Ill NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 1 21e Jaargang. No. 6297 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 12 JANUARI 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÈN: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem e ƒ1.20 n;r*<Sf3sË0jjt>A Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der vv Ix xx x r.- *1 x i-i v x gemeente) v Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland' L65 0 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 0.02X iKMill&wiflnaTaK e Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)f 2A Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 12 Januari bevat o. a. Het nieuwe Yillapark, Buiten- andsch Overzicht, Commission tot wbffering van Schoolverzuim, Too- leelcritiek van Frans Netscher, 8 Wnenl.- Sport en Stadsbericliten. Het Nieuwe Villapark. STi Toen indertijd de heer L. A. C. Vic- ft'fiv overleden was, kwam het fraaie 'uitengoed Zuiderhout aan den Heem- tvejteedschen straatweg onder den ha mer. Lr was op de veiling vrijwat fiiliefhebberij, de koopers brachten, meen ik, in hun onderlingen wedstrijd len prijs van het goed hooger, dan jle erven hadden kunnen vermoeden, paar tegenover hun voordeel stond het niet te miskennen nadeel van de Versnippering zelve, die vanzelf elk £root, flink plan van aanleg in den peg stond. Deze had het huis met Y Geen stuk van het terrein gekocht, gene brok er achter, de landerijen wa ren in handen van verschillende eige- jiaren gekomen, en het scheen aan vankelijk, alsof we in dit mooie hoekje EQyan onzen Hout een toevalligheids- bouw voor lief zouden moeten nemen, waarbij elke eigenaar bedacht zou YQj^ijn op zijn voordeel alleen, buiten eenig verband met de be stemming van aangrenzende gedeel ten. Het ligt voor de hand, dat met Zoodanige versnippering het natuur- BHpchoon van Zuiderhout ernstig gevaar ju hebben geloopen. Hiervoor heeft de heer R. Grippe- ling, die zooals men weet ook in het iangrenzen.de Haarlemmerhoutpark is jeïnteresseerd, door het vormen van aen krachtige combinatie ons en de be- sitting zelf bewaard. Deze combinatie s allengs eigenares geworden van bijna het geheele terrein (alleen de zuidoosthoek bleef in het bezit der Binn. Expl. Maats.) dat zooals ieder weet die er wel eens wandelt, aan sluit bij het Haarlemmerhoutpark Misschien spreekt de oppervlakkige beschouwer van stouten durf, wan neer hij bedenkt hoe de exploiteeren- de maatschappij Zuiderhout heeft gekocht en in aanleg zal brengen, ter wijl in het Haarlemmerhoutpark zelf nog veel bouwterrein beschikbaar is. De wakkere bouwgrondspeculant kijkt evenwel over het heden heen en naar de toekomst. Hij vraagt minder naar de directe voordeelen, dan naar de later te verkrijgen winsten en of er termen aanwezig zijn om die te kun nen verwachten. Zelfs bij een vluchtige beschouwing van de terreinen ligt het voor de hand, dat die verwachting allen rede lijken grond heeft. Vooreerst omdat de onderneming flink wordt aangevat, wat immers de helft van haar welsla- beteekent, het plan door onzen Springer wordt uitgevoerd en boven dien Zuiderhout, zoowel als hetHaar- leminerhoutpark, tal van fraaie plek jes oplevert, waar men op den vas- zandbodem een villa zou willen i houwen. Zuiderhout was, evenals Duinendaal, Hartenlust en andere be zittingen, die jarenlang alleen voor den eigenaar en zijn vrienden toegan kelijk waren, bij het groote publiek weinig bekend. Men kan zich nauwe lijks voorstellen de mooie kijkjes, die het oplevert op den Hout, men weet ter nauwernood, dat het zich uitstrekt tot aan het Spaarne. Het eenige wat