uitstapje was gaan maken en ver-1 moedtle niet dat ik in deze ongelukki- J ge oude vergeten mijn kon zijn. De koetsier van de diligence als hij nog aan het geval dacht zou waar schijnlijk tot het besluit komen dat ik botanist was en naar het dorp te rug zou keeren als ik de planten die ik zocht gevonden had. Zóó bleef al leen over de herdersjongen en, hoewel bij zeker zou gelooven dat de booze geesten, die naar zijn overtuiging den kelder bevolkten mij hadden doen ver dwijnen, zou hij er toch zeker over spreken en dat kon leiden tot een on derzoekingstocht. "Werkelijk was het waarschijnlijk dat die jongen nog dicht bij den in gang van de mijn was en hulp zou gaan halen als ik erin slaagde zijn aandacht te trekken. Ik schreeuwde zooTïard en zoo lang als ik kon, maar het geluid stierf weg in een herhaalde echo en geen antwoord verbrak de angstige stilte. Toen dacht ik aan mijn revolver. De patronen schenen door mijn onderduiken niet nat te zijn geworden en zouden nog wel af gaan. Ik trok mijn revolver te voor schijn en vuurde. De knal weerkaatste door de gewelven, echoode een twaalf tal malen, hoe langer hoe zwakker en stierf toen weg. Ik wachtte enkele mi nuten en vuurde daarop nog twee maal kort achter elkaar. Verscheidenen mijner vrienden heb ben mij gevraagd de gedachten en in drukken te beschrijven, die in mijn geest omgingen gedurende de afschu welijke uren welke ik in dat gat begraven was. Maar ik geloof niet dat ik het zou kunnen, noch dat ik het doen zou zoo ik kon. Gedurende het eerste deel van mijn gevangen schap duurden de uren vreeselijk lang, ten minste dat scheen zoo. Het moge vreemd schijnen, maar ik leed weinig van honger en dorst. Ik schep te in mijn hand een weinig van het zoutachtige water, waarin ik stond, maar dit was niet omdat ik dorstig werd, maar eenvoudig omdat ik be hoefte gevoelde iets te doen. Om den tijd te korten trachtte ik rne alle fa bels van Lafontaine te herinneren, die ik op school geleerd had en ik maakte of trachtte te maken samen gestelde mathematische berekenin gen. Ik voelde dat ik gevaarlijk nei ging had mijn zinnen te verliezen en degenen die mij te hulp kwamen deelden mij mee dat toen ik uit de put verlost was ik geheel energie- en verstandloos scheen. Ik kan dat best gelooven want ik heb nog een vagen indruk dat toen ik mr. Levasseur boven mijn hoofd zag (de heer die mij verloste) met de twee gidsen, terwijl zij in de put keken, ik een gevoel had alsof zij niet het recht hadden daar te zijn en dat zij inbreuk maakten op mijn recht op eenzaam heid. Daar ik geheel van licht verstoken was, wist ik niets van uren of dagen en was hoogst verbaasd na mijn be vrijding te hooren dat ik twee en vijf tig uur in den kelder was geweest. Als mij gevraagd werd hoe de tijd omging, dan zou-ik antwoorden dat het eerste dozijn uren wel twaalf ja ren geleken, het tweede dozijn twaalf maanden en de laatste vier en twin tig uren niet meer dan drie of vier. Ik heb gezegd dat ik me niet wensch te herinneren al wat door mijn breic ging in die vreeselijke uren want dat was verschrikkelijk maar ik durf zeggen dat menigeen zou wen- schen te weten of ik niet een enkele gedachte had, die me gedurende dien moeilijken tijd steunde. Ja, die had ik, maar 't was geen godsdienstige, filosofische of ethische en ik vermeld die alleen om aan ie toonen op hoe merkwaardige wijze de menschelijke geest kan werken. Ik had een paar zware mijnlaarzcn aan, die tot mijn knieën reikten. Zij waren leelijk en oud en vóór ik den kelder bereikte had ik herhaaldelijk spijt ze te hebben aangetrokken. Maar aldoor terwijl ik in die plas modder- achtig water stond kon ik aan niets i anders denken dan hieraan, hoe ver standig en slim ik was geweest ze aan te trekken en ik begon een soort van genegenheid voor die laarzen te ge voelen daar