Binnenland Loonregeling S. S. Naar men uit goede bron verneemt, zal op 1 April de nieuwe loonregeling bij de exploitatie-maatschappij wor den ingevoerd. De maatschappij heeft op onbekrompen wijze aan de uitnoo- diging der regeering voldaan door de nieuwe voorwaarden met inbegrip van het loon bij reglement vast te stellen. Vooral wat betreft den loonstandaard is een aanmerkelijke verbetering ge komen. Het personeel zal in April 1904 zeer zeker in blij der stemming ver- keereri dan in April 1903. C.Prov. Gron. Ct.") Personeel der H. IJ. S. M. De heer R. van Hasselt, gedelegeerd lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M„ heeft de volgende aanschrijving tot het personeel ge richt „Het is mijn ernstige wensch de instelling der groeps-vertegenwoordi- ging van het personeel volledig tot haar recht te doen komen en de ze- derheid te verkrijgen, dat de wen- schen en bezwaren van het personeel onder de oogen van de directie der Maatschappij worden gebracht. „Daartoe moeten de groepsvertegen- woordigers bij de vervulling hunner taak kunnen rekenen op de medewer king van de hoofd- en verdere ambte naren der Maatschappij. Indien het bij de vervulling hunner opdracht blijkt, dat het niet mogelijk is de daaraan verbonden werkzaamheden, zooals onderzoek in loco enz., anders dan buiten den diensttijd van den vertegenwoordiger te verrichten, dan mag daarvoor op schriftelijke en langs den hiërarchieken weg ingediende aanvrage, geheele of gedeeltelijke vrij stelling van den dienst of wel verlof, met of zonder vrijbiljetten, worden toegestaan, volgens bepalingen door mij op voorstel van de chefs der ver schillende diensten vast te stellen. („N. Ct.") van minder dan waarop men meende recht te hebben, enz. Aan eventueele koopcrs van door die inrichtingen aangeboden certificaten van aandeel wordt door hem in over weging gegeven, nauwkeurig kennis te nemen van de voorwaarden, waar op die premieloten in eigendom te bekomen zijn, zoomede van de bepa lingen betreffende deelneming aan trekkingen (zoogenaamde lotencombi- natiën) en van de hoegrootheid van het aandeel in de prijzen. Zal dit iets baten Vooreerst zijn de klanten, die door zulke ..banken" worden gelokt, mee- rendeels eenvoudige nienschen, die, verbluft door groote cijfers, niet in staat zijn, nauwkeurig kennis te ne llen van de voorwaarden en Ifcpalin- gen. Als zij ze al lezen, begrijpen zij ze meestal toch niet. We hebben daar bij veel eenvoudiger zaken vaak de ervaring van opgedaanom eens één voorbeeld te noemen, doen we maar opmerken, dat we herhaaldelijk en soms van vrij ontwikkelde nien schen vragen omtrent belastingza ken krijgen, die ze op de achterziide van hun aanslagbiljet beantwoord konden vinden. Maar vele menschen 'lezen nieten als ze lezen, dan lezen ze nog vaak slecht. Maar bovendien: over een paar we ken is ook deze waarschuwing weer vergeten. De kranten hebben tallooze malen gewaarschuwd tegen de zoogenaamde ..groote verlotingen" en telkens loopen er weer nieuwe slachtoffers in. Uit den treure hebben we mededeeliu- gen gedaan over de Parijsche por tretten en telkens komen ons weer menschen als iets nieuws vertellen, dat ze bedrogen zijn. „Mundus vult decipi" evenals in de oudheid wil het menschdom be drogen worden. Intussclien, als er maar enkelen I gered worden, dan zijn we voldaan, j En daarom vermelden we ook boven- I staande waarschuwing weer eens. Wij zouden er echter iets aan wil len toevoegen, n.l. koopt nooit zulke loten-aandeelen, in welken vorm dan ook dat is nog 't allerbeste. „H. C." Letteren en Kunst Inhoud van Weekbladen. Tijdschrift voor Armenzorg en Kin derbescherming Redactie Koningin Emma. II. J. de Dompierre de Chaufepié Een belangrijke en goe- d.1 circulaire. Mej. C. E. Sepp