we er. van wisten is dat het vol was van laag en hoog hout. Hierdoor legt de heer Springer breed e wegen aan, in de verrassende bochten die zijn aanleg zoo aantrek kelijk maken, met breede pleinen en ruime toegangen van den straatweg af. Hier zal langs het Spaarne op een weg, die zich bij dien van het Haar- lemmerhoutpark aansluit, een nieuw vergezicht op het water worden ge opend. Tusschen lommer en water, aan deze breede rijwegen, zal bouw ruimte worden geboden voor keurige villa's, die de wandeling door het tot nu toe onbekende buiten zullen ma ken tot een algemeen genoegen. Onder deze omstandigheden kan het succes van het nieuwe, gecombineer de villapark niet uitblijven en dat te minder, omdat de exploitatie-maat schappij het door practische middelen zoekt aantrekkelijk te maken. Op haar bouwplan is (verscholen achter het lommer) een terrein afgebakend aan den Zuidkant, dat als punt van aankomst, station, goederenloods en rangeerterrein van de Noord-Zuid- Hollandsche Stoomtram dienen kan. Nog onlangs heeft de heer Grippeling gesteund door voldoende financieele toezeggingen, bij den Raad aanvraag gedaan tot overneming van de con cessie der Haarlemsche Tramweg maatschappij. En een voordeel, al ziet men dat misschien niet zoo algemeen in, zou ik de aanstaande annexatie willen noemen, want al zijn deze grensveranderingen nog nie^ aangeno men, het ligt voor de hand, dat juist de wijzigingen aan den kant van Heemstede, met die aan de zijde van Schoten bij de Tweede Kamer geen verzet zullen vinden. Weliswaar zullen de bewoners van het villakwartier dus onze Haarlem sche belastingen mee te dragen heb ben, maar daartegenover de gemak ken ondervinden van het bur gerschap der groote gemeente en voor al van de onmiddellijke nabijheid der stad. In dat opzicht zal het zoo wel Duinendaal als Hartenlust de loef afsteken en mettertijd niet alleen voor zijn aandeelhouders mooie winst ople veren, maar ook voor Haarlem en Omstreken een nieuw wandelterrein dat het verblijf hier nog meer veraan genamen zal. De aanleg van Zuiderhout tot villa park is dus zonder twijfel een zaak van publiek voordeel, waarvan wij de totstandkoming mogen toejuichen en het succes moeten wenschen. Buitenlandsch Overzicht Wist men wel, dat deze mooie weg den leelijken naam van Gasthuis laan draagt? 't Wordt tijd, hem eens te verdoopen. Haalt Japan bakzeil? Dè,t is de waag, die zich opdoet naar aanlei ding van de berichten uit OOST-AZIE. Zóóveel is zeker, dat, afgaande op die tijdingen, een daad van Japan nog voorloopig niet te verwachten is, in tegenstelling met hetgeen we Za terdag schreven naar aanleiding van de uiting van den Japanschen gezant te, Londen. Uit Tokio wat we in dit geval de beste bron zouden willen noemen komt bericht, dat Japan ontkent, dat binnenkort een expeditie naar Korea zou worden gezonden. De Japansche gezant te Petersburg moet hebben verklaard, dat zelfs als Rus- lands antwoord Japan niet bevredigt, er geen oorlog behoeft te volgen, maar de onderhandelingen zullen wor den doorgezet. Héél curieus is een te legram uit New-York. Dit zegt, dat volgens een bericht uit Tokio Japan zoo goed als besloten heeft (dat, „zoo goed als" is eenigde onderhande lingen voort te zetten. Japan is niet voldaan over de door Rusland gestelde voorwaarden, maar acht zich niet gerechtigd om een ul timatum te zenden of de onderhande lingen af te breken. Japan zal nog maals beproeven, alvorens geweld te gebruiken, te bewerken, dat Rusland zijn voorstellen wijzigt. De onderhan delingen zouden nog eenige weken kunnen duren, en men houdt het voor zeer