ils, meende dat zij het mid del zouden zijn om mijn leven te red den. Ongetwijfeld droegen zij daar eenigermate toe bij daar zij mij waar schijnlijk behoedden voor rheumati- sche koorts. Van de omstandigheden van mijn redding herinner ik mij weinig of niets, behalve de vage herinnering als uit een droom dat drie mannen, waar van twee toortsen droegen, aan het eind van een lange galerij versche nen en mij toeriepen in een taal, die ik niet verstond. En verder herinner ik me niets meer tot het oogenblik dat ik uit den slaap ontwaakte en mij be vond in bed in een vreemde kamer in een hotel te Vareze. Het merkwaardigste toeval van mijn redding is dat de man, die mij eruit haalde, óók van Parijs kwam en vlak bij me woonde. Dit zou in een roman onwaarschijnlijk lijken, maar de verklaring is zeer eenvou dig. Signor Ramazotti de eigenaar van de mijn, had mij beloofd niet naar een anderen mijn-ingenieur te gaan, maar spoedig nadat hij mijn kantoor verlaten had herinnerde hij zich den naam van den ingenieur dien hij drie jaren, geleden geraadpleegd had. Toen ging hij naar hem toe eerstens omdat hij vond dat deze oudere rechten had en ook, denk ik, omdat hij liever twee koorden had op zijn boog. Hij liet mr. Levasseur gelijke monsters zien als hij mij getoond had. Het verslag van den scheikundige, aan wien ze tot on derzoek gegeven werden, was zóó gun stig dat mr. Levasseur, evenals ik, i besloot de mijn zelf te bezoeken. Maar hij reisde langs een anderen weg de Gotthardbaan en stapte af te Luino. Vandaar kwam hij om de mijn ie zien en bracht, zeer verstandig, een paar gidsen mee, goed voorzien van toortsen en touwen. Zij waren nog niet ver in den kelder doorgedrongen toen zij luide zuchten hoorden. Het nam eenigen tijd in beslag eer zij wis ten waar het geluid vandaan nwam en toen zij mij ten laatste ontdekten zag ik er zoo mager, spookachtig en wild uit dat de bijgeloovige Italianen bijna op 't punt waren weg te loopen. Mr. Levasseur sprak mij in 't Ita- liaansch aan, daarna in 't Duitsch en Engelsch en ik staarde slechts in 't wilde, naar hij me later vertelde. Maar toen hij 't met Fransch beproef de stamelde ik eenige woorden en viel toen flauw. Een der mannen kwam beneden in de put en met veel moeite haalden ze mij er uit, waarna ze mij half loopend, half gedragen naar het rijtuig brachten, dat buiten wachtte. Mijn redder verzekert mij dat ik vier dagen ijlde en hij was werkelijk bang dat ik het verstand had verlo ren. Daarna werd ik beter, dank zij de behandeling van dr. Bianchini te Vareze en de goede oppassing van mijn redder. Maar het duurde drie weken eer mijn zenuwgestel den schok eenigszins te boven was. Ik heb alleen nog te vermelden, de laatste daad die tevens de kroon spande van mr. Levasseur's goed heid. Nadat wij in Parijs waren te ruggekeerd vormde hij een kleine maatschappij van kapitalisten om de mijn van signor Ramazotti te ontgin nen'en stond mij daarna de geheele leiding van het werk af, wat een voordeelige zaak belooft te worden. Dat was de mijn me wel schuldig, meende hij. ders dan die van de thee worden door de gelatine te niet gedaan. Kortom koffie als gelei gegeten, is zeer goed na het diner en in vele op zichten verkieselijk boven het drinken van koffie. ALLERLEI. Rubriek voor Dames. KANT. Kant is tegenwoordig zeer in de mode en is over 't algemeen een zeer kostbare dracht. Zeer fijne kanten dassen worden op bonten mantels ge dragen soms is er al een vorm aan gegeven bij wijze van boa, dan weer prefereeren de dames ze zelf om haar hals te strikken. Zij verliezen 's win ters heel gemakkelijk haar eerste schoonheid, omdat vochtig weer de kant slap en onfrisch maakt. Soms zijn deze kanten shawls en sluiers nog voorzien van lint en ju- we elen. HET REINIGEN DER VENSTERS. Het schoonmaken van de boveu- ruiten van groote