Binnenland. Staten-Generaal Kameroverzicht. Het algemeen begrootingsdebat werd, tegen de verwachting, gisteren in ie Eerste Kamer niet ten einde gebracht. Er waren dan ook nog al wat sprekers ingeschreven. Maar over het geheel bleef de algemeene politiek op den. achtergrond en waren het meer de financiën, die bet onderwerp van de bat vormden. De beer Laan, die het debat opende, vond geen aanleiding der Reg. gebrek aan werkzaamheid te verwijten. Hij meende, dat zij zich, als elke partij, moest onthouden van elke aanmati ging van superioriteit op Christelijk gebied en vooral streven naar bevor dering van de materieele belangen des volks. Den financieelen toestand zag hij niet zoo donker in, mits gestreefd werd naar bezuiniging, waartoe hij den Min. van Fin. aanzette. Van de tarief herziening verwachtte hij, dat zij geen protectionistisch karakter zou dragen. Vervolgens beval hij het sys teem eener commercieele boekhouding voor den Staat aan. Met hem drong de heer Van der Biesen aan op een wettelijke regeling van den tijd, vooral nu bij vonnissen was uitgemaakt, dat men den arbeids tijd niet naar de Greenwichtijd mag regelen. Er heerschte nu verwarring. Met den heer Laan verhief ook de heer Van Nierop zijn stem tegen de voortdurende suppletoire begrootin- geu. Hij zag den toestand der finan ciën niet ongunstig in. omdat de stij gende uitgaven het gevolg waren van de uitbreiding van Staatszorg, waar van hij de voordeelen erkende. Daar tegenover stond, dat ook de middelen stegen en de welvaart toenam, zoodat hij het een roekeloos bedrijf noemde die welvaart door een protectionistisch tarief in gevaar te brengen. Intusschen zou 1904 een belangrijk tekort geven en nu werd men wel venvezen naar 8 millioen buitengewone uitgaven, maar de spr. begaf zich in een theore tische uiteenzetting ten betooge, lat ten onrechte gewone zaken als buiten gewone uitgaven werden aangemerkt, waarin hij de schaduwzijde van ons financieel beleid zag. Met de Reg. achtte hij een commercieele boekhou ding voor den Staat ondoenlijk. De heer Van Zinnicq Bergmann drong aan op een minder gehaasten wettelijken arbeid, speciaal voor de behandeling der Drankwet, een tijd vak van drie maanden tekort ach tend. De heer Van Velzen prees het regee- ringsbeleid, het optreden bij de sta king en het nederleggen van Chris telijke beginselen in de wetgeving en verwachtte veel van de aangekondigde voorstellen voor de ontwikkeling van het Christelijke volksdeel. De kiezers, die de tegenwoordige meerderheid in het parlement brachten, stelden de geestelijke boven de materieele belan gen en hij bracht dan ook hulde aan de Reg. voor haar streven om naar eisch der Christelijke beginselen net gestoord maatschappelijk evenwicht te herstellen. Haar benoemingen achtte hij onpartijdig den financieelen toe stand te pessimistisch voorgesteld. Door een fiscale tariefherziening zou men de stijgende uitgaven het hoofd kunnen bieden. Desniettemin bleef de heer VanWiï- deren Rengers pessimistisch gestemd, al wezen ook de stijgende inkomsten op toenemende welvaart. Maar de be lastingen (alle te samen) op vaste goederen en ander bezit, waren in 10 jaren van 14 tot 20 pCL gestegen. Daarom was bespreking van uitgaven noodig, vooral omdat men tegenover Indië zedelijke verplichtingen had na te komen, die spr. erkende. De heer Vening Meinesz verzocht den Min. van Binnenl. Zaken niet ie toeschietelijk te zijn voor buitenland- sche journalisten, omdat er aan zijn uitingen als hoofd der Reg. licht ver keerde beteekenis kon worden gehecht. De heer Scholten vroeg iets nieuws, nl. dat de leden der Kamers in de gelegenheid zouden gesteld worden onder deskundige voorlichting de Rijksinstellingen in de verschillende deelen des lands te bezoeken. (Voegen wij er aanstonds bij, dat de Min. Kuy- per dit denkbeeld gunstig ontving