NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. I iub 21e Jaargang. No. 6329 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 18 FEBRUARI 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER 2-RGË MAANDENs Voor Haarlem c 1.2C Voor de dorpen ün des omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) o B 1.3G Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers w 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad., voor Haarlem 0.37>f B B de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lemens Coster Directeur J C, PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31*>is Faubourg Montmartre. Kerist© Biad, Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Daglad van 4 18 Februari bevat o. a. Buiteulandsch Overzicht, Oor- »gs-telegrauimen, Binnenl. Ge- fCengd- en Stadsnieuws, Raad van lillegom en Ingezonden Stukken. ,f taitenlandsch Overzicht DE OORLOG. Hoe voorzichtig men moet zijn met ït geloof slaan aan berichten uit ze- sre bronnen, blijkt ook beden weer. We dischten gisteren een roerend rhaal op van Japanscbe vluchte- tgen, waaronder vrouwen, die te ort Ait bur gevangen gehouden wor- >n. Op 'teerste gezicht lijkt dat een moodige bardheid van de Russen, aar nu blijkt, dat men in marine ringen van meening is,dat deze maat- een militaire noodzakelijkheid daar deze menscben den Japan- *5rs anders inlichtingen kunnen en iker ook zullen geven betreffende de srsterkingen van de plaats. "Waar de tpanners met uiterste geheimzinnig- eid te werk gaan. kunnen ze den ussen niet kwalijk nemen, dat ook j trachten hun militaire geheimen bewaren. >nj Bovenbedoeld gekleurd bericht I wam uit Nioetsjwang. dat zich in 19 eze richting een beruchten naam be rin t te maken, tenminste het volgen- dee lijkt al evenzeer gekleurd. Er wordt gemeld te Nioetsjwang, dat e wijziging, in het bevelhebberschap an de Russische troepen en vloot aan gang is. Generaal Berpaitski roert het bevel over de Ja'loé-divisie, een aanval verwacht. pit Er worden dagelijks gruwelen be in huizen van vreemdelingen elders, zoowel door de gevormde 1. olitie en door de politie, die al drie IJSjaar Nioetsjwang bestuurt, als door j e binnenkomende troepen. De burger lijke ambtenaren hebben niets in te irengen. Men vreest voor een schrik- ewind, als de mogendheden niettus- (J chenbeide komen. Er worden mijnen samengesteld en 6 len maakt toebereidselen om ze hier n den mond der rivier neer te leg- ;en. De vestingwerken zijn bezet en lewapend met een veldbatterij en ge schut van de kanonneerboot Sivoetsj. De Russen versterken Nioetsjwang. J Volgens uit het Oosten ontvangen erieht, moet.de. stadhouder Alexejef aar Charbin, het punt van samen- omst van de spoorlijnen naar Port rthur. Wladlwostok en Moskou, zijn jrtrokken. Overigens bepalen de berichten van •andaag zich tot min of meer geloof waardige geruchten. We laten ze hier volgen. De Japanscbe kruisers „Nisjin" en 'Kasoega" (die in Europa zijn aan gekocht), zijn te Jokosoeka (oorlogs- laven bij Yokohama) aangekomen. Volgens een telegram uit Tokio ver ellen menscben, die uit Wladiwostok ijn gevlucht, dat de stad niet toege- ust is om een aanval te weerstaan, ïr zijn geen onderzeesche mijnen uit- elegd en tien torpedobooten zitten in iet ijs vast. Voorts heet het, dat, de lussen voortgaan ten N. van de Ja- oe troepen samen te trekken, ver nachtende dat de hoofdaanval van de apanners daar zal wezen bij een po- ing orn de gemeenschap tusschen "•ort-Arthur en Wladiwostok te ver- ireken. HÜ Het Telegrafisch Agentschap ver- ■^neemt uit Port-ArthurDe toestand hier onveranderd. Het bericht,dat de Japanners te Tsjing-wan-tao geland zijn, is volkomen onwaar. De zee is bij Jinkou en langs de kust' tusschen Takoesjan en de Jaloe met ijs bedekt. De landing is dus over een breedte van 20 werst nauwelijks mogelijk. Een verkenning van kolonel