Kinderbewaarplaatsen te Amsterdam BinnenlandBedeelende Armen zorg Gestichtenzorg en zorg voor de verwaarloosde jeugdZiekenzorg. Uit de Pers. De Aarde en haar Volken. Van de Ganges naar den Amazonenstroom. BijbladOp den Uitkijk. Geen gek heid in Duitsch Zuidwest-Afrika. Een Yucca uit Californië. Ten Noor den van Siberië gevangenMooie vocrjaarsreizen. Toeristenverkeer op Zee. Eigen Haard In de Branding, Ma- ri; de Negri. Koningin Emma, Joh. W. A. Naber. Een merkwaardig Man. Bevordering van het Woningvraag stuk door de firma Fred. Krupp te Essen, M. P. de Clercq. Verscheiden heid. Feuilleton. Walgelijke polemiek. In een ingezonden stuk in „Het Volk" geeft Petter een antwoord aan Van den Berg, dat aldus aanvangt „Op miin aandrang komt eindelijk ook Van den Berg op den voorgrond. Maar in welk een gedaante 3 Wagge lend, vol zweren en onreinheden, een vieze lucht rond zich verspreidend, tracht hij mij te naderen om ook mij aan te steken. Hij zou gaarne willen, dat ik eenigszins op hem geleek. We zullen zien of het waar is. „Als een oud wijf achter den thee pot begint hij. vervolgt als gedachten- lezer (waarschijnlijk stond hii voor een spiegel) en eindigt als een vergif tig stakend insect. „Niets ter verdediging mijner be schuldigingen in het geheele betoog is hei mijn persoon, die de revue pas seert. „Een kletspraatje onder het loopen moet bewijzen dat ik mij niet om de organisatie bekommerde en aan het slot vraagt BergOf is dit gelogen „Ofschoon gij de antwoorden op mijn vragen schuldig blijft (waarom zeg ik direct, Berg liegt Later wordt Van den Berg voor hui chelaar uitgemaakt; wordt gezegd, dat hij op schunnige wijze het begin sel, dat hij nu aanhangt en de men schen, waar hij nu mede omgaat, trachtte te blameeren; wordt hem „koffieklets" verwetenwordt gezegd, dat hij ;,in zijn welvoldane zotheid met zijn vuige vingeren het klater goud van een diep schrijnende wonde rukt": dat hij een lasteraar is; dat hij Pet ter laag beleedigd heeftdat hij in gemeeue verdachtmaking voor Oudegeest niet onder doetdat hij, als hij het bewijs, dat Petter vraagt, niet levert, de vuilste lasteraar is. De redactie van „Het Volk" ver klaart, dat het einde van dit debat in de kolommen van dat blad nu nadert. Onjnist bericht. In verband met het bericht van het „Vad.", overgenomen in dit blad. meldt thans de „Delftsche Ct." Een voormalig stadgenoot, zekere M-, is ie Londen gearresteerd, onder verdenking van het vervalschen van wissels, getrokken door een hotelhou der te Delft. De mededeeling van het „Vaderland", dat M. medeplichtig zou zijn in het bankroet van mr. Van Munnikrede, is geheel onjuist. Deze zaken hebben hoegenaamd geen be trekking met elkaar. Suikersmokkeleii. Uit Zevenbergen schrijft men Men staat verbaasd over de uitge breidheid, die de smokkelhandel in suiker ook in deze streek verkregen heeft. Ondanks den verren afstand van de Belgische grens tot deze gemeente, waardoor de smokkelaars dus verschillende ambtenaars-posten hebben te passeeren, wordt hier bijna dagelijks suiker op frauduleuze wijze ingevoerd. Men ziet de smokkelaars die, wanneer zij de rivier de Mark over zijn, zich in de vrije linie bevin den, soms in grooten getale, dikwerf zelfs tot 8 a 10 man bijeen, deze ge meente komen binnenvallen, dragen de ieder een zak suiker, waarvan het gewicht varieert van 40 tot 60 kg. en zwaarder nog. Ook van de vrouwen, die uit de om liggende gemeenten, voornamelijk uit Hoeven, Etten, Rucphen en Sprundel, hier dagelijks met sinaasappelen langs de huizen komen rondventen, hebben de meesten gesmokkelde suiker onder haar koopwaar verborgen liggen. Gisteren kwam hier zelfs eene met een paard bespannen kar binnen, be laden met frauduleus ingevoerde sui ker, welke, naar