De Oorlog in iel Oosten Mandsjoerije sn liet klimaat in hst Verre Oosten Het gevecht bij Tjemoelpo. Hat kruisers-eskader van Wladiwostok. A n den Yaloe, Voor de Jeugd. VAN DIJK's BESCHUITFABRIEK Amsterdamsche Beurs ft'ee *n de lanceerbuizen en twee in a waterkist onder de waterlijn, mee- jvoërd. V01 De hoeveelheid ammunitie, no> 0O1- elk kanon wordt meegenomen, taat gelijk niét die van de Engèlschc i ni ooten, maar voor de kléinere kanon voc fin is zij viermaal zooveel. De be- janning bestaat uit zestig officieren aeDl a manschappen, van wie de laatsten un kooien hebben voor de machine- h amer uit, terwijl de dek-officieren en t Ie bevelvoerende officieren achteruit jju ondergebracht. De ketels zijn beschermd door de n teenkool in de steenkolenruimen op- !n ij, en de machines zijn van het a. K riple-expansie-type. Er zijn twee is b nachines, daar de booten tweeling- y 2j: cbroeven hebben. De ingenieur gaf nog als zijn mee- 1 ling te kennen, dat de torpedo-jagers ^Hnet zulk een groot gevaar liepen bij ien aanval op den vijand. Zij zijn ferdeeld in waterdichte afdeelingen en over de heele lengte van het schip nonen overlangsche schotten. Er zijn. elijk gezegd, twee stel ketels, twee tel machines, en zelfs indien een af- leeling volloopt en eeh ketel of ma- :hine onbruikbaar wordt, kan da 31 mtredderde boot nog wegkomen. Het grootste gevaar is natuurlijk lierin gelegen, dat de schots-verheid iraarop een torpedo, met redelijke refkans kan gelanceerd worden, naar ongeveer een halve mijl is en jat dit binnen het bereik is van zelfs de kleinste kanonnen op slagschepen sn kruisers. Elk van de twaalf torpedo's, die h|,de booten meevoeren, kost 12.000 gul- „i"' den. De torpedo-jagers zeiven hebben •pjj ingeveer 600.000 gulden gekost, ijke lrpa Snugger. rElk jaar doet, met dezelfde regel- sisci matigheid als de zeeslang, een bericht raci ronde door de Duitsche pers over de antwoorden, die door Duitsche zi recruten werden gegeven op de hun 'vfin de kazerne gedane vraag „Wie ana was Bismarck?" De gepubliceerde antwoorden toonden dan aan, dat het imet de ontwikkeling dier recruten ado niet zeer schitterend gesteld is. Ts; Gelijke ervaringen werden opgedaan door de Italiaansche dokter Bernucci, ,.b die een onderzoek instelde naar de de i schoolontwikkeling der recruten van het 6e regiment Alpenjagers. De on dervraagde manschappen waren af- sts komstig uit de bergdistricten der pro vincies Verona en Vicenza. Van de nsc' recruten uit de eerste provincie waren Gue procent van die uit Vicenza 25 ;n d procent analfabeten. ,u8f Eenigen vragen van dr. Bernucci TJ hadden de volgende resultaten. r,® „Wat is de hoofstad van Italië?" c Van de 364 ondervraagden wisten I50 het niet, „Wat is de hoofstad van Lombar- 'dije 201 Soldaten bleven zwijgen. „Welke is de grootste rivier in Ita lië?" 180 Soldaten kraamden allerlei on zinnigheden uitzelf werden Nijl en Jordaan genoemd. „Wat weet gij van den slag bij Cus- tozza Slechts 98 recruten hadden daarvan een flauwe notie266 anderen had den er nooit van gehoord. „Wie is Garibaldi 9g deden er het zwijgen toe. Ande ren zeiden, dat bet een koning was geweest. Een recruut kwam voorden dag met de bewering, dat het een goddeloos mensch was geweest. Een heel snugger soldaat antwoordde „O, dat was een Garibaldiaan I" „Wat voor regeering heeft Italië tegenwoordig 662 Soldaten wisten het zoo'n beet je, de anderen gaven verrassende ant woorden, o.a. „Oostenrijk". „De Oos tenrijkers" „De Duitschers". „Frans Jozef". Ouderdomspensioen. Naar aanleiding van de onaangena me debatten