a NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. )e Erfgenaam van het Majoraat. No. 8322 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 10 FEBRUAKI 1904. ARLEM DAGBLAD 3.06. ).50 3.40 ABONNEMENTEN PEK DRIE MAANDEN* Voor Haarlem e Voor de dorpen Sn den omtrek waas- een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37)| „de omstreken en franco per post 0.45 1.20 1-30 1.65 0.02% Uitgave der Vennootschap Lourens Coster Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Lbonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. laarlem's Dagblad van 10 Januari bevat o. a. initenlandsch Overzicht, Nieuws Haarlem en Omstreken, Sporfc- inonl.-, en Gemengde Berichten, ;ezonden Stukken. ïitesilaudscli Overzicht jen oor zoover de ingekomen berichten ;en, zijn RUSLAND en JAPAN nog niet handgemeen. 1 schijnt het, dat de vloten actief en dat Japansche troepen worden ijn ingescheept. Maar zekerheid be at niet en wèèr die troepen heen racht zullen worden, is niet te zeg- Vermoedelijk naar Tsjemoelpo van daar naar de Koreaansche jfdstad Sëoel te rukken. Anderen imen weer Masampho, aan de Zuid- it van Korea. Evenmin valt te gis- of de vijandelijke vloten elkaar len ontmoeten en, zoo ja, wèar die loeting plaats zal hebben. Het )d voor gissingen is onbeperkt en doet dan ook maar het best met te wachten tot iets meer van den stand bekend is. De buitenlandsche den geven óók geruchten om hun ers tevreden te stellen, die naar •logsnieuws vragen. <)e Birsjefja Wjedomosti zegt, dat al gerucht, dat de vijandelijkheden ids uitgebroken zouden zijn, voor- •ig is. Bij het ministerie van bui- dandsche zaken is geenerlei beves- ing ontvangen. Jit particuliere bron wordt ge ld, dat de reis van den Tsaar naar iskou uitgesteld is. Jit Port Arthur werd gisteren ge ld, dat de uittocht der Japanners jrtduurde, overigens bleef alles itig. Iet ministerie van buitenlandsche ;en heeft van de Amerikaansche le- J tie te Sëoel telegrafisch mededee- g ontvangen van een gerucht, dat jansche oorlogsschepen ter hoogte Masampo aangekomen waren, t telegram vermeldde echter tevens t de telegrafische gemeenschap ver- >ken was, en het onmogelijk bleek, restiging van het gerucht te ver- jgen. )e Kölnische Zeitung verneemt uit eenen, dat de commandant van de stenrijk-Hopgaarsche vloot giste- een telegram ontvangen heeft n den bevelhebber van den legatie- ichtpost te Peking. Deze seinde, dat pan zijn gardetroepen en twee divi- op 40 stoombooten ingescheept d, dat een Russische kruiser-divisie Port Arthur vertrokken was, en it het uitbreken van den oorlog elk ir te verwachten was. Minister Moody te New-York heeft n den Amerikaanschen maritiemen aché te Tokio het volgende telegram tvangen Sen vloot is uit de Japansche wate- a vertrokken naar Tsjemoelpo. Het Petersburgsche Telegrammen- reau verneemt uit Port Arthur, dat den Mantsjoerijschen spoorw. geen ederen meer ter verzending aange- imen worden. De Russisch-Chinee- he bank heeft last ontvangen, de fedieten, aan particulieren verleend, i te zeggen. De schepen van het eskader gaan kwijls in zee. Er zijn maatregelen troffen om de nadering van vaar- igen dadelijk te melden, en ook om magazijnen, vooral die van steen- ilen, te beveiligen. Wegens storing 5S in den aanvoer stijgen de marktprij zen. Reeds gisteren zijn de winkels,1 door Japanners gehouden, gesloten, de eigenaars verlaten de stad. Uit Sëoel komt het bericht, dat Ja pansche geniesoldaten daar aangeko men zijn. Onder de bevolking heerscht veel angst, daar men de komst van Japansche troepen verwacht, en het gerucht loopt, dat de Japanners reeds te Masampo geland zijn. De Berlijnsche pers is over 't geheel zeer terughoudend bij de beoordeeling der Japansch-Russische betrekkingen. Opzettelijk vermijdt men, bijzondere sympathieën te laten blijken voor de eene of de andere partijde herinne ring aan de onaangename gevolgen der uitingen van sympathie tijdens den Boerenoorlog, is daarbij