T e y 1 e r s-S t i c h t i n g. Woensdaeavond trad voor de ver- eeniging ..Teylers-Stichting" op de heer Dr. H. J. Elhorst, predikant te Haarlem. Met een verwijzing naar voordrach ten, door den Duitschen geleerde Friedrich Dedies in de jaren 1902 en 1903 gehouden over Babel en Bijbel, zei spreker den toehoorders ook eens een kijkje te willen laten nemen in het Babylonische rijk. Een reis daar heen zou voor velen wellicht geen^ge- noegen zijn; het land is woest en dor, groote moerassen worden door woes tijnen en enkele rijstveldcnafgewisseld terwijl een enkele vruchtbare streek, waar palmen en andere zuidelijke vruchtboomen groeien, nog verwaar loosd wordt. Eens is dat nu zoo woeste land een paradijs gelijk geweest. Het was de woning des levens, de Hof van Eden gelijk. Er bloeiden toen groote ste den, met prachtige paleizen en groote tempels. De geschiedenis van het oude Baby lonische rijk verliest zich in nevelen, men wist er voor eenige jaren niets anders van dan uit de eigenaardige en onbetrouwbare Egyptische bron. Nu weten wij reeds zeer veel van zijn historie, hetgeen wij te danken Jiebben aap de ontdekkingen van de onderzoekers. In 1848 deed de natuurvorscher Bo tha een zeer belangrijke ontdekking, toen hij den berg Koorsdabad, in Ba- bylonie, deed ontgraven. Wie schetst zijn verbazing ,toen hij een paleis ontgraafde, met prachtige zalen, beel den en schilderijen. Een nieuwe we reld vertoonde zich aan zijne blikken of een oude wereld werd weder voor hem geopend. Ook Henri Leierd heeft veel tot de kennis van het land toegebracht. Eindelijk ontdekte men in één der ontgraafde paleizen een bibliotheek des konings en daarmee was den sleu tel tot de historie van het Babylonisch Rijk gevonden. De boeken en brieven waren allen op klei geschreven of gegrift. Men ge bruikte te dien tijde spijkerschrift, dat wellicht het vroegere teekenschrift heeft vervangen. Het ontcijferen van deze boeken heeft natuurlük veel voeten in de aarde gehad, maar het is gelukt. Dit is het scherpzinnigste, waar de 19de eeuw op kan bogen. Boeken van allerlei aard werden gevonden, o.a. het wetboek van den koning Gamorabië, waaruit door spr. eenige artikels werden aangehaald betreffende den rechtstoestand van de vrouw. Op het gebied van landbouw en industrie stonden de bewoners op een hooge trap van beschaving, vooral de tapijten, die zij fabriceerden, waren zeer beroemd. Ook de rechtspraak was uitstekend geregeld. De medicus speelde in die dagen ook een groote rol, maar van zijn we tenschap krijgen wij geen hoogen dunk. daar de geneesmethode groo- tendeels op bijgeloof gegrond was. Dé bouwkunst had daarentegen een hooge trap van beschaving bereikt, hiervan getuigen de prachtige palei zen en tempels. Zouden de opgravingen in Baby- lonië ook eenigen invloed uitgeoefend hebben op den Bijbel Zeker zijn deze den Bijbel ten goede gekomen, men is te weten gekomen, de ligging van verschillende plaatsen, in den Bijbel genoemd, van welke men vroeger nooit de ligging heeft kunnen bepa len. Dedies heeft evenwel beweerd, dat de opgravingen in het nadeel van den Bijbel zijn, daar uit dezen blijkt, volgens zijne meening. dat de schrij vers van den Bijbel vele overleverin gen uit den Babylonischen godsdienst 'gebezigd hebben. Een storm van ver ontwaardiging is tegen die meening opgegaan, en men vreesde aanvanke lijk voor de verdere opgravingen. Dit valt niet te ontkennen, bijvoor beeld ook de Babyloniërs bezaten in hun godsdienst een overlevering van een Zondvloed, waarvan het verhaal zeer veel „overeenkomst heeft met dat uit den Bijbel. Babel heeft op godsdienstig gebied eigenlijk weinig gepresteerd, daar voor waren zijn bewoners te bijgeloo- vig. men denke aan de medici. Babel was meer een land van beschaving dan van gemoedsstemming. Ten opzichte van de beschaving heeft Babel wel veel invloed op de andere volken uitgeoefend, vooral ten