NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. I 21e Jaaigang. No. 6325 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÉN: IPEBS HDRQE MAANöENs IlilL ^an re8e^s Cts. iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der r i u 4 4 m- *u i-i „uL gemeente) 130 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1 1.65 &y irvj Jrn Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers - 0.02>£ V *j c Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem v 0.37^ Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur Jo C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JQHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. 31! Haarlem's Dagblad van 14 Januari bevat o. a. »e Automobiel- Tentoonstelling gjin 't Paleis voor Volksvlijt te «Amsterdam, ^Iriclit, Tooneeleritiek Bnitenlandsch Over- van Frans ffletscher, JBinnenl.-, Gemengd en Stadsnieuws. C j AUTOMOBIEL en "v Bij wiel - Tentoonstelling, Vandaag, Vrijdag, is de gewone v jjaarlijksche tentoonstelling van Au- ".tomobielen, Rijwielen en Motorfiet- "Isen en booten in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam geopend. i Deze expositie wordt langzamer hand een habitué in de geschiedenis ,f |van ieder jaar, een vaste comparant, jxooals de bloeitijd van hyacinthenen itulpen om Haarlem, met dit verschil dat deze hloemenexpositie elk jaar kleiner en die in het Paleis voor (Volksvlijt elk jaar grooter wordt. De „zelfbeweger" dringt dan ook (voortdurend meer op den voorgronu. Waar is de tijd, toen wij jawel, u en ik en wij allen verschrikt op it zij sprongen, zoodra er maar een (automobiel aan den verren horizon ie bekennen was. Hoeveel respect we 'ook nog mogen hebben voor zoo'n voortsnellenden karos, de periode "jjvan angst is voorbij. De tijd heeft ons samen opgevoedons en de ^automobielen, we zijn aan elkaar ge wend geraakt, we hebben ons weder- '%eerig verbeterd. Dat laatste deden de automobielen iniet het minst. Was het vroeger een bijzonderheid, wanneer £en reis van penigszins langen adem zonde' mal heur of stagnatie afliep, „tegenwoor dig" zoo zeggen de deskundigen ,is de constructie zóó eenvoudig, dat een mankement onder weg veelal zijn (Oorsprong vindt in ongeschiktheid Tan eigenaar of chauffeur." We laten dat in 't midden, maar rooveel is zeker, dat de wagens erin tPaleis voor Volksvlijt al heel ver- 'irouwbaar en onschuldig uitzien. De "oamen Peugeot, Darracq, Renault ^vallen ons al dadelijk in 't oog, men s nog bezig met het schild van Al- tena, onzen Haarlemschen fabrikant omhoog te hijschen. Want we zijn log vóór de opening. Aan alle kan ten wordt getimmerd, geplakt en gepoetst. Alles moet in de laatste uren nog afgewerkt worden. De stand van Van Altena, groot 50 M2 vertoont motorfietsen voor heeren m... dames in dezen tijd streeft de vrouw ons in zooveel op zij, ja voorbij? Binnen -enkele dagen komt op Altena's eta- age iets nieuws een miniatuur- lutomobieltje voor 2 personen, met itplaatsen van riet, zonder kap, een Iaooïwèerwagentje dus, met een mo or van 3 p.k. Het geheel zal niet ueer dan ƒ7.50 kosten. Natuurlijk is er in de groote zaal iok een expositie van „de Kampioen" _en even natuurlijk een van de „Fiets". 