in de laatste Raadsver gadering omtrent het, toekennen van een ouderdomspensioen aan twee be jaarde gemeente-werklieden, is heden door den heer W. A. J. v. d. Kamp een voorstel ingediend om het mini mum pensioen van oude werklieden te bepalen op k van het in de laatste jaren genoten traktement. Gevonden voorwerpen. Een doek een zweepeen bruine handmof een hondenmuilkorf een portemonnaie, waarin geldeen Fransch-Hollandsch schoolboek een zilveren armband een roode elastieke bal. Bekeurd zijn: eenige jongens, die met en om geld speelden vier personen, die nachte lijk burengerucht maakten en een los werkman, omdat hij zich na bezetten tijd in een herberg bevond. Ontvreemd. Door eene stalhoudster is aangifte gedaan, dat zij uit haar stal vermist 2 stel paardenleidsels4 paardende kens een nieuwe mestvorktwee zeemlederen lappen en een paar paar- denbitten. Uit een kelder, welke even open stond, is een rieten mand met vakken voor flesschen ontvreemd. Gevallen. Door het misstappen is een glazen- wasscher van een 12-sportsladder aan den Jansweg gevallen, terwijl de lad der door het raam van de benedenver dieping viel. De man, die pijn in de linkerzijde had, is naar het St. Elisa beths of Groote Gasthuis overge bracht. Brandje. Met een paar emmers water is een schoorsteenbrandje gebluscht in de Korte Lakenstraat. Uit do Omstreken BLOEMEND AAL. Op verzoek herinneren wij er nog even aan, dat hedenavond in hotel Welgelegen" de aangekondigde ver gadering der afd. Bloemendaal der Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken plaats heeft. De openingsrede wordt gehouden door Ds. van Leeuwen, van Bloemen daal. Als sprekers treden op Ds. S. Lulofs van Den Haag en D. de Clércq van Bloemendaal. Lizzie Wijsmuller zal eenige piano nummers uitvoeren. HEEMSTEDE. Van de lichting 1903 zijn als nog tegen 18 Maart ter inlijving opgeroe pen, de lotelingen G. J. Kooren, P. C. Abrahams, H. Schilder en H. de Mon, en wel in de plaats van afge keurde lotelingen dier lichting. HILLEGOM. De collecte, alhier gehouden ten be hoeve van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord, heelt de somma van 80 gulden opgebracht. Vergiftiging. Van de vergiftiging te Darmstadt, die in het geheel eïf slachtoffers heeft gevergd, kan men nu pas zeggen dat zij tot staan is gekomen. In den toe stand van de drie verpleegsters die aog ziek liggen, komt langzamerhand een gunstige keer, maar voor haar volkomen herstel zal nog geruime tijd moeten verloopen. BENNEBROEK. Zaterdagavond laat, omstreeks tus- schen 11 en 12 uur is door den rijks veldwachter brigadier-titulair J. S. L. Wiersma gearresteerd en in verzeker de bewaring gesteld, zekere J. v. Z. te Haarlem, die den koopman W. H. uit Hillegom met vrouw en kinderen op den Rijksstraatweg binnen deze ge meente had aangehouden en om geld en tabak had gevraagd onder dreige ment van te zullen schieten. De gearresteerde, die vloekte en raasde, en onder den invloed van sterken drank was, heeft den nacht doorgebracht in den gemeente prison. Vervolg Stadsnieuws Diefstal. Een zeer brutale diefstal heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats gehad. bij. den horlogemaker den heer J. Th. Kuijt, in de Anthoniestraat alhier. De dief of dieven hebben, waar schijnlijk met een koevoet, het win kelraam geforceerd, waardoor de harpjes aan de binnenzijde er af sprongen en het raam gemakkelijk kon worden geopend. Uit de étalage hebben de daders vervolgens een kastje, waarin zich ongeveer 115 zilveren en 5 gouden horloges bevonden, weggenomen, als mede een wekkerklokje, dat op