Pavlof heeft uitgebracht, dat er aan de Jaloe van Tatoenglcou tot Galvessi geen Ja panners staan. Volgens geruchten heerscht er in Gensan groote bedrij vigheid in het koopen van levensmid delen en vee onder de bevolking. De Choenclioezen zijn zichtbaar onrustig. De Chineezen staken het werk aan den spoorweg en weigeren levensmiddelen en vee te verkoopen. Joean-sji-kai heeft aan den Fran- schen generaal, als oudste der Euro- peesche bevelhebbers, ambtshalve me degedeeld, dat het plan is de keizer lijke troepen, die bestemd zijn om naar de districten Kintsjou en Kao- pantsoe te gaan en de grens aan de Liao-rivier te bewaken, uit Paotingfoe en niet uit Sjanhaikwan te laten ko men. In het eigenlijke China zal het de oorlogvoerende partijen niet geoor loofd zijn te vechten. Vluchtende oor logvoerenden zullen ontwapend wor den. Men gelooft, dat ook uit Peking troepen over land naar de grenszui len trekken. Rusland vertrouwt blijkbaar ENGELAND niet te best. Generaal Ivanof, gouverneur-gene raal en bevelhebber van de troepen in Toerkestan, is met het hoofd van zijn staf naar Tasjkend teruggekeerd. In hooge militaire kringen verzekert men, dat Ivanof last heeft gekregen, maatregelen te nemen om zich klaar te maken voor militair optreden aan den kant van Indië, voor het geval Engeland openlijk tegenover Rusland een vijandige houding aanneemt of in Perzië of Tibet iets mocht ondernemen dat voor Ruslands belangen schade lijk is. De socialisten in FRANKRIJK hebben zich óók met den oorlog be zig gehouden. Jaures heeft te St. Etienne op 't socia listencongres een lang stuk over den oorlog tusschen Rusland en Japan en het bondgenootschap tusschen Frank rijk en Rusland voorgelezen. Daarin zeide hij Wanneer de omstandighe den het noodig maken, zal de socia listische partij de zaak in de Kamer ter sprake brengen. Wij willen vrede; wij verklaren den oorlog aan den oor log. Wij zullen ons inspannen voor t werk van den vrede en maatschappe lijke gerechtigheid. Japan's voorbereiding. In een telegram van een Ameri- kaansch correspondent uit Tokio wor den bizonderheden medegedeeld over de wijze waarop Japan zijn leger en vloot op den oorlog heeft voorbereid. De Japansche inlichtingendienst wordt daarin de beste ter wereld genoemd. De oorlogskaarten die aan de offi cieren voor de krijgsverrichtingen op Korea in Mantsjoerije, Oost-Siberië en noordelijk China zijn verstrekt, zijn op zulk een groote schaal geteekend dat groepjes hoornen, alleen staande stulpen en de kleinste watertjes er op zijn aangegeven. De Japanners zul len dus oorlog voeren in een land dat zij beter kennen dan de Russen. Gedurende eenige jaren moeten er 10.000 Japanners in Mantsjoerije, en 30,000 op Korea zijn geweest. Vele ge wezen militairen, vermomd als Chi neezen met valsche staarten, zouden werkzaam zijn geweest als officieren van den inlichtingendienst. De Russen kunnen daarentegen niet doorgaan voor Chineezen en heb ben het daarom dikwijls moeten doen met inlichtingen van inboorlingen. Berichten uit Tokio stellen het totaal van Russische soldaten die beschik baar zijn voor de krijgsverrichtingen op 200.000 en verzekeren dat ongeveer een even groot getal Japanners ge reed staat om te velde te trekken. Maanden lang is de Japansche vlolot dag in, dag uit aan het ma noeuvreeren geweest met de torpedo- flotielje en andere vaartuigen. Elk zee-officier weet niet alleen wat er in zijn eigen schip zit, maar ook in andere schepen die nacht en dag met de landmacht hebben samengewerkt. Dit verklaart de buitengewone ze kerheid en doortastendheid van de Japansche vloot bij haren eersten aanval. Als een voorbeeld van de geheim houding waarmede de Japanners hun bewegingen omringen, vermeldt de Amerikaansche correspondent dat de gezagvoerder van een groot transport schip op een avond aan den wal werd ontboden. Toen hij