VERGADERING S.D.A.P. De heer Hugenholtz bespreekt „Het Noodlot'' der Christe lijke Regeering. Maandagavond had in het gebouw „St. Bavo" eene openbare vergade ring plaats der afd. Haarlem van de S. D. A. P., waarin als spreker op trad de heer F. W. N. Hugenholtz, lid der Tweede Kamer. Tot onderwerp zijner rede had spr. gekozen „Het noodlot der Christelij ke Regeering". De vergadering, welke door den heer J. Gerritsz werd gepresideerd en geopend, was goed bezocht. Spr. ving zijn rede aan met de mededeeling, dat de Tweede Kamer hard aan het werk is geweest, zoowel aan wetsontwerpen als aan de be grooting vopr 1904. Nu zijn er wel mensclien, die zeggen, wat hebben we aan dat gepraatook aan al dat socialistisch gepraat. Maar ieder, die de zaken breeder opvat, zal tot de overtuiging komen, dat het van groot nut is het merkwaardigste uit de be- grootingsdebatten nog eens onder de oogen te zien. Het is toch noodie dat men nagaat hoe de tegenwoordige directeuren van den Staat U, crediteuren, behandelen, opdat ge, zoo dit uw goedkeuring niet wegdraagt, zorg kunt dragen dat bij eene volgende gelegenheid betere directeuren aan het hoofd komen te staan. Ziehier dus een lijstje, wa op ge recht hebt, en gaat dan eens na, wat ge hebt gekregen. We hebben ten eerste recht op de pensionneering van oude werklieden. In 1901 is het volk reeds beloofd, dat het deze kreeg, wanneer het Christe lijk Ministerie aan het bewind kwam. Het is een vordering, waarop vol gens Dr. Kuyper de arbeiders recht hebben. Hier kan dus een aanklacht door het. volk gericht worden tegen een Ministerie, dat reeds twee derden van zijn zitting-periode achter den rug heeft, en nog niets daaromtrent heeft uitgevoerd. Ja, de pensionneering is nog ie studie, zooals ze steeds in studie is geweest. Men weet nog niet, welk stel sel men zal kiezen, en zoo blijft deze urgente zaak op de lange baan. Het wetsontwerp zal inkomen, zeide Dr. Kuyper, nog vóór de stembus van 1905. Dat klinkt mooi, maar spreker gelooft niet, dat de voorspelling te gewaagd is, dat we deze zitting-perio de nog geen pensioenwet krijgen. Het is als altijd een paradepaard bij de Verkiezingen geweest. Wacht uw tijd maar af, zegt Dr. Kuyper, de sociale hervormingen zul len komen, maar dienen eerst goed te worden voorbereid. Het kan dus zijn, dat Dr. Kuyper's plannen zoo laat komen, dat hij ze niet meer kan uitvoeren; en wie zegt dan of zijn opvolger ze zal overne men En zoo blijft het Nederiandsche volk smachten naar de Verzekering van den ouden dag. waarop het recht heeft. Hetzelfde is met de ziekteverzeke ring het geval. Ook deze is nog in voorbereiding en daarop moet weder wachten het ongevallenwets-ontwerp ▼oor de land-arbeiders. En dan de arbeidswet, waarom Dr. Kuyper in 1870 reeds geroepen heeft? Binnenkort zal deze wet komen. Maar het voor-ontwerp bevredigt nu reeds niet. Ziedaar nu het voor naamste der te verwachten sociale hervormingen. De oogst is dus bitter dun stemt het niet tot tevredenheid? En wat hebben we nu gekregen bui ten het programma der Regeering om, waarom we niet gevraagd hebben, doch dat een ramp is geworden voor hei geheele Nederiandsche Volk, in 't bijzonder voor de arbeiders Ik bedoel de stakingswetten, zeide spr.,Over de staking zelve wil hij thans niet spreken, maar wel even zeggen, dat, toen op 31 Januari de spoorwegarbeiders het sarren der Di rectie moede waren, allen, soc.