emigre aan de deur staande kuip,ook en na sublimaatoplossing gevuld, staan, un aa rdoor wordt voorkomen, dat, wan- jn. tr de vloer van een kamer gelnfec- ;n nulj-cl is, 't infectieuse materiaal in de niet 01 ig gebracht zou worden, ontevi Jlen, die in de infectieuse afdee- :eft lat g werken, kleeden zich in een im- r de b nieabele stof. Vóór het betreden der *ika. i t-infectieuse afdeeling worden deze be wee eren uitgetrokken en onmiddellijk i slavi iteriliseerd. liet aaffalvan aildere maatregelen zijn nog corpoi nomen om infectie te voorkomen en t aan! weet men nog niet de bijzonderhe- waifcn omtrent de wijze waarop de in- van ictie van den directeur tot stand is ïhoortfkomen, men kan toch met een groo- in di mate van waarschijnlijkheid zcg- m verten, dat de oorzaak niet gelegen is in svolkiibrek aan algemeene maatregelen ,r de veiligheid der aldaar werken- personen. van iden, :hap| ing r ledt de luut De Hereros Hereros, tegen wie de Duit ss thans oorlog voeren in Zuid- 'est-Afrika, zijn een aan de Kaffers irwante negerstam. Zij kwamen on- ,n^ Zifeveer honderd jaren geleden uit het orden naar het tegenwoordige uitsche „beschermingsgebied" cn 'etzeU erden later door de 0varabos naar ig 0 et Berydamara-gebied gedreven, de te; 'aar zii nu woncn- Hun zielental volk i rordt op 65.000 geschat. deui Toen de Duitschers vasten voet n la; regen in die streken, weigerde hun iwegi pperhoofd Maharero, daartoe door prot e Engelschen opgestookt, langen 0IV tijd. een verdrag met de Duitschers ■)g?n^ e sluitenmaar in 1885 gelukte dat Ie M c>ch- en wel werd Maharero in 1888 ais'^ ea Duitschers weer ontrouw, maar en, tij angzarnerhand werd de verhouding litei laarna weer beter en in 1894 sloot ïekenj ijn zoon en ,,troonsopvolger" Sainuel verü aaharero een verdrag met Duitsch- wtfland. ih, nil gam is, zegt men, aan den drank de èn daardoor slechts in naam koning; de ware leiders zijn de stamhoofden, end' Hereros hebben in lichaams- sblad !°uw veel overeenkomst met de Zuid en zo Afrikaansche kaffershun kleur is tonde donkerbruin of geelachtig bruin. Ze zijn zeer grootde meesten hebben de maat voor de Duitsch-keizerlijke bnr8 lijfwacht. mei Hun wapenen zijn een soort van van l werpknots en de assagaaivooral in het zuiden hebben ze ook geweren, hun door de Duitschers zelf geleverd. ngel ook acill idelij an pest bevi :h-, Ben Ladykiller. Van den high-life oplichter in de Berlijnsche wereld, waarvan wij voor eenige dagen de arrestatie meldden, wordt het volgende verhaald De man heette Max. v. Schiemang, en gaf zich uit voor een Amerikaansch majoor en in de fantazie-uniform die hij zich had laten maken, had hij veel geluk bij de dames. Hij was vroe ger sergeant bij de artillerie geweest en had daarom de vlammende gra naat op het koppel van zijn uniform behouden. Als hij zich in zijn fraaie uniform aan de jonge dames ver toonde, zoo vertelde hij met trots, vlogen zij hem om den hals en gaven zij hem, tegen trouwbeloften, zooveel geld als hij hebben wou. In zijn koffer vond de politie dertig portretten van knappe jonge dames of vrouwen. De majoor was ook een handig prater. Een hunner maakte hij wijs, dat hij voor de Amerikaansche regeering po litieke reizen deed, naar Londen, Pe tersburg enz. Opmerkelijk was, dat geen van de dames de moeite nam, om zijn adres te vragen. Hij zei steeds, dat hij in een hotel gelogeerd was. Zijn laatste boevenstuk, waarvan de weduwe van een kapitein haast het slachtoffer was geworden, was hem bijna gelukt. De dame was reeds naar de bank gegaan, om de 10,000 mk. op te nemen, die zij hem wilde toever trouwen, toen de procuratie-houder haai- aanbeval, voorzichtig te zijn. Zij informeerde daarom eens bij de cri- mineele politie, die haar mee kon dee- len, dat er