He antwoordelijkheid voor alle gevolgen op de Japansche regeering. „Ofschoon het afbreken der betrek kingen volstrekt niet het openen van vijandelijkheden beteekent, deed de Japansche regeering reeds in den nacht van 8 Februari en vervolgens in den loop van den 9den en lüden Februari een gansche reeks verfoei lijke aanvallen op Russische oorlogs- en koopvaardijschepen met schending der bepalingen van het internationaal recht. Het bevel van den keizer van Ja pan betreffende de oorlogsverklaring aan Rusland kwam eerst den llden. China's onzijdigheid. De Chineesche gezant te Tokio heeft een nota aan de regeering overhan digd waarin China onzijdig belooft te blijven, en mededeelt, dat de over- heids personen last ontvangen heb ben, de vreemde kooplieden en de christenen te beschermen. In de drie Oostelijke provinciën zullen de troe pen der oorlogvoerende partijen niet in botsing komen, deze provinciën moeten Chineesch blijven, hoe de oor log ook uitvalt. De handhaving der onzijdigheid in Mantsjoerije ligt niet in de macht der Chineesche regee ring. Japan heeft op deze nota geantwoord dat het China's onzijdigheid zou eer biedigen in het niet door Rusland be zette gebied, zoolang Rusland dat ook doet, "én China de vijanden van Ja pan niet steunt. Met den tegenwoor- digen oorlog heeft Japan geen verove ringen in den zin, het wil geen uit breiding van grondgebied op China's kosten. Het Russisch Telegraaf-agentschap verneemt, dat op bevel des Keizers aan de onder politietoezicht staande politiek-verdachte personen is toege staan als gewoon soldaat in den ac tieven dienst te treden, waarbij met toestemming van de ministers van binnenlandsche zaken en justitie het politietoezicht wordt opgeheven. Bij oekase van Zondag is de minis ter van oorlog, Koerapatkin, met ont heffing van zijn ambt, benoemd tot opperbevelhebber van het leger in Mantsjoerije. De Russische Ambassadeur te Madrid. Sjevitsj, de Russische ambassadeur te Madrid, heeft Donderdag een on derhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken. Vermoedelijk heeft het onderhoud geloopen over de houding van Spanje in den oorlog. De minister van oorlog heeft eenige weetgierige journalisten hieromtrent inlichtingen verstrekt. Spanje gaat maatregelen van ver weer nemen tegen mogelijke inbreu ken op zijn onzijdigheid. De krijg van Rusland en Japan gaat ons wel niet aan, zeide de minister, maar wij moe ten overal op voorbereid zijn. Op va derlandslievende gronden meende^ deze minister evenwel te moeten ver zwijgen op welke punten van zijn gebied Spanje versterkingen zou aan brengen. Ook de minister-president Maura heeft verklaard, dat Spanje maatre gelen van militairen aard zou nemen. De allereerste voorschriften der voor zichtigheid maakten deze maatrege len noodzakelijk en van een aanspo ring van buitenaf om toch vooral be dacht te zijn op mogelijke gebeurte nissen was nooit sprake geweest. De minister-president gaf met deze uitlatingen meteen de tegenspraak van het bericht, dat de ronde deed, volgens hetwelk Engeland en Frank rijk Spanje hadden gewaarschuwd, dat het voor zijn neutraliteit moest oppassen en zorg dragen, dat het die zou kunnen blijven handhaven. Daar er tegelijkertijd, dat dit bericht op dook, vernomen werd dat de garni zoenen aan de kust versterkt zouden worden, geloofde men het. Maura brengt nu de gemoederen tot bedaren en ook de onder-secretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Spanje aangaan de de neutraliteit geen nota van bui ten ontvangen had. De Temps deelt mede dat de garni zoensplaatsen van Andaluzië vier ba taljons infanterie en ook artillerie zullen leveren voor Ceuta, Melilla, Tarita en Algesiras. Naar de Balearen gaan drie jagerbataljons, elk van 300 man en 20 officieren, benevens een bataljon geniesoldaten. Het geld dat al deze troepenbewe gingen zullen kosten zal de regeering Maandag aan de Cortes vragen. 