De Erfgenaam van het Majoraat. Schipperkes. Open klasse. Reuen. 1ste en één spec, prijs .Frits" van den heer A. J. de Boer. Nieuwelingsklasse. Reuen. 2de pr. „Fippie" van den heer A. Dinhart. Ruwharige Duitsche dwerg- Pinchers. Winnersklasse. Reuen. 1ste en een spec, prijs „Hans Dun Kirque" van den heer H. J. Clarion te Bennebroek. Affen Pinchers. Nieuwelingsklasse. Reuen. 2de prijs „Monkey" van den heer P. J. Smit. Dameshondjes. Nieuwelingsklasse. Teven. 1ste prijs ,,'t Duveltje" van Mevr. H. J. Clarion te Bennebroek. Open klasse. Teven. Z. E. V. „Fan" van den heer J. E. Hauschildt. 1ste prijs „Puck" van den heer D. Klinken berg. Gladharige Duitsche dwerg- Pinchers. Open klasse. Teven. 2de prijs „Nel ly" van Mevr. van Barneveld tot Mathena te Heemstede, in de Nieu welingsklasse eveneens bekroond met een lsten prijs. Eereprijzen. Van de Eere-prijzen bestaande uit medailles, kunstvoorwerpen en prij zen vermelden we Zilveren Medaille, uitgeloofd door Hare Majesteit de Koningin-Moeder, als Fokkersprijs, voor hem of haar, die op deze tentoonstelling met zelf- gefokte honden de meeste punten be haalt. De fokker behoeft geen eige naar meer van die honden te zijn. Ie prijs is 5, 2e prijs is 4, 3e prijs is 3, Res. is 2, Z. E. V. i9 1 punt. Bekro ningen in Paar- en Teamklasse ko men niet in aanmerkingaan den heer J. F. v. d. Oord te Alkmaar. Bronzen Beeld, voor den inzen der uit Noord-Holland, die het grootst aantal zelfgefokte honden op de tentoonstelling heeft aan den heer van den Oord te Alkmaar. Médaille der stad Haarlem, uit geloofd door het gemeentebestuur, voor grootste inzending uit Haarlem, aan den heer P. Drost te Haarlem. De tentoonstelling is voor de Am- sterdamsche Kynologenclub een be slist succes geweest. Het aantal be zoekers bedroeg Zondag 1040in to taal ruim 2000. Onder de aanwezigen merkten wij op Mr. G. van Tienhoven, Commissa ris der Koningin. Uitvoering. Zaterdagavond gaf de Zang- en Operette-vereeniging „Kunst zij ons Streven" haar tweede uitvoering in de groote zaal van St. Bavo, met me dewerking van de Muziekvereeniging „Kunst zij ons Doel". Het programma voor deze uitvoe ring was zeer afwisselend, en blijk baar met zorg samengesteld. Door de Zang- en Operette-vereeni- ging werden zangstukken voorgedra gen, met duo's en solo's, die allen zeer in den smaak der talrijke aanwezigen vielen. De Muziekvereeniging gaf tal van muziekstukken ten beste, die eveneens warm toegejuicht werden. De Vereeniging, van allen zeer jon ge violisten, vele niet ouder dan 10 jaar. liet op zeer aardige wijze ver schillende muziekstukken hooren. Vooral de „Serenade de Mando lines" viel zeer in den smaak. Wij wa ren dan ook vol bewondering voor het geduld van den heer C. N. "Wagner, den directeur, want geduld zal het toch voorzeker kosten om deze jeug dige artisten zóó ver te brengen. Na een korte pauze werd opgevoerd het blijspel in één bedrijf„De weg naar het hart", dat veel bijval ver wierf. Landbouw. Donderdag 4 Febr. zal in de boven zaal van het Brongebouw eene verga dering plaats hebben der Afd. Haar lem en Omstreken van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw. De heer J. Porte te Winkel zal spreken over cultuur in hei klein landbouw bedrijf en bemesting grasland, bouw land en moestuinen. Weldadigheids-concert. Zondagavond werd in het Bronge bouw een weldadigheids-concert gege ven, ten voordecle van de Vereeniging „Hulp in Nood", onderafdeeling van den R. K. Volksbond, afdeeling Haar lem. Voor dezen avond hadden hunne medewerking toegezegdde Muziek vereeniging „St. Caecilia", de Rederij kerskamer „Alberdingk Thym", de Zangvereeniging „St. Bavo", en de be kende karakterkomiek A. M. Vrugt. Fenilleton. Naar Tiet Dv/itsch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. Wat is dat voor een toon, Ha- ral d I Je zegt. dat je gekomen bent, oip mij geluk te wenschen, maar je schijnt ons dat geluk wel niette gun nen. Bernard heeft mijn hand ge vraagd en ik heb „ja" gezegd, dat is onze zaak. Wat gaat liet jou aan? Wat het mij aangaat? herhaal de Thorvik met een bitteren lach. Het is zoo, ik heb niet mee te praten, als liet je geluk geldt. Waarom heb ik. domkop, ook niet op den rechten tijd gesproken, nu een jaar geleden Als stuurman had ik het toch des noods kunnen wagen bij jou en je vader aanzoek te doen en het zou ook niet zoo heel lang geduurd hebben, vóór ik kapitein was. Maar ik ging kalm weer weg en liet hem vrij baan. maar het kwam niet bij mij op. dat hij op jou zijn oog zou laten vallen Jij, Harald? Hildur keek hem De op smaakvolle wijze versierde zaal was geheel bezet met een vroolijk, opgewekt publiek, dat met aandacht alles volgde, wat ten tooneele plaats had. Het programma werd geopend met een zestal muzieknummers, die door „St. Caecilia" op uitnemende wijze werden uitgevoerd vooral de volks liederen „Wien Neêrlandsch Bloed" en „Wilhelmus van Nassauwe" wer den zeer toegejuicht. Door de Zangvereeniging werd even eens zeer verdienstelijk een ..Te Deum Laudamus" gezongen, terwijl van de nummers, die na de pauze door haar gezongen werden de „Kikkercantate" het meest in den smaak viel, waar ook alle reden voor was. Door de Rederijkerskamer werden eenige tooneelstukjes opgevoerd, waar aan eveneens een woord van lof niet onthouden mag worden. De karakterkomiek Vrugt heeft de toehoorders weer doen schateren met zijn aardige voordrachten. Het was een avond vol afwisseling en de aanwezigen zullen allen moeten getuigen„wij hebben ons heerlijk geamuseerd." Weldadigheid naar Vermogen^ Hedenmiddag te h a If v i e r vier werd de gewone jaarvergadering gehouden van „Weldadigheid naar vermogen". Aan het verslag ontleenen we het volgende. Wanneer wij in voldoening aan artikel 13 van onze statuten aan de leden onzer Vereeniging verslag uit brengen over 't laatst verloopen jaar November 1902-November 1903 dan beginnen wij met de mededeeling dat wij ons 15de vereenigingsjaar hebben afgesloten. Evenals na ons 10-jarig bestaan hebben wij een 15-jarig statistisch overzicht van onzen arbeid gemaakt en aan de hand van dat overzicht is naar onze bescheiden meening het niet misplaatst een terugblik te slaan op de 15 jaren die achter ons liggen. In de eerste plaats zij gemeld dat alle gezinnen die in den loop van het 15-jarig tijdvak bij ons in behandeling kwamen, in onze registers zijn ver meld met hunne geschiedenis, en zoo geven de registers op dit oogenblik het antwoord op tal van vragen om trent de antecedenten van 1957 ge zinnen. Dat aantal, dat in de eerste jaren al spoedig tot 1000 klom, bedraagt dus nu bijna 2000. Worden dus door weldadige stad- genooten omtrent behoeftige gezin nen inlichtingen gevraagd, dan heb ben wij slechts onze registers op te slaan en in den regel vindt de vrager of vraagster op de betrokken folio al- les wat hij of zij wenscht te weten. Een gelukkig verschijnsel, niet al leen voor onze vereeniging, maar ook voor de stad onzer inwoning, is het feit dat het aantal gesteunde gezin nen in de laatste 6 jaren sterk ver minderd is. Dit resultaat is natuurlijk het ge volg van verschillende factoren, waaronder strengere controle zoowel bij het opnemen van gezinnen als bij het beëindigen van hulp aan gezin nen die weder geleerd hebben op eigen krachten te steunen, hoofd factoren uitmaken; maar de voor- naamste oorzaak ligt toch wel in den bloei onzer gemeente, in de toene mende welvaart der ingezetenen, en vooral ook der arbeidersbevolking in die laatste 6 jaren, en wij meenen vooral daarom op dit feit zoo ern stig te moeten wijzen omdat wij vree zen in dat opzicht een keerpunt te hebben bereikt. In de laatste helft van het afgeloo- pen jaar heeft de algemeene wel vaart een gevoeligen knak gekregen, die zich in alle lagen der maatschap pij heeft doen gevoelen. Wie is daar aan ontkomen? Dat zijn er betrekke lijk weinigen. Het is daarom in de eerste plaats tot die weinigen, maar daarnaast ook tot hen, wier middelen tegen een gevoeligen stoot bestand bleken, dat wij ons wenden met de bede Help ons dezen winter in dubbele mate om de toegebrachte slagen te verzachten, slagen die hoofdzakelijk hun uiting vinden in werkeloosheid en daardoor in gebrek aan het noo- digste. 