onwaarschijnlijk dat intusschen de vrede verstoord zou worden. We hebben er reeds op gewezen, dat het doen voortduren der onderhande lingen nog eenige weken uitsluitend in het voordeel van Rusland zou zijn. Japan is gereed voor den oorlog, dat heeft het zelf verklaard. Japan heeft zijn gansche macht bij elkaar, Rus land daarentegen zendt nog steeds versterkingen naar Oost-Azië en zal dus over weken nog veel sterker zijn dan nu. (De twee door Japan aange kochte oorlogsschepen men zie hier onder wegen niet op tegen hetgeen Rusland aan versterkingen naar het terrein van den strijd zendt en zenden kan). Voor Japan is het dus zaak, wanneer het 't tot een oorlog wil en durft laten komen, dien oorlog zoo spoedig mogelijk te verklaren. Wan neer dus Japan de onderhandelingen voortzet bestaat er alle reden om als juist aan te nemen, hetgeen reeds in Rusland en Korea gemompeld werd. namelijk dat Japan zijn krijgstoerus tingen heeft gemaakt in de hoop Rus land bang te maken en zóó beter voor waarden te verkrijgen, maar dat het, nu dat niet is gelukt, zich zal neer leggen bij hetgeen het langs den weg van onderhandelen van zijn tegen stander gedaan kan krijgen. Ongetwijfeld zal dat het verstan digst zijn. Japan kan bij een oorlog niets winnen, maar wèl veel verliezen. Wèl zou het niet zijn zelfstandig volksbestaan erbij in schieten, maar het zou voor jaren teruggezet worden op den weg van ontwikkeling in alle opzichten, dien het de laatste 25 jaren met zooveel succes heeft betreden. Het zou bij een zoo goed als zekere nederlaag voor geruimen tijd groote mogendheid kf zijn, terwijl het nu geëerd enontzien wordt. Rusland ontwijkt den oorlog niet, maar wenscht dien evenmin en zal dus wèl te vinden zijn voor eenige concessies aan zijn concurrent voor zoover die niet rechtstreeks in strijd zijn met zijn belangen. Ter aanvulling van bovenstaande geven we nog de volgende losse be richten De „Novoïe Wremja", het hoofdor gaan der Russische hoofdstad, zegt, dat het voor Rusland onmogelijk is ook nog maar de geringste concessie te doen omtrent Mandsjoerije, om dat China een nog dreigender hou ding zal gaan aannemen zoodra het op Europeeschen leest zal bewapend zijn en verbonden aan het woelige en aanvallende Japan. Op later leeftijd pas is hij aan het schrijven gegaan. Den smaak er voor had hij te pakken gekregen aan boord van een schip, waar de kok hem boeken van Gogol, Pouchkine. e. a., ter lezing had gegeven; ook Dumas en eenige andere niet-Russische au teurs had hij door middel van verta lingen leeren kennen. En toen is hij aan 'tprobeeren gegaan, zelf wat gaan schrijven, kleine schetsen. Hij had het geluk door bemiddeling van een bekend auteur een dezer schetsjes in een tijdschrift geplaatst te krijgen. En toen was zijn njiam gauw gemaakt. Thans, na een paar jaar, behoort de ex-vagebond Gorki niet alleen tot de meest gelezen jon gere schrijvers van Rusland, maar van geheel Europa, want zijn boekeu meestal novellen en schetsen zijn I nu al in 't Duitsch, Fransch, Hol- I landsch, ja, in nog veel meer talen Verschillende andere Russische bla- overgezet, den uiten zich in gelijken geest, maar Een deel der bekoring van Gorki's gaan voort met een vredelievende ge- J werk schuilt in de nieuwheid der om- zindheid te prediken, terwijl zij Japan j geving. waarin hij zijn lezers heeft bin- voorzichtigheid aanraden. nen geleid. Want daar hij van dewe- Ook in officieele Russische kringen j reld niet anders gezien had dan de uit men zich in vredelievenden geest, i kringen der zwervers, bedelaars, die- De Russische oorlogsbodems, die j ven, dronkaards