Stadsnieuws. Weten en Werken. Voor de vereeniging „Weten en Werken" trad Maandagavond op de heer F .H. Grabijn, met het onder werp Het wereldlijk tooneel in Ne derland". Om. de ontwikkeling van het too neel goed te kunnen nagaan, moet men beginnen bij de vroegste tijden, de tijden van de kruistochten, toen de adel nog hare rechten deed gel den. Daar er toen nog geen boeken bestonden, en het lezen een zeld zaamheid was, werd de letterkunde alleen beoefend door een hoorend pu bliek. Het waren de sprekers en zan gers, minstreelen genaamd, die het volk onderwezen. Dezen trokken van burcht tot burcht vandaar dat het een zwervende kunst genoemd werd. Later, toen de steden ontstonden, en de adel in verval geraakte, ble ven deze zangers al meer en meer in de steden, en traden daar voor de poorters op. Langzamerhand kwa men zij op het idéé om samenspra ken en duo's op te voeren, en dat was de grondslag van het tooneel. Wel was er in die tijden nog geen Bprake van een tooneelomgeving, zooals wij die kennen,- er was nog geen scherm, geen decors, nog niets van dat alles. Later poogde men door verkleeding, maskers en mi miek, de personen voor te stellen, die in het stuk voorgesteld moesten wor den. Eerst in de 17e eeuw werd de eer ste schouwburg in Nederland ge sticht, en wel in Amsterdam op de Keizersgracht ,die later evenwel ver brand is. Van dien tijd af werd eenige zorg aan het scherm en decors be steed, welke steeds toenam tot heden ten dage. Wel zijn onze decors nog men beginnen bij de vroegste tijden, lang niet zooals zij zijn moeten, en wij moeten dan ook alle krachten in spannen om betere te verkrijgen, daar zij van groot belang zijn bij een voorstelling. Wanneer wij een goed tooneel be zitten, en een uitmuntend gezelschap, dat werkelijk kunst te aanschouwen geeft, dan zal het een sieraad van ons openbaar leven zijn, en het zal veredelend werken. Een warm applaus beloonde den spreker. Binnenland. Uit de Staatscourant. Staatscourant No. 33 bevat de sta tuten van de Maatschappij tot repro ductie van kunstwerken (procédé van Meurs) te Haarlem. Doelhet maken volgens een door den heer W. van Meurs uitgevonden procédé, en ver- koopen van photographieën naar et sen, teekeningen en schilderijen en dergelijke. Duur25 jaar. Kapitaal ƒ20.000, verdeeld in 5 seriëen, ieder van 16 aandeelen, elk aandeel van ƒ250. De eerste serie is geplaatst en volteekend. Het bestuur der vennoot schap is opgedragen aan een direc teur, onder toezicht van 2 commis sarissen. Voor de eerste maal be noemd tot directeur de heer W. van Meurs. en van de Eerste orthopedische schoenmakerij, t« Haarlem. Doelhet uitoefenen van het schoenmakersbe drijf, in den meest uitgebreiden zin, en den handel in leer en schoenma kersartikelen. Duurtot 31 December 1928. Kapitaal: ƒ6000, verdeeld in 24 aandeelen, ieder groot ƒ250. Bij den aanvang zijn daarvan geplaatst 14 aandeelen, alle volgestort. De ven nootschap wordt bestuurd door een directeur, die onder toezicht staat van minstens 2 en hoogstens 5 com missarissen. Benoemdtot directeur, voor den duur der vennootschap, de heer A. Huykman, meester-schoen- maker te Haarlemtot commissaris sen de heeren J. Bogaardt en J. Lacek Razende renners. Maandagmiddag wandelde een da me op leeftijd met haar kleinzoon in de Groote Houtstraat, vlak langs het trottoir, toen opeens een wielrijder met een mand op de stuurstang, in woeste vaart natuurlijk, haar aan rijdt, omver'werpt en er meteen, zon der te kikken, vandoor gaat. Wonder boven wonder kwam de dame er met den schrik af, maar wij protesteeren opnieuw tegen het onge hoord rennen van boodschappen weg brengende knechts en