NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. :e e De Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6303 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 19 JANUARI 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>£ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiên 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. 3* Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiên en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. P«)' en) Ij Haarlem's Dagblad van 19 Januari bevat o. a. Bnitenlandsch Overzicht, Muziek- van Philip Loots, Binnenl.- gemengde- en Sportberichten. "Hfieuws uit Haarlem en Omstreken. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Bnitenlandsch Overzicht Geen stap komen we verder in het VERRE OOSTEN. [en laat elkaar de tanden zien en iderhandelt. En afgaande op den ifdtoon van de berichten, die we r laten volgen, zouden we zeggen, it door onderhandelingen de zaak it een oplossing zal komen. Menoor- leele zelf Het Russisch telegraafagentschap ;ldt uit Wladiwostok, dat daar een Berucht verspreid wordt, volgens het welk alle mogendheden Japan hebben voorgehouden, dat het den status quo (moet handhaven en dat een verbreken jan den vrede niet wenschelijk is. Volgens officieuze beriehten uit Pe tersburg zal het antwoord van Japan [heden door de Aziatische Commissie irden onderzocht. Het nieuwe ant- )rd van Rusland zal Dinsdag of 'oensdag aan de regeering te Tokio rorden verzonden. De Russische gezant te Parijs sein de den minister van Buitenlandsche Zaken Lamsdorff den uitslag van zijn onderhoud met den Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken Dél- cassé. Men gelooft algemeen, dat dit onderhoud van grooten invloed zal njn op den inhoud van Ruslands pieuwe antwoord. Van China's neutra liteit in geval van oorlog is men thans [jeker. Uit Port Arthur wordt gemeld, dat b openbare meening in China opti mistisch gestemd is, evenals de Pers. Alleen de correspondenten der Engel- Bche bladen blijven hierop een uit sondering maken. Het te Brussel verschijnende „Me- irial Diplomatique" publiceert den _ioud van het handelstractaat, tus- :hen China en Japan gesloten. In Art. 1 stemt Japan toe, voor den nvoer zijner waren in China de sur- axe te betalen, waartoe de mogend- leden zijn overeengekomen als scha- tevergoeding voor het afgeschafte Li- dn-recht. Betreffende de overige in- foerrechten wordt Jepan gelijkgesteld met de andere mogendheden, die met China een tractaat hebben aangegaan. In artt .2 tot 5 wordt aan Japan het recht toegekend, de Chineesche ri vieren te bevaren en in de havens te [ankeren. Voorts wordt de bescherming toegezegd van het eigendomsrecht der Uapansche handels- en fabrieksmerken en van den letterkundigen en artistie- ken eigendom. In artt. 6 tot 8 belooft China zijn stelsel van maten en gewichten, be nevens zijn muntstelsel te wijzigen, ten einde het handelsverkeer te ver gemakkelijken. Ook zal het in zijn scheepvaart - reglementen veranderin gen aanbrengen ten gunste van Ja pan. Art. 9 bepaalt, dat het gouverne- ment, de onderdanen ,de handel, de scheepvaart en de eigendommen van "papan en de Japanners, van welken aard ook, in China dezelfde voorrech ten zullen genieten als de gouverne- menten, onderdanen enz. van elke an- I Sljdere natie. I |j| In art. 10 verbindt China zich om «Moekden en Ta-Toeng-Kow onmiddel lijk open te stellen voor den interna tionalen handel en als verblijfplaat- sen voor vreemdelingen. Voorts geeft China de toezegging ook op justitieel gebied