7. Id. id. adres L. A. van der Wei den, hooger bouwen Bakkumsteeg. 8. Id. id. id. W. Bosman, behouden bediening makelaar. 9. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aan L. van der Hulst. 10. Id. id. vergunningen tot bou wen op voor tuin bestemden grond. U. Id. rechtsgeleerde commissie, aanvulling Alg. Politie-verordening (art. 58bis). 12. Id. id. wijziging art. 157 Alg. Politieverordening. 13. Id. id. vaststelling verordening op den verkoop van mplk. 14. Schrijven B. en W.W. beant woording vraag om inlichtingen, ge daan in de zitting van 20 Januari 1904 onder No. 14. 15. Benoeming lid Gezondheids- Commissie. 16. Voordracht id. benoeming plaats vervangend Hoofd Zesde Tusschen- school. Stukken van den Raad. Voordracht voor plaatsvervangend hoofd aan de 6de tusschenschool J. de Nobel. J. Brandenburg. R. Haverschmidt. Voorstel tot herbenoeming van Jhr. F. Teding van Berkhout als lid der gezondheidscommissie. Voorstel van B. en W. tot goed keuring der rekening van de Kamer van Koophandel over 1903, in ont vangst f 500, in uitgaaf f 477.46 en al- zoo sluitende met een batig saldo van f 22.54. In een vorige raadsvergadering verzocht de marktmeester van de vee- en paardenmarkten, hem te brengen op den staat der pensioenverordening. B. en W. stelden voor, dat verzoek van de hand te wijzen. Dit voorstel werd verworpen. B. en W. stellen daarom nu voor, den bedoelden marktmeester alsnog op de lijst te plaatsen. Men schrijft ons Mag ik zo vrij zijn nog een enkel woordje van opwekking in uw blad te plaatsen, om toch vooral van de gratis geboden gelegenheid gebruikte maken en Generaal Van Zijl te gaan horen morgenavond'? Wij, Nederlan ders, hebben behoefte aan een prikkel om uit de dagelijkse sleur ons op te heffen en zon prikkel was de goud oorlog. Maar nu die voorbij is, drei gen we weer in te soezen, en we zou den gaan vergeten, dat onze strijd nog altijd gestreden wordt in Zuid- Afrika. Toch zit hier in Haarlem nog belangstelling genoegin de pl. min. 100 grote kisten met boeken, door de boekenkommissie van het Alg. N. Verb, verzonden, zaten 'en 15-tal grote en kleine pakken uit Haarlem verdeeld. De stichter van het weeshuis „Ar beid adelt" te Harrismith, H. J. Poutsma, die daar volgens ooggetui gen schitterend werk doet, is daar heengegaan met geld van Haarlem ook. ingezameld na zijn voordracht. Welnu, "denk u dan nu in het leven van de ballingen uit de Kaapkolonie, die bij hun verarmde stamgenoten in de Boererepublieken leven, zonder iets zelf ie bezitten; zij die stellig op de beloofde amnestie hadden gerekend en ondertussen gebrek lijden, ze wach ten op wat Generaal J. A. v. Zijl voor hen kan doen. Laat dan zijn beroep op Haarlem niet vergeefs zijn. Kaar ten zijn gratis te kr ij gen aan de volgende adressenSpaarne 92 rood, Gr. Houtstraat 55 en Ripper- dastraat 11. Voor de leden van het Alg. N. Verb, en de N e d. Z. A f r. Vereen, met hun dames zullen plaatsen wor den vrij gehouden. Dr. J. B. SCHEPERS. TURKSCHE gezantschap te Parijs is gemachtigd beslist te verklaren, dat de Turksche regeering volstrekt geen last heeft gegeven tot mobilisatie. De geruchten, dienaangaande in omloop gebracht, zijn valsch. Wat de onlusten te Jakovo en te Pritzrend betreft, waarvan spra ke is geweest, zij beperken zich tot een muiterij van een week geleden, welke onmiddellijk is bedwongen. De orde en rust zijn er hersteld. Stadsnieuws. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 24 Februari a.s., des namiddags ten 1'/. ure in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Medeaeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W.W. adres C. Vrij vogel, om pensioen. 3. Id. id. aanvaarding gift f 280. 4. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording Kamer van Koop handel en Fabrieken, dienst 1903. 5. Id. id. aanvulling lijst art. 2 pen sioensverordening. 6. Id. id. aangaan rechtsgeding te gen J. van der Mije. Wilhelmiua-Garde. Zaterdag gaf de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Wilhelmina-Gar de" een soirée-amusante in de groote zaal van St. Bavo, die vrij goed bezet was. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter-instructeur, den heer P. M. van Looy, die alle aan wezigen een hartelijk welkom toeriep. Het programma van de vorige uitvoe ring was niet geheel afgewerkt kunnen worden, van daar dat de vereeniging gemeend had dezen avond te moeten organiseeren, waarop nu de verschil lende nummers uitgevoerd zullen worden, welke den vorigen keer achter wege zijn gebleven. Door de hoofdafdeeling werd op uit stekende wijze gewerkt aan de ringen en aan de brug, terwijl ook de vrije- oefeningen kranig uitgevoerd werden. De onderafdeeling evenaarde de hoofd afdeeling, ook haar werken aan de brug viel te roemen, alsook de vrije- oefeningen. Tot slot werden eenige goed geslaagde pyramides uitgevoerd, die zeer toegejuicht werden. Door den bekenden karakter-komiek, den heer A. M. Vrugt, werden eenige voordrachten ten beste gegeven, die als gewoonlijk, zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Een gezellig bal besloot deze wel geslaagde feestviering. In de pauze werd een collecte ge houden voor het plaatselijk steun comité. Feest-uitvoeringen. Het Doopsgezind Zangkoor vierde zijn jaarlijksche feestelijke bijeen komst op Zaterdag-avond in de con certzaal der Soc. Vereeniging. Zang nummers, voordrachten en eene ope rette wisselden elkander af. Een zeer geanimeerd, bal hield de aanwezigen na afloop der uitvoering nog tot laat in den nacht bijeen. De af deeling Haarlem van de Ne; derlandsche Weerbaarheidsvereeni- ging vierde Zaterdagavond in eigen kring het 10-jarig bestaan der afdee- ling in een der zalen van café Brink- raann. Streng holt-gezelschap. In de verwachting een mooie specia liteiten-voorstelling te kunnen zien, waren Zondagavond zeer velen naar de Vereeniging getrokken, waar het Specialiteiten-gezelschap, directie de heer J. F. Strengholt, een voorstelling gaf. De aanwezigen, die de groote zaal bijna geheel vulden, zijn in deze ver wachting geenszins teleurgesteld, want wat ten tooneele werd opgevoerd, was uitstekend en kon ruimschoots den toets der critiek doorstaan. Om over alles in bijzonderheden te treden laat onze plaatsruimte niet toe, wij moeten derhalve volstaan met de bewering dat alle nummers goed van stapel liepen en groot succes hadden. Door deze voorstelliug heeft het Strengholt-gezelschap zijn ouden roem weder gehandhaafd. Tuinbouw. Woensdagmiddag a.s. zal voor de leden der afd. Haarlem en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde eene open bare les worden gegeven door den heer H. de Greeff, op de buitenplaats „Spaarnhout" aan den Kleinen Hout weg alhier. Het te behandelen onderwerp luidt: Het snoeien onzer vruchtboomen. Ook hebben de leden dezer afdee- ling toegang tot