juist tegen den dusgenaam- den majoor een vervolging ophanden was wegens handel, in meisjes. Zelfs had men zijn portret in het album van gevaarlijke misdadigers. Ook ver telde men haar, dat de majoor reeds drie „verloofden" had. Toen verander de de twijfel van de dame pas in ver ontwaardiging en beloofde zij hare medewerking aan de politie, om hem in de val te laten loopen. De oplichter zou op een bepaald uur komen, om de 10,000 mk. in ontvangst te nemen. Zijn laatste geld had hij uitgegeven voor een keurig zwart pak met hoogen hoed en verlakte schoenen en hij reed, met nog juist 35 pfenning in zijn zak bij de weduwe voor, in een huurrij tuig 1ste klas. Toen de politie hem bij de kraag vatte, zeide hij slechts zuch tend „De kruik gaat zoo lang te wa ter, tot zij breekt". Hij zeide nog spijt te hebben, dat zijn inhechtenisneming geschiedde vóór hij de 10,000 mk. m handen had gehad, anders had hij nog eens een paar prettige daagjes kun nen hebben. Schiemang was van plan geweest zonder vrouw naar Amerika terug te keeren, waar zijn wettige eega hem, volgens zijn verzekering, weer even goed om den hals zou gevallen zijn als de dames in Duitschland. Werk had hij wel kunnen vinden, want Dij de aanstaande presidentsverkiezing had men mannen van zijn slag noo- dig, om stemmen te koopen. Nu zal die verkiezing echter al lang voorbij zijn, als hij uit hpt tuchthuis komt. De Spoorwegen in Oost Azië. Waar thans alle oogen gevestigd zijn op het oostelijk gedeelte van Azië, en Mantsjoerije, Korea en Ja pan de bijzondere aandacht trekken als het terrein, waarop, als de zaken niet ten goede keeren. een der mo- ne reuzenoorlogen in onze nieuwe eeuw zal plaats vinden, schijnt het niet ondienstig de aandacht te vesti gen op de middelen van vervoer, in het bijzonder op de spoorwegen, wel ke in die landen zijn aangelegd en welke natuurlijk van het grootste be lang zijn voor het vervoer van troe pen en oorlogsmaterieel der strijden de mogendheden. Hebben de spoorwegen in den Fransch-Duitschen oorlog een groote rol gespeeld, in een eventueelen Rus- sisch-J apanschen oorlog zal hun be- teekenis nog veel grooter zijn. Im mers voor Rusland, zoover van het oorlogsterrein verwijderd, zal de Si berische spoorweg het middel van vervoer bij uitstek zijnkan Japan het van dien steun berooven, dan heeft het op land gewonnen spel. Aan den anderen kant zijn voor Japan de weinige spoorwegen, die Korea bezit en welke onder J apans in vloed staan, van het grootste ge wicht; kan Rusland deze verkeerswe gen met goed gevolg aantasten, dan is dat voor Japan een groote tegen valler. Naast de oorlogsschepen zullen in een mogelijken Oost-Aziatischen oor log de spoorwegen de grootste rol spelen. Daarom volgen hier eenige bijzonderheden over de spoorwegen in Korea en Japan, en over den Siberi- schen spoorweg. I. KOREA. In Korea is het spoorwegwezen nog zeer weinig ontwikkeld. In 1900 werd do 42 kilometer lange lijn Seöel— Tsjemoelpo geopend, terwijl op het einde van 1901 begonnen werd met den aanleg van den nu nog onvol- tooiden spoorweg van Seoel naar de aan de Zuidoostkust gelegen haven plaats Foesan, waaraan Japan ste bijzondere aandacht gewijd heeft. Langen tijd heeft een Japansch con sortium getracht concessie voor deze lijn te verkrijgen, welke eindelijk op 15 Mei 1901 door de Koreaansche re geering verleend werd aan dc „Naani- looze Vennootschap voor den spoor weg van Seoel naar Foesan". De eer ste uitgifte van aandeelen dezer te Tokio gevestigde maatschappij had een beslist succes, dat in de eerste plaats te danken was aan de Japan- sche regeering, die met toestemming van den Rijksdag gedurende 15 jaren op het aandeelenkapitaal tot maximum van 25 millioen Yen, een rente-garantie van 6 bewilligde. Van de 