De Gemeenteraad van Blosinendaal. Staatspensionecriug. Voor de afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond, en van den Bond van Staatspensioneering, trad Donderdag avond in de goed bezette bovenzaal van het Nut van 't Algemeen als spre ker op de heer N. Prins, pastoor ie Aalsmeer. Door den voorzitter van het Werk liedenverbond, de heer H. van Bre- derode Jr., werd de vergadering ge opend. Spr. heette alle aanwezigen, alsook den spreker hartelijk welkom, terwijl hij tevens nog in korte trek ken het doel van den Bond voor Staatspensioneering uiteen zette. Hierna verkreeg de heer Prins het woord. Wat niet door eigen kracht in staat is, om in stand te blijven, zal, wanneer het niet door het ster kere ondersteund wordt, ten onder gaan, en een langzamen kwijnenden dood sterven, zeide spr. Niet altijd wordt geholpen, of in vele gevallen slechts gedeeltelijk en onvoldoende. Zoo ook met de verzorging van den mensch. die aan den avond zijns le vens is gekomen, en niet meer in staat is om zelf in zijn onderhoud te voorzien. Nu gebeurt het telkens dat ouden van dagen broodsgebrek hebben, en daar toch moet verandering in komen, wat te verkrijgen is door pensionee ring. De Nederlandsche Bond voor Staats pensioneering zet haar streven reeds in het eerste artikel van zijn statuten uiteen, dat ongeveer luidtten eer ste: de Bond verlangt dat er een einde komt aan de treurige toestan den. waardoor velen op den ouden dag genoodzaakt zijn om zich aan armoede prijs te geven, ten tweede dit te verkrijgen door pensioneering van Staatswege, ten derdedat deze pensioneering geen aalmoes zij, maar een recht, dat ieder inwoner toekomt, en ten vierde dat de uitkeeringen aan allen gelijk zijn, zonder verschil van premiebetaling. Achtereenvolgens werden bovenge noemde punten door spr. afzonder lijk behandeld, en verder toegelicht. Hierna gaf spr. een overzicht van den toestand op dit gebied in het buiten land. waar Staatspensioneering in vele landen reeds toegepast is. Van regeeringswege worden reeds pogingen in het werk gesteld, en wel licht is binnenkort iets te verwach ten. althans de laatste troonrede spreekt erover. Ook heeft dr. Kuyper gezegd dat het aan hem niet zou lig gen, of dit ontwerp zou voor de stem bus van 1905 gereed komen. Vervolgens werd door spr. nage gaan welke financieele offers een staatspensioneering zou eischen, ter wijl hij hiervan tevens een overzicht gaf. Als b.v. aan ieder boven den 65-ja- rigen leeftijd een pensioen van ƒ2 per week zou uitgekeerd worden, zou dit een uitgaaf vorderen van ongeveer 32 millioen gulden. Maar daartegen over staat dat het Rijk nu reeds groote sommen uitgeeft voor ondersteunin gen, die dan vervallen zouden. Deze kosten zouden gevonden moeten wor den uit de belastingen, of uit het be snoeien der tegenwoordige uitgaven. Ten slotte wekte spr. alle aanwezi gen op om de beweging te steunen, hetzij door lid worden of anderszins. Spr. besloot zijn rede met den wensch, dat onder de Regeering van Koningin Wilhelmina dit ontwerp ge reed zou komen. Aan het debat werd door eenige per sonen deelgenomen. Mej. M. Fleisch- mann wensclite aan den spr. te vra gen of het plan bestond om bij een mogelijke pensioneering deze ook toe te kennen aan de gevangenen enz., ■v\ aarmede spr. volkomen instemde. Wij moeten de gevangenen niet neer drukken, maar daarentegen hen on dersteunen en helpen. Ook drukte Mej. F. haar teleurstelling uit over de niet aanwezigheid van vrouwen ook voor deze is het een gewichtig vraagstuk, aller belangstelling waar dig. Door den heer J. L. Schram werd de wenscheliikheid geuit om binnenkort een congres te beleggen, dit zou voor zeker veel vruchten afwerpen. Door den heer Prins werd hierop geant woord dat hij dit aan het hoofdbe stuur in overweging zou geven. De