NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang No 2685. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 25 DECEMBER 1903. C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A ADVERTENTIËN: DRIE MAANDEN: fVan 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor dfdtpenïn'dén omtrek waar 'een Agent 'gevestigd is ('kom der f Haarlem van 1-5 regels 0.75 elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30Cent per regel, gemeente) 1.30 y f Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 Tril Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02)£ XWfcV u cau i\ i< i -j n m c Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem o.37>£ Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pablicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Derde Biad. Haarlemsclie Haii- delsvereenigiug'. Besluit van Goedgekeurd bij Kon. 12 November No. 2z, löyy. De Haarlemsclie Ilandelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc ces. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren moesten lid worden om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsclie Handelsvereepi- ging steeds opneemt als doende, .wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging huiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groot tegenover de geringe, jaavlijksche contributie van f 2.50. die gevraagd wordt. De Haarlemsclie Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden adviseurs der ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de liaan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnenstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In Juni en Juli zijn 63 vorderingen tot een bedrag van ƒ2091.034 betaald: 16 vorderingen worden afbetaald, ci vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens tot 1 uur, en 's namiddags van tot 4 uur, waar dan ook verdere in lichtingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aan: A. Byland, Ursulasteeg 12Me vrouw Schoo, Duvenvoordestraat 62 W. J. Doornekamp, Doelstraat 5 of Projectstraat 2 Leidsche Vaart, zich om inlichtingen te vervoegen aa- het bureau. HET BESTUUR. Salarissen in Amerika. Een schrijver, die goed op de hoogte blijkt, geeft zeer wetenswaardige bij zonderheden omtrent salarissen in Amerika en vergelijkt in dat opzicht den werkmansstand met de geëm ployeerden. „Wanneer ik te kiezen had zegt hij. „zou ik geen oogenblik aarzelen, maar ik zou werkman willen zijn, vakman, iemand die van een bepaald ambacht op de hoogte is, want ik beu van oordeel, dat in de Vereenig- de Staten de werkman een veel aan genamer lot heeft dan de geëmployeer de (winkel- of kantoorbediende). Wan neer hij (de werkman) zonder verzuim dagelijks zeven A acht uur werkt is hij veel beter gesalarieerd e n heeft minder uitgaven. Het gemiddelde der loonen in de Vereenigde Staten is zóó, dat de zui nige werkman goed kan leven, trou wen, een talrijke familie grootbren gen en nog geld oversparen met de hulp van verschillende spaarbanken of Levensverzekering-maatschappijen. Om eenige voorbeelden te noemen Een timmerman verdient gemiddeld vier a vijf dollars per dag, dat is ƒ10 a 12.50; metselaars en smeden verdienen ongeveer hetzelfde. Werklieden in fijne vakken, die nagenoeg kunste naars zijn, ziet men dikwijls tot 8 a 10 dollars of 20 a 25 gulden daags verdienen. De schrijver heeft graveurs gekend, die 80 dollars of 200 ontvin gen voor zes dagen van 7 a 8 uur per dag werkens. De kleinste loonen bereiken toch al tijd het respectabele cijfer van 14 