ramen vereischt meestaj een huistrap, en toch is de houding op zoo'n trap niet gemakke lijk om het glas goed schoon te ma ken. Dat kan men verhelpen door zelf een venster-schoonmaker te fabricee- ren uit een ouden, langen stoffer. Trek er alle haren uit, zoodat het hout bloot komt. Maak op dat hout stevig een stuk bordpapier vast van ongeveer een voet lang en acht duim breed. Daarover moet men twee- of driedubbel flanel spannen, dat met tinnen spijkertjes vastgemaakt wordt, zoodat het er gemakkelijk afgenomen kan worden, als het vernieuwd moet worden. Datzelfde werktuig kan gebruikt worden om de ramen te doen glim men, maar daarvoor moet er over het flanel nog wasdoek of linnen gespan nen worden. VLEESCH VOOR KINDEREN. Men ziet dikwijls, dat ouders er hun kinderen toe aanzetten, vooral veel vleesch te eten. Tegenwoordig zien verschillende doctoren daar een gevaar in. Want de meeste kinderen van welgestelde ouders eten reeds te veel vleesch, vooral wanneer het kin deren zijn uit een familie, waarin jicht voorkomt en men weet, hoe zeer die kwaal tegenwoordig ver spreid is. Daarom doen de ouders verstandig het gebruik van vleesch door kinde ren eerder wat tegen te gaan. dan aan te moedigen en daarentegen het gebruik van groenten, meelspijs en vruchten te vermeerderen. Eigenlijk heeft de mensch en dus ook het kind aan een kleine hoeveel heid vleesch voldoende. KOFFIEGELEE 1-Iet Engel sche geneeskundige week blad „The Lancet" beveelt koffiegelei aan voor allen, die het noodig achten koffie als opwekkingsmiddel te ge bruiken. Een kop warme koffie, zegt het blad, is zonder twijfel een krachtig opwek kingsmiddel om geestelijke en licha melijke vermoeidheid te boven te ko men. Maar aan den anderen kant is dit middel voor velen nadeeligwant de spijsvertering wordt er soms door in de war gebracht, en zij, die lijden aan slechte spijsvertering, moeten zich van warme sterke koffie zoowel als van thee onthouden. Veel koffie drinken is in elk geval zeer nadeelig. Maar men vergeet dikwijls, dat kof fie op andere manieren kan worden gebruikt en wel het best in gelei- vorm. Een portie zuivere koffiegelei na den maaltijd is in alle opzichten even goed als de warme drank en vele nadeelen daarvan worden ver meden. Koffie heeft een geheel andere wer king dan alcoholzij versterkt het organisme, wekt de kracht der spie ren op zonder de reactie, welke op het gebruik van alcohol volgten gelatine is verkoelend, dorstlesschend een goed middel tegen overmaat van zuren in de maag en bevorderlijk voor de eiwitstoffen. De samentrekkende eigenschappen, welke ook koffie bezit, hoewel an Net iets roor Dames. In de moerassen van de Vereenigde Staten huizen vreemdsoortige wezens wanneer een eerzaam vreemdeling zich vermeit in de geneugten van een warmen, stillen zomeravond en koelte en eenzaamheid na de beslommerin gen en vermoeienissen van een druk ken en drukkenden dag zoekt, dan gebeurt het soms, dat een afzichtelijk dier, een weeke, glibberige massa, op zijn pad neerploft, zich opricht en uitzet naar alle kanten. Ontzet blijft hij staan, kijkt ijzend in twee steeds verder uitpuilende glazige oogen, groene ballonnen, die hém schijnen te naderen. Hij wil wijken, vluchten, maar staat verlamd, als vastgespij kerd aan .den grond. Hij wil schreeu wen, maar de tong weigert hem haar dienst. Dan gaat de kop van het mon ster open en uit den bek van het dier komt een zóó huiveringwekkend loei end brulgeluid, dat de man door den nieuwen schrik de macht over zijn beenen terugkrijgt, een sprong achter waarts doet en aan den haal gaat. Maar nog even omkijkend, ziet hij de glibberige massa een sprong nemen van dertig voeten lang en onder het uitstooten van een donderend ge kwaak in het water neerploffen. Thuisgekomen doet hij zijn verhaal in geuren en kleuren, waarop men hem