voorzitter sloot hierop de ver gadering, na een woord van dank aan den heer Prins gericht te hebben, waarmede de vergadering met ap plaus instemde. Feestconcert. De muziekvereeniging „De Post- harmonie", dir. de heer Joh. M. Schoiiten Jr., geeft Zondagavond a.s. haar 5de feestconcert in de groote zaal van het Brongebouw. Behalve verschillende nummers uit te voeren door ,,De Postharmonie", komen op het programma voor eenige voordrachten en een tweetal tooneel stukjes, getiteld„Manus de Snor der" en „De zwarte Kunst" of„Een avond vol verschrikkingen". Na afloop is er bal onder leiding van den heer W. v. d. Eijnde. Wij vestigen de aandacht op den feestavond, te geven door de afd. Haarlem van den Ned. Behan gers-, Stoffeerders- en Bedlam akers- bond, morgen (Zaterdag) avond in de groote zaal van St. Bavo, met me dewerking van het Behangers-Man nenkoor en Kwartet uit Amsterdam. Hulpzendelin g-genootschap. De twee-en-vijftigste jaarvergade ring van het Hulpzendeling-genoot schap, onder de zinspreuk „De liefde van Christus dringt ons", zal feeste lijk herdacht worden op Maandag 22 Februari des avonds ten 8 ure in de Groote Kerk. Uit do Omstreken Gisteren, Donderdagmiddag te half twee vergaderde de gemeenteraad te Bloemendaal. Afwezig Mr. P. Tide- man. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Aan de orde was een voorstel tot aanvulling der belasting op de reini ging. Voorgesteld werd art. 2 der ver ordening te wijzigen en een nieuwe alinea bij te voegen, houdende dat een recht van f 1.50 voor aansluiting aan het riool zal zijn verschuldigd voor perceelsn die putten hebben en een recht van f 25.— voor perceelen die geen putten hebben. De heer TER HOFFSTEEDE vraagt of het niet beter is, als regel 2 maal 's weeks vuil te laten ophalen, en bij de derde reeds de toestemming van B. en W. voor te schrijven. De VOORZITTER antwoordt, dat de opzichter over de reiniging 3 maal 's weeks als regel mogelijk acht, zoo dat eerst bij de -4e maal vergunning van B. en W. noodig zal zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. Voorgesteld wordt B. en W. te machtigen tot het aangaan eener voorloopige geldleening van f 7000. tegen een rente van hoogstens 4 De heer BIJVOET acht hoogstens 4 wel voldoende. B. en W. nemen dit over. Het voorstel wordt goedgekeurd. De heer Tideman komt ter verga dering. Voorstel van B. en W. om uitbrei ding van de waterleiding op Kweek- duin, hoog en laag Hartenlust en de Kennemer Bouwmaatschappij, tegen vergoèding hunnerzijds van 75 pet. in de kosten. Het voorstel wordt goedgekeurd. In de vorige vergadering hadden B. en W. een voorstel gedaan om van de Eerste Kennemer Bouwmaatschap pij stukjes grond aan te koopen, om daarop huisjes te bouwen voor het gemeentelijk personeel. De Raad wil de daar toen niet aan, de heer Ter Hoffsteede vond niet goed ze alle bij elkaar te laten wonen en bovendien vond men den prijs van f 6 wel wat stijf. De zaak werd dus totnu uitge steld, om te zien of er, ook op andere punten der gemeente niet grond te vinden zou zijn. Het bleek nu van wel, maar alle hout was geen timmer hout. Grond van de weduwe Gehuls, die te ondiep en te laag was, grond van Duinlust, die men voor 4 te duur vond (er werd zelfs bij gezegd, dat Duinlust zelf maar 75 ets. betaald had) grond achter Duinendaal, waar geen rioleering was, kortom het was niet alles goud wat blonk, maar B. en W. hadden toch van hun gading gevonden en stelden nu voor, 12 stuk jes bouwgrond aan te koopen 2 bij 2 terreintjes elk p. m. 125 M.1 a f 6 van de Kennemer-Bouwmaats., 1 bij 2 van den heer C. J. Roozen op Rolland, elk 150 M.1 voor hoogstens f 3, 1 bij 2 ter reinen van Mr. H. Enschedé, in den Aerdenhout. elk 200 M.' ƒ1.50 hoog stens 1 bij 2 terreinen in Kweekduin van de Binnenl. Exploitatie-Maats, van 300 M. en 1 