aanzien van den rechtstoestand. Ook Israël heeft hiervan geprofiteerd, en wij door Israël nog heden. Babel was de bakermat der bescha ving het was eens een land, een pa radijs gelijk, nu is het evenwel een Bombere vale vlakte. Uit het Oosten is de beschaving ge komen, geve het Westen nog eens aan het Oosten de beschaving terug. Een warm applaus beloonde deze schoone, en op zulke aangename, on derhoudende en op gloedvolle wijze voorgedragen lezing. Er was zeer veel publiek, de gezel lige gehoorzaal van Teylers museum was geheel gevuld met aandachtig luisterende toehoorders. Binnenland Academische Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is algelegd het candidaatsexamen in de plant- en dierkunde door den heer W. M. Doctors v. Leeuwen. De heer W. H. Koesom, die gisteren promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde, verkreeg daarbij het praedicaat cum laude. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift „Vaginale Ovariotomie", de heer C. van der Sluijs, geboren te Oude Tonge. S t e u n-C o m i t In de week van 13—19 Januari werd bij het Plaatselijk Steun-Comité al hier voor de uitgeslotenen ontvangen: van den heer A. H. te H. van den heer v. T. te H. van den heer N. N. te H. Opbrengst inteekenbiljetten Opbrengst bonnen aan boodschappen 10 bons van mej. C. S. 10 brooden f 1. 1.— 0.25 9. 64.45 0.- 0. Saldo vorige week5.96 Totaal ontvangsten De uitgaven bedroegen f 81.66 „81.62 Saldo 20 Januari f 0.04 Bovendien werd voor de kinderen der uitgeslotenen in dank ontvangen van de dames B. 52.70. De liefdadigheidavoor- stelling door Melpomene en Thalia op Woensdag 13 Januari in den Schouwburg alhier heeft opgebracht na aftrek der onvermijdelijke - on kosten ƒ256.82. Als een groote b ij zonde r- heid kan worden medegedeeld dat door D. de Mooij, commissionair in buitenlandsche groenten, de eerste jonge spinazie is aangebracht en opgekocht door F. Beele, wonende Kruisstraat. Antwerpen eontr* Amsterdam. Uit Amsterdam schijfi men aan de N. R. CL Het valt niet te ontkennen, dat Ant werpen in de diamantindustrie een voorname concurrent is geworden van Amsterdam. In den loop der tijden is de Scheldestad er in ge slaagd, de voordeelige bewerking van het z.g. grof naar zich toe te trekken en noodzaakte zij onze 8000 diamant bewerkers (Antwerpen heeft er onge veer 3000) zich bepaaldelijk met de bewerking van het fijne goed bezig te houden. En ook op dit gebied kan zij eene mededingster worden, waarmede mettertijd rekening moet worden ge houden. Waar de zaken zóó staan, daar kan het niet van belang ontbloot zijn, eens na te gaan. of werkelijk ge lijk een inzender in het „Alg. Han delsblad" betoogt de Antwerpsche juweliers de actie voor eene leerling- regeling zijn begonnen, om daarmede de industrie hunner stad te bevoor- deelen ten koste der Amsterdamsche. De schrijver, wiens naam schuilt gaat onder de letter X, redeneert aldus ,,De Antwerpsche juweliers zijn pintere lui. Zij weten dat de Antw, diamantbewerkers niet erg gesteld zijn op meer concurrenten. Zij weten dat de wijze, waarop zij hun werklui het mes op de keel gezet hebben, de stemming zeer verbitterd heeft. Zij weten eveneens, dat bij een evèn- tueele uitsluiting hunner werklieden dezen op den steun kunnen rekenen vran hun veel talrijker Amsterdamsche vakgenooten. En zii hebben dus be grepen, dat tenzij dezen ook zouden uitgesloten worden, zij tegen hun eigen werklieden dit zaakje niet klaar spelen. Nu is onze Amsterdamsche vak bond, de A. N. D. B., geneigd met de A. J. V. te onderhandelen, en in dat geval komt er in Amsterdam geen uit sluiting en de Antwerpsche juweliers krijgen hun zin niet doorgezet. „Hoe dat te voorkomen? „Door een der slimste zetten, welke zij tegen heel onze industrie zouden kunnen uitspelen. „Zij hebben onze A. J. V. zóó ver, dat deze de bestuurders van den A. N. D. B. nadrukkelijk gewaar schuwd heeft„Komt