en de medewerking der Reg. toezegde.) De heer Godin de Beaufort verheug de zich over het uitblijven van aan vallen op het beleid der Reg. Hij was niet onvoldaan, al erkende hij dat vóór de volgende winterzitting niet veel meer zon kunnen afgedaan wor den, behalve dan de tariefwet. De fout lag aan alle partijen, die bij de stem bus te veel beloven. Zoo kon men aiet geven wat verwacht werd. Op het stuk der financiën was spr. bevredigd, al erkende hij, dat de gemeentelijke belastingen wijziging behoeven. Wat de buitengewone uitgaven betrof, meende hij, dat voor de bijdragen aan Oost en West wel mocht worden ge leend en dat dit althans geen gewone zaken waren. De heer Stork had eerder minder dan meer werk van de Reg. verwacht, maar hij betwistte, dat de Regeerings- partij meer dan vroeger waarborgen gaf tegen het afglijden van de mate rialistische helling. Sprak niet de heer Godin de Beaufort van stembusbelof ten Dat de financiën verband hielden met de uitbreiding van Staatszorg, erkende hij het was voor hem een reden om tegen die uitbreiding te waarschuwen, omdat hij die verkeerd achtte. De heer Van Leeuwen noemde den toestand der financiën niet ongunstig, mits naar bezuiniging werd gestreefd. De heer Kist betwistte, dat vorige Re geeringen bij benoemingen partijdig waren geweestdie letten niet op godsdienst of politieke kleur. De heer Woltjer zeide, dat als de heer Stork tegen Staatszorg was, hij die ook niet moest vragen op onderwijsgebied. De Ministers van Binnenl. Zaken en Financiën konden het kort maken. De eerste, dankend voor de welwillende gezindheid der Kamer, betwistte, dat de Christelijke partijen bij de stembus stoffelijke voordeelen beloofden. Uit stel van behandeling der Drankwet was niet doenlijk. Aan een regeling van het tijdsvraagstuk werd gedacht; de zaak was sedert 1885 aanhangig en deze Reg. kon dus geen verwijt tref fen. Dat de Min. de journalisten, zijn vroegere collega's en oude kennissen, ook in het vervolg niet vriendelijk te woord zou staan, kon hij niet belo ven. Hij merkte echter op. dat zij hem juist verweten hebben, dat bij te wei nig uitliet. De Min. van Fin. achtte de quaestie der commercieele boekhouding niet rijp voor bespreking. Suppletoire be grootingen werden niet dan noodza kelijk ingediend. Tegen opdrijving der uitgaven wilde ook de Reg. waken. De toestand der financiën was niet verontrustendin 1903 vloeiden de middelen ruim en het tekort over 1904 was niet verontrustend. Van de bin nen enkele dagen in te dienen tarief- wet verwachtte de Min. groote stijging der inkomsten. De heer Harte verdedigde voorts de bestaande splitsing in gewone en bui tengewone uitgaven. Heden 11 uur voortzetting. Academische Examens, Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer C. W. Wormser, geb. te Am sterdam. Leiden. Bevorderd tot doctor in rechtswetenschap de heer R. van der Meij, geb. te Leiden, op proefschrift „Een studie over de grondslagen der zoogenaamde .nieuwe richting" in de Straf rechtswetenschap. Geslaagd voor het candidaats-exa- men in de rechtswetenschap de heer C. Henny. Utrecht, 26 Jan. Geslaagd voor het Cand. Geneesk.E. W. E. Stoffels. Cand. RechtenB. F. van Ver- schuer. Prop. Geneesk. J. J. Broekman. De nachttrein Botterdam Den Haag Amsterdam. Omtrent het x-eeds eenigen tijd bij den directeur-generaal der posterijen en telegraphie in overweging zijnde plan. dat door ons reeds eenigen tijd geleden werd medegedeeld, om in de postverbinding van Amsterdam een zeer belangrijke verbetering aan te brengen door het inleggen van een post-nachttrein van Amsterdam naar Rotterdam (de brieven, de couranten en andere stukken, welke te Amster dam na 8 uur 's avonds worden ter post bezorgd, zouden dan reeds den volgenden morgen vroeg te Haarlem, Leiden, 's-Gravenhage, Delft, Rotter- dam en vele andere plaatsen besteld