-dem., anti-rev., katholieken, enz., de handen ineensloegen, en het bijltje erbij neer legden. Dat was een schoone daad De groote massa voelde zich gedre ven door eene schoone, heilige begeer te om op te komen voor hun vrouwen en kinderen. Dat was eene schoone overwinning. Maar daardoor kregen de arbeiders te veel macht, zooals de heer Lohman het uitdrukte. Met een wet meende men daaraan paal en perk te moeten stellen. En op het geroep der heeren Lob man c. s. kwam dan ook een wet, die de tweede werkstaking, welke de grootste ramp voor de arbeiders geworden, heeft noodig ge naakt Over de slachtoffers en de reactie wil de heer H. thans niet spreken; niet schetsen hoe het verenigingsle ven is geknakt. Maar wel is door de ze reactie de macht van den patroon niet gebroken. Treurig zijn dan ook de gevolgen geweest van den strijd, die achter ons ligt. Een ramp, een vloek voor de arbei dersklasse in Nederland is het optre den der Christ. Regeering. Maar toch zijn er nog vele men- schen, die Dr. Kuyper niet kunnen veroordeelenhem niet willen be schuldigen misdadig te zijn opgetre den tegenover de arbeiders. En deze, zijne verdedigers, zeggen dat alles het gevolg is van de hoogere macht, van het kapitalisme, waaraan ook Dr. Kuyper zich niet kan onttrekken. Maar dit doet spr. denken aan de bekende geschiedenis van Koning Oe dipus waarin het noodlot wordt af- geteekend, zooals de Grieken zich dat voorstelden. En zoo is het nu ook met Dr. Kuy per. Ook hij wordt achtervolgd door het noodlot. Dit is niet hetzelfde als „pech", waarmede Dr. Kuyper nog al eens te kampen heeft, getuige o.a. zijn reis naar Tyrol, waar hij door een persman werd gezien en weldra met een pluim op den hoed en een alpenstok in de hand in „Uilenspie gel" verscheen. (Gelach). Pech is ook, dat in dit Ministerie zit een man, als Harte van Teckelen burg, die steeds zijn wetten intrekt, die hij even te voren heeft voorge steld Met recht is dit dan ook een reti rade-minister. Maar het noodlot van Dr. Kuyper ls, dat hij het kapitalistisch karakter in het Christendom op den voorgrond stelt. Het Christendom heeft dit gedaan. Dr. Kuyper kan zich derhalve niet aan het kapitalistisch karakter onttrek ken, en daarom zal hij steeds moeten blijven zeggen „Ik ben een beeld dier kracht, Die altijd het goede wil, Maar steeds het kwade bracht". Men moge denken van het Christen dom, wat men wil, spr. houdt vol. dat Christelijk Minister te zijn eene heerlijke roeping is. Uit het eerste en groote gebod „Gij zult den Heer, uw God, liefhebben met geheel uw hart" en het tweede, daaraan gelijk „Ge zult uw naasten liefhebben als U zelve", volgt daaruit niet, dat God liefhebben hetzelfde is als zijn naasten liefhebben? Is dat niet een heerlijke politiek, die er op gericht moet zijn alle leden van één gezin van één Vader, broe ders en zusters te maken, weg te ne men die groote oorzaak, dat één kleine groep een andere kan uit buiten Was dit Dr. Kuyper's ideaal, dan zou hij het vakvereenigingsleven be vorderen coöperatie steunen enz. Dan kon het zijn een grootsche en heerlijke opvatting. Maar wat doet Dr. Kuyper? Hij heeft het gezag lief be venal en dan zijn naasten. Eerst heeft hij een strafwet uitgevaardigd en daarna een enquête ingesteld. Zoo iets is mogelijk, wanneer de twee geboden gescheiden konden wor den. Maar thans niet; Want het Woord zegt, dat het tweede gelijk is aan het eerste. Maar er is nog meer. Dr. Kuyper predikte vroeger het recht van opstand tegen het ge zag, getuige de bekende paneelzagerij; en nu vragen wij ons af..hebben wij daartoe dan ook geen recht Neen, zegt Dr. Kuyper. Sedert hij Minister is geworden, is alle optre den tegen het gezag uit den booze, wordt het beschouwd als drieste over moed, als misdadige woelingeg. Dr. Kuyper, geleid door heFgezag- fanatisme, is tegen de spoorwegarbei ders opgetreden nog erger dan de vorige Minister Goeman.Borgesius te gen de bootwerkers te Rotterdam in 1900. Het Christelijk beginsel is thans prijs gegeven geen verschil is er tusschen de wetten van vroeger en thans. Den liberalen is verweten het volk te betalen met valsche munt. Is dit nu ook niet met dit ministerie het geval Met de Christelijke beginselen ver dwijnt hoe langer hoe meer het De mocratische. De Regeering kent het volk nietei zijn geen vijandige plannen, die zijn er ook nimmer geweest. Van optreden tegen de Regeering is nooit sprake geweest; hoogstens van verweer tegen over de kapitalisten. Maar er is wantrouwen bij de Re geering. bij de Ministers Kuyper en Bergansius jegens het volk. Dr. Kuyper is reeds zoover van de soc.