1-Iet aantal ondersteunden dat van 305 in het eerste levensjaar onzer Vereeniging allengs steeg tot 590, in het 8ste jaar weder was gedaald tot 366, bedraagt thans door geleidelijke maar aanhoudende vermindering slechts 232. Op grond van thans reeds gecon stateerde feiten mogen wij voorspel- getroffen, bijna verschrikt, aan. Wil de jij aanzoek om mijn hand doen? Maar je hebt mii dat nooit met een enkel woord, of ook maar met een blik getoond. Omdat ik je nog niets had te ge ven Het schamele, kleine huis van mijn moeder kon ik je toch niet aan bieden? Jij bent het anders gewoon als predikantsdochter. Daarom wilde ik eerst werken en sparen en mij een huis zien te verschaffen, zooals het ivoor jou paste. Ik heb het gedaan, jaar en dag heb ik mij zelf niet meer gegund dan het hoognoodige en mij voor gierig laten uitschelden. Waar om denk je wel, dat ik op den „Zee adelaar" gegaan ben Het is een vreemd schip en de voorname ge woonten en gebruiken daar aan boord staan mij tegen.. Ik wist het vooruit, maar de prins betaalt de vaart dubbel en dan zou ik dezen herfst in staat zijn mij een eigen huis te bouwen, al was het dan ook geen Edsviken. Ik sloeg toe en de zaak was in orde, toen kwam debrief met het bericht van jelui verloving. Toen was alles uit ik was te laat gekomen Hij sprak op halfluiden toondof en knorrig kwam alles er uit. Hildur voelde dat het hem bitteren ernst geweest was met die verwach tingen. Zij was bleek geworden. Plot seling stond zij op en haar antwoord klonk ernstig en verwijtend. En waarom zeg je mij dat nu, nu je toch weet, dat ik een ander toe- len dat dat aantal in het loopend dienstjaar belangrijk zal toenemen, en tegenover velen die thans roepen: sluit de Vereeniging. voor nieuwe gezinnen want onze financiën laten niet toe meerdere gezinnen voor onze geldelijke verantwoording te nemen, staan er zeer vele anderen die roe pen nu kan Weldadigheid naar Ver mogen eerst recht aan haar roeping beantwoorden steek allen noodlijden den de behulpzame hand toe, red hen uit kommer en ellende en wij ant woorden zeer gaarneniets liever dan datmaar vanwaar de middelen. Och, mocht de tijd eens komen dat ieder ingezetene naast den post voor eerste levensbehoeften ook een post voor Weldadigheid naar Vermogen op zijne begrooting bracht, wat zou dan veel ellende zijn te voorkomenwat zou de taak der huisbezoekers dan een recht dankbare worden. De contributiën en giften loopen in die 15 jaren betrekkelijk weinig uiteen. Zij bereikten al spoedig namelijk in 1890 het cijfer van ƒ14000,—, stegen in één jaar tot 17000 (in 1892) om in het tweede vijfjarig tijdvak gemiddeld f14500 en in het derde vijfjarig tijdvak gemiddeld f 12500 te bedragen. Deze weinig verblijdende cijfers nemen een nog minder gunstig karak ter aan, wanneer men let op de toe name der bevolking in dat tijdvak. Bij de oprichting onzer Vereeniging bedroeg het aantal zielen in de ge meente Haarlem 50000, en in het laatste jaar 68000. Houden wij rekening met het ge middeld aantal inwoners over de drie vijfjarige tijdvakken dan waren cr in het eerste tijdvak 53000, in het tweede 60000 en in het derde 66000 zielen. Nu is het een feit dat in de laatste jaren de arbeiderswijken zich in on ze gemeente buitengewoon hebben uitgebreidmaar het kan toch ook niet ontkend worden dat er ook nieu we straten, ja zelfs nieuwe wijken ontstaan zijn voor meer gegoede in woners, zoodat wij de waarheid niet te kort doen, als wij beweren dat de algemeene belangstelling in onze Ver eeniging voor zoover die zich uit door finantieele hulp, verminderd is. De sterke vermindering van het aantal hulpbehoevende gezinnen, waarop wij boven wezen, heeft ech ter dit gevolg, dat de hulp per gezin