er mot in Ant werpen, dan moeten wij hier ook uitsluiten." „Dat wil dus zeggen wij hebben onzen confraters in Antwerpen be loofd, niet alleen dat wij te gelijk met hen de leerling-quaestie aanhan gig zullen maken, maar ook dat, als jullie toegeeft, maar de Antwerpsche diamantbewerkers niet, wij tóch stop zetten. „Heerlijke Antwerpsche slimmerds, die met f raaien schijn van „solidari teit" onze Amsterdamsche juweliers er toe breneen, hier de zaken in de war te sturen, en Antwerpen een overwinning te bezorgen, die Amster dam zal moeten betalen Tot zoover het bedoelde ingezonden stuk. En nu het antwoord van de Am sterdamsche juweliers. De heer Hartz Secretaris der A. J. V. en een der voornaamste leiders der werkgevers-vereeniging gaf het ons, toen wij er hem vanochtend naar vroegen. Zeker, hij had de waarschuwing van X. gelezen, maar hij lachte er wat om. Bij hem stond vast, dat de schrij ver behoort tot het vijandelijke kamp. d. i. dus tot dat der diamantbewer kers. Eertijds nu een zevental ja ren geleden toen de A. J. V. nog zwak was, en de juweliers verdeeld waren door ondergeschikte belangen speelde de Alg. Ned. Diamantbewer- kersbond ze tegen elkander uit. En thans tracht de partij der werklieden dat spelletje te herhalen door wan trouwen te zaaien tusschen de werk gevers der twee steden. Het is de oude stelregel„Verdeel en heersch die den schrijver bovengenoemd de pen deed vatten. Wat is de zaak? De A. J. V. aldus vervolgde de heer Hartz had zich vóór de bekend making harer voorstellen reeds ge- ruimen tijd in commissievergaderin gen bezig gehouden met de leerling regeling. Daarop zocht zij d. i. dus Amsterdam aansluiting met de Antwerpsche collega's, ten einde tot krachtige, eensgezinde actie te gera ken. Zij was het ook, die verhinderde dat de juweliers in Antwerpen reeds 3 Januari 1.1. den strijd begonnen. Besloten werd elkander wederkee- rig bij te staan en de A. J. V. beloof de (dus dit is inderdaad waar) in ieder geval hier ter stede mede te strijden indien de Antwerpsche dia mantbewerkers blijven weigeren dus óók als er overigens te Amster dam geen directe aanleiding voor bestaat. Deze belofte werd dus uit eigen beweging om tactische redenen gegeven. De heer Hartz ontkende bovendien, dat het aankweeken van nieuwe Ant werpsche krachten nadeelig zou kun nen zijn voor onze industrie. Integen deel. Juist wanneer Antwerpen achter bleef zou er door het getal onge organiseerden en eigenwerkmakêrs daar ter stede voor onze industrie nadeel uit kunnen voortvloeien. De A. J. V. zal dan ook krachtig op haar stuk blijven staan. Haar voor stel, om 750 leerlingen toe te laten, is niet overdreven, verzekerde de heer Hartz. Eerst over drie of vier jaar zullen de eerste leerlingen geoefend zijn, en tegen dien tijd zijn er van de huidige wei-klieden door velerlei oorzaken alweer een 300-tal afge gaan. De eigenlijke vermeerdering bedraagt dus niet meer dan 450. De A. J. V. kan er daarom niet aan denken, iets van haar eischen te laten vallen, en zal alles doen om er de doorvoering van te verkrijgen. Is eenmaal deze zaak geregeld, dan zal ze eindelijk ook gelegenheid krij gen aan andere belangen die voor de geheele industrie gelden haar aandacht te wijden. Door middel van het Internationaal Verbond der juweliers zal kunnen worden opgetreden tegen de De Beer's Maatschappij in Zuid-Afrika (de uit sluitende eigenares der diamantmij nen) en het z.g. Ruw-Syndicaat (het syndicaat van kooplieden te Londen, dat den „alleenverkoop" heeft der ru we diamanten.) Deze combinaties ma ken millioenen winst, en de juweliers en de werklieden moeten zich met een sobere verdienste tevreden stellen. „Maar tot dusver" aldus besloot de heer Hartz ..was de A. N. D. B. als een jongen, die u aanhoudend achter op den rug springt, zoodat ge verhinderd wordt uw wég te vervol gen." Voorbeeldige samenwerking. Men meldt uit Sittard aan „De Tijd" Zondagvoormiddag ten elf ure kon digde de burgemeester van de pui van het stadhuis de algemeens politiever ordening voor de gemeente Sittard al Als een gevolg van den onverdraag- zamen toestand, die er heerscht tus schen den burgemeester en de leden van den raad, den wethouder incluis, kon de tachtigjarige burgemeester zelf de afkondiging voorlezen. Wij verna men toch, dat de burgemeester ver zocht had aan den wethouder A. om bedoelde aflezing te houden, doch deze beriep zich op den heer V., die ouder in jaren is en dus dit voorrecht moest genieten. Liever dan den heer V. dit te verzoeken deed de burgemeester het zelf. legd en hen, onder de noodige be waking en onder geleide van de cu ratoren, de heeren mr. van Lier te 's-Gravenhage en H. P. Bok, nota ris te Delft, laten overbrengen naar het huis van bewaring te 'a-Graven- hage. Het vermoeden bestaat dat er ver duistering heeft plaata gehad. Een Tehuis voor Kinderen. Te Utrecht wordt een tehuis voor kinderen opgericht. In een der volks buurten 1a eene geschikte woning gehuurd, en aan de installatie daar van wordt ijverig gewerkt en almede is het personeel aangesteld, zoodat verwacht wordt dat in het begin van de maand Maart de opening zal kun nen plaats hebben. Er wordt gerekend op een dage lij ksch bezoek van pl.m. 20 kinderen dezen ontvangen, tegen eene zeer geringe vergoeding, tusschen de schooltijden een eenvoudig, doch de gelijk middagmaal en na den middag schooltijd een voldoend avondeten. Het comité heeft zich geconsti tueerd als volgtmevrouw M. G. MullerLulofs, voorzitster, mevr. G. Bisdom—Roelvink, mej. W. Cos- terus, penningmeesteres, mej. S. Schober en de heeren C. W. Wage naar, J. Hobma en J. L. Bosma, se cretaris. Het ongeluk te Helmond. Omtrent de ramp te Helmond meld de men van daar aan de 's-Etb. Ct. Hedennacht tusschen twaalf en één en hedenmorgen om vier uur zijn de beide nog vermiste arbeiders dood van onder de puinhoopen te voorschijn ge haald. Het gisterenmorgen verspreide gerucht, als zou de zwaar gekwetste stoker v. d. E. in het gasthuis zijn overleden, bleek onwaar te zijn. Zijn toestand blijft echter nog steeds le vensgevaarlijk. De ramp bepaalt zich dus tot drie dooden en één zwaar ge wonde. De oorzaak moest worden toe geschreven aan het ontploffen van twee bleekketels. De schade aan de gebouwen en machinerieën is nog moeilijk te schatten, doch zal een hal ve ton wel overschrijden. Voor de tal rijke arbeiders is het te hopen, dat de fabrikanten er in mogen slagende voor de drukkerij benoodigde katoen op andere plaatsen gebleekt te krijgen daar anders de fabriek geruim en tijd zal moeten gesloten blijven. Brandgevaar, Uit Maastricht meldt men Op last van den burgemeester is de schouwburg alhier wegens brandge vaar gesloten. Inbrekers. In den afgeloopen nacht werd de politie te Scheveningen gewaarschuwd dat in villa „Maria" in het Van Stolk- park van welke villa de bewoners sedert eenigen tijd buiten de stad vertoeven licht was gezien. De com missaris en een drietal agenten bega ven zich onmiddellijk daarheen en be trapten op heeterdaad drie inbrekers, die zich juist met een groote hoeveel heid tafelzilver, wijn dekens enz. wil den verwijderen. Zij werden direct in gerekend. De toestand te Baflo. Naar de Provinciale Gron. Ct. ver neemt, heeft de rechtbank te Gronin gen rechtsingang verleend tegen den heer Doornbosch, oud-burgemeester an Baflo, ter zake van het gebeurde met het armenhuis aldaar. Men meldt uit Leerdam De oudste rijksveearts uit ons land die nog dagelijks de practijk waar neemt, de heer J. Korteweg, herdacht op 19 dezer, onder vele blijken van belangstelling, óók van tal van colle ga's zijn 89en geboortedag. Te Brand. Groningen ontstond Dinstiag- avond brand in de drukkerij van de Erven van der Kamp. De binderij, de steendrukkerij en de stereotypie zijn geheel uitgebrand, de daarboven liggende