HET AFGEBRANDE THEATER TE CHICAGO. Niet meer gewild. In Amerika doet zich in den laat- sten tijd het feit voor dat in particu liere ondernemingen de vrouwen min der op prijs worden gesteld, zelfs is in de laatste jaren een zeer sterke bewe ging merkbaar geworden, om de aan stelling van vrouwelijke arbeidskrach ten in de bureaux te beperken. Zoo hebben in de laatste maanden twee groote spoorwegmaatschappijen be sloten, haar vrouwelijke stenografen af te schaffen onder voorwendsel, dat haar werk minderwaardig is, dat zij te veel babbelen en dat zij de leelijke snoepgewoonte niet kunnen afleeren. Daarbij komt dat zij dik wijls midden in den druksten tijd ontslag nemen, om te trouwen, dat zij altijd met fluweelen handschoe nen aangepakt willen worden en zich te dikwijls ziek melden. Vrouwen heet het dan verder werken te werk tuigelijk, terwijl mannelijke steno grafen door den omgang met hun superfeuren zulk een ruimen blik en zulk een juist inzicht in de zaken der maatschappij krijgen, dat zij na eeni- gen tijd voor hoogere betrekkingen in aanmerking kunnen komen. Dezelfde klachten worden ook van andere zijden dan van die der spoor wegmaatschappijen vernomen en het gevolg is, dat het aantal vrouwelijke stenografen in de Vereenigde Staten steeds minder wordt, niettegenstaan de zij gemiddeld een derde minder salaris ontvangen dan haar manne lijke collega's. En werkelijk schijnt het met de bruikbaarheid der Amerikaansche vrouwen voor maatschappelijke be trekkingen niet in den haak, als men oordeelt naar gevallen als het vol gende Te New-York werd eenigen tijd ge leden een hotel geopend dat alleen voor en door vrouwen zou worden beheerd. Reeds kort na de opening echter moes ten langzamerhand alle vrouwelijke employé's ontslagen worden, omdat zij niet tevreden waren met haar werk en niet wilden gehoorzamen aan an dere vrouwen. Bedelende vogels. In een barbierswinkel te Londen is een kakatoe, die tegen Kerstmis voort-, durend de klanten herinnert aan de bus van den inzeepjongen. Slechts weinig bezoekers gaan de deur uit, zonder een stukje geld in de bus te werpen. En als de kakatoe bemerkt, dat zij willen heengaan zonder dat te doen, dan roept hij op bijzonder schel len toon Remind the boy's Christ mas box (Denk om het kerstbusje van den jongen). Vóórdat die kakatoe er was, kreeg de jongen lang niet zooveel in zijn bus als nu. In een der hotels te Londen zorgt een papegaai op dezelfde wijze voor een bus van het Reddingboot-fonds. Ieder, die er komt, wordt door Lorre vermaand .Remember the Lifeboat" (Denk aan de Reddingboot) en het fonds moet wel varen bij de bemoeiin gen van den praatgragen vogel. Jaren geleden was er te Londen een kreupele, bijna blinde bedelaar, die van zijn papegaai veel meer nut had dan van een hond. Die papegaai zat op een bus welke op eene drievoet bij zijn meester stond en waar het inge zamelde geld onder Loire's hoede vei lig was voor de handen van diefach tige straatjongens, die wel wisten, dat met zijn krommen bek niet viel te spotten. „Pity the blind" (Heb medelijden met den blindeman) riep hij op kla- gelijken toon, en als iemand wat in de bus wierp, beloonde Lorre hem met een blij gefluit en een plechtig ..Thank you (Dank u). De vrouw van den bedelaar had den papegaai dat geleerd. Zij bracht haren man 's morgens naar zijn plekje op straat en haalde hem 's avonds daar en den geheelen dag liet zij hem aan Lorre's veilige be scherming over. De blindeman ontving wel 14 sh. per dag en dat had hij voornamelijk