1)e bandenfabrikanten zijn voomame- ijk in een van de zijzalen onderge- iraclitT daar is de band Excelsior, lie van Englebert uit Luik en, het ierlijkst geëxposeerd, de Continen die een heel salonnetje heeft ge- In de andere zijzaal ;omt, bescheidener, Dunlop voor den flag, in de groote zaal zien we er gens het nederlandsch fabrikaat van Bakker te Ridderkerk geannonceerd. Maar we spraken nog nauwelijks "Tan de motorfiets. Misschien zijn juist daaraan de meeste verbeterin gen te vinden. Althans onze vroegere .adgenoot Witteveen wijst ons op Presto, die hij importeert uit lemnitz. Het frame is verlengd, met» f beeft ingezien dat de korte frames d? :hokken al te hinderlijk maak:.en Ie Presto heeft een stevige rem op Jen voorband aan het linkerhand v it eu een dito op het achterwiel aa i het "rechter handvat, waar ook het con tact is. I Aldus is onmiddellijk stoppen hoogst gemakkelijk. Bovendien is de tarburateur zóo geplaatst, dat ook in den winter de benzine altijd warm (lijft. En dan fietsen, fietsen bij de vleet, »an alle kanten fietsen, vlug, beval lig, glimmend en glanzend, de eene (neer nog dan de andere. Crescent, Haleigh, Osmondmaar we gaan geen merken noemen, er zou geen einde aan zijn. De fiets schijnt allengs om zoo te zeggen, het hoogtepunt van zijn kunnen bereikt te hebben; an dere dan kleine verbeteringen ziet men er niet meer aan. De wedijver zit dan ook in den laatsten tijd veelal in den prijs, wat op den duur de qua- liteit van de fietsen vermoedelijk niet ten goede komen zal. Van motorfietsen zien we nog niet veelin een der zijzalen staan er een paar, waarbij een van de firma W. F. Stoel Zoon te Alkmaar. Intus- schen, 't is nog vroeg. Misschien zijn er nog onderweg, of ergens in de groote ruimte door een dekkleed aan ons maar vluchtig speurend oog ont trokken. Dat wij min of meer uitvoerig over deze tentoonstelling schrijven, vindt minder zijn grond in de groote be langstelling, die men te Haarlem en in de omstreken voor het automobi lisme gevoelt, dan wel in onzen wensch om die belangstelling op te wekken. Het is inderdaad merkwaardig, hoe weinig eigenaars van automobielen er in Haarlem en omstreken wonen. De heer J. W. Koopman, naar men weet knap vakman, en die op de hoogte is, wist er ons in Haarlem geen zes te noemen. Schat men het aantal in onze naaste omgeving (tot Vogelenzang aan den eenen kant en tot Beverwijk aan den anderen) op nog eens zes, wat dicht bij de waar heid wezen zal, dan komen we tot een totaal van een dozijn hoogstens. Voor Haarlem en omgeving, waar zooveel aan sport wordt gedaan, is dat weinig of niets. Belangrijker is het aantal motor fietsen, maar buitengewoon groot is ook dat niet, de heer Koopman schatte het op een 25 in en evenveel buiten Haarlem. Deze cijfers zullen den lezer, even als ons, wel heel laag toeschijnen, omdat we zoo vaak automobielen zien, maar we moeten niet vergeten dat veel eigenaars van automobielen hierheen komen om te toeren in on zen omtrek, zoodat veel wagens die we zien, elders thuis hooren. De heer Koopman noemde tot ver klaring van het geval twee redenen, dat er in en buiten Haarlem betrek kelijk zeer weinig gefortuneerde men- schen wonen, die niets omhanden en dus veel tijd hebben en in de tweede plaats de moeilijkheid om een goeden chauffeur te vinden. Onder die er nog zijn, vindt men ongeschikten of min der handelbaren, die er bijvoorbeeld niet toe te krijgen zijn om den wagen zelf te onderhouden en poetsen be neden hun waardigheid vinden. Voor Haarlem wordt de moeilijk heid om een goeden chauffeur op te leiden, zoo bijzonder groot, omdat geschikte jongelui bij voorkeur, zoo dra er een gaatje is, gaan naar de Werf Conrad of naar Figee en vooral naar „de Maatschappij", de Centrale Werkplaats van de Holl. Spoor. Buitenlandscli Overzicht DE OORLOG. We komen nog even terug op het gebeurde bij Port Arthur. Het zal den meesten verwonderd hebben, dat de Japanners daar een zoo gemakke lijk succès hebben behaald. De vol