dviseerder deed een meening zich gelden rÉ>e,n£t de toepassing van dit middel te len laQwaarschijnlijk is wegens de vele of daizwaren aan de uitvoering in ver killend opzicht verbonden terwijl degelijk een viifrde opinie was, dat iie efBt mi(*del wegens zijn onmogelijk- eid en schadelijke gevolgen, geheel va.naiten overweging moest worden ge- orcIe-eld, en dus het denkbeeld van onzen rvaiijflt moest worden bestreden. (Het Volk). te ni mee de geconcentreerde machten de volkeren dwingen in haar richting te gaan. s'°°!j Uit de Pers beri( •gemf Dienstweigering. g,De Amsterdammer, Weekblad voor d hplederland, zegt, dat het gemoedsbe- nogpaar van den heer Terwey in de 3 sticogste mate eerbiedwaardig is, aan- GiBziën niemand kan ontkennen, dat denj menschheid veel Christelijker en ng cjschaafder zal mogen heeten, wan- gevrjger het inderdaad algemeen is ge- :omiüorden. als Een man als Terwey, schrijft het het (ad. hoort niet thuis in de gevange- dfsimmers wij allen, wier teer- lrgareid van geweten minder is dan het er $newij allen die zijn ideaal, het- vaneik ook dat van ons alleif is, niet djo hoog houden..omdat wij, zooals te it dan heet, iets praktischer zijn, moeten ons schamen over een men- o.a.kenmaatschappij, waarin zulk een derewang voor recht wordt uitgegeven, len. I Bestond dan ook de leger-quaestie ndeijet, daar zou maar één stem in Ne erland worden gehoordStel den =em|ealist Terwey onverwijld op vrije we%eten hij Maar wat wordt er dan van het 1 in>ger, is de vraag. hij Men weet toch al te goed, dat slechts aadlen zeer klein percentage der lotelin- weifen zich voro den dienst zou opgeven, 'n tndien zij voor de keus werden ge- wteld soldaat te worden of niet. Van be&derlandsliefde als motief om zich militair verband in den wapenhan- lel te oefenen kan haast geen sprake ijnmaar zoolang, bij weigering van lienstplichten, de wet met gevange- an iisstraf dreigt durft men niet tegen- alzoo, het leger is al- n»en te behouden door dwang, ia I Geeft men nu één gemoeds-be- ^watwaarde de vrijheid, ongestraft zich tan den dienst te onttrekkenhoe- p' leien zullen er volgen? En toch, mag iemand niet straffen een voudig, omdat hij te zeer gehecht is Dian de uitspraak van zijn geweten; n.a.w. onschuldig straffen, om een instelling in het leven te houden, die !e beste menschen in hun hart allicht ^rpincipieel een weinig verfoeien. Wie brengt hier uitkomst, j J De raad is al gegeven, wij meenen van rechtsgeleerde zijde, om den talfan den dienst vrijgestelde te bezwa- vesfen met een moeilijker dienst dan de dezwilitafre, opdat gemoedsbezwaren niet gofullen worden voorgewend. Pij Dit echter, zou dan toch altijd een zijn den eerlijken gemoeds- ezwaarde. d. i. den onschuldige op- ®"rïelegd. En dezen gewetensvollen jj lènsch te deuken, alleen om de min er v er gewetensvollen van liegen af te en ichrikken, het middel, dunkt ons, npast weinig in een, voor zoover dat bij De(»et verplegen van een leger mogelijk rmk, beschaafden staat. eeH Wat ons betreft, wij houden het er z'Voor. de eenvoudigste oplossing zal 'n$rel deze zijn, dat men den werkelijk gjezwaarde vrijstelt zonder meer, na Aflegging; van ,,eed of belofte" voor de lijlflaartoe aangewezen autoriteit. En toeent men, dat in breede kringen on zer samenleving de eerlijkheid zoo ver is zoek geraakt, dat zelfs eed en niet afdoende tot geruststel der wantrouwende overheid kun- .ben geacht worden, welnu, dan geve r men daarenboven nog den waarborg flien dr. Kuyper, met het oog op de atheïsten, tof aanvulling de belofte, wenschte geëischt te n zien. i"1 Deze proef zou, meent het blad, te l^taemen