110 M Hondententoonstelling. Naar wij vernemen heeft de a.s. hondententoonstelling een buitenge woon succes en zal zij een der meest belangwekkende zijn, dfe in de laat ste jaren in ons land gegeven wer den. Niet alleen dat het aantal ver tegenwoordigde hondenrassen buiten gewoon groot zal zijn, doch zal het aantal aanwezige honden alle ver wachtingen overtreffen. Dagelijks worden nog honden ter inschrijving aangeboden, die echter allen worden geweigerd, bij gebrek aan ruimte. Toch zullen nog ruim 500 (zegge vijfhonderd) honden aanwezig zijn. Buitendien komen er een paar col lecties schilderijen, betrekking heb bende op hondensport, die voor lief hebbers een bezoek overwaardig zijn. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het bezoek aan de ,,Vereeniging" zal tijdens de a.s. tentoonstelling groot zijn. weder op zulk een meesterlijke wijze weer te geven. Brand in de Jonge Jan, dat als slot gegeven werd, deed ons de Vries in zijn volle kracht kennen. Onbe grijpelijk was het, dat de onnooze- lijke kleine Ansing Arend en de stoe re veldwachter, de oude vader en de plompe verver, een en dezelfde per soon waren. Stem, grime, houding, in een woord alles was volmaakt. Een langdurig applaus beloonde den heer de Vries voor zijn uitmun tende vertolking. De Commissie mag tevreden zijn met het succes van de zen eersten avond en zal zeker het publiek naar een tweeden doen ver langen. Feestavond. Donderdagavond had de Haarlem- sche J ongelingsvereeniging ,.Pred. 12 vers la" een feestavond georganiseerd in het Brongebouw, welke uitstekend geslaagd mag worden genoemd. Voor dezen avond hadden hun me dewerking toegezegd de Christelijke Zangvereeniging „God is mijn lied", de muziekafdeeling „Kunst na Ar beid", onder-afdeeling van de Haar- lemsche Jongelingsvereeniging, als ook de pas opgerichte afdeeling ter beoefening van letterkunde „Nicolaas Beets." Om acht uur werd de samenkomst die door zeer velen werd bijgewoond, zoodat de zaal en de galerijen geheel gevuld waren, geopend met een ope- ningsmarsch, waarna de voorzitter, de heer Joh. Visser een korte ope ningsrede hield. Door de Zangvereeniging werden vier zeer goed uitgevoerde koor liederen "ezongen, waarvan vooral hei eerste „.Oranjelied", veel succès had. Voorts wisselden muziek, voordrach ten en samenspraken af, vooral deze laatste, waaronder vooral genoemd mag worden ..De hoogste prijs", een loterij-geschiedenis, vielen zeer den smaak. Bij het einde van den avond bracht de voorzitter aan allen, die medege werkt hadden tot het welslagen van dit feest, hartelijk dank. Het samenzijn werd besloten met het zingen van Gezang 274 1, waar na de voorzitter voorging in dankge bed. De Haarlemsche Jongelings-Vereeni- ging mag met. genoegen terugzien op dezen zoo uitnejnend -eslaagden feest avond. O VERVEEN. De heer E. H. Amelung, onderwij zer aan de openbare school te Bloe- mendaal is benoemd tot onderwijzer aan de school der eerste klasse No. 65 te Amsterdam. Donderdagavond werden in de ver gadering der Commissie tot wering van schoolverzuim met op een na algemeene stemmen herbenoemd de heer C. J. Th. Leistikow als voor zitter en de heer A. IJzerman als se cretaris van dat college. HEEMSTEDE. Het navolgende telegram is heden door het gemeentebestuur aan H.M. de Koningin-Moeder verzonden: „Nu heden alhier Uwer Majesteits komst voor vijf-en-twintig jaren in ons dierbaar vaderland dankbaar wordt herdacht, gevoelen wij hoefte Uwe Majesteit de eerbiedige hulde te brengen van de ingezetenen dezer gemeente. BENNEBROEK. De Burgemeester dezer gemeente, Mr. B. J. D. Zubli, is van zijn verlof teruggekeerd en heeft zijn ambtsbe zigheden hervat. De Tien. In eene feestelijke