Binnenland Het jubileum vau Koningin Emma De Londensche correspondent van het Hbld. meldt, dat bij verschillen de Nederlandsche heeren te Londen het plan bestaat aan H. M. de Ko ningin-Moeder bij haar aanstaand bezoek aan Engeland een eerewacht aan te bieden. Het denkbeeld vindt algemeenen bijval en medewerking van verschillende zijden. Een twaalf tal ruiters, voor het meerendeel le den der Nederlandsche Vereeniging te Londen, zal deze eerewacht wor men en reeds zijn stappen gedaan om aan te Magen of Hare Majesteit een dergelijke hulde welgevallig zal zijn. was en er geen reden was om hem terug te doen komen. Doch deze hardnekkige verliezer geeft de zaak nog niet op. Fluks schrijft hij ons een brief, waarin hij de onderstelling oppert, dat wij wel een goeden vorm voor het „bericht" zullen vinden. En nu wacht hij zijn parapluie, overtuigd dat „de provin cie" zóó klein is, dat de parapluie- meenemers wel dadelijk zullen ge vonden worden. Academische Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het theoretisch geneeskundig examen door de heeren 3. Timmerman en J. J. L. D. van den Hoëvell. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift„Iso thermen van mengsels van zuurstof en koolzuur", de heer W. H. Keesom, geb. te Texel. Utrecht, Bevorderd tot doctor inde rechtswetenschap op proefschrift „Misdrijf en overtreding", de heer 1\ F. Creutzberg, geboren te Wouden berg. Groningen. Geslaagd voor het ker kelijk voorbereidend examen de heer J. L. N. Zillinger Molenaar. Helden. De correspondent van de Nijm. Ct meldt, dat er j.l. Zondagavond, tegen 't nachtelijk uur, te Wijchen een treurig en tevens schandalig drama is afgespeeld. Daar hebben n.l. eeni- ge kwaadwilligen, bij een paar stok oude menschen de man zelf is reeds 73 jaar oud de luiken der woning vernield en een zevental rui ten verbrijzeld. Toen daarop de be woner, met name P. B., zich naar de rijkspolitie wilde begeven, bleek men nog niet tevreden met de aange brachte vernieling der woning, daar toen door dezelfde personen die oude man vreeselijk mishandeld werd niet alleen, maar hem zelfs een zijner armen verbrijzeld werd. Heden heeft de geneesheer te dier plaatse den arm gezet. Door de energie van den flinken rijksveldwachter Tijssen is 't hem gelukt de daders te kunnen ver- balïseeren. Schipbreuken. Men schreef gisteren aan de ..N. R. Ct." van Hollum op Ameland over de laatste daar gedane redding van schipbreukelingen ln den nacht van Zaterdag op Zon dag, na vier dagen met een hevigen westerstorm te kampen te hebben ge had, strandde op de Boschplaat bij Ameland het Russische schoenerschip „Island", kapitein Paulisen. Na tot hun redding een flambouw te hebben ontstoken, welke helaas niet door den seinwacht kon worden opgemerkt, werd 't schip verbrijzeld vijf der opvarenden, waaronder de kapitein en stuurman, werden direel door de golven verzwolgen. Drie man werden met een gedeelte van het dek weggeslagen en werden bij het krie ken van den dag door den sqinwacht te Hollum opgemerkt, ln een oogen- blik werd de reddingboot gewaar schuwd, en dank zij de commissie, de stuurman en de dappere bemanning, was in een oogenblik de boot te wa ter. Na een barren tocht, de boot sloeg vol water door de geweldige branding, werd het wrak bereikt. Eenige der redders begaven zich tot de borst toe te water en droegen de zwaargewonde en bewustelooze sche pelingen in de boot. De geredden wer den na de landing door een dokter onderzocht en met alle menschlievend heid verder behandeld. De dappere bemanning van de red dingsboot te Hollum op Ameland heeft in een kort tijdsverloop gered van een Duitsche tjalk 3 manvan een Duitschen schoener 4 man, van oen Duitsche tjalk 3 man; van een Engelschen visscher G man van een Duitschen schoener 7 manvan eer. Engelschen schoener 3 manvan een Zweedsche bark 14 man; van een Zweedsche bark 13 manvan een Bel gischen visscher 13 manvan een Bel gische boot 11 manvan een Hol- landschen schoener 6 manvan een J Hollandsche vischscliuit 5 manvan een Hollandsche tjalk 3 man van j een Duitsche boot 16 man van een i Spaansche boot 18 man; van een Hol- i landsche kof 5 manvan een Hol- j landsche galjoot 4 manvan eer. Zweedschen schoener 7 manvan een Russischen schoener 3 manto taal 154 menschen. De Friesland. Hr. Ms. Friesland", voor welkpant- serdekschip vóór de uitreis een com missie werd samengesteld tot onder zoek naar den toestand der stoom- toestellen. is in Indië aangekomen. De Kortenaer. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", onder he vel van den kapitein ter zee J. Cardi- naai, 19 dezer te Curacao aangeko men. („Stct.") Loonstrijd. De Twentsche Nieuwe Tijd meldt uit Enschedé 'tls bij de firma Van Heek op het oogenblik weer niet pluis. In de spin nerij is tegen 28 Januari weer een loonaftrek aangekondigd van niet ge ringe beteekenis. Wanneer deze zal worden doorgevoerd, ontvangen de droschlers in de oude spinnerij voor de 100 K.G. garen, waarvoor thans 1.30 wordt betaald, slechts 1. 't Gevolg zal zijn. dat daardoor de looneu dezer werksters zullen dalen van fi0 a /ll op 8.50. terwijl de loonen der spinners van pl.m. 11.73 zullen verminderen tot 10.70. In de nieuwe spinnerij, waar thans 7^ cent per streng wordt betaald, zal dit in 't vervolg slechts 5 ct. bedragen. Het geen ten gevolge heeft, dat de loonen verminderen met f2 /2.50. Het hoog ste weekloon bedraagt thans 11.70. De krassenoppassers. die thans een weekloon hebben van 10.30, vermin deren tot 9. terwijl zij. die aan den verdeelstoel werken, bij dezen loon aftrek van pl.m. 12 zullen dalen tot 11.—. Naar we vernemen, heerscht er on der de arbeiders groote ontevreden heid. Een commissie uit hun midden heeft reeds een onderhoud gehad met den directeur, den heer Ledeboer. dat tot geen direct resultaat heeft geleid. dien je mij zoolang ter bewaring kan geven? Je kan het regu dan brengen Spuistraat noen krijgt dan nog 3 stuivers en meteen je brief terug-" Mijn jongste bediende kreeg achter docht en gaf hem den raad maar zelf den brief weg te brengen. Men zij voorzichtig en stelle zijn personeel met een hoogstwaarschijnlijk niet zeer nobele praktijk in kennis ter voorkoming van schade." Na den Strijd. Tegen de door ons meegedeelde beschuldiging van Petter tegen Oude geest, beweert nu deze weer, dat Petter ƒ2000 aan hun rechtmatige bestemming onttrokken heeft en ver klaart niets meer met hem te doen te willen hebben. Petter vraagt of de eigenlijke reden daarvan soms is, dat hij maar een werkman is, die in de stakingsdagen dag en nacht op zijn post was, zich behelpende met een snede brood, terwijl „mijnheer" Oudegeest op kosten der arbeiders naar een restauratie reed om daar te gaan dineeren." Een vreeselijk ongeval. Over de ramp, die te Helmond ge beurd is en waarvan we kort melding maakten, meldt de 's H. Ct. o. m. het volgende Om één uur werden we opgeschrikt door het gelui der brandklok en ver spreidde zich het gerucht, dat er brand was uitgebroken in de fabriek der firma Van Vlissingen Co. Spoedig bleek echter, dat er van brand geen sprake was, docli een ramp van geheel anderen aard had plaats gehad, waar van de juiste oorzaak tot heden nog niet bekend is. Vermoedelijk is een stoomhouder ten dienste der bleekerij gesprongen en is door den schok de aangrenzende bleekerij, een kolossaal gebouw van drie verdiepingen, inge stort, waaruit enorme wolken stoom i opstegen. Op de zolders van dit ge- bouw waren p.m. 6000 stukken katoe-i geborgen, zoodat het geheel eene vree- selijke ruïne vormt. Spoedig hoorde j men van uit deze puinhoopen van ver- schillende kanten hulpgeroep en ving i de inmiddels aangerukte brandweer het reddingswerk aan. Men smaakte weldra het genoegen een vijftal on- der de puinhoopen vandaan te halen, waarvan eehter twee zoodanig