50.000 aandeelen werden 1000 genomen door het Keizerlijk Huis te Tokio, 3500 door het Koreaansche Hof. Aan het tot stand komen dezer lijn welke 462 KM. lang zal worden, heeft Japan steeds met recht groote politieke en economische beteekenis gehecht, omdat wanneer eenmaal de spoorweg van Peking uit over Sjan- haikwan en Nioetsjwang in Noord oostelijke richting doorgetrokken en een lijn van Seoel in Noordwestelijke richting over Witsjoe aangelegd zal zijn, de verbinding SeoelFoesan een gewichtigen schakel in den grooten verkeersweg tusschen Peking en Ja pan vormen zal, daargelaten natuur lijk de groote strategische en econo mische waarde, welke eene snelle ver binding tusschen Tokio en Seoel op zichzelf al voor Japan heeft. Met het oog op het te verwachten sterke verkeer spant de Japansche maatschappij"* dan ook alle krachten in, om de lijn SeoelFoesan zoo krachtig mogelijk te maken. Het terrein is niet bijzonder ongun stig zoodat de sterkste hellingen niet meer dan 1 60 behoeven te bedragen; de zwaarte der rails bedraagt voor den hoofdspoorweg het buitengewoon liooge gewicht van 37^ K. G. per me ter. Voorloopig wordt slechts enkel spoor aangelegd evenals voor de lijn Seöel—Tsjemoelpo is de Europeesche spoorbreedte van 1.435 M. aangeno men. (Zooals bekend, heeft de Siberi sche spoorweg de Russische spoor breedte van 1.52 M.). Van Seöel uit in Zuidelijke richting heeft de nieuwe spoorweg het mede gebruik van 8 K.M. der lijn Seöel— Tsjemoelpo daarna loopen beide lij nen nog 3 K.M. evenwijdig naast el kaar, waarop laatstgenoemde lijn zich naar de Westkust buigt, terwijl de nieuwe spoorweg de Zuidelijke richting blijft volgen. Aan de lijn zullen in het geheel 42 stations geopend worden. op_ een ge middelden afstand van 11.3 K.M. van elkander gelegen. De voornaamste daarvan zijn Sioewen, welbekend uit den laatsten Chineesch-Japanschen oorlogTonpo. Tsjiyonyok, waarbij de beroemde, zeer productieve goud mijn ligt; Hongsan, waar het land bergachtig wordt en waar de lijn een scherpe bocht naar het Oosten maakt Keurnsan, een industrieplaats, waar de richting meer Zuid-oostelijk wordt Taikoe, een stad van ongeveer 10,000 inwoners en Foesanchin, een haven plaats, waar groote spoorwegwerk- plaatsen gevestigd zullen worden. Er zullen in 't geheel 31 tunnels met een totale lengte van ongeveer 12, en ijzeren bruggen met een totale lengte van ongeveer 6 K.M. gebouwd moeten worden. Het land, waardoor de spoorweg loopt, is rijk aan gneis en graniet, klei is er slechts zeer weinig. Van Hongsan tot Waikoean is het gebied rotsachtig. Aan werkkrachten is geen gebrek de Koreanen zijn daarenboven zeer krachtige arbeiders en hun levensbe hoeften zijn gering; hun gemiddeld dagloon bij den spoorwegbouw be draagt dan ook niet meer dan 25 a 35 cents. Het plan was den spoorweg in vijf jaren te bouwen, maar men vreesde oorspronkelijk, dat deze tijd niet toe reikend zou zijn. Met eenq gemiddelde snelheid van 45 K.M. pei* uur zal men ruim 10 uur voor het traject SeöelFoesan noodig hebben. De afstand van Tokio naar Bakan vordert met den sneltrein slechts 27 uur, de zeereis 9 uur, zoo dat men de reis tusschen de twee hoofdsteden van Japan en Korea in 46 uur, dus ongeveer in 2 etmalen hoopt te kunnen afleggen. Volgens een bericht van de „Kölni- sche Zeitung" waren in October in het geheel 100 K.M. van den spoor weg voltooid, 50 KM. van Seöel en 50 K.M. van Foesan uit, terwijl men dacht de geheele lijn op het einde van 1905 in gebruik te kunnen ne men, dus geruimen tijd vóór den oorspronkelijk aangenomen datum. Eindelijk werd op 8 Mei 1902 een aanvang gemaakt met den aanleg cener lijn van Seöel naar Witsjoe. In 1896 was daarvoor aan de Fransche firma Fives-Lille concessie verleend, die er evenwel twee jaren later weer afstand van deed, waarop de Kore aansche regeering. in weerwil van de tegenwerking uit Japansche kringen, besloot de lijn zelf te bouwen met be hulp der Fransche ingenieurs. De re geering begint met den aanleg van het traject SeöelSongdo, 80 KM. lang, en wil daaraan jaarlijks 100,000 yen besteden; later kan dan de lijn in Noordwestelijke richting door ge trokken en aan den Siberischen Spoor weg in Mantsjoerije aangesloten wor den. „Hbld." (Slot volgt.) Tabanan. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 23 de zer gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal vanNederlandsch Indie, betreffende de moeilijkheden met Tabanan „Tabanan heeft het contract gesloten en de zending van een gezantschap toegezegd." („Stct.") Koloniën Vervolg Stadsnieuws Brandje. Met eenige emmers water is een schoorsteenbrand gebluscht op de Nassaulaan. Te water. Hedenmorgen zakte een jongen door het ijs in de Leidsche Vaart. Hij werd gelukkig spoedig gered. De thermometer teeken- de hedenmiddag 2 uur 31 graden Fahrenheit. De heer Hangelbroek, predikant bij is. En hebben één of twee menschen bloot stellen. Vier-en-twintig huizen de Gereformeerde Gemeente te Haar- eenmaal iets gedaan, wat afkeuring werden vernield, vrouwen mishandeld, lemmermeer (W. Z.) is beroepen teverdient, welnu, dan wordt hun dit oude menschen en kinderen gewond' Borger. j op een (linke wijze onder liet oog ge- Do onlusten duurden vier-en-twintig I hpQpnr mnnr non morren oni mar .x Te Haarlemmermeer aan de Viif- nI«!nM!!lunizdhnim0g'env^i Kninl urende matrozen werden begeleid huizen is afgebrand het bierhuis van j deioos maken, o( zeigen ^nu^steuncn P. Oud. Niets heeft men gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. De contracten, die thans afgesloten worden door de landbouwers van Haarlemmermeer, met de suikerfa briek „Holland" te Halfweg, bedragen in de gemeente 9,25 en levering aan den Ringdijk van Haarlemmermeer f 9.50 per 1000 KG. HALFWEG. Woensdagavond zal in de Geref. Kerk alhier optreden Prof. A. Bies- terveld van Amsterdam, metde les onzer historie voor de rechte ontwik keling van ons volksleven. De. collecte voor het huldeblijk voor H. M. de Koningin-Moeder heeft plaatselijk opgebracht f 37.62'. ij niet meer, want dan worden ook anderen getroffen. DAt zouden wij alleen dim mogen doen, wanneer na herhaalde waar schuwing bleek, dat iemand totaal onwillig was. Dat geen der aangesloten vereeni- Ringen tot nog toe een woord van protest heeft doen hooren over de hou ding van het H. A. S„ is mij dan ook totaal een raadsel. Ik dank u, mijnheer de Redacteur, voor de mij afgestane plaatsruimte, en teeken, met hoogachting, Namens het Plaatselijk Steuncomité, J. AKKERMAN, Penningmeester. INGEZONDEN Voor den inhcnid dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copy den inzender niet teruggegeven. Ons Tijdschrift. Het christelijk letterkundig Maand blad, dat sinds 7 jaar bij den heer D. A. Daamen te Rotterdam ver schijnt, zal in Maart a.s. onder eene nieuwe redactie uitkomen, bestaande uit de heeren L. Bückmann, A. J. Hoogenbirk, J. Lens, G. Schrijver, secretaris, Dr. J. van der Valk, met medewerking van verschillende an deren. Het adres der Redactie is geves tigd te Haarlem. Begrafenis. Op de R. K. begraafplaats had he den de plechtige teraardebestelling plaats van wijlen den heer G. B. de Vaal. Vele vrienden van den overledene waren op den doodenakker om hun aller vriend een laatsten afscheids groet te brengen. Onder de kransen, welke de lijk kist dekten, was er één van den Haarlemschen Kegelbond. Uit de Omstreken. HEEMSTEDE. Op 't telegram van het Gemeente bestuur aan H. M. de Koningin-Moe der is 't volgende antwoord ontvan gen Burgemeester Heemstede. „Koningin-Moeder