NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Erf genaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6291 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 5 JANUARI 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 5 Janu ari bevat o. a. Bandy, De Ond stryder Sebasti- aan Warmerdam, Buitenlandsch Overzicht, IJsberichten, Binnenl. Sport- en Stadsnieuws. BANDY. •j; Verschillende malen hebben wij melding gemaakt van de Nederlandsche bandy (ijskolf) spelers, die onder den naam van Koolhovens elftal zullen deelnemen aan de wed- jstrijden te Davos. Zooals men weet ontleent het elftal zijn naam aan den captain, den heer L. H. Koolhoven, een onzer bekendste bandyspelers. Vroeger heeft de club ook al eens aan deze wedstrijden deelgenomen, ;destijds met weinig succes. Zij ver keerde toen in ongunstige conditie, was ongeoefend en moest om zoo te zeggen bij het uit den trein stappen, meteen optreden. Er was dus geen gelegenheid tot oefenen, noch om te gewennen aan de luchtstreek, een element dat daar niet weinig meetelt. Daarbij zijn onder de tegenstanders Engelschen, Zwitsers, misschien Oostenrijkers, zeer goede, spelers. Er is een club te St. Moritz, die natuur lijk het voordeel heeft van langere oefening en dat wel op de plaats van den wedstrijd zelf. Ver schillende Engelsche spelers gaan er met de Kerstdagen al heen en blijven tot de wedstrijden in oefening. Als wij dus spreken van een sterke par tuur, dan is dat niet overdreven. Ditmaal gaat evenwel Koolhovens elftal ook niet ongeoefend. De spelers hebben eenige dagen van training op de ijsbaan achter den rug en hebben daarom hun vertrek, dat aanvanke lijk op Dinsdag bepaald was, uitge steld tot Donderdag a.s. De eigenlijke wedstrijden duren drie dagen, 11, 12 en 13 Januari. Daarna tullen onze Hollandsche spelers nog een match met de Engelschen spelen. Te hopen is, dat zij te Davos evenveel succes zullen hebben, als enkele ja ren geleden op de ijsbaan onder Over- veen, toen zij een Engelsch elftal met stukken sloegen. De Oud strijder Sebastiaan Warmerdam. Woensdag 6 Januari a.s. hoopt de oud-strijder Sebastiaan War merdam zijn 97sten verjaardag te vieren. De a.s. jubilaris, geboren te Hille- gom, trad in 1826 als loteling in dienst en ging als zoodanig in 1830 met de 9e afdeeling infanterie onder bevel van den overste J. W. Auffnarth naar België. Eerst kwam hij te Brussel en vervolgens te Antwerpen op de cita del, alwaar hij den 29 December 1832 krijgsgevangen werd gemaakt door de Franschen. Hij .werd tot 27 Juni 1833 gevangen gehouden, en bracht niet minder dan 27 maanden op de citadel door, gedurende welken tijd hij bij de artillerie was ingedeeld, en aard werk moest verrichten om de batterij en op te knappen. Zijn kolonel beloof de hem voor dit werk 10 cent per dag extra soldij, doch Warmerdam heeft die tot nog toe nimmer ontvangen, hoewel het totaal bedrag hiervan niet minder dan ongeveer f 180 beloopt. Generaal Chassé had gezegd zoo de muiters hem overvielen, dat hij het geheele fort in de lucht moest laten vliegen, doch de Franschen kwamen en tegen dezen mocht op last van ko ning Willem I de krijg niet worden aangebonden. Na zijn terugkeer uit zijn krijgsge vangenschap vestigde hij zich weder in Hillegom, en nam zijn oud beroep van bloemistknecht weder ter hand. Zoo werkte hij 15 jaar bij de firma van der Schoot en 16 jaar bij den heer van Waveren op „Amerika". De loonen waren echter in die tijden zeer laag, f 4 in den winter en f 5 in den zomer, en daar Warmerdam 21 kin deren had bleef hij niet gespaard van groote zorgen. Geen wonder dan ook dat door hem de betrekking van nachtwaker er bij werd waargeno men, eene functie die hij tot groote tevredenheid zijner superieuren en mede-inwoners gedurende 32 jaar waarnam. Zeer verdienstelijk maakte Warmer dam zich als zoodanig bij de brutale inbraak in de kerk te Hillegom, toen hij een der inbrekers door hem een flinken knuppelslag toe te dienen, zóó teekende, dat hij te Haarlem aan de voormalige Eendjespoort kon wor den aangehouden. De 24ste Maart 1899 was voor War merdam een bijzondere vreugdedag. Ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan onze stad, had de oude veteraan bij den ingang der Dreef post gevat, en werd door H. M. bijzonder en minzaam gegroet. Vele aanwezigen zullen zich nog herinne ren hoe verrukt de oude man daar over was, terwijl hij bij het volgend bezoek nog eenmaal deze eer genoot. Gedurende ruim een kwart eeuw geniet de a.s. jubilaris zijn welver diende rust, hiertoe voornamelijk in staat gesteld door zijne kinderen, want het is bekend dat het Rijk niet zorgt voor een onbezorgde toekomst voor deze oudstrijders. Moge het een ware feestcrag voor Warmerdam zijn, mogen velen hun ne belangstelling aan dezen ouden, vriendelijken en nog gezonden oud strijder toonen, en moge het hem ook niet ontbreken aan stoffelijke bewij zen van vriendschap, opdat een groot deel zijner zorgen kon worden weggenomen. Laat ons bedenken dat de 97-jarige Sebastiaan Warmerdam lijf en leven heeft veil gehad voor zijn en ons dierbaar vaderland en dat hij door daden heeft getoond te behooren tot die kleine en dappere natie welke zoovele bladzijden in hare historie kan aantoonen. De jubilaris, de oudste inwoner van Heemstede, woont ten huize zijner dochter,, piej. de weduwe Warmerdam Meesterlottenlaan D 53 A. We zijn ons hedenmiddag eens per soonlijk van den gezondheidstoestand van den heer Warmerdam gaan over tuigen en kunnen met genoegen me- dedeelen dat die bevredigend is. Zoo als de oude heer zelf terecht tegen ons opmerkte „met den ouderdom ko men de gebreken" en die bestaan in dit geval in slecht ter been zijn en wat doovigheid. Het verstand, het ge heugen zijn echter best, de gezond heid is goed, de eetlust dito en het pijpje smaakt best. 's Zomers gaat onze oud-strijder nog wel eens een eindje de straat op, hoe wel niet dikwijls, maar 's winters zoekt hij het bij 't hoekje van den haard of in bed, want met den ouder dom komt ook meer behoefte aan slaap. Zooals men bemerkt, heeft Warmerdam lichamelijk niet te kla gen en dat bleek dan ook uit de op gewektheid waarmee hij zei„en over drie jaar ben ik honderd In afwach ting van dat heel groote feest steu nen we gaarne het verzoek aan het slot van bovenstaand stuk, dat name lijk den ouden heer een genoeglijken verjaardag en onbezorgden winter be reid worde. Buitenlandsch Overzicht De alarmeerende berichten betref fende OOST-AZIE hebben ditmaal verre de overhand. Eerstens wordt uit Tokio gemeld, dat „men verwachtte" dat gisteren een sterk Japansch escader, bestaande uit zes gepantserde kruisers onder bevel van admiraal Kamimoera uit Sasebo zou vertrekken naar Masampho, of dat werkelijk geschied is, wordt niet ge meld dit bericht ziet er dus boozer uit dan het werkelijk is. Uit Shanghai seint Reuters agent, dat de Chineesche kruisers daar (tus- schen haakjesdat is niet veel zaaks, die Chineesche marine) voortgaan zich 1 uit te rusten en proviandeeren in af- wachting van nadere orders. Dat zou dus moeten beteekenen, dat China! Japan zal helpen. I De Japansche pers, zoo meldt men verder van diezelfde plaats, dringt op de onmiddellijke opening der vijan delijkheden aan. De Banken houden, daartoe offi cieel geadviseerd naar men meent, hun baargeld zooveel mogelijk vast. Met de regeling van den transpor- tendienst is men thans geheel ge reed. De „Daily Telegraph" is natuurlijk ijselijk zwartgallig. Zelfs diplomatische kringen, zegt het blad, die tot nog toe goedsmoeds