de lezing van den heer J. K. Budde uit Utrecht over Bol- en Knolgewassenwelke lezing Dins dagavond a.s. in de bovenzaal van het Brongebouw zal worden gehouden voor de afd. Haarlem der Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur; Binnenland Lourens Jaiisz. Coster. Naar aanleiding van de brochure van den heer Mr. Ch. Enschedé over Lourens Jansz. Coster, waarin deze na een uitgebreid onderzoek opnieuw tot de slotsom komt, dat Lourens Jansz. Coster de uitvinder der Boek drukkunst is, (zie ons nummer van 22 Febr.)heeft de hier ter stede ge vestigde Vereeniging „Haerlem" tot bevordering der kennis van het heden en verleden van Haarlem en omstre ken gemeend eene hulde te moeten brengen aan de nagedachtenis van L. J. Coster. De Voorzitter en de Secretaris dezer vereeniging, de heeren Joh. de Breuk en J. Tadema. kwamen daartoe heden morgen op de Groote Markt bijeen, waarna Coster's standbeeld met een lauwerkrans werd omhangen. Aanbesteding. Door den architect W. F. Doeglas werd 1.1. Zaterdag in het hotel ,,Lion d'Or" namens zijn principaal aanbe steed Het amoveeren van perceel Spaarn- wouderstraat no. 28, en het ter plaat se bouwen van een wagenhuis met twee bovenwoningen, benevens een stal. De volgende inschrijvingen waren ingekomen W. H. Neutenboom en Zoon f 6480.-- Haarl. Coöp. Bouwersbond 6690. G. L. Zandvoort7190. T. M. v. Deurzen 7364.— J. Water en L. ten Broeke 7366.— H. A. Emmerik 7400. J. N. v. d. Vlerk 7416.— J. Nonnekes en C. Rol7469. J. en S. Winnibst 7475. P. Hoetjes7580. W. Hoek „7625.— D. Dekker 7750. E. Boots7822.— T. J. Verzeijlberg 7832. D. Middelkoop 7841. C. Groot7979.— J. Verhagen 8095. H. Schornagel 8145. J. A. Kaub, Halfweg 8459.50 A. Rinkema 8886. H. v. d. Linden en P. C. Martinus 8948. De gunning zal nader bekend wor den gemaakt. Mej. H. E. Viges alhieris i slaagd voor het examen fraaie hand werken. Ned. Herv. Kerk. Zondag werd na de predikatie in de Nieuwe Kerk, alwaar Ds. van Paassen als voorganger optrad, der gemeente bekend gemaakt, dat Ds. van Paassen voor het beroep naar Amsterdam be dankt had. De gemeente zong hem staande „Dat 's Heeren zegen op U daal" toe. In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 435 baden, aan het Leidscheplein 272. Als vader en moeder in het „Tehuis voor Militairen" zijn benoemd de Heer D. J. H. Rutgers en echtge- noote,. alhier. Een woesteling. Gisterenmiddag werd tot tweemaal toe de hulp der politie ingeroepen voor een vechtpartij op den Oudenweg alhier. Zekere v. d. B. wierp alles wat in huis was, tot zelfs de kinder wagen door het raam naar bui ten, zoodat geen ruit heel bleef. Hij verwondde zich beide handen. Toen de politie hem arresteeren wilde, ontsnapte hij aan den achter kant zijner woning, liep de spoorbaan op en werd bij den Harmenjansweg door eenige kornuiten in een roeiboot opgenomen en weggevaren. De klop jacht, waaraan drie agenten deelna men, leidde dus tot niets. Schouwburg. Voor eepe goed bezette zaal werd Zondagavond door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, directeur P. D. van Eijsden, opgevoerd het aardige l.Iiisnel van Jerome K. Jerome „Miss Hobbs", dat reeds meermalen hier ter stede werd gegeven. Ook nu weder had het stuk, dank zij de uitmuntende vertolking, een uitbundig succès. Het Hof. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vertrokken Zaterdagochtend naar König. Het koninklijke salonrijtuig van H. M. was geplaatst in den gewonen trein der staatsspoor van 8.35 welke precies op tijd vertrok, nadat de Ko-, ningin en de Prins in de koninklijke wachtzaal nog enkele woorden gewis seld hadden met baron Bentinck, eer sten stalmeester van H. M., den gou verneur der residentie, generaal van Ermel Scherer, en den burgemeester baron van Harinxma die tot het doen van uitgeleide aan H. M. en Z. K. H. gekomen waren. Op het plankier, aan beide zijden van de wachtzaal, waren vele belang stellenden getuige van het vertrek. Eenigen tijd na het vertrek van de zen koninklijken trein, reed de trein, waarmede H. M. de Koningin-Moeder uit Vlissingen in de residentie terug keerde van Haar reis naar Engeland, het station binnen. Hare Majesteit zag er bijzonder opgewekt uit en had zichtbaar geen onaangename gevol gen van de zeereis ondervonden. Ko ningin Emma droeg een grooten bloemruiker. De eerste die H. M. welkom heette was Sir Henrys Howard, de Engel- sche gezant bij ons Hof, die, evenals bij het vertrek van H. M., weder met alle leden van het gezantschap nu ter ontvangst van de Koningin-Moeder aanwezig was. H. M. de Koningin der Nederlan den en Z. K. H. Prins Hendrik kwa men Zaterdagavond te 7.33 met ge volg te Frankfort aan. De Koningin stapte opgewekt uit het salonrijtuig en werd door den stationschef, den heer Rothkopf, naar den vorstelijken salon op het hoofdstation geleid. Na een kort oponthoud werd naar het hotel Het Frankforter Hof gereden. De reis naar König wordt waarschijn lijk morgenmiddag te 1 uur 30 per extra-trein voortgezet. Morgenochtend keert het Koninklijk echtpaar naar Frankfort terug en Maandagavond wordt waarschijnlijk de reis naar Ne derland aanvaard. Niettegenstaande 't hooge gezelschap streng incognito reist, was aan 't station een talrijk pu bliek saamgestroomd, dat H. M. en Z. K. H. hartelijk begroette. Getergd. Tegen den heer J. H„ onderwijzer aan een bijzondere school te Workum, is volgens het „Vaderland" proces verbaal opgemaakt, doordat hij een jongen zeer onzacht op straat had neergeworpen, waardoor deze gerui- men tijd bewusteloos was gebleven. De knaap maakte het den onder wijzer tijdens een wandeling telkens lastig, door hem onophoudelijk scheld woorden als „kinderbeul" enz. toe te voegen. Een verzoek om dit te laten had bij den jongen het gevolg, dat hij een mes te voorschijn haalde. Hierover in toorn ontstoken, pleegde de onderwijzer de genoemde daad. Inbraak. Vrijdagavond, terwijl de bewoners van het buitengoed „Den Kotten", bij Lonneker, zich ter ruste wilden be geven bemerkte de tuinman tevens onbezoldigd rijksveldwachter, Nyhuis en de landbouwer Van Leeu wen onraad, en zagen zij, dat twee personen zich door overklimmin;. toegang verschaften tot het buiten goed, vermoedelijk met het doel om diefstal te plegen. Zij werden hierin echter verhinderd, doordat de beide bewoners van „Den Kotten", na het tweetal korteh tijd te hebben laten begaan, hen weldra aanhielden, wat echter niet volkomen gelukte. F.en van de beide personen, Johan Vonk, werd gegrepende tweede wist zich uit de voeten te maken met door den vijver te zwemmen. De aangehoudene zou nu naar het politiebureau van Enschedé worden opgebracht, omdat hij zijn naam niet wilde bekend maken. Op weg daar heen trad zijn kameraad druipnat van achter een schuilplaats voorden dag, om den gearresteerde te ont zetten. Eerstgenoemde deed een aan val op den veldwachter Nyhuis, mis handelde dezen, doch was ten slotte genoodzaakt terug te trekken, toen deze van zijn vuurwapen gebruik maakte. Op het bureau van politie werd de naam van den gearresteerden Johan Vonk vastgesteld, terwijl met behulp van de Enschedéesche politie, onder leiding van den brigadier Keuning. de 2de