bijeenkomst, ge houden door de „Vereeniging de 10". werd gisterenavond de medaille, op Koninginne-dag 1.1. behaald, door hun eere-voorzitter, den heer L. de Breuk aan het vaandel gehecht. De beschermheer, jhr. rnr. Boreel van Hogelanden, had door een schrij ven zijn leedwezen betuigd, verhin derd te zijn, deze bijeenkomst met zijne tegenwoordigheid te vereeren. De leden der Vereeniging brachten den avond met het houden van ver schillende wedstrijden, met zang en muziek, op de aangenaamste wijze door. Door de lotelingen dezer gemeente lichting 1904 Th. Medenblik en W. F. van Lierop is met goed gevolg afge legd het examen in militaire be- kwaair.he;d en lichamelijke geoefend heid. De landbouwer D. E. te Haarlem mermeer saf zijn arbeider, zekeren H. G., te Hillegom, een hoeveelheid stroo mede naar"huis. Deze voerde het weg op een krui wagen. maar verborg onder het stroo een flinke hoeveelheid haver. Bij onderzoek door den rijksveld wachter W. te Hillegom ingesteld, bleek dat de arbeider op deze wijze meermaal haver, hout en verschillen' de andere zaken ontvreemdde. Naar het Huis van Be waring alhier is overgebracht zekere G. J. de K., verdacht van diefstal van /20.en een rijwiel, hetwelk op 2 Januari j.l. onbeheerd voor een her berg aan de Meesterlottelaan heeft gestaan. Fees t-C omit Naar wij vernemen heeft zich een comité gevormd om den ZeerEerw. heer S. C. M. J. J. B. Meeus, pastoor der St. Elisabeth- en Barbarakerk in het Schoterkwartier, met zijn aan staand feest een huldeblijk aan te bieden. Het Comité bestaat uit den weleerw. heer Oudejans, kapelaan, en de hee- ren J. F. P. I.. de Bont, N. R. A. Teeuwen en Van Deurzen. Confectie-bedienden. In de Donderdagavond in café Brinkmann gehouden vergadering van de afd. Haarlem van den Bond van confectie-bedienden, werd een bestuur gekozen. Tot voorzitter is gekozenJ. Nas adres firma Peek en Cloppenburg tot secretaris J. L. de Bil, Kamper straat 3tot penningmeester K. N. Wolthuis, Kruisweg 33. Gevonden voorwerpen. Een licht blauwe ceintuur met me talen gesp, een zwart stalen dames- halsketting. een bruine tasch, een tricot handschoen, een wit gebor duurd kinderschortje, een stuk leer met- koperen nummers, een bruinha rige keeshond. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Gisterenavond was de societeitszaal van het hotel Welgelegen geheel gevuld met een uitgezocht publiek ter bijwoning van de eerste „Bloe- mendaalsche avond". De heer Iienri de Vries was aan 't woord eerst met schetsen van Justus van Maurik, daarna met „Brand in de Jonge Jan" van Heyermans. De nieuwe karakterschetsen „de Nachtwacht van Rembrandt", „Éen Sneldichter" en David de Loterij man" alsmede een toegift „Koos en Toos in de Opera" werden succes sievelijk op de meest verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht en brach ten 't publiek in de stemming. Uitste kend weergegeven door een artiest als de Vries, mag hier toch een woord van warme hulde voor den auteur van Maurik niet achterwege blijven. Wat een opmerkingsgave is er toe noodig om al die kleine trekjes uit een klasse, waarin men niet dage lijks verkeert, te vatten, om daarna Binnenland Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem mermeer C. F. J. Heinsius, candi- daat-notaris te Maarssen. Een goed ingelicht man. De schrijver van de Haagsche kro niek in de N. Gron. Ct. wist onlangs te vertellen, dat de kosten der ver tegenwoordiging van ons land op de Russische tentoonstelling (pl.ni. ƒ6000) niet door de Algemeene Re kenkamer zijn verevend, omdat ie niet op de Staatsbegrooting zijn uit getrokken en uit de onvoorziene uit gaven niet mogen worden gedekt. Deze mededeeling is ook in de N. R. Ct. overgenomen. Het