wa ren, erkennen thans dat het uitbre ken van een RussischJapanschen oorlog nagenoeg onvermijdelijk is. Rusland noch Japan wil zijn eischen wijzigen of intrekken. Men gelooft dat Japan eerstdaags beslissende maatre gelen zal nemen. Er komen geen telegrammen uit Oost-Azië meer aan. Zij worden ver moedelijk opgehouden. Amerikaansche telegrammen luiden in denzelfden geest. De leden van de Japansche legatie te Washington la ten zich ook zeer somber uit. En de Petersburger correspondent van de „Lokalanzeiger" doet in pes simisme voor zijn Engelschen collega niet onder. Hij toch seint „Men vermoedt hier, dat de toe stand zeer ernstig is geworden. De Tsaar heeft van admiraal Alèxeïeff een telegram van duizend woorden ontvangen, welks inhoud zeer belang rijk schijnt, daar onmiddellijk een bij zondere ministerraad bijeen is geroe pen. De Tsaar zelf leidde de beraad slagingen. De minister van binnen- landsche zaken, graaf Lamsdorff, die in den schouwburg was, werd onmid- dellijk ontboden. Ook de minister van marine, admiraal Avelane en de com missie belast met de zaken betrekking hebbende op het Oosten, waren tegen woordig bij deze vergadering, die tot laat in den nacht duurde. Heel anders klinkt het volgende, dat den 2en Januari aan het „Journal des Débats" te Parijs uit Berlijn werd mee gedeeld. In de hoogste en best-ingelichte kringen aldaar werd tijdens de diplo matieke receptiën verzekerd, dat de' verhouding tot den Tsaar uitstekend is en dat, behoudens nieuwe en on voorziene gebeurtenissen, de vrede niet zal worden verstoord. Alle pessimisti sche beschouwingen van Engelsche en andere bladen betreffende Rusland's antwoord aan Japan zijn ook hierom zoo fantastisch van aard, wijl nie mand den inhoud van het te wachten antwoord kent. Dit alles is echter niet meer dan praatjes van vindingrijke correspon denten. Wij voor ons zouden geneigd zijn de meeste waarde te hechten aan het volgend bericht uit Bizerta, dat tenminste een feit meldtDe Russi sche admiraal ontving een telegram met tegen-order, zoodat het smaldeel niet vertrekt. Alleen de kruiser „Aurora" zal morgen vertrekken. Dit geeft te verstaan, dat Rusland ie noodzakelijkheid van een verder ver sterken van zijn vloot in Azië niet inziet, ergo den toestand nog niet zoo kritiek acht. Men weet, dat de gezanten der mo gendheden allen, behalve de Fransche, SERYIE hebben verlaten daar zij nietwensch- ten koning Peter te complimenteeren ter gelegenheid van zijn verjaardag en van Nieuwjaar zoolang hij de Ko ningsmoordenaars niet straft. Het Russische blad de „Nowosti" nu, die het zeer wel mogelijk acht, dat zelfs de legaties geheel zullen worden op geheven, meent, dat Servië dan van alle crediet verstoken zou zijn, wat tot een burgeroorlog zou leiden, die daarmede zou eindigen, dat Servië een Oostenrijksche provincie zou worden. Zoo de officieren, die deelnamen aan den Koningsmoord, niet uit het land worden gebannen, zal het ander maal op een coup d'état uitloopen, die ongetwijfeld de mogendheden tot ge wapende interventie zal doen over- PORTE is eindelijk ertoe gekomen over te gaan tot het voldoen, aan een der voorwaarden, haar door de mogend heden gesteld en door haar aangeno men, namelijk de aanstelling van een commandant der gendarmerie in Ma cedonië. De moeilijkheid zat 'm in de keuze van den persoon. Die moeilijk heid is nu opgelost en uit Rome komt bericht, dat de Italiaansche generaal Degiorgis is benoemd. Dat is dus weer een stapje nader tot vervulling van de gedane toezeg gingen. Stadsnieuws OP DE IJSBAAN. Zaterdag en Zondag was het den geheelen dag en avond recht gezellig op de ijsbaan der ijsclub voor „Haar lem en Omstreken". De baan verkeerde dan ook in zeer goeden toestanden maakte het rij den aldaar tot