Bijvoegsel van „Haarlem's Dagblad" van 23 Febr. Offlcieele Berichten Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (St.bl. No. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April '1884 (Stbl. No. 54) en bij die van 16 April 1885 (St.bl. No. 78) ter openbare kennis dat is ingekomen een verzoek schrift van 11. Koning, echtgenoote van G. 13. de Vaal om vergunning tot .het verkoopen van sterken drank in liet klein in het voorhuis van het per ceel aan de Nieuwe Gracht No. 8. Haarlem, 20 Februari 1904. Burgem. on Weth. voornoemd BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Uit de Arbciderswereld. Diamantbewerkers. liet. bestuur der r.-k. Diamantbo- werkcrsvereeniging te Amsterdam heeft, naar aanleiding der uitsluiting, een schrijven verzonden aan de Am- sterdamsclie J uwelicrs-Vereeniging, waarin o.m. gezegd wordt Ons vertrouwen op een vredelieven de samenwerking in deze quaestie- is beschaamd geworden, ofschoon wij alles deden om die samenwerking to bevorderen. Wij gaven, zonder vol doende argumenten van u te weten, het beginsel onzer leerlingrêgeling prijs, om strijd te voorkomen. U kwaamt met voorstellenwaar om u die deedt kunt gij niet zeggen wij stelden daarom voor, een com missie te benoemen, ten einde een aantal vast te stellen, eveneens om strijd te vermijden. Toen door u bezwaar werd gemaakt togen den Verzoeningsraad van de Kamer van Arbeid en tegen liet bin dend karakter van dezen, ruimdeg wij beide .bezwaren uit den weg, an dermaal om strijd te vermijden. Aan uw bezwaar, dat de leerlingregeling op de lange baan zou worden gescho ven, kwamen wij tegemoet door de verzekering, dat het onderzoek in geen geval langer zou duren dan drie weken. Dat alles deden wij, om in vrede lievende samenwerking een gezonde leerUngregeling tot 'stand te brengen. Van den kant der werkgevers wer den al deze goede pogingen verijdeld. Op ons werd het beginsel van ,,je geld of je leven" toegepast. ,,De eischen inwilligen of wij zullen maat regelen moeten nemen", dat was de draad die deze ganscbe geschiedenis heeft doorloopen. Tijdens de onder handelingen werden reeds van liever lede een 800-tal vakgenooten uitgeslo ten terwijl door u den lOen dezer aan de leden der A. J. V. telegra- phisch werd bericht, dat zij geen werk meer moesten uitgeven. Onze vrede lievende pogingen zijn dus verijdeld geworden. Thans hebt gij ruim vijf- en dertig duizend menschen aan honger en ellende prijs gegeven prijs gegeven aan kommer en gebrek in weerwil dat wij met u wenschten samen te wei-ken tot het treffen eener leerlingregeling. Welnu, de rechtvaardigheid van ons standpunt zal hun moed genoeg geven om de ellende, welke gij onnoo- dig over hen brengt, te doorstaan." Blijkens de aangiften zijn 5600 leden van den Diamantbewerkersbond uit gesloten. Dit cijfer wordt nog ver meerderd met circa 800 uitgesloten leden der christelijke zusterorgani saties. Dinsdag zal de eerste vergadering der uitgeslolenen ih Vclox worden gehouden. Dan zal waarschijnlijk ook besproken worden de vraag of de genen, die twee weken contributie ten achter zijn, recht op uitkeering hebben. In de gewone gevallen is dat niet zoo. Maar deze groote uitsluiting die lang duren kan, zal wellicht als eene buitengewone omstandigheid worden aangemerkt.- Naar van verschillende zijden ver luidt wordt, zullen de ongeorgani seerde werklieden der firma Asscher een twintigtal leerlingen aannemen, wien, te beginnen met a.s. Maandag, op de fabriek van den heer Bottcn- heim liet vak zal worden geleerd. Nationaal Arbeids Secretariaat. Men meldt uit Amsterdam In de gisteren gehouden algemeene vergadering van het Nationaal Ar- beids-Secretariaat waren 25 organisa ties vertegenwoordigd. Aan liet begin der vergadering werd eene zeer breed voerige en heftige discussie gevoerd over de quaestie, die liet N. A. S. steeds verdeelt, nl. den strijd tusschen de sociaal-democratie en het anarchis me in de vakbeweging. Ditmaal was de aanleiding daartoe een door het N. A. S.