ge- j kwetst waren, dat men voor het ne- houd van hun leven vreest. Zij wer- den naar het gasthuis overgebracht. Bij een nader gehouden appèl onder i de arbeiders bleek helaas echter, dat er nog vier personen vermist werden en vermoedelijk nog onder de puin- i hoopen zouden zitten. Omstreeks twee uur werd weder een persoon gered, welke slechts geringe kwetsuren had opgeloopen. Door een groot aantal per sonen en met kracht werd het oprui- mingswerk voortgezet, doch om 6 uur was van de drie andere personen nog niets vernomen. Om 7 uur, bij het af zenden van dit bericht, vond men het lijk van zekeren Th., een jonggehuwd persoon en vader van 2 kinderen. Om trent het lot der beide andere perso nen is nog niets bekend. Men vreest hen niet meer levend te vinden. Ge lukkig gebeurde het ongeluk ia schaft tijd, anders was de ramp niet te over zien geweest; in de fabriek werken toch 700 personen. Een der zwaar gewonden, de sto ker v. d. E„ gehuwd en vader van twee kinderen, is gisteravond nog ;n het gasthuis overleden. Den geheelen nacht heeft men het reddingswerk met een groot aantal personen voortgezet, doch tot heden zijn de beide ongeluk- kigen nog niet gevonden. Het is zekere v. d. V. uit het naburige Mierlo en v. d. V. uit Helmond. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid te melden. Uit de Diamant-industrie. Betreffende de gisteren te Antwer pen plaats gehad hebbende conferen tie verneemt de N. Ct. nog het vol gende Tot nu toe hebben de Antwerpsche werkgevers zich steeds bij manifest of anderszins rechtstreeks tot de werk lieden gewend, daardoor den Ant- werpschen Diamantbewerkersbond ne- geerende. Wijl men als gevolg daar van meerdere moeilijkheden en een mogelijk nadeelige verhouding voor Amsterdam verwacht, zullen de be sprekingen er o.m. op gericht zijn, tusschen de Antwerpsche werkgevers en werknemers een zelfde verhou ding tot stand te brengen, als te Am sterdam tusschen partijen bestaat. De Brandweer te Amsterdam. In de kazerne aan de Hobbemaka- de te Amsterdam is thans geplaatst een automobiel-koolzuurspuit met electrische voortbeweging. Deze ma chine, die een snelheid van 18 K.M. per uur heeft en bij één electrische lading een afstand van 28 K.M. per uur kan bereiken, heeft 2 motoren van 4 paardekrachten ieder; het wa terreservoir voor de koolzuurspuit bevat 380 L.; de machine weegt met materieel en bemanning ongeveer 4800 K.G. en kan bezet" worden door zes man; zij is bestemd uit te rukken met den automobielslangenwagen, Beide voertuigen zullen in dat geval zoodanig belast worden, dat ze dan even hard loopen. Het aanschaffen dezer machine is het begin van een belangrijken om mekeer bij de brandweer. Immers, men is voornemens geleidelijk meer machines aan te schaffen, zoodat al lengs de paarden bij de brandweer overbodig zullen worden. Reeds zal met het eerlang in gebruik nemen dezer nieuwe machine in de kazerne aan de Hobbemakade de totale be spanning zijn afgeschaft. De nieuwe drijvende stoomspuit voor Amsterdam staat thans aan de fabriek „De Schelde" te Vlissingen op stapel; het vaartuig zal den naam krijgen van „Jason". Wijziging Strafwet. Uit Den Haag meldt men aan „De Tijd", dat door den minister van jus titie wijziging van de Strafwet en van het Wetboek van Strafvordering wordt voorbereid, waardoor een der voor naamste grieven der bestrijders van het Neo-Malthusianisme zal worden weggenomen. Het gevangeniswezen. Naar men verneemt zullen zoodra de begrooting van het departement van justitie is aangenomen in de aan staande vergadering van de Eerste Kamermaan het departement van jus titie een adjunct-inspecteur bij net gevangeniswezen in algemeenen dienst en één voor den gevangenisarbeid wor den aangesteld, voor welke ambten zich nog niet vele sollicitanten heb ben aangemeld. Hij gaf 't niet op. De N. Gron. Ct. schrijft Waarvoor een courant al goed Een meneer te Amsterdam