-democratie afgedwaald, dat hij met de liberalen twist wie wel het beste de soc.-democraten kan bestrij den. Maar niettegenstaande dat alles moeten onze tegenstanders Dr. Kuy per en Ds. Talma erkennen, dat de soc.-democratie steeds veld wint. Dr. Kuyper was vroeger voor uit breiding van het kiesrecht; maar thans niet meer. omdat hij dan zou komen in het schuitje der soc.- dem. Hij was vroeger vóór een Volks leger, maar toen Van Kol zeide, dat hij gaarne zou zfen, dat iedere arbei der een geweer in de hand kreeg, hij dadelijk een tegenstander van een Volksleger geworden. Men ziet dus, dat Dr. Kuyper als Minister zeer is omgedraaid. Vervolgens besprak de heer Hugen holtz de begrootingsdebatten en critiseerde ten zeerste de houding der Regeeringspartij, in het bijzonder van den Minister van Justitie, die zich verklaarde tegen een wet om de bank- zwendelarijen tegen te gaan. Troelstra heeft op die knoeierijen der Noord-Brab. Bank zoo juist in het Parlement gewezen en alles met fei ten aangetoond, en toch giug er geen stem tot strafvervolging op. Neen, in- plaats dat een blos van schaamte zijn gelaat kleurde inplaats dat hij zeide, dat recht moest geschieden, waar on recht had plaats gehad, riep De Sa- vornin Lohman uit„Wat hebben we hier met die praatjes te maken?" Zooiets teekent, spreekt voor zich zelf. Als het den arbeiders maar had gegolden, dan was er spoedig een wet geweest. In Noord-Brabant heeft Troelstra's optreden zoo algemeen instemming gevonden, dat, zoodra hij daar in dat katholieke gedeelte van ons land nu eens een spreekbeurt komt vervullen, hij met open armen zal worden ont vangen, de man, die, ware hij er voor heen gekomen, voorzeker voor leege zalen zou hebben gesproken." Maar het grootste schandaal der Christelijke Regeering is nog, dat zij, toen reeds de Kerstklokken luid den, een wetsontwerp heeft inge diend om 7 millioen te voteeren voor snelvuurgeschut. Met haastigen spoed werd dit wets ontwerp er door gejaagd en aangeno men, waardoor eene groote schande wordt geworpen op de Christelijke partijen, die spotten met haar heiliee idealen, getuige het gelach, dat weer klonk,,_jtoen de eenvoudige werkman Nolting herinnerde aan het „Vrede op Aarde In een tijd, dat er voor leniging der sociale nooden geen geld is, gooit men nu zoo maar 7 millioen weg. Het is bepaald droevig. God geklaagd, zeide spreker. Ten slotte wekte spr. allen krachtig op zich flink aaneen te sluiten in de gelederen der proletariërs, om geza menlijk te strijden voor een heerlijk ideaal op aarde. En laat dan in 1905 een ieder kunnen zeggen„Ik heb als lid van het strijdend proletariaat mijn plicht gedaan!" (Applaus). worden, dat veronachtzaamd is. Doch hij heeft van den heer Hugenholtz wel veel critiek gehoord, maar niet den weg, die ingeslagen moest wor den. Hoe zou de heer Hugenholtz bijv. kunnen verklaren het stilzwijgen der Kamerleden bij de interpellatie van den heer Troelstra over de zwendela- rijen van de verschillende bankinstel lingen Door den heer Hugenholtz werd hierop geantwoord, dat dit wellicht zijn oorzaak vond in het feit, dat de leden der geheele „rechterzijde" van de Kamer kapitalisten zijn. De zwendelarijen van de bankinstel lingen zouden zeer beperkt kunnen worden, zoo