berekend jaarlijksch toeneemt. Deze bedroeg het eerste jaar slechts f 20 en in het laatste jaar f 50.per jaar, of over het eerste vijfjarig tijdvak ge middeld f23.in het tweede f30 en in het derde f46 per jaar. Zouden wij ons mogen vleien dat als de behoeften en dus ons aantal gezinnen grooter wordt de finan tieele belangstelling in dezelfde mate zal stijgen? Met den aanvang van het jaar 1903 hebben wij een der bepalingen onzer statuten meer op den voorgrond doen treden. In art. 1 sub 3 staat vermeld dat wij ons doel leniging van armoede onder meer trachten te bereiken door aan ieder die dit met een wel dadig doel vraagt, inlichtingen om trent behoeftigen te verstrekken. Dat voorschrift kwam niet voldoen de tot zijn recht, slechts bij groote uitzondering werden ons inlichtingen gevraagd, en wij hadden de overtui ging, ja wij haddén de bewijzen, dat op groote schaal weldadigheid in onze stad wordt uitgeoefend door het uitreiken van giften aan de deur on der den invloed van sterk gekleurde verhalen aan onbekenden beroeps bedelaars zonder vooraf inlichtin gen omtrent de betrouwbaarheid dier verhalen in te winnen. Dat men door op die wijs weldadigheid uit te oefe nen meestal veel kwaad, zelden eenig goed doet, daarvan zijn zeer velen niet te overtuigenwie zoo spreekt, spreekt aan doovemans-ooren. Het is trouwens ook veel gemak kelijker een bedelaar met enkele ko peren of zilveren geldstukken weg te zenden, dan eerst een onderzoek in te stellen en hem weg te zenden als hij geen hulp verdient, maar daarentegen degelijk hulp te verlee- nen waar die goed geplaatst is. Wij voelden dit bezwaar, en zon den, om daaraan te gemoet te komen aan alle contribuanten gratis infor matie-biljetten rond, met verzoek om aan bedelaars aan de deur geen aal moezen te geven, maar een informa tiebiljet met hun naam en woon plaats in te vullen en hen daarmede naar ons bureau te zenden. Binnen enkele dagen werden door onze Ver- behoor? Nu je zoo lang gezwegen had moest je het ook verder doen. Waar om maak je mij het hart zwaar met die bekentenis. De gelukkige bruid spotte Ha rald.Het kan jou ook wat schelen hoe het mij gaatJii hebt je verloofde en die vraagt er heelemaal niet naar. Bernard had geen vermoeden van je neiging tot mij. evenmin als ik zelf. Hij dacht je een blijde tij ding te zenden. Dat weet ikanders had ik ook met hem afgerekend en dat zou mis schien slecht afgeloopen zijn. Als hij het geweten had en slechts met een enkel liefdewoord, toch werk van je gemaakt had, dan Wat dan? viel het meisje hem energiek in de rede. Dan had ik toch nog maar alleen te beslissen. Ber nard had mij niet mogen naderen, zeg je, alleen omdat jij mij wilde hebben? Was ik dan jou verloofde? Jou eigendom, waarop je ook maar eenig recht hadt? Zoolang ik vrij was, stond de weg voor je beiden open en ik had te beslissen over het ja of neen. Jij zoudt heel waarschijnlijk mijn ja-woord niet gekregen hebben, ook zonder Bernard's terugkeer, als je reeds als minnaar zoo tyrauniek opgetreden was. Je moest toch weten, dat ik mij niet maar nemen liet door den eersten den besten, die aanzoek bij mij doet, en dat ik mijn wil weet door te zetten? Dat zul je op Edsviken ook noo- dig hebben, zei Thorvik, in 't geheel eeniging de noodige inlichtingen ge geven en men is daarna in de gele genheid te geven alleen daar waar de gift nuttig besteed is. Die informatiebiljetten zijn voor alle contribuanten gratis aan ons bureau verkrijgbaar erf" wij vleien ons dat daarvan door de leden een zeer ruim gebruik gemaakt zal worden. Waar sommigen onze Vereeniging, die. nooit geeft zonder grondig on derzoek, beschuldigen dat zij zich wel eens door sluwe bedelaars laat mis leiden, daar behoeft het dus zeker wel geen betoog dat wie geeft zonder voorafgaand onderzoek bijna zeker kan zijn als regel misleid te worden. Met verwijzing naar de rekening en verantwoording door den Penning meester af te leggen zoowel van de fondsen onzer Vereeniging