zijn; maar dan op zulk een dat niemand geroepen worde in Tie plaats der heengaanden den dienst- °%licht te vervullen. En mocht de tijd ^aanbreken, zoo zegt zij verder, dat >cj jtengevolge van de vele op dezen pugrond verleende vrijstellingen het le- te weinig manschappen zou over- niihouden om de zoogenaamde lands- civerdediging te kunnen volvoeren (welnu, dan zal er een toestand zijn ^geboren, die geheel andere overleg noodig maakt. Voor 't overige acht het blad de van dienstweigering, uit doofde van gewetensbezwaar, van jjgroote waarde voor de geheele natie. n Zelfs de besten, schrijft zij. de ontwikkelden en meest be- dischaafden, de geloovigen niet minder did an de ongeloovigen, behooren er ltfdankbaar voor te wezen, dat zij daar door gedrongen worden zich reken schap te geven van de juistheid van eer- en zedelijkheidsbegrippen, cPie onder den invloed van een zeer eronvolkomen, in menig opzicht nog Njdierlijk, maatschappelijk leven, als dmoreele axioma's worden beschouwd. het voordeel is niet gering, men zich genoopt ziet, iets lan ger, en meer nadenkend dan gewoon- 3D'lijk, stil te staan, bij de klankrijke nwoorden, die men, als vervulde men heiligen plicht, zoo dikwijls be- a|zigt, om de Christelijke humaniteits- voor bepaalde gevallen niet van ^toepassing te verklaren. Ook vergete men niet, zoo men ooit zal komen tot afschaffing van den oorlog en aanvankelijke verminde ring der wapening, dit bovenal het gevolg zal moeten zijn van een krach tiger opleven van het humaniteits- en rechtsgevoel der natiën zelf, zich open barende in een steeds feller afkeer om zich beschikbaar te stellen ter bedie ning van de militaire machine, waar Yoorwaardeljjke reroordeeling. De invoering van voorwaardelijke veroordeeling, waartoe het departe ment van Justitie schijnt te willen overgaan, acht „De Nederlander" principieel bedenkelijk. „Steeds meer wordt ons de moderne strafrechtsleer opgedrongen, dat niet de daad, de verbreking der rechtsorde moet worden gestraft, maar dat, naar aanleiding van zulk een verbreking, de dader moet worden gecorrigeerd, verbeterd, opgeleid voor het sociale leven. Nog onlangs hebben wij in de N. R. Crt. een verheerlijking van dat systeem aangetroffen, naar aanlei ding van de beschouwingen van ds. Hugenholtz in dé Tweede Kamer. Het schijnt reeds vast te staan, dat „het begrip van betrekkelijke zwaarte der misdrijven zijn terrein verliest om plaats te maken voor dat van de be trekkelijke crimineele geaardheid der menschen." Dat, indien men straft, tevens de straf gebezigd mag worden als mid del van verbetering, ontkent het blad niet, maar wel, dat de overheid, staan de tegenover volwassen rechtsver- krachters, het recht heeft te pogen den dader te- verbeteren in plaats van de daad te straffen. Niet twijfelachtig acht „De Ned." dat allen die principieel en hardnek kig zich tegen de christelijke opvat ting van het recht der overheid tegen over den misdadiger verzetten, over de invoering der voorwaardelijke ver oordeeling zullen juichen als over een overwinning van de moderne Gods geboden en Gods ordening loochenen de strafrechtbeginselen. Het blad hoopt echter, dat, al weet het wel dat vooral onder de katholieken er zijn, die de voorwaardelijke veroor deeling verdedigen nu er zooveel ander werk nog te doen is, de minis ter van Justitie de rechterzijde van dezen twistappel zal willen verschoo- binnen de 50 seconden te rijden. (Het wereldrecord, dat op naam staat van den Noor P. Oestlund, ia 451/5 sec.) zegt de N. R. Crt De Koning is Donderdag gevallen en moest dientengevolge zijn oefenin gen enkele dagen