NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6294 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 8 JANUARI 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: illPs, ^an regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente?5mt,ek waar eCT Ag':ntgevl.s Ocojn der Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post* door'Nederland L65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. GeïnCstreerkd zönTpblad, 'voor Haarlem' "n 037*1 Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad ran §- 8 Januari bevat o.a. 'g Buitenlandsch Overzicht, Ge- meenteraadsverslag van Haarlem, g Binnen!.- Sport- en Stadsberiehten. Buitenlandsch Overzicht We kunnen den lezers niet anders "geven betreffende de zaken in Oost- ézië dan wat geruchten. Positief Dieuws is er niet. Zoo wordt gemeld ait Seoul Twee Russische kruisers, twee En- gelsche en een Amerikaan liggen op ïe reede van Chemulpho. De officieren seggen, dat zij daar zullen blijven tot jia afloop der crisis. Tengevolge van de onzekerheid heeft 3e gezant der Vereenigde Staten een honderdtal mannen aan land doen komen, om de legatie te beschermen. De Koreaansche autoriteiten staan piet in voor de loyauteit en discipline Ter troepen. Een particulier telegram, te Parijs lit Tokio ontvangen, zet in denbree- le de inzichten uiteen van de Japan iers in de onderhandelingen met Rus land. Japan stelde aan Rusland voor, le aangelegenheden te regelen, betref lende China en Korea en de rechten 'an Japan in Mandsjoerije, overeen- ;omstig de bestaande verdragen. Rus land antwoordde met een weigering om de Mandsjoerijsche quaestie aan een onderzoek te onderwerpen en stel de voor een neutrale zone te bepalen in Korea, waardoor een derde deel van Korea aan Japan zou worden ont trokken. Japan kan zulk een toestand niet aanvaarden. In het bedoelde tele gram wordt bevestigd, dat men nog niet het antwoord van Rusland kent op de laatste nota van Japan. Reuter verneemt van particuliere zijde „Uit ambtelijke bron verluidt dat bet Russische antwoord aan Japan, betreffende hetwelk den stadhouder Alexejef lastgevingen zijn gezonden in buitengewoon verzoenenden geest gesteld is. Enkele voorstellen van Ja pan zijn aangenomen, terwijl andere tot het onderwerp van uitvoerige op merkingen zijn gemaakt met toevoe ging van tegenvoorstellen. In ambte lijke kringen te Petersburg geeft men uiting aan de hoop dat de aan Japan gedane concessies die in Petersburg als vèr strekkend worden beschouwd, aannemelijk zullen blijken. Men hoopt dat dientengevolge keizer Nikolaas Donderdag, op den Russischen Kerst dag, in staat zal wezen, den vrede te verkondigen. In bankierskringen ver klaart men de opgewondenheid ter beurze op 4 dezer als het gevolg van 'de afrekeningen bij het einde van het jaar. De toestand in Oost-Azië heeft op de houding van de beurs geen in vloed gehad. En Central News krijgt het volgen de bericht uit Petersburg „Het Russische antwoord zal van daag door baron Rozen aan de Ja- pansche regeering overhandigd wor den. Het antwoord neemt in beginsel de voorwaarden van Japan met be trekking tot Korea aan, het bevat echter ook verscheidene nieuwe voor stellen van Rusland." Eindelijk verneemt nog de New- York Herald uit Petersburg „Er zijn hier teekenen van toene mend ongeduld over de houding van Japan. Hier liep vandaag het gerucht, dat de Japanners alle toebereidselen hadden getroffen, om de haven van Masampho te bezetten en dat men elk oogenblik hiervan zou kunnen hoo- ren als van een uitgemaakte zaak. Mochten de Japanners dit doen, dan zou dit de lont in het kruit werpen, daar admiraal Alexejef volmacht heeft om beslissende stappen te doen inge val van zoodanige uittartingen. Tot geen prijs zou men gedoogen dat Ja pan Masampho bezette dat een strate gisch punt is tusschen Russische ver sterkte steden. Ten slotte uit Tokio Alle Russische oorlogsschepen te Wladiwostok hebben thans, volgens hier ontvangen bericht, het anker ge licht, vermoedelijk