Gemengd Nieuws. Een handig Caudidaat. Voor eenige dagen is in Weenende Hongaarsehe Rijksdagafgevaardigde Victor Pichler gestorven, die tot de origineelste gestalten van den Hon- gaarschen Rijksdag behoorde, en om wien reeds bij zijn leven legenden werden gesponnen. Voor acht jaren, toen Piclïler nog een jong, onbeduidend verslaggevertje aan eene redactie te Pest was, geluk te liet hem zonder eenige materieele hulpmiddelen, alleenlijk door zijn spil- vondigheid en activiteit, een dei- duurste kiesdistricten van liet land te eroveren, en sedert dien gaan met zijn naam de grappigste anecdoten gepaard, hoe men de kiezers het best bij den neus rond kan leiden. Hij had reeds toenmaals, alhoewel hij eerst 27 jaren oud was, den leider van de Onafhankelijksheidspar- tij Frans Kossuth zekere persoonlijke diensten bewezen, zoodat men zijn verzoek, liem als candidaat-afgevaar- digde naar een of ander district te zenden niet afslaan kon. Daar men hem evenwel te jong en ook voor te onbescheiden hield, wilde Kossutli hem kwijt zijn, waarom hij liem een kiesdistrict aanwees, dat sedert on heugelijke tijden aan de liberale par tij behoorde en volgens de algemeene opinie slechts met zeer veel geld te veroveren was, wat men trouwens van de meeste Hongaarsehe kiesdistricten kan zeggen. Pichler liet zich echter met afschrikken. Hij reisde zijn dis trict af met honderd kronen in zijn zak en acht dagen later keerde hij als afgevaardigde voor Kolesd naar Pest terug. Eerst langzamerhand werd bekend met welke verhalen hij het vertrou wen zijner kiezers liad gewonnen. In zijn programredevoering verhaalde hij o. a. dat hij in de familie van den door het volk nog steeds verafgooden Lodewijk Kossuth, als bij zijn eigen ouders thuis was geweest. Toen Kos suth zijn einde voelde naderen, had hij al zijn familieleden uit de Kamer gezonden en alleen hem Pichler teruggehouden en hem gezegd „Mijn lieve zoon! Ik sterf en laat Hongarije als wees achter. Geef slechts acht op het land Een andermaal verhaalde hij. dat zijn vader in het jaar 1848 voor de vrijheid van Hongarije ge sneuveld was. De kiezers, die er zich het hoofd niet over braken, hoe het mogelijk was, dat een in het jaar 1869 geborene jonge man in het jaar 1848 zijn vader verloren kon hebben, geloofden de geschiedenis en waren hem met hart en'ziel toegedaan. Men kan echter den schrik van Pichler denken, toen zijn vader hem eenmaal telegrafeerde, dat hij hem in zijn dis trict wilde opzoeken. Onmiddellijk te legrafeerde hij terug„Kom niet, je lient in 1848 in den slag van Kapo- lua gesneuveld." Pichler ging daarna de kiezers zoo veel mogelijk in hunne woningen be zoeken en luisterde naar hun klach ten. De meesten klaagden over de zware belastingen. want volgens de meening van het Hongaarsehe volk zijn de afgevaardigden er alleen om de belastingen te verhoogen. Zoo vaak Pichler deze klachten hoorde, stopte hij don kiezers een aan den mi nister van financiën gerichten brief in de handen, die ongeveer als volgt luid de ..Beste vriend Ik verzoek u, .T. onmiddellijk de belastingen kwijt te schelden. Je Victor". De minister van financiën, die Pichler niet eens bij na me kende, ontving zulke brieven toen maals bij dozijnen en wierp ze na tuurlijk in de papiermand. Ook met zijn theatrale redevoerin gen 'en gebaren wist Pichler den menschen eerbied in te boezemen. Zoo viel hij, voor hij zijn program- redevoering zou houden, tot ieders ver bazing plotseling op den grond. Nie mand wist wat dat beteekende, tot Pichler het woord nam, „Vergeef mij vrienden". zeïde hij wanneer ik de eerste was. om den geliefden bodem van ons geheiligd vaderland te kus sen." In het Huis van Afgevaardigden wist Pichler zich ondanks de spotter nij, waaraan hij. dank zijn