staken. J; C .Greve, van Amsterdam, is ook nog naar Davos vertrokken om deel te nemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Europa. Te Mep- pel, waar Greve het kampioenschap van Drenthe won reed hij de 500 M. in 522/5 sec. vereeniging. Hierover verder uit te weiden is dunkt ons niet noodig, daar de heer Vrugt als declamator alom bij het Haarlemsch publiek bekend is. Ook nu weder oogstte hij een groot succes. Daarna kwam het slotnummer, het bal, dat afgewisseld werd door een danswedstrijd om fraaie prijzen, en daat tot in den vroegen morgen duur de. En hiermede was het 52ste Kop- perfeest, dat uitstekend geslaagd is, geëindigd. Uit Davos wordt aan het Hbld. ge schreven Heden (Zaterdag) sprak ik onze schaatsenrijders Bouma en De Koning. Bouma gaat het heel goed. Als een locomotief vliegt hij over de baan, hedenmiddag altijd maar vyt- achter Gundersen, den Noorschen wè' reldkampioen, die juist was aangeko men. Ook de Franschman De Stoppa- ni en de Engelschman Edginson oefe nen zich op de mooie baan. Letteren en Kunst Naar wij vernemen, heeft Orelio contract gesloten voor een aantal concerten in Indië, en zal hij met September naar Java vertrekken voor den tijd van v'er maanden. Voor het Nederrijnsch muziekfeest te Keulen, in de Pinksterdagen, heeft hij zijn medewerking toegezegd. Louis Bouwmeester zal, naar ons wordt geschreven, binnenkort optreden in het Shafthsbury Theatre te Londen. N. Rct. Rechtszaken Hinderlijk volgen. Advocaat-generaal mr. Noyon con cludeerde heden bij den Hoogen Raad tot ontslag van rechtsvervolging van de twee arbeiders, door de recht bank te Zutphen veroordeeld tot geld boete van f'ó wegens het hinderlijk volgen (art. 426 bis van het Strafwet boek) van den directeur van- een te Deventer verschijnend nieuwsblad, die medeliep met een meisje, dat exemplaren van dit blad rondbracht. De requiranten hadden dit meisje gevolgd om aan dezelfde adressen, waar de courant werd bezorgd, een circulaire te kunnen verspreiden, waarin een tusschen hen en de direc tie bestaand geschil werd uiteen ge zet. Het cassatiemiddel, volgens hetwelk ten onrechte was aangenomen dat het volgen als hinderlijk was te beschou wen, achtte adv.-gen. gegrond. Zich beroepende op uitspraken van den minister van justitie bij de be handeling der stakingswetten in de Tweede Kamer, betoogde adv.-gen., dat voor de strafbaarheid krachtens art. 426 bis niet voldoende is, dat iemand het onaangenaam vindt, ge volgd te worden. Op de subjectieve meening van den gevolgde komt het niet aan, het hinderlijke is het objec tief vereischte van het volgen. Nu had de rechtbank beslist, dat een volgen als hier heeft plaats ge had, waarbij de directeur gedurende een uur op den voet werd nagegaan door de requiranten, voortloopende, als hij voortliep en stilstaande, als hij stilstond, hinderlijk moet worden geacht. Doch in dit op den voet nagaan, voortloopende als men voortloopt, stil staande als men stilstaat, bestaat juist het volgen op zichzelf. Ook de duur van dit volgen maakt het niet tot hinderlijk volgen, zoodat het-ten laste gelegde en bewezen verklaarde- feit niet viel onder het bereik van het toegepaste wetsartikel. Voor het ove rige achtte advocaat-generaal de aan gevoerde middelen van cassatie on gegrond. Uitspraak 8 Februari. Sport on Wedstrijden Hockey. Voor de 2e klasse competitie van den Ned. Hockey Bond zal Zondag a.s. te Heemstede spelen de Haarlem- sche Hockey Club II en P. I. O. D. uit 's-Gravenhpige. Bandy. De Haarlemsche bandy-spelers zijn in Davos niet gelukkig geweestzij zijn reeds in de eerste ronde van de internationale wedstrijden