gende, voor hen weinig vleiende, ver klaring daarvan wordt gegeven door den correspondent van de New-York Herald", dezelfde, die aan boord van de „Columbia" getuige was van den aanval op de Russische vloot te Port Arthur. Deze verhaalt, dat hij een onderhoud had met den Japanschen consul te Tsjifoe. De. consul vertelde, dat hij den6en, zoodra hij van zijn regeering verno men had. dat do Japansche gezant te Petersburg teruggeroepen was, een Engelsch schip huurde en zich naar Port Arthur en Dalni begaf, om de daar verzamelde Japansche vluchte lingen af te halen. De Russische amb tenaren waren zeer voorkomend. Zij schorsten te zijnen gerieve de quaran taine-voorschriften. en de consul ging in zijn ambtelijke kleeding de stad binnen, waar de soldaten hem het saluut brachten en een hooggeplaatst ambtenaar hem ten eten vroeg aan tafel werd nog gedronken op het spoe dig herstel van den vrede. Na zijn vertrek uit Dalni ontmoette hij de Japansche vloot op achttien zeemijlen van Port Arthur. Een aanzienlijk Japansch zeeofficier reisde, als bediende vermomd, in den zelfden trein als de consul naar Port Arthur, en nam daar de juiste ligging van de Russische schepen waar; hij zag ook dat deze geen stoom op had den en dat er niet veel waakzaamheid betracht werd. Zoodra de Japansche vloot in het gezicht kwam, werden seinen "gewis seld, en de vermomde Japansche offi cier werd aan boord van het vlagge- schip gebracht, waar hij omstandig verslag deed aan admiraal Togo. Nu ligt het voor de hand, dat die spion in het gevolg van den consul reisde en dan is dergelijke handel wijze van mensehen, die volgens eigen verklaring profiteerden van de wrel willendheid der Russen, met dezen aanzaten en op den vrede dronken, niet te kwalificeeren. Meer handig dan juist is de bewe ring van Japan in officieele berichten, dat de opening der vijandelijkheden van Rusland zou zijn uitgegaan, daar het eerste schot is gelost door den nu vernielden Russischen kruiser „Ko- riëts" te Chemulpo op Japansche tor pedo-booten, die transportschepen be geleidden. Maar eerstens was dat ver voeren van troepen door Japan, ge ëscorteerd door torpedobooten, op zichzelf reeds een vijandige daad. waartegen de Russische kruiser zich moest verzetten en bovendien lagen andere Japansche torpedobooten reeds klaar-om de Russische vloot te Port Arthur aan te vallen. Op deze wijze de verantwoordelijk heid van het beginnen der vijandelijk heden van zich trachten af te schuiven is wel wat al te kinderachtig. De twee Russische oorlogsschepen „Koriëts" en „Wariag", die bij Che mulpo het onderspit moesten delven tegen een overmacht, hebben ten minste een voorbeeld van heldenmoed gegeven. Niettegenstaande hun min derheid voeren ze de haven uit en aanvaardden het gevecht, men weet met welk resultaat. De kapitein van de „Wariag" het bericht komt uit Japansche bron liet, nadat zijn be manning gered was en opgenomen door een Fransch schip, de „Wariag" in de lucht vliegen. Het bericht uit Fransche bron, dat Japansche oorlogsschepen zware ave rij bij Port Arthur zouden hebben bekomen, lijkt niet zeer aannemelijk, waar de Russische marine-staf zelf bekend maakt, dat volgens door haar ontvangen bericht, zes Japansche schepen schade hebben opgeloopen van weinig beteekenis, dat er 50 man gedood en 150 gewond zijn. Er bestaat reden om zich ongerust te maken over het toekomstig lot van den Russischen kruiser „Mandzjoer". die te Shanghai ligt, en zich gereed maakt uit te stoomen; aan den ha venmond toch liggen twee Japansche kruisers op hem te wachten, die na tuurlijk weer een groote