met bestemming naar Port Arthur. Rusland's antwoord is nog niet ont vangen. In Japan is men zeer algemeen ge neigd om te twijfelen aan de geruch ten betreffende den vermeenden ver zoeningsgezind en geest van het ant woord. De kuiperijen van Bulgarije in de MACEDONISCHE KWESTIE tegenover Turkije zijn bekend. Teeke nend zijn weer de volgende berichten. Men verneemt, dat de Bulgaarsche regeering een nota heeft gezonden aan de Porte, verklarende, dat de beloften van de Porte aangaande samenwer king met Bulgarije tot bevrediging van Macedonië nog steeds ijdele woorden zijn en dat de handelingen van de Turksche overheidspersonen in strijd zijn met de verzekeringen van de Porte. De Bulgaarsche regeering legt nadruk op de mishandeling van Bulgaren in Turkije en op an dere grieven, erbij voegende, dat de Porte allen bijstand van Bul garije zou ontvangen bij het bevre- digingswerk, maar dat het enkel van de Porte afhangt, om met het werk van vrede en menschelijkheid een be gin te maken. Ook Sarafof verraadt dat Bulgarije de opstandelingen helpt en uit zijn uitlating blijkt tevens, dat de Mace- doniërs, niettegenstaande alle hervor mingen, toch van plan zijn den op stand in het voorjaar opnieuw te be ginnen. De correspondent der „Frankf. Ztg." had een interview met Sarafof, die on der den naam Wladimir Nicolaas te Geneve verblijf houdt. Sarafof zeide, dat hij onbekend had willen blijven te Geneve, daar het hoofddoel zijner reis was een paar kalme dagen door te brengen bij zijne zuster, die reeds jaren te Geneve woont. Hij heeft daar ook vrienden opgezocht, die met de Macedonische beweging sympathisee- ren en bereid zijn hem te helpen. Het geval is zelfs denkbaar en mogelijk, dat de centrale organisatie van den opstand naar Geneve wordt verlegd. Voor het oogenblik zal echter het or gaan van de Macedonische beweging te Parijs blijven verschijnen. Sarafof heeft het plan eenige aan zienlijke personen te Geneve te bezoe ken en hun het plan tot het stichten van een internationaal Hulpcomité voor te leggen. De leiders der bewe ging vragen geen ondersteuning, maar wel de tallooze Macedoniërs, wier wo ningen verwoest en verbrand zijn. De beweging is een heilige beweging en wij zullen niet rusten eer zij met succes bekroond is. De leiders weten, dat zij op de heele bevolking van Ma cedonië zullen kunnen rekenen en dat deze alle noouige middelen zelf zal opbrengen. In den winter zijn de ope raties moeilijk door de sneeuw en het slechte wederdaarom hebben wij dus tot het voorjaar gestaakt. Wij weten, dat wij kunnen rekenen op de sym pathie van het grootste deel van Europa en wij zullen niet nalaten Europa weldra over het doel van onze beweging volkomen in te lich ten." Op de vraag Wat denkt gij van Bul garije? antwoordde Sarafof: „Wij hebben daar de beste vrienden. Vorst Ferdinand blijft natuurlijk neutraal, maar dat is ons onverschillig. Het schijnt mij echter toe, dat zijn posi tie in den laatsten tijd sterker ge worden is." Op de vraagwat hij thans van plan is te doen gaf Sarafof ten ant woord „Ik vertrek nog heden naar Rome om in Italië de vrienden onzer beweging te bezoeken; van daar ga ik weer naar Macedonië, want als de lente in het land komt, moet alles klaar zijn, om den opstand weder te beginnen." Stadsnieuws NEDERLANDSCHE OPERA. De laatste voorstelling door de ver- eeniging „De Nederlandsche Opera" vermocht als geheel niet zich boven het middelmatige te verheffen. Dit was te meer jammer, omdat het hier niet minder gold dan Weber's „Freischütz". We hadden zoo ge hoopt op een waardigen tegenhanger •van de jongste ,,Fidelio"-opvoering. Toen was niet alles volmaakt, maar het minder voldoende raakte vergeten onder het vele mooie geslaagde, en zoo werd het geheel tot een grootsche en heugelijke gebeurtenis in ons opera leven. Thans was volstrekt niet alles on voldoende ik zou zelfs geen enkel onderdeel, behalve de meer lach- dan schrikwekkende wolfskuil-scène, vlak af slecht willen noemen maar er mankeerde