ongetwij feld in het spel. De Vossische Zeitung laat zich voor zichtig aldus uitWat men overigens ook moge zeggen van den door Japan genomen maatregel, in één opzicht zal men het met de officieuze verkla ring, door Japan afgelegd, eens moe ten zijn Rusland heeft, door het ant woord op de jongste Japansche nota drie weken uit te stellen, het geduld van de verantwoordelijke leiders der Japanners geheel uitgeput. Daarentegen is de Tagliche Rund schau van oordeel, dat Japan het on recht op zich geladen heeft tegenover de Russische diplomatie. De Japan sche regeering heeft zich, volgens dit blad, uit angst voor binnenlandsche woelingen hals over kop in een buiten- landschen oorlog gestort op een aller- ongeschiktst oogenblik. De MACEDONISCHE correspondent van het „Berl. Tagebl. schrijft aan zijn blad Als resultaat van een reis door Ma cedonië heb ik den indruk gekregen, dat de opstand wel op nieuw zal uit breken, doch in het land zelf bijna geen wortel zal schieten. Men zeide mij vooral, dat de geheele Macedoni sche quaestie in den grond een econo mische en geen religieuse of politiek is. Indien het den civielen agenten gelukt, de macht der Turksche grond bezitters, die voor het meerendeel in schulden zitten, en juist daarom een zoo grooten druk op de boeren uit oefenen, in samenwerking met de gou verneurs der provincies te breken, dan zal dc bevolking de opstandelingen niet meer ondersteunen en de opstand zal niet meer vol te houden zijn." De correspondent heeft kennis ge maakt met de gouverneurs der provin cies en is van meening, dat men voor deze ambten geen geschiktere perso nen had kunnen kiezen. Bij de Tweede Kamer in het konink rijk SAKSEN is een wetsvoorstel ingediend, dat aan de gemeentebesturen bevoegdheid geeft, belastingen te heffen van han delaars in sterke dranken en bieren, van drankgelegenheden en openbare vermakelijkhedenvoorts van de meerwaarde van bouwterreinen en een bedrijfsheffing van bedrijven, die' meer dan 5000 mark inkomen geven, of met meer dan 20 werklieden gedre ven worden. De bedoeling is, aldus de opdrijving van de inkomstenbelasting te voorkomen. DE OORLOG IN HET VERRE OOSTEN. De Oorlog ig Begonnen.Heden nacht vielen Japansche Torpedo booten het Russisch Escader aan in de voorhaven van Port Arthur. Drie Russische Oorlogsschepen werden beschadigd, n.l. de pantser schepen Retvisan en Tsarewitsj en de kruiser Pallada. De Daily Telegraph verneemt uit NagasakiToen de Russische vloot onlangs Port Arthur verliet escor teerde zij transportschepen die een geheele divisie met troepen vervoer de, die bij de Yaloe aan wal werden gezet en het noordelijk deel van Ko rea bezetten. Het geduld van Japan was toen uitgeput. Heden legde de regeering beslag op drie Russische koopvaardijschepen, die kolen en oorlogsbehoeften aan boord hadden voor Port Arthur be stemd. De Russen boden geen tegen stand. De schepen zijn thans onder Japansche bewaping. Naar gemeld wordt zijn nog twee Russische schepen genomen en opge bracht naar Sascho. De gezant eener groote mogendheid zeide o.a. tot den correspondent van de „Frankf. Ztg." „Het is spoediger ernst geworden dan wij konden denken. Hier werden in Regeeringskringen de geheele week breedvoerige beraadslagingen gehou den, met het doel, om een goeden vorm voor het antwoord op de Ja pansche nota te vinden, waardoor Japan in staat gesteld zou wordende onderhandelingen niet alleen voort te zetten, maar ook de openbare mee ning in het land gerust te stellen en de vredespartij de overhand te ver schaffen. De vredelievendheid van Rusland is zoo schitterend gebleken en heeft ook in het Donderdag gezonden ant woord zulk een volkomen uitdrukking gevonden, dat men de verantwoor ding voor den thans gemelden stap geheel aan Japan moet laten. Japan vond in het Russische ant woord geen reden om de betrekkin gen te verbreken, maar was door zijn eigen oorlogstoerustingen en door den invloed van buiten reeds zoover ge dreven, dat het niet meer terug wilde of kon. Het verschil van meening heeft in 't geheel geen betrekking op Korea, waar Japan zich geheel ten onrechte als voogd van China en als vertegenwoordiger der belangen van de overige mogendheden voordoet, ir het waarborgen voor de inte- .