Bijvoegsel van „Haarlem's Dagblad" van 9 Jan. Vervolg Gemeenteraad. Vervolg mededeelingen en ingezon den stukken. 3o. een schrijven van Dr. L. C. Proot houdende mededeeling, dat hij zijne benoeming tot Commissaris Chirur gijn van de Stads-apotheek aanneemt. 4o. een schrijven van Jhr. F. Te- ding van Berkhout, houdende mede deeling, dat hij zijn benoeming tot regent van het St. Elisabeths of Groo- te Gasthuis aanneemt. 5o. een adres van het Bestuur dei- neutrale kiesvereeniging „Burger- plicht" houdende verzoek om niet te besluiten lo. dat de tram met dub bel spoor zal rijden en 2o. tot invoe ring van vaste stopplaatsen in de hoofd-winkelstraten en voorts eene adhaesie-betuiging met het genomen besluit inzake het verleenen van ren te-garantie aan de Hollandsche Elec- trische Spoorweg-Maatschappij. 6e. de rapporten van de afdeelingen van den Raad inzake de tramplannen. 7o. een schrijven van W. de Valk om hem vergunning te verleenen met een oliebollenkraam te mogen staan op de Turfmarkt of bij de Amsterdam- sche poort. De voorzitter stelt namens Burge meester en Wethouders voor dit schrij ven, als zijnde gesteld op ongezegeld papier, ter zijde te leggen. Goedgekeurd. 80. een schrijven van de wed. Weyers houdende dankbetuiging voor het haar 'verleende pensioen. 9o. een adres van K. Schraver te Rotterdam, houdende aanbieding van een artikel getiteld ..Het door den curator in bewaring geven van geld en papieren van waarde enz. uit een faillissement afkomstig." lOo. een amendement van den heer W. L. Schram Azn. op het ontwerp Werkliedenreglement. Ho. een adres van het Haarlemsch Arbeiders-Secretariaat, houdende het verzoek dat de Raad wille aandrin gen op spoedige uitvoering van ver schillende bouwwerken, als scholen en dergelijke, tot de uitvoering waar van de Raad reeds in beginsel heeft besloten, en zulks met het oog op de onder de bouwvakarbeiders heerschen- de groote werkeloosheid. c. dat door den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland als buitengewoon gemeente veldwachter eervol is ontslagen D. Borst en als zoodanig zijn benoemd H. C. Cobelens, C. W. de Vogel en C. Cz. Koker. d. dat is ingekomen lo. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noord-Holland ten ge leide van het door hen goedgekeurde in besloten zitting van 2 December j.l. onder no. 4 genomen besluit, in zake het instellen eener rechtsvordering te gen Jacob Boon te Bergen wegens niet betalen van de door hem ver schuldigde erfpachtscanon. 2o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde besluit van 2 December j.l. no. 6 in zake voldoening van gelden uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1903. 3e. een schrijven van dezelfden, houdende bericht van ontvangst van de verordening tot wijziging van de Algemeene Politieverordening vastge steld den 2en December j.l. no. 10. 4o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde besluit van 2 December j.l. no. 12 betreffende le het aangaan van een overeen komst met het Rijk in zake afstand van grond aan het Spaarne en 2o. het verkoopen van grond aan P. Goed koop Dz. directeur der werf Conrad". 