uitgeval len, daar zij voor de Engelsche club „Prince's" met 3—0 het onderspit moesten delven. Dezen uitslag deelden wij gisteren avond per bulletin mee. Een oefenwedstrijd, Zondag gespe tegen deze zelfde club, werd gewon nen door de Haarlemmers met 63. Jammer, dat het niet andersom is geweest Automobilisme. De Engelsche veiligheidsdienst, in Londen gewoonlijk „Scotland Yard" genoemd, heeft zes automobielen ge kocht, ten einde de ambtenaren in de gelegenheid te stellen, dieven en an dere misdadigers snel te achtervolgen. De Amerikaansche records zijn op 31 December door Nestman verbeterd en voor de mijl gebracht op 571/5 sec. voor den kilometer op 351/5 sec. Schaatsenrijden. Het is Bouma en de Koning bij hun oefeningen te Davos al herhaaldelijk gelukt, de 500 meter, zonder spurt, Vervolg Stadsnieuws Zaak Terwey. Vanwege het landelijk comité inde zaak-Terwey is een adres ter teeke- ning rondgezonden, waarin eerst de reden van Terwey's dienstweigering uiteen gezet wordt, hetgeen gevolgd wordt door Ondergeteekenden meenen de aan dacht van alle weidenkenden in den lande van elke richting te moeten vragen voor de zaak van den dienst weigeraar om des gewetens wil. Zij wenschen niet het militairisme, noch het anti-militairisme te berde te bren gen, doch zij wenschen aan de orde te stellen de vraag Heeft de Staat niet alleen het recht van den sterkste maar ook het zede lijk recht van dwingend op te treden tegenover de gemoedsbezwaren van burgers, die in volkomen trouw aan hun geweten, weigeren een daad te doen, die, hoewel voorgeschreven door den Staat, in strijd is met hun ne godsdienstige en zedelijke overtui ging. Mag de Staat gemoedsbezwaren ontkennen, straffen, smoren Zij meenen deze vraag met een krachtig neen te moeten beantwoor den en een protest in het leven te roepen tegen de lange en harde ge vangenisstraf, waarmede de dienst weigeraar om des gewetenswil wordt bedreigd. Zij meenen ook, dat een weg ter voorkoming aan het verwijt en aan het gevaar van te kweeken dienst weigeraars. die niet in hun gemoed overtuigd zijn, doch aan de lasten en gevaren van den militairen dienst wenschen te ontsnappen is aange wezen in het scheppen van een tak van werkzaamheid ten bate van de gemeenschap (als voorbeeld staat hun voor den geest verplichte arbeid bij grondontrinning van rijkswege),waar aan geen enkel voordeel verbonden is dan het behouden van een onergerlij ke consciëntie. Zij roepen allen op die kinderen, leerlingen, of jonge vrienden heb ben, aan wie zij trouw aan het ge weten inprenten als hoogste levens wet, teneinde gezamenlijk een bewe ging te verwekken, die uitloopen zal op de erkenning door den Staat van het goed recht van den dienstweiger aar om des gewetenswil. En wel op grond hiervan, dat de samenleving op ieder gebied alleen recht goed ge diend kan worden door menschen die in al hunne levensuitingen durven en kunnen handelen naar de eischen van hun geweten." Het adres is reeds door tal van per sonen onderteekend, waaronder ook enkele Haarlemmers. Officieel maakt de burge meester bekend, dat Dinsdag 19 Ja nuari de herstemming zal plaatsheb ben ter vervulling van de vacaturen in den Gemeenteraad, districten I en III resp. tusschen de heeren Lasschuit en Pahud de Mortanges, en Florijn en Loosjes. Gelegenheid tot stemming be staat weer van 85 uur in dezelfde lokalen als de vorige maal. Koppermaandag. Maandagavond werd in den Schouw burg het 52ste Kopperfeest gevierd door de Typografische Vereeniging „Tot Nut en gezellig verkeer". De waarnemend voorzitter opende het feest met het welkom toe te roepen aan de leden en bracht daarna ver slag uit over het afgeloopen boekjaar. Spr. wees er op dat aan ziekengeld uit de kas was uitgekeerd 854. hulpfonds ƒ108.