krijgt met Sinterklaas van vrouwlief een para pluie. Hij is erg in zijn schik met het mooie instrument en voert het mee als het maar eenigszins kan met het oog op het weer dat is dus in 1903 en 1904 altijd. Helaas het noodlot loerde op zijn regenscherm. Den 16 Januari 1904 zet hij haar in een standaard in een kantoor, presen teert een quitantie, wil haar weer meenemen zij is weg. Dat hebben (bij vergissing) twee Groningers gedaan, die te Amsterdam een gebouw hadden bezichtigd. Die Groningers zijn toen naar het Pa nopticum gegaan, daarna met den trein, steeds achtervolgd door den ongelukkigen heer, die aan het sta tion moest hooren, dat de trein weg Een mislukte poging. Een Amsterdammer schrijft aan het Hbld. „Toen onze jongste bediende gister (Maandag)avond omstreeks 6 uur een aangeteekenden brief afgehaald had, volgde hem van uit het postkan toor een persoon, dien hij ook in het Postkantoor gezien had. Bedoelde persoon was als heer gekleed, zwarte jas, donkere snor, en van Oostersch type. Even voorbij het Bureau van het Handelsblad sprak hij onzen jongsten bediende aan en vroeg hem tegen belooning een aangeteekenden brief met ƒ600 waarde erin voor hem aan het Postkantoor te brengen. Hij stelde den jongen vijf-en-veertig cent ter hand, en vroeg toen of hij in ruil voor zijn brief niet zoolang een pand had. Op ontkenning zeide bedoelde persoon „Heb je dan niet een brief van je patroon in je zak, KOREA. In de vergadering van het Aard rijkskundig Genootschap te Amster dam heeft Jkvr. A. von Schmidt auf Altenstadt een en ander meegedeeld over Korea, zeer actueel dus bij den huidigen stand van zaken. Korea is een land van historische oudheid, maar bij de bevolking zijn daar geen sporen meer van te vin den. Het land, dat gedurende eeuwen zijn nationaliteit wist te bewaren, vertoont nu alle teekenen van zwakte. En toch heeft het niettegenstaande die zwakte niets overgenomen van zijn naburen, de Japanners, aan wie het eens godsdienst en wetenschap pen schonk. De traditiën vooral zijn de hinderpalen geweest op den weg der beschaving, gelijk o.a. het rouw- dragen. (In den rouwtijd, die voor elk bloedverwant 3 a 4 jaren duurt, wordt de drager nl. als een onrein dier gemeden. Hij mag niet werken en geen betrekking bekleeden, enz..' Het was een Portugeesch jezuïet, die in 1594 het eerst Korea binnen drong. Een Hollandsch schepeling, Jan Jansz. Weltevree. was de tweede, die den voet aan wal zette, maar hij werd door de inboorlingen gevangen genomen. Jn 1653 ondergingen een zestal on zer landgenooten hetzelfde lot. Hen drik Hamel van Gorcum wist echter na 12-jarige gevangenschap met enkelen zijner makkers te ontvluch ten, en hoewel hij geen geleerd man was, gaf hij toch in 1668 te Rotter dam geschriften uit over zijne weder waardigheden. Oogenschijnlijk heeft dit verblijf van Hollanders in Korea geen andere tee kenen achter gelaten, dan de twee schepen, die in 1886 op de kust werden opgegraven. Maar de spreekster wees toch nog op eene andere omstandigheid. Het gewone type van den Koreaan heeft donker haar en donkere oogen, en toch vindt men er ook bruine en blon de mannen en vrouwen, met blauwe oogen. Dat wijst op eene vreemde bloedmenging. Na deze min of meer historische in leiding, vertelde de reizigster van hare persoonlijke indrukken en erva ringen. Het eerst bezocht zij Foesan, een zuidelijke havenplaats van Korea. De Japanners handhaven hier een groot leger, niettegenstaande Korea'.1 rechten "als onafhankelijk keizerrijk toch erkend zijn. Bij eerste kennismaking maakt de Koreaan een aangenamen indruk. Hij is groot en flink gebouwd, en draagt met deftige waardigheid zijn witten manteL Daarentegen zijn de Japanners dat nijvere volkje van het overlig gende eilandenrijk klein en weinig beteekenend van gestalte. Maar waar de laatsten zindelijk en net zijn,vindt men in de Koreaansche steden nau we straten