lachend vertelt, dat hij een zoo genaamde kikker-koe of kikker-os ge zien heeft. De stem nog meer dan de grootte heeft aan deze monsterachtige kikvorschen dien naam gegeven. Door de vrees en in de duisternis schijnen de voorwerpen soms grooter dan zij inwerkelijkheid zijn en zoo is het ook met dit zeer zeker buitengewoon groo te kikvorschachtige wezen. Voor niet-liefhebbers Is zulk een dier met zijn groene rimpelige huid een schrikwekkend gezichthet heeft een staart, die soms een verbazingwek kende lengte heeft. Als het zich op blaast, is het een trillende, afzichte lijke bal met twee groote, strak en mysterieus kijkende oogen. In de modder kruipend, lijkt het een mon ster, dat zich op zijn vier pooten als van caoutchouc voortsleept. Dat een kikker-koepasteitje echter nog een aardig hapje is, blijkt hier uit, dat het glibberig amphibi, als het platligt, een tafelbord bedekt. Het heet een fijn gerecht, en kenners ver kiezen dat gebak ver boven onze ge wone kikkerbilletjes. Vandaar, dat er in Amerika veel jacht op gemaakt wordt en met de kikker-koeienvangst een aardig daggeld is te verdienen. De vrouwen van mandarijen, bur gers en kooplieden dragen dikwijls aan den eersten knoop van haar ge waad eenige kleine instrumenten, be staande uit een zilveren tandensto ker en een zilveren oorlepeltje dik wijls zijn nog meer werktuigen tot verwijdering van de overblijfselen van spijzen uit het gebit ,tot het verzorgen der nagels, enz. aanwezig. Eiken morgen en na eiken maaltijd spoelen zich de Chineezen met gekookt water of thee den mond. Zij bezitten voor dat doel twee over elkaar staande steenen kommen, waarvan de eene dienst doet als drink en de andere als spuwbakje. Een oud gebruik vordert, dat bij langdurige maaltijden de aanzittenden zich het gelaat met een in warm water ge- doopten doek afwasschen. Daarbij gaat het echter niet zoo bijzonder zin delijk toe, want de doek wordt ge woonlijk door alle gasten een voor een gebruikt. Nadat de een zich daar mee gereinigd heeft, waarbij soms de neus ook niet te kort komt, reikt hij den doek aan zijn buurman over, die voor het gebruik zich enkel de moeite geeft om den doek met water vochtig te maken. Dat is zeker niet erg hygiënisch, maar daartegènover staat, dat iedere stad in Noord-China een badhuis heeft waar de bezoekers tegen een lagen prijs een badkuip met warm water en een handdoek kunnen verkrijgen. Zeep wordt bij het baden niet gebruikt. Aan ieder badhuis is een kapper en een voetenverzorger verbonden. Deze voetdokters oefenen hun beroep ook in 't openbaar uit en zijn vooral sterk in 't nagel- en eksteroogen snijden zij kondigen op straat hun komst door klepperen aan. Zeer veel zorg besteden de Chinee zen aan hun hoofd. De deftige Chinee zen laten zich om de twee dagen het hoofd scheren en den staart uitkam men. De Bonzen dragen het geheele hoofd kaal. Ook den kinderen wordt het hoofd kaal geschoren, slechts laat men hier en daar naar den smaak van den vader een haardosje staan. Bij groote feesten, in het bijzonder op Nieuwjaar, laten alle Chineezen zich bijzonder netjes scheren. De barbiers hebben het dan verba zend druk. Ook moet na den dood van den keizer elke Chinees zijn haar hon derd dagen lang laten groeien, het geen gewoonlijk verschrikkelijk den klad brengt in het kappersvak. he.cft liggen. Onder de groote grond eigenaars van de Engelsche hoofd stad noemen wij nog verder den mar kies van Camden, lord Battersea en lord Cadagan. Een weddenschap. De volgende weddenschap had in Norfolk (N. A.) plaats. Iemand be weerde, dat ook de sterkste man geen gallon (ongeveer vier liter) water droppelsgewijze in zijn hand kon op vangen. Zooals altijd, was er een an der, die 500 dollars verwedde dat hij in staat was zulk eene kleinigheid te kunnen uitvoeren. Doch hij had zich vergist. Nadat 500 