zich begrijpen laat, om den goedkoopen prijs, immer af trek vindt, zéér ten nadeele van de eerlijke handelaars en winkeliers. Voorzichtigheid aanbevolen. Een waarschuwing, die wel op den duur niet veel baten zal, maar toch voor enkelen nuttig zal kunnen wezen. De Amsterdamsche hoofdcommissa ris van politie bericht, dat in den laatsten tijd zoowel uit Nederland als uit het buitenland verschillende brie ven door hem werden ontvangen, be vattende klachten tegen de onderne mers van zoogenaamde Loten- en Pre- miënbanken. wegens nalatigheid in hst afleveren van op termijn-betalin gen gekochte premie-loten, uitkeering Papuss als Journalist. Papuss heeft een krant uitgegeven deftig getiteldPapuss Courant. Wij kennen er nog maar alleen een „Ex- tra-nommer van, dat hij, naar hij on? schrijft, in 3000 exemplaren heeft verspreid. De eenige inhoud bestaat in een pretest, „gericht tot weldenkend pu bliek van Amsterdam en andere ste den van Nederland, dat belangstel ling heeft getoond in zijne Expérien- ces", en dat natuurlijk betreft het gebeurde te Rotterdam. Volgens hem ligt de schuld aan de ongeschikte zaal van de Harmonie, en had zijn impressario, de heer Theo Frenkel, ziende dat er niet veel geld veidiend werd, hem verscheiden trucs voorgesteld,,'s nachts de zaal te verlaten, een geneesheer te ontbie den, om hem ziek te doen verklaren, kortom „met de Noorderzon uit Rot terdam te vertrekken." Papuss wei gerde alles, zeggende, dat het hem onmogelijk was de voorstellingen af te breken, daar dit gelijk zou staan met verlies van naam en reputatie. Totdat ten slotte zijn impressario eene aanmanig kreeg van den gé rant namens commissarissen van de Harmonie, dat Papuss zich tegenover het publiek fatsoenlijk had te ge dragen. Over de knakworstjes, die Papuss, al hongerlijdende verorberde, spreekt hij heelemaal niet in zijn krant, en ook niet over de geklutste eitjes, bouillon en wat dies meer zij. N. R. Crt. Jarasche Bank. De correspondent te Batavia van de Tel. seint „Het octrooi der Javasche Bank is opgezegd op order van het Opperbe stuur." Het opperbestuur heeft dus gebruik gemaakt van zijn recht om, twee jsar voor de eindiging, 31 Maart 1906, het octrooi op te zeggen. Het gevolg zal waarschijnlijk zijn, dat eer. nieuwe verbintenis gecreëerd wordt, op gewijzigde basis, met de Javasche Bank, die daarvoor denke lijk wijziging in haar werkingssy steem zal moeten brengen. De verhouding van de Javasche Bank tot het opperbestuur, zijnde de gcuverneur-generaal, handelende on der de koninklijke bewilliging, is na melijk te vergelijken met die van de Nederlandsche Bank tot de Neder landsche wetgevende macht. Door de aandeelhouders der Java sche Bank was eertijds besloten het octrooi niet op te zeggen. Ijs ongelukkeu. Te Stekene nabij Koewacht, ver maakten zich eenige schooljongens op het ijs. Eensklaps verdwenen drie jongens in de diepte. Een van hen, de zoon van een schipper, wist zich te reddende andere twee, één van 13 en een van 14 jaar, werden kort daar na levenloos opgehaald. Academische Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-ex. in de rechten door de heeren J. F. E. Boele en G. Feenstrahet le natuurkundig ex. door de heeren K. Holm, B. B. de Haas en F. K. Fortuin ;het propaedeu- tisch medisch ex. door den heer E. H. Kuindershet aanvullings-examen dier- en delfstofkunde door den heer S. J. Rikkers. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Nederlandsche Letterkunde op proef schrift „Gert van der Schuren's Teu- thonista of Duytschlender, Lexicogra- phische onderzoekingen en klankleer", de heer D. H. G. Bellaard, geb. te Nij megen. Cand. Theol. 