jongens. Het zal zoolang duren, tot één van die dolle rennei's eens iemand een ernstig ongeval bezorgt en dan zal het vle gelachtige wegrennen hem niet baten. Patroons kunnen een goed werk doen, door hun personeel dit rennen te verbieden. Gekneusd. Maandagavond half zes uur ge raakte aan de Gasthuisvest een 6-ja- rig meisje onder een melkwagen, waardoor een der wielen over haar beentje ging. Het kind werd zwaar gekneusd naar haar woning op het Klein Heiligland gebracht. Harmonie. De muziekvereeniging „Harmonie" alhier, directeur de heer H. W. Hoffmeester, geeft Zondag eene ma- tinée in de concertzaal der Sociëteit „De Vereeniging", met medewerking van het kwartet „Sempre Animato". Een keurig programma zal uitge voerd worden. Diesviering. De Diesviering door de Vereeni ging van Oud-Leidsche Studenten alhier heeft Maandagavond op de gebruikelijke wijze in het Bronge bouw plaats gehad. Als een groote bij zonder- heid kan nog worden medegedeeld, dat door Kokkelkoren, wonende te Vogelenzang, op het landgoed Scha- penbos, op 8 Februari nog versche andijvie van den kouden grond aan de groentenmarkt is gebracht. Ze zijn opgekocht door Joh. P. Hoes, wonen de Overveen. - Te water. Maandagmiddag te half vijf ge raakte een 11-jarige knaap al spelende in den Heerensingel. Op het hulpge roep van zijne makkers, schoot een zandschipper toe en bracht met zijn haak den drenkeling op het droge, waarna hij door zijne makkers naar de ouderlijke woning in de Zuid-Pol derstraat werd gebracht. Dinsdagavond den 23sten Februari a.s. zullen de dames Suze en Frida van der Eyken een soirée musicale geven voor 2 piano's in de Concertzaal „de Kroon", waarbij mejuffrouw An na Kappel haar medewerking heeft toegezegd. Buiten twijfel zullen velen met ge noegen vernemen, dat deze begaafde zangeres zich hier weder, na langen tijd, zal doen hooren. Op hol. Een paar paarden bespannen voor een rijtuig sloegen bij de fontein in den Hout op hol, doordat één der paarden schrikte. Een paal werd stuk gereden en twee boomen be schadigd. Alles liep verder gelukkig zonder ongelukken af. Een krasse aanval. Bij de beraadslagingen over zijne begrooting in de Eerste Kamer som de de minister van financiën de maat regelen op, die hij genomen had te gen de smokkelarij van suiker. Hij noemde daarbij het Koninklijk be sluit van 6 Januari j.l. (Stbl. no. 3) strekkende om fraude te keeren in de gemeenten Venlo en Maastricht. En hij voegde er bij „Mag men de be richten in de dagbladen gelooven, dan ga ik vooral van laatstgenoemd besluit nog heel wat plezier beleven. Men begint reeds met protestvergade ringen enz. Het zal mij echter niet moeilijk vallen te gelegener tijd aan te toonen, dat de genomen maatrege len volkomen gerechtvaardigd wa ren." Het blijkt inderdaad, dat de bewe ging te Maastricht al flink aan den gang is. Aan den lieer H. G. L. Regout, lid der Eerste Kamer voor Limburg, is een schrijven gericht door den Maas- trichtschen Middenstand, waarin o.a. gezegd wordt, dat het Kon. Besluit van 6 Januari j.l. de gemoederen meer en meer tot misnoegen stijft, omdat de geheele burgerij in haren handel en wandel ernstig zal worden benadeeld en bemoeilijkt, en omdat een depreciatie van vele vaste goede ren een onvermijdelijk gevolg van dit besluit zal blijken. Niet alleen zoo wordt gezegd de sluikhandel in suiker wordt ten gevolge van dit Kon. besluit getroffen, maar artike len zooals bier, zout en wijn, waar omtrent de bedoelde fraude niet te duchten is, zullen over denzelfden kam geschoren worden. De 35.000 in gezetenen van Maastricht zullen bloot gesteld kunnen worden aan de per soonlijke appreciatie, ja aan de