overmacht vormen. Zooals men weet zijn er nog ver- scheidenen Russische oorlogsschepen naar het Verre Oosten onderweg, die, als de vereenigde Japansche vloot hen tegemoet stoomt, in een kwaad parket komen, daar zij dan ook verre in de minderheid zijn. Gelukt het hun zich eerst met de Russische vloot te Port Arthur te vereenigen, dan worden de kansen meer gelijk. Uit Petersburg wordt gemeld Officieel blijkt, dat bevel is gegeven een derde Siberische legerkorps te vormen. De beschikking, die dateert van 9 dezer, bepaalt, dat uit het thans te mobiliseeren tweede Wersjne Udinsche, het tweede Tsjitasche, het tweede Nertsjinsche en het tweede Argoensche regiment van het Trans- baikalsche kozakkenleger, een Trans- baikalsche kozakkendivisie moet wor den gevormd. Over de bevolen vorming van het derde Siberische legerkorps meldt de „Roeski Inwalid", dat daartoe zullen behooren de derde, vierde en negende Oost-Siberische fuseliersbrigades met hun artillerie, een brigade Transbai- kal-kozakken en het derde Oost-Sibe rische sappeursbataljon. Alexejef krijgt de rechten van opperbevelheb ber over de geheele land- en zeemacht in het Verre Oosten. Het eerste, tweede en derde Siberi sche legerkorpsde eerste Siberische infanterie-divisie en eenige afdeelin- gen van het Transbaikal-kozakkenle- ger worden ingedeeld bij het effectief van het leger in Mantsjoerije. Het telegraaf-agentschap verneemt uit Irkoetsk, d.d. 10 dezer, dat de aan leg van een spoorweg over het ijs van het Baikalmeer den 28sten klaar moet zijn. Den aannemer is een pre mie van 3000 roebel toegezegd, voor eiken dag, dat het werk vóór dien datum is afgeloopen. Het werk is gisteren begonnen. Men vreest, dat er niet genoeg dwarsliggers voorhanden zijn. De van uit Wei-hai-wei ondernomen aanval der Japanners op Port Arthur noopt het „Nowoje Wremja" er op te wijzen, dat dit door Engeland gepach te gebied van een internationaal-rech- telijk standpunt zoowel in civiel als in militair opzicht beschouwd moet wor den als staande onder Engeland's contróle. Nu komt uit, dat deze ha ven in een operatiebasis der Japan ners is veranderd. Waar Engeland Wei-hai-wei aan de Japanners over gaf, heeft het de grondbeginselen der onzijdigheid geschonden. Uit deze stelling volgt, dat Wei-hai-wei voor taan is te beschouwen als een deel van het Japansche grondgebied, dat Engeland het recht heeft verbeurd aan de beraadslaging over eventueele vragen betreffende het verdere lot van Wei-hai-wei deel te nemen en dat Rus land het recht heeft van Engeland schadeloosstelling te verlangen voor de rechtstreeksche verliezen, die het geleden heeft door de verandering van een Engelsche haven in een Japan sche operatiebasis. In een soortgelijk incident met de Alabama werd Enge land onvoorwaardelijk voor schuldig verklaard. Maar kwamen de Japansche oor logsschepen werkelijk uit Wei-hai- wei Dat is de vraag. Is het zoo, dan heeft het blad gelijk. Men meldt uit Wladiwostok, d.d. 10 dezer aan het dagblad „Nowowews- pendsja", dat volgens berichten in de bladen de Japanners aan de Jaloeeen volkomen nederlaag hebben geleden. De Russen hebben Tsjemoelpo bezet. Vermoedelijk hebben hier de Wla- diwostoksche bladen een beetje opge- sneeën, want er is niets van bekend en 'tis ook niet denkelijk, dat Japan sche troepen tot aan de Jaloe zouden zijn genaderd, evenmin als waar schijnlijk is, dat Russen te Tsjemoel po zouden zijn. Alles is echter moge lijk Dat ook de Russen enthousiast kun nen zijn, blijkt uit het volgende ver haal De op straat verzamelde volksme nigten hielden te Kiel (Rusland's grootste