dankt de inge zetenen uwer gemeente vriendelijk voor aangeboden hulde. Grootmeester de Ranitz." Donderdag zal alhier door de kin deren der scholen het vijf-en-twintig- jarig feest worden herdacht van H. M. de Koningin-Moeder, in het Wapen van Heemstede. Professor Boldinie zal 's middags voor de meisjes en 's avonds voor de jongens lichtbeelden en goocheltoeren ten beste geven. De gelden hiervoor benoodigd, zijn door eenige ingezetenen welwillend verstrekt. ZANDVOORT. Zaterdag j.l. had het schoolkinde- renfeest plaats, georganiseerd door de Vereeniging „de Feestcommissie". Ten 1 uur 's middags gingen de kinderen in optocht, met de muziek van Zand- voort's Harmonie-gezelschap voorop, en begeleid door het onderwijzend per soneel en de leden der Feestcommissie van de scholen naar het Kurhaus, al waar het feest zou plaats hebben. De Voorzitter, de heer Tatis hield een toespraak tot de kinderen, waar in hij het doel van dit feest uiteen zette, waarna de heer Bamberg de kin deren aangenaam bezig hield met zijne goocheltoeren, die nu en dan afgewisseld werden door een stukje muziek van het Harmoniegezelschap. De kinderen werden intusschen ont haald en bij het verlaten van het Kur haus kregen zij elk nog een sinaas appel. Hoogst voldaan keerden de kinde ren huiswaarts. De toestand van Elisabeth Snij er blijft steeds zeer gevaarlijk, zij kwam nog niet tot bewustzijn. De familie on dervindt hier algemeen deelneming in het vreeselijk ongeluk. Thans zijn door den heer J. Kapteijn 85 van de 179 tonnen steenkolen uit de „Schouwen II" gelost Er wordt met den- meesten spoed gewerkt. SPAARNDAM. Tot onderwijzer aan de openbare school is benoemd de heer B. van der Snoek te Oude Tonge. HAARLEMMERMEER. Door de besturen der liberale, anti revolutionaire en Katholieke Kiesver- eenigingen alhier is Dinsdag weder een groote vergadering belegd, waar toe alle ingezetenen worden uitgenoo- digd. ter bespreking der middelen om de tramplannen in deze en omliggen de gemeenten voor mislukking te be waren. Aan de redactie van ..Haar lem's Dagblad". Geachte Redactie In uw nummer van Vrijdagavond kwam een ingezonden stuk voor van de hand des heeren J. Gerritsz, dat wij meenen niet onbeantwoord te mogen laten. Wil u ons dus s.v.p. in de gelegenheid stellen, genoemden heer (en ook het bestuur van het H. A. S.) van antwoord te dienen? Wat toch is de zaak? De heer Ger ritsz vangt aan met een opsomming van al hetgeen door sociaal-democra ten is gedaan. Ik wensch daar alleen dit op te antwoorden, dat al de op genoemde bedragen, op een enkele uitzondering na, dagteekenen van den tijd,t oen de steunbeweging pas begon, en het toenmalige steuncomité zoo goed als geheel bestond uit partij- genooten of geestverwanten van den heer Gerritsz. Als dit comité niet ontbonden was geworden en de steunbeweging tot •op heden op dezelfde leest geschoeid was gebleven, dan zouden de sociaal democraten bij hun verkiezings-propa- ganda er op hebben kunnen wijzen, dat dit alles h u n werk was, dat de uitgeslotenen het uitsluitend aan de S. D. A. P. te danken hadden, dat zij niet aan hun lot waren overgela ten. Nu het echter anders is afge- loopen, nu in het door H. A. S. en P. A. S. gevormde comité slechts één lid der S. D. A. P. zitting had (welke zich, tusschen twee haakjes gezegd, niet veel om de zaken van het comité bekommerd heeft), nu er dus voor de sociaal-democraten geen voordeeltje mede te behalen is nu tracht men ons aan te wrijven, dat we er politie ke munt uit zouden willen slaan te gen de S. D. A. P. De heer Gerritsz zal dit alweer een insinuatie noemen, doch ik meen, dat ik onomwonden mijn meening neer schrijf en mij niet aan verdekte toe spelingen schuldig maak. Het verwijt, dat wij aan het adres der