worden en één post vroeger dan thans ii> het geheele Zuiden des lands aan- komen) wordt nog vernomen, dat dit plan reeds tot uitvoering zou zijn ge komen, maar alsnog afstuit op het bezwaar, dat er in den laten avond zulk een massa correspondexxtie wordt ter post bezorgd en zoovele ongestem pelde en niet-gesorteerde dag- en weekbladen aan het postkantoor te Amsterdam worden afgegeven, dat het niet mogelijk is die massa vóór het vertrek van den nachttrein behoorlijk te verwerken, zoodat vele van die stukken niet met dien nachttrein zou den kunnen verzonden worden. Voor het welslagen van dit zoo belangrijk plan verwacht men veel door mede werking van het publiek in dien .in. dat het de ter post bezorging van zijn brieven niet tot het laatste oogenblik uitstelt, maar deze zoo mogelijk om streeks 10 uur ter post brengt. Een Electrische centrale. De Gemeenteraad van 's-Graven- hage heeft gistermiddag met algemee ne stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van de noodige gelden voorden bouw der Gemeentelijke Electrische Centrale en tot onderhandsche aan besteding van de machinerieën aan de Allgemeine Elektricitatsgesell- schaft te Berlijn, met verplichting voor die fabriek de stoomketels te betrekken van de firma Stork te Hengelo. tak van Poortvliet, f Het bericht van het overlijden van mr. J. P. Roetert Tak van Poortvliet op bijna 65-jarigen leeftijd te 'sGra- venhage bereikte ons gisteren te laat om meer. te zeegen van de loopbaan van den overledene. De thans overledene gevoelde zich blijkbaar van jongs af tot het parle mentair-staatkundig leven aangetrok ken. Zijn academisch proefschrift was gewijd aan ..Het Recht van Amende ment". Onder den invloed van de Thor- beckiaansche partij zette Tak den eer sten voet in den politieken st;:"beugel door zijn optreden als commies-grif fier van de Tweede Kamer der Staten- G ener aal. Zijn talenten bezorgden hem in October 1S70 een parlementai ren zetel voor het district Middelburg. Dit mandaat werd in 1875 weliswaar niet vernieuwd, doch Zutfen vaardig de hem toen af. In 1877 trad mr. Tak op aan het hoofd van het in 1877 nieuw gescha pen Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid welk ministerie echter in 1879 door afstemming van de Kanalenwet viel. Amsterdam koos hem in 1880 tot afgevaardigde, welk mandaat voort duurde tot 1884. In dat jaar werd hij door de pro vincie Noord-Holland gekozen tot lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, welk mandaat hij tot 1888 behield. Daarna vertegenwoordigde hij Am sterdam opnieuw in de Tweede Ka mer. welk mandaat hij tot Augustus 1891 vervulde. Toen trad hij als Minister van Bin- nenlandsche Zaken op en bleef dit tot 1894, toen de val van zijn kieswet hem ontslag deed nemen. In 1897 opteerde hij voor Beverwijk. Later was hij ten tweeden male lid van de Eerste Ka mer voor Noord-Holland. Verder leidde mr. Tak als president der commissie de diplomatieke exa- 1 mens, was voorzitter van de Enquête commissie indertijd voor de spoorwe gen, was medebestuurder in het hoog heemraadschap van Delfland en werk te werkdadig mede tot vele stoom vaart-, spoor- en tramwegmaatschap pijen, zoo in Nederland als in Indië. De teraardebestelling van ziin stof felijk overschot heeft Vrijdag plaats op oud Eik-en-Duinen. Dreigbrieven. Reeds drie maal ontving de direc teur der Electrische Centrale te Hil versum brieven, waarin met vernie ling der machines werd gedreigd. Zondagnacht nu heeft men zich door verbreking van een slot toegang verschaft tot het gebouwtje op 't ter- rein der fabriek, waarin de motor, die de waterpomp in beweging brengt zich bevindt, en beproefd die machi ne onbruikbaar te maken. Men is hierin echter niet geslaagd. De motor is slechts weinig beschadigd en be hoeft alleen eene kleine reparatie. Uitgeweken. Zaterdag is te Londen Leon