een waar genot. Vooral op de beide middagen was het er buitengewoon druk. Met fael animo werd steeds gere den, onder de tonen van vroolijke muziek, die tot over de geheele baan weerklonken. Matinée's en soirée's wisselden elk ander af. Vooral ons kranig muziek korps „Harmonie" weerde zich Zon dag dapper en deed zich des middags en 's avonds naar hartelust hooren, waardoor het genot aan schaatsen rijden verbonden, niet weinig werd verhoogd. Want het is alsof het rij den gemakkelijker gaat; alsof men met veel meer gemak over de gladde vlakte zweeft, wanneer de vroolijke muziek weerklinkt. Zaterdagmiddag werd de wedstrijd gehouden voor jongens van 12 tot 16 jaar. Van de 16 deelnemers tra den als overwinnaars uit het strijd perk le prijs J. Koster 2e pr.S. Veen 3e pr. I. P. Asjes; 4e pr.H. Prins 5e pr.L. Huijkman. Des avonds werd het eerste ijsfeest gegeven. De opkomst der leden was zeer goed. De baan, helder verlicht door gazo- line-lampen, en niet weinig ook door helderen maneschijn, leverde een ge- zelligen aanblik op. Honderden rijders, enkelen voorzien van lampions, trof men aan. En allen genoten van het mooie ijsden prachtigen winter-avond en de vroo lijke muziek, zoodat wij met recht durven zeggen, dat dit eerste ijsfeest uitstekend is geslaagd. Met het oog hierop had het vol ijverige bestuur gemeend ook Zondag avond de baan te moeten open stel len. Hoewel nu ook weder alle facto ren aanwezig waren, die moeten me dewerken tot het welslagen van een avond-ijsfeest, was de opkomst toch minder groot dan men had mogen verwachten. Blijkbaar hadden vele leden, die den geheelen dag reeds gereden had den, er voor dien dag genoeg van. Doch hoe het ook zij, het ijsfeest was niet minder geanimeerd dan op Zaterdag. Ook nu weder slaagde het naar wensch. De regeling was uitstekend. Aan het bestuur, dat alles doet, om het den leden zoo aangenaam moge lijk te maken, dat moeite noch kos ten spaart, om de ijsfeesten zoo uit stekend mogelijk te doen slagen, past dan ook een woord van dank voor het vele genoegen, den leden gedurende deze ijs-dagen verschaft. Op de overige wateren, het Zuider- Buitenspaarne en de vele singels rond om de stad, was het Zondag even eens zeer druk met schaatsenrijders. Het ijs was echter niet zeer mooi. Het beste was het nog op de Delft en op het laatste gedeelte van Zuider- Buitenspaarne, nabij de Cruquius, en op de Ringvaart, richting Heemstede. Zelfs waren er Zondag op het ijs iri het Zuider Buiten-Spaarne een paar liedjeszangers, die door hun bekoor lijk gezang wel de schaatsenrijders verrukten, maar meteen aan de schaatsenliefhebbers veel last bezorg den, daar de baan af en toe hierdoor versperd raakte. Werd gisteren overal veel schaatsengereden, als altijd waren de trekvaarten HaarlemHalfweg en HalfwegSloterdijk den geheelen dag zeker wel het meest bezocht; daar langs passeerden duizenden schaat senrijders, terwijl door het mooie interweer uitgelokt, talrijke wande laars en wielrijders zich langs den straatweg bewogen. Op de afstap- en daardoor pleister plaatsen Halfweg en Sloterdijk was het van 's morgens 10 tot des namid dags 4 uur gezellig druk en de koffie huishouders maakten een aardigen dag. Jammer, dat ook hier de baan veel te wenschen overliet, zoowel door de qualiteit van ijs als het niet vegen dit zoowel als „Tegenwind" deed vele Amsterdammers (vanAmsterdam kwa men verreweg de meeste rijders) de terugreis per trein maken, hetzij van uit Haarlem of Halfweg. Ook op de Noordelijke Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder Slo tenHalfweg en HalfwegNieuwe brug of Cruquius, waar het ijs mooier was, werd veel gereden. Aan de hardrijderij op de ijsbaan te Hoofddorp gehouden is deelgeno men door 27 personen. De eerste prijs of 25 gulden