en maatschappelijk- Wladiwostock verlaten hadden, zijnmislukten, waarin hij zelf zoo lang teruggekeerd inplaats van door te j verkeerd had, schilderde hij die ook stoomen naar Port Arthur. in zijn werk, met al hun slechtheid. De Daily Express maakt een zonder-maar ook met hun nog sluimerend ling telegram uit Kobe openbaar, ver-idealisme en hun prachtigen vrij- meldende, dat er tusschen een Rus-heidszin. En wat het publiek er in sisch en een Japansch smaldeel een aantrok, was de mengeling van het gevecht is geleverd in de buurt van romantische der ouderwetsche die- Tsoesima (een eiland in de Broughton-venromans en het idealisme van de straat. 1 Deze pépêche is niet voltooid w?lke toch nog altijd van de ollondfi inrcrQQt censor. en plotseling afgebroken, waaruit men j eHende opmaakt, dat zij alleen verzonden is! Het Nachtasyl speelt ook in die tengevolge van een verzuim van den ""Beving Het is een dier ellendige, vunzige, krotachtige slaapgelegenhe den, zooals men die voor de vagebon den in de groote steden in de steegies en achterbuurten aantreft (Henri Har- tog vertaalde het stuk o.a. in het Hollandsch juister door er den naam van „Slaapstee" aan te geven en die Brusse op 't oogenblik bezig is in zijn „Onder de Menschen"-scbetsen in de ,,N. R. Ct." uit Schagen en Alk maar te beschrijven. Gorki, die een deel van zijn leven in slaapsteden heeft doorgebracht kent het volkje dus, dat er komt. Het is economisch wrakhout, het zijn maatschappelijk „herunter-gekomme- spel dezer Duitschers willen weerge ven, dan zouden we willen zeggen, dat ze levendiger, vlugger, in een na tuurlijker tempo, en, door 't elkander telkens in de rede vallend, reëeler speelden dan de Hollanders, die zwaarder op hun rollen drukten en wat logger warenmaar tevens ook, dat verscheiden keeren het stem-regis ter der Duitsch e collega's te hoog was en zij wel eens wat te schreeuwerig spraken, terwijl het zangerig aan houden van het laatste deel der vol zinnen. den meesten Duitschen too- neelspelers eigen, iets trucachtigs en schoolsch aan hun spel gaven. „Nachtasyl" is een stuk, dat een snik in ons doet opkomen en daarna een akelige stilte bij ons achterlaat. Mijn hemel, zijn zulke ongelukkige schepsels oijze Christelijke broeders en zusters? Wat een maatschappij van ellende, onrecht en mislukte mooiheid FRANS NETSCHER. Stadsnieuws COMMISSIËN TOT WEKING VAN SCHOOLVERZUIM Het wordt nu duidelijk, waarom TURKIJE plotseling belangrijke troepenbewe gingen heeft aangevangen. Op twee zeer ver uiteenliggende plaatsen van het Rijk spant het en wel in het Oosten, Aziatisch Turkije, waar de Armeniërs weer eens roerig zijn, en aan de Bulgaarsche grens. Het volgende wordt omtrent beide plaatsen gemeld Volgens een particulieren brief uit nën"" meukte" weTe'nï. sfumperds, Erzeroein van 26 December j.l. is de zwakkelingen, verongelukte idealis- toestand te Sasoen ernstig. Ongeveer luiaards. En hij weet ook wat duizend gewapende Armeniërs be-daar gebeurt: dronkenschap, ontucht, vinden zich in het district Sas- spelen, moorden zelfmoord. Er sen welks kaimakan en anderewordt gezongen en geknarsetand, ambtenaren gevlucht zijn. De beken-gevloekt en gebeden, gedweept en de aanvoerder Tranik zou over desceptisch gelachen, bemind en ge- Armeniërs bevelvoeren. Tewfik-pasja moord in dit wereldje van stum- is met verscheiden bataljons en zes1 perds, van half-duivels en half- kanonnen te Musj aangekomen, waar j menschen. groote ongerustheid heerscht. Debe-j En in de slaapstee, waarin Gorki woners vreezen een herhaling der ge-ons in zijn tooneelstuk gebracht