bij 2 terreinen achter Hótel Duinendaal, 300 M. ƒ3 hoog stens. Reeds hebben acht gemeente-beamb ten om een woning gevraagd. De heer Ter Hoffsteede was dank baar, maar niet voldaan. Hij vond nog, dat de politie-beambten op die 4 terreinen van de Kennemer Bouw- Mij. te veel bij elkaar zouden wonen en had liever, in 't belang van de veiligheid, er een paar laten wonen in park Duinlust De Voorzitter was met die oppositie weinig in zijn schik en beklaagde zich erover, dat de heer Ter Hoffsteede nu nóg niet tevreden was. Met dit voor stel werden immers naar diens wensch, de beambten verspreid. De heer Ant. Roozen verklaarde, het met den heer Ter Hoffsteede eens te zijn. „U is het altijd met den heer Ter Hoffsteede eens", zei de Voorzitter. „Wat", zei de heer Roozen, „durft u dat tegen mij zeggen? Maar ik weet het welu is altijd tegen mij, u kant zich altijd tegen mij, in de vorige vergadering ook al." Sommige Raadsleden, opgekikkerd door het standje, gniffelden. De heer Ter Hoffsteede keek onverstoorbaar. De heer Bispinck, niet afgeschrikt, schaarde zich aan de zijde van de beide vorige sprekers. De heer Tide man, van huis uit ministerieel ge zind, verklaarde bescheidenlijk het scheepje van B. en W. in veilige ha ven te willen brengen, maar toen het redmiddel hieruit bleek te bestaan, dat de beslissing over de terreinen van de Kennemer Bouwmaats. zou worden aangehouden, wou zelfs de kapitein van 't schip van deze loodsdiensten niet weten. „Wanneer we uitstellen", zei de bur gemeester, „dan zijn die terreintjes niet meer te krijgen. Ik ben geen com missaris en geen aandeelhouder meer van de Kennemer Bouwmaatschappij, ik heb dus geenerlei voorkeur, maar ik weet, dat al die kleine terreintjes verkocht zijn, behalve deze vier." Mr. Tideman, als loods aan den dijk gezet, verklaarde, dat hij en de Raad geen verstand van politiezaken had den en dat dus, als het hoofd der politie geen bezwaar tegen die samen woning had Misschien zou het nog wel gegaan zijn, wanneer de Voorzitter toen maar niet als zijn mccning was komen ver tellen. „dat de Kennemer Bouwmaat schappij er tusschen zat". De heer Ter Hoffsteede noemde dat een insinuatie die hij zou laten liggen en stelde voorja, wat stelde hij voor? Naar wij meenden te begrijpen om twee van de 4 terreintjes der Kennemer- Bouwmeats., die vroeger aan Bijvoet hadden behoord, uit het voorstel te lichten en het overige aan te koopen. Dat werd goedgekeurd, met zes te gen vijf stemmen. Maar ziet, toen ging men nog eens stemmen en nu wel over de vraag, of van die 4 terreintjes, de 2 zouden worden gekocht, die vroeger van Bij voet of de twee, die vroeger van Kra mer waren geweest. Toen waren er 6 voor de terreinen- Bijvoet en 5 voor de terreinen-Kramer. Begrijpe wie wil. Er was nog een andere duisterheid in 't geval. Pas heeft de Raad aan de Binnenl. Exploi tatie Mij. opgelegd, dat elke woning in Kweekduin een oppervlakte moest hebben van minstens 600 M.' en nu maakt zij een uitzondering voor zichzelf. Aan den aannemer Reeuwijk werd kwijtschelding van 485 boete voor te laat opgeleverd werk verleend, alleen zal hij eenige kosten voor toezicht moeten vergoeden. Naar aanleiding van een adres van den heer Ellens aan de Jan Gijzen- vaart en een vorig verzoek van den heer P. J. Houbolt, om hunne kinde ren op de school te Bloemendaal te laten gaan, werd op voorstel van B. en W. besloten, kinderen uit Velsen, afd. Jan Gïjzenvaart op die school toe te laten, mits zij die daarvan gebruik maken, het elk jaar opnieuw aan den Gemeenteraad komen vragen. Goedgekeurd werd een nieuw te benoemen veldwachter te Vogelen zang, te benoemen op een tractement van ƒ500 voor 1904, met jaarlijksche verhoogingen van 50 tot een maxi mum van ƒ700. De Voorzitter deed mededeeling van zijn plan, om in een volgende