5o. een schrijven van dezelfde ten geleide van het door hen goedgekeur de besluit van 2 December j.l. no. 13 betreffende verhuring van grond aan A. Voorting en water aan de roei- en zeilvereeniging ,,het Spaarne". e. De voorzitter stelt namens Bur- j gemeester en Wethouders voor de huur van den grond gelegen voor het perceel „Lommerijk" in "den Haarlem merhout. verhuurd aan Mevrouw de Wed. P. MullerBrands over te schrijven ten name van D. Cohen. Goedgekeurd. f. De voorzitter deelt mede, dat door Burgemeester en Wethouders tot den staf van het korps brandblusschers eene uitnoodiging wordt gericht, om een onderzoek in te stellen naar het al of niet voldoende van de maatre gelen in den Schouwburg en andere voor openbare vermakelijkheden be stemde gebouwen in deze gemeente toegepast ter beveiliging van het be zoekende publiek. g. De voorzitter deelt mede, dat door Burgemeester en Wethouders in 1903 een bezoek is gebracht aan de instellingen van weldadigheid, be doeld bij art. 179 litt t, der gemeente wet, welk bezoek tot geene opmerkin gen aanleiding heeft gegeven. Punt 8. Voorstel van B. en W. om, daar wegens uitbreiding van de kanali satie der gemeente-gasfabriek en de plaatsing van muntmeters, te voorzien is, dat het Hoofdstuk VI van de be grooting der gemeente-lichtfabrieken afd .gas, voor 1903 uitgetrokken be drag ad f 63000 krachtens de beslui ten van 18 Maart 1903 no. 14 en 10 Juni j.l. no. 8 verhoogd tot f129.000, nog een aanvulling met f 42.200 zal ver- eischen, dit bedrag van f 42.200 alsnog ter beschikking te stellen. Goedgekeurd. CVóór het amendement-Stolp om de f 71,000 voor den bouw van 4 ovens aan de lichtfabrieken te betalen uit de winst over 1903 stemden de heeren Nieuwenhuijzen Kruseman, Stolp. Schram, Modoo. Hugenholtz, De Braai en Kleijnenberg). (Zie vorig nummer.) Punt 9. Werkliedenreglement. De heer HUGENHOLTZ acht alge meene beschouwingen overbodig, maar wenscht één opmerking te maken, dat de beantwoording van B. en W. op de verslagen der afd. wat al te veel aan kortheid lijdt, bii menig onder deel motiveering van hunne meening ontbreekt daarbij nu en dan. En de schriftelijke £redachtenwisseling i= voor voorbereiding, ja gedeeltelijk ter voorkomine van discussieen in den Raad. Misschien zouden uitvoeriger antwoorden enkele bezwaren hebben ondervangen en de talrijke amende menten niet alle noodip- 7.nn geweest De heer VAN DF, KAMP releveert, dat in de 1e afd. gevraagd is om een erkenning bii 25-jarige dienstvervul ling.. Het antwoord van B. en W schijnt 9-egeven in een sleehte hui. Sm acht het goed. dat wie 25 iaar in een brtrekking is geweest, eens door zijn chef wordt gecomplimenteerd. Bij an dere ambtenaren gebeurt dat wel Snr dringt er ook op aan voor dp werklieden. De heer GROOT brengt ter sprake dat B. en W verklaren dat, van par l.iidigheid hü ben geen sprake zal zijn. Dit. werd gezegd naar aanleiding van dp nroef. te nemen met de kern Snv. veronderstelt, geen nartïjdigheïd in dien zin dat ttiph iemand ner se zal voorsnrekenmaar wegpns ver schil van inzicht Hepft de kern panieo iareu beslaan en wat vaak uitspraak "edaan dan zal er np gewezen wor den dat de kern hüna altjid uitsnreal- heeft gedaan in 't voordeel van den werkman. Niet uit wantrouwen, maar uit. logica maken werklieden vaak juiste opmerkingen. Vandaar dat spr. een scheidsgerecht wenschen zou. De VOORZ. beantwoordt de spre kers. Te kort zijn B. en W. z. niet geweest, voor t e lange beschouwin gen hebben zij zich gewacht. Gingen B. en W. zich bijv. verdiepen over de quad'stie van vergoeding bij schorsing dan zou dit veel te ver voeren. Het mondeling debat, kan bovendien meer dere toelichting opleveren. Een huldeblijk bij langdurigen dienst is voor een gemeentebestuur hoogst moeilijk, naarmate de gemeen- j te in omvang toeneemt. Evenwel kan leen dergelijke jubilaris wel door B. en W. gecomplimenteerd worden, ook onder de lagere ambtenaren. Den heer Groot wijst spr. op het verschil in standpunt. B. en W. plaatsen zich altijd zoo veel mogelijk op het standpunt van dengene, dien het betreft en geven zich daarvoor veel moeite. Daarover behoeft de heer Groot dus