wil lekeur van den betrokken ambtenaar. De eerlijke suiker-handel zal vernie tigd worden. Meerdere handelaren en winkeliers nemen reeds maatrege len om eventueel met de uitoefening van dezen tak van bedrijf op te hou den. De handel in en de industrie van zout, wijn, bier, enz. zullen dermate bemoeilijkt worden, dat aan deze be langrijke takken van bedrijf een ge voelige slag zal worden toegebracht. Onder meer wordt gewezen op bet tijdverlies van het lichten van docu menten, de onaangenaamheden en de geldelijke offers, voortvloeiende uit eventueel kleine verzuimen van aflevering op den bepaalden tijd, om niet te spreken van den draconischen maatregel der lijfvisitatie, der huis visitatie en van het peilen. Het wordt voor het katholieke Maastricht een bedroevend feit genoemd, dat juist onder deze regeering zulke maatrege len worden getroffen. De aandacht van den heer Regout wordt op de zaak gevestigd, en zijn hulp wordt ingeroepen om stappen te doen, ten einde Maastricht voor dit gevaar te vrijwaren. Medegedeeld wordt ten slotte, dat meerdere meetings en pro testvergaderingen voorbereid worden. De „Limburger Koerier" zegt het heel wat krasser Het kon. besluit van 6 Januari wordt „berucht" genoemd. De handelwijze der regeering wordt gezegd „een armzaligen kijk" te geven op de staatsmanskunde van den betrokken minister. Deze minister verklaart de meest draconische maatregelen voor onvermijdelijk, als een gevolg van eigen onverzettelijkheid en eigen „Chineezen-wijsheid". De beneden- Moerdijkers worden door hun broe deren aan gene zijde van het Hoi- landsch Diep veelal nog „als een soort bevriende Kafferstam" be schouwd. In deze ongemotiveerde maar tevens onloochenbare appre ciatie ligt goeddeels de verklaring van alle draconische maatregelen, die de „binnenlanden" in den loop der tijden troffen. In deze depreciatie ligt ook thans wellicht de oorzaak van „de beruchte ukase van 6 Januari". Ten slotte wekt de redactie krachtig op tot een talrijk bezoek van de pro testvergadering, die heden te Maas tricht zal gehouden worden. Én dan eindigt zij aldus: „Laat"de Haagsche heeren voelen en tasten, dat de tijd der generaliteitslanden onherroepe lijk voorbij is, dat wij zijn vrije bur gers in een vrijen staat en geen wil- looze lijfeigenen taillables et corvéa- bles a la mercy der heeren kommie zen en belastingambtenaren. Maas- trichtsche burgers, het woord is aan U1" Voorts is onder het opschrift „1830 1904", en onderteekend door„Eeni ge Maastrichtenaren", het volgende strooibiljet verspreid De 35,000 inwoners van Maastricht schijnen beschouwd te worden als zoovele smokkelaars, helers en die ven. Door het Koninklijk Besluit van 6 Januari wordt de Maastrichtsche handel geknakt, onze persoonlijke vrijheid gebrei deld, onze vrouwen en dochters blootge steld aan visitatie aan den lijve, onze stad gemaakt tot een land van paria's. Leven wij nog in het jaar dertig? Is het niet een schande dat Maas tricht, onder deze Regeering zóó wordt behandeld? Zijn wij vreemden of Nederlanders? Moet Maastricht vooruitofwel moeten wij dood gedrukt worden door de Regeering in den Haag, wien wij sedert 74 jaren vragen ook aan Limburg en Maastricht rechten toe te kennen? de Christelijke regeering die Maastricht maakt tot eene stad die zal gedijen of sterven bij de gra tie en den willekeur van een enkel Hollandsch ambtenaar? Indien het waar is dat wij afge vaardigden hebben indien het waar is dat onze afge vaardigden in den gemeenteraad en Provinciale Staten mannen zijn indien het waar is dat er eene Ka mer van Koophandel bestaat dat dan door allen protest worde aangeteekend tegen het koninklijk