heeft, beurtenissen van 1894. En van den kant van Bulgarije Men verwacht belangwekkende be richten van den kant van Sunanova, waar een sterke Bulgaarsche bende Turksch grondgebied betreden heeft. Acht bataljons infanterie en een bat terij artillerie zijn al vanuit Suna nova vertrokken. Een regiment cava lerie heeft bevel gekregen zich ge reed te houden Salonika binnen 24 uur te verlaten. Men bericht reeds, dat in Kochana de Bulgaren honderd dooden zouden verloren hebben. De Bulgaren zullen Turkije niet met rust laten vóór ze eens een ferm pak slaag hebben gehad. HET TOONEEL. NACHTASYL" door hetDuitsche Gezelschap onder directie van Frl. llelanie Dorny. Maxim Gorki, de Russische auteur van het tooneelspel „Nachtasyl", dat tot onderschrift de toevoeging draagt: „Uit de onderste lagen der maat schappij", was voor weinige jaren zoowel binnen ais buiten zijn vader land nog totaal onbekend, want hij behoorde toen zelf nog tot die „onder ste lagen". Als kind van ouders, die tot de volksklasse behoorden en door hem reeds op jeugdigen leeftijd verloren, genoot hij slechts zeer gebrekkig on derwijs zijn grootvader leerde hem zoowat lezen uit den Bijbel. Veelmeer kennis nam hij niet op zijn levens weg mee. En die levensweg was zeer moeilijk en romantisch. Van een on rustig en avontuurlijk karakter trok hij als „zwerver" de wereld in. En om aan zijn brood te komen, nam hij van alles ter hand. Achtereenvol gens was hij bakkersknechtje, stoker op een boot, spoorwegarbeider, koks maat, kaaiwerker, en wat al niet meer. Maar nooit kon hij lang aan een in een zelfde positie blijvenna eenigen tijd joeg zijn vagebonden-na tuur hem den grooten weg weer op, en dan zwierf hij van stad tot stad. van slaapstee naar slaapstee, en eerst wanneer de honger nijpte, zocht hij weer werk, om aan een stuk brood te komen. vindt men ook van allerlei slag men scheneen slotenmaker, een verloo- pen baron, een mutsenmaker, een teringlijderes, een door den drank mislukten tooneelspeler, een schoen lapper, een landlooper, een koop vrouw, een politieagent enz. En dat alles huist en hokt in die slaapsteè bijeen. Maar niet alleen door dit vreemd soortige mengelmoes van menschen, maar ook door de eigenaardige sa menstelling van het stuk heeft Gorki het publiek verbaasd. Want hij heeft zich aan geen tooneel-conventie, noch aan vaste tooneelschrijfregels ge stoord. ..Nachtasyl" bevat dan ook geen „geschiedenis"wel wordt er een man in geworgd en pleegt een ander zelfmoord, maar dit heeft niets te maken met een eigenlijk gezegde ..dramatische verwikkeling", die het stuk beheerscht. Het best zouden we 't kunnen kwalificeeren als een serie van tooneelen uit het Russische slaapsteè-leven, zonder eigenlijken dramatischen samenhang naast elkaar gezet, en die slechts in zooverre bij elkander behooren, dat ze onder één- en-hetzelfde dak voorvallen. Door al die „vreemdigheid" was een deel van het Haarlemsch publiek, dat het stuk niet gelezen of nog niet door een der twee Hollandsche too- neelgezelschappen, die 't ook reeds opgevoerd hebben, had zien spelen, Zaterdagavond zoo in de war, dat 't niet begreep of gelooven wilde, dat het stuk na het vierde bedrijf uit was en nog even aarzelend, in een af wachtend rondkijken, zitten bleef. In een slaapsteê-décor, dat 't wel aardig deed, gaven de Duitschers een vertolking te zien, die over 't alge meen wel te roemen viel. Meer in 't bijzonder zouden we het spel van Otto Rippert als de oude grijze zwer ver Loeka, Max Adalbert als de baron. Hans Steinhoff als Pepel en Adalbert Néher als de alcoholistische tooneel speler, die jammer