belangrijke verbeteringen in te voeren. Dit verdrag is een beslist succes voor Japan, daar hierdoor zijn goede ver standhouding met China verzekerd is en Rusland voor een voldongen feit komt te staan. Men beweert, dat het Amerikaansch Chineesche handelsverdrag betreffen de Mantsjoerije bijna gelijkluidend is. De Duitsche Keizer heeft Zaterdag in zijn kwaliteit van koning van PRUISEN den Landdag geopend. De kroonprins, de andere prinsen en de ministers waren tegenwoordig. De keizer nam uit handen van graaf von Bülow de troonrede in ontvangst, welke hij met luider stem voorlas. De keizer werd bij zijn binnenkomen en heengaan met stormachtige juich kreten begroet. De troonrede spreekt eerst den dank konings jegens de Voorzie nigheid uit voor Zr. Ms. spoedige ge nezing en bedankt ook het volk voor zijn innige deelneming. Nadruk wordt gelegd op den beteren toestand van 's lands geldmiddelen en op de nieu we vleug van beterschap op oecono- misch gebied, welke ook blijkt uit het drukkere spoorwegverkeer en de stij ging van de inkomsten. Het dienstjaar 1903 zal sluiten met een ha tie saldo, en op de staatshuis houding voor 1904 is het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven her steld. O. m. wordt voorgesteld de voortzetting van den grooten scheep vaartweg tusschen Berlijn en Stettin, de normalisatie van een deel van de Oder, de verbetering van het vaar water van Oder en Weïchsel, einde lijk de aanleg van een waterweg van den Rijn tot Hannover. Het Heerenhuis heeft Zaterdag zijn eerste vergadering gehouden in het nieuwe gebouw. Von Bülow sprak het vermoeden uit, dat het Huis, waarin zooveel er varing en inzicht vertegenwoordigd zijn, voortdurend met warme vader landsliefde en toewijding aan den koning, de landsregeering zou steu nen oni het heil van het koninkrijk te bevorderen. Hij eindigde met den wensch, dat het Huis steeds een toon beeld moge zijn van Pruisische ge zindheid, van Pruisischen geest, en dat het een gezindheid moge helpen bevestigen die samengevat kan wor den in deze woordenIn Pruisen de koning vooraan, Pruisen in Duitsch- land voorop en Duitschland in de wereld vooraan. In ZUID-WEST-AFRIK A ziet het er op het oogenblik voor Duitschland tengevolge van den op stand der Herero's niet rooskleurig uit. Volgens ingekomen berichten uit Windhoek gedateerd van 14 Januari, wordt Okahandja ernstig bedreigd, en zijn de pogingen tot ontzet, van Wind hoek uit ondernomen, mislukt. Windhoek zelf wordt bedreigd, met vele verliezen is de landsstorm er binnengerukt. Er wordt terstond om hulp gevraagd. De Herero's hebben zich door plun dering goede paarden en wapenen verschaft. Uit Swakopmond wordt gemeld, dat een troep inboorlingen van Okpjova en Johan Albrechtshöhe op marsch is naar Karibib. De expeditie van luite nant Laulschats moet gister avond behouden te Karibil aangekomen zijn. De expeditie ven luitenant Zülow, met 120 geweren, verkeert evenwel naar allen schijn in gevaar bij Waldam De Duitsche regeering is overge gaan tot de mobilisatie van een deta chement mariniers, groot 250 man, benevens hun officieren, om naar Dómaraland te worden gezonden. Een tweede detachement zal vier mitrailleuses medevoeren. De troepen zullen worden vervoerd met een boot van den Norddeutschen Lloyd, die a.s. Donderdag van Wilhelmshaven zal vertrekken. Stadsnieuws FBASS 0NDRICEK. Wie den vioolvirtuoos Frans Ondri- cek èn op het laatste Bachconcert èn op de matinée van Zondagmiddag in het Brongebouw hoorde, zal, houd ik ervoor, dezen laatsten keer een nog grooter indruk