte van Pollmann maakte schuchter di opmerking dat men toch wel roodi bloemen op een graf mocht leggen want rood was de kleur der liefde Maar het hielp niet. De onverzette lijke en vertoornde burgemeester lie terstond de roode bloemen van he graf verwijderen. Zonnevlekken. De bekende storing in het telegraal verkeer is in deze maand vrijwel al gemeen geweest Ook in Engeland weigerden bijni overal de lijnen haren dienst, vooral in 't Zuiden, ook in Ierland. UitNev York meldt men, dat Zaterdag de te legraaf- en telefoonlijnen niet werlt' ten. Te twee uur 's morgens was ei Noorderlicht en meer dan 100,000 men schen stonden op om het schouwspé te zien. Met het westen stond het ver keer geheel stil. Ook in Engeland ei Zweden is Noorderlicht gezien. De heer Eugène Antoniadi verwijsl naar de „Temps" van 11 October, waarin hij toen reeds de aandachl vestigde op de groote zonnevlekken, van welke de voornaamste bijna 60.000 kilometer scheen te bereiken, et bij voegende „Zulk een stoornis moei op het aardmagnetisme invloed oefe nen en men mag verschijnselen vat Noorderlicht verwachten. De heer Antoniadi en anderen ge wagen van „magnetische onweders" als oorzaak der verschijnselen in veri band met zonnevlekken en verwacht

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2