sociaal-democraten verzonden,had echter betrekking op den steun vanaf het tijdstip, dat het comité H. A. S. en P. A. S. was opgericht, en over dat tijdsverloop wordt door den heer Gerritsz schier met geen enkel woord gerept. Of zou hij misschien willen beweren, dat de f52.70 fin de bladen verantwoord) door sociaal-democra ten was bijeengebracht?... En het St. Nicolaasfeest werd immers niet ge geven aan de kinderen der uitgeslo tenen, doch aan die der werkeloozen in het algemeen. Wat ten slotte de f 200 betreft, uit getrokken uit de kas der S. D. A. P. ('ook in 't begin der steunbeweging), dit had ook alweer ten gevolge, dat bijv. een der invloedrijkste partijge- nooten (ik zal geen namen noemen) die door de arbeiders geworden wat hij is, en die ook niet op een dubbeltje behoefde te zien, bij dc aanbieding van een inteekenbiljet zei de, al genoeg voor de uitgeslotenen te doen, omdat de contributie der S. D. A. P. met 50 "was verhoogd. Misschien is in de oogen des heeren Gerritsz ook dit wel weer een insi nuatie. In vredesnaam dan De heer Gerritsz ontkent, dat tijdens de vergadering in de „St. Bavo" eei collecte was aangevraagd. Ik blijf echter pertinent volhouden, dat d wèl was gevraagd, en dat het ant woord luidde, dat voor een ander doel eene collecte zou worden gehouden (zie mijn vorig artikel). Verder wordt beweerd, dat het terug trekken van het Haarlemsch Arbeids secretariaat niet hetzelfde is als op houden met steunen, en dat (bestuur H. A. S.), wanneer de zaak „zuiver" gehouden wordt kan 'tdan zuiver der als onder contróle der organisa ties de steun weer zal vloeien. Als wij echter weten, dat de steun van sociaal-democratische zijde, zoo lang wij als comité zijn gevormd, te treurig is om op te noemen (de bus in het Eigen-Gebouw staat daar als sprekende getuigenisals wij ten, dat de inteekenbiljetten, gezon den aan de meest bemiddelde leden der S. D. A. P. (gelukkig niet alle) steeds worden beantwoord met „mijnheer doet er niet aan", dan mo gen wij toch zeker wel vragen, van welken kant dien steun dan wel zal gaan „vloeien", al was de zaak nog zuiverder dan zuiver. Mijn zinspeling op de a.s. groote verkiezingen is volgens den heer Ger ritsz een groote onjuistheid. Maar is het dan niet waar, dat nu al reeds door sociaal-democraten een verkie- zings-comité is gevormd, dat de tijd dus wel degelijk gekomen wordt ge acht, om nu al reeds voor de finan cieele aangelegenheden te zorgen? Daarom blijf ik bij mijn meening, dat het terugtrekken van het H. A. S. een onverantwoordelijke, een reactio- Haarlem, 24 Januari 1904. Hooggeachte Heer Redacteur Aangezien de mededeeling in het H. D. B. van Zaterdagavond dat al hier circulaires verspreid zijn om gel den bijeen te brengen tot oprichting van eene verloskundige en gymnae- cologische kliniek in het Diaconessen- huis, alhier, allicht tot misverstand aanleiding zal geven, acht ik het wenschelijk de aandacht erop te ves tigen, dat deze circulaires niet uit gaan van het Bestuur van het Haar- lemsche Diaconessenhuis, noch van de besturende zuster, den directeur of den huisarts. Wil daarom z<fc> goed zijn, dit schrijven in het eerstvolgend num mer van uw blad op te nemen. Hoogachtend Uw dr. J. A. LODEWIJKS. De Vereeniging voor Tuinbouw en Plantkunde te Aalsmeer besloot bij óalre "daadlsen dat geen der aai den Gemeenteraad pogingen aan te wcri([e leden e'r bezwaar tegen maak wenden om de rentegarantie y°or d®** te. is slechts een bewijs, dat men niet tram-aanslag van f50.000 met f 25.000inza£r. welke gevolgen dit besluit na te verhoogen. I ziCh ZOu kunnen slepen, en dat het Tr. soc.