verkie zingsmanoeuvres 't mikpunt was, toch een zekeren graad van achting te ver. schaffen, want hij was een flink en behendig redenaar, die met ijzeren vlijt zijn best, deed. om het aan zijn opleiding ontbrekende, eigen te ma ken en een nuttig lid van den Rijks dag te worden. Hij genoot zelfs een soort populariteit, waartoe niet wei nig de roep bijdroeg, dat hij met zijn tot op de schouders hangend rood haar, zijn gelaat vol zomersproeten, zijn verbazend grooten onderlip en zijn X-beenen de leelijkste afgevaar digde was. Een ïiieuwe methode. Rooversgeschiedenissen blijven haar aantrekkelijkheid behouden, omdat zij de eenige* waarachtige overblijf sels zijn der romantiek. De geest van geslepen- en sluwheid, die hoogste roover-glorie komt bijna alleen n<.g voor bij de minst ontbolsterde indivi duen der moderne maatschappij. En zoo komt het. dat men deze kosthui - eigenschappen slechts beslist kan aan wijzen daar. waar nog roovers voor komen en daar waar nog gendarmen gevonden worden, wier oijzonclerj taak het is. roovers op te sporen want in de nog door roovers gefre quenteerde streken ziet men, dat, door het dagelijksch verkeer niet neto vers, de gendarmen school maken m dezelfde geslepen- en sluwheid, die het kostbaarst sieraad hunner tegen partij vormen. En men ziet er nog kampen voeren, waarbij de uit ge sla penheid het eenig wanen is. waar mede men elkaar met succes be strijdt. Op dit wapen daagden onlangs een achtervolgde roover en eenige gen darmen elkaar uit; de roover Nebi werd in de buurt van Beindir na ge zeten en had zich in een buiten huis verschanst. Het was een gebouw tie met. dikke, witte steenen muren met slechts enkele hoog-aangehraclito ra men, prachtig geplaatst om van daar uit op gendarmen te schieten. De achtervolgers hielden zich. dus buiten schot er. overlegden 'f zij een beleg zouden slaan of een krijgsstreel. uithalen. Daar krijgt wachtmeester Hadji I-Ieskin een pracht-invalhij ziet een bijenkorf, neemt ze op, sluipt er mee naar het buis en werpt ze door een der vensters naar binnen. De bijen wakker geschrikt uit haar slaap, drongen verontwaardigd uit de korf naar buiten en vlogen nijdig-gonzend op den roover af en de ongelukkige van alle kanten aangevallen, vluchtte het eenige vertrek rond. verweerde zich wat hij kon, maar de wijze bij en. aldus optredend als richtsters van orde en wet, straften meedoogenloofe dezen vijand der maatschappij. De gendarmen hadden het verder makkelijkze hadden niets te doen, dan den roover over te brengen naar het hospitaal te Smyrna, waar deze den volgenden dag stierf. Sedert heeft de bij het reclit op haar plaats in de analen der politie en Maeterlinck zal. bij de bezorging van de volgende uitgave van zijn stan daardwerk over dit veelzijdig ontwik keld insect, aan een nieuw hoofdstuk moeten denken. Middel tegen oorlog. De Tel. geeft de volgende mop Er is een zeer eenvoudig middel, om elke oorlog binnen 14 dagen te doen eindigen, en het is mij een raadsel, dat Vrienden van den Vrede nog steeds dit ei van Columbus niet ge legd hebben. Uitgaande van de pliilosophische stelling, dat 's menschen beurs zijn meest voor indrukken vatbaar gemoed is, l;gt het m. i. voor de hand, het oorlogsnieuws voortaan in dezen vorm te gieten Van Stadhouder Alexejew aan den Czaar „Ik heb de eer Uwer Majesteit en Uwer Majesteits genadig belastingbe- talenden onderdanen te berichten, dat Uwer Majesteits vloot hedennacht een ontmoeting had met het Japansche eskader. Zoodra de vijand in zicht was openden wij het vuur en zonden voor 1 millfoen 88-4 duizend roebel aan ko gels en torpedo's op hem af. De lucht was zwart van het roo-kelooze kruit, dat verschoten werd tot een waarde van SO,000 roebel. Het Russische vlaggeschip de ,,Ceca- rowitsch", ter waarde van 15 millioen roebel, werd in den grond geboord, be nevens drie kruisers en 12 torpedo booten. ter gezamenlijke waarde van 18 millioen 1 honderdduizend roebel. De overige schade, der vloot toege bracht. kan volgens matige bereking, geschat worden op millioen roebel. De forten van Port-Arthur hielden zich prachtig onder het vuur van den vijand. De schade wordt daar geraamd op slechts 1.200.000 roebel. Tot mijn genoegen kan ik Uwer Majesteit ver der mededeelen, dat wij door ons wel gericht vuur den Japanschen belas tingbetaler een schadepostje van circa 11 millioen yen hebben thuis bezorgd. Ik acht dit resultaat Uwer Majesteits wapenen niet gering en meen, op deze wijze doorgaande, in den tijd van drie dagen, de 28 millioen te hebben opge maakt, die onze handel met Mandsjoe- rije jaarlijks opbrengt. De belangen van het vaderland en de vaderland se he belastingbetalers zijn veilig in onze handen. Nog één zulk een over winning en een nieuwe belasting zal noodig zijn. Leve de Czaar iget. Alexejew, Stadhouder." P. S. Er werden ook eenige Uwer Majesteits onderdanen gedood en ge wond. Dezen kosten echter niets. Dit is het eigenaardige van een oor log, dat hij voor den belastingbetalen- den burger begint daar, waar hij voor den militair eindigt. Letteren en Kunst. Uitg nnem Nieuwe Uitgaven. Dinsdag 1 Maart zal in „Pulchri_ Studio' te 's-Gravenhagé :1e veilhv;" plaats hebben van nagelaten werken iAT11 van J. H. Weisenbruch. Deze veilin#^ van werken van een der meest merk- 2 waardige landschapschilders van on- zen .tijd ontleent een bijzonder ge-t6m£ wicht aan de omstandigheid, dat «D'eilWf meeste werken van dezen Nederland w schen schilder naar liet buitenland Net zijn verkocht, zoodat nu de gelegen-^ 0 beid open is te zorgen, dat meer en goed werk van dezen schilder in het,®?®- vaderland blijft. Goed werk. dattoonc; ons de mooi geïllustreerde catalogus, l,.-» die door de firma Frans Buffa mboII Zonen, die de leiding der verkooping op zich heeft genomen, is uitgegeven. Zware reis. Aan net Hbld. v. Antw. word giste ren uit Vlissingen gemeld Hedenmiddag is alhier voorbijgeva ren, komende van Laguno via Fal mouth en bestemd voor Antwerpen, de Fransche driemastschoener Zam bèze. Aan boord van dit schip, dat in storm averij bekomen heeft, is een deel der bemanning ziek, terwijl de kapitein door eene golf overboord ge slagen en verdronken is Later. De Fransche driemast schoener Zambèze, komende van La guno (Mexico) met verfhout, via Fal mouth, is gisteren hier ter reede aan gekomen. H,et schip heeft eene zeer ongelukkige reis gehad. In volle zee werden verschillende der manschap pen ziek, zoodat men langen tijd werk krachten tekort, kwam. Er moet aan boord een kwaal geheerscht hebben, want volgens we vernomen hebben, zouden de kiekens die aan boord wa ren, en zelfs een aap gestorven zijn. Op 300 mijlen van Bishop Rock werd de kapitein van de Zambèze door eene hooge zee opgenomen en over boord geslingerd. De man is ver dronken. Het schip ligt achter den hoek, op de reede van Austruweel, en, volgens we hebben kunnen zien, zijn ook de twee bovenste bramra's wegge slagen. Te Falmouth was het vaar tuig in zulken ongelukkigen staat, dat het niet naar Antwerpen kon zei len, maar gesleept moest worden. Het is opgebracht door den eersten stuur man, M. Sudo. Kindersterfte. Dr. J. Melson Rhodes geeft in de Lancet een tabellarisch overzicht van de kindersterfte in de Engelsche fa brieksteden, waaruit allereerst blijkt, dat het werken van de moeders bui tenshuis nadeelig is voor de gezond heid en het leven hunner kinderen. Maar de sterfte gaat ook op en neer met de geestelijke ontwikkeling. Wan neer men de tabel in 2 reeksen ver deelt, de eerste met plaatsen van