of 16 dollars, 35 a 40, per week. De Amerikaansche werkman kleedt zich, wanneer het werk is afgeloopen in de'werkplaats alvorens die te ver laten en komt dan op straat, gekleed als elk ander heer, zoodat het heel moeilijk is, wanneer men door de straten van New-York gaat, een werk man te onderscheiden van een advo caat, professor, bankier of wie ook. De meeste werklieden zijn lid van den Bond (trade unions)zoodoende zijn zij verzekerd van een zeer te waardeeren steun voor geval van on- eenigheid met den patroon, werksta king of slappen tijd. Om lid te worden van den Bond moet de werkman een som van 100 dollars in de kas storten en vervolgens een jaavlijksche contributie betalen van vijf a zes procent van zijn loon. Men heeft bij verschillende werksta kingen, onder andere bij die, welke anderhalf jaar geleden uitbrak tegen de kolen-trust kunnen zien, hoe mach tig de trade-unions zijn, daar gedu rende de zes maanden, dat de staking geduurd heeft, elk arbeidersgezin uit de kas voldoenden steun heeft ontvan gen om in zijn behoeften te voorzien en de invloed van president Roose velt is no.odig geweest in den tijd van de hevigste winterkou, om een einde te maken aan dezen strijd, die voor patroons, zoowel als voor werk lieden even nadeelig was. De werklieden, die niet bij den Bond zijn aangesloten, worden in 't algemeen beschouwd als schurftige schapen en het kost hun veel moeite om werk te vinden. Zij zijn dus wel genoodzaakt zich erbij aan te sluiten op gevaar anders alléén slecht gesala rieerde plaatsen te vinden, die ande ren niet wenschen. Be machtige Gezondheids-commissie (Board of health) heeft zelf het aan tal werkuren vastgesteld op een maxi mum van achtoverwerk moet extra betaald worden en geschiedt vrijwil lig, er mag dus niet toe gedwongen worden. Deze Board of health is er trouwens op zeer afdoende wijze op uit om de werklieden te beschermen. Hij bezoekt cle lokalen, ateliers, werkplaatsen, overtuigt zich of lucht en licht vol doende zijn, of de verwarming niets te wenschen overlaat, of ijskoud wa ter voor allen beschikbaar is, of in één woord niets verzuimd is, wat kan bijdragen tot de goede gezondheid en den goeden geest van de arbeiders. Kortom, het lot zoowel van Je mannelijke als van de vrouwelijke ar beiders in Amerika, is lang niet slecht. Zij worden goed betaald, goed gevoed (want het vleesch is goedkoop) zij kunnen zonder te veel druk en op offering hun kinderen opvoeden dank zij verschillende instellingen geld overleggen voor slechte tijden, ziekte of den ouden dag. Natuurlijk geldt dit alles den ern- stigen werkman, niet den boemelaar, den zwervenden en dóórbrengenden arbeider, die men in Amerika zoowel als overal elders vindt en die altijd slecht terecht komt. Het lot van den bediende in maga zijn of op bureau is lang zóó aantrek kelijk niet. De salarissen zijn minder hoog, de vacaturen niet zoo talrijk en hij heeft een verbazende concerrentie te weerstaan, namelijk die van de zwakke selcse, die, daar zij voor min der loon werkt, gelegenheid vindt zic.11 overal te plaatsen in de bureaux, mi nisteries, magazijnen en fabrieken. In vele afdeelingen hebben de groo te magazijnen de mannelijke bedien den geheel vervangen door vrouwen als kassiersters, boekhoudsters, ver koopsters, verpalcsters, enz. Bij Macy Co. en Siegel Cooper Co., geweldige kazernen van 10 of 12 verdiepingen, waar alles verkocht wordt, stoffen en apothekersartikelen, hoeden en likeuren en suikerwerken, waar men boter bereidt in tegenwoor digheid