aan bijna alles juist ge noeg, om de illusie te verstoren. Hier werd goed gezongen en gespeeld, maar slecht gesproken en leende zich bo vendien de persoon niet tot bet uit te beelden karakter (Agathe). Daar was de uiterlijke verschijning uitmuntend en overéénstemming met de voor te stellen persoon en de actie over 't ge heel zeer prijzenswaardig, maar liet de zang, met name de coloratuur, nog een en ander te wenschen (Annette). Een andere hoofdrol moest wegens heeschheid van den oorspronkelijken vertolker door een onvoorbereid plaats vervanger die zelf ook niet op zijn gelukkigst gedisponeerd bleek wor den overgenomen. Dat zijn van die dingen, die ge woonlijk meer te waardeeren dan te genieten geven. Van de grootere rol len heeft mij de Caspar van den heer R. van Helvoirt Pel het meest bevredigd, voornamelijk wat het zin gen aangaat. Onder de kleinere par tijtjes waren een paar heel aardige die der beide bruidsmeisjes (de da mes v. d. Moolen en Waisfisch) en één voortreffelijk, n.m. de Kluize naar van den lieer v. Duinen. Verder klonken de mannenkoren alles behalve fraai, de gemengde ko ren beter en de groote ensembles dik wijls zeer goed. Wat het orkest be treft, stond, als gewoonlijk, bet spel hooger dan de klank. De geest- en gloedvolle leiding van den heer W. H. Rothwell heb ik ook dezen keer met de meeste ingenomenheid gevolgd. PHILIP LOOTS. Muziekavond. Woensdag had de Haarlemsche Toynbee-vereeniging haar derden mu ziekavond in dit seizoen georgani seerd, in de bovenzaal van de socie-1 teit „Vereeniging". Kon de eerste reeds uitnemend geslaagd heeten, deze be hoefde er niet voor onder te doen, integendeel, hij overtrof de vorige nog ruimschoots. De zaal was geheel gevuld, geen stoel was onbezet, terwijl zich nog velen met een staanplaatsje moesten vergenoegen. Voor dezen avond hadden hunne medewerking verleend Mej. F. R. Busquet (Haarlem) voordrachtMej. A. Keyser (Haarlem) pianobegelei ding; de heeren Joan Lulofs (Berlijn) bariton, W. H. Boekweit, viool en A. van der Velden, piano, beiden te Haarlem. Het programma was blijkbaar met zeer veel zorg samengesteld, het was zeer afwisselend en bevatte iets voor ieders gading. Behalve een drietal muzieknummers voor viool en piano, kwamen op het program een zestal bariton-solo's en eenige voordrachten voor. Heerlijk klonk de medeslepende mu ziek door de zaal en werkelijk hoogst verdienstelijk werden viool en piano bespeeld. Ook de bariton was zeer goed, zijn heldere en zuivere stem vermocht de toehoorders te boeien. Vooral met „het Schipperinneke" had hij veel succes, alsmede niet zijn slotnummer „Van een bruid en een bruidegom", waarna hij zich genoodzaakt zag een extra nummer te geven, waarvoor door hem werd gekozen het bekende lied Al in de plantage daar staat er een kroeg enz. Ook dit werd door hem met gloed en talent voorgedra gen, waarop hem weder een warm ap plaus ten deel viel. Mej. F. R. Busquet vergastte de aanwezigen op een viertal voordrach ten met zang, waarvan vooral de laatste „de snor" een welverdiend ap plaus oogstte. Ook Mej. A. Keijzer komt een warm woord van lof toe, n.l. voor hare uitstekende begeleiding van den heer Joan Lulofs. De Haarlemsche Tovnbeevereeni- ging mag met rechten trots terugzien op dezen in alle opzichten zoo uitne mend geslaagden muziekavond. Deze zal nog lang een aangename herinne ring achterlaten, en velen zullen reeds met groot verlangen uitzien naar den volgende. A1 g. N e d. Verbond. Woensdagmiddag had in het Bron gebouw de jaarlijksche algemeene vergadering plaats der afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond. De verslagen van secretaris en pen- ningmeesteresse werden uitgebracht, en vervolgens werd in de plaats van ds. Hulsman, die naar Groningen ver trokken is, tot bestuurslid gekozen ds. Gerth van Wijk te Bennebroek. Aan de beurt van aftreding waren mevr. Francois van der Eist, die her kozen werd en dr. A. H. Garrer, die zich niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd als bestuurslid gekozen mr. J. N. J .E. Thijssen. Daarna wer den de ontwerp-statuten, door het Hoofdbestuur ïh Neerlandia van De cember bekend gemaakt, uitvoerig be sproken, enkele punten waarop voor al door den heer Verwijnen gewezen werd, zullen onder de aandacht van 't Hoofdbestuur gebracht worden. Kerstmi s-D riekoningen- Oratorium. Voor een bijna geheel uitverkochte zaal had Woensdagavond in de Kroon bovenvermelde uitvoering plaats. Het was werkelijk een genotvolle avond. Den heer Frans Vos komt voor zeker een woord van lof toe voor de prachtige groepen, die hij ons te zien gaf. Keurig waren de poses der leven de beelden; ook het decoratief en de electrische verlichting droegen zeer veel bij om 't geheel uitmuntend te doen slagen. Elke passage was schit terend en "t zou ons onmogelijk zijn te zeggen welke de mooiste geweest was, daar alle tableaux volmaakt werden weergegeven. Over het muzikale gedeelte der uit voering kan eveneens niet anders dan met lof worden gesproken. Dit vond ook voor een groot deel zijn oorzaak in de gelukkige keuze der plaats, waarop thans het koor was opgesteld, waardoor de klank-volume beter tot haar recht kwam. Door koor en solisten werd goed ge zongen en zeer veel is daardoor bij gedragen om de waarde der tableaux nog aanmerkelijk te verhoógen. Ook de solisten en niet het minst de heer Carel Phlippeau en mej. W. hebben door hun devote opvatting van het geen zij zongen bewezen, dat de taak bij hen in goede handen was, terwijl de begeleiding zoowel van piano als orgelpartij eveneens uitmuntend was. Kortom het was weder eene prach tige uitvoering, waarvan aan de hee ren Vos en Jac. de Jong in 't bijzon der de eer toekomt Een eventueèle derde uitvoering zal voorzeker met niet minder succes worden bekroond. Voordracht-avond. Onze populaire Haarlemsche Rood- broekjes hadden Woensdag zoo waar het sportgebied tijdelijk verlaten, en zich gemetamorphoseerd als organi- seerders van een kunstavond, welke werd gehouden m de beneden-achter zaal van Café Brinkmann. De oorzaak van deze gedaanteverwis seling was echter niet vèr te zoeken. Het werkend lid van Haarlem, de heer E. Th. M. Phlippeau was voor eenige jaren naar West-Afrika ver trokken en onlangs daaruit terugge keerd. En wat is er dan natuurlijker dan dat de bestuursleden belangstel lend naar de wederwaardigheden van hun aller vriend tijdens zijn afwezig heid, hem verzoeken daaromtrent me- dedeelingen te doen. En deze, op zijn beurt wenschte de uitingen van sym pathie niet onbeantwoord te laten en verklaarde .zich dadelijk bereid een voordracht te houden over Sierra Leoneterwijl bovendien de heer Fr. Phlippeau van de Ned. Opera te Amsterdam zijn zeer gewaardeerde medewerking toezegde. De aldus ge organiseerde kunstavond, welke door enkele dames en vele leden was be zocht, werd geopend door den heer J. Rijkens, die allen hartelijk welkom heette en gelukwenschte met den aanvang van 1904, daarbij den wensch uitend dat de sympathie, wel ke steeds voor Haarlem bestond, ook dit jaar weder mocht worden onder vonden. Hierna kreeg de heer Th. Phlippeau het woord. Op onderhoudende wijze schetste hij de ligging, het klimaat, de flora, de fauna, de Regeering. Han del en Nijverheid van Sierra Leone en de hoofdstad Freetown met 18000 in woners. Van meerdere bijzonderheden wil len wij thans geen melding maken, daar het interessanter is deze te hoo- ren vertellen door den heer Phlippeau waartoe a.s. Zaterdagavond in de So ciëteit „Vereeniging" gelegenheid be staat. Ook de verschillende licht beelden, waarmede spr. zijn voor dracht verduidelijkt, zijn zeer belang wekkend. De heer Frans Phlippeau zong op hoogst verdienstelijke wijze het af- scheidscouplet van Wilhelm Meister uit de bekende opera ..Mignon" en een aria uit „Faust". Ook Zaterdagavond zal deze beken de zanger liederen ten gehoore bren gen uit „Faust", „Mignon", „Lohen grin". Evenals gisteren, belooft het dus a.s. Zaterdag ook weder een avond van kunstgenot te worden. Technische Vrienden kring. Ter herdenking van het éénjarig be staan van bovengenoemde vereeni ging zal op Zaterdag 9 Januari in de tooneelzaal van café Brinkmann een feestelijke bijeenkomst plaats hebben. Naar aanleiding van de verificatievergadering in het faillisse ment H. Kleinmann Co., verzoekt de curator, Mr. H. Ph. 