van Rijkswege toezicht op de boekhouding gelast kon wor den. Ook zou een commissie benoemd kunnen worden, belast met de keu ring van de waarde van de verschil lende effecten. Toch zal de interpellatie van den heer Troelstra eenig succès hebben, al zij het dan niet in de Kamer. Wel licht zal de Minister de wijziging van het wetboek van koophandel te baat nemen, om daar eenige veranderin gen in te brengen. Ook is er reeds een dadelijk zicht baar resultaatzoo is spr. ter oore gekomen, dat nu reeds bij elk faillis sement van rechtswege een onderzoek wordt ingesteld, om te zien, of er ook iets niet in den haak is en of er ge knoeid is. Door den heer Gerritsz werd de vergadering geslotendeze kwam zijn kort slotwoord tot de conclusie, dat geen der Christelijke mannen, die aanwezig waren, het voor de Christe lijke regeering had durven opnemen. Stukken van den Raad. Voorstel van B. en W. om het aan de gemeente toebehoorend perceel kad. H. no. 1024, gelegen bij hetLeid- sche plein, te bestemmen tot opslag plaats van materialen ten behoeve van den diénst der openbare werken. De kosten welke zijn verbonden aan het maken van de noodige afschut ting van genoemd terrein worden door hen geraamd op ƒ250, welk be drag zij, behoudens nadere financieele regeling, voorstellen om ter beschik king te stellen. Voorstel van B. en W. om, daar wegens uitbreiding van de kanali satie der gemeente-gasfabriek en de plaatsing van muntmeters, te voorzien is, dat het Hoofdstuk VI van de be grooting der gemeente-lichtfabrieken afd .gas, voor 1903 uitgetrokken be drag ad ƒ63000 krachtens de beslui ten van 18 Maart 1903 no. 14 en 10 Juni j.l. no. 8 verhoogd tot f129-000. een aanvulling met f42.200 zal ver- eischen, dit bedrag van f 42.200 alsnog ter beschikking te stellen. Voorziening in de vacature van Mej. M. S. Stolp en den heer J. L. J. Staal, respectievelijk onderwijzeres en on derwijzer aan de kostelooze school lïtt. A. waarvoor door B. en W. de volgende voordracht ls opgemaakt OnderwijzeresMej. C. F. G. van Gelder te Schoten Mej. H. M. Schutte en mej. M. G. G. Roos beiden te Haar lem. OnderwijzersA. P. VogelJ. J. Kraal en C. Overbeek allen te Haar lem. Tevens vond spr. in zijn rede nog gelegenheid, om de candidatuur ran den heer J. Gerritsz in district III krachtig aan te bevelen. Aan het debat werd deelgenomen door den heer Van Til, van Hillegom. Deze had de afgeloopen maanden steeds met groote belangstelling dé verslagen der Tweede Kamer gelezen. Spr. wil kenbaar maken, dat, wat hij gehoord heeft, waar is en dat hij met de redeneering van den heer Hugen holtz kan medegaan. Veel goeds had door het Ministerie gedaan kunnen Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Donderdag 7 Ja nuari 1904 des namiddags ten half 2 ure. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Procesverbaal opneming boeken en kas Gemeente-Ontvanger. Adres onderwijzer le kl. kostelooze school litt. A om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W.W. beschikbaar stelling gelden bouw Zesde Tuöscheó school en bewaarderswoning. 4. Id. id. aanwijzing plaats houten hulpschool. 4. Id. id. regeling termijn voor we duwen van gemeente-ambtenaren, om in aanmerking te komen voor onder stand. 5. Id. id. verleenen van onderstand aan weduwen van gemeente-ambte naren. 6. Id. id. nadere regeling pensioen P. J. Kuyper. 7. Id. id. beschikbaarstelling gelden vermeerdering aantal ovens enz. ge- me ente-gasf abri ek. 8. Id. id. versterking post volgn. 207 begrooting 1903. 9. Id. id. vaststelling reglement voor werklieden en daarmede gelijk gestelden in dienst der gemeente. 10. Id. id. adressen S. van den Bos, behouden uitbouw. 