„eit van China en erkenning van de door dit rijk gesloten verdragen verlangt. Het afbreken der diplomatieke be trekkingen beteekent nog geen oor log. NI aar het optreden van J&pan, de rechtstreeksche verkeering van een mogendheid als Rusland, wijst beslist op zijn verlangen om oorlog te voeren, zoodat deze tot een uiterste waar schijnlijkheid is geworden. Aan de openbare meening in Enge land schrijf ik minstens een groot deel van de verantwoording toe, voor wat thans wordt voorbereid. Het uiterste is door een deel der Engel- sche bladen, voornamelijk door de „Times", bereikt, in ophitsing en stelselmatige aanzetting tot den oor log. Men mag echter de „Times" ze ker niet als een geïnspireerd orgaan beschouwen. Ook in de Vereenigde Staten is dui delijk getoond, welke groote belangen men heeft bij een oorlog tegen Rus- j land, om niet in Japan onbepaalde, maar des te gevaarlijker verwachtin gen op hulp van de zijde der Unie te wekken. En hoe staan de belangen van Euro-1 pa tegenover dit conflict In de eer ste plaats staan wij hier voor de ethische zijde der quaestie. Rusland ging in zijn vredelievendheid tot aan de uiterste grens, en heeft daardoor recht op de sympathie van alle vrede lievende mogendheden. Het is dan ook aan geen twijfel onderhevig, dat in dit conflict Rusland eenigermate de belangen van Europa vertegenwoor digt, of ten minste die van het blan ke ras. Zijn er complicaties te vreezen voor het uiterste geval Er zijn thans reeds verschijnselen genoeg op te merken, die toonen, da: zoowel de Sultan als Bulgarije en de Macedoniërs den toestand voor gun stig genoeg houden om ongehinderd thans hun eigen zaken te behandelen. En derhalve kunnen wij zeker rekenen op een verstoring van den Europee- schen vrede op den Balkan. Hoe zal Europa die proef door staan Naar mijne meening goed. Het is enkel de vraag naar volkomen over eenstemming tusschen Oostenrijk- Hongarije en Rusland. Niemand kan voorspellen wat op den Balkan ge beuren zal. Maar dat er niets gebeu ren zal, waardoor die overeenstem ming zal gestoord worden, is zeker. Het overige Europa zal dus voor- loopig niet in de zaak betrokken wor den Voor een rechtstreeksche zorg is geen reden. Maar het is zeker, da wij met een der ernstige gebeurtenissen van de geschiedenis van den nieuwe- ren tijd te doen hebben. Stadsnieuws. DE ZAAK-DICKE. Men heeft ons gevraagd, waarom we niet eens een artikel gaven over de zaak-Dicke. Wij zeiden„omdat we die niet voldoende kunnen beoordeelen." Een drievoudig onderzoek is inge steld door het schooltoezicht, door de Justitie en door den Bond van Neder- landsche Onderwijzers. Het eerste onderzoek heeft geleid tot het niet-eervol ontslag van Dicke. Het tweede onderzoek heeft (hoewel de justitie bij zulke beschuldigingen spoedig arresteert), nog niet geleid tot Dicke's voorloopige inhechtenisne ming. Het derde onderzoek heeft geleid tot een request van den Bond aan Ged. Staten om het besluit tot ontslag niet gced te keuren. Wat zullen wij dan, die van géén dezer drie onderzoekingen de bijzon derheden kennen of te weten kunnen komen, ons daarin mengen? Wel kunnen we iets zeggen over den wettelïjken kant van de quaestie. Men heeft gevraagdwaarom heeft de Raad met zijn oordeel niet ge wacht tot na afloop van het justi tieel onderzoek? Omdat juist voor gevallen als dit de Raad heeft recht te spreken, onaf hankelijk van de wetenschap der jus titie. De wetgever heeft het in de wet op het lager onderwijs zóó geregeld, dat de practijk meestal zal meebren gen, dat de Raad uitspraak doen moet vóórdat het justitieel onderzoek ge ëindigd is. Dat ligt aan den korten termijn van schorsing. Deze namelijk kan worden