besluit van 6 Jan. waarbij de vrijheid van Maastricht is neergelegd op het graf van Dibbets. Indien het waar is Maastrichtena ren, dat er in uwe harten een sprank van moed en vrijheid glimt, rust dan niet vóórdat het koninklijk besluit van 6 Jan. is ingetrokken en Maas tricht weer wordteene vrije stad in het vrije Nederland. Niet ten onrechte kon dus de mi nister van financiën zeggen, dat hij van het Kon. besluit van 6 Januari nog heel wat plezier zou beleven. gere voorstellen (toelating van 750 leerlingen) te handhaven, evenwel met dien verstande, dat men trach ten zal tegemoet te komen aan de be zwaren der werklieden tegen het mo gelijk misbruik maken van de werk gevers-leerlingen (dat zijn de leer lingen die door de juweliers in het vak worden opgeleid, om daarin later als werkgever op te treden. Corr.). Staande de vergadering werd uit Antwerpen een telegram ontvangen meldende dat reeds 150 leerlingen zijn geplaatst en tot dusver slechts door twee kleine personeelen het werk is gestaakt. Voorts spreekt de A. J. V. de bewe ring tegen als zou zij getracht heb ben van het ruwsyndicaat te Londen te verkrijgen dat dit de uitgave van het ruw zal doen ophouden bij een a.s. conflict. Men weet dat dit zoo wel uit Antwerpen als uit Amsterdam werd gemeld. N. R. C. Het Yorsteiy ke huwelijk te Windsor Koningin Emma, de koningin van Wurtemberg, de hertogin van Alba ny en princes Alice zijn te Windsor even over vieren Maandagmiddag, met een bij zonderen trein uit Esher aangekomen. Aan het station werden zij verwelkomd door den Koning, de Koningin, den prins en de prinses van Wales, den hertog en de her togin van Connaught, prins Chris- tiaan, prins Alexander van Teek, den hertog van Saksen-Coburg en andere vorstelijke personen. De eerewacht- uit het le Coldstream garde-regiment was op het perron opgesteld. Koning Eduard, die de veldmaarschalksuni form droeg, verwelkomde zijn gasten hartelijk, de beide koninginnen de hand kussende. Na de begroeting werd de mayor van Windsor voorge steld aan de koninginnen. De corpo ratie van Windsor was in ambtsge waad op het perron aanwezig. Toen de koninklijke stoet naar het kasteel reed in open rijtuigen, door vier schimmels getrokken, werd hij met geestdrift begroet door een groo te menigte langs den weg. De stoet ging door de hoofdpoort het kasteel binnen. Een waarschuwing. De kantoorknecht der posterijen aan het hoofdpostkantoor te Amster dam, P. J. J. Linthuis, secretaris van het hoofdbestuur van den Bond van Post- en Telegraafbe ambten De Post en redacteur van het orgaan van dien bond de Posthoorn, heeft dezer dagen een aanschrijving gekre gen, dat hij zich gereed moet houden om binnen enkele dagen te worden overgeplaatst naar een kleiner kan toor in een der provinciën. Reden hiervoor is, zegt het N. v. N., de wij ze, waarop Linthuis in het orgaan over grieven en misstanden bij het personeel schrijft en met name wordt er hem een verwijt van gemaakt, dat hij de hem ter oore gekomen klach ten niet grondig onderzocht, alvo rens daarover te schrijven. I)e Eeestmarkt. Naar men verneemt, bedraagt de bruto-opbrengst der Feestmarkt in het Paleis voor Volksvlijt ongeveer ƒ70,000. Aangezien nog enkele rekeningen van arbeidsloon en leverantiën ingewacht worden ,kan het netto-bedrag niet met zekerheid worden genoemd, doch dit wordt op ongeveer 50,000 geraamd. Diamantbewerkers. Tot Maandagmiddag drie uur was bij den Algerneenen Nederlandschen Diarnantbewerkersbond te Amsterdam geen bericht uit Antwerpen gekomen over het uitbreken van den strijd m de diamantindustrie aldaar. De secre taris van den A. N. D. B., de heer Jan van Zutphen, vertoefde