zolder met het materieel eveneens, in de kan toren is dewaterschade enorm. De zeven machines zullen nog wel in het uitgebrande gedeelte staan maar hoe? De schade wordt gedekt door verzekering op beurspolis. Maar er is zooveel, wat niet in waarde is terug te krijgen. Geheel verloren zijn gegaan om het slechts bij één voorbeeld te laten meer dan vijf tig jaargangen van het Provinciaal blad, een collectie, eenig in haar soort, met veel moeite en veel geld door de firma bijeengebracht, een vaak gebruikte maar nu niet meer te raadplegen vraagbaak voor water schappen. De firma had de goede gewoonte 's avonds alle copieën, drukproeven en andere belangrijke geschriften en boeken weg te sluiten in de brandkasten, zoodat deze be houden bleven. Ook de van het uit gebrande perceel slechts door een muur gescheiden drukkerij en zet terij is vrij wel ongedeerd gebleven, zoodat de firma, met hulp van an deren, het werk in het drukste ge deelte van het jaar niet behoeft te staken. Men meldt ons nader uit Delft Uit den mond van een der credi teuren in het faillissement vernamen wij dat de firmanten zich schuldig moeten hebben gemaakt aan ver duistering. Onze zegsman persoon lijk beleende ten kantore der failliete eenige effecten, tot zulk bedrag, dat een tamelijk groot overschot in bet voordeel der failliete bestond. Deze fondsen zijn verdwenen. Sedert zijn nieuwe feiten aan bet licht getreden. N. H. G Op den 21en, inlandsche nieuwjaar,crediet van 1.500.000 toe te staan werd de heer Birkenholz, administra-' teur van Kali Dj arak bij Djombang, 's middags om 3 uur, zwaar verwond in zijn bed gevonden, onder omstan digheden welke aan moord doen den ken. Om 1 uur 's middags was de heer Birkenholz gaan slapen in dezelfde kamer, waar zijn dochter zich op een bank ter ruste had gelegd. De dochter werd wakker door een lichten knal, zij stond op en zag een flobertbuks van 6 mM. kaliber aan het hoofdein de van het bed op den grond en haar vader, bloedend uit een wond boven op het hoofd .bewusteloos op het bed liggen. Zij riep om hulp welke dade lijk geboden werd, doch het mocht niet gelukken den bewustelooze weder bij kennis te brengen. Dokter Coronel van Djombang constateerde, dat de kogel boven in het hoofd was gedron gen en bij het oog was blijven zitten. Tien uren na zijn verwonding over leed de heer Birkenholz zonder bij kennis te zijn geweest en dus zonder eenige mededeeling te hebben gedaan. De geneesheer is van meening,dat de plaats, waar en de richting in welke de kogel het hoofd is binnengedron gen, elke gedachte aan zelfmoord bui tensluiten. Ook is het hoogst onwaar schijnlijk, dat de overledene tot een dergelijke wanhoopsdaad zou over gaan in hetzelfde .vertrek waar zijn dochter sliep. 24 Dec. („S. H.") va oprichting van een sanatorium longlijders. De gemeenteraad Stockholm volgde dit voorbeeld T stond voor hetzelfde doel een ha millioen gulden toe. Doch al del sommen zijn ontoereikend gebleke; Alleen in Zweden's hoofdstad rekt^ men, dat op 't oogenblik nog u longlijders wonen. fci Dit treurige feit nu heeft aanleidt^ gegeven, dat de raad heeft beslot^" bij deze gelegenheid wederom e«01 crediet toe te staan van ƒ150.000. 2J bestemd ter vergrooting van het bjoe staande sanatorium. Z8 Den grijzen monarch, die leeft verff zijn volk, kan zeker op zijn 75e?' jaardag geen welkomer gesche^ 1 tb worden aangeboden. Geiiemgd Nieuws Men meldt aan de N. R. Crt. In het ziekenhuis te Amsterdam, is overleden de bekende kunstver zamelaar, de heer W. Hekking Jr., vroeger te Broek in Waterland, de laatste jaren in Edam woonachtig. Een schat van antiquiteiten enz. waren door hem bijeengebracht. H. M. de Koningin heeft meer dan eens zeer kostbare stukken van den heer Hekking aangenomen, opdat die op die wijze voor ons land behouden zouden blijven. De over ledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Uit het Geldersche dorpje