11. Id. id. adres P. J. Schwartz, be houden bovenbouw stadsmuur Am- sterdamsche Poort 12. Id. id. nadere regeling jaarwed de Directeur H. B. scholen met 5- en 3-jarigen cursus. 13. Id. id. wijziging verordening re gelende, den rang enz. kader politie. 14. Id. id. machtiging ondershand- sche aanbestedingen. 15. Id. id. aanvulling raadsbesluit d.d. 5 September 1893 no. 7. 16. Id. L. Modoo en J. L. E. I. Ivleijnenberg, vergoeding pensioens bijdragen aan onderwijzend perso neel. 17. Benoeming Regent bewaarschool voormalige Barbara-gasthuis. 18. Id. lid Commissie van Toezicht Stedelijk Museum. 19. Voordracht B. en W.W. bevorde ring onderwijzend personeel tot on- derw. le kl. 20. Id. id. benoeming twee onder wijzers Zesde Tusschenschool. 21. Id. id. id. onderwijzer Vijfde Tusschenschool. 22. Id. id. id. onderwijzeres en on derwijzer kostelooze school litt. A. Binnenland Staten-Generaal Bij het verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer over het wetsont werp tot aanschaffing van snelvuur- geschut, werd vrij algemeen de wensch uitgesproken, dat dergelijke wetsontwerpen van beteekenis tijdig genoeg ingediend worden, dat ze niet met buitengewonen spoed behoefden behandeld te worden. De minister van oorlog was in deze niet geheel van schuld vrij te pleiten in zoover een vollediger toelichting reeds bij de in diening van het wetsontwerp veel moeite had kunnen voorkomen. Vele leden spraken de hoop uit, dat met deze nieuwe belangrijke uitgaaf een einde zou komen aan het schep pen van nieuwe uitgaven voor oorlog, waar zooveel geld nog noodig is voor onderwijs en sociale wetten. Hiertegen werd aangevoerd dat de uitgaven zijn te beschouwen als een assurantie-premie voor onze onafhan kelijkheid. Wanneer men 's lands zo nen oproept zoo werd van verschil lende zijden betoogd tot verdedi ging van het vaderland, dan moeten zij kunnen beschikken over de beste middelen van aanval en verdediging, die verkrijgbaar, zijn. Genoeg vertrouwen stelde men in het inzicht van den minister van oor log om te berusten in de zeer belang rijke uitgaaf, die voor de aanschaf fing van het benoodigde materieel zal moeten geschieden. Men was over tuigd dat deze de noodige zuinigheid betrachten en alle niet strikt noodige uitgaven vermijden zal. Het comité zal eerlapg een beroep doen op de medewerking van allen die de treurige ziekte willen helpen bestrijden, op welke wijze ook, en waartoe ieder kan bijdragen, daar een geringe contributie voor het lidmaat schap zal vastgesteld worden. Smokkelen. Te Rosendaal (N.-B.) hebben de kommiezen op last van hooger hand, op het onverwachts bij eenige gros siers al de suiker in beslag genomen, ruim 16.000 K.G. en naar het entre- pót van den rijks-ontvanger vervoerd. Of hier sprake is van gesmokkelde suiker, dan wel of de grossiers de her komst er van niet kunnen bewijzen, wordt onderzocht. Tocli niet zoo lieel onbekend. De heer P. C. Labrijn te Domburg, had dezer dagen eene niet-alledaag- sche ontmoeting. Wandelende met zijn hondje in de bosschen aldaar, ontdekte hij plotseling een, hem on bekenden, grooten vogel. Toen hij het dier volgde, keerde het zich om en trad aanvallender wijs op. Met een slag zijner hondenzweep doodde hij het. Het bleek een, in deze streken zeldzame vogel te zijn, n.l. een roer domp, metende in de vlucht 1.Ö5 M. Doodslag. De marechaussee te 's-Heerenberg heeft Zaterdagmiddag in hechtenis genomen zekeren J. H. B., oud 24 jaar sigarenmaker van beroep, die ver dacht wordt een anderen sigarenma ker te 's-Heerenberg met een schot uit een revolver gedood te hebben. De dader ontkent, maar verschillen de personen hebben gezien, dat hij de revolver op den verslagene richtte en aftrok. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk Besluit is benoemd W. B. Pippijn, te Haarlem, met In gang van 1 Febr. 1904 tot bureelamb tenaar van den Rijkswaterstaat der 3de klasse. Paarden af. Men meldt ons uit Amsterdam In en om de stallen der gemeente tram aan de Linnaeusstraat alhier, was het vandaag drukte en beweging. Wegens de uitbreiding van ons elec- tiisch bedrijf werden n.l. door den makelaar G. G. de Groot, namens de gemeente en ten overstaan van den notaris mr. A. J. C. Jonge jan, 250 Ar- demier-trampaarden verkocht. Er was veel belangstelling den geheelen dag voerde de elecfrische tram met satanisch geklink-klank troepen koop grage buitenlui, paardenhandel aars en stalhouders aan. De prijzen waren niet hoog, ze schommelden tusschen f 100 en f 200, met een plok van f 2.50, En dat voor onze welverzorgde ar- dennertjes. De meesten werden op gekocht voor buiten de stad, zoodat ze hun leven ver van het gewoel der hoofdstad zullen moeten eindigen. Maar dat vinden ze allicht minder vernederend dan hier door een elec- trische tram voorbij gehold en ge hoond te worden zooals den laatsten tijd. Eenige zullen echter die beproe ving wèl moeten doorstaan, want de Amsterdamsche rij tuig-m a atsch appi j deed ook eenige koopen. Die blijven ons dus als herinnering aan 't tram paarden-tijdperk. N. R. C. Jacht op Bunsings en nog wat. Men meldt ons uit Friesland De nachten zijn tegenwoordig als uitgezocht voor het „muddejagen", dat vooral in deze provincie veel ge daan wordt. Een bunsing noemt men hier mud, vandaar de naam mudde jagen. Nu de vorst is ingetreden en de nachten helder zijn, is het 't ge schikte oogenblik om op deze jacht uit te gaan en er wordt in dezen tijd heel wat afgejaagd. Men wapent zich met stokken, waar op zeer lange, puntige ijzeren speren, en schoppen. De speren zijn noodig om de bunsings uit hunne holen te jagen; de schoppen om ze desnoods uit te graven. Honden, op deze jacht afgericht, worden meegenomen en zoo trekt men, in clubjes van 4 tot 8 man met 3A4 honden,des nachts er op uit.Voor al bezoekt men de boerenerven, waar men vaak in plaggenhoopen, hooiber gen enz. de bunsings verscholen vindt. Zij worden dan uit hunne ho len gejaagd en de honden staan ge reed om de dieren af te maken, wan neer zij aan de knuppelslagen der klaarstaande mannen mochten ont komen. Men slaat de dieren liefst dood, wijl dan de huid niet beschadigd wordt, wat bij doodbijten wel vaak het geval is. Is de jacht in het belang dei- kippen- en eenden-houdende boeren, aan het muddejagen heeft toch meni ge boer het land, waarom hij het op zijn erf verbiedtwant het blijkt, dat onder de muddejagers ook lieden zijn, wien het niet om bunsings alleen te doen is, doch die van de boerenerven alles meenemen, wat van hun gading is. Het muddejagen is dan de vlag, die hunne nachtelijke tochten moet dek ken. De Friesland en Kortenaer. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten zijn Hr Ms. pantserdekschip Friesland, com mandant de kapitein ter zee A. L. van der Moolen, en Hr. Ms. pantser schip Kortenaer, commandant de ka pitein ter zee J. Cardinaal, 3 dezer respectievelijk te Aden en te Sint- Vincent aangekomen. Het vertrek van eerstgenoemden bodem tot voortzet ting van de reis naar Oost-Indië bepaald op 5 dezer. (Stct.) Gevaarlijk spel. Te Sibculo, gemeente Ambt Harden- berg, nam een twaalfjarige jongen al spelende een geladen geweer in de hand, met het ongelukkige gevolg dat het schot afging en den scheeps- jager Jan Zweers in het onderlijf trof, die kort daarna overleed. Loonkwestie te Groningen De uitgesloten behangers en stof feerders te Groningen hebben de Ka mer van Arbeid voor de bouwbedrij ven verzocht een verzoeningsraad te vormen. Het Volk" meldt nader: Sommige gezellen hebben het oude contract weer geteekend, doch de meerderheid blijft weigeren. Prof. Krabbe