als van het Wijnhoff's-fonds, vestigen wij speciaal de aandacht op de volgende feiten. Overeenkomstig den door de alge meene vergadering in 1902 uitgespro ken wensch werden sedert uit het Wijnhoff's fonds bestreden de kosten tot het zenden van kinderen, die daar voor in aanmerking komen. a. in de zomervacantie naar de kinderkolonie te Zandvoort. b. naar het doorgangshuis te Hoen- derlo. c." naar de "ambachtsschool. d. naar de huishoudschool. e. naar de kinder-bewaarplaats, ten einde de moeders in de gelegenheid te stellen als werkster uit te gaan voorts voor waarborgsom voor een leerling in de Haarlemsche machine fabriek vroeger Figeevoor steun voor blinde kinderen die door stoe- lenmatten deels zelf in hun onder houd voorzien en eindelijk als tege moetkoming aan ouders voor derving van inkomsten hunner kinderen, die na het verplicht lager onderwijs te hebben génoten, op onzen aandrang de bovenvermelde onderwijsinrichtin gen bezoeken. Op die wijze werd over het laatste semestre dienstjaar 1901/2 ƒ152 uit gegeven, terwijl aan rente ontvangen werd ƒ71,en in 1902/3 ƒ410 uit gegeven, terwijl de gekweekte rente bedroeg 155. Het fonds bestemd tot verbruik oorspronkelijk groot ƒ4300, bedraagt thans nog ƒ3963, en is dus in 'die 1'/» jaar met 337 verminderd. Over het dienstjaar 1902/3 bedroeg het aantal ondersteunde gezinnen 232 of minder dan het vorige jaar. Die gezinnen bestonden uit 94 man nen, 225 vrouwen en 906 kinderen, waaruit volgt dat er meer weduwen met kinderen dan gehuwden zijn die onzen steun genieten. Deze onderstand werd verleend in geld tot een bedrag van ƒ4691,53, in levensmiddelen voor ƒ3474,98, brand stoffen 506.94, en ligging- en kle dingstukken 128, totaal 11801.45. Voorts waren wij door middel van onze afdeeling werkverschaffing, on der leiding van den heer Boissevain in staat velen die voor finantieelen steun niet in aanmerking kwamen toch de behulpzame hand te bie den, door voor hen werk te zoeken. Zoo zijn van de 21 personen die zich als werkvrouw hebben aangemeld, 16 voor meerdere dagen in de week bij verschillende personen geplaatstvan de 6 personen, die voor loopwerk in aanmerking kwamen, konden er 3 een betrekking worden bezorgd, ter wijl bovendien één als pakhuisknecht en één als - controleur bij het Bron gebouw door onze bemiddeling met succes werd aanbevolen. Daar nie mand wordt aanbevolen dan na een nauwgezet onderzoek omtrent ge schiktheid en gedrag is onze afdee ling werkverschaffing die natuurlijk geheel belangeloos werkgevers en werknemers tot elkaar brengt voor beide categoriëen van personen van groot nut en vragen wij daarvoor geen andere belooning dan dat ieder die werkkrachten behoeft, onze hulp inroept maar tevens door lid onzer vereeniging te worden toont ons werk te waardeeren. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag, 3 Fe bruari 1904, des namiddags ten 1£ ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Beëediging en installatite nieuw inkomend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Zitting met gesloten deuren. 4. Onderzoek geloofsbrieven nieuw inkomende leden. 5. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W. vaststelling reglement niet in de war gebracht door de scher- i pe terechtwijzing. Je aanstaande man heeft er nog.meer slag van dan ik om den baas te spelen Dat zit hem in 't bloed en hij zal het ook bij jou probeeren, zoodra de verloving voor bij is. Wees daar maar zeker van. En van hem kan ik het mis schien verdragenEen zachte, geluk kige glimlach gleed over haar gelaat, van hem alleenWaar twee men- schen voor hun gansche leven bij el kaar bchooren, zooals wij beiden, wie vraagt daar nog naar zijn eigen wil Je hebt hem wel innig lief, je Bernard zei Harald langzaam, ter wijl hij haar scherp aankeek. Er lag iets als hoon in die vraag en dat prikkelde Hildur blijkbaar. Als je het dan weten wilt meer dan miin leven Meer dan alles, alles op de wereld Die woorden werden geuit met een lang