dit kastje stond. Andere voorwerpen werden onaan geroerd gelaten. Met de zoo gemakke lijk verkregen buit hebben de dieven zich bepaald dadelijk verwijderd; al thans in den winkel is men niet ge weest. Het kastje werd Zondagmorgen ledig teruggevonden, drijvende in het water onder de brug over de Burgwal. In het Spaarne werd eveneens een losgemaakt bootje, drijvende gevon den, zoodat vermoed wordt dat de daders zijn overgevaren, om den brug wachter der Lange brug niet te be hoeven te passeeren. De heer Kuijt is niet tegén inbraak verzekerd. De politie doet onderzoek. Sedert eenige dagen was vaak in de buurt gezien een der leden van de pas weer los zijnde dievenbende, die de gemeente en de omstreken onveilig maakt. Lissesche Bank. Door Mr. H. Ph. 't Hooft is heden namens de Lissesche Bank bij de Rechtbank alhier een request inge diend, waarbij verzocht wordt de ver leende surséance van betaling, welke tot 10 Maart a. s. is verleend, nu reeds op te heffen. ZANDVOORT. Zondagavond j.l. gaf de Christelij- ke Zangvereeniging „Immanuel" in het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente eene openbare uitvoering. Het kerkgebouw was stampvol en de uit voering voldeed bij uitstek. Vooral vielen in den smaak No. 3 „Geestelijk Lied" en No. 6 „Zalig zijn de Dooden". De consulent der Gemeente, Ds. J. A. Gertk van Wijk uit Bennebroek, hield in de pauze een boeiende toespraak en bedankte ten slotte allen voor hunne' aanwezigheid. Te ongeveer half negen keerde men hoogst voldaan huis waarts. Door J. Draijer alhier is Zondag een onbekende levendige zwemvogel ge vangen, die naar Artis in Amsterdam is opgezonden. De veeren zijn wit, de slagpennen zwart, bek en pooten grijs blauw, kop en nek licht geel. De leng te is 1 M. en de vlucht 1.85 M. Door de Rederijkerskamer «Sande- voerde* is in studie genomen «Aan flarden*, tooneelspel in vier bedrijven van Top Naeff. Het voornemen bestaat dit stuk op te voeren in het laatst van Maart a.s. SLOTEN. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, heeft een flinke som, naar wij vernemen 7000, beschikbaar gesteld, voor den bouw van een Chr. School. HAARLEMMERLIEDE. De collecte door het Alg. Burgerl. Armbestuur gehouden heeft in de vier afdeelingen dezer gemeente opgebracht 148,62. SCHOTEN. Een bericht in ons vorig nummer over de benoeming van een burge meester berust op een misverstand, daar reeds een burgemeester be noemd is. Mandsjoerije is, zooals bekend, even als Mongolië, Oostenlijk Turkestan en Thibet eén tot het groote Chineesche rijk behoorend land. Sedert de ver dragen van Aigoen. van IS58 en Tient sin van i860, waardoor 650,060 vier kante kilometer van Mantsjoerijéaan Rusland kwamen, omvat dit gebied nog 942,000 vierk. kilometer, dus een loo,o0o vk. kilometer grooter land dan Duitschland en Oostenrijk te zamen. De bevolking wordt geschat op 15 millioen zielen. Het land zelf wordt verdeeld in de provincie Heloeng- Kiang, in het noorden gelegen tus- schen den bovenloop van de Amoer en de Soengari, Kirin in het raidden met de gelijknamige hoofdstad, en Schung-King in het Zuiden met de hoofdstad Moekden, den zetel van de tegenwoordige dynastie. De rijkste en meest bevolkte provincie is Schung- King met het vruchtbare Liao-dal, dan volgt het door de Soengari be waterde Kirin. Aan het hoofd van elke provincie staat een tartarengeneraaldie van Moekden voert tevens de algemeene burgerlijke administratie van geheel Mandsjoerije. Het klimaat is zeer ruw, maar de bevolking is er aan gewend en de oorspronkelijke bewo ners, de Mandsjoes, zijn heel wat