fungeert als bemiddelaar. Kort herstel. De vroegere expeditiebaas J. B.. te Rotterdam, die zich een paar maan den geleden in een vlaag van waan zin, na bedreiging van zijn huisgenoo- ten, levensgevaarlijk met een bijl op het hoofd en door een messteek in den buik heeft verwond, werd dezer dagen genezen uit het ziekenhuis ont slagen. Gisteren kreeg hij opnieuw een vlaag van razernij, en sloeg in korten tijd alles kort en klein in zijn woning. Zijn vrouw nam ijlings de vlucht, de politie werd gehaald en de man naar het bureau gebracht, van waar hij, bij gebrek aan plaats in het krankzinnigengesticht, naar het huis van bewaring is vervoerd. Ongelukken. Te Berghaven is Zaterdag een jon geling van een aangespannen mole- naarskar gevallen. Hij werd overre den en dood van onder de kar weg gehaald. IJS. De postboot Rengers bereikte giste ren den vasten ijszoom met de vier- daagsche post van Urk, die verder met een ijsvlet werd gebracht. De zuidelijke wind voert de ijsmassa langs Urk weg. Tuberculose. De medische medewerker van het Hbld. deelt in dat blad mede, dat er een centraal-comité in ons land is ge sticht, ter bestrijding der tuberculose, waarin de verschillende stichtingen en vereenigingen vertegenwoordigd zijn. In het bestuur zullen zitting ne men de heeren jhr. S. M. S. de Ra- nitz, prof. Pel, dr. M. W. Pijnappel en dr. C Nolen. IJs ongelukken. Bij Follega is een jongedochter, die met hare zuster op bezoek geweest was, door het ijs gezakt en verdron ken. Op het Wychensche meer zijn Za terdag twee knapen in een wak gere den een hunner, de 16-jarige J. O., verdronk. Te Ophemert is een knaapje, het eenige zoontje der ouders, door het ijs gezakt en verdronken. Te Garderen (Veluwe) is de 15-ja- rige zoon van den Kon. jachtopzie ner H. door het ijs gezakt en verdron ken. Te Oudenbosch is de schilder Adr. Bogers bij het schaatsenrijden op de rivier de Mark door het ijs gezakt en verdronken. Zijn lijk is hedenochtend gevonden. Zondagnamiddag stak de 15-jarige kastenmakersjongen A. van Maastrigt wonende te Rotterdam op schaatsen dwars den Kralingschen Plas over. Midden op de Plas reed hij in een nauwelijks bevroren wak en viel in het water. Hij werd levenloos opgehaald. Te Koudum is Zaterdag de 16-jarige dochter van den schilder Molenaar bij het schaatsenrijden verdronken. Zaterdagavond is op het Winscho- terdiep te Hoogezand een kind van 6 jaar in een bijt gevallen. Toege schoten hulp kwam te laat. Sport en Wedstrijden IJssport. Merkwaardig zijn de volgende uit slagen van sihaatswedstrijden omdat bekende wielrenners er een groote rol in spelen. Zaterdag 2 Januari had te Hoofd dorp een hardrijderij plaats op de korte baan, 200 M. le prijsGuus Schilling, Arasterdam; 2e pr. Pi«parti. Bosschen, Ouderkerk3e prijs Jai be9l Bosscher, idemniet geplaatstJapn d Mulder, Kobus Vrouwes, Jan WhPS6' Hoorn, C. v. d. Wiel en G. de Recht cS? Er was veel jjubliek. ~.®v Zondag hield de IJsclub „IlpenLj stein" te Ilpendam, een welgeslaagdi aile hardrijderij op schaatsen, ter gelegeooot heid van het 24-jarig bestaan dezefcnon club. Niet minder dan 43 deelnemers had den ingeschreven. De afstand was 200 M. korte baan""" Guus Schilling uit Amsterdam beweej hier wederom zijn meerderheid. Hiuaa won hier den len prijsKobus VroiL_n wes won den 2en, C. van der Wiel del" 3en en H. van österman van Sloter,;,.