van Ondricek's over weldigend kunnen hebben opgedaan dan de eerste maal. Hier, in de kleine zaal, behoefde geen enkele finesse van toon en toonfiguur voor het opmerk zaam oor verloren te gaan. Er waron niet al te veel toehoorders, maar allen schenen vol belangstelling en aan dacht. Mij dunkt, de kunstenaar, die zoo enorm veel te geven en absoluut niets te verbergen heeft, moet zich in dezen meer intiemer kring van kunst beoefenaren en kunstvereerders zoo recht in zijn milieu gevoeld hebben. Ik hoorde hem een interessante en voor beide samenwerkende instrumenten (viool en piano) hoogst dankbaar ge schreven Suite, van Goldmark en een zeer bekend Concert, van Paganini voordragen. Het eerste werk wint het in muzikaal gehalte verre van het tweede en het werd met zoo veel warmte, geest en karakter ge speeld, dat het een groot en onver deeld genot gaf. Bij het Concert aar zelde om 't zoo uit te drukken de belangstelling tusschen de muziek zelf en de uitvoering en koos al spoe dig partij voor de laatste. Maar deze virtuose krachtsuiting was dan ook gewoon een wonder een aaneen schakeling van wonderen, want bijna iedere volgende phrase bracht een overwinning, die de vorige overschit- terde. Als het niet te oneerbiedig is bij deze tot het uiterste gedreven tech niek aan sport te denken, dan is het toch een zeer edele sport, die tegelijk de spieren van den geest en die van het lichaam sterkt en staalt. En bo vendien, wie kan de juiste lijn trek ken tusschen techniek en poëzie Bei de zijn immers onafscheidelijk als ziel en lichaam. Ik wil wel bekennen, dat de technische buitensporigheden van dezen man mij hebben geïmpo neerd misschien omdat zij bij hem de natuurlijke, ja noodzakelijke uiting schijnen van een opgehoopte kracht, zooals bliksemflits en donderslag de natuurlijke ontlading is van de on weerswolk. De heer Josef Famera, die nog steeds den virtuoos op zijn tournées als ac- compagnateur vergezelt, heeft den grooten dunk, bij zijn eerste optreden ten onzent in het voorgaande of vóór-voorgaande concertseizoen ge geven, schitterend gehandhaafd. De heer Famera heeft in zijn optreden iets humoristisch. Met het gezicht en de houding van een terdoodveroor- deelde betreerdt hij het schavot par don het podium. Ware doodsangsten schijnt hij uit te staan om toch maar die simpele begeleidingsfiguur tot haar recht te brengen. Met de gelaten heid der wanhoop gaat hij straks het een of ander virtuosenstuk te lijf en, na de toejuichingen van zijn audi torium in de grootste bedruktheid te hebben afgewacht, keert hij terug naar de solistenkamer, waar hem een nieu we vorm van marteldood schijnt te wachten. Maar de menschen, die hem hoorden spelen, beseffen en gevoelen hoe zij hier zaten tegenover een man van groote gaven en rijk en innig ge moedsleven. Want inderdaad, de heer Josef Famera is een waar en zeer sympathiek kunstenaar. PHILIP LOOTS. Secretarie. B. en W. stellen den Raad voor om den gemeente-secretaris te machtigen bij wijze van proef, de secretarie in plaats van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure geopend te houden an des morgens 9 tot des namiddags 2 ure. In een toelichting zeggen zij Ten einde de steeds toenemende werkzaamheden op de gemeente-secre tarie zoo goed en zoo snel mogelijk te doen verrichten, komt het ons met den secretaris gewenscht voor den ambtenaren gelegenheid te geven zich iederen dag eenige uren ongestoord aan. hunnen arbeid te wijden m. a. w. de secretarie slechts gedurende een deel der kantoor-uren open te stellen voor het