uitgesproken voor den tijd van hoog stens één maand. In dien tusschentijd moet de Raad de schorsing opheffen of den geschorste ontslaan. Men heeft gevraagd waarom dan niet gewacht tot de Raadsvergadering van 17 Februari, daar de maand der schorsing pas 19 Februari eindigde. Omdat Ged. Staten dan maar twee dagen zouden hebben gehad voor hun onderzoek en beslissing, wat te wei nig is. Waarom dan de schorsing niet ver lengd Omdat verlenging bij de wet niet mogelijk is. Kon dan aan Dicke na den 19den Febr. geen verlof worden gegeven? Men kan geen verlof geven aan iemand, die het niet vraagt en de betrokkene zou het natuurlijk niet gevraagd hebben. Hij zou, ware ver lof gegeven, daarvan zeker geen ge bruik hebben gemaakt. Ziedaar de wettelijke redenen, waarom de Raad de zaak reeds op den 3den Februari heeft behandeld. Dat daardoor de schorsing van een maand voor den betrokkene feitelijk tot 14 dagen is gereduceerd, valt niet te ontkennen, maar daarvan kan men den Raad geen verwijt ma ken. Immers de Raad mocht evenmin de mogelijkheid openen, dat een on derwijzer de school zou betreden en zijn werk hervatten, terwijl een ver denking als deze op hem rustte. Eff ath a. Maandagavond vergaderde de af- deeling Haarlem der Vereeniging tot verpleging van doofstomme en blin de jongelieden „Effatha". Aan den aftredenden voorzitter, den heer G. G. van Lunteren, die naar Amersfoort vertrekt ,werd een woord van hulde en dank gebracht voor het vele dat hij in 't belang der Vereeniging had verricht. In zijn plaats werd tot voor zitter gekozen de heer J. C. Dicke- boom. De bestuursleden, die aan de beurt van aftreding waren, werden allen herkozen. Verder werden op deze vergadering de jaarverslagen uitgebracht. BRAND TE BALTIMORE. Een oppervlakte yau 140 Acres in Tuur. Schade 200 a 300 millioen Dollars. Werkeloozen. Men verzoekt ons het volgende op te nemen Alle werkeloozen worden opgeroe pen tot een openbare vergadering op Woensdag 10 Febr. des. middags te 2 uur in St. Bavo. Voor degenen, die zich nog niet bij het Comité hebben opgegeven bestaat nog gelegenheid van 912 uur. Zij, die kaarten heb ben, worden verzocht deze mede te nemen, aangezien van hoogerhand bericht is ontvangen dat het getal werkeloozen moet worden opgegeven met het aantal kinderen en de woon plaatsen. Zorg nu dat gij, werkeloo zen, opkomt als één man, daar het Comité al zijn best doet om uw ar moede te verzachten. Vermist. Een courantenrondbrenger deed aangifte dat hij uit zijn overjas een zakje met geld vermist. In de gebouwen van de gï-oote manufacturenzaak van Hurst Co. te Baltimore ontstond gisteren een reus achtige brand, waardoor een groot deel der goederen werd vernietigd. De brand tastte vier blokken huizen aan de Baltimorestraat tusschen Ho ward- en Laightstraat aan en ver nielde die geheel. De brandweer trachtte nu den brand te stuiten, door huizenrijen met dynamiet te vernietigen. Van andere zijde wordt gemeld Een reusachtige brand is te Balti more uitgebroken, een der grootste, die de geschiedenis kent. De brand weer is niet in staat de vlammen te overmeesteren. Het handelskwartier te Baltimore is geheel verwoest. De brand woedde gistermiddag nog voort. 14 acres gebouwde eigendom men zijn vernield. Men schat de scha de op 200 300 millioen dollar. Nog wordt van gisteravond geseind: De brand duurt in zijnen reusach- tigen omvang nog steeds voort. Het einde ervan laat zich nog niet voor zien, daar de vlammen zich in ver schillende richtingen uitbreiden. Een aantal oude fabrieksgebouwen, die nog dagteekenen uit den vroegeren tijd, boden een rijk van overdadig voedsel aan de vlammen. Zelfs een geheele verwoesting der stad is niet buitengesloten. Van Washington worden berichten ontvangen, dat een 30-tal huizenblok ken afbrandden zonder dat het ge ringste gedaan kon worden om de vlammen tegen te gaan. De brand wee- ren van Washington, Philadelphia en New-York zijn gerequireerd, terwijl de Pennsylvania-spoorweg-maatschap- pij ter bescherming van haar eigen dommen een volledigen trein met bluschmiddelen uit Pittsburg zond. Geen enkel ochtendblad kon verschij nen, daar dc gebouwen der drie En- gelsche en twee Duitsche bladen uit gebrand zijn. 