terug kwam aan boord, vond hij sjm schip vol Japan sche soldaten en voorraden. Alles was in orde, en voor den ochtend was het schip vertrokken, zonder dat iomand wist waarheen. rug. Het admiraalschip kreeg zware averij, en volgens ooggetuigen werden vijf van deze Japansche oorlogssche pen ernstig beschadigd. Schepen in de haven gemeerd verklaren dat zij twee Japansche oorlogstoomers heb ben zien zinken in volle zee." In tegenspraak met dit officieele telegram van den vijand, is wat de correspondent van de Daily Mail schrijft uit Yokohama, n.m.l. dat de Japansche schepen, in den slag bij Port Arthur beschadigd, te. Saseho binnengeloopen zijn. Binnen korten tijd kunnen zij weer in dienst geno men worden. Nieuwe Scliepen. Het Russische Handelstelegraafbu reau meldt d.d. 15 dezer uit Peters burg dat het Russische smaldeel den 18den dezer van Dzjiboeti naar Oost- Azië vertrekt. Het Russische smaldeel waarvan in dit bericht sprake is, bestaat uit het slagschip Osljabja (12.674 ton), de 2e Idas kruiser Dmitri Donskoj en zeven torpedo-vaartuigen. Den 13den Fe bruari is althans dit eskader gerap porteerd bij het eiland Perim in de straat van Bab-el-Mandeb. Het heette dat de kruiser Aurora er ook bij was, maar uit een bericht van Alexejef weten wij dat die op den 9den dezer, terwijl het gevecht te Port Arthur nog aan den gang was, daar is aan gekomen. De Aurora was dan ook, kort voor de Japansche kruisers Nis jin en Kasoega, naar Oost-Azië ver trokken. Stadsnieuws. TIENURIGE ARBEIDSDAG, Re Japansche Terliezen hij Port Arthur. Steeds wordt aan de bladen bericht uit Engelsche bron voornamelijk, dat de Japanners bij Port Arthur zware verliezen leden, evenals de Russen, al schrijft admiraal Togo in zijn officieel rapport, dat een paar Ja pansche schepen slechts licht bescha digd werden. Thans is te Petersburg ontvangen een regeeringstelegram, waarin ge zegd wordt„Het Japansche eskader dat geen weerstand kon bieden aan het juist gerichte vuur van onze sche pen en forten, trok zich 6poedig te LEERPLICHT. Aan het verslag over het afgeloopen jaar van de Commissie C. tot wering van schoolverzuim ontleenen wij het volgende. In de plaats van Mr. H. Ph. de Kanter, die als lid en voorzitter be dankte, werd tot voorzitter gekozen de heer C. de Vries Hzn. en tot lid de heer W. J. Oosterhoff door den Raad benoemd. De Commissie hield 17 gewone en 5 buitengewone vergaderingen, zij ont ving 08 kennisgevingen van betrekke lijk schoolverzuim en riep 53 aanspra kelijke personen op. Van deze ver schenen er 26 na de eerste oproeping, 10 na de tweede, 15 kregen een schrif telijke waarschuwing, var 2 werd de oproeping ingetrokken wegens vol brachten leertijd van het kind, van 1 wegens verhuizing naar elders. Deze 56 gevallen betroffen 41 jongens en 15 meisjes, verdeeld over de navol gende scholen Kóstelooze school C 11 Tweede Tusschenschool 7 Derde 5 Vijfde 5 Eerste Burgerschool 1 School v. h. Geref. Weeshuis 1 Eerste Doopsgez. School1 R. K. school Gortesteeg24 Overveen 1 In de opleidingsscholen voor jon gens en meisjes, de Rijksleerschool en de R. K. sciiool op de Ged. Oude Gracht kwamen geen gevallen van verzuim voor. De voornaamste redenen van het verzuim waren onwil der kinderen, gepaard met gebrekkig toezicht der moeders, hulp in 't gezin, onverschil ligheid der ouders en zonder verlof van het hoofd uitgaan. In slechts één geval was gebrek aan schoeisel de reden. De Commissie stelde voor, in één geval, om de gepleegde overtreding te royeeren, wegens zware zorgen in het betrokken gezin. Aan dit verzoek werd door den schoolopziener vol daan. Niet oordeelkundige plaatsing van leerlingen op een school lokte soms verzuimen uit. Plaatste men zooveel mogelijk kinderen uit één gezin op dezelfde school, dan kunnen de oudere op de jongere passen. Treffende gevallen van verzuim we gens armoede