-dem. beginsel de overhand had. Door de verschillende Kiesvereeni-En in een zaak als dezej het in het gingen in district II te Haarlemmer- ieven houden van 15 huisgezinnen meer, worden de burgers opgeroepen met 59 kinderen, mag geen principe tot eene samenkomst op Dinsdag 26 0p den voorgrond staan, het eenig Jan. a. s. in de „Kolfbaan" te Hoofd- doel moet slechts zijn, te steunen, dorp, inzake de tramplannen. 'omdat wij weten, dat steun noodig Ter verduidelijking dient, dat de circulaires in quaestie uitgingen van Dr. van de Velde alhier, die nu al licht zijn pogingen wel staken zal, daar uit bovenstaand stukje blijkt, dat het Bestuur van het Diacones senhuis, noch zijn chirurg de heer Lodewijks, er enthousiast voor is. REDACTIE. Laatste Berichten Yoetbal. H. F. C. II trok gisteren naar de hoofdstad, om daar te spelen tegen R. A. P. In dezen wedstrijd moesten de Haarlemmers het onderspit delven met 2—1. De wedstrijd, voor eenige weken ce leden in Haarlem gespeeld, werd door H. F. C. II gewonnen met 61. Ook de ontmoeting H. B. S.Spar ta ging niet door, daar H. B. S.'s ter rein onbespeelbaar was. De wedstrijd HerculesH. V. V. kon Zondag niet gespeeld worden, daar het terrein te Utrecht werd afge keurd. Een daarop gespeelde vriend schappelijke wedstrijd eindigde het voordeel van Hercules met 2—0. De wedstrijd HaarlemVelocitas (Breda) Zondag voor de le klasse competitie B in Dordrecht gespeeld, eindigde in een mooie overwinning van de Haarlemmers van 63. Bravo 1 Roodbroeken, dat is flink gespeeld. Van harte gelukgewenscht Hockey. Zondag werd op het terrein van het Sportgebouw te Heemstede den ongeldig verklaarden wedstrijd (ge speeld op 29 November, tusschen Haarlem II en Amsterdam II) overge speeld. Nu wonnen de Haarlemmers met 60. riteiten deden geen poging om aan hun optreden een einde te maken. De „Daily Mail" verneemt uit Yokohama dat volgens officieuze me- dedeelingen Japan tot 27 Januari op het Russische antwoord zal wachten. Is het dan nog niet ontvangen, dan zal Japan een ultimatum stellen. De „Standard" verneemt uit Tokio, dat volgens de daar ontvangen be richten de Tsaar op de nieuwjaars receptie tot Kurino zeide Japan moet zich herinneren, dat Rusland een groote mogendheid is. TOKIO, 23 Jan. Er is reden te ge- loovon, dat de neutraliteits-verklaring van Korea op aanstoken van Rus land is afgelegd. HERTOG FRIEDRICH VAN ANHALT. DESSAU, 25 Jan. Het staatsblad mehlt, dat Hertog Friedrich vanAn- halt gisteravond te 11 u. 20 is over leden. STORM. MELBOURNE, 24 Januari. Een vree- selijke storm heeft Levuka op een der Fidji-eilanden geteisterd. Vele .nen- schenlevens zijn verloren, aan eigen dommen en schepen is zware schade toegebracht. Suva had minder ernstig van den storm te lijden. EEN EXPEDITIE AANGEVALLEN. LONDEN, 25 Januari. Naar gemeld wordt ontving het departement van buitenlandsche zaken bericht, dat de goudzoekers-expeditie, die onder be scherming van het Oost-Afrika syndi caat werd uitgerust, in de nabijheid van het meer Rudolph door een Turkhama-Stam overvallen is; vele blanken werden daarbij gewond. DE BALKAN-QUAESTIE. SOFIA, 24 Januari. Berichten ont vangen van de grens, melden dat de Turken zich snel concentreereneen groot aantal troepen van alle wapens verzamelen zich in de richting van Kustendjé, en eveneens in het vilajet Adrianopel. De Turksche gezant weigerde in de laatste dagen Bulgaarsche paspoor ten voor Turkije te viseeren, hetgeen aanleiding gaf tot krachtige protesten van de Regeering van het vorstendom aan de Porte. Het antwoord daarop is echter nog niet ontvangen. DE BRAND IN NOORWEGEN. CHRISTIANIA, 25 Jan. Te Aale- sund zijn door de vlammen slechts behalve het douane-pak huis en een expediteurs-opslagplaats aan de haven, een twintig- tot der tigtal kleine huizen. Twee stoomtraw lers en een aantal kleine visschers- vaartuigen zijn verbrand. Een hevig onweder bemoeilijkt den toestand