ingehouden nu plotseling ont snappende hartstocht, die men niet van het stille, ernstige meisje ver wacht zou hebben. Zoodra Hildur Eriksen haar huiselijke alledaagsch- heid eens overboord wierp, scheen zij een geheel ander persoontje te zijn. Dan was zij niet meer de eenvou dige dominésdochter, die geheel in haar huiselijke plichten opging, die zich onder vreemden moeilijk bewoog maar een trotsché, zelf-bewuste vrouw, die de poging om haar iets op te dringen, vol energie afwees en zich i alleen wilde buigen voor den éénen, |l den geliefden. Dat was geen kalme, voor werklieden en daarmede gelijk gestelden in dienst der gemeente. 6. Voorstel B. en W.W. adres Haarl. Tramway-Mij. en E. N. E. T., met na der adres E. N. E. T„ overdracht con cession paardentram en wijziging be weegkracht, met nadere stukken. 7. Id. id. goedkeuring Suppl. be grooting Huiszittende Armen en Stads- Armen- eu Ziekenhuis 8. Id. id. aanvulling raadsbesluit d.d. 5 September 1893 no. 7. 9. Id. id. adres marktmeester W. Wijkhuijzen, om geplaatst te worden op Staat art. 2 pensioensverordening. 10. Id. id. onderstand Wed. J. van den Berg. 11. Id. id. adres Wed. M. P. de Rid der om onderstand. 12. Id. Commissie Strafvorderingen wijziging verordening op de Markten. 13. Id. B. en W.W. beschikbaarstel ling gelden oprichting gemeentelijke zwem -en badinrichting. Id. L. Modoo en J. L. E. I. Kleijnen- berg, vergoeding pensioensbijdragen aan onderwijzend personeel. 15. Id. id. opzegging huren in ver band met werken hoogstation. 16. Id. id. adres Haarlemsch Arbei ders-Secretariaat met adressen van adhaesie uitvoering bouwwerken. 17. Id. id. opslagplaats materialen Leidsche Plein. 18. Id. id. adres H. Kramer, dempen sloot en hebben uitgang Kleverlaan. 19. Id. id. adres E. S. M„ dempen sloot Leidsche Vaart en hebben wissel sporen. 20. Id id. vergunning K. Santing, dempen sloot en hebben uitgang Leid sche Vaart. 21. Id. id. adres J. D. Rutgers van der Loeff, om definitieve benoeming gemeente-bibliothecaris. 22. Id. id. adressen W. Ph. Noé en J. H. Daudeij, benoeming tot make laar. Bmuenland Staten-Generaal Kameroverzicht. De Eerste Kamer heeft de behande ling der begrooting van Binnenland- sche Zaken Zaterdag ten einde ge bracht. De heer Van Leeuwen, zijn rede voortzettende, wraakte 's Ministers opvatting van de eischen van be- noembaarhèid der werklieden tot le den van den Raad van beroep en toon de verder aan, dat geheel het kaarten- stelsel der Beroepswet wijziging be hoefde. Vervolgens drong' hij aan op strenger naleving bij de toepassing der krankzinnigenwet van de ver plichtingen, die op de provinciale besturen rusten. De heer Laan kwam op tegen den raad des heeren Scholten tot herstel van het monopolie der Rijksverzeke- ringbank. Dr. Kuyper beantwoordde den spr. Hij handhaafde zijn verklaring om trent de spelling. Hij verdedigde ver volgens de benoeming van buiten- iandsche hoogleeraren als het belang van het onderwijs dat vorderde en ontkende de nadeelen daarvan. De Minister hoopte iets uit de Rijkskaste kunnen geven voor de bestrijding van vallende ziekten. Met de belangen der joden was reeds in de ontworpen Zondagswet rekening gehouden, maar de Minister zou gaarne nadere voor lichting ontvangen. Wat de voorbereiding van andere wetten betrof (landbouwongevallen- verzekering) kon de Minister zich thans niet uitlaten. Aangaande de toepassing der On gevallenwet 1901 achtte de Minister vele grieven onjuist, omdat werkelijk niet anders weid gehandeld dan moest en kon, eerlijk en rechtvaar dig. Aan den wenk van den heer Scholten wilde de Minister niet vol doen. Splitsing van den Centralen Raad in twee afdeelingen, zou de Mi nister met zijn ambtgenoot van justi tie overwegen. Voor de goede uitvoe ring der wet was ervaring noodig en die ontbrak; daarom was de wet eer te laat dan -te vroeg in werking ge treden. Op bespoediging der uitkee- ringen werd gelet. Enkele andere hem (door den heer Stork voornamelijk) gegeven