kwamen, behoudens het genoemde geval, niet voor. Menigvul- diger kreeg de Commissie de overtui ging, dat in groote gezinnen de hulp van oudere kinderen zeer gewenscht was. Er kwamen 5 gevallen voor van ab soluut schoolverzuim, waarvan niet minder dan 3 berustten op abuizen. Een geval betrof een 28-jarige jonge dame Natuurlijk viel zij niet meer onder de Wet op den Leerplicht. Bouwverordening. Binnenkort zullen B. en W. in ge volge eene bepaling der Woningwet, een bouwverordening van zeer lijvigen omvang indienen ter aanvulling van de Algem. Politie-verordening. Verschillende arbeiderscorporatiën hebben van de quaestie of met de aan neming van het amendement-Van de Kamp het beginsel door den Raad al dan niet was aangenomen, het advies gevraagd van een rechtsgeleerde en van een taalkundige en wel van nie mand minder, dan Mr. J. C. de Vries en Dr. R. A. Kollewijn. Wij laten de antwoorden van deze heeren hier volgen Den Heere G. P. Hetem, Grebberstraat 46. Haarlem. Ter beantwoording der door U ge stelde vragen diene het volgende Het door het lid van den Gemeente raad gedane voorstel strekte om B. en W. uit te noodigen om voor het eindigen enz. „aan den Raad nadere voorstellen te doen betreffende de vaststelling, enz." Dit besluit werd aangenomen. Ik kan daaruit niet anders lezen dan dat het onderwerp werd aange geven. waaromtrent voorstellen ge wenscht worden, maar dat in liet midden gelaten wordt welke strekking die voorstellen zullen hebbenhad men willen voorstellen, om reeds toen te beslissen in welken zin de voor stellen moesten luiden, dan had ge noemd raadslid moeten spreken van ..voorstellen tot vaststellen van, enz.". Ik voeg er bij, dat de gegeven toe lichting niet duidelijk doet blijken, dat de voorsteller reeds toen een be slissing van den Raad omtrent die vaststelling wilde uitlokken, terwijl de opdracht aan B. en W„ om om trent een kwestieus punt een voorstel in bepaalden zin te doen, zoo buiten gewoon zou zijn, dat de bedoeling, om dit te doen, niet bij. den Raad mag verondersteld worden, en m. i. B. en W. volkomen bevoegd zouden zijn om aan een dergelijke opdracht niet te voldoen. Verder belet het genomen besluit den Raad niet om, indien er een voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de bedoelde bepalingen in de bestekken kwam. dit voorstel te beoordeelen, en dit gewenscht oor- deelende te ve.rwerpenook is de Raad bevoegd het gedaan verzoek bij een opvolgend besluit in te trekken, en is hij niet minder bevoegd om, eenmaal een besluit in een of ande ren zin genomen hebbende, dit be sluit bij "later besluit te wijzigen of in te trekken. Met achting, Uw dw. dien. (w. g.) Mr. J. C. DE VRIES. Afschrift. Amsterdam, 13 Februari 1904. L. S. Hierbij voldoe ik aan het tot mij gericht 'verzoek om mijn mening te zeggen over de betekenis van het volgende besluit, voornamelik met het oog op de woorden uit te noo digen en vaststelling. „De Raad enz. „Besluit IÏ. Burgemeéster en Wethouders uit te noodigen, om vóór het eindi gen van den termijn (enz.) aan den Raad nadere voorstellen te doen be treffende de vaststelling in de be stekken voor gemeentewerken van den tien-urigen arbeidsdag en van een minimum-loon van 25 cents per uur voor eenen volslagen ambachts man en van 20 cents per uur voor Zooals men ziet, is het juridische advies voor hen, die meenen, dat het beginsel van den 10-urigen arbeidsdag door den Raad reeds aangenomen is, gunstiger dan het taalkundige. Met allen eerbied voor dit laatste, meenen wij voor ons toch meer gewicht aan het eerste te moeten hechten, omdat van Raadsleden niet zóó diepgaande taalkennis kan worden gevorderd, dat hunne voorstellen voor een taalkun dige als Dr. Kollewijn onaanvecht baar zouden zijn. Intusschen is er naast deze twee nog een derde advies ingeroepen en wel een bouwkundig. Het spreekt wel van zelf, dat wanneer