echter op 't einde een weinig te veel melodramatiseerde, willen noemen. Ook de vrouwen Wassilissa, Anna, Natascha en Nastja (gespeeld door de dames Melanie Dor ny de directrice van het gezelschap Huber, Kupfer en Mahaleth) vielen te roemen. Alleen Alfried Laaser als de politiedienaar viel er geheel uit en had bijna een parodie van zijn rol gemaakt. Zouden we in een paar woorden onzen algemeenen indruk van het Opening. Woensdagavond opent de welbeken de firma Jüncker Co., wier zaak langen tijd in de Jansstraat was ge vestigd, deze in het nieuw gebouwde perceel Zijlstraat 19. De nieuwe in richting getuigt er van, dat de fir manten inet hun tijd medegaan. Het ruime magazijn aan de voorzijde, de daarachter gelegen groote plaats, met de flinke bandenmakerij en reparatie inrichting doen zien dat men geheel is ingericht voor de stalling van auto mobielen, rijwielen en voor de repa ratie daarvan. Hoofdzaak is echter de bandenfabriek. Zoowel automobielbanden, rijtuig- banden, als rijwielbanden zijn steeds in groote getalen voorradig. Ook al les wat op het gebied van rijwielen en andere machines en hunne onder- deelen betrekking heeft, treft men in de ruim voorziene magazijnen op de bovenverdieping aan. zoodat steeds voor eene spoedige levering kan wor den zorg gedragen. Ook voor het gemak der imtomo- bilïsten is zorg gedragen. Niet alleen dat het magazijn zoodanig is inge richt, dat men met machine en al naar de werkplaats kan rijden; ook is er voor de automobilisten een toi letkamer aangebracht. Weet men daarbij nog dat een de fect aan de automobiel steeds gere pareerd wordt, door een bekwaam vakman, dan lijdt het geen twijfel of vele automobilisten zullen met genoe gen kennis nemen van deze nieuwe inrichting. De Schouwburgplannen. Zaterdagavond hebben de heeren G.' J. van Gasteren c.s., die den tegen- woordigen schouwburg willen recon- strueeren, eene conferentie gehad met het comité tot stichting van een nieu wen schouwburg op het terrein van de voormalige gasfabriek. De besprekin gen blijven vooralsnog geheim. Groepsv ertegen w oor diging. 12, 13 en 14 Januari zal op de Cen trale Werkplaats der IL IJ. S. M. de verkiezing voor de vertegenwoordiger der groepen plaats hebben, met het oog op het scheidsgerecht. Daar het nieuwe reglement evenwel voorschrijft dat deze vertegenwoordigers minstens 2 jaar aan de Werkplaats moeten ge werkt hebben, kan geen der stakers er voor in aanmerking komen. Binnen enkele maanden treden de leden van de Commission tot wering van Schoolverzuim, die door den Raad benoemd worden, af. Volgens de wet zijn zij dadelijk herbenoem baar, maar velen wenschen van die gelegenheid geen gebruik te maken. Commissie A verliest haar voorzit ter, Mr. F. A. Bijvoet en waarschijn lijk nog één van de andere leden. In Commissie B wenschen vier van de vijf leden, waaronder de voorzitter, geen herbenoeming te aanvaarden. Alleen de secretaris blijft daar over. Commissie C verloor reeds lang ge leden haren eersten voorzitter, Mr. H. Ph. de Kanter. Thans wenschen ze ven van de negen leden, waaronder de tegenwoordige voorzitter, de heer C. de Vries Hzn., niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te ko men. Het spreekt van zelf, dat deze algemeene desertie niet maar toeval lig is. Men heeft er genoeg van. Voor eerst omdat verschillende leden mee- nen, dat zij hun tijd beter kunnen gebruiken. Een goede voorzitter en een goede secretaris kunnen het werk best samen af, de andere leden heb ben weinig of niets te doen, dan voor sieraad te fungeeren tegenover de overtreders der wet, die er komen om vermaand te