Vad. meldt thans, dat er van het verhaal niets aan is. De Reken kamer heeft den post wel degelijk verevend. ZANDVOORT. Het kinderfeest, dat Zaterdag a.s. zal gegeven worden ter viering van het jubileum van H. M. de Koningin- Moeder, zal in het Kurhaus plaats hebben. De schoolkinderen zullen, begeleid door „Zandvoorts Harmo nie-gezelschap" in optocht naar het Kurhaus gaan. De stoet wordt opge steld op het Schoolplein en gaat dan door de Schoolstraat, Haltestraat, Zeestraat en Dr. Mezgerstraat. Niet alhier schoolgaande kinderen doch wel in Zandvoort woonachtig, kunnen met begeleiders de voorstel ling bijwonen tegen betaling van 0.25 per persoon. VELSEN. Er wordt nog steeds aan de stoom- ponten gearbeid, ook is men begon nen met het leggen der rails voor de stoomtram, om deze op de ponten te kunnen brengen. Wellicht zal in 't begin der volgen de week een proefneming plaats heb ben met de ponten, terwijl de brug dan zal worden gesloten. BEVERWIJK. H. S. Weiland, agent van politie te Amsterdam, door den Comm. der Koningin tot gemeente-veldwachter alhier benoemd, heeft voor die be noeming bedankt, zoodat een nieuwe oproeping zal plaats hebben. De gemeente-begrooting voor 1904 is door Ged. Staten goedgekeurd bij besluit van 13 dezer no. 30 en in ont vangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van ƒ96879.53'. De standplaatsen voor de in dit jaar alhier te houden kermis zijn als volgt gegundvoor een caroussel aan Wed. J. Schildmeijer Derks voor 1230 voor een kinematograaf aan A. Wegkamp voor ƒ80; voor een schouwburg aan W. Hart ƒ70.75; voor een draaimolen aan D. J. van Dam voor 82.82voor een beignet- kraam aan Th. W. Jongemaets voor 40.50; voor een luchtschommel aan L. Vallentgoed voor ƒ74.50. HAARLEMMERLIEDE. Tot brandmeester bij de brandspuit te Spaarnwoude is benoemd de heer F. L. Buijs aldaar. HAARLEMMERMEER. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan school III te Haar lemmermeer (hoofd de heer Vallent goed). hebben zich slechts 3 sollici tanten aangemeld. Voor onderwijze res aan school IV (hoofd de heer Klaver) 12. HALFWEG. In het kerkgebouw in de Houtrak- polder is Donderdagnacht ingebro ken een klein bedrag aan geld, ver moedelijk een paar gulden is ont vreemd, doch vele artikelen zijn be schadigd. Academische Examens. Groningen. Bevorderd tot arts heer S. Tonkens, cand.-arts, geb. Groningen. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-ex. in de wis- en natuurkunde door den heer H. C. Schamhardt. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer N. Beets Jr., geb. te Batavia. Leiden. Het candidaats-examen Ro- meinsch-Hollandsch recht is afgelegd door den heer H. J. Frederiks, juris doctorandus. kwam E. eensklaps in d« brouwerij en trachtte door hem bekende hande lingen 't bier te bederven, waarop hij evenwel door den zwager met vaart aan de deur werd gezet. Toen daarna ook nog verschillende andere pogin gen om zich op de weduwe te wreken mislukten, kwam eindelijk gisteren morgen de als een rauwe kerel bekend taande E. het huis der weduwe bin nendringen, blijkbaar 't vreeselijke plan in zich omdragend, een bloedige daad te plegen. Het was te half acht gisterenmorgen, dan, dat hij de we duwe in de keuken aantrof, te midden barer kinderen, waar hij zonder veel omhaal direct drie revolverschoten op haar loste, waardoor zij onmiddellijk bezweek. Daarna richtte de onverlaat 't wapen op zichzelven en voltrok ook zijn eigen vonnis. Het gerucht van deze ontzettende misdaad deed ter stond de ronde en onmiddellijk was de politie op de plaats om de noodi- ge maatregelen te treffen. Het gerecht verscheen eveneens in den loop van den morgen. De arme ongelukkige kleintjes werden naar een familielid gevoerd. Malversatie aan „Oorlog" De zaak tegen den gewezen chef van de afdeeling „comptabiliteit" aan bet Ministerie van Oorlog, verdacht van onregelmatigheden in zijn be heer, zal Maandag 8 Februari voor de Haagsche rechtbank in behande ling komen. Een arend geschoten. Te Etersheim, bij Schardam (N.