— en' aan verplichte bijdragen 180, te zamen een bedrag van 1142. Naast al die uitgaven was nog heden een gift van 10 ontvangen van een onbekenden gever. Vervolgens werden eenige liederen, getiteld „Goeden Nacht", „Ossian" en „Wiegelied" door het Zangkoor on der leiding van den directeur den heer W. A. Ivwantes" donateur der veree niging op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Daarna werd opgevoerd het tooneel- spel „John de Bedelaar", in 9 taferee- len, dat zeer tot genoegen van de le den werd vertolkt, hetgeen bleek uit het luide applaus, dat na ieder tafe reel, en aan het einde weerklonk. Na de pauze kregen we drie comi- sche scènes, getiteld„Mijn eerste kermis-avontuur", „Hoera voor de Koningin" en ..Hoe moeder Knol het Volkslied zong" alle voorgedragen door den heer A. M. Vrugt, lid der zegd moest worden, daar eischer en gedaagde nu evenveel recht op de dieren hadden. Gisterenmiddag waren de slagboomen van het spoor aan den overweg bij het Kenaupark weer zoo lang gesloten met het oog op het rangeeren van een goederentreintje, dat het publiek, ongeduldig geworden, de boomen openwierp en de baan overstak. Gisterenavond te 7 uur werd alhier de brandweer gealar meerd voor een brand in de Kruis straat. Dit bleek evenwel een loos alarm. Ernstige mishandeling. Heden had in het Paleis van Justi tie de instructie plaats tegen een vier tal personen, verdacht van mishande-i ling van den overwegwachter B., in den laten avond van Zondag 3 Ja nuari. Zooals men weet zijn de woestelin gen toen zijn woning in de Generaal Bothastraat binnengedrongen, en hebben zij met hun vieren den man. zonder de minste aanleiding, zooda nig toegetakeld, dat hij gedurende enkele dagen vrij ernstig ongesteld is geweest. Ook heden was hij nog niet in staat om te loopen en moest per rijtuig naar het gebouw in de Jans straat worden gebracht. Zijn hoofd zat nog geheel in ver band. Tevens werd instructie gehouden ?n de zaak van J. W. zonder vaste woon plaats en J. J. van E„ wonende Ring dijk te Haarlemmermeer, beschul digd van diefstal van hout op Bosch en Vaart. Bekeurd. Tegen een tapper is proces-verbaal opgemaakt omdat zijn tapperij na middernacht geopend was. Tegen de aldaar aanwezige bezoekers is mede proces-verbaal opgemaakt. Gevonden voorwerpen: een zilveren knipje, waarin 3. post zegels, een parapluie op een stembu reau achtergelateneen portefeuille waarin eenige portretten, een grijze heerenhandschoen, een zilveren ring met blauw steentje, haarwerkeen gouden ring met diamant, een tricot handschoen, een bril in étui, een lin nen dekzïjl, een gouden oorbel. BeSedigd. Ter terechtzitting van de Arr. Recht bank alhier van 12 Januari 1904 zijn beëedigd de heeren Mr. H. Tuymelaar te Bloemendaal als advocaat bij deze Rechtbank Mr. A. A. Stheeman alhier als pro cureur bij deze Rechtbank. Heden zijn alhier door Jan Hageman wonende Rolland Over- veen, nog versche jonge wortelen p. bos aan de groentenmarkt gebracht en opgekocht door den commissionair Tienus van Leeuwen en Jac. Huy- boom. Spoorwegambtenaren. De Haarlemsche Vereeniging van Spoorweg-ambtenaren geeft op Zater dag 23 Januari een kinderfeest in het Brongebouw. Na afloop daarvan is er bal voor de grooten. Inbraken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken in twee tijdelijk on bewoonde villa's te Aerdenhout. Door verbreking van een glasruit, heeft men zich toegang verschaft tot de ééne en door middel van een valschen sleutel tot de andere