der bezoekers, waaraan ver bonden zijn bankinstellingen en le vensverzekeringen naast lokalen, waar zijden stoffen, Frankforter worst of Caviaar wordt verkocht en waar men goed en niet duur eten en lunchen kan, daar zwaait het Amerikaansch meisje den schepter. Zij heeft het mannelijk geslacht verdrongen. Het is dus zeer moeilijk voor een be kwaam en ijverig geëmployeerde in Amerika een behoorlijk betaalde be trekking te vinden. Vijftien of twintig jaar geleden verdiende een goede boekhouder 30 k 40 dollar per week (75 k 100 gulden), terwijl hij nu voor hetzelfde werk betaald wordt met 15 Jollars of 37.50. Er is trouwens overvloed van werk krachten. Elke week brengen de palc- ketboolen te New-York 30,000 emigran- aan van alle landen en allen, die geen handenarbeid verstaan, bieden zich aan als geëmployeerde ofon derwijzer. Een koksjongen, die geen dienst vindt, noemt zich taalonderwijzer De patroons hebben dus overvloed van keus, zoodat ze dan ook bij hun! keuze vrij lastig zijn. Op een adver tentie in een blad om een klerk, ont vangt men geregeld zes of zevenhon derd brieven. Men neemt er op goed Juk een stuk of acht uit, die men opent en werpt de rest weg. De geëmployeerde wordt voor over werk niet betaald, hij moet altijd net gekleed zijn en hij krijgt een salaris, dat hem nauwelijks in staat stelt te leven. Veel jonge mannen van geboor te en opvoeding geven er dan ook, als zij den stand van zaken zien,de voor keur aan een handwerk te leeren of als knecht of keïlner te gaan dienen boven geëmployeerde te worden. Het resultaat van deze studie van de salarissen in Amerika is erop ge richt, goede werklieden aan te moe digen naar Amerika te gaan, zoo zij laar neiging toe gevoelen. Waar schijnlijk zouden zij het zich niet be klagen. In elk geval zouden zij erbij kunnen leeren, want de Amerikaan sche werkman is, hij moge niet het allerhoogste in zijn vak bereikt heb ben, een snelle werker, hij slaat er zich doorheen, zooals de Europeesche werkman het meestal niet kan. De gegeven inlichtingen ten aanzien van de geëmployeerden doen voor de zen deuken aan de spreuk Oost West, thuis best SPOKT PKAATJE. De verrassingen van Zon dag. Beschouwing van de ranglijstjes der lste klas se competities van den N. V. B„ Sport-reclame in Engeland. Agenda voor de Kerstmisdagen. Gelukkig was H Zondag weer goed voetbalweder en konden dus alle aan gekondigde wedstrijden gespeeld wor den. Gedeeltelijk zijn mijn voorspellin gen waar geworden. H. F. C. is met een overwinning tegen R. A. P. terug gekomen, al was deze nu niet zoo ge makkelijk verdiend, als ik mij voor gesteld had. Voor Haarlem had ik een kleine overwinning op Volharding voorspeld, maar deze ontmoeting ein digde in een gelijk spel (44), doch had naar spelkwaliteit. te oordeelen, in 't voordeel van de Roodbroeken moeten eindigen. H. B. S. won van Ajax met 4—2, wat ik ook verwacht had. Quick moest het onderspit del ven voor Sparta en wel met 60, ook volgens mijn voorspelling. De wed strijd Hercules—Velocitas eindigde buiten mijn verwachting in gelijk spel (2—2), iets wat mij van Hercules zeer medeviel. De ranglijstjes van de lste klasse competities zijn na de Zondag gespeel- de wedstrijden maar weinig veran derd. In dat van de Westelijke com petitie A staat IJ. F. C. bovenaan te prijken, op welke plaats zij zich na cle overwinning tegen R. A. P. nog iets vaster heeft gesteld. Toch staat Sparta onder haar met slechts 0.05 verschil en II.B. S. op de derde plaats met 0.13 minder. Dit zijn slechts