Giesbeek wordt bericht, dat daar eene vrouw benoemd is tot brievengaarder te vens besteller. Geen geschikt manne lijk sollicitant was opgekomen. Letteren eu Kunst Stenografie. Ons werd toegezonden no. 1 van den vijfden jaargang van „de Steno grafische Revue", Maandblad voor Stenografen van alle stelsels, onder redactie van de heeren J. van Aals Lzn., A. Folmer en M. A. Pont (Ad ministratie H. I. Coppenhagen,-Wees- perstraat 15, Amsterdam). Het bevat o.a. het begin van een zeer interes sant cn uitvoerig overzicht over het jaar 1903 en een opstel over Leibnitz en de Stenografie. Voorts een verhan deling over den herdruk van het Duitsche stelsel van Mosengeil van het jaar 1796, een stukje over Exa mens en tal van binnen- en buiten- landsch nieuws, benevens een rubriek Varia. Proefnummers worden op aanvrage gaarne gezonden. Koloniën Gebr. Tan Hoytema. Men meldt uit Delft Nadat reeds geruimen tijd geruch ten geloopen hadden over ln het fail lissement der kassiersfirma Gebr. van Hoytema alhier ontdekte onre gelmatigheden, is voor vier dagen een feit aan het licht gekomen, dat geleid heeft tot de arrestatie der in- dividueele leden van de firma J. G. en H. van Hoytema. Gistermiddag te half zes heeft de commissaris van politie alhier op genoemde firmanten de hand ge- ïïoord Gisterenmiddag ongeveer vier uur kwam een Europeesche knaap den waterschout Hekman op Mangga Be- sar waarschuwen, dat de heer J. L. O. Prochel, wonende in gang Pinang (Molenvliet Oost) in de binnengalerij in een plas bloed lag, door een be roerte getroffen. Hij bad den heer Pröchel kunnen zien uit een openstaand venster dat ook uitzicht had op het huis er naast, waar zijn ouders wonen. Schout Hek man, denkende aan een gewoon geval van beroerte, verwees de knaap naar den schout van Pasar Barce, tot wiens ressort gang Pinang behoort alwe der dus het ellendige ressortverschil De schout van Pasar Baroe die ook dadelijk kwam, vond de voordeur ge sloten en keek door het openstaand venster en kon dadelijk zien, dat hier, niet aan een beroerte mocht worden ge dacht. Hij waarschuwde den contro leur van politie, den officier van jus titie en den wijkdokter, welke weldra kwamen en de gesloten deuren for ceerden. Binnenkomende zagen zij den heer Pröchel voor over liggen op den vloer, zijn aangezicht en een gedeelte van het bovenlijf in een plas bloed. In de nabijheid van het lijk tegen den rnuur stond een jachtgeweer, waaruit echter bleek geen schot te zijn gelost; onder een der armen van den overle dene vond men een mes terwijl op tafel een niet geheel geledigde flesch arak stond. De heer Pröchel was gegageerd ser geant en werkzaam bij de firma Ba tenburg en Co. Hij woonde in gang Pinang met zijn inlandsche vrouwen een door hem erkenden zoon. Beiden waren niet thuis en kwamen eerst na door buren te zijn gewaarschuwd. De zoon verklaarde niet te weten hoe en waarom zijn vader daar zoo lag, doch verklaarde dikwijls twist met hem te hebben gehad, omdat zijn vader zich dikwijls aan drank te buiten ging. De overledene heeft vóór zijn dood aan eenige kennissen uitgelaten, dat hij een erfenis van ƒ32,000 uit Europa wachtende was. G,B. N.") Tibet. Een bezoek aan de residentie van den Dalai Lama in Lhassa, 25 jaren lang te vergeefs door tal van natuur- vorschers en reizigers, o.a. ook door Sven Hedin, beproefd, is thans, onge veer tegelijkertijd een Rus, den beer Narzunow en een Japanner, den heer Kawaguchi, gelukt. Deze laatste had drie jaren lang zijn bezoek aan Tibet voorbereid door zijn kleeding, door zich de taal der bevolking eigen te maken en zich geheel in de zeden des lands in te leven, was hij twee jaren, als arts, in de hoogste kringen werkzaamzijn Mongoolsche type kwam hem daarbij zeer te stade De mededeelingen van Kawaguchi, aan de Asiatic Society te Yokohama over Tibet gedaan, zijn niet van be lang ontbloot. Met het oog op de onvruchtbaarheid