te danken aan zijn papegaai: Men verhaalt ook van een liefda dige spreeuw (welke vogel zeer dui delijk praat, ook zonder dat het hem geleerd is). Die spreeuw zat bij eene schooljongenscollecte voor de zending in Indië, om giften te vragen, op den schouder van zijn jongen meester, die door hem veel meer ophaalde dan zijne makkers. Een straatventer te Londen had in dertijd een raaf, die den menschen verkondigde „Het is alles heel goed koop vandaagen af en toe riep „Wie koopt er wat?" Als soms zijn meester een oud kopje of schoteltje meF een smak aan stukken wierp op de steenen, riep de raaf„Daar breekt weer watof „We gaan zoo nog eens naar de haaien!" De man zei, dat hij wel 2 pd. st. (f24) per week meer verdiende door zijn gevleugelden metgezel. Iu va St K( Be KIJKJES OP DE KAASMARKT TE ALKMAAR. schrijft een Engelschman. Hollandsche kaas verheugde zich al sinds zooveel jaren in een wereldrepu tatie, dat een en ander over de kaas markt van Alkmaar, een der bekend ste markten voor kaas in Holland, ze ker met belangstelling zal worden ge lezen. Alkmaar zelf is een typisch oud stadje in de buurt van de Noordzee en vanuit Amsterdam makkelijk te bereiken. Het heeft een bevolking van pl.m. 18000 zielen. De kaasmarkt vindt plaats op een groot open plein, een kwartier gaans van 't station. Honderden en honder- 1. Het laden van een schuit. 2. Tijdens den markt. 3. Kaasdragers. f|4. Vóór de markt. 5. Kaas keuren. zoo'n stoet van typische wagentjes he; Over de kaasmarkt te Alkmaar den kazen liggen er dan opgestapeld, Hoogheid Dus, waarde baron, heeft vannacht gedroomd, dat uvoor mij uw leven waagde Hoveling Ja, en Uwe Hoogheid mo ge mij vergeven, dat ik uit dien droom durfde ontwaken. Och, mannetje, ik heb vandaag een prachtigen hoed gezienDien moet ge voor mij koopen, opdat al mijn vriendinnen daarvan praten. Hm, ik geloof, dat zij er nog meer van zullen praten, als ge dien ouden hoed afdraagt l OnderwijzerWaarom lach jij. Krabbelbergen LeerlingIk moet over uwe laatste uitdrukking lachen, meester. OnderwijzerJe moet niet aanstonds over elke dwaasheid lachen. Bovenstaande plaat geeft een niet onaardige zinnebeeldige voorstelling van den grooten slokop Engeland. Evenals de Tommy (Engelsche sol daat) op deze afbeelding zou Albion met zijn grijpklauw de geheele we reld wel naar zich toe willen halen, of, zooals de geliefkoosde term in het land-zelf luidt, ,,de wereldkaart rood verven" (de kleur der Engelsche vlag). Nu is Tibet weer aan de beurt. Maar we zien rechts en links twee figuren even over den rand kijken zij houden Engeland in 't oog. Rechts de Pickelhaube, voorstellend Duitscli- land, links de Russische Boerenmuts. Vooral dit laatste rijk slaat Albion nauwkeurig gade, ontmoet het tel kens op de wereldkaart en zal ver moedelijk het eerst door den loop van zaken met het rijk van den Tommy in botsing komen. Een aanschouwelijke voorstelling van de Russisch-Japansche schaak partij in het Verre Oosten. Rusland is met zijn zwarte stukken de machtig ste óók een beeld van de werke lijkheid, maar de kleine Japanner verliest den moed niet en trekt een heel vergenoegd gezicht, nu hij met zijn paard den Zwarten Koning schaak geeft. Afgaand op beider sterkte en den stand der stukken zal echter Rusland de partij moeten winnen en zóó zal het ook wel in de werkelijkheid gaan, 't zij de zaak met onderhandelen, 't zij die met geweld beëindigd wordt. elke stapel met een kleed toegedekt, waarop men *s zomers een laag gras legt om het al te warm worden