-bestuur verspreid manifest, ten doel hebbende een consequent, doorgevoerde, ook van socialistische zijde gewenschte scheiding tusschen de tegenstrijdige elementen in het.N. A. S., om daarna te komen tot een zuiverder organisatie. Men wil de vak organisatie behouden voor 'de arbei ders zelf, en haar niet doen zijn een middel van politieke partijen en haar leiders, waarmee in het bijzonder de sociaal-democraten worden bedoeld. Daar de vergadering het niet geheel eens was met dezen bestuursmaatre gel, werd besloten, de naar aanleiding hiervan ingediende moties van goed en afkeuring eerst in den boezem der aangesloten organisaties te onder zoeken. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een aan de organisatiën gezon den manifest in zake het ontwerp- arbeidswet. Het N. A. S.-bestuur ver klaarde daarin van deze arbeidswet geving niets te willen weten, maar ook op dit punt ging de vergadering niet mede. Velen wilden geene agita tie beginnen naast liet ontwerp, zoo als het bestuur wilde, maar voor de verbetering ervan. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen: „Het N. A. S. verklaart in overeenstemming met zijn regler menten te ijveren voor goede wetten verklaart zicli voor arbeidswetgeving, en zal agiteeren om dit ontwerp van wet zoo gewijzigd te krijgen, dat liet voor de arbeiders het grootst mogelijk voordeel aanbiedt, en draagt het be stuur op liet daarheen te leiden, dat deze beweging in Nederland één zij." Ingevolge deze opdracht werd beslo ten samenwerking te zoeken met het eventueel door den Rotterdamschen Bestuurdersbond en den Bakkersbond te constitueeren comité, dat de agita tie tot verkrijging van wijziging van het ontwerp zal voeren. (Genoemde lichamen vergaderden daartoe te Utrecht.) Een vraag of het N. A. S. gegevens zal verstrekken aan het Centraal Bu reau voor de Statistiek werd aange houden, waarna met algemocne stem men een motie van den heer van Erkel werd* aangenomen met het be sluit De lessen uit de April-gebeur- tenissen te onthouden, niet meer te krakeelen over toen begane fouten en misstappen en krachtig tot betere or ganisatie voort te werken. Keclitszakon De Drie8ens. Zaterdagmorgen werden voor de rechtbank te Arnhem de zaken be handeld van D, Driesen, A. Driesen, H. Driesen en B. Driesen, wonende te Did am. Uit de dagvaarding, voorkomende in de Arnhemsche bladen, blijkt ook, dat bekl. den 13en Sept. 's avonds peren hebben afgeslagen van een boom, toebehoorende aan J. Meijer te Weill en dat zij bij die gelegen heid den eigenaar bewusteloos heb ben geslagen, zoodat hij in levens gevaar heeft verkeerd. Voorts, dat de j lc beklaagde in den nacht van 12 op 13 Oct. J. H. Siekes te Weill, met een J mes heeft gesneden en gestoken, waardoor gevaarlijke hoofdwonden zijn ontstaan, dat beklaagden zich hebben schuldig gemaakt aan ver schillende diefstallen van kippen enz., dat le bekl. onder bedreiging van geweld, jenever heeft verkregen van W. A. Senders. De beklaagden zeggen, wat de pe rengeschiedenis betreft, wel bij Meijer te zijn geweest, doch niet te hebben geslagen. Get. J. Meijer „wil de waorheid zeg gen, neet te vuile en neet te wainig." Ze waren bij hem geweest en gezegd dat hij eenden van lien had, wat niet zoo Was. Zij hadden hem toen ge zegd, dat ze het niet vergeten zouden, en toen is 't 's avonds bij den boom gebeurd. Get. heeft toen met een stok een klap op het hoofd gekregen en is (buiten kennis) naar huis gedra gen niet wetend wie hem geslagen had. Den stok, ter terechtzitting aanwe zig, herkent hij omdat er een „knoe- deltjen anzat". Vier weken heeft hij te bed moeten liggen. De dokter had willen ^hebben, dat hij zou „bediend" worden, zoo slecht was hij er aan toe geweest. Hij meende wel, volgens de stem men, dat er van de Driesens wat bij waren. W. Meijer, zoon van eersten ge tuige, heeft 's avonds lui bij den boom gezien en geschreeuwd „scheet ze deur de kont". Ilij kan niet zeggen, dat de Driesens den slag hadden toe gebracht. Wel moet de 2e of 4e bekl. hebben gezegd „nu met verdubbelde rotten terug", nadat ze eerst op den loop wa'ren gegaan. De huisvrouw van W. Meijer heeft haar vader bewuste loos gevonden, maar niet gezien, dat er. geslagen is, hoewel zij geroepen heeft, van uit de verte „Waerumme slaon ieluu toch, wat hebbe wie oew misdaon?" Alle jaar heeft hij last van dien boom gehad. De Driesens slaan hem dood, als hij dat durft verhinderen. Een zekere E. is om den last