kleine verschil len en H. F. C. mag wel alle krach ten inspannen, wanneer zij de eerste plaats wil behouden, want zij moet nog vijf wedstrijden spelen. Dat het haar gelukken mag deze plaats te blijven behouden, wensch ik IJ. F. C. van harte toe. Voor Ajax, R. A. P. en Quick be hoeft zij niet meer te vreezen, daar deze dit seizoen het kampioenschap niet méér kunnen veroveren. In de competitie B is de strijd meei verdeeld, bovenaan staan cle cadetten met 1.67, daaronder Rapiditas met 1.33. IJ. V. V. is dit seizoen al heel ongelukkig, zij heeft van de drie wed strijden één gewonnen, verlóren en één gelijk gespeeld. Zij zal zich dus zeer moeten inspannen, wil zij nog voor het kampioenschap in aan merking komen. Of zouden de geel zwarten reeds hun hoogste troeven hebben uitgespeeld en is hun moed aan 't tanen Haarlem staat onderaan, maar heeft door het gelijke spel tegen Volhar ding haar gemiddeld punten-aantal nog iets verbeterd en van 0.33 op 0.50 gebracht. Zou dit maar een opflikke ring der Roodbroeken zijn, of is het een begin van hun glorie Ik hoop het laatste. Hercules begint ook wat betere spelkwaliteit te vertoonen en het heeft op 13 December kans gezien Volharding uit Amsterdam met 60 te verslaan. Volharding, die 't vorige jaar zoo fortuinlijk was, gaat het dit maal ook niet voor den wind, het heeft slechts een gemiddeld punten- aantal van 0.75. Toch kan in deze afdeeling nog heel wat veranderen, daar er nog te wei nig verschil in punten is. Ook Haar lem kan zijn positie nog enorm ver beteren als het maar moed blijft hou den en alle krachten inspant, wellicht kan het dan nog een derde of vierde plaats veroveren. In cle Oost. comp. is ook nog alles on zeker, daar is slechts een verschil van 0.50, wat vanzelf door één wed strijd reeds kan vervallen. Toch zal de bovenste plaats wel weggelegd zijn voor de Arnhemmers, hoewel de U. D. er blijkbaar ook wel zin in heeft. De sportliefhebbers kunnen zich, wanneer het niet op schaatsen is, zich met de heide feestdagen toch wel vermakendaarvoor heb ben de voetballers wel gezorgd, want met cle Kerstmis zal een Fransch elf tal ons land bezoeken, nl. een elftal van de Association Sportive Interna tionale. Den lsten Kerstdag spelen cle bezoekers tegen de H. V. V. in 's Gravenhage, den tweeden krijgt H. F. C. ze alhier te gast, terwijl zij den Zondag na Kerstmis uitkomen tegen een gecombineerd elftal van de H. V. V. en H. B. S. ook in 's Gra venhage. Wat Haarlem ditmaal op cle Kerstdagen zal doen, is mij nog niet bekend, wel weet' ik, dat Haar lem II den len Kerstdag speelt tegen Sparta II uit Rotterdam. gelijk 1 1 1 1 0 0 Na de Zondag gespeelde wedstrijden is de stand van de lste Comp. van den N. V. B. als volgt: Wegfcelyke lste Klasse Comp. A Gesp. gew. H.F.C. (Haarlem) 5 4 Sparta (Rotterdam 4 3 H.B.S. ('s-Gravenhage) 3 2 Ajax (Leiden) 5 1 R A.P. (Amsterdam) 3 0 Quick (Amersfoort) 4 0 Westelijke lste Klasse Comp. B Velocitas (Breda) 3 Rapiditas (Rotte. dam) 3 H.V.V. ('s-Gravenhage) 3 Hercules (Utrecht) 5 Volharding (Amsterdam) 4 Haarlem (Haarlem) 4 Oostelijke lste Klasse. Competitie Vitesse (Arnhem) 4 2 Utile Dulci (Deventer) 4 2 Prinses Wilhelmina (Enschede) 4 2 G.V.C. (Wageningen) 4 1 Quick (Nijmegen) 4 1 verl. 0 0 0 3 voor 21 19 13 10 5 10 5 10 14 8 7 16 6 12 9 14 18 17 2 5 7 13 14 13 9 5 9 10 16 punt 9 7 5 3 0 0 gemid. 