der kaas te vermijden. Langs één zijde van 't plein is een kanaal waarin platte breede schuiten haar kaaslading wachten, terwijl aan den anderen kant talrijke boerenwa gens hun fel-gekleurde kazen lossen. Om tien uur 's morgens vangt de markt aan en komen de dragers, die op hun berries de kaas naar de waag brengen. Deze waag is een typisch, meer dan 300 jaar oud, gebouw met een fraaien toren en een merkwaar dige klok. Rechter (tot den beschuldigde) Wanneer ben je geboren (De beschul digde zwijgt.) RechterWelnu, wanneer is uw ge boortedag Beschuldigde Ach wat, u stuurt me toch geen cadeautje. VrouwDokter, ik geloof, dat lk een speld ingeslikt heb. BosdokterIs dat een kleinigheid om mee bij mij te komen Neem een andere DE EERSTE. Hij Zie zoo, nu zal ik vlug de adressen schrijven voor de verlovings kaarten. Wie komen het eerst in aan merking Zij Allereerst mijn vriendin Clara die zal zich blauw ergeren. Een paar zwemmers van belang zijn aan 't bluffen. De eene verhaalt, dat hij onlangs bij het duiken vier mi nuten onder water bleef. En de andere laat er op volgen, dat hij alle dagen bijna tien minuten onder water ver toefde en .eens wellicht nog langer daar zou zijn gebleven, want hij was in slaap gevallen. Een hengelaar maakte hem wakker. Dame. Vandaag ontvingen wij bericht, dat onze neef in Amerika overleden is. Heer. Zoo zoo? Eindelijk dan toch eens 'n levensteeken van hem. De kleine Pietje (tot den aanstaan de van zijn zuster). Och, mijnheer Karei, kijkt u mijn rekensom eens na. Aanstaande. Ik heb nu geen tijd. Pietje. Och, doet u het maar. Ik wil zoolang wel de hand van mijn zuster vasthouden. De dresseur. Ja, honderd maal ben ik al begonnen met een gans te dresseeren. Zijn vriend. Is dat dan zoo moei lijk? De dresseur. Dat niet maar ik heb ze altijd dadelijk weer opgegeten. OUD EN NIEUW. Grootmoeder (een sprookje vertel lend. En toen zij dat gezegd had, verdween de goede fee in een wolk van rook. Klara. O, ik weet welin een automobiel IN AMERIKA. Ik dacht dat zij met een Engel- schen hertog getrouwd was. Neen. Haar vader heeft een Rua- sischen prins gevonden die het voor de helft van 't geld deed. Hij. Wat doe je met die valsche vlecht? Hoe kan iemand nu haar dra gen, dat een ander al gedragen heeft! Zij. Och, wat is dat nu weer voor malligheidJij draagt immers ook handschoenen van het vel, dat al een ander beest gedragen heeft De gewogen kaas wordt vervolgens naar een der schuiten gebracht. Daar rolt men ze langs een soort goot naar omlaag en wordt de kaas stuk voor stuk opgestapeld, tot de schuit geheel met haar kleurigen last is gevuld. In den laatsten tijd echter worfTt ook veel kaas per as verzonden. Alkmaar ligt in het hart van het Noord-Hollandsche kaasdistrict en on geveer de helft der door de Holland sche boeren gemaakte kaas wordt daar verhandeld. Ver uit den omtrek komen de boe ren in hun karakteristieke voertuigen en 't behoort tot de merkwaardigste kijkjes op de Alkmaarsche markt als plein oprijdt. Het kaaskeuren behoort eveneens tot de leuke dingen, welke er vallen op te merken. I Met een lange boor wordt een cy-' de lindervormig stuk uit de kaas ge- bo boord. De keurende breekt er een stui H< af en proeft dit, terwijl de rest in 't gat wordt gestoken zoo, dat men het bijna niet kan terugvinden. Is de kaas naar 's koopers smaak, dan wordt de koop onder weder- zijdsch handgeklap gesloten. I di. IN ZIJN RECHT. Baanwachter (tot boer die op de spoorlijn loopt). Wil je wel eens van de baan afgaanHier mag nie mand