publiek. Nu het secretariewerk des morgens ten negen ure wordt aangevangen, zoude een regeling getroffen kunnen worden, waarbij tevens aan een in dertijd in Uwen Raad kenbaar ge maakt verlangen n.I. om het publiek vroeger op den dag te woord te staan, zoude kunnen worden tegemoet- ge komen. Wanneer de secretarie van des mor gens- negen tot des namiddags twee ure geopend zoude zijn en de ambte naren na twee uur rustig konden doorwerken, zouden de zaken waar schijnlijk sneller en geregelder dan nu kunnen Worden afgedaan, zonder dat, naar onze meening, daardoor bezwaar zoude ontstaan voor dat ge deelte van het publiek, dat zijne be langen persoonlijk komt behartigen. In ieder geval komt het ons wensche lijk voor eène proef in deze richting te nemen. Het is daarom dat wij Uwen Raad in overweging geven den secretaris te machtigen, bovenbedoelden maat regel tijöelijk in te voeren. sche aanbestedingen. 10. Id. id. aanvulling raadsbesluit d.d. 5 September 1893 no. 7. 11. Id. L. Modoo en J. L. E. I. Kleij- nenberg, vergoeding pensioensbijdra gen aan onderwijzend personeel. 12. Id. B. en W.W., adres H. Kra mer, vergunning dempen sloot en hebben uitgang Kleverlaan. 13. Id. id. opslagplaats materialen Leidsche Plein. 14. Id. id. beschikbaarstelling gel den oprichting gemeentelijke zwem en badinrichting. uitgevoerd met welwillende medewer king van de heeren Ruijsenaars, Bol- derdijk en Lamfers bloemisten alhier. De entréeprijzen zijn voor beide da gen le rang 1.50, 2e rang f 1.3e rang /0.50. De toegangskaarten zijn van heden af verkrijgbaar bij de H.H. Boekhandelaars. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 20 Januari 1904 des namiddags ten 1ure. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrief nieuw in komend lid. 3. Voortzetting behandeling voor stel van B. en W.W. vaststelling re glement voor werklieden en daarme de gelijk gestelden in dienst der ge meente. 4. Voorstel B. en W.W. machtiging wijziging openstelling Bureaux Se cretarie bij wijze van proef. 5. Id. id. adressen S. van den Bos, behouden uitbouw. 6. Id. id. adres P. J. Schwartz, be houden bovenbouw stadsmuur Am- sterdamsche Poort. 7. Id. id. nadere regeling jaarwed de Directeur H. B. scholen met 5- en 3-ja.rigen cursus. 8. Id. id. wijziging verordening re gelende den rang enz. kader politie. 9. Id. id. machtiging onderhand- Een Woesteling. Zondagavond omstreeks half elf begaf zich een tweetal employé's der E. N. E. T., vergezeld van hunne vrouwen huiswaarts, toen zij geheel onverwachts in de Schouwtjeslaan, tusschen Wagenweg en Brug, werden aangevallen door een in staat van dronkenschap verkeerende polder werker. Zonder de minste aanleiding vloog de woesteling met een mes in de hand op de beide mannen af, en bracht den één een steek in borst en arm toe, den ander een snede over het gelaat. De aanval was zoo onverhoeds, dat aan verdedigen op het eerste oogen blik niet te denken viel. De polderwerker toch zwaaide eeni ge stappen vóór het viertal uit, en juist wilde men hem voorbij stappen, toen de man zich plotseling omdraai de en de bovengenoemde steken toe bracht. Na van hun eersten schrik eenigszins bekomen te zijn, hebbende beide E. N. E. T.