-H.) heeft de jager B. een arend gescho ten het dier mat 2.25 M. tusschen de uiteinden der gespreide vleugels. Ver moedelijk was het een zee-arend, die langs onze zeekusten jacht maakte op visch, en zich 's winters wel eens land waarts begeeft. De Ramp te Helmond. Groot was de deelneming, die bij de teraardebestelling van den veronge lukten werkman Thijssen gisteren te Helmond werd aan den dag gelegd. Er bestaat eenige kans, dat den le vensgevaarlijk verwonden machinist Van der Elzen het leven zal blijven gespaard. Op betrekkelijk weinigen na heeft het personeel der fabriek van den heer Van Vlissingen den arbeid hervatzoolang de werkloozen buiten arbeid zijn, ontvangen zij van de fir ma financieel steun. Naar eene ge schikte localiteit, ter vervanging van het verwoeste deel der fabriek, wordt omgezien. Een toelichting. Uit Den Haag werd dezer dagen aan „Het Volk gemeld „Van de miliciens der lichtingen 1900 en 1901, die gedurende de sta king in het voorjaar onder de wapens geweest zijn, behoorende tot het Staatsspoorwegpersoneel alhier, toen zij weer bij de Maatschappij in dienst kwamen, door de directie elke week een kwartje van hun loon afge houden, totdat zij het gedurende hun diensttijd van de S.S. ontvangen loon weer geheel hebben terugbetaald." Thans verneemt het Utr. Dbl., dat indertijd door de directie der Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen bepaald werd, dat aan personeel behoorende tot de lichtingen 1900 en 1901, dat in werkelijken mili tairen dienst werd opgeroepen, moest worden uitbetaald van 10 Februari tot ultimo Februari volle bezoldiging, van 1 Maart tot den datum waarop, bedoelde lichtingen naar huis werden gezonden, halve bezoldiging. Van hetgeen overeenkomstig deze beschik king is uitbetaald, is niets terugge vorderd. Aangehouden. Naar wij vernemen, is te Londen aangehouden zekere M., verdacht van medeplichtigheid in het bankroet van mr. Van Munnikrede, advocaat te Delft, thans gedetineerd. Zijn uitlevering is door de Neder- landsche regeering aangevraagd. (Vad.) Zaak-Hoytema. Men meldt aan de „N. R. Ct." uit Den Haag Wij vernemen, dat de gevangenne ming van de gebrs. Hoytema te Delft door den commissaris van politie al daar is geschied op een bevelschrift van de raadkamer der arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage en daarop gevolgde telegraphische last .geving van den officier van justitie aldaar. De verduistering moet over zeer aanzienlijke bedragen loopen. Voor een deel daarvan is tot nu toe geen klacht ingediend. Ook door ons is melding gemaakt van een geval dat door een politie beambte in Den Haag proces-verbaal werd opgemaakt tegen den persoon, die de stad doorkruiste met een wa gen, waarop geplaatst was een clamebord, voor de in 't begin dezer week aldaar gehouden protestmeeting in zake den dienstweigeraar Terwey, thans kan worden medegedeeld, dat dit feit tot geen strafvervolging tegen den man zal aanleiding geven, daar cok de betrokken commissaris van .politie oordeelde, dat deze wijze van reclame maken voor eene vergade ring niet in strijd is met de bepalin gen der politieverordening. Ongelukken. De wisselwachter, die Zaterdag te Eijsden werd overreden, is in het ge sticht Calvariënberg te Maastricht overleden. Sport en Wedstrijden Wielrijien. Volgens bericht aan „De Fiets" zal G. Schilling Zondag a. s. op de win- ter-wielerbaan te