's Morgens te 3 uur draaide de wind, zoodat het vuur zich zeewaarts uit breidde. De hitte is van dien aard, dat de brandweer niet in de buurt der brandende gebouwen kan komen en de rook en het stof zijn zoo vreeselijk, dat de mannen, die met het blusch- werk bezig zijn, bij dozijnen ziek wer den. De hospitalen bergen tot op het oogenblik 100 gewonden, onder wie de commandant van de brandweer Hor ton, die onder een omvallenden muur bedolven werd. De stad is geheel ver licht, alsof het dag was en dat niet tegenstaande alle kunstmatige ver lichting niet ineer werkt. De straten zijn gevuld met een doel loos heen en weer golvende menigte, die met ontzetting aanschouwd, hoe de geweldige door den brand ontsta ne luchtdruk reusachtige vlammenton gen over de afgelegen stadswijken lekt en daar nieuwe branden ontsteekt. Een aantal bankinstellingen is n vlammen opgegaan. Het gezamenlijk getal der verbrande gebouwen wordt nu op 700 geschat. Feuilleton. Naar het Duitack van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 33) Zoo zegt men ten minste. De ge erde heeren hebben ze van alle enten onderzocht en afbeeldingen eegenomen, maar nog altijd breken i zich er het hoofd over. Waar- ihijnlijk zijn die rare krullen heele- laal niet te lezen en ons leeken kan et eigenlijk volstrekt niets schelen. Interesseert het je niet? vroeg ylvia, verbaasd over zijn onverschil- gheid. Jij met je hartstochtelijke ïorliefde voor het geheele Noor- 'egen. Voor zijn natuur, niet voor oude teenen en opschriften, viel hij haar de rede. De waterval daarboven is elk geval veel mooier. Kom, ik zal een plek aanwijzen, waar je hem al zijn grootheid zien kunt zonder doornat te worden. Het is de moeite waard, dat kan ik je verzekeren Dat klonk eigenaardig haastig en ongeduldig, en hij keerde zich alom, om vóór te gaan, maar juist dat aan dringen bevreesdde Sylvia. Het scheen wel, alsof hij weg wou van de plek, waar hij zooeven zoo vastgeworteld had gestaan. Waarom? Die gedachte was voldoende om haar tot tegen stand te prikkelen, in plaats van hem te volgen, ging zij op één der ver spreide steenen zitten. Neen, ik ben moe van de verre wandeling en van hier uit kan ik den waterval uitstekend zien. Vlak er bij ziet men niets van die wegspattende waterwolken. Ik blijf liever hier. Bernard zweeg en bleef staan, maar zij zag duidelijk bij die weigering een uitdrukking van ingehouden drift in ziin trekken. Wat beteekende dat met die runen rots, als hii liever niet had, dat zij er vlak bij was? Sylvia peinsde daarover, terwijl zij oogenschijnlijk den waterval bekeek. Zij was heden zeer eenvoudig gekleed met het oog op het bergbeklimmen en het weer. De eenvoudige, licht grijze reisjapon was wat opgenomen en een even eenvoudig grijs hoedje met waaienden sluier stond op het donkere haar. Daarbij had hoogstens een ruikertje frisch geplukte veld bloemen gepast, in plaats daarvan droeg zij twee rozen op de borst, geu- riee, pas ontloken rozen van zeld zame schoonheid. Zij waren van Alf- heim, Prins Alfred had ze gezonden, toen hij zich voor de wandeling ver ontschuldigen liet. Daarmee hoopte hij haar blijkbaar te bewegen thuis te blijven, maar die vriendelijkheid hielp hem niets. De jonge dame sier de zich met zijn rozen en ging naar Isdal zonder hem. Het was de eenige versiering van haar toilet en het koude, grijze licht van den nevelachtigen dag was ook geen gunstige belichting. Maar zoo als het meisje daar neerzat, op dien (steen, in onbevangen, maar toch ui terst gracieuse houding, de armen om de knieën geslagen, het hoofd even in de hoogte, om naar de rotsen te kijken, zoo was haar verschijning even betoovcrend als op den ..Zee- adelaar", waar zij in een