Meule meister, wiens uitlevering door de Nederlandsche regeering gevraagd is, voor Sir A. de Rutzen, den politie rechter in Bowstreet, verschenen. Drie weken geleden werd hij in het Hotel Cecil in hechtenis genomen. De verdediger zeide, dat zijn cliënt reeds twee maanden te Londen in het HotelMétropole en het Hotel Cecil gelogeerd had, en hij, de verdediger, al dien tijd in briefwisseling was ge weest met den vervolger, een geld schieter in den Haag. Verdediger ontkende, dat zijn cliënt voor de jus titie gevlucht was. Hij had kort ge it den van zijn moeder geërfd en zij a vader is een i*ijke bierbrouwer te Brugge. Verdediger verzocht zijn c'i.-n op borgtocht vrij te laten; tn de vele weken voor een uitleverings- jzaak beslist is, heeft de persoon 'n hechtenis een naren tijd. De rechter weigerde borgtocht. Hij wr.ii wel, dat zulke menschen het nog harder hadden, dan zouden zij niet zi e licht in Engeland komen. Het is altijd Londen, waar zij het eerst naar toe gaan. De zaak werd verdaagd en de in hechtenis genomene naar de gevangenis teruggestuurd. De gevangene barstte in tranen uit en zeide, dat hij in handen was ge vallen vaix zwendelaars, die hem schuldbekentenissen in blanco had den laten teekenen. Goedkoope Boeken. Wie nu zijn bibliotheek wil verrij ken met aangename lectuur of we tenschappelijke boeken op allerlei gebied, leze het buitengewoon aanbod in dit No. van Gebr. E. M. Cohen. Wegens verplaatsing hunner zaken naar Amsterdam worden een groote massa boeken voor ongekend lage prijzen aangeboden, en dat wel om de vele transportkosten te vermijden. Zie b.v. No. 2 het groote werk van Dr. Blink, Nederland, 3 zware deelen vroeger 24.75, verminderde prijs f8.90 en nu bij uitverkoop voor de helft van den verminderden prijs, dus voor slechts 4.45, in fraaie prachtbanden, enz. enz. Men betaalt nu slechts de helft van de vermin derde prijzen. Comité van Verweer. Aan de Hoofdbesturen van Bonden, Besturen van zelfstandige Organisa ties, Besturen van Plaatselijke Comi- té's van Verweer, welke hebben be staan tijdens de April-beweging 1903, de meerderheid van het Landelijk Co mité, de Commissie van onderzoek- en vertrouwensmannen, is een circulaire gezonden, uitgaande van de minder heid van het Comité van Verweer, waarin men wordt opgeroepen ïot bijwoning van een nieuwe vergade ring op Zondag 14 Februari in .het Café „de Pool" te Amsterdam, daar de minderheid van het Comité van Verweer van oordeel is, dat de vorige vergadering onwettig was, dit gron dende op de volgende stellingen lo. doordat gebleken is, dat de stemming over de voorstellen van het Comité van Verweer, over het al of niet beleggen van een vergadering van Hoofdbesturen en Besturen van zelfstandige organisaties niet als wet tig kan worden beschouwd, omdat ver schillende organisaties geen circulai re hadden ontvangen tot het uitbren gen van haar stem, welke vereeni- gingen met name in de circulaire genoemd worden 2o. dat de onduidelijke stelling van de circulaire oorzaak was, dat door verschillende organisaties niet is ge stemd 3o. dat de termijn, gesteld voor het uitbrengen der stemmen, te kort was. Op de nieuwe vergadering zal ter tafel gebracht worden het rapport van de Commissie voor het nazien der boeken van den penningmeester, en de bespreking van het rapport van de Commissie van onderzoek. De Kiezerslijsten. Februari nadert en daarmee de tijd om te zorgen dat men op de Kiezers lijst komt. We laten daarom hier volgen aanwijzingen voor de ver schillende soorten kiezers. De aangiften, die noodig zijn om op de nieuwe kiezerslijsten geplaatst te worden, moeten geschieden ten ge- meentèhuize vóór 15 Februari a.s. Alle kiezers moeten aan de ver- eischten voldoen van te zijn manne lijke ingezetenen des rijks, tevens Nederlanders, die vóór of op 15 Mei 1904 