zonder afvoer van wil hutten uit klei opgetrokken en gedekt met strooien daken, zonder vensters, enz. Door een lage deur treedt men zoo'n woning binnen. Onder den vloer is een gemetseld gewelf, waar ge stookt en gekookt wordt een gat in den muur dieut als schoorsteen. De huizen hebben hoogstens de opper vlakte van eenige nieters, en herber gen toch gewoonlijk een groot huis gezin. De hygiënische omstandighe den zijn in de Koreaansche steden zeer slecht, en de sterfte is er voor al onder de kinderen bijzonder groot. Jaarlijks keeren de pokken- en pest-epidemiën teru" en eischen vele slachtoffers. De Koreaan is bovendien even on zindelijk op zijn lichaam, maar dat schijnt voort te komen uit een gevoel van preutschheid. "Gaat hij soms in het bad iets wat niet meer dan driemaal per jaar gebeurt —dandoet hij dit in het donkeren het is meer malen voorgekomen, dat een onschul dig Japanner, die aan den oever van een watertje een bad nam, zooals hij dit in zijn vaderland gewoon is door de Koreanen gesteenigd werd. De voeding der bevolking bestaat voor een deel uit haaien- en walvisschen- vleesch, en ook honden-vleesch be hoort tot de delicatessen. Over Tsjemoelpo ging freule Von Schmidt naar Seoel, de hoofdstad van KoreaAardig waren vooral de bijzonderheden, die zij vertelde van de potsierlijke hoeden, die zij hier en elders door de mannen zag dragen. De Koreanen houden er voor eiken rang en betrekking en voor elk tijd vak van het leven een bijzonderen hoed op na. Ook ziet men den Kore aan nooit zonder zijn pijp. die een lengte heeft van 40 c.M. tot 1 meter. Vrouwen komen in de Koreaansche steden weinig op straat, en dan nog alleen 's avonds. Zij genieten dus niet de vrijheid van hare zusters in Japan, en zijn bovendien leelijk gezichten zonder uitdrukking, waarin de wenk brauwen zijn weggeschoren. Wel hebben ze mooie, kleine voetjes, wel ker sierlijke vorm zelfs niet door de dikke, wollen sokken kan worden ver borgen. Ze dragen het hoofd altijd onbedekt. Seoel heeft, ondanks al zijn tekort komingen in beschaving, een elec trische tram, en electrische verlich ting. De voornaamste bezienswaardig- lieid is een wit marmeren pagode, die 800 jaar oud is, en kunstig bewerkt met voorstellingen uit Boeddha's le ven. De reizigster had echter het geluk een oefening bij te mogen wonen van de keizerlijke dansakademie, waaraan alle voorname danseressen uit den lande deelnamen. Die danseressen zijn onafscheidelijk van een Koreaansch feest, zij moeten de genoodigden met zang, dans en conversatie onderhouden. Ze zijn het eigendom van den Keizer, worden uit de staatskas onderhouden, en vormen een afzonderlijke, niet in hoog aan zien 9taande klasse. Toch staan zij door haar opvoeding op een hoo- geren trap van ontwikkeling dan het gros der bevolking. Een huwelijk met eene danseres is verboden wèl kunnen zij als bij-vrouwen genomen worden, 'n Veertigtal waren er in de dansakademie bijeen, gekleed in rui men gazen rok, het haar op 't voor hoofd gescheiden, terwijl ze op het achterhoofd een lioogen toren van valsch haar torsen, die na het dansen als een hoed wordt afgenomen. Een 25 personen vormen het orkest, bespeelden fluiten, gitaren en een soort van liggende harp. De reizigster merkte hierbij op, dat cle Koreaansche muziek geen bepaalde noten mist, zoo als de Japansche. Vaak wordt een klagende mineur-melodie gespeeld, eenigszins herinnerend aan een com positie van Grieg. De dans der meisjes was elegant, plechtstatig en toch niet stijf, vaak ook hartstochtelijk, ze geeft eene hel dere weerspiegeling van de rijke ver beeldingskracht van een Oostersch volk. Toch vindt freule Von Schmidt dat de Javaansche dans hooger staat. Achttien klassieke dansen zag men uitvoeren, waaronder de Lotos-dans, van poëtische strekking, en de Dra ken-dans, die eigenlijk het proefstuk is voor de eeoefende danseressen. De ontwikkeling van het