droppels water van eene hoogte van slechts drie voet op de palm van zijne hand waren neergevallen, schreeuwde hij het uit van pijn en dat hij er genoeg van had want elke droppel scheen thans als een krachtige slag met een stok op zijn hand neer te komen, terwijl op de huid zich een blaas, ter grootte van een dollar, vertoonde. ders en bindmateriaal te vinden voor tijdige aflevering van de bestelde boe ken. Voor de leeren banden zijn meer dan 500.000 geitevellen noodig geweest Het goudblad voor rugtitel en goud- op-snee heeft meer dan 50000 pd. st. gekost. Meer dan 200.000 menschen hebben aan de „Times" geschreven om inlichtingen over de uitgave te vragen. Er zijn 2153 inschrijvers, die hun verbintenis niet nagekomen zijn, en 158 exemplaren van het werk zijn verloren geraakt. Het personeel telde afwisselend tusschen de 100 en 475 menschen. De circulaires aan particulieren hebben 90.000 pd. st. 1-080.000) ge kost het adverteeren in de bladen 203.000 pd. st. 2.438.000). De „Times" zelf heeft in de 5jaar dat de ver koop duurde 890 kolommen voor het adverteeren van het werk gebruikt. Juist bij tijds. Het was een omgeving, die volko men paste bij de twee deftige oudjes, de kleine villa te Scheveningen, be- voond door den oud-minister" Balling en zijn vrouw, een geboren baronnes Van der Staay. Het echtpaar leefde daar deftig eenvoudig met een ouden huisknecht, en een oude, eerwaardi ge keukenmeid. De middelen, waar ever zij beschikten, waren gering Jonge wednwen. Volgens een door de Engelsche re geering uitgegeven statistiek, vindt men tegenwoordig in de Engelsch-In- dische bezittingen 70.000 weduwen, welke het negende levensjaar nog niet kfnd^e^^^ad^Ek W6?UWenhZiin ^'pensioen'van minister en~de op- kinderen. die dadelijk na hun geboor- brengst van enkele landerijen in net te of een paar maanden later aan I Westland. Maar door zuinigheid en knapen door de ouders beloofd wor- overleg konden de oudjes hoogst fat den en die, volgens de wetten van soenlïjk rondkomen en als hun zoon het land, werkelijk als weduwen be j George Balling, luitenant der cavale- schouwd worden, wanneer hun aan-He, zich niet van tijd tot tijd aan dure staande echtgenooten sterven. Deze buitensporigheden had schuldig ge- ongelukkige jonge meisjes mogen ^^LeC^''gTad.661 Het is waar, liet leven op Scheve- nooit weder trouwen en moeten dus haar leven lang weduwe blijven, The Associated Press. ningen was wel niet zoo goedkoop, maar toen Balling nog minister was, had hij deze villa al bewoond en net ging hem en zijn vrouw dus aan het De wereld vloot. Niettegenstaande lage, lagere- en allerlaagste vracht voor de ongeregel de vrachtvaart, vrachten waarbij voor de beste reederij het steeds zwaarder wordt nog eenig dividend te behalen, gaat de wereldscheepsbouw voortdu- rend zijn gang, alsof malaise slechts een hersenschim was. Niets is daaromtrent meer ken schetsend dan de leerzame, nuchtei-e cijfers. De nieuw verschenen Lloyds Regis- ters voor 19031904 geven als totale tonne; naat der wereldvloot 33.043.131 vorige jaar. De stoomvloot vermeerderde met 605 schepen en 1.323.478 tons, terwijl de zeilvloot verminderde met 290 sche pen en 118.010 tons. Alles te zamen genomen dei-halve een stijging van 1.205.368 tons, die op de markt de concurrentie van het oogenblik alweer zijn komen ver scherpen. De wereldvloot bestaat thans uit 17.761 stoomschepen met 27.183.365 tons en 12.182 zeilschepen met 6.459.766 tons. In hoeverre de toename voorwereld- vloot ieder land afzonderlijk betreft, blijkt uit de volgende opgaven van de tonneninhoud der handelsvloot van de voornaamste landen (bruto tons der stoom- en netto tons der zeilschepen) toe- of 1902 1903 afname Engeland 14.431.072 14.889.571 485.499 Duitschl. 3.138 568 3.283.2471444.679 Ver. St. 3.337.156 3.611.956 274.800 Noorw. 