't Hooft, een verduidelijking op te nemen. Door hem is n.l. niet medegedeeld, dat uit den boedel 6 zou terecht ko men, doch dat uit eiken boedel (n.l. die van Kleinmann en die van Vennekool) waarschijnlijk 6 (mis schien wel meer) zou terecht komen wat, daar het faillissement der firma zich oplost in de twee faillissementen der vennooten, voor de crediteuren der firma neerkomt op een uitkeering van 2 maal 6 is 12 boven het bij ac- coord aangeboden extra proc. in elk faillissement) en voor de privé cre diteuren op 6 boven het bedoelde halve procent. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Pro- vinc. Bestuur van Noord-Holland al hier aanbesteed lste. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwin gen aan het Rijks-archiefgebouw (.voorin. Vleeschhal) te Haarlem, van den dag der goedkeuring van de aan besteding tot en met 31 Dec. 1905. Raming 1000. Ingekomen waren 12 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer J. van Gelder, alhier, voor 828. 2de. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwin gen aan de gebouwen der Rijks-hoo- gere burgerschool te Alkmaar, van den dag der goedkeuring van de aan besteding tot en met 31 Dec. 1905. Raming f2160. Ingekomen 12 biljetten. Laagste in schrijver de heer H. Gingnagel, te Alkmaar, voor 2199.99. Feuilleton. Naar het Duitsch vm E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 9) De heer naast haar, ook nog tame lijk jong, was geen bijzonder sympa thieke verschijning. Zeer lang, zeer blond en zeer stijf en nuchter, zat hij als een wachter naast zijn gezellin, die niet in haar humeur scheen te zijn. Zijne opmerkingen, waarmee hij een gesprek scheen te willen openen, wer den kort en onvriendelijk beantwoord, en een kop bouillon, die hij besteld had, werd met een ongeduldige bewe ging geweigerd. Toen hij eindelijk, omdat de zon hem hinderde, zijn vouw stoel dichter bij haar zette, werd plot seling de parasol opgestoken, met zoo'n kracht, dat de arme man ach teruitweek en zich de neus wreef, die door de punt der parasol getroffen was. Hij bleef daarna op een respec tabelen afstand en troostte zich door de versmade bouillon nu zelf op te drinken. De beide schoolkameraden, die een eindje daarvan af stonden, hadden de kleine scène aanschouwd. Koert deed moeite zijn lachen in te houden, ter wijl Philip zacht vroeg Heb je dat tweetal ook al opge merkt Zij kwamen pas in Bergen aan boord. Ik probeerde al eens de jonge vrouw aan te spreken, doch toen kwam dadelijk die echtgenoot tus- schenbeiden en maakte mij met geba ren duidelijk, dat zij geen Duitsch verstonden. Hij stelde mij heelemaal niet aan zijn vrouw voor en toen bracht hij haar spoedig daarboven in veiligheid. Een onaangenaam mensch! Koert nam het tweetal met criti- schen blik op. Denk je, dat het een echtpaar is? Zeker, wat andersMaar zij be handelt hem bijna vijandig en hij bewaakt haar. Hij volgt haar voort durend op den voet en verdraagt niet eens den onschuldigen groet van een medereiziger. Zoo'n tiran Je bent vol ijver en opgewon denheid, zei de jonge zeeman lachend. Ik dacht, dat de vrouwen niet meer voor je bestonden na de bewuste on dervinding Een oogenblik geraakte Röder in verlegenheid, maar hij herstelde zich spoedig en antwoordde vel gevoel Maar alles wat lijdt bestaat voor mij, omdat ik zelf geleden heb. Deze jonge vrouw is ongetwijfeld ook een van de offers van het leven en zijn verhoudingen. God weet, hoe zij aan dezen man gekomen is Misschien zooals jou meisje aan jou, spotte Koert. Maar het geheele drama, dat jij daar zoo eventjes in elkaar zet, is maar verbeelding. Ten eerste is het geen echtpaar. Als die stijve baas al