krachtiger en hebben meer weer standsvermogen dan de Chineezen. Het was oorspronkelijk een mooi, groot volk, dat echter door de nieuwe van buiten komende elementen steeds meer terug wordt gedrongen en op het oogenblik nog slechts 5 tot lo percent der gezamenlijke bevolking vormt. In weerwil van de groote tempera tuurwisselingen 7— waarover hier onder uitvoeriger is de bodem, vooral in de lager gelegen deelen des lands, vruchtbaar. Het jaarlijks door overstroomingen bemeste dal van de Soengari levert overvloedig gerst, het voornaamste voedingsmiddel der be volking; verder sojaboonen, een voor naam uitvoerproduct. De wegen zijn afgepaald met hekken van ricinus hout. In den omtrek van Kirin wordt hennep verbouwd, terwijl in het zuiden groote papaver- en tabaksaan- plantingen bestaan. In Liao-Toeng wordt zijdenteelt gedreven. Hoewel de Mandsjoes evenals de Chineezen slechts zwijnsvleesch eten, vindt men toch op de hoogvlakten veel runderen en schapen. Dan levert de jacht veel op, en ook de vischvangst; het mee- rendeel der Mandsjoevolkeren zij'n jagers en visschers. De wouden zijn rijk aan herten, antilopen, hermelijn dieren enz.de rivieren bevatten steuren en zalmen, aan de kuststre ken vischt men paarlmossels. Aan mineraliën bevat Mandsjoerije koper, lood, zilver en goud, het laatste in de dalen der zijrivieren van de Soen gari en van de Nonni. Dan treft men in de zuidelijke provincie rijke steen koolbeddingen aan. Tot dusver was het gebrek aan verkeerswegen de reden dat de rijk dommen des lands niet tot hun recht kwamende Russische spoorwegaan leg zou daarin echter verbetering brengen. Het oorspronkelijk ontwerp van den transsiberïschen spoorweg over het Baïkalmeer liep over Tsjita en Stretensk en volgde dan de Sjilka en Amoer tot Chabarowks, om zich van daar naar Wladiwostok te bui gen en aldus geheel op Russich ge bied te blijven. Deze omweg werd echter vermeden r>m dwars door Mandsjoerije te gaan en Rusland trad met' China in onderhandeling, waarvan de overeenkomst van 1866 en het aanleggen van bet korter tra ject door Mandsjoerije het gevolg was. Een nieuw verdrag van twee jaar later, waarbij China den Rus sen de wateren en het gebied van Port Arthur, Talien-Wan en Dalny voor 25 jaar verpachtte, gaf aan leiding tot de toevoeging bij het vorig verdrag, dat de Oost-Chineesche Maatschappij een zijbaan zou mogen bouwen als verbinding dezer beide havens met den Mand j soerij chen spoor weg. De geheels Trans-Siberische lijn is 550 kilometer korter dan de oor spronkelijk ontworpen lijn. De beschrijving van de reis langs deze route is al voldoende bekend. Waar vóór vijf jaar nog kleine leemen hut ten té zien waren, verheffén zich nu reeds modern-uitziende steden, hotels en openbare instellingen van verschil lenden aard. Om dit te bereiken zijn geheele legers metselaars, timmerlie den en koelies hierheen gezonden. De spoorlijn komt op Mandsjoerijsch grondgebied bij Dalainor, loopt over Khailar, de eerste groote stad in Mand sjoerije, gaat dan door een 2835 meter lange tunnel door het Sjingangebergte, op een afstand van ongeveer 25 kilo meter de reeds 70,000 inwoners tellen de stad Zizikar voorbij, en vervolgens naar Charbin. Deze stad is, zooals verschillende berichten melden, tot verblijfplaats van den Russische gene- ralen staf aangewezen in den uitge broken oorlog. De stad, zeer gunstig aan den tweesprong van Wladiwostok en Port Arthur gelegen, heeft zich naar Amerikaansch voorbeeld in wei nige jaren tot een bloeiend handelsstad ontwikkeld met groote handelshuizen, fabrieken, spoorwegwerkplaatsen, enz. Verder