1J. P. v. Leusden. Bevorderd tot semi-artsE. J. v. d. Wijst. Groningen. Voorbereidend geneesk. examen. Geslaagd G. J. Krediet. Leiden. Bevorderd tot arts de hee ren J. G. A. Timmers en W. van Ros- sem geslaagd voor artsexamen eer ste gedeelte de heer H. van der Hoe- Gemengd Nieuws Monument voor dr. Schaepman. Uit Rome wordt aan „De Tijd" ge meld Donderdag 9 uren had in de kerk van „Campo Santo dei Tedechi" te Ro me een plechtig jaargetijde plaats voor wijlen mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman. De II. Mis werd gecele breerd door dr. Blom. geadsisteerd door de Eerw. Heeren Hoogveld en Eras. De absolutie geschiedde door mgr. De Bie, generaal der bistertien- sers. Het zangkoor, bestaande uit Hol- landsche geestelijken, voerde de Gre- goriaansche Requiem-Mis uit. Na de H. Mis werd het monument op het graf van mgr. Schaepman ont huld. waarbij eene rede gehouden werd door mgr. Willems, oud-rector aan het Amerikaansche College te Leuven. Het monument bestaat uit een mar meren plaat, waarop op drie vierden der hoogte een groot bronzen medail lon is aangebracht, het beeld van den grooten doctor weergevend. Daarboven verschillende ridderorden. Daarboven is gegraveerd de hoed met kwasten der „Protonotarii apostolici". Er on der met flinke letters het Christus monogram met de Alpha en Omega. Dan volgt de tekst van het hier te Rome gedrukte bidprentje van mgr., bevattende de verschillende waardig heden, met den door den grooten over ledene zeiven gekozen spreuk„Nil est morte beatius beata". Onder deze is gegraveerd het bekende „Credo pugno" met de veder. somming van zijn heldendaden .Maakte mee de bestorming van Weiszenburg, de slagen bij Worth en Sedan en de belegering van Parijs." Het centrumslid Klofe vertelt„Maak te 10 veldslagen mee". Dergelijke mededeelingen worden door tal van Riiksdagleden gedaan. Typisch is de volgende verklaring van den Elzasser predikant Röllinger „Diende als vrijwilliger tijdens den Fransch-Duitschen oorlog, werd 21 Januari 1871 benoemd tot „sous-lieu- tenant" Röllinger vocht namelijk met de Franschen tegen de Duitschers. De Beiersche sociaal-democratische leider Von Vollmar schrijft„Nam deel aan den veldtocht van '70—71 als hooggeplaatst militair ambtenaar spoorwegdienst te velde)werd hi j Blois zwaar gekwetst en totaal inva lide." Met meer trots dan over hun ver richtingen in den oorlog spreken de sociaal-democraten in hun biografie over hun straffen. Aldus Bebel „Werd wegens zijn optreden in de politiek vaak in processen gewikkeld en veroordeeld wegens aanstichting tot hoogverraad, majesteitsbeleedi- ging, Bismarckbeleediging, het deel uitmaken van verboden vereenigin- \gen, enz. In het geheel onderging hij 57 maanden vesting- of gevangenis straf." Korter drukte zich de sociaal-demo craat Blos uit, die eenvoudig aan- teekent..viermaal gestraft". „Genosse" Frohme „moest onge veer 15 politieke processen onder gaan, en haalde zich daarbij veroor- deelingen op den hals, die samen zoowat vier jaar gevangenisstraf uit maken." Thiele, ook een sociaal-democraat, „heeft wegens tal van processen 26.V maand gevangenisstraf ondergaan" Braun, Bebel's antagonist op den jongsten partijdag te Dresden, plaatst achter zijn naam de mededeeling „geeft de „Neue Gesellschaft", soci aal-democratisch weekblad, uit." Dit is een oolijke verklaring, daar van genoemd blad slechts één num mer verscheen en ook wel nooit een tweede verschijnen zal. Pfannkuch ontboezemt zich aldus „Hoorde in '63 Lasalle en werd soci aal-democraat". Typisch zijn nog de mededeelingen van het centrumlid baron Von Hert- ling „reisde in 1898 en 1902 in op dracht van den Rijkskanselier naar Rome, om te onderhandelen over de oprichting der katholieke universiteit te Straatsburg", en die van den be kenden bimetalist dr. Arendt, die ver telt, hoe hij „bijna" professor was