niet onge rust te zijn. De heer GROOT geeft toe, dat B. en W. zooveel mogelijk trachten onpartijdig te zijn, maar heeft onder vonden, dat zij daarin te kort schie ten, wegens een ander inzicht. De heer VAN DE KAMP wijst aan gaande de jubilea op de Holl. Spoor, die altijd bij 25-jarigen dienst elkeen een stoffelijk huldeblijk geeft. Spr. brengt van harte hulde voor het ge zonde otuk werk, dat hier geleverd is. (Applaus.) De VOORZ. dankt namens het Col lege. De heer HOFLAND constateert, dat zijn gedachte van voor 4 jaar aan gaande betere regeling der rechtspo sitie van de werklieden, reeds vrijwel tot haar recht is gekomen. Hij hoopt evenwel, dat door de voorgestelde amendementen de Raad hunne rechts zekerheid zoo goed mogelijk zal wil len helpen maken, de bevoegdheid van de kern zoo breed mogelijk te maken, opdat de beoordeeling van dienstzaken aan 't advies der kern zal kunnen worden onderworpen. Spr. beaamt de meening van den heer Groot, dal het nu dikwijls kan voor komen, dat boete en andere straffen worden opgelegd, die beter zouden kunnen worden beoordeeld in 't licht van het advies van de kern. Overgegaan wordt tot artikelsgewij- ze behandeling. De heer HUGENHOLTZ licht toe het amendement tot verkorting van den proeftijd tot één jaar. Tijdelijke werk lieden vallen buiten dit reglement. Hier geldt het alleen aspirant-vaste werklieden. Bovendien stelt spr. voor, dat na dat proefjaar de werkman voor vast wordt aangesteld, wan neer zijn bekwaamheid en geschikt heid zijn gebleken. Zijn die nfet geble ken, dan zullen B. en W. over die eigenschappen beslissen, niet de hoofd ambtenaar. De VOORZ. noemt dit amendement niet in het belang van den werkman. Hef gebeurt, dat iemand na één jaar niet voldoende, geschikt wordt, in het tweede jaar en daarna voor vast wordt aangesteld. Wordt die termijn nu im peratief tot een jaar teruggebracht, dan zou zoo'n werkman niet be noemd worden. De heer HUGENHOLTZ wijst er op. dat de mogelijkheid bestaat, dat. ie mand. die wél voldoende ijver en be kwaamheid hezit. toch niet zou wor den benoemd. Daar zit de kneep. Dat zou aanleiding kunnen geven tot wil lekeur. Spr. ziet in dit artikel geen achterdeurtje voor willekeur, maar em hoofdambtenaar die vilde, zou er zijn houding mee kunnen excusee- ren. Wenscht men dit niet, dan nmot het ook duidelijk in 't artikel staan Een ondienst heeft spr. aan de werk lieden door zijn voorstel niet gedaan. Wie dan niet geschikt blijkt na een jaar, die moet maar ontslagen wor den. De gemeente is geen asyl voor ongeschikte werklieden. De heer VAN DE KAMP zegt. dat de hoofdzaak is, dat niet de hoofdamb tenaar, maar B. en W. beslissen over de toewijding en bekwaamheid. De heer STOLP is het volkomen eens met het voorstel van B. en W., dat liij mooi geredigeerd vindt. De heer HOFLAND zegt, da t, als de heer Stolp nog een derde eigenschap noemen wil. n.l. geschiktheid, hij een voorstel lean doen, maar daarom nog niet het amendement behoeft af te stemmen. De heer GROOT begrijpt het be zwaar tegen dit amendement niet. Plantsoenwachters, die een jaar in dienst zijn, krijgen nu geen aanstel ling en weten niet waarom. Het amendement wordt verworpen met 5 stemmen vóór, die van de hee ren Hofland, Hugenholtz, Van de Kamp, De Braai en Groot. De heer HUGENHOLTZ. hoewel niet wenschende dat de arbeiders zpïf zullen beslissen over hun eigen werk- regeling, zou toch de werklieden daar over willen hooren, omdat zij beter dan hunne chefs en B. en klei nigheden kunnen aantoonen, in het belang van de zaak zelve. Daarmee zou geen afbreuk aan de zaak wor den gedaan, omdat als de hoofdamb tenaar ongunstig adviseert, B. en