van den bodem en de ruwheid van het klimaat, zegt hij, is Tibet eigen lijk reeds nu overbevolkt. Alle granen moeten uit China, alle katoen uit Indië worden betrokken. Door een sterke landverhuizing naar Indië en door de polyandrie wordt een al te snelle toeneming der bevolking nog tegengehouden; aan die polyapdrie schrijft Kawaguchi ook 't kenmerkend gemis aan onafhankelijken zin bij de mannen van Tibet toe. In de cultuur herkent men de In dische en Chineesche invloeden; zoo bijv. doen de tuinen der paleizen gansche rozenvelden aan den smaak der beheerschers van Indië denkenmaar in politieken zin is een Russische geest overheerschenddoor een in 1901 met een Tibetaansche afgezant te Petersburg gesloten ge heim verdrag, de bij die gelegenheid ontvangen beloften van Rusland en de door den gezant meegebrachte ge schenken (geweren, pistolen, horlo ges en speeltuigen) hebben hun in vloed niet gemist hetgeen te eer verklaarbaar is, omdat de Tibetanen den stichter van den nieuwen gods dienst en wereldbeheerscher, volgens een oude sage, uit een in 't Noorden gelegen land verwachten. Terwijl de Tsaar bij de profeten der hoogvlak ten als de incarnatie geldt van alle landen vereenigde „Mana Bodiselva", was koningin Victoria in hun oog slechts de belichaming van de in Lhassa aanwezige afbeelding der Mi nerva uit het Tibetaansche Pantheon. Ondanks de priesterheerschappij vervult de godsdienst in Tibet een niet beteekenende rol. Bij plechtige handelingen in dienst van den Staat legt de Dalai Lama zelfs zijn priesterkleedij af, om die voor het zijden staatscostuum te ver wisselen. Deze Dalai Lama wordt door de besturen van de vier kloosters in Lhassa gekozen. Bü een vacature werpen zij ieder een briefje in een bus geopend. In een vergadering van is geschreven. Dat zijn de troon- candidaten. Na zeven dagen wordt die bus geopend. In een vergadeirng van de priesters wordt dan een der brief jes er uitgehaald en het kind, daarop aangeduid, geldt als de door de go den aangewezen bestuurder des lands. De tegenwoordige Dalai Lama is 28 jaren oud, moet zeer sluw en ener giek zijn; hij heeft het bestuur zeer stelselmnt-'- ingericht en wordt ge steund door een goed gedisciplineerd leger. Men mag den troon slechts krui pend naderen. De ambtenaren wor den ook in de priester-seminariën op geleid. De Indische regeering heeft vrije scholen in Darzeiling gesticht en on dersteunt begaafde leerlingen door studiebeurzen. De Japansche zegsman voorziet dat de Engelschen bij hun expeditie in de winterkoude en den haat der Ti betanen tegen alle vreemdelingen de grootste vijanden zullen vinden; maar als Rusland hen niet te zeer tegen werkt, voorziet hij toch dat de expe ditie op den duur wel kans van sla gen heeft. Kawaguchi had door suggestie en kwakzalverij veel succèsvooral wa terzucht genas hij in vele gevallen. Zoodra verraden werd, dat hij een Japansch priester was moest hij ijlings het land verlaten. Een praetiseh geschenk. Koning Oscar van Zweden en Noor wegen zal a.s. Donderdag zijn 75sten verjaardag vieren, bij welke gelegen heid er te Stockholm groote feesten gegeven zullen worden. In de schoo- tuinen van het paleis zal zich avonds een gezelschap van 1100 personen, uit de voornaamste kringen vereenigen. Doch de meest indruk wekkende hulde zal zeker de stad Stockholm zelve brengen. Men zal zich herinneren, dat in 1897 bij gelegenheid van 's vorsten 25-jarig regeeringsjubileum de na tionale raad unaniem besloot een Een bankroetje. De Petit Bleu meldt dat een Hqlj lander den heer Van der Kooi, eergier terenavond in de vestiaire van dgt* Parkschouwburg te Brussel een por tefeuille met 18 bankbiljetten val* honderd francs en een reisbiljet vajSj Genua naar Batavia is ontstolen. |e Nog een Nationale Heldin. De scherpschuttersvereeniging tin Gieve de Livinal-longo in Tirol heeï besloten een gedenkteeken op te rich-01 ten voor de „Tiroolsche Maagd vaft Orleans", meer bekend als het MeisjS, van Spinges. g, Nadat het Oostenrijksche leger detii 12 Januari 1797 door de Franschak" verslage a was, rukte op 30 Janua^1 d. a. v. generaal Joubert Tirol bi nen. De Oostenrijkers, die slecht 6000 man telden tegenover 15, Franschen, verloren voortdurend terj rein. Onder de talrijke gevechtei dier dagen had op den 24 Maart d: om het kerkhof van het dorp Spingt plaats. En in dien verwoeden striji zag men op den kerkhofmuur jonge boerenmeid met opgebondei kleeren en vliegende haren met et hooivork de opdringende Franscln als een furie afweren. Bij een laat sten aanval op 2 April 1797 viel h< dorp Spinges in handen der Frai schen. Het kerkhof echter hadden niet betreden volgens de geschiedt nis en de verdediging der kapel het kerkhof was alleen het werk v Katharina Lanz, het meisje vai Spinges, geweest. Reeds door haa verschijning verschrikte zij de Fraai schen, die in haar een hooger wezen] meenend te bespeuren, naar de toei malige pastoor van Spinges vertelt] Eerst op haar ouden dag praatL Katharina Lanz zelf over haar aan-] deel in het gevecht bij haar woon: plaats. Zij overleed op 83-jarigei leeftijd den 8 Juli 1854 en werd last der Oostenrijksche regeering met militaire eer ter aarde besteld. Het nu te harer nagedachtenis ontwor pen monument stelt voor hoe zij hi gende over den kerkhofmuur de dringende Franschen neervelt. Machine Yoor werkloozen. ,,Architectura" vertelt het volgen de: Sedert een paar weken meldden zich in een fabrieksplaatsje hier in de omgeving, geregeld een 100-tal werkloozen bij de politie om nacht- logies. Op zekeren nacht begon 't te sneeuwen en werden 's morgens 80^ man naar den aannemer van deS! stadsreiniging om werk gezonden. De aannemer kwam zijn verplichting gen niet spoedig genoeg na en beliep® een vastgestelde boete, waarvan hij® echter weer ontheven werd, omdat hij P' kon aantoonen, dat van de 80 uitver-L korenen, slechts 5 man den bezem L hadden ter hand genomen. je Om nu de werkloozen van de werk- schuwen te kunnen onderscheiden, te heeft een Amerikaan een even nuttig als vermakelijk werktuig uitgedacht; dat hij „Nieuwe machine voor werk-! loozen" heeft genoemd. Wij kennen! de automaten, die bij het inwerpen van een dubbeltje een voorwerp van! waarde of van chocolade afleveren.! Bij de nieuwe automaat is het prin cipe omgekeerd. In plaats van te ge ven. ontvangt een ieder die slechts wil, het genoemde bedrag. Het idee is dusaan elkeen, die een slinger 100 maal omdraait, keert de auto maat een dubbeltje als belqoning uic. De slinger is inwendig met een dy namo verbonden en de 100 omdraai ingen wekken en hoopen een hoeveel heid electrische energie op, die door de eigenaars der automaten dan voor willekeurige doeleinden kan worden afgestaan. Het plan heeft zeker veel aantrek kelijks. Niemand behoeft te verhon geren of van dorst te versmachten, die slechts ettelijke malen den slin ger draaien wil En waarom zou niet elk particulier een dergelijke machine aanschaffen? Zij levert bijv. een lichtbron op. Worden nu deze automaten op openbare plaatsen op gesteld, dan is de gymnastische be- jn weging, zoo beweert de Amerikaan, in de vrije lucht dubbel gezond wat jj; wel is aan te nemen. t: Turken en Opstandelingen. Na een verwoed gevecht is te t Obetlik bij Perlepe een opstandelin- genbende verslagen met een verlies 1 van 17 dooden en 5 gevangenen. De I Turken kregen 5 gesneuvelden. Treindiefstal. Sinds jaren werden in de treinen tusschen Keulen en Hannover her haaldelijk aan reizigers kostbaarhe den ontstolen. Nu is de dief ontdekt de conducteur Böhnke. Hij ontstal de voorwerpen aan slapende passagiers of uit goederen wagens, en zijn vrouw verkocht het gestolene. Een goudsmid te Hannover en zijn zoon zijn als helers gevat. Er zijn tot dusver 30 diefstallen

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2