volk gering. Tot hun veertiende jaar moe ten de jongens 1000 Chineesche let- terteekens uit het hoofd leeren worden ze onderwezen in waarlijk schoone moraal-voorschriften, waarbij alleen dit opvalt, dat de man het uitverkoren wezen is en van de vrouw niet gesproken wordt. Maar deze voorschriften zijn mee- rendeels holle klanken; de ongunsti ge levensomstandigheden, waarin het volk verkeert, werken dat in de hand. De Keizer van Korea is een zwak man. Hij is een gemakkelijk werktuig in de handen zijner gewetenlooze ambtenaren en bloedverwanten, die zich weten te verriiken door de om standigheid, dat de Keizer feitelijk eigenaar is van het geheele land, ook van 't ireen aan particulieren behoort. De belastingen worden met veel wille keur geheven, evenzoo geschiedt dat met het weff<reven van betrekkingen. Zoo wordt alle geestkracht in het volk gedood. En wie zich verzet, wordt in de gevangenis geworpen en onschadelijk gemaakt. Niemand tracht dan ook rijkdom men te verzamelen. Waartoe zou het dienen Niemand spant zich in. Groo te oppervlakten grond liggen braak de mannen luieren den ganschen dag en werken alleen voor het hoogst noodige. De inkomsten van den Keizer zijn daarentegen zesvoudig. Hij heft een belasting op het grondbezit en op de woningen, benevens in- en uitvoe rende rechten, beurt de opbrengst van hel ginseng-monopolie (ginseng is een geneesmiddel tegen alle mogelijke kwalen) en slaat geld uit de minera len en de ongeregelde belastingen. Zes paleizen staan tot zijne beschik king, maar hij voelt zich nergens vei lig. Hij is bang voor zijn hofkliek en voor de Japanners. Enorm zijn de sommen, ..e de vorst uitgeeft voor optochten en dergelijke. Spr. noemde o.a. cijfers van 10—40.000 jen (een jen is 1.50) voor één keer. Meer en meer wordt er echter on der het volk een geest van verzet wak ker en het is de partij der Onafhan- kelijken, die de wenschen heeft gefor muleerd en stelselmatig trachtte ver wezenlijken. Behalve de inlandschc scholen vindt men in Korea Engelsche, Fransche. Amerikaansche, Chineesche en Japan sche scholen, en voorts missie-scholen van alle gezindten. Ook in andere opzichten boden de mogendheden als om strijd hunne diensten aan. Frank rijk zorgt voor de posterijen, Rusland en Japan voor de scheepvaart op de kust, Japan en Amerika voor de spoor wegen, en Engeland en Amerika voor den handel. Korea's sympathie is niet voor Ja pan, daarvóór heeft het land te veel van Japan moeten lijden. Rechtszaken Meineed. Het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde den bejaarden landbouwer, die voor het kantongerecht te Haar lem in een zaak betreffende drankwet overtreding een valsche verklaring on der eede aflegde, tot 5 maanden ge vangenisstraf. De Rechtbank te Haar lem had hem 3 maanden opgelegd, met het oog op zijn hoogen leeftijd (het O. M. bij die Rechtbank had 8 maanden geëischt). De man had voor het Kantongerecht volgehouden, dat hem geen sterken drank maar koffie was geschonken. Sport en Wedstrijden Haarlemmers te Davos. De bijzondere correspondent van het „Hbld." te Davos seint In den internationalen Bob-wed strijd was Nederland tweede in 6 min. 51 sec., terwijl de eerstaanko- mende 6 min. 46 sec. noodig had. De bemanning bestond uit de beeren jhr. Sminia, Cochius," Dill en II. Raven. Het bodracen is een van de meest geliefde wintersporten in Davos. De „bodsleigh" is een dubbele slede, be mand door vier of vijf personende voorman stuurt en de achterman remt, terwijl de tusschenzitters het hunne hebben te doen om de vaart van de de steile berghelling omlaag suizende slede zooveel mogelijk te verhoogen en vooral om in de moeie lijke, in vollen vaart te nemen boen- ten, door sterk overhangen de slede in het juiste spoor te houden. De snelheid is soms tot 50 kilom. in het uur en het bobracen vereischt vee! overleg en handigheid van de geheele bemanning. Met extra treinen