1,80 1,75 1,67 OjöO 0,00 0,(0 1.67 1,33 1,00 1,00 0,75 0,50 1,25 1,25 1,00 0,75 0,75 Vercler zullen op de feestdagen de wedstrijden voor de Rotterdamsche zilveren lauwerkrans-competitie ge speeld worden, waarvan 't program ma als volgt is samengesteld Eersten Kerstdag. SpartaAchilles op Sparta's terrein Rapiditas—-Olyni- pia op Rapiditas' terrein. 27 dezer, SpartaOlympia op Spar ta's terreinRapiditasAchilles op Rapiditas' terrein. Vitesse van Arnhem zal een reisje naar Keulen ondernemen, om daar eenige wedstrijden te spelen tegen de Keulsche F. C. Er wordt in ons land tegenwoor dig veel geklaagd over cle weinige belangstelling in 't voetbalspel. Ook in Engeland is men daar niet over tevreden, daar toch zien we dit jaar liet merkwaardige feit geconstateerd, dat de belangstelling in deze edele tak van sport danig aan 't tanen is. Bij wedstrijden waar ten vorigen jare eene opkomst van 2430000 be zoekers regel was, daar mag men zich dit seizoen al gelukkig achten, wan neer 610000 kijklustigen hunnen shilling komen offeren. En wat hier van de oorzaak is Sommigen bewe ren, dat de Amerikaantjes ook hier achter cle coulissen zitten, doch waar schijnlijker is, dat de lieflijke weers- toestand in deze wel het meest in de melk te brokken heeft. Het directe gevolg van deze malaise is, dat ieder voetbalbestuur dit jaar in zak en as- sche zit en er voortdurend op uit is middelen te beramen, die in staat zijn de wanhopig leege kassen nieuwen luister bij te zetten. Eene der eerste middelen te baat genomen was natuurlijk propaganda en gedurende eenige weken heeft men in Engeland eene voetbal-propagan- da-campagne op touw gezet, waarbij men al tot zonderlinge praktijken zijn toevlucht nam. In het bijzonder heb ik hier het oog op het geval in het Engelsche graafschap Worces ter, waar in een der grootste zalen der hoofdstad een voornaam persoon eene feestrede hield over het voortref felijke voetbalspel. Bij wijze van sport-reclame had hij zijn kerngezond gevoetbald kroost op het podium doen plaats nemen en begon toen zijn speech, die overvloeide van loftuitin gen op diegenen, die zich in hun vrijen tijd met voetbal onledig hiel den. Hunne verdiensten werden he melhoog verheven en van tijd tot tijd dreef zijn blik met vaderlijken trotsch over zijne kinderschaar, die zich het moesten laten welgevallen, geduren de een paar uur door eene stampvolle zaal te worden aangegaapt. M. i. zal deze vertooning iets gehad hebben van „Ik eet H.-O. ik niet AMATEUR. Het elftal van den heer Van Has selt voor den jaailijkschen wedstrijd om den v. d. Abeele-beker tegen een Belgisch elftal te Antwerpen, die op Zondag 3 Januari gehouden zal wor den, is als volgt samengesteld C. J. van Velzen (Ajax), doelPape (Velocitas) en E. G. Mundt (H V. V.), achter K. IJeijting (H. V. V.), K. W. TT. Gleenewinclcel Kamperdijk (IJ. B, S.) en Fabius (Velocitas), midden en J. M. de Korver (Sparta), L. Wollen- berg (Sparta), J. J. v. d. Berg (Haar lem), C. Bekker (H. B. S.) en Vorster (Velocitas), voor. Het Belgische elftal zal bestaan lit: G. Feye (Racing), cloel; Alb. Fil ling (Beerschot Footballclub) en Mo- reau (Footb. Légois), achterTasson (Racing), De Decker (Racing) en R van Hoorden (Racing), midden To bias (Union St. Gilloise), R. Feye (Racing), Dessain (Léopold Football club), Chibert (Racing) en Blanchart (Racing), voor. De leiding van den wedstrijd is op gedragen aan den heer II. J. Willing, t.e 's Gravenhage. Er is tot dusver driemaal om d v. d. Abeele-beker gestreden de Bel gen hebben telkens do overwinning behaald. Yereeniging Noord-Holland. In Krasnapolsky had de constituee- rende vergadering plaats van de leiding van den heer