men aanneemt, dat in tien uren voortaan evenveel werk zal gedaan worden als vroeger in elf, geen vermeerdering van bouwkosten zal ontstaan. Dit blijkt uit de navolgende becij fering Een werkmap 11 uur 23 cts. isf2.53 Een opperman 11 uur 18 cts. isf1.98 f4.51 Wordt de werkman betaald met 25 cts. per uur en de opperman met bij een werktijd van 10 uur, dan ont vangt de eerste per dag f2.50 en de tweede f2, samen f4.50, derhalve nog een cent minder, dan bij de eerstge noemde voorwaarden. Onder de warme voorstanders van den 10-urigen arbeidsdag zijn er, die voorspellen, dat in die 10 uren inder daad het werk zal worden verricht, dat vroeger in elf uur geschiedde. Anderen meenen van niet en betoogen, dat het ook noodig, noch wensche- lijk is. Wij herinneren ons, dat indertijd Dr. Tjeenk Willink in den Raad mee deelde, hoe hij op een drukkerij, die onder zijn toezicht stond, den werk tijd met een uur verminderd had en geconstateerd, dat de hoeveelheid ge leverd werk daarbij niet was afge- 'nomen. eenen opperman. Het is duidelik. dat uit het woord vaststelling, in dit verband, niet kan worden afgeleid, dat er in de bestekken bepalingen omtrent een tien-urigen arbeidsdag en omtrent een uurloon van 25 en 20 cents vastge steld ZULLEN worden. De Raad besloot alleen B. en W. uit te nodigen, voorstellen te doen, waarin bedoelde bepalingen voorkomen. Verschil van mening kan, dunkt mij, alleen bestaan over de betekenis, die men heeft te hechten aan het woord uitnodigen. Nu is het waar, dat een chef zijn ondergeschikten meermalen „uitno digt" iets te doen, waar hij zou kun nen „gelasten", en in zulk een geval komt „uitnodigen" vrijwel met „op dragen" overeen. Maar waar de verhouding van meerdere tot mindere niet bestaat, heeft de „uitgenodigde" altijd de vrij heid op het tot hem gerichte verzoek niet in te gaan. Wanneer de Raad dus besluit B. en W. uit te nodigen een bepaald voorstel te doen, betekent dat m. i„ dat de Raad aan B. en W. verzocht in overweging te nemen, of zij het bedoelde voorstel willen indienen. En dan kan natuurlik 't antwoord van B. en W. evengoed ontkennend als bevestigend lulden. (Get.) Dr. R. A. KOLLEWIJN. Laags een omweg. Bij een veehouder in Haarlem doet zich een geval van besmettelijke ziek te voor. Burgemeester en Wethouders, als altijd vlug bij de hand, waarschuwen de burgerij voor de nu "gevaarlijk ge worden melk van den veehouder en posteeren tot overmaat van zekerheid een agent van politie voor zijn deur. Uit het besmette huis worden, zoo vertelt onze zegsman, een paar kan nen met... water op een wagen ge plaatst en weggereden, een grapje, waarmee men zich misschien ver maakt heeft, maar dat overigens geen schadelijke gevolgen kon hebben, noch voor de consumenten, die im mers geen water koopen, noch voor de politie, want de agent, die op post stond, kon natuurlijk den wagen niet volgen en liep er dus ook niet in. Den volgenden dag evenwel laadde men melk op een met een paard he spannen kar, maar nu was er ook een rechercheur op een fiets in de buurt, die den wagen achterna reed, om te zien waar de melk bleef. Hij reed mee tot een van de omlig gende gemeénten, waar de melk werd afgeleverd aan iemand, die dagelijks in Haarlem melk komt verkoopen. Hoogstwaarschijnlijk komt dus langs dezen omweg de melk uit het besmette huis toch weer in Haarlem en in de magen der consumenten. Met den besten wil van de 'wereld kunnen B. en W. van Haarlem dat niet beletten. Voor melkdrinkers is het opnieuw een vingerwijzing naar den goeden, maar nog steeds niet genoeg opge- volgden raad Kook alt ij d de melk! Houders van hengsten. In de Maandagmiddag in café Brinkmann gehouden vergadering van hengstenhouders, werd in beginsel besloten tot oprichting eener vèreeni- ging van hengstenhouders in Noord- Holland, in hoofdzaak met het doel vast te stellen het dekgeld. dat