wit toilet door het heldere zonlicht beschenen op het dek had gestaan. Wij hebben elkaar sinds de lan ding te Raansdal niet weergezien, begon zij opnieuw. Je hebt ons toen wel meegedeeld, dat wij niet op je bezoek moesten rekenen, maar ook Koert Fernstein schijnt een pen op den neus te hebben Alfheim te mij den. Hij heeft zich ook nog niet laten zien. Het is niet in mij opgekomen Koert voorschriften te geven, luidde kort het antwoord. Hij komt waar schijnlijk morgen, ten minste daar van sprak hii. En jij blijft natuurlijk op Eds- viken De prins zegt, dat het een interessante, oude plaats is. waaraan jij de oorspronkelijke bestemming te ruggegeven hebt. omdat zij lang als boeren-hofstede is gebruikt. Ik" heb werkelijk lust je daar eens te bezoe ken. Bernard keek haar snel, doordrin gend aan, hij scheen in twijfel, of zij in scherts of ernst sprak. Waarom vroeg hij scherp. Sylvia barstte in luid gelach uit. Heer neef, ge zijt werkelijk een voorbeeld van galanterie. Ik kondig ie de mogelijkheid van mijn bezoek aan en je vraagt..Waarom op een toon, als was het een groote last voor je. Pardon, maar ik begrijp heusch niet, waarom je zoudt komen, ant woordde hij koel. Bovendien zou je vader het niet goed vinden. Ik kan geen aanspraak meer maken op zoo'n voorrecht. Waarom niet Ik mag toch ze ker wel een bezoek brengen bij mijn neef. We zijn immers oude vrienden al sinds onze kinderjaren. Oude vijanden meen je ja Sylvia glimlachte. Och, wij waren kinderen Jij was een wilde, ijzersterke jongen en zeer trotsch op je kracht en ik een zwakkelijk, gebrekkig ding. Zoo één kan men in jelui krachtig, vrij Noor wegen niet gebruiken, dat gooit men in de zee, waar ze het diepst is, om het prijs te geven aan nixen en zee meerminnen Bernard beet zich op de lippen. Ben je dat nog niet vergeten Neen Zij keek hem nog altijd glimlachend aan, maar in haar oogen lag iets dreigends, iets onvriendelijks. Zij waren heel donker op dit oogen blik. de spookoogen, die de knaap zoo gehaat had, omdat hij altijd als vastgegroeid was, als hij er in keek. Nu zag hii. weliswaar, hoe schoon zij geworden waren,, maar zij had den nog altijd de onderdrukkende macht. Nu, voor die ondeugendheid heb ik ook moeten boeten, zei hij spot tend. Ik werd uit je nabijheid ver bannen. tot straf naar Ottendorf ge zonden en was weken lang in onge nade bij oom. Overigens vraag ik je nu om verschooning. je hebt betoond, dat je niet bang bent voor de zee en haar stormen. Je hebt immers op den ..Zeeadelaar" zelf voor stormnixe ge speeld. zooals prins Sassenburg zich zoo bijzonder poëtisch uitdrukte. Ja, hij heeft dikwijls geestige en poëtische invallen jou is dat na tuurlijk te min Neen. Ik heb er alleen geen aan leg en geen tijd voor. Dat klonk alles beh...alve vriende lijk. Bernard had moeite zijn onge duld tijdens dit gesprek te verbergen. Hij streed weer tegen dien raadsel- achtigen geheimzinnigen invloed, dien hij reeds bij de eerste ontmoeting had moeten terugdringen, maar ditmaal liet hij zich niet zoo gemakkelijk af schudden. Hij voelde duidelijk, hoe zij hem steeds meer in haar netten gevangen hield en misschien was het juist *iat gevoel, wat zijn houding te genover zijn schoone nicht zoo stijf en onvriendelijk maakte. Zij merkte heel goed, hoe ongelegen hem deze ontmoeting kwam. maar het viel haar niet in hem los te laten. Zij wist nog heel goed. hoe het vroeger den knaap geprikkeld en geërgerd had, als zij hem zoo onverwachts aanstaarde ook nu wendde zij haar oogen niet van hem af. Zeg, neèf Bernard, ben je altijd zoo beminnelijk als vandaag vroeg ze schertsend. Of geniet ik alleen dien voorkeur, je geheel in je Noor- sche ontwikkeling te leeren kennen Je hebt hier bij die ijsbergen en ru- nensteenen iets beerachtigs gekregen, je zult geen aangenaam echtgenoot worden Waarom ben je ons je verloofde niet komen voorstellen Wij kennen haar nog altijd niet. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1