-mannen zich dapper verweerd en den woesteling met eene parapluie zoodanig toegetakeld, dat het voor de Politie, die met de zaak in kennis is gesteld, niet moeilijk zal zijn den dader te vinden. Dat hij zijn welverdiende straf niet ontga Het Uitvoerend Comité voor de feestviering ter eere van H. M. de Koningin-Moeder op 22 en 23 Januari a.s. in de Groote Zaal van de Socië teit ,,de Vereeniging" deelt ons mede, dat het volgende programma voor de beide dagen is voorgenomen Vrijdag 22 Januari De oude Vaandrig, blijspel in twee bedrijven, opgevoerd door onderoffi cieren van het bataillon infanterie, alhier in garnizoen. Solozang door mej Voordracht van M. L. H. J. Lam berts Hurrelbrinck uit Amsterdam. Optreden van den bekenden dich- ter-zanger J. H. Speenhoff. Tableau vivant onder directie van den heer E. von Saher met medewer king van jonge dames. De orkestnummers worden uitge voerd door het orkest van den heer C. P. W. Kriens. Zaterdag 23 Januari. De oude Vaandrig, als boven. Optreden van den populairen cou pletzanger Abraham de Winter. Vocaal-Quartet Mevrouw Mej. Scholten, G. Zaltman, C. Phlip- peau. Optreden van den bekenden dichter- zanger J. H. Speenhoff. Tableau vivant, als boven. De orkestnummers door de Harmo nie onder leiding van den heer H. W. Hofmeester. De versiering van de zaal wordt In „De Vereeniging". Zondagavond heeft het Amster damse!) Tooneel, directie J. F. Streng- holt, den bezoekers van „De Vereeni ging" weer een aangenamen avond be zorgd. De zaal was flink bezet, wel een bewijs, dat de heer Strengholt met zijn troep hier nogal gezien is. Ten tooneele werd gevoerd ..De Werkstaking", tooneelspel van Rosier Faassen en Jonge Harten, ofHoe ouder, hoe gekker" een blijspel in drie bedrijven, welke stukken flink en vlug door de spelers werden afge werkt. Dat een en ander in den smaak viel, getuigde het luid applaus, dat na ieder bedrijf weerklonk. Ook n u weer werd het laatste ge deelte van den avond door eenige oneeschoten joneelieden gestoord door hun luidruchtigheid. Schouwburg. Het „Nederlandsch Tooneelgezel- schap", directie Willem Hart, gaf Zondagavond in den Schouwburg een vplksvoorstelling. De zaal was goed bezet, vooral op de lagere rangen. Opgevoerd werd „Teun de Nacht wacht", een stukje werkelijkheid, naar de bekende novelle van Justus van Maurik, door M. Spree. Dit treurspel, doorspekt met eenige tafreeltjes uit het echte Amsterdam- sche achterbuurtleven, vond zeer veel bijval bij de toeschouwers, hetgeen ook te danken was aan het goede spel. Het stuk toch werd op uitmuntende wijze vertolkt, zóó goe^ zóó aandoen lijk, dat velen zich niet konden be dwingen en de tranen in de oogen kregen. De hoofdrollen waren alle in zeer goede handen, vooral de vertolker van de rol van Teun de Nachtwacht, de heer Frans Hart, was uitmuntend, evenzoo Anna, zijn dochter, Mej. Jean- nette Hart. Na ieder bedrijf ontvingen de spe lers een warm en welverdiend applaus vooral na het vierde bedrijf scheen aan de toejuichingen geen einde te komen. Een aanbevelenswaardig plan. Aangezien er vele personen, zoowel melkventers, broodbakkers als bouw vakarbeiders op hunne karweiën en zelfs zij, die op drukkerijen werkzaam zijn, dikwijls genoopt zijn om hun brood des morgens onder den blooten hemel te nuttigen; heeft het Bestuur der Afd. Haarlem van den N. R. K. Volksbond besloten om het Bondsge- bouw, Ged. Oude Gracht 40, dat zoo prachtig in het centrum der stad ge legen is, bij wijze van proef voor iedereen toegankelijk te stellen ter wegneming van dit euvel. Ingaande den lsten Februari a. s. des ochtends van half acht tot 10 uur zal men voor den luttelen prijs van 3 cent in een verwarmd lokaal een ferme kop koffie kunnen verkrijgen. Blijkt het, dat men met dezen maat regel ingenomen is, dan zal men in het vervolg blijven doorgaan, zoo niet dan wordt deze instelling einde Fe bruari opgeheven. Aan de werklieden