oorlogshaven) Woensdag avond tot laat in den nacht patrioti- sche betoogingen. De menigte ver langde, dat op het balkon van het stadhuis het portret van den Tsaar werd geplaatst Toen aan dezen wensch gehoor werd gegeven, be groette zij het portret met onbeschrij felijke geestdrift. Officieren werden in de hoogte getild en op de handen ge dragen. Voorop liepen menschen met vlaggen in de vaderlandsche kleuren. Voor het Fransche consulaat hadden stormachtige ovaties plaats. De mu ziek speelde afwisselend het Russische volkslied en de Marseillaise. De hou ding der menigte was onberispelijk. Uit de BULGAARSCHE hoofdstad wordt gemeld Het officieele orgaan van het wila- jet Adrianopel maakt een mededee- ling openbaar der regeering, waarbij de lieden, die naar Bulgarije de wijk genomen hebben, worden uitgenoo- digd naar hun haardsteden terug te kèeren. De goederen van hen, die onder den druk van het Macedonisch comi té binnen een tijd van drie maanden niet terugkeeren, zullen in beslag genomen worden. De regeering heeft besloten, naar aanleiding van de maatregelen der Turksche overheid in zake den han del, welke ook voor de Bulgaarsche onderdanen nadeelig zijn, haar ver tegenwoordiger te Konstantinopel, Natsjovitsj, te laten komen, om" uit legging te geven van het gedrag der Porte en om hem mondelinge instruc ties te verstrekken betreffende de in de toekomst te volgen gedragslijn. Hij komt morgen. Stadsnieuws. Wij herinneren er aan dat de aangifte-biljetten voor plaatsing op de kiezerslijst moeten worden Inge diend op de secretarie vóór Dinsdag 16 Februari a.s. Berust. Ed. de Lanoy heeft berust in zijn vonnis, waarbij hij tot H jaar ge vangenisstraf met aftrek der. 5 maan den preventieve hechtenis werd ver oordeeld. Voorjaar. De bloembollenkweekers in de om streken zijn begonnen met het ge deeltelijk ontdekken van hunne vel den. Er is nog weinig werking in de bollen, hetgeen toegeschreven wordt aan den kouden en natten zomer van het vorige jaar. De berichten uit het buitenland over den bloei zijn bevredigend, zoo dat men met grond een flinken ver koop mag verwachten. Haarl. Zangschool. Woensdagavond had in de boven zaal der Sociëteit „Vereeniging" de openbare les plaats van de leerlingen in de le en 2e zangklasse der Haar- lemsche Zangschool, onder leiding van haar directeur, den heer J. Steenman. De uitvoering liep ook nu weer uitste kend van stapel en gaf vooral een niet geringen dunk van de gave van den heer Steenman om deze jeugdige musici te vormen en te leiden. SPEENHOFF. De Sociëteit Vereeniging bood ha ren leden en hunnen dames een con cert van Haarlemsch Muziekkorps op Donderdagavond aan. Daarbij was de heer J. H. Speenhoff tot medewer king uitgenoodigd. Misschien hebben de toehoorders zich niet geheel en al rekenschap kunnen geven van de redenen, waar om zij den dichter-zanger toejuich ten. Zijn optreden is dood eenvoudig, zijn lange jas en breede stropdas ge ven hem zelfs iets sombers, zijn ge zicht staat strak, het accompagne ment op zijn mandoline is de eenvoud zelf, maar de stem klinkt sympa thiek en de eigenaardige vermenging van ernst en humor, met deze niet te beschrijven leukheid voorgedra gen, neemt de toehoorders in, vóórdat ze het weten. Speenhoff is omstreeks dertig jaar, de punten van het kleine snorretje zijn omhoog gedraaid, op 'fc voorhoofd ligt een krul van 't donkere haar. Omstreeks een jaar geleden trad hij voor 't eerst op, als bij toeval, in een gezelschap tooneelisten, van wie er een ziek was geworden. Dat gaf be zwaar en men vroeg Speenhoff, of hij, die immers al eens in kleinen