V het nog alLijd naast zich kunnen neer leggen. Vaudaar een amendement. De VOORZ. zegt. dat dit is een grondwet, in strijd waarmee B. en W. geen voorschriften zullen geven. Wat het hooren der werklieden be treft, geeft spreker de verzekering dat waarlijk B. en W. niet als dic tatoren zullen beschikken zonder ie mand daarover te hooren. Zullen B. en W. van de kern gezonde adviezen krijgen, dan zal het College zeker over allerlei zaken dat advies inwin neu. maar eerst moet de goede ar beid van de kern gebleken zijn. De heer DE BRAAL breekt een lans voor uitbreiding der bevoegdheid van de kern, tot het verkrijgen van een gelijken rechtsgrond voor patroon en arbeider. Meer dan van haar advies over straffen verwacht spr. resultaat van adviezen over andere zaken, die de heer llugenholtz noemt. De heer HUGENHOLTZ is het eens met den vorigen spreker, dat juist hij straffen het verschil van standpunt blijkt tusschen werkman en superi eur niet dus bij het beoo/deelen der feiten als feiten, maar bij de appre ciatie daarvan. Vallen nu die advie zen niet in den smaak van B. en dan zal ook die uitbreiding van be voegdheid niet komen. Vandaar-, dat spr. nu reeds uitbreiding der be voegdheid van de kern wenscht. De heer MODOO voorziet grooter deugdelijkheid van de voorschriften, als het advies van de kern er over wordt ingewonnen. Spr. geeft in over weging de woorden..zooveel mogelijk' in liet amendement in te voegen. De VOORZ. wijst er op, dat B. en W. met dit reglement advies over al les kunnen inwinnen. De lieer HUGENHOLTZ neemt het sub-amendement-Modoo over. Met amendement wordt, verworpen met 8 stemmen vóór, die van de hee ren Hofland, Schram, Modoo, Hugen holtz, Van de Kamp, De Braai. Groot en Kleijnenberg. De lieer VAN DE KAMP verzoekt heropening der discussie over para graaf VII en stelt. voor. de leeftijds grens van 35 uit te breiden lol 49 jaar. Spr. wil B. en W. de bevoegd heid geven, een zeer goed werkman aan te stellen ook als hij wat ouder is. De heer DE BRAAL stemt hier mee in en voorziet anders van deze bepa ling broodcloosbeid voor velen, die ouder zijn dan 35 jaar. De VOORZ. verklaart, dat B. en W. wegens de pensioenverordening deze grens nuttig achten. Het amendement-Van de Kamp wordt verworpen. Vóór de heeren Hofland. Schram, Modoo. Hugon- holtz. Van de Kamp. De Braai. Thijs- sen en Kleijnenberg. De heer MODOO stelt als amende ment voor. dat een werkman bij ver plaatsing in een ander bedrijf daar gelijksoortige werkzaamheden zal verrichten. Spr. zou de mogelijk heid van willekeur willen vermijden en bijv. beletten dat een agent van politie tonnen moest gaan wisselen als men aan de reiniging staakte. Het zou verkeerd zijn en gevaarlijk kun nen worden voor veler gezondheid. De VOORZ. zegt. dat de politie er heelemaal buiten valt. Overigens staat snr. op een ander standpunt. Moe ten B. en V. op een gegeven oogen- blik maatregelen nemen in 't belang der gemeente, dan zal dat geen wille keur zijn - - bovendien zijn B. en \Y. aan den Raad rekenschap schuldig. De heer MODOO is er tegen hij voorbaat alle arbeiders tot plaatsver vangers tc benoemen. Het amendement wordt verworpen. Vóór waren de heeren Hofland. Schram. Modoo, Hugenholtz en Groot. Het voorstel van B. eu \V. wordt daarna in omgekeerde volgorde dei- stemming aangenomen. De heer VAN DE KAMP wenscht., dat. een arbeider die een klacht heeft, die kan uitbrengen in den tijd, die hem betaald wordt. Spr. wil er geen voorstel van maken, maar spreekt er een wensch over uit. De heer KLEIJNENBERG zegt. dal een arbeidscontract welbeschouwd

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5