Parijs voor den „Brassard" tegen den houder daar van, E. Jacquelin, uitkomen. Rechtszaken Moord en zelfmoord. Uit Aken wordt aan de Limb. Koer. gemeld 't Is barbaarsch zooals 't er hier en in den omtrek in den laatsten tijd naar toe gaat. Een afgrijselijke wan daad heeft nu weer de gemoederen in geheel Aken in rep en roer gebracht. Gisterenmorgen n.l. te half 8 heeft in 't restaurant van de brouwerij op de Marschiersteenweg der weduwe Lüttgens de brouwer Engelshoven de ze weduwe vermoord en daarna zich zelven door verscheidene revolver schoten van kant gemaakt. Engelsho ven had reeds sedert den dood van den meer dan een jaar geleden ge storven brouwer Lüttgens de leiding der brouwerij op zich genomen en de er bij behoorende herberg beheerd. In dien tijd had hij reeds meermalen de weduwe het voorstel gedaan met hem in 't huwelijk te treden en meende met zekerheid te mogen verwachten, dat zij eindelijk zou toestemmen. In de gepasseerde week evenwel ver klaarde de weduwe hem zeer beslist, dat zij van een huwelijk met hem absoluut niets wilde weten. Toen En gelshoven haar niettegenstaande deze verklaring telkens toch met huwelijks voorstellen bleef lastig vallen, ont sloeg zij hem uit zijne betrekking en verbood hem tevens den toegang tot het huis. Daardoor geraakte E., die te genover verscheidene stamgasten vaak groote jaloerschheid getoond had, in ontembare woede, en verklaarde her haaldelijk, dat hij een ongeluk aan de weduwe zou begaan, als zij op zijn voorstellen niet inging. De weduwe, die van deze dreigementen gehoord had. leefde in voortdurenden angst en verzocht haren zwager om hulp. Se dert 't. ontslag van E. kwam deze dan ook des nachts in 't huis van zijn schoonzuster waken. Op een avond Doodslag. Gisteren werd door de Rechtbank te Groningen een ernstige zaak behan deld. Uit het getuigenverhoor bleek het volgende In den nacht van den 4en en den Sen October is de 27-jarige arbeider Jan Idema te Kolham door eenrevoh ver geschoten. Hoewel zijn ouders bij zijn thuiskomst merkten, dat hun zoon gewond was, hebben zij eerst den 6en 's namiddags de hulp van een dokter ingeroepen, die onmiddellijk de over brenging van den patiënt gelastte naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Daar bleek, dat hij ver- wond was door 5 kogels, waarvan en kele ernstige gevolgen hadden gehad. In den nacht van den achtsten op 'den negenden October is de patiënt overleden. Verschillende deskundigen verklaarden ter terechtzitting, dat ri? pistoolschoten ook doodelijk zouden zijn geweest, indien onmiddellijk ge neeskundige hulp was ingeroepen. De patiënt heeft vóór zijn overlijden na vóóraf gezegd te hebbenik ga toch dood en lieg niet meer, verklaard dat Pieter Hommes de dader was. Deze, een 25-jarige bakkersknecht te Kolham, ontkende pertinent en gaf op bijna alle vragen ten antwoord, dat hij van niets wist. Hij is gedeti neerd zijn houding gaf den or dent, jhr. mr. O. Ch. van Swinderen, aanleiding hem toe te voegen„Je bent een man zonder eenig gevoel, en wat je ook moogt zeggen, die man is gedood door jouw schuld." Beklaagde en slachtoffer hadden eerst een klein geschil gehad. Later tegen den nacht was beklaagde per fiets in Kolham gekomen en had te gen het slachtoffer gezegd „As toe mie hem'mn wilt, den mos mit mie goan an andere kant van tolhek". Aan deze invitatie heeft het slacht offer voldaan. Een der getuigen heefi schoten hooren lossen en hooren roe pen „Jan loat mie los". Toen is er weer geschoten en daarna vertrok een man per fiets. Dit is alles wat gezien of gehoord is. De getuigen a décharge legden ongunstige verklaringen om trent het slachtoffer af. Daar een der getuigen niet verschenen was, is deze zaak voor onbepaalden tijd verdaagd. Als verdediger treedt op mr. H. Schaap. Gemengd Nieuws Looping the Loop of Hooping the Hoop. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. schrijft aan dat blad Achter op het Champ de Mars staat onder de enkele overblijfselen van de groote Parijsche tentoonstelling, nog het Reuzenrad. Een heel enkele maal gebeurt het nog wel eens dat iemand zich er voor 50 centimen zachtkens ten hemel laat tillen. Maar gewoon lijk la 't er stil, dor, verlatenhel is uit den tijd. Het is geen emotie meer die aandoet, het is niet kras meer, als het ooit kras geweest is. Maar eindelijk is er weer wat, iets ergs, iets verschrikkelijks ergs, iets allerverschrikkelijkst ergs. Er zijn menschen, die meenen, dat 't een erge sensatie moet zijn om met een automobiel van den Mont-Blanc afrijdend, in een afgrond verplet terd te worden. Baron von Münchhau- sen is indertijd voor een dolleman aangezien, omdat hij op een kanons kogel door de lucht vloog. Phaëton is met den zonnewagen op hol gesla gen en dwars door sterrebeelden heengetuimeld. Maar dit is niets, dit alles is iets rustig behagelijks bij wat op het oogenblik dag aan dag, avond aan avond, ieder mensch voor een franc kan ondervinden. Bij het herdenken rollen mijn hersenen me weer door het hoofd, mijn ingewan den door mijn lichaam, krijg ik een gevoel alsof ik met stoel en tafel hol derdebolder door de lucht ga dui zelen. Het is in de Rue de Clichy naast het Casino de Paris, het is looping the loop, boucler le bouclé, of op zijn Hollandsch, een rad rond razen. Al tijden staat de wereld ontsteld te kijken naar de waaghalzen, die zich op een fiets van een steile hoog te af latende vallen, met het Hoofd naar beneden een grooten boog rond vlogen. In den laatsten tijd, toen men dat gewoon werd, is midden hoven uit den boog een stuk wegge nomen, zoodat de man het gevaarlijk ste, duizelendste gedeelte van zijn rit of sprong los in de lucht vliegt„le bouclé dans le vide". Wat die man de eerste op zijn fiets deed of zich liet doen, kon men ook wel met een wagentje la ten doen en, daar het wagentje heel zwaar gemaakt kon worden, kon men het ook op wat grooter schaal doen. Misschien zouden er wel menschen zijn, die er plezier in zouden heb ben, zich in dat wagentje te laten vastbinden en zoo het rad rond te razen. Dat zou toch zoo'n dolzinnïg- bespottelijk nieuwe sensatie zijn, dat het misschien kon of het geblaseerde, geblagueerde, geënerveerde, verveel de of sensatiezoekende, uitgaande publiek van een wereldstad moest er wel een oogenblik van willen genie ten. En zoo is het dan ook in Parijs. Het is al eenige weken geleden, dat 's morgens bericht werd dat dien dag voor de opening,bij wijze van gene rale repetitie, aan heeren journalis ten en courieristen gelegenheid ge geven werd naar hartelust te komen rondrazen. Ik dacht toen dat het wel overdreven zou zijn en 't een of andere montagne russe of tobogan was, en ik was niet van de partij. Maar gisteren krijg ik een brief kaart, waarop vrij lakonïek„Als je nog niet in den bouclé naast he' Casino de Paris gezeten hebt, ben je je tijd ten achtereen kwart se conde wordt je daar krankzinnig." Wat is er voor een journalist erger dan zijn tijd ten achter te zijn, wat I verrukkelijker dan zijn indrukken bij kwart-seconden te kunnen tel tea Bovendien was het niet de eerste de beste die me dit schreef, maar een man van roem en talent (die het me echter niet vergeven zou als ik in dit verband zijn naam noemde). En ik ben er heen gegaan, in ge zelschap van een onvervaarden, jon gen Engelschman, en een Hollan der, die in het verre Oosten menig gevaar getrotseerd heeft. Groote hooge zaal, hei-kleurig ver