Zondag te Antwerpen, om besprekingen te hou den met de leiders der werkliedenor ganisatie aldaar. Maandagavond ver gaderde de Amsterdamsche Juweliers- vereeniging om het antwoord aan den A. N. D. B. te bespreken. In de gisteravond gehouden verga dering der Amsterdamsche juweliers- vereeniging werd met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarbij de zelfstandige voorstellen van den Algerneenen Nederlandschen Diarnantbewerkersbond en zijne zus terorganisaties werden verworpen. De vergadering wenschte haar vroe- De eed beneden den Moerdijk. In den Limburger Koerier van Za terdag j.l. leest men in het verslag van een rechtbank het volgende „Maar treurig is het, voor een be neden-Moerdijker, die het Zuiden lief heeft, als zijn toekomst te moeten con- stateeren, dat juist in de Katholieke provincies van Noord-Brabant en Lim burg bet slordigst wordt omgegaan met de heiligheid van den eed. „Zeker, ook boven het Hollandsch Diep komt meineed voor, maar het blijft een diep beschamend feit en toch een feit voor ons Katholieken, dat de plechtige aanroeping van den drie eenigen God door de protestantsche geloovige Christenen in veel hooger eed doen, al kon hij er de eer zijner Roomsche gewestgenooten. ,Geen Calvinist, die het geloof zijner vaderen heeft bewaard, zal een mein eer doen, al 'kon hij er de eer zijner familie mee redden, of de halve we reld mee verdienen. „Kan men hetzelfde zeggen van elk geloovig Katholiek „Gaarne zouden wij die vraag be vestigend beantwoorden, maar de droeve ondervinding hier en elders opgedaan, geeft ons daartoe helaas geen recht. „En wij kunnen ons alleen bepalen tot de verzuchting, waarmee wij dit bij uitstek ernstig kijkje in de recht zaal besluitenGeve God, dat spoe dig al onze geloofsgenooten even diep overtuigd worden van het hooge ge wicht dezer heilige handeling als onze anti-revolutionaire broederen het reeds zijn Kleine oorzaken groote gevolgon. Dat kleine oorzaken groote gevol gen kunnen hebben is te Boschkapclle gebleken. Een bunzing had een pa ling gevangen en was er mede onder een stapel gestoken turf gevlucht. Een voerman was tegelijkertijd met een wagen gekomen om de brandstof op te laden. De hond, die hem verge zelde, rook èn paling èn bunzing, be gon te snuffelen en haalde spoedig den paling onder den hoop te voor schijn, doch kon den bunzing niet be reiken. Dit dier moest echter voor den dag komen, toen de turfhoop bij na geheel op de kar was, viel den gereedliggenden hond aan en beet de zen zoodanig in den neus dat hij jammerlijk begon te huilen, waar door de paarden voor den wagen op bol sloegen en pardoes in den put sprongen, die door bet graven ont staan was. Ernstige gevolgen had gelukkig het voorval niet. Boven ver wachting hadden de paarden en de wagen het er goed afgebracht, doch 't kostte nog al moeite om ze uit hun lastigen toestand te redden. M. C. Iets Nieuws. Men meldt aan de N. R. Crt Te Nijmegen zal weldra een stal houderij van automobielen worden geopend. De rijtuigen zullen voor zien zijn van een kap en vier zit plaatsen hebben, zij zullen verhuurd worden per rit, per dag, per week of per maand met bestuurders en te gen tarieven niet hooger dan die van paarden en rijtuigverhuurders. De aanslag op den politieman. Zondag en Maandag zijn in tegen woordigheid van den subst. officier van justitie mr. I. Z. Mazel, verschil lende personen gehoord om getuige nis af te leggen in verband met den moordaanslag op den inspecteur van politie te Rotterdam, den heer W. Blom, gepleegd. Tot eenige arrestatie of de aanhouding van den dader heeft dit intusschen niet geleid. De toestand van den heer Blom zeer