verdachte, J. G. van Voort, nog dienzelfden nacht kon worden aan gehouden. Beid-1 personen staan als gevaarlijke individuen bekend en hebben reeds meermalen met de ge vangenis kennis gemaakt. Venezolaansclie Quaestie. Het Hof van Arbitrage heeft aan Duitschland, Engeland en Italië de voorkeur toegekend voor betaling der vorderingen op Venezuela. Ongelukkeii. Te 's-Gravenhage kwam een 13-jarig jongetje, dat allee» thuis was, met zijne kleeren in aanraking met het vuur, die daardoor vlam vatten. Overdekt met brandwonden werd het knaapje naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht, waar het spoedig na aankomst overleed. Uit de Pers De nieuwe Arbeidswet. Het Kamerlid Schaper schrijft aan Het Volk Het zij mij vergund, een woord over de taak der vereenigde arbei ders ten opzichte van de nieuwe Ar beidswet te zeggen. Het is van belang, dat de gedrags lijn der vereenigde arbeiders behoor lijk wordt vastgesteld. Men ziet nu door sommigen openbare vergade ringen belegd, door anderen adressen opgesteld enz. Mij dunkt, dat er voorshands ab soluut geen behoefte is aan speciaal daarvoor belegde openbare meetings. Het ontwerp is zeer omvangrijk, het is niet aangenomen in eenige weken Eenige algemeene klachten uiten over wat erin ontbreekt, is op zichzelf niet verkeerd, maar kan op elke politieke vergadering worden gedaan. Het groote publiek (van arbeiders) is er natuurlijk nog niet warm voorhet ontwerp ligt er pas. Wat noodig is, is in de eerste plaats studie, en wel studie in détails van de verschillende onderdeelen. Deze kan plaats hebben in kursusvergade- ringen. Het onmiddellijk gevolg dezer stu die zal zijn het oefenen van grondige kritiek. Met grondige kritiek bedoel ik den inhoud van het adres, dezer dagen door de Twentsche vereenigde tex tielarbeiders verzonden aan de Sta- ten-Generaal. Dit adres komt te vroeg; als het niet eens herhaald wordt, is het vergeten tegen de behandeling. Maar uit dat adres spreekt een zin voor ernstigen arbeid, die bewonde renswaardig is. Niet ten opzichte van de toelating van den elfuren dag in Twente en te Tilburg, de algemeene frase, dat de minister kapitalistische motieven ge bruikt maar een ingaan op de zaak zelf, uitpluizing van de argumenten en terugbrenging der bezwaren tegen een 10-uren-dag tot een minimum. Zoo in 't ailgemeen dient ten opzichte van het ontwerp te worden gehan deld. Deze vragen doen zich bijv. voor Is uitsluiting van den landbouw gemotiveerd en in hoeverre zou de arbeid op het land onder zekere om standigheden en in zekere tijden des jaars een afwijking van de gewone regels vereischen Is inderdaad de beveiliging van den arbeid in de bouwvakken zoo inge wikkeld en van plaatselijken aard, dat deze aan de gemeentebesturen moet worden overgelaten? Zijn de voorschriften omtrent bevei liging bij den arbeid voldoende, of ook onnoodig omslachtig en onprak tisch? Wat dient op het gebied van den arbeidsduur meer of anders te ge schieden, dan in het ontwerp wordt voorgesteld Zijn overgangsbepalingen bij dieper ingrijpen in de regeling van den ar beidsduur noodig of gewenscht? Zijn de tal en tal van uitzonderings bepalingen, ten opzichte van den ar beidsduur en de rusttijden voorge steld, gewettigd door de omstandig heden, en waarom? Wat is er van den arbeid der ge huwde vrouwen en de onderscheiding die gemaakt wordt tusschen haar en de moeders van jonge kinderen? En om de nog lang te vervolgen reeks te sluiten hoe zal het voorge stelde leerlingstelsel werken? Sport- en Wedstrijden. Hockey. V i c 10 r i aA msterdam. Rotterdam verschijnt met