dus, om dit goede plan te doen slagen sen: Feuilleton. der Naar het Duitsch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 17). Omdat het de moeite niet loonde, antwoordde Bernard met gefronste wenkbrauwen. Ik deelde hem schrif telijk mee, dat ik mijn ontslag inge diend had, want bij mondelinge- me- dedeeling zou er weer een scène tus schen ons hebben plaats gehad en dat wilde ik vermijden. Het kwam voor hem geheel onverwacht, dat weet ik, hij dacht, dat hij mij vast genoeg aan de ketting gelegd had, Kaar als mijn brief koel en beleefd was, dan was de zijne het in nog hooger mate. Hij stelde mijn moeder lijk vermogen voor mij disponibel zooals je weet voerde hij ook na mijn meerderjarigheid daarover nog het beheer, omdat wij twee jaar lang Weg bleven met de „Vineta" en hij zond mij alle afrekeningen en bij lagen. Het beheer was natuurlijkon- berispelijk gevoerd, en de brief was een echte handelsbrief, zoo zou ook mijn bankier hebben kunnen schrij ven. Geen woord over mijn besluit, geen sylabe, het werd eenvoudig doodgezwegen. Dat is zoo zijn ma nier, als hij treffen wilBah wat kan het mij ook schelenWij zullen elkaar in dit leven nooit meer ont moeten. De diep verontwaardigde toon van den jongen man verried, dat het hem toch buitengewoon gehinderd had. Waarschijnlijk had hij liever de hef tigste verwijten ten antwoord gekre gen, dan dit verachtelijk zwijgen, waarin een veroordeeling opgesloten lag. Koei't aarzelde nog eenige seconden, toen zei hij ernstig Ik moet je toch nog op iets voor bereiden, Bernard. Ik ben zooeven bij je meisje aan huis pas tot de ontdek king gekomen, dat de bezitting van prins Sassenburg hier dicht bij ligt en dat hij zelf hierheen komt, anders had ik je vroeger wel een wenk ge geven. Je zult je op een min of meer pijnlijke ontmoeting moeten voorbe reiden, want de „Zeeadelaar" heeft gasten aan boord Oom Hohenfels en Sylvia. Bernard sprong vol verbazing met vlammende oogen van zijn stoel op. Komen zij hierheen? Naar Raans- dal Vermoedelijk aanstaande week al, want zij zouden'heel spoedig na mij vertrekken. Hoe weet je dat Van mijn vader. Ik was nog op Ottendorf, toen de minister hem schreef, dat hij de uitnoodiging van Sassenburg voor zich en Sylvia had aangenomen en spoedig up reis zou gaan. Je zult op die manier een ont moeting moeilijk kunnen vermijden, zij 2ijn toch je naaste bloedverwan ten. Bernard stond voor zich uit te sta ren met somberen blik, men kon het hem aanzien, hoe pijnlijk die tijding hem trof. Toen echter wierp hij trotsch het hoofd in den nek. Welnu, dan zal ik alles trotsee- ren. Het liefst vertrok ik nu dadelijk met jou op de „Freia" naar het Noorden, maar dat zou zeker als vlucht beschouwd worden.Ik gun mijn oom den triomf niet, te denken, dat ik het niet weer durf wagen hem on der de oogen te komen, want dat zou hij stellig denken Ik begrijp alleen niet, dat oom Bernard nog tijd heeft voor zulke reizen. Hij met zijn werk- manie gunt zich anders geen tijd voor zoo iets, hoogstens ging hij jaarlijks enkele weken naar Guntersberg. Hij doet het ook niet vrijwillig, zei Koert, maar zijn eertijds onver woestbare werkkracht schijnt te ver minderen. In den laatsten tijd heeft hij bepaald te veel hooi op zijn vork genomen. Reeds in 't voorjaar had hij een bedenkelijken aanval van uitput ting der zenuwen en een rusttijd in Guntersberg hielp niets, omdat hij bij zijn terugkeer direct weer druk aan 't werk ging. Nu hebben de dok toren hem de keus gelaten tusschen een hem boven 't hoofd hangend ern stig zenuwlijden