kring met zijn liedjes was opgetreden, ze ook hier eens voordragen wou. En Speenhoff deed dat, denkende dat wel niemand in de zaal er bijzonder op letten zou. Dat was intusschen wèl zoo, men vond ze aardig en zoo hing hij en de "teekenstift en de pen van den journalist, die hij voor de Nieuwe Courant hanteerde, gezamenlijk aan den kapstok van het verleden en trad op voor 't publiek. Hij had ook dezen avond veel suc ces, niet het minst met den brief van een moeder aan haar zoon die in de nor zit en met het slotlied, een Spaan- sche ballade. Tot een bis-nummer was hij niet te bewegen, de tijd drong, want hij moest nog denzelfden avond in de Variété Flora in de Am- stelstraat te Amsterdam optreden. Het zou onbillijk zijn, om bij deze bespreking ons muziekkorps over 't hoofd te zien. Het gaf ons een vijftal composities van zeer verschillende soort te genieten de ouverture die lustigen Weiber von Windsor, Suite Algérienne van Saint Saëns, ouver ture die beiden Hussaren van Dopler, Souvenir de Schumann en Invitation a la Valse van von Weber. Vooral van de fantasie op Schu mann's werken hebben wij recht ge noten. Het publiek juichte ons orkest hartelijk toe. Stukken van den Raad. De Commissie voor de Strafveror deningen komt voorstellen, dat in de Alg. Politieverordening de mogelijk heid wordt opgenomen, dat B. enW. in lokalen, van openbare vermake lijkheden kunnen bepalenof, en zoo ja op welke wijze en met uitsparing van welke doorgangen, de stoelen of banken aan den vloer moeten worden bevestigd. Verder stelt de Comm. voor in de Alg. Politieverordening in te lasschen, dat met boete van ten hoogste ƒ3. wordt gestraft ieder, die aan straat tegen een perceel leunt, in raamko zijnen, op dorpels van deuren, op stoepen of op bordessen zit of speelt, uitgezonderd de gebruikers der per- ceelen en hen, die handelen met toe stemming van dezen. Voorstel van B. en W. om aan den heer W. Bosman te Heemstede te berichten, dat zijn verhuizing naar die gemeente geen aanleiding geeft om hem van zijn bediening als ma kelaar vervallen te verklaren. HET TOONEEL. Technici. De afd. Haarlem van den Bond van Technici houdt Zondag a. s. eene Excursie naar Teyler's Museum. Het Comité voor de Werkeloozen verzoekt ons onderstaande op te nemen. Dringend verzoekt het Comité als nog aan de werkeloozen, die hun naam en adres nog niet opgegeven hebben, dit nog te doen morgen (Zaterdagoch tend) tusschen 9 en 12 uur aan het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Namens het Comité C. VAN WELT, Voorzitter. Gevonden voorwerpen: een gummi bal, een gouden slot eener halsketting, een heeren-para- pluie, een tooneelkijker, terug te beko men op het bijpostkantoor aan het Plein. „ULTIMO" door de Koninkl. "Ver. „Het Nederlandgcli Tooneel". „Pour faire un civet de lièvre on prend un lièvre".... Om een Duitschen tooneelmop te ma ken, neemt men Von Moser, schudt hem eerst evens goed dooreen, sluit hem eenigen tijd in zijn werkkamer op, en wanneer dan na eenige dagen een tooneeldirecteur op zijn deur komt kloppen, dan ligt er een klucht voor hem klaar. Gauw loopt deze vervolgens naar zijn régisseur, vlug worden een paar repetities in elkaar gezet zoo goed behoeft 't er niet in te zitten, want wat je op de uitvoering niet weet, dat maak je er zelf maar bij, want artis tiek nauwkeurig behoef je bij zulk werk niet te wezenzoo nauw let 't niet en als de première gaat, zit de zaal vol, en volgende avonden ook, ja, zelfs in het buitenland loopen de menschen storm naar de kas. Dat hebben we gisteren ook hier weer in de stad gezien. Een zéér talrijk