^ dijk den 4en prijs. die i Te Leeuwarden had gisteren, vaQje j wege „de IJsclub" een hardrijderLigei van mannen plaats, waaraan door 3£0ke flinke rijders werd deelgenomen. esal De le prijs ƒ100 werd behaald door Ph. Holst, Amsterdam, de 2e prij: 40 door J. v. d. Feer, Rauwerddi 3e prijs f 20 door B. van der Zeer00' Leeuwarden, de 4e prijs ƒ10 door A616. de Knatel, Rottevalle en de 5e prij? ƒ10 door IJ. Piersma, Sneek. alda Te Meppel had gisteren, vanwege dP®e Vereeniging voor Volksvermaak, eenf611 hardrijderij op schaatsen plaats, on011 het kampioenschap van Drente. Drers prijzen bestonden uit kunstvoorwer^v'"{ pen en werden onderscheidenlijk ge' wonnen door de heeren Greve (le priji ^e! een zilveren beker) te AmsterdamsPa S. de Waard (2e pr.) te Groningen: J. v. d. Weerd te Kampen en J. W8'er Reijnders te idem. }en' pad Woensdag zal de Spaarndammerva IJsclub een hardrijderij houden waar' voor als hoofdprijs is beschikbaar ge'* steld 30.benevens eenige kleinerr geldprijzen. 0ke __jrde INGEZONDEN MEDEDEELINGEl!li&i 30 cents per regeL lgh* Hoest niet meer. Men lacht oaj1^ deze aanbeveling, die men nuttests loos, bedriegelijk ol onmogelijk" oordeelt en evenwel is het eervol bewezen feit door meer dan 8ty00 jaren van succès dat de Keating'fad* Borst Pastilles, tegen hoest eneve keelziekten de flinkste resultateuchti bekomen De geneesheeren aar-ege; zelen niet het gebruik aan de°or zieken aan te bevelen; want de2' 1 Keating's Pastilles die men itf alle apotheken vindt, kunnen dooi111 de delicaatste personen genomen!,1! w°rden-JU, Letteren en Kunst otsi -M; rag De kosten aan de opvoering vanonc „Parsifal" te New-York verbonden* k hebben 400.000 frank bedragen. De ont-C;n vangsten bij de première bedroegen. 150.000 frank. 6 *Yar le i Koloniën vas )lee Atjeh. ig Onder dagteekening van 5 December'^ seinde de militaire commandant van Atjeh en Onderhoorigheden als volgt :)p Luitenant Rijnen overviel in Boven Meureudoe den bekenden Pang Meu-ps( reudoe met een deel zijner bende ;'e - bendehoofd met een volgeling sneu-"oc velden, lieten in handen twee gewe-'ra ren M. 95, een cavalerie-karabijn M.®^ 95, zes Beaumonts, veel ammunitie enop eenige blanke wapens. In het Keumalasche (Pidië) doodde c'u marechaussee-patrouille onder luite-f"er nant Bremer van 23 tot en met 28 No-on vember zeven vijanden. Bij negen- daagsche tocht in Tangse maakte ma- rechaussee-patrouille onder luite-vo schadelijkwij een Inlandsch mare- 'P* chaussee niet levensgevaarlijk gewond - In Blang Pidië (Tapa Toean) werden ee bij klewangaanval door uitgewekenen se vijanden uit Pidië en Samalanga, le- ve vensgevaarlijk gewond de Europee- 8p sche sergeant patrouillecommandant vc de Ridder, alg. st. no. 44867 en een Inlandsch fuselier, niet levensgevaar- fï lijk Europeesch fuselier Potoliege, alg. in st. no. 50595, een Inlandsch korporaal SI en twee Inlandsche fuseliersvijand liet 4 gesneuvelden en een zwaar ge wonde met hun wapens in handen. 1 Moord op een Europeaan. Uit Paree worden aan het Soer. Handelsblad nog eenige nadere bij zonderheden gemeld omtrent het bloe dig voorval, dat den dood van den koffie-geëmployeerde K. te Paree ten gevolge hadbijzonderheden, die eenigszins afwijken van <fe oorspron kelijke gegevens. Het blijkt dat het de administrateur de heer L. was die eerst een messteek ontving, en wel op een gevaarlijke plaatsaan den rechteronderarm werd namelijk de slagader getroffen. Deze wond veroorzaakte uit den aard veel bloedverlies, wat verklaart waar om de heer K. zich met zooveel drift op den kepala kampong wierp. De zoon van den laatste, die zijn vader te hulp kwam, raakte niet hand gemeen met den heer K., maar met den heer L., toen de laatste zag dat de volwassen knaap zijn geëmployeer de met een patjol van achteren aan viel. Terwijl nu de heer L. en de zoon mei elkaar vochten, ontving de heer K. van den vader de buikwonden, waaraan hij bezweken is. De kepala en zijn zoon hebben zich bij den assistent-wedono aangegeven. Den dans ontsprongen. Het ;,Soerab. Handelsblad" meldde kort geleden, dat te Lamongan een

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2