naar het Oosten gaat de spoor lijn lang Ningoeta, waarna zij bij Porgzanitsjaja weer op Russisch ge bied komt. De zijlijn van Charbin naar Dalny en Port Arthur is over haar geheele lengte door Russische troepen bezet om de 4 of 5 kilometer bevindt zich een wachtpost. Een belangrijk punt bij de beoor deeling der volgende oorlogsgebeurte nissen, die over langen tijd kunnen loopen, is het klimaat van dit land zooals hierboven gezegd is het zeer ruw. Tot het uiterste zuiden, dus op dezelfde breedte van Spanje en Italië, is een koude van 20 tot 25 graden geen zeldzaamheid en den sen Januari 1902 daalde de thermometer te Nioe- Tsjwang tot 31 gr. Daartegenover staat dat de hitte des zomers zeer hoog kan zijn en in Augustus wel 30 en 31 gr. bereikt. De temperatuur in Wladiwostok, dat niet door bergen beschut wordt, be draagt in Januari i4.S, in April 4.0 gr. Celsius, terwijl bijvoorbeeld in Peking, dat slechts drie breedtegraden zuide lijker ligt, de Januari-temperatuur 4.7, in April 13.7 gr. C. is; dit komt om dat Peking door ongeveer 2OO0 meter hooge bergketenen tegen de koude lucht van het binnenland beschermd wordt en de lucht, welke er over heen strijkt bij het stijgen dynamisch ver warmd wordt. Landinwaarts gaande vinden wij reeds in Mandsjoerije bij Chabarowsk en Blagowesjtsjensk Ja- nuaritemperaturen, die gemiddeld 25 gr. onder nul liggen. In Seoel is de temperatuur in deze maanden gemid deld 4—5 gr., in April 12.5 gr., dus ongeveer gelijk met Peking. In de richting van Japan begint het gema tigder klimaat te overheerschen. Wel iswaar stroomt ook hier 's winters de lucht van het vasteland tegen de cy clonen van den Stillen Oceaan, doch boven de altijd open en in den win ter betrekkelijk warme Japansche Zee verwarmt zij zich, zoodat de Januari- temperatuur in Tokio 2.4 gr. boven nul ligt. Regen valt in het Oost-Aziatisch kustgebied 's winters uiterst weinig, daar hier landwinden waaien en dus uiterst droog zijn. Alleen maakt Japan een uitzondering; aan de westkusten in de bergen komt zware sneeuwval voor. 's Zomers waaien in dit geheele Ver- Oostersche gebied meest zuilen-winden in de richting van het binnenlandde hoofdregentijd valt dus ook in den zomer: de verwarming is dan zeer groot, zoodat zelfs plaatsen als Bla gowesjtsjensk een Juli-temperatuur Van 20 g* aanwijzen. Er wordt wel beweerd, dat het weer het lot van den oorlog beslist men zal dus wel doen deze weersomstan digheden in het oog te houden. Hbld. van den jongsten zoon van den erf prins van Erbach-Schönbergdaarbij waren tegenwoordig de Wurtemberg- sche koninklijke familie, koningin Wilhelmfna en prins Hendrik der Ne derlanden, en andere vorstelijke fa milieleden. (De erfprins Alexander van Erbach- Schönberg is gehuwd met prinses Elisabet van Waldeck-Pyrmont Hun jongste zoon, George Lodewijk, werd 1 Januari 1903 op het gasteel „König" geboren.) (Ongecorrigeerd). INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regeL PETERSBURG. S3 Febr.' Uit Shang- hai wordt gemeld, dat volgens de me- dedeelingen van den daar aangeko men Russischen gezant in Korea, Pawlof, in den zeestrijd bij Tsjemoel- po een Japansche tropedoboot tot zin ken is gebracht De Japansche krui ser .Azuma", waarvan de comman- dantsbrug vernield was, moest het vuren van den voorsten pantsertoren staken. Des avonds zonk de Japan sche kruiser „Tokabschio". Den volgenden morgen werden op de reede van de „Azuna" 80 dooden en gewonden overgebracht aan boord van het transportschip. LONDEN, 22 Febr. Uit Tokio wordt aan de „Times" gemeld, dat