villa. Uit villa „Eik en Duin" werd een dolk, welke in een kast lag, ontvreemd. Overi gens was er niets in het huis aanwe zig. Uit villa „Eik en Hof" heeft men behalve een buks, een karpet ter waarde van 100 medegenomen. De Politie te Bloemendaal heeft een onderzoek ingesteld, tot dusverre zon der resultaat. Uit de Omstreken. Bloemendaal en de Eleetrische Tram. Gemengd Nieuws Mevrouw Maybrick, de schoone en rijke Amerikaansche die in August's 1S89 te Liverpool wegens vergiftiging van haar man ter dood werd veroor deeld, welke straf in levenslang w d veranderd, zal volgens een bericht uit Washington in Juli vrijgelaten worden. In Amerika zoowel als m Engeland zijn er velen, die nooit op gehouden hebben in de onschuld van de veroordeelde te gelooven. Telegrammen Eenquaestie over koeien. In Broek en Waterland bestaat de gewoonte om wanneer men iets over gespaard heeft, dit niet te brengen naar de Spaarbank, maar daarvoor koeien te koopen, al heeft men voor stalling ook niet de minste gelegen heid. Want deze stalling is gemakkelijk te krijgen bij huurlieden of vrienden tegen vergoeding van melk en mest. En zoo was het dan ook dat zeke re Bergen aldaar een tweetal koeien kocht ,en zelf geen plaats daarvoor hebbend, de dieren onder de boven genoemde voorwaarden afstond aan zijn buurman de Boer. Doch wat wilde nu het geval. Toen Bergen later zijn beesten terug wilde hebben, weigerde de Boer ze af te geven omdat hij be weerde in de maand December door betaling van ƒ80 aan Bergen, mede eigenaar der dieren te zijn geworden. Dit laatste werd door Bergen ontkend. Er ontstond een twistgeschrijf over deze zaak in de bladen; de Boer werd voor oplichter uitgemaakt en het slot der historie was eene procedure door Bergen tegen de Boer ingesteld. In deze zaak werd nu heden voor de Haarlemsche Rechtbank gepleit. Voor eischer (Bergen) trad op Mr. Merens voor gedaagde (de Boer) Mr. Mout- haan. Mr. Merens, meenende dat gedaagde in gebreke gebleven is te bewijzen dat hij mede-eigenaar is geworden, terwijl bij het aangaan der overeen komst eischer alleen eigenaar der dieren was, beriep zich op 'een uit spraak der Rechtbank te Groningen van 12 Mei 1893, die aan een hotel houder het recht ontzegde om goede ren, welke door een logée aan hem waren afgegeven, in pand te houden, toen de logée zonder betaling was vertrokken. Een dergelijk geval doet zich voor. De koeien zijn afgegeven tegen vergoeding van melk en mest, en moeten dus op eerste vordering van den eigenaar weer afgegeven, tenzij kan worden bewezen dat de heesten door den eersten eigenaar verkocht zijn. Dit is niet het geval, en derhalve vordert pleiter het verzoek van eischer om eene schadevergoeding van ƒ300 in te willigen. Mr. Mouthaan bestreed krachtig de meeuing van zijn collega, en zeide dat gedaagde bij andere dorpsgenoo- ten was geweest om 80 te leenen om mede-eigenaar der dieren te worden. Z.i. stond dit laatste dus vast en meende hij dat derhalve de eisch ont Men schrijft ons Over de exploitatie van de Electri- sche tram naar Haarlem zijn we hier niet best te spreken. Er zijn n.l. zulke vreemde voor schriften en bepalingen, dat men zich dikwijls zou wanen te reizen in een grooten internationalen spoortrein. Zoo b.v. houdt de Electrische tram er haar eigen tijd op na. Het is geen Greenwichtijd (wanneer zullen we in Holland hier toch van bevrijd raken) geen Amsterdamsche tijd. geen Haar lemsche, geen Bloemendaalsche, men weet niet waaraan zich te houden. Er zijn een paar slecht loopende klokken en de tijd, die zij aanwijzen, is de tijd van de Eerste Nederland- sche Electrische