verga dering een nieuwe tractementsrege- ling ook voor de andere politiebeamb ten, in te dienen, om hen wat meer aan de gemeente te binden. Het plan is, de agenten te verdeelen in eerste en tweede klasse en het maximum van ƒ600 voor te stellen op 700. Besloten werd, dat op laag Harten- lust, waar de watermeters niet in den grond kunnen worden geborgen, om dat ze dan in 't water staan, de buizen in een ijzeren buis zullen worden ge borgen om beschadiging te voorkomen en de meters in de huizen geplaatst. In verband daarmee zal in de verorde ning het recht van den opzichter van toezicht worden vermeld, dit op voor stel van Mr. Tideman. Wel kwam de heer Ter Hoffsteede er tegen op, dat zoomaar klakkeloos verandering werd gebracht in een ver ordening, maar de Voorzitter zei, dat dit niet anders kan en dat hij niet kon beloven, dat het niet weer gebeuren zal. Een verzoek van den heer Van Wa- veren om af te mogen wijken van de bouwverordening, werd gesteld in handen der Commissie voor de par ken en plantsoenen, evenals een plan van bebouwing, ingezonden door de Binnenl. Exploitatie-Maatschappij. Dit handelde over een terrein, genaamd Noorwegen, naast en achter huisjes, die vroeger door den heer Van Dieren Bijvoet zijn gezet. De Voorzitter zei over dit bouwplan ongezouten zijn meening. Het deed hem denken aan den Duivelshoek te Amsterdam, straatjes van 8 Meter en terreintjes te klein om te bebouwen hoe kwam de Binnenlandsche, die anders alles zoo breed opvatte, daar toe ,,'t Is een van de terreinen", zei de Voorzitter, „die Haarlem zoo graag annexeeren wil. De Raad zal nog te veel respect voor Haarlem hebben, om het dit plan zoo in zijn maag te stop pen, al is die maag ook groot." De gemeente-architect had in zijn rapport aangetoond, dat het overge legde plan in verschillende opzichten in strijd komt met art. 48 van de politieverordening. Naar aanleiding eener ingediende rekening werd besloten, dat voortaan aan den gemeente-architect en den opzichter gezamenlijk 2i procent zal worden uitbetaald van de buisleidin gen, die gelegd worden. Aan den onderwijzer Amelung werd op zijn verzoek, wegens vertrek naar Amsterdam, eervol ontslag verleend, ingaande 1 April e. k. Aan Mej. VogelsJansen werd het tuintje tegenover haar café voor ƒ10 opnieuw verhuurd. De heer Koolhoven drong op gere gelde bewaking van de telephoon aan. Had die plaats gehad, dan zou mis schien de inbraak in Overbeek zijn voorkomen. De Voorz. antwoordde, dat daartoe reeds maatregelen genomen zijn. Op een vraag van den heer Boreel om telefoonverbinding voor Vogelen zang, antwoordde de Voorz., dat B. en W. spoedig over een telefoonver binding zullen overleggen. De vergadering eindigde met de voorlezing van 't jaarverslag der Com missie tot wering van Schoolverzuim. HILLEGOM. Donderdagavond gaf Hillegom's mannenkoor „Crescendo" onder de bekwame leiding van zijn directeur, den heer W. J. v. Tienen, een goed geslaagde uitvoering in de Concert zaal van den heer Sistermans, te Hillegom. Door het koor werden de verschil lende nummers zeer goed ten gehoore gebracht, vooral in het werk „Te Deum Laudamus" voor koor, tenor en baryton-solo, met pianobegeleiding van Joh. J. Verhulst, waren de bas sen goed van toon, de solo's daarin waren in goede handen bij de lieeren F. F. Wedewer, tenorH. Hoogka mer, barytonterwijl de begeleiding was opgedragen aan den heer Joh. M. Schouten, allen te Haarlem. De an dere koorwerken, als„De Martela ren in het Colyseum" van L. Rillé en „Serenade" van Joh. J. Verhulst, vie len zeer in den smaak der talrijke aanwezigen. Verder zong de heer H. Hoogkamer nog een paar solo's en de heer F. F. Wedewer „Ave Maria" en aria uit „Martha" zeer verdienstelijk, waarbij hij werd begeleid door den heer H. Berghuis. Na de pauze kreeg de welbekende komiek