m IÉ NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 'e Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6334 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRDB MAANDEN? Voor Haarlem 0 - 1.20 Voor de dorpera Ito desa omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37>3 »w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster, Directeur J Co PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. nnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. lerin- Bij- it op apscl lanc- Ma- Ncd. I. S. 1. Kixx- YVel- ekje, Een Dagblad Tan merk- 24 Februari bevat o.a. 1 g. tenlandsch Overzicht, Oor- dat 'i 'euws, Tooneelcritiek van Hand inland Netscher, Nieuws uit Haar- iegen in Omstreken, Binnenl.- en en n helttgd Nieuws. tooxic ffntenlandscli Overzicht ;evo..\ DE OORLOG. elegrammen laten ons weer da den steek ten aanzien van oor- richten. Niet dat er geen tele- nen komen, maar ze brengen at geruchten, handtastelijke leu- if praatjes. Men zal er straks rer oordeelen. lostengeveehten? zegt men bijvoorbeeld^ van het am. dat we gisteren nog kon- pnemen over voorpostengevech- vaarbij de Russen aanzienlijke zen zouden hebben sreleden kind kan wel nagaan, dat, als ist was, Japan zich zou haas- m dit voor hem prachtig resul- nee te deelen. Noch van Japan- noch van Russische zijde is iets an gehoord, de waarschijnlijk- is zeer gering, dat er reeds Ja- jrs nabij de Yaloe zouden zijn, kan men het geheele verhaal iet Amerikaansche blad gerust het resultaat van duimzuigerij ouwen. tve Aanval op rt Arthur? n 1 weinig meer beteekenis zijn de volgende berichten, die ten- te het voordeel hebben, dat ze .r steunen. 1 ICölnische Ztg." verneemt uit •sburf d.d. 22 dezer. Volgens een ht uit Port Arthur in den och v van gisteren heeft men 'soch- zwakke schoten van den zee- gehoord. Waarschijnlijk beproef- [apansche torpedo-booten de ha lf te naderen. a telegram uit Tokio te New- 1 ontvangen, meldt, dat admiraal opnieuw een aanval deed op -Arthur. Dit bericht wordt waar- nlijk geacht, omdat admiraal To- xans Port Arthur blokkeert. vestiging was echter onmogelijk jrkrijgen. De Japansche minister marine had geen nieuws van iraal Togo ontvangen, g vaag zooals rpren ziet. Russische hoofdkwartier. Temps" maakt een telegram h«t Russische agentschap uit rsburg openbaar, volgens hetwelk aan den grooten staf van de ma de beweringen in Engelsche en voor onwaar verklaart, dat ejef voorgoed te Charbin zou blij- Hij doet op het oogenblik een om de troepen, die met denTrans- rischen spoorweg aankomen, te ecteeren. Wanneer generaal Koe- ithkin, die benoemd is tot bevel- xer over de troepen te land, zal gekomen zijn, zal deze van Char- zijn hoofdkwartier maken, terwijl ;ejef dan naar Port Arthur zal 'gkeeren. Geredden. s opvarenden van het stoomschip, door een Russisch oorlogsschip is len grond geboord, zijn nu te To- aangekomen. it Londen wordt gemeld e Japansche legatie meldt, dat de igers en bemanning van 'tstoom- ip „Namonoura Maroe", dat den llen bij de straat van Tsoegaroe door een Russisch oorlogsschip in den grond werd geboord, door dat oor logsschip gered en naar Wladiwostok zijn gebracht, waar zij zich hebben ingescheept aan boord van een Duitsch stoomschip, dat hen naarNa- pasaki brengt. Daar worden zij van daag verwacht. En nader uit Tokio De bemanning en andere opvaren den van de „Namonoura Maroe" zijn den 22sten aan boord van een Duitsch stoomschip te Nagasaki aangekomen. Alle opvarenden op drie na zijn ge red. HET TOOJÏEEL. De buitengewone mobilisatie-maat regelen van SPANJE hebben begrijpelijkerwijs verwonde ring gewekt. Er is geen enkele reden, waarom Spanje meer dan een andere mogendheid zou behoeven te vreezen voor schending van zijn neutraliteit. Iets anders ware het, zoo de Filip pijnen nog Spaansch eigendom waren. In de Spaansche Kamer is gisteren een verklaring afgelegd door minister Maura, ter gelegenheid van de indie ning door de regeering van buiten gewone crediet-aanvragen over een bedrag van millioen peseta's voor oorlogsmateriaal, de marine en de vex-- dediging van de kusten. Maura vei'klaarde, dat de regeering geenerlei aanwijzing had. De maat regelen komen voort uit de verplich ting, om de onzijdigheid te handha ven. Een Overzicht. De Duitsche „Marine-Rundschau" geeft het volgende overzicht van den oorlog Voor zoover thans met zekerheid ge zegd kan worden, heeft het tweede bombardement van Port-Arthur op den llen Februari niet die beteekenis gehad, welke men er aan zou hech ten, afgaande op de eerste berichten. Wanneer deze aanval niet verzonnen is, kan de beteekenis toch hoogstens teruggebracht worden tot een veront rusting door enkele kruisers, die ge tracht hebbern een paar granaten te werpen in de binnenhaven, doch die op de vlucht gedreven zijn door het kustgeschut. Het Japansche hoofd-eskader heeft