geworden. Heerlijk zijn ook de aankondigin gen van Baumonn (centrum) en Jan- ta-Polczyski (Pool). De eerste vertelt, zoo onder de roos „dat hij sinds 1884 een over geheel Duitschland vertak ten handel in onversneden natuurwij nen drijft." De Pool verklaarde met onmiskenbaren trots, dat hij com ponist is van piano- en zangnummers met Poolschen tekstt, welke eenige po pulariteit genieten." Een vergissing van 100.000 fr. De „Flandre Libérale" bevat het vol gend opschuddinewekkend nieuws In de stad is van niets anders spra ke dan van een vergissing van 100.000 francs, welke zou begaan zijn ten na deele der Nationale Bank. Vrijdagochtend zou. zegt het blad. de inkasseerder der bank, die met de zen dienst is belast, zich aangeboden hebben aan de kas der Nationale Bank met een bon. welke regelmatig getee- kend was door den voorzitter en den secretaris der Bank, en ten bedrage van 300.000 francs. Van deze som moest de bank 184.000 fr. afhouden voor de „payables", wel ke som de Banque de Flandre ver schuldigd was aan de Nationale Bank. Er bleek dus den bediende der Ban que de Flandre 116.000 fr. te ont vangen. De kassier der Nationale Bank ver klaart, zich vergist te hebben in zijn rekening en 216.000 fr. te hebben be taald, wijl de bon der Banque de Flan dre 400.000 fr. beliep. De inkasseerder van de Banaue de Flandre van zijn kant beweert, slechts de hem verschuldigde som, 116.000 fr. te hebben ontvangen. 'sOchtends had de uitbetaling plaats "s middags eerst werd de vergissing bemerkt. De zaak is in handen der justitie. Een vrouwelijke Blauwbaard. Vrouw Przygoda, uit Röblau (Prui sen), een herbergierster die drie echt- genooten na elkander huwde, om ze na korten tijd van kant te maken, is ter dood veroordeeld en te Allenstein ook geëxcuteerd. Koning Leopold op reis. Volgens het Journal de Bruxelles zal de Koning van België aanstaan den Woensdag naar Duitschland ver trekken, om een ebzoek te brengen aau den Keizer en deel te nemen aan d^ feesten, ter gelegenheid van diens verjaardag te Berlijn te geven. Ongeluk. Bij een ongeluk in een fabriek van de Société des Hauts Fourneaux te Rijssel zijn vijf werklieden gedood. De Russische Keizerin. De gezondheid van de Tsaritsa Alexandra Feodorofna is verbeterd. H. M. is gisteren voor het eerst kun- n m uitgaan. Eigen Biografie. Het officieele „Reichstagshand- buch", dat kort geleden werd in het licht gegeven, bevat ook een afdeeling met korte biografische aanteekenin- gen over de leden, door hen zeiven verstrekt. De meeste „rijksboden" bepalen zich tot een zeer beknopte vermelding van de belangrijkste data, maar 't kortst en kernachtigst drukte zich de afge vaardigde Von Mycielski uit. Diens autobiografie bestond uit de volgende vier woorden „Te Berlijn geboren, katholiek." Veel belang schijnen de meeste afgevaardigden te hechten aan de rol, door hen in den oorlog van '70 gespeeld. Het centrumslid Aigner vermeldt..werd geprezen door Z. M. Koning Lodew-ijk II". De vrijzinnig afgevaardigde Barbeck schrijft: ..Bi; Sedan zwaar gewond". Het centrums lid Baumann geeft de volgende op ia Brie (Leiden), 3e prijs Fr. Vaar zen Morel (Haarlem). Olieverf le prijs en 2e prijs niet toe gekend. Eervolle vermelding C. A. v. d. Heuvel (Tiel). 