H. Bultman, voorzitter van het voorloopig comité. De Vereeniging is een bond van landbouwcorporaties binnen de pro vincie Noord-Holland. Zij stelt zich ten doel de bevordering van de belan gen der aangesloten vereenigingen, door lo. zich te belasten met den ge- meenschappelijken aankoop vanland- bouwbenoodigdheden 2o. bespreking en vertegenwoordi ging harer gemeenschappelijke be- angen 4o. verbetering van de inrichting en het beheer der aangesloten vereenigin gen en invoering der revisie, vanwege een daartoe door de vereeniging te verstrekken adviseur. Tegenwoordig waren de heeren Nij- k'amp en Jacobs, directeur en be stuurslid van het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouwcomi- té voor het aanschaffen van land- bouwbenoodigdheden voor geheel Ne derland, benevens de afgevaardigden van vijf vereenigingen. Voor de eerste maal treden als be stuurders op de heeren A. Weeshoff, Schermerhorn. voorzitterB. Kool haas, Twisk, 2e voorzitter D. de Boer StompetorenR. Bronkhorst Haar lemmermeer D. J. Covers, Alkmaar Jonges, Schermerhorn; C. Kooy, IJaringcarspel, en R. Visser, Berk hout. Goedgekeurd werd, dat de Vereeni ging zal toetreden tot het zooeven genoemde Centraal- Bureau, waarbij de heer A. Weeshoff als vertegenwoox*- diger zal optreden. „Noord-Holland" zal zoo spoedig mogelijk opslagplaatsen in verschil lende deelen van de provincie stich ten, n.l. te Hoorn, Alkmaar en Haar lemmermeer, en doormiddel van eene circulaire trachten andere coöpera tieve vereenigingen tot aansluiting en het doen van bestellingen aan haar op te wekken. Binnenland Een gemoedelijke gemeenteraad. (Aan de orde is de gemeente-begroo ting). RapporteurDe commissie ver zoekt inlichtingen over het vuil op de straten werpen, wat in strijd is met de politieregeling. En dan zijn op het Stadsbroek de greppels dicht gegooid met puin, zoodat 't water op de erven loopt. Dit is in strijd met het provinciaal reglement, dat beveelt de greppels op Je gestelde breedte te houden. Kamps Daar is de politie mee be last hè? RapporteurJa, maar die heeft er niet op gelet. Voorzitter Jelui maakt je toch wat moei F. Arnoldts Ja maar mijnheer Voorzitter: Laat mij eens spreken... Rapporteur De kwestie is dat de •eppels vol puin gegooid zijn, en daar hebt u toch geen permissie voor ge geven? Voorzitter Ik? wel neen F. ArnoldtsEn hier ligt overal puin in de stal al een heelen tijd lang. Voorzitter Ge denkt zeker dat ge in Parijs zijt. Ze gooien den boel im mers zoo maar neer, en daar kan ik toch ook niet achter gaan loopen. Kamps De menschen moesten hun vuil in kisten buiten zetten. Voorzitter Al maak je nu de halve stad tot politie, dan gebeurt het toch. (Tot den rapporteur). Ja ik weet het wel, maar gij doet hier niets dan lamaeken, altijd maar lamaeken, en op zooveel (beweging van de nagels van rechter duim en wijsvinger) hebt ge zelfs wat te critiseeren. Kamps Er moét toch ook eens een paard en een wagen aangeschaft wor den voor het vuil op te halen. Dat heb ik al zoo dikwijls gezegd. Voorzitter Hoe nu? Dat kost wel meer dan doezend florins, heusch zoo'n paard kost zoo veel aan onder houd. Ik heb alle respect voor u, maar dat begrijpt u toch ook. Corvers 't Gaat nu goed hier in de stad, maar dat is allemaal ledan ken aan de verlenging Kollenberg. Voorzitter: Wat Kollenberg! De gouverneur heeft het me zeiven ge zegd. dak er geen stadje in heel Ne derland is dat zoo goed in orde is als iSittard. Hij zeide „ik kom hier om

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 9