het meest in het belang der leden is en verder beoogende de verdere belan gen van de hengstenhouders inNoord- Holland. Tot leden der commissie, belast met het ontwerpen van statuten en regle ment, werden benoemd de heeren II. F. Bultman Hzn., H. Colijn te nieuwer-Amstel en J. Biesheuvel te Haarlemmermeer. Aan den Raad der gemeen te is ingediend een voorstel van den heer Hugenholtz, om te bepalen, dat df loonen, de arbeids- en rusttijden en verdere arbeidsvoorwaarden van het bedienend personeel van de E. N. E. T. aan de goedkeuring van Burge meester en Wethouders zijn onder worpen. lit Port Arthur. PETERSBURG, 17 Febr. Het Tele graafbureau te Port Arthur meldt, dat na den slag bij Port Arthur da Japansche vloot, met een verlies van drie schepen terugtrok naar het Zui den, naar Tsjemoelpo. In Geusan (Wïnsan) zijn ongeveer 60.000 man bijeen, die bestemd zijn om naar Mandsjoerije te trekken. Voortdurend komen troepen aan. Onze (de Russische) mobilisatie gaat uitmuntend. De vesting Port Arthur is in staat van beleg verklaard. De generaal Stössel, commandant van het derde Oost-Siberische legerkorps, vaardigde een geruststellende proclamatie aan de bevolking uit. Rusland an Engeland. PETERSBURG, 17 Februari. Rus land rust zich tegen Engeland. Ge neraal Sherimedjef van de Aziatische troepen is door den Tsaar in audiën tie ontvangen en naar Azië vertrok ken. Volgens volkomen vertrouwbare mededeelingen bestaat hier het vaste plan in Tibet geen zwakte te toonen. Japansche Leaning. LONDEN, 17 Febr. Uit Tokio wordt aan de „Times" gemeld, dat de Ja pansche binnenlandsche leening van tien millioen Pond Sterling in Maart zal worden uitgegeven. Tokio schreef voor het geheele bedrag in. Het Kruisers-eskader. LONDEN, 17 Febr. Een bericht uit Tokio aan de „Times" meldt, dat het kruisers-eskadër uitWladiwostok naar de haven is teruggekeerd. De stemming in Rusland. PETERSBURG, 17 Febr. Aan de „Frankf. Ztg." wordt geseind De toestand is hier zeer ernstig. Keizer Frans Jozef zond een harte lijk telegram aan den Tsaar. De gevangenneming van leden der oppositie duurt voort. Uit Zuid-Rusland worden weder ruwheden tegen de Joden gemeld men beschuldigt hen de gevoeligheid van het Russische volk gekwetst te hebben door de bewering, dat de wraak des Hemels voor Kisjinèf ge komen is. Niemand gelooft aan der gelijke provocatie van de zijde der Joden. Het doel van de oogluikend toegestane mishandelingen is alleen, de Joden als vijanden van het land te doen voorkomen. Hengstenkeuring. De uitslag van de hengstenkeu ring, welke Dinsdag in de Cavalerie- kazerne alhier plaats had, 'is als volgt Goedgekeurd werden „Burelom" prachtige zwarte volbloed Orloff- hengst, eig. A. A. v. d. Berg, Haar lem en „Graaf Stolberg", Oldenbur- ger bruine hengst van denzelfden eigenaar. „Tancred", en een andere hengst, eig. B. Biesheuvel te Haar lemmermeer. „Edzar" eig. A. Ruigha- ver te Haarlemmermeer. „Belgium", eig. H. F. Bultman Hzn. te Haarlem mermeer. „Excelsior II", eig. heng- stenvereeniging Wieringcn„Adal bert II" eig. afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw „Mooi" eig. J. Bree- baart Kz, en Co.Winkel„Chris- tiaan" eig. dezelfde„Eduard", eig. Wed. L. Raven, Blaricum„Paul Kruger" eig. T. Evers te IJpolder; en de hengst van de Vereeniging „IJpolders". Afgekeurd werden „Jonge Elegant" van Weespercarspel„N. N. van Haarlemmermeer, terwijl „Nelson" werd aangehouden op cornage en de hengst der Vereeniging „Noorder kwartier" niet was opgekomen. Maandagavond is het re glement voor de Nieuwe Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging vast gesteld. De nieuwe vereeniging telt reeds meer dan dertig leden. De vaandrig de Koek van het ba taljon infanterie alhier in garnizoen is bij kon. besluit benoemd tot re serve tweede-luitenant.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1