wenken, vorderden overwe ging. De Minister meende wat de Be roepswet betrof, dat werkelijk moest blijken van de bereidwilligheid om de benoeming te aanvaarden en hield vol, dat te Amsterdam niet juist was gehandeld. De krankzinnigen-quaes- tie eischte voorziening. Aan een wet telijke regeling der accountancy hechtte ook de Minister, misschien kon men er toe komen bij de oprich- ting van een handels-boogeschool. Wat Blaricum betrof, stond de Minis ter op het standpunt van den heer Van Leeuwen, wat het recht van den burgemeester betrof om militaire hulp te requireeren, maar zijn blaam gold het bezigen van soldaten, het dood schieten van een mensch, waar geen opstand of wanorde was. Aan den mi litairen bevelhebber moest worden overgelaten het eventueel gebruik maken van de wapenen. Een regeling der pensionneering van politie-ambte- naren, moest niet enkel de commissa- rissen geldener diende een algemee- j alledaagsche neiging, dat voelde nu ook de man, die haar nog altijd aan- keekj zonder een letter te antwoorden, en zich toen zwijgend omkeerde om heen te gaan. Eerst bij de deur bleef hij staan en keek nog ééns om. Dan heb ik je niets meer te zeg gen Je hadt volkomen gelijk, het was dom van mij er over te beginnen. Neem het mij niet kwalijk, je zult het nooit weer van mij hooren. Veel geluk in je huwelijk en God zegene je Hij ging en toen hij buiten kwam., waren zijn gelaatstrekken koud en somber als altijd. Harald Thorvik verried zelden iets van hetgeen in zijn binnenste omging,slechts inzijnoogen glom een vreemd en onaangenaam vuur en hij ging voorwaarts, zonder het hoofd rechts of links te wenden. Alles was uitDat had hij wel al di'ie maanden geleden gehoord, maar nu was hij er eerst goed van door drongen, dat hij verloren had, wat sinds jaren de hoop en het belang rijkste van zijn bestaan was. Met deze neiging was hij opgegroeid, ze werd een deel van zijn eigen ik, nog voor dat hij het zelf wist en toen hij het wist, stond het ook bij hem vast, dat Hildur Eriksen zijn vrouw moest wor den, zij en geen andere. Maar de gesloten Harald met zijn trotsch ka rakter zweeg en wachtte, tot hij haar een bestaan kon aanbieden, zooals het voor een dominésdochter paste, en het duurde lang, eer hij het zoo ver ge bracht had. Hij was evenals Hildur een kind ne regeling te zijn. Een centra bureau voor den gezondheidsdiei achtte de Minister nog nietgewensc alvorens de nieuwe organisatie ger had gewerkt. Na replieken werd de begroot goedgekeurd en daarna de wijzig der gemeentewet behandeld, waai de heer Van Boneval Faure de ha haring van den eedsdwang voor burgemeesters bestreed, als stri] met den geest der grondwet van die het facultatieve stelsel heeft iu voerd. Enkele sprekers gaven nog een wenken, waarbij de heer Van wen de vermeerdering van het aar wethouders in de groote gemeen niet afdoend achtte, tenzij bij herziening der gemeentewet (In door specialiteiten voor te bereid ook benoembaarheid van wethoud buiten den Raad word toegesta Met den heer Reekers betwistte Minister dat door de grondwetsh ziening van '87 de eedsquaestie pi icipieel zoü zijn behandeld en al daan. De Regeering hoopte dat afz derlijk te doen en heeft dat dus deze wet niet incidenteel willen de Zij had dus den bestaanden toesfc voor burgemeesters, ontvangers secretarissen gehandhaafd, enkel i formeele wijziging der bepaling Hulpambtenaren van den burgot ken stand (door den heer De Wi bois gevraagd) liet het Burg. W* niet toe en de Minister was er i tegen. Benoeming van wethoud buiten den Raad zou een bestim college geven, deels buiten den vloed der kiezers staande. Een gel le herziening der gemeentewet veel tijd vorderen en de Regeer diende in elk geval eerst te weten1 zij zelve beoogde. Het wetsontwerp werd goed keurd. Arbeidscontract. De in 1901 ingediende regeling arbeids-overeenkonist, later terug nomen, is thans belangrijk gewijz opnieuw aan het oordcel der Twe Kamer onderworpen. Een groot d van den