van De Driesens uit de buurt verhuisd. Dr. L. teil Cate Hoedemaker, als deskundige gehoord, verklaart dat er een hersenschudding had plaats ge had en dat de toestand van dien aard was, dat hij voor het lever, van den patiënt zeer had gevreesd. Get. B. v. Dam, 17 j. wonende te Didam, is meegegaan om peren te balen. Twee van de Driesens hadden stokken meegenomen, maar hij kan onmogelijk zeggen, hoe ze heeten, en ook niet, wie in dén boom geslagen bad. Hij is later op den loop gegaan, toen Meijer kwam, maar al de overi gen zijn, naar hij meent, terug gegaan. In zijn requisitoir doet de off. van justitie dat dan ook uitkomen en bo- j vendien geeft de houding van be klaagden voldoende stof voor het overtuigend bewijs van wat beklaag den ten laste wordt gelegd. Spreker requireert beklaagden te veroordee- len Dorus, Antoon en Hendrik tot een gevangenisstraf van drie jaren en Bernard tot 8 maanden. Als verdediger trad op mr. R. J. de Visser, die meende, dat de zaak te erg werd voorgesteld. liet strafregis ter is niet van dien aard, dat ze leven in strijd met de wet, wat pleiter tracht aan te toonen, ook uit de omstandig heid, dat de getuigen wel wat te hunnen laste hebben. Uitvoerig gaat pl. de getuigenver klaringen na, om tot de conclusie te komen, dat Bernard onschuldig is, die, na van Sept. af in preventieve hechtenis te hebben doorgebracht, van rechtsvervolging dient te worden ontslagen. Voor de anderen vraagt pleiter vrij spraak. Daarentegen meent het O. M-, dat de rechtbank voor deze be klaagden- te goed is geweest. De uit spraak is bepaald over 14 dagen. De onmiddellijke invrijheidstelling van Bernard was afgewezen. Sport en Wedstrij den. VOETBAL. Zondag stelde ons danig teleurde aanhoudende regen had bijna alle voetbalterreiuen in modderpoelen her schapen, zoodat vele wedstrijden uit gesteld. moesten worden. Zoo moest de zoo met spanning verwachte ontmoeting tusschen Haar lem en TI. V. V. eveneens afgelast worden. De wedstrijd II. F. C.—II. B. S. die in 's-Gravenhage gespeeld zou wor den kon wel doorgang uindeu. Over dezen wedstrijd vernemen wij liet volgende In den geheelen wedstrijd waren beide partijen volkomen aan elkander gewaagd, en het spel verplaatste zich dan ook geregeld. Al spoedig slaag den de Haarlemmers er in om de lei ding te nemen, welk doelpunt het. resultaat was van een prachtigen ren van Pereira, die den bal overzette naar Henny, die er verder voor zorg droeg dat het leder in liet Haagschu net belandde. Voor de rust kwam geen verandering meer, zoodat deze inging met 10 voor de Haarlem mers. Na de hervatting is het II. B. S. die het dadelijk gelukt om door Bek- ker gelijk te maken, terwijl het even later door Leus de leiding neemt. Intusschen zaten de Haarlemmers ook niet stil, maar ondernamen gere geld gevaarlijke uitvallen. Een van deze had een corner tot resultaat, die omgezet werd in een goal, zoodat de stand nu weer gelijk (22) geworden was. Beide partijen zetten er alies op om het winnende punt te maken, wat den Hagenaars eindelijk gelukt met een „schuiver" van Bekker. II. B. S. won dus dezen wedstrijd met 3—2. De wedstrijd VelocitasRapiditas, die in Breda gespeeld moest worden, eindigde in een papieren overwin ning van de Cadetten, van 5—0, we gens het niet opkomen van Rapidi tas. Alle 'andere aangekondigde wed strijden voor de 1ste klasse compe tities van den Ned. Voetb. Bond zijn zoover als wij vernamen uitgesteld. De hier gespeelde wedstrijd tus schen Haarlem II en E. D. O. I., voor de 3de klasse competitie B. en C. van den Ned. Voetb.-Bond, eindigde in een overwinning van Haarlem II van 31. Met de rust leidde E. D. O. met 1—0. Bekerwedstrijden. De Zondag gespeelde wedstrijd tus schen Sparta I en D. F. C., voor de derde ronde van den Iloldertbeker werd buiten verwachting verloren door de „Spartanen" met 12. PAARDEN. De reeds in beginsel opgerichte ver- eeniging van hengsten-eigenaren in de Prov. Noord-Holland zal haar ver gadering houden op Maandag 29 Fe bruari a.s. in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Op deze vergadering zal het voor- loopig reglement worden besproken, om dan tot definitieve oprichting over te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5