publiek was opgeko men om „Ultimo" van Von Moser te zien, een stuk, dat hij zelf zeer deftig een „blijspel" heeft genoemd, maar dat niet anders is dan een alledaag- sohe „klucht", zoo vol malligheden, dat zich de inhoud niet laat overver tellen. De grappigheid berust zoo wat op een soort van weddenschap tus schen een professor (niet waar, een Duitsch stuk zonder een „professor" j is een ondenkbaarheid!), die na een woordenwisseling met zijn neef een bankier aanneemt om na een paar I weken speculeeren op de Beurs even rijk als deze te zullen wezen; want i daar is nu heelemaal geen kunst aan, I meent hij. Maar dit loopt natuurlijk mis, en I als op den laatste der maand de afre- kening tusschen de neven plaats heeft, 1 moet de professor erkennen gefaald te hebben. Gelukkig echter kan hij zijn j schuld betalen, want de bankier Enfin, de flauwigheid laat zich met vertellen. Natuurlijk worden door dit j hoofdmotief een paar echt Duitsche verliefdheidspartijtjes gevlochten, en i dan krijgen we verder nog de noodige j vergissingen, misverstanden, tegen- het-lijf-looperijen, geforceerde aardig- heden, scènes met dienstboden en raen- schen, die per se uïg moeten doen, het gedraaf, deuren in en deuren uit.... kortom, wanneer men den volgenden 1 ochtend op zijn nuchtere maag zou i willen trachten dit alles eens te gaan beschrijven, dan zou men al draaie- I rig worden van het idéé alleen, j Maar er is gelachen, gelachen, neen maar, ge-lach-en dat er geen eind aan kwam. De zaal daverde van de vroo- Iijkheid over die Duitsche „geestig heden", en zelfs zeer „erentfeste" Haarlemmers schudden van het plei- zier en applaudisseerden, dat 't klonk. Men kreeg dus waar voor zijn geld, en wie lacht, is ontwapend. Tourniaire, die men te Haarlem zoo weinig te zien krijgt, had het leeuwen aandeel van het lachsucces van den avond. Als de neef uit Amerika, met echte Duitsche braafheid tegenover de armen en echte boeken-ridderlijkheid volgens recept, was hij een goede too- neelheld, die in de scènetjes met de twee neven, met een der tantes en met het meisje dat hij vrijt, heel wat tot de vroolijkheid van den avond heeft bijgedragen. Hij blijft den „oude" en pakt het publiek altijd in. Dat heeft het handgeklap hem gisterenavond weer bewezen. Verenet was een goed, kwastig en chic-doenerig heertje Kreeft wel een beetje te kellnerig in zijn uiterlijk voor een bankier; terwijl de opvlie- gerïge driftkop van een professor óók heel goed vertolkt werd, maar het factotum van den professor door Van Dommelen wel wat al te veel volgens een vast tooneeltype en met een be paalde tooneelspraak werd weerge geven. Van de dames-meespelenden valt niet veel te zeggenhun rollen zijn over 't algemeen van te ondergeschikt belang in dit stuk om er lang bij stil te staan bovendien vinden wc 't al tijd pijnlijk om actrices als mevr. Chr. Poolman en mevr. S. Pauwels Van Biene, die zooveel beters kunnen, den heeleii avond voor gek te zien spelen. De rol van Betsy, die volgens het programma door mevr. Gusta Poolman zou worden gespeeld, werd door een ander vervuld, maar de ré gisseur had niet eens de beleefdheid genomen het publiek van deze rolver wisseling in kennis te stellen. Maar we hebben gelachen, gelachen, neen maar, ge-la-chen In Amsterdam gaat „Rosa Bemd". Hauptmann's nieuwste stuk, met mevr. Mann—Bouwmeester in de ti telrol in Rotterdam gaat Oscar Wil de's „Salomé". En wij. Haarlemmers, krijgen „Gier- Wally" en „Ultimo" Maar we hebben gelachen, gelachen, neen maar ge-la-chen I FRANS NETSCIIER.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1