1.632.757 1.653.740 20.983 Frankr. 1.519.922. 1.622.016 102.294 Italië 1.159.02 1.180.335 21.253 Rusland 800.334 809.648 9.314 Spanje 784.537 761.447 20.090 Japan 690.581 726.818 36.237 Zweden 690.173 721.116 30.943 Nederland 612.920 658.845 45.925 O.-Hong. 556.493 578.697 22.204 Denem. 538.493 581.247 42.754 Nederland ging vooruit met 45.925 tons en komt daarmede als vijfde in de rij, zeer zeker niet slecht. Omtrent de cijfers van Engeland dient opgemerkt te worden, dat daar onder ook voorkomen de schepen, die door de Morganti-ust zijn verwoiwen, en andere, die feitelijk in Amerikaan- sche handen zijn. tot een totaal van 132 schepen met 950.282 tons, terwijl onder de cijfers der Vereenigde Sta ten 1,130,975 tons begrepen zijn van schepen, die uitsluitend de meren be varen. De Zindelijkheid der Chineezen. Een der meest opvallende bewijzen van hygiënisch inzicht bij de zonen des hemels is de pijnlijke behande ling van mond en ooren. Wien behoort Londen. Wanneer men de nieuwe stadswij ken buiten rekening laat en slechts de stad zelf en bij name het fashionable (fatsoenlijke „Westend" nagaat, dan kaïx men zeggen, dat Londen aan een betrekkelijk gering aantal eigenaars toebehoort. Men kan wel menschen hooren zeggen ,dat zij hier of daar een huis bezitten, maar men moet zich dan dit eigendomsrecht niet voorstel len, zooals dit in ons land bestaat. In Engeland verdeelen de bezitters zich in huis- en grondeigenaars. Slechts de laatsten hebben een werke lijk eigendomsrecht ten allen tijde de huiseigenaar is eigenlijk de huurder van den grondbezitter, aan wien hij grondbelasting moet betalen, omdat zijn contract gewoonlijk voor den tijd van 99 jaren is gesloten en het gedu rende dien tijd van geslacht op ge slacht ovei'gaat, denkt hij vaak reeds bezitter van het huis te zijn. Dikwijls heeft hij zich in plaats van het oude een nieuw huis gebouwd, en wanneer dan de 99 jaren om zijn, hoort men dikwijls luide klachten, want wanneer de grondeigenaars op hun stuk blij ven staan, moet alles precies zoo te ruggegeven worden als het vóór 99 jaren werd overgenomen. Ofschoon de huiseigenaax-s gewoon lijk ongehoorde rente van hunne hui zen maken, schijnen deze nog schraal als men ze met de gx-oote inkomsten vergelijkt, welke de grond van Lon den aan de eigenaars afwerpt. Onder deze laatsten neemt de her- tog van Bedfort wel een eerste plaats in. De geheele omgeving van het Britsch museum is zijn eigendom, 120 i acres, waaxwan iedere acre op f300.000 I wordt geschat. Verder is deze hertog bezitter van de beroemde ooftmarkt „Covent Garden", welke hem een jaar- lijksch inkomen van f144.000 afwerpt. Wat het oppexwlakte-bezit aangaat, zoo wordt de hertog van Bedfort slechts door één grooteren grondbezit ter overtroffen, den viscount of Port man, die over ruim 300 acres opper- vlakte heeft te gebieden. Zijn gebied ligt het meest in den omtrek van Ba- I kerstreet, noordelijk van dat van den hertog en staat, wat inkomsten betreft niet ver van dezen af. Meer naar het zuiden heeft de hertog van Westmin ster zijne zeer rijke bezittingen. In Buckingham Palace Road, bij het koninklijke paleis, verder tusschen Hy de Park Corner en de Theems, in de stadswijken Pimlico en Westminster, is hij de gebieder van geheele straten, welke hem een jaarlijksch inkomen van vele millioenen verzekeren. De bezittingen van den hertog van Port land grenzen aan die van den vis count of Portman en moeten hem, naar verteld wordt, de ïliet te verach ten jaaiiijksche rente van 10 millioen mark afwerpen. Lord Ilchester is de eigenaar van Holland Park en omstreken. Lord Northampton beschikt eveneens over rijke inkomsten uit zijne Londensche bezittingen, welke zich ten deele in de City bevinden. Daar en in het aan grenzende stadsdeel W. C. (West City) behoort ook veel grond aan Lord Sa lisbury, zoo