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. De belastingkiezers behoeven geene aangifte te doen. Belastingkiezers zijn zij, die over het dienstjaar loo- pendo van 1 Januari tot 31 Decem ber 1903 zijn aangeslagen naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting of in de grondbelasting (in deze laatste voor ten minste een bedrag van 1 aan hoofdsom on rijksopcenten), of in het dienstjaar, loopende van 1 Mei 1902 tot 30 April 1903, in de vermogens- of bedrijfsbelasting. Zij moeten, om op de kiezerslijst te komen, de di recte rijksbelastingen, waarvoor zij aangeslagen zijn, vóór 1 Februari a.s. hebben voldaan. Zoo zij dit verzuimd hebben, kunnen zij nog op de kie zerslijst komen, als zij de verschul digde belastingen vóór of op 1 Maart voldoen. Zij, die in eene of meer andere ge meenten een der genoemde belastin gen over de genoemde tijdvakken betaald hebben moeten daarvan door overlegging van de voor voldaan ge- teekende belastingbiljetten voor 15 Februari a.s. ten gemeentehuize doen blijken. De aanslag der vrouw in de rijks- directe belastingen geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun va der het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalaten schap gelden ook voor den mede-eige naar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste fl bedraagt. Voor alle andere categorieën dan de belastingkiezers moet de aangifte plaats hebben vóór 15 Februari a.s. Deze categorieën worden hier achter eenvolgens genoemd. Woning kiezers zijn zij, die als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op 31 Januari 1904 sedert 1 Augustus van het vorig jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis waarvoor met of zonder bijbehoo- renden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend ten min ste heeft bedragen voor Haarlem 2.Heemstede (Mr. Lattelaan) en Haarlemmerliede en Spaarnwoude vlak bij Haarlem ƒ2,—, Velzen (IJmuiden) ƒ1.50, Velzen (Jan Gij- zenvaart), Haarl.liede en Spaarn woude (Halfweg), Bloemendaal en Overveen en Beverwijk f 1.25, en Zandvoort, Velzen (overig deel) Haar lemmermeer, Bennebroek, Hillegom, Heemstede (overig deel), Haarlem merliede en Spaarnwoude (overig deel, Bloemendaal (Vogelenzang, Schoten en Spaarndam alle fl.—, of wel achtereenvolgens in de zelfde gemeente twee zoodanige hui zen of gedeelten van huizen. Ook zij, die als hoofden van gezin nen of alleen wonende personen op 31 Jan. 1904 sedert 1 Augustus 1903, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 M' inhoud of 24000 kilo gram laadvermogen hebbeix bewoond behooren tot de woonkiezers. Indien men hetzelfde perceel of hetzelfde schip is blijven bewonen, waardoor men Tiet vorig jaar op de kiezerslijst werd gebracht, is aan gifte thans niet noodig. L o o n k i e z e r s zijn zijdie op 31 Januari 1904 sedert 1 Januari 1903 achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten voor Haarlem f500, bovengenoemde gemeenten waar de huurprijs op ƒ1.50 is gesteld ƒ400, 1.25 huurprijs ƒ350, en fl.— huur prijs 325 inkomen. Loonkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, ontvangen, met de noodige toelichting, blanco aangiftebiljetten ter invulling voor hunne toelating tot de nieuwe lijst. Pensioenkiezers zijn zij, die op 1 Februari 1904 in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijf rente. Voor hen, die minder dan het ver- eischte bedrag aan pensioen of lijf rente ontvangen en bovendien een inkomen hebben, verkregen op de wijze als onder de rubriek loonkie zers" is vermeld, mogen pensioen, lijfrente en inkomen worden samen geteld. Bereikt deze som dan ten min ste het vereischte cijfer, dan kan de pensioen- of lijfrente- en loontrekken de kiezer worden. Pensioenkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, beïioevcn zich niet opnieuw aan te geven. Inkomen, pensioen en lijfrente der vrouw geldt voor haren