licht. Jongelui, oude heeren, monde en vooral demi-monde. Schei-schet terende muziek, die met het razend- ratelende lawaai van de wagentjes een kabalistisch concert vormt. Mid den dwars door de heele zaal, hoog en trotsch, de helsche machine. En ineens valt uit de hoogte donderend een karretje neer, spuit weer uit de diepte op, en duizelt hals over kop den reusachtigen cirkel rond, ver dwijnt. We slaan alle drie ontzet de handen aan 't hoofd. En de man die in Indië voor niets terugdeinsde, zegt: „dacht jullie dat ik mè in die Sa tanshoepel zou wagen?" De Engelsch man zegt, dat hij er alleen in wil met iemand, waar hij samen mee zou willen sterven. Ik betoog hen, echter niet heel op mijn gemak, dat het laf zou zijn mij, die er ambts halve in inoet, in den steek te laten. En tien minuten later staan we bo ven te wachten tot het karretje van zes komt, waar we alle drie naast elkaar kunnen zitten, en lezen sid derend het papiertje, waarop staat dat menschen, die last hebben van zenuwachtigheid, hartkloppingen en zoo meer, ten sterkste ontraden wordt er in te gaan, dat verder de maat schappij voor geen enkel ongeluk verantwoordelijk is. We zitten er inwe brengen onze hoeden in veiligheid. Een zware ijze ren bout wordt voor ons neergesla gen, bovendien wordt een stevige riem om ons heengebonden. Voor ons, op de andere bank, zitten drie dames, zonder hoeden, voiles over het hoofd gebonden, die zich met ons één verklaren in dood en leven. En daar gaat het. Heel langzaam eerst: Dat lucht op, 't is blijkbaar zoo erg niet. Maar in eens reng, plof, rut in afschuwelijke vaart, duizelen, donderen we een afgrond in alles verdwijnt, vergaat, geen leven, geen dood, geen onder, geen boven meer; duizend duivels die met helsche macht je eerst neersleuren en dan op- spuwen in de doodelijke bocht; die je hoofd, je hart, je geld in je vest zakje ineenpletteren tot een alverge- tende klomp, 't Is enkele seconden, maar die lang, eeuwig lang schijnen, in den flauw door alles heen besef ten twijfel, of je zonder hoofd otAkkern zonder voeten, of je in den hemel aai of in de hel, of je stapelgek of mors- dood zal terecht komen. Moet i est ia Als we veilig naast elkaar op dea e ook beganen grond staan, is de eerste vraag die bij me opkomt„Zijn we er werkelijk niet in dood gebleven?" Mijn Hollandsche vriend, die veel met het zwarte ras omgegaan heelt altijd meende, dat Europa, en vooral Parijs, iets beschaafds wa3, zegt„Barbaren, barbaren". De En gelschman staat nog versuft te kij- ken en als mijn vriend hem in zijn maag stoot, en zegt„Allo kerel, ook eens wat heldert zijn ge-^ ext laat op en goedkeurend bromt hij :en der 't Is a damned fine thing. voufpe sc know, Will we take a whiskey?" j, njet iebben Dare tanden. paze pi n en uien {re par En ik i, dat P. Di sschikb eisjes, :ben tf Een half jaar geleden had nabij! Doveel Adrianopel op den Trans-Kaukasiloor(*e schen spoorweg een ontsporing plaats, Ten die van weinig beteekenis was. <an de Slechts materieele schade werd aan-' Aan 1 gericht en de passagiers kwamen metj{e ik i eenige schokken vrij. oc Daardoor werd echter een Russi-} sche zangeres, mej. Sarbisowa, metr g haar hoofd tegen het portier gewor-{fëv00 pen en verloor zij vijf tanden. Daar-»<hen voor sprak zij de maatschappij orojollecte schadevergoeding aan, omdat zij be-en Bi weerde, dat haar stem door dit ver-iat' ni( lies de eigenaardige aantrekkelijkheid:,.»