de geringste en de tweede met plaatsen van de hoogste sterfte, en het gemid delde neemt van de analphabeten bij 1000 huwelijken in elke reeks, vindt men bij de eerste 20 vrouwen die niet lezen of schrijven kunnenbij de tweede reeks echter 33, bij overigens gelijke omstandigheden. Ougeloofelyk en toch waar. Naar verluidt spookt het reeds ge- ruimen tijd des nachts in de banket bakkerij van een inwoner te Zaan dam. Zaterdagavond vervoegden zich bij dien heer twee mede-ingezetenen, met beleefd verzoek, aangezien zij nog nooit een spook hadden gezien en er natuurlijk ook niet aan geloofden dien nacht in de bakkerij te mogen i doorbrengen, ten einde kennis te ma- ken met dit vreemdsoortig wezen. De eigenaar trachtte zich van de z.i. lastige verzoekers te ontdoen, doch dit ging niet zoo gemakkelijk. Die heeren meenden in ernst een einde aan dergelijke geruchten te willen maken. Zij gingen zelfs zoo ver ƒ20 te bieden, wanneer ze aldaar één nacht mochten doorbrengen. De eige- uaar stond het verzoek evenwel niet toe. Inhoud van Weekbladen. De Aarde en haar volken Herin neringen aan Korea en China. Bij blad Op den Uitkijk. Men houdt op Sabang het oog gericht. Het kapsel der Japansche dames. Montblanc- spoorweg. Eigen HaardIn de Branding, Ma rie de Negri. Melk en Typhus, Wou ter Cool. De opleiding onzer zeeoffi cieren, Nautilus. Van Meisjes-Studen ten. Feestavond, Ans. Salomons. Ned. afd. De Wereld van het Kind, H. S. S. K. Verscheidenheid. Feuilleton. Tijdschrift voor Armenzorg en Kin derbescherming De Maats, van Wel dadigheid in 1901 en haar jaarboekje, H. J. de Dompierre de Ghaufepié. Een vraag. Binnenland. Kerknieuws eleg der rich' oen at g >f P ie r t )OSt zei am. pne vaai zen ki ist m c nee noc an is z jrs kaï iet het Kathedrale Kerk St. Bavo. Vrijdag te 7 uur Oefening van den H. Kruisweg. Parochiekerk van den H. Joseph. Dinsdag, van 6 tot 7 uur, gelegen heid om te biechten. Woensdag, 4de der 7 Woensdagen ter eere van den H. Joseph, te 7 uur het Lof. Donderdag, feest van den H. Apos tel Mathias, dag van devotie, to 8 uur gezongen H. Mis en te half 7 Lof van het H. Sacrament. Vrijdag, te 7 uur, Oefening van den H. Kruisweg Zaterdag te half 9 de II. Mis voor ■tie bekeering der zondaars in de ka pel van liet rairaculeuse Mariabeeld. Van 5 tot 10 uur gelegenheid om ie biechten. Te 6 uur Lof van O. L. Vrouwe. In deze week de H.H. Missen en do Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Anto- nius van Padua. Dinsdag te 8 uur gezongen II. Mis ter eere van den H. Antonius van Pa dua en gebeden der Broederschap, 's Avonds te half 8 Lof en Meditatie over het Lijden Onzes Heeren Jezus Christus. Woensdag. Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen. Vrijdag te 8 uur de gezongen II Mis voor de Leden der Broederschap Haarl. Proc. naar Kevelaar." Des avonds te 7 uur Vergadering der Broo derschap van den H. Kruisweg. Kerk van het Allerheiligst Hart Kleverparkweg. Dinsdag te 8 uur de gezongen II. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur het Lof. Vrijdag, te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van het Allerheiligst Ilart. 's Avonds te 7 uur Lof en 11 Kruisweg. Zaterdag van 5 tot half 10 gelegen beid om te biechten. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Dinsdag Te Deum na het Lof. Woensdag en Vrijdag te 7 uur het Lof. Donderdag, dag van devotie, gez. H. Mis te 8 uur. Parochiekerk van de H. Elisa beth en Barbara. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen. Donderdagavond te half 8 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdagavond half 8 uur Oefening van den II. Kruisweg. Zaterdag van 5 tot half 10 uur ge legenlieid tot biechten. N. H. Ct. jve rt

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6