A. M. Vrugt, mede uit Haar lem, het woord, welke heer zeker wel in staat zal geweest zijn de leden en geintroduceerden tot iaat in den nacht, onder afwisseling van een dansje gezellig bij elkander te hou den. Binnenland OVERVEEN. Zaterdagnamiddag 4 uur kunnen alle kinderen van de verschillende scholen alhier en te Bloemendaal gra tis de voorstelling bijwonen van den freer Boltini. De gelden hiervoor be- noodigd zijn door de ingezetenen aan den heer Boltini verstrekt. Staten-Generaal Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de heden onderzochte wetsontwerpen: wijziging en aanvulling lager onder wijs en burgerlijke pensioenwetpen- sionneering van weduwen cn wéezen van onderwijzers en regeling van de pensioenen van onderwijzend perso neelinkoop en amortisatie van Na tionale Schuld in verband met de pen- sionneering van onderwijzend perso neel verhooging van het bedrag der pensioenen ten laste van het wedu wen- en weezenfondsnadere regeling der pensioenen van de mindere ge ëmployeerden enz. op daggeld werk zaam bij de inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht dc heeren No- lens, De Waal Malefijt, Bijleveld, Va.n der Vlugt en De Vries. De uitsluiting in het diamantvak. De uitsluiting, waartoe verschillen de Amsterdamsche juweliers gisteren overgingen, kwam zeer onverwachts, niet slecht^ Voor de diamantbewer kers maar, naar we vermoeden, ook voor de Juweliers-vereeniging, want, naar we hoorden verluiden, heeft het geenszins in hare bedoeling gelegen, reeds gisteren daartoe over te gaan, en zeker niet om haar partieel te doen blijven. Gold het hier een oor logsverklaring, dan was in de eerste plaats het bestuur van den A. N. D. B. er mede in kennis gesteld. Het tele gram dat de A. J. V. van morgen aan hare leden verzond, behelsde dan ook niets anders dan het verzoek, om voorloopig geen ruwe grondstof meer ter bewerking uit te geven. Dat be wijst dus dat de algemeene krijg wel in de lucht zit en spoedig zal uit breken. Gisterenavond vergaderde de Ver- eeniging van eigenaren van diamant slijperijen op een der bovenzalen van Krasnupolsky, ter bespreking van eenc eventueele sluiting der fabrieken. Haast alle leden waren opgekomen en met algemeene stemmen werd de vol gende motie aangenomen „De vergadering gelezen de mo tie, door de A. J. V. aangenomen, met algemeene stemmen, op haar jongstgehouden vergaderinggelezen het toelichtend schrijven door het be stuur dier vereeniging gezonden aan den A. N. D. B. overwegende dat door haar bestuur reeds in het verslag van de Kamer van Koophandel over het jaar 1902 gewezen wordt op het gevaar van gebrek aan arbeidskrach ten in de diamantindustrie overwe gende dat in datzelfde verslag de noodzakelijkheid werd uitgesproken dat den zonen van werkgevers niet langer belet wordt de zoo hoognoo- dige practische kennis voor hun later, bedrijf op te doenverklaart zich so lidair met de A. J. V. en besluit dat mocht naar aanleiding der leer- lingquaestie een uitsluiting door de A. J. V. worden uitgesproken de fabrieken harer leden zullen geslo ten worden en blijven tot nader te bepalen datum." Dit besluit zal in verband met de ruime opkomst der leden bin dend zijn voor alle leden der vereeni ging. Te verwachten is dat nu de A. J. V. weldra eene algeheele uitslui ting der werklieden zal proclameeren, tenzij zich vóór Maandag 15 dezer, den fatalen termijn, een nieuw feit mocht voordoen, of een der partijen de onderhandelingen heropent, wat intusschen niet te verwachten is. Internationaal socialistisch congres Het Volk deelt het volgende mede Het Internationaal Socialistisch Bureau, dat Zaterdag en Zondag te Brussel vergaderde, hield zich weer, behalve met zijn organisatorisch werk dat zijn eigenlijke taak is, bezig met verschillende internationale kwesties, en daarbij