worden. Dat dit evenwel niet het eenige bezwaar is, blijkt wel hieruit, dat alle drie de voorzitters nu ook hun lier aan de wilgen gaan hangen. Een tweede grief is, dat de Com mission op geen enkele manier ver nemen, wat de resultaten van hun werk zijn geweest. Wanneer vader of moeder vermaand is om toch niet weer de wet te overtreden, dan hoort de Commissie er nooit meer van. Of de kinderen naderhand trouw school gaan, of de vader of moeder wegens voortgezet verzuim voor den kanton rechter moet verschijnen, blijft voor de Commissie verborgen. Dat deze omstandigheid de liefhebberij niet vergroot, laat zich denken. Het ontbreken van eenige waardee ring bij het gemeentebestuur doet dan ten slotte de deur dicht.Toen indertijd getracht werd, in 't belang van de goede zaak, officieele samenwerking tusschen de drie Commissiën tot stand te brengen, vond dat verzet bij het gemeentebestuur. Opmerkingen over ongelijkmatige verdeeling van den ar beid over de drie Commissiën vonden geen gehoor. Een verzoek om toeken ning van presentiegeld, omdat men dan toch zijn tijd er voor beschikbaar stelde, werd door den Raad onver schillig afgewezen. Commissie C heeft niet eens een behoorlijk vergaderlo kaal en houdt hare bijeenkomsten in eene groote, holle ruimte, met teeken- modeïlen aan de wanden, in 't gezel schap van op zij geschoven banken. Begrijpt men, dat zulke functies geen liefhebbers blijvend bekoren? Mocht derhalve de Raad ziende dat zoovelen de Commissie vaarwel zeg gen, naar de redenen vragen, dan weet bij nu, dat die behalve in de functie zelf. liggen in het gebrek aan waardeering, dat door bet ge meentebestuur ten opzichte van die Commissiën steeds aan den dag is gelegd. J. C. P. Voordracht-wedstrij d. Bij den Zondag gehouden voor drachtwedstrijd der knapenvereeni- ging ..Obadja", onderaf deeling der Haarlemsche Jongelings-vereeniging werden aan de volgenden prijzen toe gekend Eerste afdeeling1ste prijs G. Velt huis, 2de prijs C. Oderkerk. 2de afdeeling: 1ste prijs C. Bagger man, 2de prijs Veldhuis. Het uitstoomen der 1 kensche kleedingstukken is voor het jaar 1904 opgedragen voor wat het garnizoen Haarlem betreft aan de firma Jul. Wulff en Co. alhier. Alhier zijn in het afgeloo- pen jaar binnen gekomen 21502 sche pen, metende tezamen 1139453 tonnen, Feestelijke b ij eenkomst. Ter gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin-Moeder zal door de afd. Haarlem van den Kon. Nederl. Bond van Oud-onderofficie ren op Zaterdag 6 Februari a. s. in de bovenzaal van de Sociëteit Veree- niging, eene feestelijke bijeenkomst met dames plaats hebben. In de j.l. Zaterdagavond gehouden bijeenkomst van de Typo- grafen-vereeniging „Fenix", werd den secretaris, den heer H. C. Herzog, ter gelegenheid van zijn 20-jarig jubi- lé als secretaris der Vereeniging een prachtige leuningstoel aangeboden. De heer Herzog is thans als zoodanig afgetreden en in zijn plaats benoemd de heer Verdonk. Bekeurd. Wegens overtreding der drankwet werd een tweetal bierhuishoudsters bekeurdvoorts werd nog een bier huishoudster bekeurd wegens het ver- koopen van sterken drank aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaar. Een paar jongens kregen eene be keuring wegens bet spelen met kaar ten om geld op den openbaren weg. Brandje. Een klein schoorsteenbrandje in de Esschilderstraat werd door de po litie gebluscht. Zondagmiddag 2 uur viel een 7-jarige knaap in de Heerenvest. Een zestal makkers gelukte het den knaap er uit te halen en hem naar zijn huis te brengen in de Zuidpolder straat.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1