het krui sers-eskader uit Wladiwostok die ha ven weer schijnt verlaten te hebben, waorschiinlijk om te pogen de Ja pansche kabels te vernielen. PARIJS, 22 'Februari. De „New-York Herald" verneemt uit Petersburg Ondanks de officieele telegrammen, volgens welke alles kalm zou zijn in het Verre Oosten, wordt bevestigd, dat voorpostengevechten plaats had den aan den Yaloe. Volgens de Parijsche New-York He rald zouden de Russen bij een voor postengevecht aan de Yaloe terugge slagen zijn en 2500 man verloren •hebben. Waar in goedingelichte kringen wordt verhaald is de Tsaar zeer on tevreden over de gebeurtenissen, die nlaats hadden in den nacht van den torpedo-aanval der Japanners voor Port Arthur, en heeft hij een nauw keurig onderzoek bevolen. Te Petersburg gaan aanhoudend geruchten, dat admiraal Alexejef de groote verwachtingen, die men in hem stelde, niet verwezenlijkt 'heeft. PORT ARTHUR, 22 Februari. Een bericht uit Tientsin meldt, dat 3000 Japanners te Tsjemoelpo ontscheept zijn. Volgens de FranMorter Zeitung zal Canada 50.000 man mobiliseeren ter verdediging zijner kusten. DE TOESTAND IN DEN BALKAN. KONSTANTINOPEL, 22 Febr. Niet de divisie-generaal Shemsi-pasja maar zijn adjudant, een majoor, werd in het gevecht met de Albaneezen ge dood. De versterkingen die Shemsi- pasja ontving bedragen 10 bataljons, Men hoopt hiermede den opstand te localiseeren. De opstand ontstond niet alleen als gevolg van de inning van de veebe lasting, maar ook doordat de Alba neezen vreezen onder vreemde con- tróle te komen. De Zaterdag aangekomen diploma tieke agent van Bulgarije, Natsjewitsj heeft, naar gemeld wordt, aan de Porte verklaringen gegeven, die dui delijk doen uitkomen dat Bulgarije vast besloten is den vrede te bewaren. In goed onderrichte Bulgaarsche krih- gen wordt voorzien, dat Bulgarije en Turkije een schriftelijke overeenkomst aangaan en waarop dan dadelijk de amnestie voor de gevangen genomen Bulgaren en de terugkeer der emi granten volgen zal. De mogendheden zijn vastbesloten in haar hervormingsplan geen Alba- neesche districten te betrekken, zoo als van andere zijden wordt ge- wenscht. Dit besluit werd Zaterdag op be sliste wijze aan de militaire commis sie medegedeeld. OVERSTROOMING IN TURKESTAN. PETERSBURG, 21 Febr. Volgens berichten uit Petro-Alexandrowsk van 18 dezer heeft het smelten van de reusachtige ijsmassa een overstroo ming van de Amoe-Darja ten gevol ge gehad. De omstreken der stad zijn oudergeloopen, een groot aantal wo ningen vernield. De telegraaflijnen zijn over een grooten afstand be schadigd. Een aantal personen is verdronken. DE ERFPRINS VAN ERBACH- SCHÖNBERG. DARMSTADT, 22 Febr. Gisteren had in het kasteel „König" in het Odenwald de doopplechtigheid plaats Wij willen de jeugd in de ge legenheid stellen, een, keurige ver zameling aan te leggen van zeer Iraaie groote platen, chromo- ütographie. Deze artistieke platen in praehtigen kleurendruk leenen zich bijzonder voor wandversiering van de kinderkamer of om te worden verzameld in een porte feuille. Men verzamelt daartoe 30 bons welke men vindt in onze beschuit- bussen en koekverpakkingeD, en zendt deze rechtstreeks aan onze fabriek te Haarlem, waaroa direct toezending volgt van een exem plaar der Chromo's. HAARLEM. Marktnieuws Haarlem, 22 Febr. 1904. Op de heden alhier gehouden graan- 1 zaadraarkt waren aangevoerd 55 H.L. witte tarwe f7.