van de moeilijkste soort, o.a. die van den Balkan. Adler en Van Kol waarschuwden tegen deze bemoei ingen, die de taak van het bureau niet zijn. Het bureau heeft tot taak den organisatorischen band te vor men tusschen de partijen der verschil lende landen. Resoluties aannemen in internatio nale kwesties is zijn werk niet en het is duidelijk dat deze resoluties zoo goed als geen invloed hebben op de daden der partijen in de verschillen de landen. Het loont niet eens de moeite ze geheel in de pers op te ne men, wijl ze geen praktische waarde hebben. De kwestie met die Balkan- en an dere Slavische volkeren doet zich ook in een practischen vorm voor. De Lithauische socialisten verlangen zich als een aparte natie op het congres te Amsterdam te laten vertegenwoor digen, zoo ook de Italiaansche socia listen uit N.-Amerika en de Armeen- sche sociaal-democraten. Het congres te Amsterdam zal deze kwestie wel eens definitief dienen te regelen. Tot nu toe werden b.v. de Bohcemsche, Poolsche en Oostenrijk- sche sociaal-democraten allemaal apart op de internationale congres sen vertegenwoordigd, terwijl dit toch geen van allen politiek georganiseer de nationaliteiten zijn. Een resolutie tegen de woelingen van het czarisme in Duitschland, Zwitserland enz. zich openbarende door de Russische onderdanen in die landen door een zwerm geheime po litie te laten omringen en waarin een hulde werd gebracht aan den tegen stand dien dit drijven vindt bij de Duitschc en Italiaansche socialisten, werd met algemeene stemmen aange nomen. De agenda van het internationale congres te Amsterdam werd als volgt vastgesteld 1. Internationale regelen der socia listische politiek 2. Koloniale politiek 3. Landverhuizing 4. Algemeene werkstaking; 5. Sociale politiek en arbeidersver zekering achturendag. 6. Trusts en werkloosheid 7. Diversen. Het congres nam ten slotte nog een resolutie aan, waarbij besloten werd tot een dusdanige beïnvloeding van de politieke opinie in zake den oor log tusschen Rusland en Japan, dat de kans verhoogd wordt den oorlog tot die twee naties te beperken. Ten slotte sprak het bureau toch een wensch uit ten bate der onafhan kelijkheid van de Balkan-volkeren. Een Huldeblijk. Z. K. H. Prins Hendrik ontving gis- tornamiddag in het Paleis de commis sie van industriëelen uit verschillen de provinciën ter aanbieding van het huldeblijk van een aantal vertegen woordigers van nijverheid, handel, scheepvaart, land- en tuinbouw en zeevisscherij. De voorzitter der commissie, de heer D. \V .Storck, uit Hengelo, bood het aan met eene korte aanspraak. Het huldeblijk bestaat uit 160 aqua rellen, elk voorstellende een onder neming van handel, nijverheid, enz., waarbij elke deelnemer eene beschrij ving der'onderneming voegde, terwijl jhr. mr. Smissaert als inleiding een overzicht schreef der verschillende bronnen van volkswelvaart. Het album is gelegd ineen kunstig bewerkt kastje. Do oorlogen de diamantbewerkers. In bet pas verschenen nummer van het orgaan van den Diamantbewer- kersbond wordt de vraag besproken of de oorlog tusschen Rusland en Ja pan ook nadeelen kan hebben voor de industrie, respectievelijk ook nadeelig kan zijn voor de kansen der werklie den in een conflict met de A. J. V. Het is niet mogelijk, zegt het blad, daarop een beslissend antwoord te geven. In elk geval zal die oorlog ons bezwaarlijk voordeelig kunnen "zijn. Doch wij gelooven, dat de handel in geslepen goed altijd meer te lijden heeft van oorlogsgeruchten en al wat aan het uitbreken van den oorlog voorafgaat, dan van den oorlog zelf. In dit geval moet nog worden reke ning gehouden met het feit, dat Japan als afnemer van diamant niet mee telt. Rusland is voor onze markt mee van belang, doch niet overwegend. Wij gelooven dan ook niet, dat wij veel door dien strijd