Tram-Maatschappij. Gevolg van deze slechte tijdre- geling, die altijd zóó is, dat hij een paar minuten vóór alle tijden het uur van vertrek aanwijst, is een doorloo pend te laat komen van veel passa giers, gevolg daarvangeldverlies voor de Maatschappij. Dan het gebrek aan een behoorlijk wachtlokaal. Vroeger was er één maar sinds daaraan door den burgemeester „vergunning" is verleend, kan men daar niet wachten, omdat men ver plicht is, iets-te gebruiken. Dan de bespottelijke regeling van de overstapkaartjes. Verbeeldt u, als men een overstapje naar Haarlem neemt, is men verplicht óf aan het Stationsplein óf aan het Kenaupark in te stappen. Loopt men b.v. even door en wil men aan den Zijlbrug in stappen, dan moet men een kaartje extra nemen, en omgekeerd evenzoo, wanneer men uit Haarlem komende met een overstapje doorloopt tot den Singel of het Kleverpark, dan is het overstapje niet meer geldige en wordt men gedwongèn, wil men er niet uit gezet worden, waartoe het personeel pertinente instructies heeft, dan maar weer een enkele reis te betalen. Zoo ook met de abonnementen voor schoolgaande kinderen moesten die onderteekend worden döor het Hoofd der school, maar toen door een der abonnés gevraagd werd, welke van de verschillende onderwijzers (school, piano, viool, dans, gymnastiek, enz.) de kaart moesten onderteekenen, werd de dwaasheid er niet van ingezien en de bepaling gehandhaafd. Ook moeten de abonnementskaarten door den houder onderteekend wor den en worden de kaarten van het oude jaar met 1 Januari voor nieuwe verwisseld, een voorschrift, dat zelfs bij onze grootc Spoorweg-maatschap pijen niet bestaat, ten minste niet bij de Hollandsche Spoor. Gevolg van die belachelijke bepaling is, dat met 1 Januari verschillende abonnés nog niet in 't bezit zijnde van hun nieuwe kaart of vergeten hebbende deze te onder teekenen, gedwongen werden kaartjes te nemen, of anders „er maar uit". Dit uitzetten of dreigen er mee, komt zoo dikwijls voor, dat wij Bloe mendalers ons wel eens afgevraagd hebben of de Electrische eigenlijk een onderneming is, die voor haar ple zier.maar wagentjes laat rijden ener liever geen passagiers in heeft. De weinige behoefte aan passagiers blijkt ook duidelijk aan de gering schatting, die van de zijde van het personeel, het publiek ten deel valt, dat dankbaar mag zijn, te worden medegenomon, wanneer het ten minste op de ondubbelzinnigste wijze heeft doen blijken, dat zij wenschen mede te rijden. Herhaaldelijk komt het toch voor, dat dagelijksche passagiers, die be kend staan van niet alles over hun kant te laten gaan en wel eons,aan merkingen maken, door het personeel aan den weg worden staan gelaten, omdat zij bijv. op het oogenblik, dat zij het teeken gaven, dat zij wensch- ten mede te rijden, niet op de plaats stonden als daarvoor door de directie aangewezen. Het gevolg van de toepassing van al deze draconische bepalingen stemt het publiek onaangenaam, wreekt het op het personeel, door het niet geven van fooien cn roept daardoor een toestand in 't leven die ook ten slotte voor de directie niet aangenaam kan zijn, ook al verbeeldt deze zich de ..Eerste Electrische Tram-Maatschap pij van de wereld" te besturen. Wij. Bloemendalers, houden niet van al die grootdoenerij, we worden graag goed en eenvoudig bediend en hopen, dat deze regelen de directie eens tot nadenken zullen stemmen. DE TOESTAND IN HET OOSTEN. LONDEN, 12 Jan. Uit Peking wordt aan de -.Times" gemeld, dat de Cni- ncesche gezant te Tokio telegrafisch en op verzoek van den Japanschen minister van binnenlandsche zaken, aan prins Tsjing mededeelde dat