bevredigend, hoewel de kogel nog niet is verwijderd. Onze Neutraliteit. Wanneer het tot een oorlog tusschen Rusland en Japan komt, is onze re geering, in overleg met het opperbe stuur in Ned. Indië, van plan de on zijdigheid van moederland en kolo niën in den meest algerneenen zin af te kondigen. Reeds is bekend, dat met het oog op het naderend oorlogsgevaar door den minister van koloniën in over leg met zijn ambtgenoot van marine, aan het in Ned. Indië aanwezige pantserschip Friesland, dat 10 dezer naar Nederland zou terugkeeren, be vel gegeven is voorloopig in onze ko loniën te blijven, totdat het door een ander oorlogsvaartuig wordt vervan gen. Het plan bestaat om het pantser schip de Ruyter, dat uit West-Indië hier te lande terug verwacht wordt, kort na aankomst naar Ned. Indië uit te zenden. Het belang der handhaving van de neutraliteit in den Indischen Archi pel wordt in dit geval voornamelijk beheerscht door de aanwezigheid van kolenstations in de Indische havens, welke in de route van de eventueele oorlogsvloot, met name van de Rus sische, gelegen zijn. Kamerleden. Naar aan Het Centrum uit het dis trict Zevenbergen geschreven wordt, zou de heer E. v. d. Kun, lid der Tweede Kamer voor dat district, voor nemens zijn in 1905 niet opnieuw een candidatuur te aanvaarden. Naar de Volksstrijd verneemt, zou de heer Zijlma, lid der Tweede Ka mer voor het district Zuidhorn, zich in 1905 niet meer voor Kamerlid be schikbaar stellen. Rechtszaken De Malversatiën aan Oorlog. De gewezen referendaris van het Departement van Oorlog, laatstelijk chef van de afdeeling Comptabiliteit, A. Moerel, stond heden voor de Haag sche rechtbank terecht, beklaagd van de 24 valschheden in geschrifte en het desbewust gebruik maken van de val- sche stukken, hem ten laste gelegd in de reeds medegedeelde uitvoerige dagvaarding. De beklaagde trad kalm de gerecht zaal binnen en antwoordde met zach te stem op de gebruikelijke eerste vra gen van den president en opgevende thans 65 jaar te zijn. Tot de vele voorgelezen stukken van het dossier behoorde een uitvoerig rapport van twee schriftkundigen, die tot taak hadden te onderzoeken hand- teekeningen en geschrift door be klaagde, oud-hoofdambtenaren van het Dep. van Oorlog, den koopman B. Moerel te Rotterdam (wiens band- teekening door bekl. was nagemaakt), geschreven in tegenwoordigheid van den rechter-commissaris tijdens de instructie. De conclusie van het stuk luidde, dat de valsche handteekenin- gen door bekl. zijn gesteld. Bij zijn verhoor door den president, dat geruimen tijd duurde, erkende beklaagde niet alleen, dat hij de val sche declaraties heeft doen opmaken, doch ze zelve heeft opgemaakt. Alle valsch geplaatste handteekeningen er kende hij op één uitzondering na, want hij ontkende pertinent de valschheid van de handteekening van den heer Kleijn, loco-secretaris-gene- raal toenmaals aan het Departement. De president verwonderde zich zeer over deze ontkentenis ten aanzien van juist deze handteekening, aangezien bekl. toch al het overige volmondig erkend heeft, terwijl de "heer Kleijn in de instructie uitdrukkelijk ontkend heeft zijn handteekening op de stuk ken te hebben gesteld en ook de schriftkundigen concludeeren, dat de signatuur niet van den heer Kleijn is. Maar beklaagde bleef volhouden de echtheid, opgevende, dat hij nooit in de gelegenheid was geweest-een hand teekening van dien heer in handen te krijgen, zoodat hij haar niet kon namaken. Overigens erkende beklaagde, even als tijdens de instructie, ter terecht zitting volledig al wat hem bij de dagvaarding ten laste is gelegd. De op deze oneerlijke wijze bekomen gel den