hare beste combinatie. Amsterdam zonder Feith en Scheffer. Reeds dadelijk bij het be gin dringen de Victorianen op, doch zonder resultaat. Het duurt evenwel niet lang of Chabot opent het punten- aantal. Spoedig maakt Amsterdam ge lijk door Holkema Sr. De partijen ge ven elkaar weinig toe. De gasten krij gen eenige hoekslagen na elkaar, doch alle komen naast het vijandelijke doel terecht. Victoria schiet beter dan Am sterdam, en verscheidene ballen weet Wagener weg te werken, doch ten slotte komt no. 2 voor Rotterdam door een misverstand van de Amster- damsche achterspelers. Na de rust krijgen de gastheeren den wind mee, Amsterdam verandert de opstelling van haar voorhoede, doch haar spel- qualiteit wordt eer minder dan heter. Zij doelpunt dan ook niet meer. Rot terdam daarentegen komt beter op dreef, haar voorhoede speelt goed sa men met Goddard en Hudig aan het hoofd. Deze laatste speler doelpunt 2 keer kort na elkaar zeer fraai. De rooden speelden over het geheel vrij laks, behalve de steeds zwoegende middenlinie en Baron, die taai ver dedigde. Nadat Victoria het vijfde punt ter wereld brengt, doen de Amsterdam mers nog menigen aanval en zweven herhaaldelijk om het vijandelijke doel doch een goede dosis pech en het goe de verdedigen der Rotterdammers ver hindert hun den stand te veranderen, en het einde komt met 51 in hun nadeel. Hierdoor staat Amsterdam ho- peloos onder aan de lijst. Na den Zondag gespeelden wedstrijd tusschen H. F. C. en H. B. S. is dit ranglijstje als volgt gewijzigd: Gesp. gew. gelijk yerl. voor teg. pant gemid H.F.C. (Haarlem) 8 6 1 1 34 17 13 1,62 H.B.S. ('s-Gravenhage) 7 5 1 1 30 9 11 1,57 Sparta (Rotterdam) 6 4 1 1 22 11 9 ,50 Ajax (Leiden) 7 2 1 4 16 21 5 0,71 R.A.P. (Amsterdam) 5 1 0 4 12 27 2 0,40 Quick (Amersfoort) 7 0 0 7 3 32 0 0,C0 Ziehier tal van vragen, waarvo (6C sub-kommissies zouden kunnen woe w den benoemd, doch waarover vd alles in de vakvereenigingen dient worden gediskussieerd. Geschiedt dit, dan zal men ni oote slechts een agitatie vruchtbaar voc bereiden, doch ook de sociaal-dei cratische Kamerclub onschatbaf^ diensten kunnen bewijzen, door h ame leveren van deugdelijk materiaal t e bi verbetering van het ontwerp. Of de resultaten dezer studiën den vorm van adressen of in dien i mededeelingen aan de soc. dem. K ripk merclub worden ingezonden, is b nacl zaak. Het zal allebei wel noodig zij c^rC Ik hoop, dat op deze wijze door j ,j:® vakvereenigingen zal worden gewerl jjgf •nam leen Rechtszaken De ontrouwe Referendaris. De Haagsche Rechtbank "veroordt de heden den ontrouwen referenda! ®tr, van het Departement van Oorlog r een gevangenisstraf voor den tijdv 3 jaar. jhin bier: Gemengd Nieuws De slag bij(,T8jenioelpo. El reft aaa lat t in t El Ter aanvulling van de bericht) |c omtrent de ontmoeting der Russise len' en Japansche oorlogsschepen bij Tsjin?( moélpo volgt hier, hetgeen blijke een overzicht, dat het „Petit Jouryt hiervan geeft, de Fransche kapitf i*. ter zee Nicol, commandant van 1 kruiser „Pascal", die de Russiscl®at gewonden naar Shanghai overbracl hierover rapporteert. In den morgen van 9 Februari, u bericht de Fransche officier, ve scheen voor Tsjemoelpo een Japans was eskader, bestaande uit zes groc ant' kruisers en acht torpedojagers i staande onder bevel van den adm raai Oerijoe. Op de reede van Tsj moelpo lagen de Russische kruis doo AVariag" en de kanonneerboot „hjdie riëts". Admiraal Oerijoe noodigde commandanten der beide Russise schepen uit de haven te verlate deden zij dit niet, dan zou de st; worden beschoten. De commandanten van de Franse! jeo oorlogsschepen „Pascal" en „Gue don", benevens de commandanten d drie Italiaansche, Duitsche .en Engi sche oorlogsschepen eveneens ter re de liggend, begaven zich nu naar di Japanschen vlootvoogd en protestee den tegen dezen aanval, dien zij ei schending van het volkenrecht ach ten, daar Tsjemoelpo een onzijdig haven is. De Japansche admiraal echter stoo de zich aan de protesten niet en he haalde zijn eisch, dat de .Warjai en „Koriëts" de haven zouden laten. Des middags trachtten de Russise! 