mandat van de inwonende minderjarige kin deren voor de helft voor hunnen va der. Grootboek- of Spaarbank kiezers zijn zij, die op 1 Februari 1904 sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heb ben van ten minste ƒ100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste 50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaar bank, of in een spaarbank, beheerd door 't bestuur van een rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging, van een naamlooze vennootschap, van een coöperatieve vereeniging of van eene stichting 1). Hij, die op dezen grond reeds het vorig jaar kiezer was en voor wien die grond ook thans nog bestaat, behoeft zich niet opnieuw aan te geven. Examenkiezers zijn zij, die met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemee- nen maatregel van bestuur en in ver band staande met de benoembaar heid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefe ning van eenig bedrijf of beroep. Hij, die op dezen grond het vorig jaar reeds kiezer werd, behoeft niet opnieuw aangifte te doen. De formulieren voor de verschillen de aangiften zijn kosteloos verkrijg baar aan de secretarie der gemeente. Al het bovenstaande geldt voor de kiesbevoegdheid voor de Tweede Ka mer. Voor de kiesbevoegdheid voor de Provinciale Staten zijn bij de kies wet dezelfde eischen gesteld, met dien verstande dat men bovendien in gezeten der provincie moet zijn. Voor de kiesbevoegdheid voor de gemeente raden gelden dezelfde eischen als voor de Tweede Kamer, met dien verstande, dat men bovendien inge zeten der gemeente moet zijn en dat die categorieën die niet tot de be lastingkiezers behooren, tevens over 1903 voor een zeker bedrag in de plaatselijke directe belasting moeten zijn aangeslagen geweest en op 1 Maart 1904 dat bedrag voldaan heb ben. 1) Onder de bijzondere spaarban ken, hier bedoeld, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen be grepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het be stuur der gemeente, waar zij geves tigd zijn, een waarborgfonds van ƒ25.000, bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. Ongelukken. Maandag had de oude voerman v. d. P., uit Barneveld, het ongeluk, dat zijn paard bij het passeeren van de stoomtram te Bennekom schrikte, waardoor hij van zijn voertuig viel. Twee wielen gingen hem over de borst, zoodat hij bijna onmiddellijk dood was. Te Meeden (Gr.) kwam een vijfjarig meisje te dicht bij de kachel; de kleertjes vatten vlam, waardoor het kind zulke brandwonden kreeg, dat het aan de gevolgen is overleden. Zondagavond geraakte P. d. S., van Stoppeldijk, uit een herberg te Kuitaart komende, onder de juist passeerende tram. Zijn hoofd zat on der de locomotief bekneld, en om hem uit zijn benarde positie te redden, moest de machine achteruit werken. Met zware verwondingen aan hoofd en schouder werd de ongelukkige op genomen en in een nabijzijnde hex-- berg binxxengedragen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De schxild moet, naar men wil, geheel aan hem zelf te wijten zijn. (M. C.) Uit de Pers Onder het opschrift „Laakbare op positie" schrijft De Standaard Dusver was het hier te lande en elders regel, dat de pers er met ze- kex*e ingenomenheid notitie van nam, indien aan een landgenoot in hei buitenland zekere waardeering ten deel viel. Nog pas zag nxen hoe heel onze pers er zich in verheugde, dat Prof. Hugo de Vries uit Amerika de uitnoodi- ging ontving, om er te komen lezen. Nu echter de vorige week een eenigszins in het oog loopende waar deering van België's koning aaxx een lid van het Kabinet ten deel viel, heeft de pers der oppositie, met drie gelukkige uitzonderingen, zich inte gendeel als één man opgemaakt, om hieruit eeix stok te snijden om het Kabinet te slaan. Dit teekent. Reeds merkte het Centrum terecht op, dat een oppositie, die voor