vertrekken de deelnemers, onder wien gewoonlijk vele sportzusters, en het talrijke pu bliek van Davos, naar boven, station Klosters; van hier is de baan omlaag aangelegd en hebben de wedstrijden om den Manchester-beker plaats. Bij het oefenen maakten de Haarlemschc Bandyspelers als schlittelgasten reeds een goed figuur, maar afgaande op de weddenschappen, had niemand ze een eerste plaats toegekend. Letteren en Kunst Het Concertgebouw. Tot administrateur van het Con certgebouw te Amsterdam is door het bestuur benoemd de heer H. de Booy, oud-luitenant ter zee 1ste klasse, oud adjudant van den gouverneur-gene raal van N.-I. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad dezer Gemeente op Woensdag 20 Januari 1904, des namiddags ten 1-i uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Afwezig de heeren Rasch, Van Lijn den en Spoor. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. a. dat bij Burgemeester en Wethou ders het voornemen bestaat, om op 22 dezer, zijnde de 25ste verjaardag van den intocht van de Koningin- Moeder in de residentie, namens den Raad en de burgerij aan Hare Majes teit een adres, houdende betuiging van hulde en erkentelijkheid, te rich ten. De heer HUGENHOLTZ zegt. dat het standpunt van de sociaal-demo craten in deze bekend mag worden beschouwd. Niets heeft spr. tegen de persoon, maar over het algemeen ver klaart hij zich tegen het voorstel van B. en W„ omdat hij niet begrijpt, waarom aan H. M. de Koningin-Moe der dank moet worden betuigd. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met vier stemmen tegen, namelijk de heeren Hugeuholtz, Hofland, Groot en Modoo. b. dat is gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders een adres lo. een adres van R. Wereldsma en B. Bouman, houdende verzoek goed te keuren een bouwplan van grond langs den toegangsweg naar de goe- dernloodsen aan de Leidschevaart. 2o. Een adres van C. R. A. Hoëing, om een stuk van de Gedempte Beek aan hem te verkoopen of voor 5 of 10 jaren te verhuren. 3o. Een adres van L. A. van der Weiden Lz„ om een pakhuis in de Bakkumsteeg te mogen bouwen, hoo ger dan anderhalf maal de breedte der steeg. 4o. Een adres van II. Doïng,' om goed te ketfren een bouwplan van eene onder- en bovenwoning aan de Schneevoogtstraat, waartegen door Burgemeester en Wethouders beden kingen zijn geopperd. c. dat is ingekomen lo. een adres van J. D. Rutgers van der Loeff, om hem definitief als bibliothecaris der gemeente te benoe men. 2o. Adressen van de Timmerlieden en Modelmakersvereeniging „Door Eendracht verbetering", van de Lood- en Zinkwerkersvereeniging en van de Burgersmedenvereeniging, houdende adhaesiebetuiging met het door het Haarlemsch Arbeids-Secretariaat in gediende adres, inzake het spoedig doen uitvoeren van gemeentewerken, alsmede een voorstel van Burgemees ter en Wethouders te dezer zake. 3o. Een adres van het bestuur der coöperatieve bouwvereeniging „Ons Tehuis", houdende verzoek, om van gemeentewege in de Roosveldstraat putten voor afvoer van faccalièn doen maken. 4o. een adres van J. Ivens, t brugwachter, omhem pensioen te t leenen. De Voorzitter stelt voor dit adres afdoening te stellen in handen B. en W. 5o. een adres van C. W. C Rietschoten en andere ingezetenen! Bloemendaal om hunne perceelen a het buizennet der gemeentelijke lie fabrieken aan te sluiten. De Voorzitter stelt voor dit •dres^sr afdoening te stellen in handc B. en W. dat door den Commissaris der ningin in de Provincie Noord-Holla >k!