2e klasse le prijs R. Heiloo (Haar lem), eervolle vermelding J. J. de Wolf (Beverwijk) dito C. Bottre (Haarlem). Metaalbewerking, le prijs C. de Boer (Haarlem), eervolle vermeldin gen J. v. Roon en L. Bontjema, bei den Haarlem. Olieverf le prijs Fr. Hogerwaard (Maastricht) 2e prijs J. de Wild, (Haarlem). Houtbewerking, le prijs Mej. Let- tinga (Berlikum), 2e prijs Mej. v. Grieken (Haarlem). Bouwkunde le prijs J. Wesseling (Haarlem). De prijzen bestonden uit een 18-tal medailles welke op Maandagavond ten acht ure zullen uitgereikt worden. Wij kunnen allen, die belangstel len in kunst en nijverheid een bezoek aan deze tentoonstelling met het vol ste vertrouwen aanraden. „Ik beu toch yerzekerd." Te St. Nicolaas (België) woonde op een kleine hoeve de wed. Boert met haar twee zonen. In het begin van 1903 ging zij met een dezer zonen naar Verrebroeck wonen en liet den andere, Frans, al leen op de hoeve. Deze verzekerde alles voor 6000 fr., bracht zijn papie ren, meubelen, kleeren en linnengoed bij een buurvrouw en gaf dikwijls te verstaan, „dat het wel eens hij hem zou branden." Inderdaad den 18en Augustus brak er brand uitgeburen kwamen toegeloopen om te blusschen en vonden niets anders dan een stroo- jsak en een ledigen koffer. Hij wilde hun beletten, het vuur te dooven, zeg gende „Laat maar branden, ik ben toch verzekerd". De rechtbank van Dendermonde sprak hem vrij. Het beroepshof integendeel, geeft hem 1 jaar met onmiddellijke aan houding. („Hbld. v. Antw.") Vervolg Stadsnieuws Tentoonstelling. De kunstvereeniging O. D. O. zal va:i 24 tot 31 Januari een tentoon stelling houden van werken van oud leerlingen en leerlingen van de school van Kunstnijverheid in de bovenzaal van het café „Neuf'. Deze zaal is in een waar kunstpara dijs herschapen, de wanden zijn be hangen met schilderijen en teeke- ningen, terwijl in de zaal zelve nog een aantal tafels met dito's beladen is. De studies zijn zelve van zeer ver schillenden aard, men vindt er de- coi atiestudies, aquarellen, teekenin- gen betreffende bouwkunde, tapijt modellen, bloemstudies enz. te veel om op te noemen. Ook is er een groot aantal in zendingen op 't gebied van metaal bewerking, prachtig gedreven kan nen, spiegellijsten enz. tevens inzen dingen op kunstnaaldgebied en hout snijkunst, enz. zoodat men er zeer uiteenloopende kunst kan genieten. De jury bestond uit de heeren F. Grabijn en J. v. d Bergh, Haarlem en J. Lauweriks, Amsterdam. De volgende inzendingen werden bekroond Hoofdafdeeling A. oud-leerlingen Decoratiefstudies. le prijs D. W. Maandag (Amsterdam) 2e prijs niet toegekend. Tapijtwerken, le prijs Rensen (De venter. Metaalbewerking, le prijs Guillau- mo (Deventer) 2e prijs niet toege kend. Eervolle vermeldingW. F. H. Greup (Schoonhoven). Olieverfschilderijen, le pr. Jonkvr. M Bar.esse v. Lijnden (Haarlem) 2e prijs A. H. Munter (Amsterdam), 3e prijs Jonkvr. Rethaan Macaré. Aquarellenle prijs H. W. Janssen (Amsterdam). Teekeningenle prijs J. B. Kamp (Haarlem). HoutgravureEervolle vermelding J. Visser Haarlem Hoofdafdeeling B. (Leerlingen) le klasse. Decoratiefle prijs J. M. Diebeis (Nijmegen), 2e prijs L. E. M. Naar w ij vernemen z ij n en kele dagen geleden circulaires aan verschillende ingezetenen verzonden, waarin het noodzakelijke wordt uit eengezet van de oprichting van een verloskundige en gynaecologische kli niek in het Diaconessenhuis alhier en waarvoor financieele steun wordt ge vraagd. Met verwondering hebben voorze ker velen van deze circulaire kennis genomen, daar toch algemeen bekend is, dat in het St. Elizabeths-Gasthuis alhier eene dergelijke inrichting be staat^ die uitmuntend is en in de behoefte ruimschoots voorziet, waarvoor een in het Gasthuis inwo nend geneesheer-assistent steeds aan wezig is. Wij durven dan ook gerust te ver klaren. dat aan eene tweede inrich ting hier ter stede in het geheel geen behoefte bestaat. Maar wel bestaat hier behoefte aan een Sanatorium voor longlijders, waarvoor de omgeving van Haai-lem zich zoo uitstekend leent. Wil men dus inderdaad een nuttig werk doen, waardoor velen gebaat zouden worden, laat men ddfervoor dan plannen overwegen en gelden bij eenbrengen. Dit toch is veel aanbevelenswaardi ger dan een tweede inrichting te gaan steunen, waar