loopen Boer. Nou nog mooierIkke nie loope? Kiek, hier had-de mien koartjeAls ik den trein nie ver zuimd ha, zou ik allèvel rije in plaats van loope. EEN ARME DUIVEL. Effectenmakelaar. In uw plaats zou ik mijn geld niet op de spaar bank brengen maar er effecten voor koopen. Rentenier. Neen waarde heer de beurs is voor millionairs die kunnen wat van hun geld wagen maar denk eens hoe verschrikkelijk het zou zijn, als een arme duivel als ik, zijn vijf tigduizend gulden verloor. Gouvernante (een kleinen knaap les gevend). Weet ge wel, Heintje, dat ik gehoord heb van een kleinen jongen, niet ouder dan gij, die reeds goed kon lezen en schrijven en aan 't Latijn begon. De knaap. O, juf, wat een goede onderwijzeres moet dat jongetje dan gehad hebben. ONVERSTOORBAAR. Reiziger. Zeg 'reis, conducteur, ik heb je verzocht mij te wekken als ik er uit moest en nu ben ik wel een uur verder dan de plaats van mijn bestemming. Conducteur. U moet het mij niet kwalijk nemen, meneer. Ik heb her haaldelijk gewaarschuwd en u heen en weer geschud maar alles wat u zei was Goed Marie, help de kinde ren maar vast voort met het onbijt. Ik ben in een minuut beneden. KINDERLIJK. Liesje (die voor 't eerst door de kat gekrabd is) Ma, de poes heeft spel den in haar pooten Hoe gaat het met je man, vrouw Triene? O, slecht juffrouw, slecht. Hij heeft de romantiek. Rheumatiek, bedoelt u. Wel, als u 't zelf beter weet, waarom vraagt u 't dan? Jongmensch (een barbierswinkel binnenkomende, die vol klanten zit). Hoe lang zal het duren, eer ik ge schoren kan worden? Barbier (hem nauwkeurig bekij kend). Over een paar jaar zal het wel gaan. VERSPROKEN. Gast. Zeg, kellner, hoe komt dat, gisteren was de haas zoo goed en van daag is ze niet te genieten. Kellner. OnmogelijkEn van daag is 't werkelijk een haas 1 Een candidaat, die niet bijzonder Se van den tongriem gesneden was en; hs die op zijn beurt het woord moest voeren nadat zijn tegenpartij een schitterende speech had afgestoken,! w; bepaalde zich tot deze woorden n* Kiezers van deze stad. Alles wat hij gezegd heeft, zal ik d o e n. j Se b£ HET SILHOUETTEEREN. Het zoogenaamde „silhouetteeren"! is in den loop der jaren een kunst ge worden. Voor dien was deze „zwarte kunst" niet meer dan een handwerk, dat door weinige bekwame en veel meer onbekwame personen, die meest al de steden van Europa afreisden, werd uitgeoefend. Zelfs in het tijd perk, dat het beroep het meest bloei de, het laatste vierde gedeelte der achttiende eeuw, produceerde het geen werk, dat zich ook maar bij benadering kan meten met de voort brengselen van de hedendaagsche sil- houetteerkunst, die het eerst door 2 Duitschers, Karl Fröhlich, en Paul Konewka, tot artistieke hoogte verhe ven is. In de laatste jaren geraakte het silhouetteeren weer geheel in vergetel heid, bij gebrek aan kunstenaars met voldoend scheppend talent. De mees ten, die deze „zwarte kunst" beoefen den, verhieven zich niet boven het niveau van het dilettantisme. Onlangs trok een Duitsche jonge dame, Hildegard Rampelmann ge- heeten, de aandacht door de groote zekerheid, waarmede zij de silhouette- schaar hanteert en haar vrij naar de natuur geknipte figuren getuigen van ongewone opmerkingsgave en een nog niet rijpe, maar reeds respecta bele techniek. De ijsfiguurtjes, welke wij hierbij afbeelden, zijn vrij met de schaar uitgeknipt, zonder voorgeteekend te zijn en vormen het eerste werk, dat de jonge kunstenares openbaar Beeft gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 10