o.a. de grond waarop het hotel Cecil en het Savoy-Theater staan. Een nog rijkere goudmijn heeft de hertog van Norfolk aan het Strand, noordelijk en zuidelijk daarvan, ter wijl lorrl Amhersts rijke bezittingen in Hackney in het noorden van Londen Dit amerikaansche persbureau, waar- n/fJLVan ^°te" gel?kf8 van in den laatsten tijd in de dag- ïïllat8n'. Z' J™c' m tun vertrek. bladen nog al vaak melding wordt k0n d°°r «e portretten hun- gemaakt, eene zusterinstelling van 'fL 0 ""h C" e,0<?r,f°t0,F"a<leen- de bij ons meer bekende nieuwsagent- k"0t0n. 0n andere Weinigheden wer- schappen van Reuter, Wollf en Havas. voortdurend herinnerd aan het De .Associated Press, echter is de flukkig tijdperk van roem. datach- grootste van alle; elk amerikaansch la«- Bovendien was de oud blad van eenige beteekenis onvangt '"""ster van hier in een ommezien voor 't grootste gedeelte zijn teiegra- 'n„ residentiestad, waar hij een- tische berichten door middel van dit als excellentie was begroet, bureau. Evenals veie andere nuttige leefde het echtpaar voort, m instellingen, dankt de A. P. haaront- een omgeving, die hun beviel, in ecu staan aan de gestadige ontwikkeling '"«tand van geluk, waarover zij we- van het verkeer der inenschheid. nig nadaihten. Na liet tueede ontbijt Het was in het laatst van het jaar en zij 111 liet salon, toen de tiuis- 1848, dat de uitgevers van ettelijke knech' binnentrad en den eigenaar New-Yorksche bladen zich vereenigden, Vll'a aankondigde, ten einde, voor gezamelijke rekening, Gaat mijnheer binnenkomen beval eene zekere soort berichten te doen üe ex-minister. overseinen tot wederzijdsch gebruik en Ge eigenaar groette zeer beleefd, voordeel. In de voornaamste steden toen hij binnenkwam en ging eenxgs- werden agenten aangesteld, om, ten ZIUS verlegen zitten. Hij kwam hun behoeve van de coöperatie, welke den _cen, Xt°! s, doen een Engelschman, naam kreeg van «the New-York Asso- lcrd Hallfax, wenschte deze villa voor i oiated Press» nieuws te verzamelen de zomermaanden te onderhuren voor De fnstemnghad reedI inden aanvang twee duizend gulden per maand, ge- i succes, en, als gevolg daarvan, spoe- "]ef gemeubileerd. Hij zou de acht dig met concurrentie te kampen. Haar mazend gulden voonxit betalen. De ijverigste mededingster waren »the ei?enfjar meende, dat zulk eith voor- 1 United Press» en «the Western Asso- stet te versmaden was. ciated Press». Deze laatste, in 1865 Maar nauwelijks had hij uitgespro- opgericht, stelde in 1882 agenten te ken of de ex-minister stond, rood van j Londen en te Washington aan, en was 'kwaadheid, op. zulk een stevige concurrent, dat de Geen woord meer. mijnheerIk New-York A. P. zich genoodzaakt zag ken nog geen bedelaar en kan mij 'eene samenwerking voor testellen, niet met liet idéé vereenigen, dat al welke later tot eene samensmelting mijn meubels, de portretten van mijn 'heeft geleid. De associatie verkreeg voorouders, de souvenirs der familie 'toen volkomen zelfstandigheid; van aan een ander zouden worden ver- eene plaatselijke onderneming was zij huurd. geworden een nationaal orgaan. Maar acht duizend gulden merk- Wegens 't coöperatief karakter maakt te de eigenaar op. the A. P. geen winsten voor zich zelve. Voor geen tien, voor geen twintig i Haar bedrijfskapitaal is in de handen duizend gulden! Laten wij, als ik 11 j van vele personen, van wie ieder niet verzoeken mag, er niet meer over I meer dan 8 aandeelen mag bezitten, spreken. eigenaar van een blad moet zijn, heeft De eigenaar stond op en verliet, nog goed te vinden, dat de door the A. P. meer verlegen dan toen hij gekomen verworven tijdingen overgenomen wor- was, het huis en de ex-minister liet den door kleinere bladen in de pro- zich met een blik van voldoening op vincie. zijn omgeving in een gemakkelijken De hoofddirecteur van de