noch het nut, noch dc noodzakelijkheid van wordt inge zien Uit de Omstreken. SANTPOORT. Dr. C. J. Ketwich, 20 December jj te Leiden overleden, heeft, behaiv eene reeks van andere legaten, de Diakonie en Kerkvoogdij der Hervormde gemeente alhier vermaak ieder 1000. trader s>ebu\ Saksf veree: Anha halt-1 waar alleei LO Jan. werd toen Brandje. Hedennacht omstreeks 1 uur brak brand uit in een schuur achter het perceel Amsterdamsche Vaart 28. De schuur brandde geheel uit. De twee slangenwagens der politie hebben het vuur gebluscht. De thermometer teekende hedenmiddag 2 uur 30 graden Fah renheit. Baad van Beroep. (Vervolg zaak Roelofs). De Rijksverzekeringbank heeft het waardeverlies gebaseerd op 30 dus 21 van het loon. Dit heeft Roelofs te weinig geacht en de ver dediger met hem. Daarom eischt deze thans 50 Het is opvallend dat geen der des kundigen het waardeverlies lager dan 30 heeft getaxeerd, waaruit de verdediger meent af te mogen leiden dat de Rijksverzekeringbank we' wat zuinig is geweest. Geen der deskundigen heeft het ook hooger geschat dan 50 zoodat we moeten zoeken tusschen 30 en 50 Ook de meeste verzekeringmaat schappijen, schatten bijna allen het verlies van één oog op 50 Dit is d? meening van de mannen die zich uitsluitend met verzekering bezig houden. De Rijksverzekeringbank stelt zich gelijk met de enkele maat schappijen die slechts 30 uitbetalen De geneesheer, Dr. van Genderen Stort heeft het verlies geschat op 40 dus ook hooger dan de Rijksver zekeringbank. De smid Kruger heeft het geraamd op 30 maar deze heeft daar niet bij in aanmerking genomen de moei lijkheid van werkvinden. Als laatste argument haalt pleiter aan de beslissing van de Rijksverze keringbank aangaande een glasbla zer, die ook één oog verloren heeft, wat hem evenwel niet in zijn werk hinderde, en die bij zijn patroon het zelfde loon bleef verdienen en aan wien zij een waardeverlies van 30 toekende. De Rijksverzekeringbank schijnt er dus een vast tarief op na te houden. Dat is geheel verkeerd, zij moet de get allen afzonderlijk beoordeelen. De Rijksverzekeringbank moet dus, daar bet ongeval van Roelofs ernstiger is, aan dezen ook meer toekennen dan 30 De uitspraak op heden over 3 weken. Vervolgens werd behandeld het beroep van den bootwerker M. v. d. Stad van Zaandam. Deze heeft bij het lossen van een stoomschip met hout, „de Laura" etn ongeluk gekregen, waardoor hij van 20 Augustus af niet heeft kun ne werken, daar zijn been dit nog ni6t toelaat. v. d. Stad had gemeend nu een uitkeering te krijgen van dc Rijks verzekeringbank, doch deze liet we ten dat het bedrijf „houthandel" niet veizekerd is. Hiertegen was v. d. Stad in be roep gegaan. Als verdediger fungeer de zijn collega J. Kat, ook werkzaam in het bootwerkersvak. Deze trachtte aan te toonen dat het bootwerkers- vak wel degelijk verzekeringplichtig is. en eïschte dan ook een uitkeering van 70 van het loon gedurende den tijd dat bekl. niet heeft kunnen werken. Uitspraak over acht dagen. BEVERWIJK. Naar wij vernemen is alhier janu afdeeling van den Landarbeidersboc Loni: opgericht. Ter viering van het feest der Kt niugin-Moeder werd alhier hedea avond een optocht gehouden, vooral gegaan door de Bev. Harmoniekapt De avond slaagde uitstekend. Al( huizen bijna waren geïllumineeri; terwijl een gezellig bal den avoa besloot. Den slager B. alhier overkwaï hedenavond een noodlottig ongeval Door het breken van de spoorsto! sloeg hij uit zijn tilbury en weii ernstig gekwetst. Men vreest voor ziji leven. De heer Stokking, diakoon te Heen stede, werd als zendeling-kweekelia aangenomen en zal zijne opleidia ontvangen te Rotterdam in het Zet dingshuis van het Nederiandsch Zendelingsgenootschap. pcho de P were B< Van Lan Scb