101 schepen om buiten de haven te ki men. Doch nauwelijks in zee geki men, werden zij omringd door veertien Japansche schepen, die ei moordend vuur openden. De Russen beantwoordden dit vuu maar weldra moesten zij op dereei terugtrekken. Het gevecht werd 111 re: groote belangstelling door de bema ning der vreemde oorlogsschepen g volgd, die onmachtig dezen ongel ken strijd aanschouwden. Toen Russische schepen de vreemde logsschepen passeerden, werden hi) luide toejuichingen aangeheven. 1 den namiddag besloten de Russiscl commandanten, ten einde een b schieting der stad te voorkomen. no| maals een poging te doen om de ven te verlaten, niettegenstaande hu dit werd afgeraden. Een hernieuw protest van de vreemde commandai ten bij den Japanschen bevelhebbf bleef zonder resultaat. Te vier uur gingen de „Wariag' de „Koriëts" weder buitengaats, maa ook thans werden zij met een ovei stelpend vuur ontvangen. Na wanhopige -verdediging moesten ecl ter de Russische schepen weder teru| trekken. Het doel der commandanten v zooveel mogelijk de opvarenden redden en de schepen in de lucht laten springen, opdat zij niet in hal den van den vijand zouden vallen. Toen de „Wariag" en de „Koriëts steeds vervolgd door de Japanscb torpedojagers in de haven kwame! sprongen de manschappen te watei Zij werden door de Europeesehe pen opgenomen, terwijl de gewonde met den meesten spoed in jonke werden neergelaten, daar alle dingsbooten in splinters waren schoten. De commandant van de Pascal eindigt zijn rapport met een woor van hulde aan de heldhaftigheid doe de Russen getoond. „De Russisch matrozen gingen als helden in dei dood I" Het met enkele woorden reed§. mee gedeelde rapport van den Russische kapitein ter zee Roudnef en het reed meegedeelde verslag van den corres pondent van de „Daily Mail" beves tigden in hoofdzaak dit verslag den Franschen zeeofficier. de (met sch het toz de he je: di st Japansche torpedo jagers. Een vertegenwoordiger van ..Pall Mall Gazette" heeft een van d leiders van de werf van Thorne; croft om eenige bijzonderheden vraagd, met betrekking tot het wei dat de torpedo-jagers, deze „horzels van de Japansche vloot (zooals hij noemde), verrichten. Al de Japansche booten, zeide' ingenieur, zijn van de nieuwste pes, en hij noemde er acht, die zij firma voor Japan had gebouwd. D „Sjirakoemo" en de „Asasjio", diei 1902 van stapel zijn geloopen, hebb« elk een lengte van 215 Eng. voet, eei breedte van 8 voet 4 duim en r diepgang van 18 voet 4 duim. Zij zouden volgens het contract knoopen moeten loopen, maar bij d ambtelijke proefnemingen haalden i 31.82 knoopen. met ruim 7000 indic» teurde paardenkracht. Hun wape ning bestaat uit een 7.5 cM. snelvu rend kanon op een stuurtoren envij 5.7 cM. snelvurende stukken op ht bovendek, waarvan vier aan de bree de zijde met een wijden richt-hoek terwijl het kanon achter gericht kal worden van de breede zijde en val het achterschip. Van de 12 torpedo' die elke boot bij zich heeft, worden 0

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2