het bezigen van zoo laakbaar oppositie middel niet terugdeinst, allerminst zichzelve eert, en eer eigen zwakheid verraadt. Toch is hiermede het min edele van dit bedrijf nog niet scherp genoeg ixx het licht gesteld. Het feit was, dat de betrokken mi nister ten minste twintig jaren lang de vaste gewoonte had, enkele dagen in Brussel te gaan uitrusten, zonder dat hij ooit eenige poging deed om met de officieele wereld in aanra king te komen. Noch als Kamerlid, noch de twee laatste jaren als mi nister was het ooit in hem opgekomen om zich aan het Hof te Brussel te la ten voorstellen. Thans echter had de Koning van België, reeds in Nov., door dexx Bel gischen gezant, den minister doen weten, dat hij, zoo hij weer in Brus sel mocht komen,' hem verlangde te zien. En zelfs na die uitnoodiging had de minister zich niet eigener bewe ging aan het Hof aangemelddoch kort na zijn aankomst kwam de Hof maarschalk namens den Koning hem verzoeken, den volgenden morgen op het Paleis te Laeken te willen komen. Wat meent men nu? Had de mi nister xxu moetexx weigeren aan dit beleefd verzoek te voldoen? Natuxirlijk, dat beweert niemand. Veeleer stemt ieder toe, dat hij, on der deze omstandigheden, in hooge mate onbeleefd geweest zou zijn, met niet te gaan. Maar terwijl alzoo uit de feiten blijkt dat van eenig eigen initiatief hier in de verte geen sprake was, stelt men het toch voor, alsof de mi nister zelf dit alles gezocht heeft, er zelf drukte van heeft gemaakt, en zoo zijn land in opspraak heeft ge bracht. Dit nu is onedel, omdat het een aan de kaak stellen van een politie ken tegenstander is, tegen beter we ten in. De zaak komt dan ook eigenlijk hierop neer, dat deze minister nooit over de grenzen zou mogen gaan, en buiten onze grenzen niet buiend moest wezen. Aan het laatste nu kan hij weinig doen, en wat het eerste betreft, zal hij, naar we vermoeden, genoeg fier heid van karakter en zin voor onaf hankelijkheid bezitten ,om niet bij de redactie der oppositiepers te gaan vragen, waar zij hem vergunnen wil de dagen van een verlof, na harden arbeid, te gaan doorbrengen. Rechtszaken Lotgevallen van twee tanden. De tooneelspeler F. woont te Wa- tergraafsmeer aan den Middenweg, boven 'n café. De café-houder was 79 jaar en uit den aard der zaak had de tand des tijds geknaagd aaix zijn tandfen, zoo dat hij er nog slechts twee over had. Nu wilde 't ongeluk, dat de vader van den tooneelspeler zeer onas tische woorden slingerde naar hoofd van des café-houders di meisje, die hem op even onaest sche wijze een muilpeer toedxend Des tooheelspelers vader riep ..hulp eix moord" exx deed zijn 2 die in Morpheus' armen verto ontwaken. De zoon, xxog slaapdronken, 1 niet goed wie de muilpeer had j j ven en waarschijnlijk met den re regel voor oogen, dat de meester spx-akelijk is voor zijn dienstbo keek hij den 79-jarigen café-ho zóó dreigend aan, dat de beide la tanden uit 'smans mond vielen. Hoe vex-onderstelt u, dat de den uit 'smans mond zijxx geraa vroeg de president aan den tooi speler, die heden terecht stond. Ik veronderstel, dat mijn zich gestooten heeft", antwoordd beklaagde. Het O. M. was van oordeel, da' acteur de tanden uit des café-hou mond had geslagen en steunde oordeel op de verklaring van deni zelf en van 't dienstmeisje. Spr. vi dan ook bevestiging van 'tvers vonnis, waarbij den acteur 8 d; gevangenisstraf was opgelegd. De verdediger, mr. Vroesom de H drong op een geldboete aan. („De Tel Ontslagen van reclitsvervolgii De rechtbank te Almelo oxxtsloe Lansink, oud 13 jaar, scholier Driene, gemeente Lonneker, die 21en Sept. 1903 in een opwelling drift zijn bi'oeder, J. L., met eenbr: mes wierp, waardoor deze zoo en gewond werd, dat hij aan de ge gen is overleden, van rechtsvei ving. De eisch was 30 dagen gevang? straf. Letteren en Kunst JOZEF ISKAËLS. De nestor, tevens