is ge wonnen door Schelling, te Amsterdam; de tweede prijs of 10 gulden is gewon nen door P. Bosse, te Ouder-Amstel de derde prijs of 5 gulden is gewon nen door K. Bosse, te idem. mm- Zondagmiddag omstreeks 12'/» uur had de 20-jarige Kolderie het ongeluk op het ijs in het Zuider Buiten- Spaarne met schaatsenrijden zijn been te breken. Op den Kampersingel viel een jon gen zoodanig, dat hij twee bloedende hoofdwonden bekwam. Nadat Dr. van Olst den jongen had verbonden, werd hij per raderbaar naar de ouderlijke woning in de Oranjestraat gebracht. De 7-jarige.H. Grauwelman te Half weg is, Zaterdag zich op het ijs met zijn slede vermakende, in een wak geraakt en verdronken. NATIONALE WEDSTRIJDEN IN HET SCHOONRIJDEN door Amateurs. IJs en weder dienende, zal op Za terdag 9 Januari 1904 op de baan der IJsclub voor „Haarlem en Omstre ken,, worden gehouden a. Wedstrijd in het Schoonrijden voor paren. Aanvang des morgens half 11 uur. Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 6) Daarbinnen in de kamer ging het intusschen niet zoo gemoedelijk toe. Hohenfels leunde altijd nog achterover in zijn stoel, eerst toen de deur zich achter hen beiden sloot, nam hij weer het woord. Je weet toch, dat ik je oom en voogd ben. Wat denk je eigenlijk met die kinderachtige trots te bereiken? Verbeeld je je soms, dat ik voor jou ik wil nietzal wijken Bernard gaf geen antwoord, maar hij toonde zich nog strijdvaardig en in zijn gelaat was iets meer dan jon genstrots te lezen, duidelijk kwam nu de vroegrijpheid op den voorgrond, waarvan Fernstein gesproken had. Dat ontging den oom niet, maar hi] nam er geen notitie van, en sprak kalm Je komt nu onder geheel andere menschen en in een volkomen andere omgeving, voortaan moet je met je naam en je familie rekening houden. Je bent een Freiherr von Hohenfels. Neen, dat ben ik nietverklaar de de knaap zeer beslist. Mijn vader heeft zijn adelijken titel afgelegd, toen hij wegging. Hij wilde alleen een vrij man zijn, en dat wil ik ook. Hij noem de zich Joachim Hohenfels en ik heet Bernard Hohenfels anders niet. Wat je vader gewild en gedaan heeft, moet hij zelf verantwoorden zei de Freiherr onbewogen. Jij hebt echter nog niets te willen. Een beslissing ove rdergelijke zaken laat men niet aan een knaap over. Eerst moet je leeren een man te worden, en daarmee ben je nog lang niet klaar, Naar ik hoor ben je in alles zeer ten achter en bij ons is onwetendheid een schand denk daaraan Er ging van zijn ijzige kalmte een dwang uit en iets beslists, dat onver biddelijk gehoorzaamheid eischte. De woeste jongen merkte dat wel, maar juist dat wilde hij niet verdragen, daartegen kwam geheel zijn trotsch gemoed in opstand. Nu legde hij het er duidelijk op aan zijn oom te prik kelen. Ik behoef niets meer te leeren verklaarde hij uit de hoogte. Wat k kan en weet, is voldoende voor ons vrije leven daar in het hooge Noor den, heeft mijn vader gezegd. Hier leert men niets dan leugen en huiche larij, waardoor de menschen niets meer worden dan slaven. Goed gedresseerd zei Hohenfels half tot zichzelf. Je vader heeft het ons moeilijk genoeg gemaaktDus jij behoeft nu niets meer te leeren? Jij bent dus trotsch op je stevige vuisten en ongetemde kracht? Die eigenschappen heeft iedere boerenjon gen, maar die behoort bij ons onder de groote menigte, die dienstbaar "s en gehoorzamen moet. Wie hier iets wil beteekenen, moet ook iets kunnen. Dat weet Koert Fernstein heel goed, daarom doet hij zijn best iets te lee ren, hoe zwaar hem dat ook valt bij zijn kwikzilvernatuur. Jij zult zoo doende wel nooit iets meer worden dan een boer. Dan sta je eenmaal als Ma joraatsheer van Guntersberg op gelij ke trap van ontwikkeling met je knecht en ik geloof, dat jij je daarover niet eens