A. P., die stoel neervallen, terwijl hij op behaag- een salaris van 15000 dollars per jaar lijken toon tot zijn vrouw zeide geniet, heeft zijn zetel te Chicago. Het Wonen we hier niet heerlijk kwartier van den directeur is New- Ja, heerlijk, bevestigde de baro- York. Noord- en Zuid-Ainerika zijn in nes. districten verdeeld, welke alle in ge- Na een half uurtje meldde de huis- regelde verbinding staan met de direc- knecht zich weder aan. Hij bracht me- tie te New-York en de hoofddirectie te vrouw het volgend telegram Chicago. Het aantal personen in vasten „Ilelp mij, mama! Gisteren vijf dui- dienst bij the A. P. bedraagt 650, bo- zend gulden verloren. Als ik binnen vendien zijn er nog tal van >occasio- 24 uur niet betaal, schiet ik me voor nals» over het geheele land werkzaam, het hoofd. George." De associatie heeft een enorm groot De arme "vrouw stak het telegram telegraafnet in pacht, bij dag ongeveer haastig tusschen haar japon en zei 9300 mijlen draad, bij nacht meer dan toen op een toon, dien zij natuurlijk het dubbele. Te Chicago worden da- trachtte te doen klinken: gelijks circa 50.000 woorden ontvangen Beste man... 'k heb er eens over en verzonden, d. z. omstreeks 35 ko- nagedacht... misschien doen we niet lommen druks van een dagblad. Geen goed het voorstel van lord Halifax zoo enkele courant verorbert deze geheele maar botweg af te wijzen. Acht dui- massa. Voor ieder blad wordt het ver- zend gulden is inderdaad... werkt naar gelang van den aard en Watmoet ik dat van u hooren de behoefte. De kosten van den arbeid gromde de ex-minister, verbaasd. Het der A. P. zijn jaarlijks in een ronde is niet mogelijk. Zeg, 'k heb je zeker sou- 12 millioen dollars, welke de niet goed begrepen? deelhebbers, bij wijze van hoofdelijken Het is hier 's zomers zoo ontzet omslag, opbrengen. j tend druk. We konden een poosje naar Gelderland gaan. 'k Denk, dat me dat goed zal doen. Laten we in Godsnaam Een goed zaakie onze villa aan dien Engelscliman vei*- 8 J huren 1 De „Times" heeft van den verkoop Zij was opgestaan en sloeg smcc- van de Encyclopaedia Brittannicaeen kend de handen samen en zaakje gemaakt. Maandag was 't de "cI hel tel**""» »P den grond Bal- j i j o- i i hng raapte het op, las het met éext laatste dag, dat men zich de 35 deelen co|opsla£ cn zap toen, dat dé oogen tegen den verminderden prijs \an28 (jcr barones vol tranen stonden. Eeni- pd. st. kon aanschaffen; van Maan-ge oogenblikken stond hij verslagen, dag af zal het werk zoo lang 't bijna sprakeloos door het bericht, duurt 57 pd. st. kosten. Gisteren liet zweet parelde hem op het voor- bevatte de „Times" echter reeds een hoofd en een oogenblik. toen hij den artikel vail Hugh Chisholm over do- i '>Iïk op de oude familieportretten eil de omgeving sloeg, waggelde hij. Maar toen hij den blik zijner vrouw weer ontmoette, was hij er van overtuigd, dat het gebeuren moest, wat hem zoo veel strijd kostte. De zaak is beslistzeide hij met een zucht. Ik zal een briefje aan den Engelschman schrijven. We sturen vijf duizend gulden aan George en met de rest gaan we rondzwalken. En snikkend wierpen de oudjes zich in elkanders armen. zen verkoop, en daarin komen ver rassende opgaven voor. De verkoop heeft 300 weken geduurd en in dien tijd zijn afgeleverd 1.500.000 boekdeelen, o. i. gemiddeld ruim 5000 deelen in de week de heele 5J/« jaar lang. Het meest is er op een dag ver kocht voor meer dan 30.000 pd. st. en in eene week voor 100.000 pd. st. De kisten, waarin de boeken verzon den zijn. zouden samen een gebouw vormen, grooter dan de St. Paul en het Parlementsgebouw bij elkaar. De posterij heeft bijna 60.000 pd. st. bij de uitgave verdiend, en ruim 1.200.000 cheques en postwissels moeten over brengen. Het kostte dikwijls moeite om bin-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 3