de rechten van een echtgenoot bezat, zou hij zich zoo slecht niet laten behandelen, en die jonge dame lijkt niets op een offer lam, die verdedigt zich, als het niet anders kan, met haar parasol, die kreeg die arme man in het gelaat als een rakel. Stil, daar komen zij De dame was inderdaad opgestaan en kwam recht op de plaats af, waar het tweetal stond, terwijl de heer haar als een schaduw volgde. Zij ging over de borstwering leunen en scheen iets van haar reisgenoot te verlangen wat deze niet toestaan kon, want hij trok vol spijt de wenkbrauwen op. Toen nam Koert zonder plichtplegin gen zijn schoolkameraad den verrekij ker uit de hand, reikte hem met een beleefde buiging aan en zei vlot in het Noorsch Alstublieft, Mejuffrouw. De kijker is uitstekend, mag ik hem u aanbie den? De jonge dame keek zeer verrast op, toen de Duitsche marine-officier haar in de taal van haar land aansprak, maar zij nam den verrekijker aan en richtte hem dadelijk op een bepaald punt, terwijl haar reisgenoot vroeg Maar wat zoekt u toch daarbo ven, juffrouw Inga Ik wou kijken, of de stoomboot van de Fjord daar ligt. Natuurlijk ligt hij daar. Ze is het station voor de reizigers, die naar Raansdal willen, maar dat interes seert ons toch niet, wij varen immers naar Drontheim. Mejuffrouw Inga keek hem aan en er schitterde iets als leedvermaak in haar oogen, toen zij antwoordde Ik hoop, dat het u in Drontheim goed bevallen zal, mijnheer Hansen. Toen echter wendde zij zich tot den jongen zeeman en gaf hem den kijker terug. Ik dank u, mijnheerSpreekt u Noorsch, dan is u zeker al meer in ons land geweest? Neen, mejuffrouw. Ik ben van plan hier een vriend op te zoeken, maar ik zie Noorwegen voor 't eerst en hoop spoedig iets interessanters daarvan te zien dan deze eentonige kusten, die wij nu al sinds vanmor gen genieten. Deze opmerking scheen de jonge dame niet te bevallen, want zij ver klaarde met grooten nadruk Ons kustlandschap is schoon, zeer schoon. Dat is een kwestie van smaak, tot nu toe vind ik het vervelend. Ik heb al tamelijk veel van de wereld gezien en ben daarom wat critischin mijn oordeel. Inga, die klaarblijkelijk verwachtte, dat men alles en iedereen in haar va derland bewonderde, wierp hem een achterdochtigen blik toe en wendde zich toen tot Röder met de vraag En u, mijnheer? Is u ook zoo geneigd tot critiek Philip, die zoo plotseling van zijn verrekijker beroofd was, luisterde op merkzaam, ofschoon hij er geen woord van begreep. Nu echter direct het woord tot hem gericht werd, raakte hij in pijnlijke verlegenheid en keek als om hulp zoekend naar Koert, die zich dan ook haastte om te verklaren, dat zijn metgezel geen woord Noorsch verstond. Vraagt u het hem dan, ik wil zijn oordeel er wel eens over hooren! zei juffrouw Inga met iets meester- achtigs in haar toon, en de jonge zee man deed, wat hem bevolen werd, en wendde zich in 't Duitsch tot zijn schoolkameraad. De dame Inga heet ze, is na tuurlijk gehuwd noch verloofd, want de blonde beschermgeest aan haar zij de, een zekere Hansen, noemt haar juffrouw Mejuffrouw Inga dus, wenscht te weten, lïoe jij haar vader land vindt. Zeg alleen, maar „he- melsch", dan is zij tevreden. HeerlijkVerrukkelijkriep Philip met groot enthousiasme uit, tot volkomen geruststelling van Inga, die uit zijn gezicht en toon van spreken de beteekenis der woorden raadde. Hij vindt het heerlijk, verrukke lijk. vertolkte Koert, maar hij heeft er heelemaal nog niets van gezien, omdat hij gedurende den geheelen overtocht zeeziek in zijn hut gelegen heeft. Dat spijt mij zei de jonge dame vriendelijk en het spijt mij ook, dat hij geen Noorsch verstaat zegt u hem dat eens Het spijt de jonge dame bijzon der, dat je geen Noorsch verstaat, bracht Koert nu weer over. Zij zou graag een gesprek met je beginnen, want zij vindt je hoogst interessant, vooral die weemoedige trek in je ge laat. Je schijnt een diepen indruk op haar gemaakt te hebben. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1