der dakloozen. Uit verschillende plaatsen zijn hulp expedities onderweg. De vlammen maakten het den bewoners onmogelijk de stoomboot te bereiken, die hen naar Molde had kunnen brengen. BERLIJN, 25 Jan. De vleugeladju dant van den Keizer, fregat-kapitein Gumme. ging als vertegenwoordiger des Keizers, naar Hamburg, om me® de Phoenicia naar Aalesund te ver trekken. Burgerlijke Stand Ge kunt U abon ineeren op ons Blad bij alle j Boekhandelaars en Courantiers len aan ons Br- Srean. Telegrammen KOLONEL LYNCH. LONDEN, 25 Jan. Kolonel Lynch, die tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog de Iersche brigade van het Boerenleger aanvoerde, werd Zater dag uit de gevangenis ontslagen. Hij was een jaar geleden veroordeeld. Naar men verneemt, is dit ontslag te danken aan den Koning, die uit er kentelijkheid voor de loyauteits-betoo- gingen tijdens het koninklijk bezoek aan Ierland, ten gunste van Lynch tusschenbeiden kwam. DE TIBET-EXPEDITIE. LONDEN, 25 Jan. De „Daily Mail" verneemt uit ChumbiEen generaal uit Lhassa, die, door een aantal La mas vergezeld, aankwam om de Brit- sche missie te ontmoeten, had giste ren een onderhoud met kolonel Younghusband. Hoewel het onderhoud bevredigend was, leidde het tot geen afdoende resultaten. De Tibetanen stellen onmogelijke voorwaarden en dreigen met tegenstand, indien de Engelsche tocht in hun land wordt voortgezet. DE TOESTAND IN OOST-AZIE. De hooggeplaatste ambtenaren hier meenen, dat de quaestie van oorlog of vrede binnen enkele dagen moet beslist zijn. De Russische troepen, die naar Noord-Korea gezonden zijn, ver lieten 19 Januari Port Arthur; twee regimenten met bestemming naardc Yaloo werden gisteren ingescheept. LONDEN, 25 Jan. Uit Tokio wordt van 23 dezer aan de „Times" gemeld, dat, volgens brieven uit Wladiwostok, de Russische matrozen, die den 9en Januari geland zijn, de Japansche be woners aan ergerlijke mishandelingen Bevallen Jan. 22. C. GroeneveldBoeré, z. 23. A. van KesterenBrouring, z. G. MeijsPasschier, z.M. E. Vleesen beek—Sala, d. C. van Stipriaan Krap, d. 24. P. J. ScheerderBur gers, z.C. J. Dijkzeul—van Saase, z. Overleden Jan. 23. J. F. van Wel, 14 j., z„ Ba- kenessergr.J. Hartog, 32 j„ Jansstr.; 24. A. de Vries, 26 j.. Leidscheplein M. L. Bekker, 79 j„ Nieuwegracht; J. Wierda, 70 j., Hazepaterslaan25. J. M. A. Seuter, 8 rand.. Anegang. Amsterdamsche Beurs door bemiddeling van de tirma VAN VLOTEN DE VRIK8 Gister. Heden. Zt. 23 las- Md- 25 JaB- middenk. openingBk. Cert Intern. Landsijndicaat 571/; Aand Koninkl. Petroleum 49li/j Moeara Enini 901/; 8nmatra Palemban& 60ty« Cert Preferente Peruvian (Jorp 1913/ie 19*/g 69"/S; 69*/w 22»!227/g 287/; 231 It 2011/h 20VS 3717/a 37'/. lSl/j 187/,, Cm Atchison Topeka Denver Rio Grande Erie K. C. Southern pref do. Cm Missouri Kansas Texas New York Ontario Western 22i/t 22U/„ Norfolk en Western 61 61 8outhern Pacific 51'/« SO4/. 8onthern Rails 22Vi# 22»/. Union Pacifio 801/b 80'/, Wabash 201®/»* prei 38J/t Cm 8teel Corporation l'^/ie 12®/w Rock Island 26 251/. 2e pref. Mexican National 16*/, New Orleans 103/n 101/, 4"/o Conv Union bonds 96*/, 96*/, Aand. Ned. Indische mijnbouw Gew 8hell Trading Stoomyaartberichten. Salak vertrok 24 Jan. van Rotter dam naar Java en was des voormid dags 9 u. 10 m. in zee. Prins Hendrik, van Amsterdam, naar Batavia, is 24 Jan. Perim ge passeerd. Timor, van Batavia naar Amster dam, is 24 Jan. Kaap Carvoeiro ge passeerd. Marktnieuws Haarlem, 25 Januari 1904. Op de heden alhier gehouden graan- en zaadmarkt waren aangevoerd 92 H.L. witte tarwe f5.90 A f7.10; 110 H.L. rogge f4.80 A f5.— 280 H.L. haver f 2.95 A f3.— 32 H.L. duivenboonen f6.25 A f 6.75; 64 H.L. groene erwten f6.25 A f 7.50.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 3