wendde hij ten eigen bate aan. De handteekening ,,B. Moerel", de papierkoopman te Rotterdam, was de nagemaakte handteekening van be- klaagde's aldaar wonenden broeder, die van al deze handelingen niets wist. De gelden ging bekl. gewoonlijk bij den betaalmeester ontvangen. Na het getuigenverhoor werd tegen beklaagde een gevangenisstraf ge- ëischt van 3 jaren. Ongekeurd vleescli voor een professor. Men meldt uit Leiden aan het „Hbld." Dat op den Diës Natalis van onze Hoogeschool een Leidsch hoogleeraar werd gedagvaard als beklaagde voor het kantongerecht is zeker een feit, nooit vroeger gebeurd. Gisteren is dit een hoogleeraar in de godgeleerdheid geschied. Hem was door een familie lid uit Gelderland een mand met versch vleesch per spoor gezonden. De professor, die Geldersch vleesch, zooals zijn gemachtigde heden ver klaarde, bijzonder lakker vindt, zond fluks een kruier naar het station den mand te halen en dacht er niet aan of wist misschien niet eens, dat het noodig was den man eerst met zijn vracht naar het openbaar slachthuis te zenden, om het vleesch aan een onderzoek te onderwerpen. Onderweg wordt onze kruier door een keurmees ter aangehouden. De mand komt deze verdacht voor, hij stelt een onderzoek in en het vleesch bleek niet van het gemeentelijk keuringsmerk voorzien. Het werd in beslag genomen en de hoogleeraar verkreeg proces-verbaal bovendien. De verdediger des hoogleeraars mr. J. C. van der Lip, toonde aan, dat zijn cliënt volkomen ter goeder trouw is geweest, men mag het een theolo gisch professor ook wel vergeven, dat hij zich niet inwerkt in gemeentelijke verordeningen inzake vee- en vleesch- keuring. Bovendien had niet de hoog leeraar het vleesch ingevoerd of doen invoeren. Dit was geschied door het Geldersch familielid, die dan ook voor zijn goede daad eigenlijk hier had moeten staan. Hij vroeg dan ook om vrijspraak. De ambtenaar van het O. M. dacht er anders over en eischte van den hoogleeraar ƒ5 boete subs, één dag hechtenis. De kantonrechter bepaalde de uit spraak op Maandag 23 dezer. Sport en Wedstrijden. Yoetbal. Zondagmiddag speelde O. V. V. met 10 man tegen B. V. V. te Be verwijk, welke laatste club een zeer goed elftal in 'tveld bracht. Alhoewel O. V. V. voor half time tegen den wind in speelt heeft zij toch de leiding met 10. Direct na de rust maakt B. V. V. gelijk, deze goal was feitelijk ongel dig daar de grensrechter de vlag op stak voor outball, maar B.V.V. speel- h« m s se] de door en de scheidsrechter et de goal. Na dit incident is voortdurend op de Beverw helft, tot 7 minuten voor time O. V. V. het echter niet tot tot eindelijk met een keihard <le binnen links Overveen de ij bezorgt. Nog 5 minuten en in tijd wordt het Rood-zwarte dot 2 maal doorboord zoodat O. overwinnaar bleef met 41. Letteren en Knns Ned. Opera. De directie van de vereenigi Nederlandsche Opera deelt ons dat zij tot nader aankondiging voorstellingen zal geven. Eene nieuwe poging staat den beproefd tot verkrijging standhouding eener eigen opera land. Met dit doel hebben eenige 1 stellenden in de vocaal-drama kunst zich gewend tot mejul Esser, directrice der Vereenigii beoefening van vocale en drama kunst, den heer De Lange, dir van het Conservatorium en i1 Hutschenruyter, ex-directeur-ai strateur van het Concertgebou als hunne meening hebben uitg ken, dat eene instelling voor v dramatische kunstopvoeringen behoefte en een eisch is in dezi en bij gezonde organisatie en bekwame leiding zich ongetwijf vensvatbaar zal toonen. In arti? zin stelt de commissie op den grond, dat de vocaal-drama werken zooveel mogelijk in de spronkelijke taal behooren te opgevoerd, terwijl