te lijden zullen hebben, tenzij zich complicaties voor doen, die op het oogenblik niet zijn te voorzien. Javaanscb bijgeloof. Uit Solo werd o. m. aan de „li motief" geschreven Sedert eenige dagen zijn de JavUn[] tjes hier erg ongerust omdat der zicli wijd en zijd verspreidde, dg PI heilige waringinboomen van P$eri( Gedé zoo raar deden. Volgens dde c gende zijn deze boomen ruim Chic eeuwen geleden door den eersten wost van Mataram geplant en bezitteflat de kracht, of de macht, om eenfho, geval onder de Solosche of Djokjaj Fe vorstenfamüie eenige dagen vofron aan te kondigen door het afweBen van een ouden tak. Sedert eenigPcba gen nu, zag men deze heilige boc|®m 's middags tussehen 5 en 6 uur P10^. uitbraken, zonder dat iemand P®1 gissen waar die rook vandaan kifa Duizenden Javanen trokken dan SP tegen het middaguur naar PasaiP tb dé, om getuigen van dat_wonderl£eze lijk verschijnsel te zijnen iederbej-e den rook statig uit de boomen kef en hoog de lucht ingaan. De ram" van Zaterdag beschreef datllul aardig als volgt: „sedert'een daj L( vier schijnen de boomen boos teL^ en geregeld alle avonden tusschen_an en zes uur braken zij rook uit, iefeor| twee minuten een wolk, puf, p, puftwee minuten pauze... jyan puf, puf, en zoo een half uur l%0ni Na het lezen van dat,,Matar^rdi entrefilet konden we ons niet lajort bedwingen en gingen naar Pjflaa Gedé. Daar aangekomen zagen wwan puf, puf, puffen in vollen gang, A< vonden den rook wel wat vreememae den amat dalem of vorstelijken Ivuu telbewaarder komende om diensuiet nie in te winnen, maakten we itorj tot ons genoegen kennis met een iden schen regent, die speciaal door fa keizer van Solo was uitgezondeaden het ware van de zaak te weten tjono men. Deze regent observeerde dep0'1' stijgenden rook met een scherpe^aP ker en kwam tot de conclusie, da£e™ geen rook kon zijn. Met veel kraf" inspanning gelukte het hem inl katoenen zakje wat rook(?) te r; onvangen en het raadsel was opgaf': Wat men dagen lang voor rookr' aangezien, waren ontelbaar vele] croscopisch kleine beestjes, die den boom opstegen om zich in i luchtruim te verdeelen. De regentl hijzonder in zijn schik het raa| dat ook bij het Solosche hof ongei heid had verwekt, te hebben opd en in triomf ging hij heden met! paar van die gevangen beestjes Solo terug. De geschokte gemoed}^, Verongelukt. Bij Ehrwald, in Beieren, zijn twee studenten van de polytechnische school te Munchen bij een bergtocht in een afgrond van 400 M. gevallen. Men vond later hun lijken. Goede vangst. Bij het uitdiepen der Molendijks kreek te Stad aan 't Haringvliet wordt door de arbeiders, die daaraan wer ken, zooveel aal gevangen, dat zij ze voor matigen prijs aan een visscher verkoopen. Dinsdagavond waren twee man noo dig om de gevangen aal te dragen. Een oude schoen, welke uit de mod der op den kant werd geworpen, bleek niet minder dan negentien jonge alen te bevatten. Ongeluk. Men meldt uit Utrecht In de Utrechtsche Schroefbouten en Moerenfabriekf voorheen Van Heu- keiom en Verwey, is Donderdagmor gen omstreeks half tien een ernstig') ongeluk voorgevallen. Twee werklie den waren bezig werkzaamheden te verrichten aan een stilstaande drijfas. Een dezer mannen werd door een daarnaast liggende, in werking zijn de, drijfas bij de kleeren gegrepen, waardoor deze werkman rondgeslin gerd werd en zijn kameraad van de stelling wierp. Beiden werden ernstig verwond. De verwonden, die ongehuwd zijn, zijn naar het ziekenhuis overge bracht. tetteren en Knust Nieuwe Ned. Opera. Door de directie der Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Too neel is met het bestuur der Nieuwe Nederlandsche Opera een overeen komst aangegaan, waarbij laatstge noemde Opera een reeks voorstellin gen zal geven in den Stadsschouw burg. Vermoedelijk beduidt dit, dat