de grootste levende Nederlandsche schilders, zef Israëls, viert hedexx te 's Gra hage zijn tachtigsten verjaardag. Naar aanleiding van dit feest sch de bekende .Giovanni" in het „1 delsblad" Eerbiedig brengen wij onze lr. aan dexx kunstenaar, die aan schilderkunst het karakter heeft geven van een persoonlijke kunst, zuiver subjectieve uiting van het dividu, waar zijn leermeesters voorgangers verhaaltjes schilderij den kunstenaar, die in een t welke overal verstaan wordt, de vaix het gevoel, heeft gesproken de heele wereld, en ver over de gr zen onze kunst heeft doen eeren den xxaam van ons land doen 1 men den kunstenaar, die ons voor; lingsvermogen heeft bevolkt metb den. welke ons de samenvattin schijnen van vele levensversclxiji len den kunstenaar, die ons heeft d stilzitten en mee weenen met de nenden. Eerbiedig brengen wij hem 0 hulde. En wij danken hem voor 2 veel goeds en schoons, dat hij 1 schonk, ons en de heele wereld. Tot zijn tachtigste jaar heeft Jc Israels gewei'kt. Wij wenschen hem geluk, dat het heeft kunnexi doen, dat hij er kracht voor heeft en de gezondhi dat hij blijmoedig is en lust heeft werken. En wij danken hem ookf dien arbeid van zijn latex-e jar waarin hij zoo menig nieuw gege heeft aangevat en ons heeft laten z hoe hij met zijn zeer persoonlijker ze van uitdrukken, meer en meerv eenvoudigd exx saamgetrokken, t naaktfiguren, een Joodsche bruili een Adam en Eva kon schilderen. I danken hem ook voor dat porti waarop hii zichzelf weergaf als ta tigjarige, oxxd maar niet zwak, 1 oogen. die veel smartelijks geziene ben. maar toch nog verder kunnen durven zien. wel overschaduwd mr ïxiet licht om zich heen. Wij kuxxx nugelooven, dat zijn leven als geil niet droevig is geweest. Men zal er wel eens aan getwijf hebben. Want in eeix kunst als de ne geeft een meixsch zich zeiven. raëls heeft zijn gevoel geschilde Eerst was dat nog niet een zuh persoonlijk gevoel. In „Langs kerkhof" is hij nog niet één met dl manhij schildert zeer mooi het voel, dat dien maxx moet beziel Maar in „Alleen op de wereld" lie ïxij de diepte van de smart der vei tene raeegevoeld. Nog later is van geval niets meer over dan zit 1 meisje bij een raam, de kin steune op de hand, en kijkt naar buiten; blauw schemerlicht flauwt naar b nen... en als wij het zien, komt 1 weemoedige van die figuur in die 0 geving ook over ons. De stemini waarin de schilder zijn wex-k heeft; corxcipieerd exx uitgevoerd, waarvo die houding, die verlichting, die ltli ren de uitdrukking waren, die va gelegd is in bet schilderij, deelt zr aan ons mee. Maar alleen omdat Israels het lie geschilderd xxxet zijxx ziel. Daar wordt hij begrepen overal, waar mensch smart heeft, weemoed voelt Ook waar men kinderen, blab figuurtjes in blond licht, liefeli vindt ook zijn „Kinderen der zf had Israëls in ziin hart, voor hij op zijn doek bracht. En waar men weet yan het volk, t de Klaagliederen zong exx ons Psalmen gaf, daar begrijpt men d „Zoon van het oude volk", wiens i gen ïxaar binnen zien, die. zitten onder zijn rommel, het land Kana gedenkt en de dagen der smaadhe Alleen wie in zijn diepste zelf o heeft nxeegevoeld, kan den weemo in deze oogen zoo weergeven. Jozef Israëls heeft, ons de menst heid toonende soms in haar blijliei maar meest in haar smart, ons ha beter doen begrijpen, hij heeft 0 gevoelsleven versterkt. Ook daarvo danken wii hem. En wij danken Jozef Israëls een den om trotsch te zijn op ons vol Mede door ziin werk vervullen wije rol in de wereld, werken wij aaix beschavingstaak, waarbij de Kuc vooraan gaat. Laat ons beloven, dat het geenijd le, geen onvruchtbare trots zal zijn- Aanstootelijk. De opvoering van het drama H« oom, door het Lyrisch Tooneel, het Grand Theatre te AmsterdaE heeft de laatste dagen aanleiding g

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2