de instelli dien zin nationaal behoort te zi; vooral ook aandacht, moet word schonken aan die vocaal-drama werken van eigen bodem, die aanspraak mogen maken. Een name eisch is, dat er tijd zii ernstige en rustige voorbere daartoe moet een gedeelte van li soneel, namelijk koor en orkest rende het geheele jaar aan de ling worden verbonden. In verband met een en and eene vergadering worden uitga ven, waartoe zullen worden uit; digd degenen, die hun wensch toe vóór of op Donderdag 11 Fe °P. a. s. schriftelijk kenbaar make de commissie, adres De Nieuw zickhandel, Leïdschestraat, ti sterdam. Des iet ijgchip 1 jjveri ilen Plo en vl Wi; eenig zondi te he er op hand Eei wij den He onm< stone lijve vier ,M' He door afge ijspe schi] opgf de k Eers beid het 1 nog loos afgf stop schi dwe VOO] alst Nortleakjöld's Keis naar de Zuid) pen tein naa Pax: nen per: wit ont zelc We een een nie pee op bli hei (Vervolg.) Tot den 12en October voere door het kanaal. "Wij waren in bijheid van Kaap Gordon en k de Erebusgolf voor ons, toen v een donker voorgebergte, v 1 Kaap Corry, aansturend, twee punten bemerkten, die naar oo schenen te komen. Jonassop hielden ze eerst voor twee peng doch mijn verrekijker overtuigd dat het rnenschen waren. Naderbij gekomen, zag ik twe daanten met koolzwarte gezichi oogen beschut door ruwe stukkei lang, zwart, tot op de schoudei lend haar en niet te beschrijve ding. Htm eerste vraag was„He niets van de „Antarctic" geht eu ik herkende tot mijn niet g verbazing dr. Anderson, dien" leider der expeditie gedurende afwezigheid achtergelaten had tenant Duse, die te zamen mi matroos, thans bezig met het s maken van hun middagmaal" December van 't vorige jaar de tarctic" verlaten hadden, om oi tion op te zoeken. Daar zij dit wegens den to van het ijs niet bereiken kondei den zij besloten, hier het schip wachten. Toen dagen voorbij; zonder dat dit kwam, hadden een steenen hut gebouwd en zeven lange wintermaanden d bracht, levend van penguinen e honden. Trots hun groote ontberingei den zij hun wetenschappelijke ringen voortgezet. Duse had een kaart gemaakt van de omgevi dr. Anderson had zeer intere waarnemingen gedaan omtrent vroegeren omvang der gletsohei vendien had hij, wat wel belans is, een reeks Flora-fossiliën on welke geheel verschillend is vi van de Seymour-eilanden en t( oudere geologische periode bet Het is moeilijk te zeggen, vreugde het grootste was, toen kaar hier wedervonden. Naar aanleiding van de doo gedane waarnemingen verant wij ons plan, kwamen door e« naai dat door Duse en Anderso dekt was, in de Sidney Herbei en arriveerden 16 October (juii jaren na het vertrek der expedit Zweden) weer op ons station. Aangezien de temperatuur vee stiger was (in 1902 was deze gei de de laatste helft van October den F. en in 1903 30 graden P spraken wij meer dan ooit de k van onze spoedige bevrijding dc „Antartic". Wij waren zelden allen tegel het station en zoo hadden zich den gedenkwaardigen 8sten N ber twee onzer daarvan verwi om op de Seymour-eilanden de vogeleieren te verzamelen. Zij z denzelfden dag terugkeeren e: wachtten hen tegen den avoni doch in plaats van twee kwam vier personen. Stellig geloofdei dat het de lang verwachte hul) de „Antarctic" was en sneldei met luide vreugdekreten tegemo een oogenblik later den comma Irisar en een officier van den A tijnschen hulpkruiser „Uruguaj onze bezoekers te begroeten. Natuurlijk was onze eerste naar de „Antarctic" en toen wi namen, dat niets van haar gel was, moesten wij wel aannemen het schip met alle personen die aan boord bevonden, vergaan w

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2