de Nederl. Opera, de andere namelijk, die tot nog toe den Stadsschouwburg bespeelde, verdwijnt. Rechtszaken Mishandeling met do odelij ken afloop. Het gerechtshof te 's-Gravenhage - uitspraak doende in de zaak van den varensgezel uit Noordwijk, beklaagd van mishandeling met doodelijken af loop, gepleegd op een persoon, die bekl.'s vader zou hebben uitgeschol den heeft het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij bekl. te dier zake tot 1 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, bevestigd, evenwel met dien verstande, dat de voorloopig onder gane hechtenis voor den tijd van twee maanden in mindering zal worden ge bracht. Het hof vond geen termen om een, onderzoek te gelasten naar de toere keningsvatbaarheid van bekl„ waar toe door den verdediger het verzoek was gedaan. De omstandigheid daarvoor aange voerd, nl. dat aan bekl. op zee een ongeluk was overkomen, achtte het hof niet van voldoenden aard, om be doeld onderzoek te wettigen. Koloniën. dell doo itot Din f F tele [der zullen dus nu wel spoedig tót bedï heid komen. Sport en Wedstrijd» Actief. Door den Algemeen Ned. WiJ dersbond is een waarschuwing^ geplaatst in liet Bloemendaal Park bij de villa Kijkduin. Gemengd Nieuws De Brand te Baltimore. De vertegenwoordigers der assu tic-maatschappijen meldt „Frankf. Zig." hebben de doori te dekken schade vastgesteld oj millioen dollars. De stedelijke overheid heeft klaard, dat hulp van buiten af noodig is. Met de opruiming der puinmas waarmede maanden gemoeid zii zijn, is men reeds begonnen, ho< op verschillende punten de ruïne brandende is. sch wa pai dei >|het Yliegen en typlms. Ficke heeft onderzocht of vlij zij die met een „reinkultuur" van typ} ge' bacillen gevoed worden, in staat vu andere voorwerpen te besmetten' hoe lang. Hij ving vliegen zondj do letten op soort of geslacht, en pl ge ste ze in een gesloten flesch wa na vloeipapier en suiker begoten mdo ccm. vaneen typhusbouillon. Na ren deed hij ze in een gesterilia m< de flesch en onderzocht enkele ejpl; plaren om de 2 of 3 dagen. Na 5 dj vond hij nog typhusbacillen aai ve vleugels en aan de pootenna 9 dij Ja in den darm en na 23 dagen kon: Ri nog uit het vuil waarmede zij no werpen verontreinigd hadden, opl gelatineplaat typhusbacillen kwei' De vraag of onder gewone om: digheden de vliegen werkelijk ty overbrengen is echter door deze p ven niet beantwoord. Kl (Hyg. Rundschj °pj lïj'f Een rooverbende. Zes als heer gekleede personen den Dingsdagavond plaats genoi in den trein, die om 7.23 uit Brij'u vertrekt naar Parijs. Toen de 1 in vollen gang was, trokken zij zijn zessen, gewapend met revolt naar den postwagen. Df» beambte den dienst kreeg een prop in mond. Toen|werden alle aangeteel de brieven genomen en met dien sprongen zij uit den trein. Den volgenden morgen werd er zwaar gekwetste man op de spoor» *r gevonden. Die wilde echter vertellen. do Ti Een gemeen bedrijf. De politie te Hamburg heeft gevaarlijken handelaar in meij zekeren Schwarzel, gepakt. Hij geerde in een hotel in gezelschap een knap meisje, dat hij voor Zuster uitgaf en dat hij steeds sloot, als hij uitging. Het arme riep op zekeren dag luid om hl sloeg de deur stuk en liep de stj op, om den eersten den besten in den arm te nemen. Drie l... meisjes zouden dezer dagen aan men en door Schw&rzeï naar Ara tinië gezonden worden. De man kg eiken dag telegrammen en brie uit Hongarije, Zwitserland, Sen Argentinië, enz. Toen hij in hechtenis genon werd, verweerde hij zich zeer hefl Dank zij de in beslag genomen 1 f lieren, hoopt de politie ook de anq eden van de bende in handen te len krijgen. De overheid heeft den vader het meisje, een hoogst gezien n telegrafisch gewaarschuwd, dat zijn" dochter kan komen afhalen.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2