en eenige maanden van volkomen rust. Toen heeft hij zich tegen wil en dank in het laatste geschikt, zooals papa schreef. Dat geloof ik, spotte Bernard. Het zal hem een moeilijke overwin ning op zichzélf kosten, de schepter ool^ maar voor een paar weken uit de' hand te leggen. Heerschen dat is nu eenmaal zijn element 1 Dus hij heeft de uitnoodiging van Sassenburg aangenomen Ja, en hij kon niets beters doen. In een of andere badplaats, waar hij natuurlijk te bereiken is, laat men hem toch niet met rust, of liever gezegd, hij zou zichzelf die rust toch niet gunnen. Hier in het Noorden is hij ver van al die duizend beslomme ringen, waarmee hij overstelpt wordt en op den „Zeeadelaar" hebben al leen de gasten van den prins toegang. Een langdurig stilzwijgen volgde, de jonge zeeman scheen blij te zijn. dat. de zaak hem van 'thart was, hij had zeker gevreesd, dat zijn vriend er nog meer door getroffen zou zijn. Deze stond daar met over elkaar ge slagen armen en somber gelaat, maar zijn toon was tamelijk kalm, toen hij nu weer opnieuw begon En komt Sylvia ook mee? Wat moet dat zwakke, ziekelijke schepsel tje in hemelsnaam hier in het ruwe Noorden doen Sylvia is nu negentien jaar en dus geen schepseltje meer. Bovendien moet zij tegenwoordig volkomen ge: zond zijn. Waarachtig? Is zij nu al negen tien jaar? In mijn gedachten is zij nog altijd een kind. Zoolang ik nog onder hoog bevel stond, moest ik al tijd de vacantie in Guntersberg door brengen, dat werd mij nooit kwijt gescholden, mijn eenige troost was dan, dat jij tegelijkertijd naar Otten dorf ging en wij bij elkaar bleven. Maar wij moesten in huis altijd stil zijn als Sylvia ziek was, en zij was altijd ziek. Dat ellendige leventje moest onder een stolp gehouden wor den. Ieder tochtje hinderde haar, van elke opwinding waren zenuwpijnen het gevolg en bovendien werd zij door haar vader verafgood. Tegenover zijn vrouw was hij altijd de koele echtgenoot, die zijn plicht niet ver zaakte, alles wat hij aan hart bezat, hing aan dit kleine schepseltje, ik kon het nooit goed begrijpen. Is ze werkelijk gezond geworden? De vraag klonk zeer ongeloovig. Koert fronste de wenkbrauwen. Dat zegt men tenminste. Ik heb Sylvia ook sinds haar kinderjaren niet gezien, maar papa beweert, dat zij dc laatste drie of vier jaren een bloeiend uiterlijk heeft gekregen. Zij zal zeker wel altijd een bfoeikast- plantje blijven, die nooit zoo echt levenslustig wordt, maar zij is zeker wel volkomen genezen, want telkens verluidt er iets van huwelijksplan nen. Zoo vroeg Bernard onverschil lig. Nu, een zoogenaamde goede partij is Sylvia niet. Op Guntersberg heeft zij geen aanspraak en overigens be zit oom Bernard geen noemenswaard vermogen, voor zoover ik weet, maar het is altijd wat waard, den schoon zoon van den eersten minister te zijn. Dat bezorgt iemand kruiwagens. Er zal wel iemand te vinden zijn. die daarmee rekening houdt en 't broei kasplantje dan op den koop toe neemt. Nu sla je de plank totaal mis. lachte Koert. Oom Hohenfels wil hoo- ger op met zijn eenige dochter. Denk je. dat hij één of anderen jongen pretendent kans zal geven, als er een vorstenkroon te wachten is? Een vorstenkroon Meen je Sas senburg Ja, zeker. Reeds tiidens zijn eerste bezoek op Guntersberg in het voorjaar werd daarover gesproken en deze uitnoodiging en het aannemen daarvan schijnt het gerucht te be vestigen. Maar de prins heeft den middel haren leeftijd al bereikt, hij zal wel dertig jaar ouder zijn dan Sylvia. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1