het tweede Russische antwoord op de Ja- pansche voorstellen in Tokio ontvan gen is, maar zoo ongunstig is, dat het door Japan niet kan worden aangeno men indien Rusland niet toegeeft zal Japan zich gedwongen zien dadelijk naar de wapenen te grijpen. DE TOESTAND IN DEN BALKAN. WEENEN, 12 Jan. In de Oosten- rijksche delegatie verklaarde Golu- chowsky dat, naar de mogendheden meenen twee jaar voldoende zullen zijn om de contróle-maatregelen voor Macedonië uit te voeren. Wat Servië betreft zeide hij Wij hebben merkt, dat de Koning onze raai vingen niet voldoende ter harte nai onze vertegenwoordigers kunnen betrekkingen aanknoopen met de per sonen die hem omgeven. Amsterdamsche Beun door bemiddeling van de tirma TAN VLOTEN A DE VRIES Gister. Haden. li-11 Jen- DL lj lil. middenk. openiutrak. Gert Intern. Landsijndicaat Aand Koninkl. Petroleum 479 Moeara Enim 88?/g Sumatra Palembang 60 Cert Preferente Peruvian Corp 18^/3518'/« ~"v- 67»/„ 661/, 20*/4 20»/, Cm Atchison Topeka Denver Rio Grande Erie K- C. Southern pref do. Om Missouri Kansas Tejrae New York Ontario Western Norfolk en Western 8outhern Pacific Southern Rails Union Pacific Waba9h £m 8teel Corporation Rock Island Mexican National New Orleans 4% Couv Union bonds A and. Ned. Indische mijnbouw Gew Shell Trading St ff/, 36'/» 30 i'"1st i 2l*/> -Plu 571/, 4846 201/H 19U/W 78l/f 77*/, 19«/i 361/g ll' lfl I*/, 22U/i«21»/i. S*/* »l. Stoomvaartbericliten. General (thuisreis) passeerde 11 Jan. Gibraltar. Kronprinz (uitreis) vertrok 10 Jan. van Las Palmas. Oengaran, van Rotterdam naar Ja va, pass. 9 Jan. Fortespuria. Solo vertrok 12 Jan. van Padang naar Rotterdam. Burgerlijke Stand ZANDVOORT. Alhier heeft zich eene commissie ge vormd voor inzameling van gelden voor het huldeblijk aan H. M. de Ko ningin-Moeder, die bestaat uit de hee ren J. Beeckman, voorzitter. H. M. Baron Collot d'Escury, D. Driehuizen A. Groen, M. Koning, W. van der Werff en P. L. de Vries, secretaris penningmeester. Bevallen Jan. 9. A. HouwelingBosma, z. 11. H. E. van B tl urenvan Feggelen, d. M. van der Ploeg—Hof, d.12. J. GremersBrijker, z.S. Walkier van Beusekom, z. Overleden Jan. 11 J. A. Nessen, 2 j., z. Ursu- lastraat; E. Nijssen—Vet, 23 j„ Gast- huisstr. J. van Dijk—Verhaagen. 59 j„ Fr. Halsstr. Faillissementen. Opgeheven de faillissementen we gens gebrek aan actief van M. Duim, winkelier in kruideniers- en grutterswaren, wonende Nieuw- straat 6. J. Ch. B. Kalff, huisschilder, wo nende Kinkerstraat 281. O. J. Snel, los werkman, wonende Lindenstraat 3. Failliet verklaard6 Jan. W. F. Kips, kruidenier, Amsterdam. Mr. P. Coninck Westenberg. 6 Jan. F. Assie, zonder beroep, N. Leliestraat 60, Amsterdam, Mr. P. Coninck Westenberg, rcchter-comm. 8 Jan. R. H. J. de Lange, particu lier te Delft. Mr. J. F. v. d. Lek de Clercq, rechter-comm. Geëindigd het faillissement H. Th. G. Koster te teiden door het verbin dend worden der eenige uitdeelings- lijst. Marktnieuws Haarlem, 11 Januari 1904. Op de heden alhier gehouden boter markt waren aangevoerd 72 K. G. boter, verkocht 72 K.G. ƒ1.45—ƒ1.50 per K.G. 36 biggen, verkocht 30, ƒ8 5 per stuk 6 schrammen, verkocht 6, 13 Tot 20 per stuk. Haarlem, 11 Jan. 1903. Op de heden alhier gehouden groen ten- en vruchtenmarkt waren aange voerd 23 H.L. appelen, verkocht 18 H.L. 8ƒ14: 7 H.L. peren, verkocht 7 H.L. 7ƒ12: 1500 roode kooien, verkocht 1000, ƒ3—ƒ6; 2000 savoy e kooien, verkocht 2000, ƒ2—ƒ4; 700 bloemkoolen, verkocht 500, 8—20 49 zakken spruitkool, verkocht 49 zak, ƒ1.20ƒ2; 51 bos wortelen, Verkocht 51 bos, ƒ0.50—ƒ0.60.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 3