— 90 H.L. rogge /5.10 f 5.25; 300 H.L. haver 2.87' a 3.2520 H.L. paardenhoo- nen ƒ5.60. (bierhuis) aan het Begijnhof. No. 7, ƒ2505. Opgehouden. No. 21. Een koffiehuis er erve te Schoten, aan de Lotterstraat, met koffiehuisinventaris, ƒ2605. Opgehou den. No. 22 Een huis waarin 'n hierhwls met afzonderlijk opgaande bovenwo ning en erve aan de Lange Raam straat No. 39 zwart en rood. ƒ2445. Opgehouden. No. 23., Drie stukken uitmuntend wei- of hooiland aan elkander gele gen nabij de Amsterdamsche Vaart. No. 24. Een stuk uitmuntend wei- of hooiland, naast het voorgaande. De perceelen No. 23 en 24 gecombineerd. 11150.J. B. Bos. No. 25. Een heerenhuis en erve met grooten tuin en achteruitgang aan het Kenaupark No. 24. ƒ11150. G. J. Heenk. No. 26. Een voor weinige jaren nieuw gebouwd koffiehuis met twee afzonderlijk opgaande bovenwonin gen en erve aan de Kleverlaan No. 9 zwart, 9a rood en 9 rood. No. "27. Een woonhuis en erve naast het voorgaande perceel No. 7. De per ceelen No. 26 en 27 gecombineerd. ƒ6380.Opgehouden. No. 28. Een huis en erve, aan het Kennemerplein No. 20. No. 29. Een huis en erve, waarin koffiehuis, naast het voorgaande per ceel. No. 22. No. 30. Twee huizen en erven met daarvoor gelegen tuintje en poort, achter voornoemde perceelen. No. 24a De perceelen No. 28 tot en met 30 gecombineerd 19105. M. van Omme ren q.q. No. 31. Een gebouw en erve aan de Kennemersteeg No. 7. ƒ5000. Opge houden. No. 32. Een gebouw en erve aan het Kennemerplein No. 28. ƒ17500. Opge houden. Faillissementen. Zaterdag werd door de Rechtbank te Amsterdam failliet verklaard Alex. Frank, koopman in heeren- confectie te Amsterdam, 2e Jan van der Heijdenstraat Si. Rechter-comm. mr. F. A. Eggerscurator rar. H. R. Goudsmit, Prinsengracht 738. Failliet verklaard: 9 Febr. J. C. van der Kroft, te 's-Gravenhage. Mr. J. F. van der Lek de Clercq, rechter-comm.mr. N. A. M. v. Aken, curator. 19 Febr. H. A. Herms, colporteur en verzekerings-agent te Amsterdam, Emmastraat 9. Mr. H. M. Witsen, rechter-comm.; mr. Ch. J. F. Karsten, curator. I9 Febr. W. Schrijver Cz., aannemer te Goes. Mr. Ph. J. Callenfels, rechter- comm.; mr. J. de Witt Ilamer, curator. 17 Febr. Wilhelm Heinrich Schroder, koopman en commissionair, te Amster dam, Keizersgracht 116, en jhr. Adriaan Eliza Hoeufft, koopman en commissio nair, te Haarlem, eenige leden der handelsvennootschap onder de firma Wilhelm Schroder, gevestigd te Am sterdam, Keizersgracht 116. Mr. F. A. Egger9, rechter-comm.; Mr. K. Zwaar demaker en J. de Ligt, curatoren. 18 Febr. De naainl. vennootschap: Schroefstoombootmaatschappij v.h. J. C. Staal, kantoor houdende op den lichter >Casper«, voor perceel Klove niersburgwal S7, te Amsterdam. Mr. P. J. Bijleveld, rechter-comm.; mr. J. R. Voute, curator. Geëindigd het faillissement van de N. V. -Nederl. Textiel-industrie* voor heen P. de Wit en Zoon, vroeger te Aarle-Rixtel, door het verbindend worden der uitdeelingslijst. INGEZONDEN Voor den inhoud dezèr rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Y eiliiig gehouden in het verkooplokaal „De Gouden Leeuw", te Haarlem, op Zaterdag 20 Februari 1904. Nos. 19. Negen nevens elkaar ge legen perceelen bouwterrein aan de noordzijde van de Jordensstraat. De perceelen No. 1 tot en met 9 gecombi neerd. 12235.Opgehouden. No. 10. Een huis met daarnaast en daarachter gelegen pakhuis en erve. aan de Kinderhuisvest No. 35. 9105. Opgehouden. No. 11. Een dubbel heerenhuis en erve met grooten tuin aan den Straat weg van Overveen naar Bloemen daal. Get. B No. 42, ƒ14805.Opge houden. No. 12. Een dubbel heerenhuis, ge naamd „Casa Cara" en erve met groo ten tuin aan den Straatweg van Overveen naar Bloemendaal. Get. B, No. 36. ƒ13005.Opgehouden. No. 13. Een winkelhuis met afzon- aderlijk opgaande bovenwoning en er ve te Schoten, aan de Scheepers straat. Git, No. 29 zwart en roo Nos. 14 en 15. Twee huizen met af zonderlijk opgaande bovenwoningen en erven naast het voorgaande. Get. No. 25 en 27 zwart en rood. De percee len No. 13, 14 en 15 gecombineerd. ƒ5550.