zou schamen. De woorden en de verachtelijke wij ze, waarop zij gezegd werden, misten hun uitwerking niet. Bernard richtte zich met een heftige beweging op. Wat Koert kan, kan ik ook Bewijs dat dan De gelegenheid er voor zal je gegeven worden. Het zal wel blijken voor welk beroep je den meesten aanleg en neiging toont, want dat jagen, rijden en zeilen, dat je in Raansdal gedaan hebt, beteekent heelemaal niets, dat kan men hoog stens eens doen bij wijze van ontspan ning. Het zal je zeker niet gemakke lijk vallen je naar de strenge disci pline van Rotenhach te voegen, tot nu toe wist je niet, wat discipline was, maar ik heb geen tijd mij met je op voeding te bemoeien, daarom moet ik ze aan andere handen toevertrouwen. De woorden kwamen .van zijn lippen op een toon, die iedere mogelijkheid van tegenspraak scheen buiten te slui ten. Bernard hoorde verstomd van schrik toe. Hij kon zich wel is waar nauwlijks het leven op een kost school voorstellen, maar hij had van Koert veel daarover gehoord en zoo veel begreep hij wel dat men hem de on beteugelde vrijheid ontnemen wilde, waarin hij was opgegroeid, dat hij leeren moest te gehoorzamen en zich voor den wil van een vreemde te bui gen. Dat was genoeg om hem tot vol komen opstand te prikkelen. Wil u mij in een school opslui ten viel hij woedend uit. Ik zou niet meer jagen en zeilen mogen, tusschen nauwe muren opgesloten blijven en dagen achtereen over boeken gebogen zitten, zooals Koert Denkt u, dat ik mij geduldig de ketting laat aanleg gen en vrijwillig in de kooi ga, die u voor mij uitgezocht heeft? Vrijwillig of niet vrijwillig, je zult je hebben te voegen naar het geen ik besloten heb, was het kalme antwoord. - Nooit, nooitde knaap stampte daarbij woedend met den voet op den grond. Ik wil nietHoort u, oom Bernard ik wil nietAlles wat u in den weg komt, moet voor u buk ken, dat weet ik van mijn vader. Hem wildet ge ook onder den duim heb ben, maar hij verbrak de ketenen en wierp ze u voor de voeten en dat doe ik ook Gehaat heeft hij u, gehaat heeft hij u allen, ook het land, waar hij geboren was en gelijk had hij. Nu is 't genoeg, houd nu op, knaap viel zijn oom hem dreigend in de rede, terwijl hij ging staan. Als ik niet wist, dat je vader je die woor den in den mond heeft gelegd, dan zou ik het in 't geheel niet verdragen hebben. Nu waarschuw ik je alleen, dat die woorden bij mij aan 't ver keerde kantoor zijn en je staat nu onder mijn toezicht wees dus voor zichtig. Dat dreigement miste zijn uitwer king, Bernard lachte luid en spotach- Hg- O, en u wil het mij dus laten voelen als ik het niet dadelijk met u eens ben. Probeer dat eensKom mij niet te nariep hij buiten zichzelf. Raak mij niet aan Als je de hand te gen mij durft opheffen, dan Wat dan? vroeg Hohenfels naar hem toestappende, maar met een blik semsnelle beweging ging Bernard voor hem uit den weg en sprong op de vensterbank van het openstaande venster. Dan spring ik van hier af naar beneden Bij God, ik doe het Het was hetzelfde venster, waaraan Koert destijds zijn klauterkunst ge toond had en de weg naarboven zoo wel als naar beneden was een waag stuk geweest. Een sprong van die hoogte af op de geplaveide binnen plaats zou óf den dood óf groote ver minking ten gevolge hebben. Iets an ders was niet mogelijk en het was den knaap ernst met zijn bedreiging, dat was hem aan te zien. Hij stond daar met gebalde vuisten, met een uitdruk king van groote beslistheid op zijn ge laat. Een schrede om hem terug te trekken en hij beging die dolheid. Hohenfels bleef echter staan. Geen spier vertrok in zijn gelaat, maar hij keek zijn neef vast in de oogen. zooals een jager het gevangen roofdier en zei ijskoud Nu spring dan (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1