ZANDVOORT. Gisterenavond hield de Christelijk Zangvereeniging „Immanuel" jaarvergadering, waarin de secretari verslag uitbracht en waaruit bleel dat de Vereeniging in ledental toegi nomen was, docli ook, dat de Vere niging een verlies te betreuren door het vertrek van Ds. Hulsmai die zooveel gedaan had met woord e daad. Uit het verslag van den pet ningmeester bleek, dat er een saldo in kas was. Tot penningmeei ter werd herbenoemd de heer W. Gei tenbach. Vrijdagmorgen ongeveer half elfuc had alhier een droevig ongeval plaats Terwijl de dochter Elisabeth van de heer J. Snijer, koster der Ned. Hen Gemeente, bezig was een kleed va het balcon te werpen, gleed zij uitt viel over de ballustrade naar ben den met het ongelukkig gevolg, da zij met het hoofd op de steenen recht kwam. De inmiddels toegesneld geneesheer constateerde, dat zij ee schedelbreuk bekomen had. De toe stand is zeer zorgelijk. Vrijdagavond werd alhier het jarig jubileum van H. M. de Koningii Moeder feestelijk gevierd. De Zandvoortsche Zangvereenigin? de Rederijkerskamer „Sandevoerde' Zandvoort's Harmonie-gezelschap de Muziekkapel „Paul Kruger" ven te zamen een buitengewone uil voering in het Kurhaus. Toen het eex-ste nummer van he programma, het „Wilhelmus", do» de Zangvereeniging zou gezongen wo: den, trad de Burgemeester, de hes J. Beeckman, naar voren en schets! in het kort het verblijf van H. M. Koningin-Moeder van den dag af, H. M. in ons Vaderland kwam, wee op de vele en groote deugden van M. en bracht in herinnering watH M. voor ons land en volk gewees wals Z. E. A. eindigde zijne boeiendi toespraak met een driewerf„Levi de Koningin-Moeder", waarmede aanwezigen instemden. Daarna werd het programma, veel afwisseling bood, met zorg uitgé voerd. Zang, muziek, voordrachten een blijsael wisselden elkaar af. Ea voordracht„Hulde aan de Koningin Moeder" was zeer mooi. Het geheel programma viel zeer in den smaal van de aanwezigen. Dat de vaderlandsche liederen ontbraken spreekt van zelf en staan de werden die aangehoord. Een woord van lof aan alle Vera nigingen, die hebben medegewerkt om den 22en Jan. j.l. hier feestelijkt vieren. Na afloop bleven velen nog gezelli bijeen en werd het feest met een" geëindigd. HAARLEMMERMEER. Hedennacht woedde een zware brand bij P. Out aan- de Vijfhuizen te Haarlemmermeer. Nadere berich te ontbreken. Telegrammen DE TOESTAND IN HET OOSTEN. LONDEN, 23 Januari. De Morning Post verneemt uit Tsjiefoe, dat naar gemeld wordt 12000 man Japanschi trcepen te Masampho geland zijn. De Daily Telegraph ontvangt Tckio bericht, dat volgens berichten uit Seoul en Chemulpo aan de Jij! Sliimpo de Koreaansche minister van ocrlog met een Engelsche firma con- trscten heeft afgesloten voor de le vering van tienduizend geweren, benoeming van Generaal Schijï tol Japansch attaché wordt zeer belang rijk geacht. De Daily Mail verneemt uit Seoul dat Gujongik benoemd is tot waar nemend minister van oorlog in Kores onder den invloed van de Russisch- gezinde partij. Aan de Daily Mail wordt uit Sjang hai geseind, dat tusschen China Japan een volkomen overeenstem ming verkregen is voor het geval dat er oorlog komt. Vijftigduizend goed gewapende Chineezen zijn gereed voor den dienst onder Japansche bevelen. De Engelsche bladen ontvangen telegrammen uit Nioetsjwang vis Peking, meldende dat 6000 man Rus sische troepen den 19en dezeT Nioetsjwang binnenrukten. DE HERTOG VAN ANHALT. DESSAU, 23 Januari. Hertog Frie- drich werd gisteren in het slot Bal- lenstedt opnieuw door een aanval van beroerte getroffen. Het bewustzijn van den hertog is gestoord, zijn toestand is bedenkelijk. Hertog Friedrich van Anhalt, boren 29 April 1831, volgde in 1871 zijn di

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2