—. G. P. J. Beccari. No. 16. Een huis en erve in de Ro- zenprieelstraat. No. 29, 1435.Opge houden. No. 17. Een huis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erve in de Rozenprieelstraat No. 41 zwart en rood. 2255.Opgehouden. Nos. 18 en 19. Twee zeer goed on derhouden huizen met afzonderlijk opgaande bovenwoningen en erven met tuinen aan den Gasthuissingel. No. 29 zwart en rood, en 30 zwart en rood. De perceelen !£o. 18 en 19 ge combineerd. 12975.J. WT. v. d. Biggelaar q.q. No. 20. Een winkelhuis en erve De Vrijzinnig-Democraten. Mijnheer de Redacteur! Eenigen tijd geleden werd in. uwe kolommen een berichtje opgenomen, vermeldende, dat er in Haarlem be sloten was tot de oprichting eener vrijzinnig-democratische kiesvereeni- ging- Ik kan aan dat bericht thans nog toevoegen, dat de poging tot oprich ting dier vereeniging met succes is bekroond, want met een aanvankelijk zeer bevredigend aantal van meer dan dertig leden is zij thans geconstitu eerd, terwijl ook het reglement reeds is samengesteld. Maar er is nog meer. Woensdagavond a. s. (24 Februari) zal deze kiesvereeniging voor 't eerst deel gaan nemen aan het politieke leven, naar buiten optreden en onze partij positie doen nemen te midden der andere staatkundige partijen te Haarlem. Op dien avond zal nml. Prof. Mr. M. W. F. Treub in eene voor een ieder toegankelijke vergadering de beginseleh en het program onzer partij komen bespreken en uiteenzet ten, en trachten duidelijk te maken, waarom wij ook te Haarlem komen post vatten naast de fracties der libe rale partij en wat ons ter andere zij de scheidt van de sociaal-democratie. We hopen op die vergadering allen te zullen aantreffen, die belang stel len in de ontwikkeling der politieke en sociale denkbeelden en vraagstuk ken van den dag. en die voorstanders zijn van de zuivering der staatkundi ge atmosfeer, zoodat niet langer sa men blijft, wat niet meer bij'een hoort. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, FRANS NETSCHER. 21 Febr. *04. Gifltnr, Hfidon. Zd. 20 rebr. Md. 22 rem. middeiik. opeuingak. Ceri Intern. LaudeUadScaat Aaad Koaiukl. Petroleum Moeara fihiim Sumatra Paloinbang Cert Preferente Peruvian Corp Cm Atohison Topeka Denver Rio Grande Erie K. O. Southern pref do. Cm Missonr; Kanwi* Texas New York Ontario Western Norfolk en Western Southern Pncitio Southern Rail» Union Pacific Wabash prei Cm Steel Corporation Rock Island 2e pref. Mexican National New Orleans *4"/o Couv Union honds Aand. Ned. Indische mijnbouw Gew Shell Trading Car en Tonndy 4621/. 87J/« 5i> 1 S»»/«c 18 655/,6 051/, 19-/S lS'/fl 2323 V! its/jjITS/É 32 Va 321/. ïei/u I6i8/ie 193/, 105/8 56l/ï 56»/, ■Hl/» 4411/* 19Vk 19 707,e 755/s Wt llVie "Via 2i»/e 267/s 19Vt Burgerlijke Stand Bevallen20 Febr. M. C. Vreeken ten Hoope d. M. E. Kloosvan Eis z. G. van der VlugtKlijn 2 z. B. van den Nouwlandvan Genee- gen z. 21 Febr. A. E. Langeveld Schreuder d. J. Schotman^-Jan- sen z. H. M. A. Kooij—van der Vaart d. 22 Febr. M. PelsersKos ter z. Overleden20 Febr. A. Kerkhoff, 66 j. Zuid Polderstr. P. Burger, 66 j. Kruisweg. 21 Febr. J. Mertens, 87 j. de Clercqstraat. 20 Febr. S. J. C. de BoerOrre, 39 j. Kleverpark weg. 21 Febr. W. G. II. van den Hoek 9 m. z. Heerensingel.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 3