inhoud is weer ontleend den voorarbeid van het Kamerlid i Drucker. De regeling van het arbeidscontr wordt dus opgezet als eiviel-recln lijke regeling, al is bedacht dat arbeidsovereenkomst allereerst is sociale overeenkomst-, omdat de v< waarden, waarop de arbeider i ai'beidskracht kan ter markt breng beslissen niet alleen over zijn mi rieelen maar ook over zijn geeste ken en zedelijken levensstandaard. Een bevredigende ordening voo met het oog op de loonarbeiders v wacht de minister van justitie c ook alleen van voorziening met dn gende kracht van een gedeelte i rechtsregels te dier zake. Het wetsontwerp berust op hets sel van het indiridueele arbeidsc tract, dat hulp verleekt aan de e'co misch zwakkeren. Het ontwerp bepaalt zich tot de geling der burger-rechterlijke betr kingen, welke tussohen de partiji bij de arbeiders-overeenkomst betr ken, kunnen ontstaan, maar toch I vat de voordracht ook voorschrift van publiek-rechterlijken aard. De regeling wordt voorgesteld een afzonderlijke titel in het Burg lijk Wetboek. De arbeids-overeenkomst wordt c schreven als de overeenkomst, waar de eene partij, de arbeider, zich bindt om in dienst van de andere'pi tij, de werkgever, tegen loon gedurc de zekeren tijd arbeid te'verrichten Deze definitie wijkt af zoowel v die van mr. Drucker als van het o werp Cort van der Linden. De definitie sluit eenerzijds uit overeenkomst van aanneming t werk, anderzijds de overeenkom waarbij iemand op zich neemt vo de wederpartij ééne handeling off kele bepaalde handelingen te verrit ten. De praestatie van enkele dis sten om niets of tegen loon Mi buiten het kader van hét ontwei I Ook bij de berekening van stuklo kan de arbeidsovereenkomst gelde: Het ontwerp is van toepassing ot al waar een arbeidsovereenkon aanwezig is en de regeling is alj meen voor allen die tegen loon ged i rende zekeren tijd in dienst van a| deren arbeid verrichten, onversch lig welke namen of titels in het vi keer aan de partijen of aan de dien betrekking mogen worden gegeven. Het ontwerp begrijpt de dienst! den in de algemeene regeling, de de minister geen der overweging die voor afzonderlijke behandeli der dienstboden worden aangevoei afdoende acht. Het leerlingwezen vi buiten het ontwerp als zijnde afzfl derlijk geregeld in de ontworpen i beidswet. Voorts is het ontwerp vi toepassing op loontrekkende bestul ders van naamlooze vennootschap? en coöperatieve vereenigingen. Het ontwerp is niet toepasselijk werklieden in dienst van Staat, p: vincie of gemeente. Speciale voorschriften zijn gemae met het oog op hen, die bij den wei gever inwonen en contractueelc i wijking wordt toegelaten voor per nen,.die tegenover den werkgever meer zelfstandige positie innemen. Een deel der voorschriften woi uit Raansdal, de zoon van een kaj tein, die ieder jaar met een walvisc vanger naar het hooge Noorden gil en den winter thuis bij vrouw kind doorbracht, tot het noodlot he achterhaalde. In een storm ging l met zijn schip ten gronde en de n duwe bleef in zeer benarde omsta digbeden achter. Maar men had ni veel noodig in Raansdal en na eenii jaren was de zoon een man gewc den en kon voor zijn moeder zorge Toen mocht hij niet aan ean eige huishouding denken, maar spoed werd hij den dappersten en knapst* zeeman uit den omtrek genoemd. I toen werd hij stuurman en kon ci delijk beginnen te sparen en te we ken voor zijn eigen buiPiiouding, Nooit was het hem in de gedacht* gekomen, dat iemand hem vóór zo kunnen zijn bij het meisje, dat hij o zijn eigenaardige, meesterachtige wi ze reeds als zijn eigendom beschot» de. In Raansdal woonden, behalve predikant, de doctor en een oude vri gezel slechts boeren en visschers, e Bernard Hohenfels, die pas uit zoo' voorname omgeving kwam, en zie als meester van Edsviken vestigde dacht heelemaal niet aan Hildur, hei was het vroegere vriendinnetje totot onverschillig, dat toonde hij bij zij: terugkomst. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2