/ v, voorgoed zou moeten missen. f1® De maatschappij meende dat 25öj °P "r gulden ruim voldoende waren, maar^aar de zangeres wees dat aanbod veront-Februa waardigd af. Er volgde een langdurig trek proces, waarin de burgerlijke ~recht'- bank te St. Petersburg nu uitspraak heeft gedaan door de maatschappij te veroordeelen tot betaling van een schadevergoeding van 125.000 gulden, dus 25.000 gulden per tand ilf d t enwo Blijk umeD et ve: Een geheimzinnige zaak. Te Bree, bij Tongres werd de vrouw vej van den molenaar Jozef Kranen dood^er v; in haar woning gevonden en lateriwor(j( vond men ook het lijk van den manpan in den molen. Man en vrouw zijnLn„ Hollanders. Zij leefden zeer gelukkig?eze 2 met elkaar en hadden drie kinderenu.aciv die in de woning waren, doch te fa j,] jong zijn om eenige opheldering om-Lgide trent het gebeurde te geven. Het lijkLoor(j der vtouw draagt geen sporen van[ggeü geweld, de man was verworgd. Een| jr0 nauwkeurig onderzoek der justitie^ heeft deze geheimzinnige zaak nogjen j niet tot klaarheid kunnen brengen. jjaarj INGEZONDEN -6n L Feidin jnotie Vo'yr den inhoud dezer rubriek stelt dep. A Redactie zich niet aansprakelijk op de Van ingezonden stukkengqjlaatst of ook niet geplaatst, wordt de copy oog den inzender niet teruggegeven. 'dat 1 Haarlem, 21 Jan. 1904. Mijnheer de Redacteur Mag ik eenige plaatsruimte van u vragen om eenige onjuistheden door J. Akkerman aan de S. D. A. P. ge richt in zake het steunen der slacht offers te rectificeeren? Voorop moet gezegd worden, dat het een bijzonder onaangename taak is te moeten oplepelen, dat de S. D. A. P. w e 1 gesteund heeft en wel zeer veel. Doch hoe onaangenaam ook, M. de R., moet het toch gebeu- &er ren, omdat anders uit de praatjes van Akkerman politieke munt te-.^nts gen onze partij zou geslagen worden. Ee_bj gea, 3esl: Ei WIJ de i ziek D D Direct na de staking dan heeft de L afd. Haarlem der S. D. A. P. op voorstel van onzen ex-partijgenoot Modoo besloten aanstonds ƒ200 in eens te geven. Deze ƒ200 moesten worden geleend en tot terugbetaling daarvan verbonden de leden zich tot 50 contributie-verhooging. Niet één arbeidersvereeniging in deze ge meente heeft dit voorbeeld gevolgd, althans niet van de zijde der Vrije Socialisten. Vervolgens organiseerde de S. D. A. P. afd. Haarlem een kunstavond, welke meer dan 100 netto opleverde. Door eene vrouwelijke geestverwan te werd met veel ijver en volharding in de meer gegoede kringen van Haarlem en ook buiten deze gemeen te gewerkt met het resultaat, dat enkele honderden guldens alleen door haar konden Worden afgedragen. Een onzer Haarlemsche partijgenoo- ten deed te IJrnuiden zijn best met het gevolg dat daar eerst ƒ190 en later nog een kleiner bedrag werd ingezameld. De Haarlemsche onderwijzers, par- tijgenooten en geestverwanten, brach ten direct een kleine ƒ250 op. Ook de andere vereenigingen, aan gesloten bij het H. A. S. lieten zich niet onbetuigd. Ik noem uit velen de Timmerlieden, de Stucadoors, de Loodgieters. Vooral de eersten deden hun best. Een ander jong partijgenoot droeg op één Zaterdag 160 af, door zijn ijver aan inteekeningen bijeenge gaard. Ik herinner eraan, dat de Coöp. Bakkerij op voorstellen der sociaal democraten ƒ100 gaf, terwijl de leden nog een dusdanig bedrag bijeenbrach ten, dat 183 kon gestort worden. Zelfs de sociaal-democraten van buiten deze gemeente lieten zich niet onbetuigd. Van de coöperatie uit Leeuwarden kwam 50. Een andere gift uit diezelfde pTaata bedroeg ƒ17. Uit Enschede werd 50 gezonden. De Diamantbewerkersbond gaf voor een eerste maal ƒ141, waarna nog verscheidene giften volgden o.a. ƒ110, 81. enz. Bovendien hebben verschillende partij genooten en geestverwanten wekelijks hunne bijdragen blijven storten, terwijl anderen daar, waar buitengewone hulp noodig was, o.a. in gezinnen waar kraamvrouwen en zieken waren, buiten den steun van het comité om hulp verleenden. mi tij

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2