< is benoemd tot buitengewoon gemelde teveldwachter, de agent van poli jtii v ini tal de! licl udi erl ke iel D. Zemet. PUNT 2. Onderzoek geloofsbrief nieuw infed mend lid. De Commissie, bestaande uit de h ren Thyssen, De Braai en VanLindicli Tol, adviseert tot toelating van heer Seignette. Daartoe wordt besloten. De* heer N. KRUSEMAN zegt d eenige weken geleden een vraag ai B. en W. is gericht over langdurig werktijd der werklieden aan de licl)D1 fabrieken. Daarop wenscht spr. tha te antwoorden. Er is in den nacht van 10 op 11 Di doorgewerkt, doch niet 36 uur, ma 23'/' uur. Dit was noodig door bi Sn tengewone omstandigheden. Gaar o hebben 7 menschen, die zelf ook n: sc! daarover geklaagd hebben, zich reid verklaard het zeer noodzakelij werk in dien nacht uit te voeren, De heer GROOT wees er op dat werk, al willen de werklieden hetn zoo graag, ook door anderen h kunnen worden verricht. En dat lnei1 hier bij de heerschende werkelot n. heid moeten geschieden. Dit feit doet ons weer eens zifi hoe treurig de maatschappelijke tcH? standen zijn. Ier Spr. hoopt dat B. en W. in het vr"^ volg de gewone werklieden niet laPrr ger zullen laten arbeiden, en vol® meerder werk losse arbeiders zullkj nemen. De heer v. d. KAMP acht den weifr dag van 24 uur ook te lang. Wa neer het werk door anderen kon n daan worden, was pr. het met d#e« heer Groot eens. De heer STOLP zegt dat anderj het werk niet konden verrichte Voorts komt het in bedrijven groot I klein meermalen voor, dat af en I door spoedeischenden arbeid ee{ meer gewerkt moet worden. En i was hier het geval. De heer KLEIJNENBERG zegt i ook de commissie, die over derf langen werkdag eene opmerking hl*11 gemaakt, van den Directeur, den hei 8 Blom ten antwoord had gekreges dat het bedoelde werk onmogelit door anderen kon worden verricht, De heer HUGENHOLTZ zegt dat( dit geval dus het werk niet door ahv, deren kon worden verricht, maar bloi komt toch wel eens voor dat er we®r verricht moet, worden, dat wel doiw anderen kan worden gedaan. DaaP om hoopt spr. dat B. en W. aan ambtenaren eens een leiddraad L deze zullen worden gegeven. Eefc stellige uitspraak van B. en W. acjdo spr. dus zeer raadzaam. De heer N. KRUSEMAN zegt dat ff!1 den werkdag van 24 uur ook w2 lang vindt, doch er kon hier niet at, ders gehandeld worden. ^e, Daarna gaat de Raad te ruim 2 utyi in geheime vergadering over. v. Ongecorrigeerd. P (De zitting duurt voort. Hedenavond is het vervolgd van dit verslag te verkrijgeno aan de volgende adressen: L De heeren H. N. MUL. Kruisstraat 25. u' J. F. BEIJERS, Groote Houtstraat 1 B. DE MINK, Spaarnwouderstraat f L. Th. SWAALF, Berckheydestr. J. UILENBURG, Oranjestraat 17. Aan onze Bureaux, Zuider-BuiUl Spaarne 6 en Groote Houtstraat i Gemengd Nieuws Een deftig oplichter. De Duitsche justitie vraagt aanhol'-1 ding en uitlevering van een gevasP lïïL'fti, r\Y-.1 i />!-.i-.»» /-) i-L>i l.n/vmvlnn l.'flc lijken oplichter, den koopman Ka Nuber, uit Mannheim, 30 jaar oul met blond haar en dito baard, fliijt ken knevel en lang bleek gezicht. I» man, die Duitsch en vloeiend Eijei gelsch spreekt, weet zich in deftiir kringen toegang te verschaffen èf tracht met allerlei voorspiegelingen! huwelijksbeloften enz. dames liet life] te maken, om zoodoende meester fr worden van haar fortuin. Op deti wijze heeft hij in het vorige jaar efk' dame haar vermogen van ÏOO.OIJ^ mark afhandig gemaakt. Reeds jara- leeft hij van zijn oplichterijen. vermoedt, dat hij thans in Nederlaag of misschien in Engeland zijn prallo tijken tracht uit te oefenen. 1» Een anarchist. la Volgens de Piccolo van Triest ip Zondag te Milaan een anarchistischT aanslag gepleegd op den luitenarl, der cavalerie Cesare Silvelli. Op hoek van het Scala-theater viel eej. onbekende met een dolk op hem aair onder den uitroep„Leve de ana» chie 1 Leve de sociale revolutie NVfiP met de bloedzuigersSilvelli, df' zes steken heeft gekregen, is doodelijr' gewond. De politie had de grootst^ moeite den moordenaar voor 1 chen door de woedende volksmeni te behoeden. Naar het bureau bracht, weigerde hij alle inlicht! gen. De dolk, waarmede het joo mensch, dat ongeveer 20 jaren tc zijn misdrijf pleegde, is van revol tionaire inschriften op het st voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2