de operaties tegen Port-Arthur voor- loopig gestaakt. De reden kan zijn beschadiging aan de schepen, na het gevecht op den 9en. Tusschen Tsjemoelpo en Shan-toeng hebben de Japanners een voorposten linie, uit kruisers samengesteld, ge vormd. Het Japansche hoofd-eskader is in de laatste dagen nergens gezien. Daar uit is de conclusie te trekken, dat het teniggestoomd is naar de straat van Korea, of dat het den transportdienst tusschen Shimonoseki en Masampho- Foesan tegen een aanval van Russi sche schepen tracht te beschermen, of het, om averij te herstellen, kolen, misschien ook munitie inneemt. De vooi*postenlinie heeft tot taak dade lijk te melden, wanneer het Russische eskader de haven van Petshili ver laat. Het Russische Wladiwostok- eskader is uit het ijs losgekomen en heeft in de Tsaigaru-straat een Ja- pansch schip in den grond geboord. De Japanners schijnen dit eskader met gesignaleerd te hebben. De landingen in de Dove-baai, bij Junkau en Tatoengkau, op 9, 11 en 12 Februari zijn niet van veel beteekenis geweest. Men is geneigd hier te den ken aan handels-speculaties, of aan verkenningen van den toestand van het ijs aan de kust. VOORDRACHTEN TAN EDÜARD JACOBS. De heer Eduard Jacobs, schrijver van ,,'n Paaschlam", heeft geen ge lukkige entrée hier in de stad ge maakt. In de eerste plaats stond er van hem in de advertenties in de bladen vermeld, dat hij een „door en door humoristische, satirieke leuke chan- sonnier-declamateur" is, en verder, dat hij een „uniek" programma had. „Het genre van Jacobs is geheel ..eenig, heel iets anders dan de an- ,,dere chansonniers; hij is hoog fijn ..komisch, durft, en wat hij durft „slaat in, hoogst amusant is het, „iedereen moet het hooren, verzuim ..dus vooral deze eenige voorstelling „niet." Zie, dat had teveel van de reclame voor een kwakzalvers-artikel of van een advertentie voor een uitverkoop van lapjes. Goede waar heeft zulk een Zaterdagavond-marktgeschreeuw niet noodig. Maar we mogen dit den heer Jacobs niet aanrekenen; misschien is een onhandig impressario daar wel de- schuld van. En in de tweede plaats is hij opge treden in de. voor dit soort van werk meest ongeschikte zaal. Liedjes, 'gelijk hij die geeft, zijn geboren in de intimiteit der kleine, gezellige, berookte „cabarets artistiques" der Parijsche boulevards en in een kel derverdiepinkje of benedenkamertje ergens in de Amsterdamsche „Pijp", waar zii 's nachts bij bier, grog en si garen een publiek vonden, dat in de stemming was om ze aan te hooren. Maar Ixier, in de groote, kille zaal van het Brongebouw, met haar afme tingen voor luide concerten, werden ze uit elkaar gerukt, vereenzaamd, van een. voorkomen van gewicht, dat buiten hun aard en karakter ligt. De intimiteit ging er hier af. En wat in 1 die kleine ruimtes leuk realisme ge schenen kon hebben, was hier bruta liteit geworden. Dit werk was hier uit zijn atmos feer. Of dit geïnfluenceerd heeft op onze stemming van teleurstelling 'tKan onbewust hebben plaats ge had, maar een feit is 't, dat we een déceptie hebben beleefd. Misschien waren onze verwachtingen ook wel wat te hoog gespannen geweest. En welk een verschil tusschen het geen we op dit gebied op Montmartre te Parijs" en nu in den Hout te Haar lem te zien kregen. We heinnneren ons nog. hoe op den boulevaid Rochechouard op Mont martre, in den beroemden„Chat-Noii'" Aristide Bruant in een los en wijd pak van bruin Engelsch leer, nauw op de voeten, zooals de jonge schil ders dat dragen, met een wapperend geknoopte das, op een tafeltje klom en, staande te midden der biergla zen, zijn hand door zijn lokken ha lend, zijne liedjes, zijn „chansons" ging zeggen, sommige bitter scherp en ironisch, andere echt „canaille" en gewaagd, maar door allen toch een noot van diep gevoel en medelijden met de ongelukkige schepsels en soci ale toestanden, die hij bezong. 'tWas leven, en het lééfde En zooals Aristide Bruant zijn stof aan Montmartre ontleend had, zoo wilde Jacobs, die uit de Amsterdam sche Pijp putten. Maar in het gebouw in den Hout stond gisterenavond een heel ander type van een man. In plaats van den lossen, leuken zwierigen „Bohémien" stond voor een tachtigtal bezoekei's een klein, stijf mannetje een beetje hoog in zijn schouders, al door zijn haar gegroeid, dat nasaal sprak, slee- pend op het einde der woorden met zacbten uitgang, die een letter niet kon uitspreken, erg „werkte" met zijn oogen, gekleed in een jacquet-cos- tuum en met een hoog mode-boord aan, staande voor de piano, waarop hij zich accompagneerde, liedjes zong, waarin hij met een voornaamdoenerij van grooten huize „de sociale enmo- reele oorzaken van verschillende mi sère, van ongelukkig Amsterdam zou En toen ketsten er eenige couplet ten. waar hier en daar een gewone brutaliteit in stond, tegen de dames in het publiek, die even met de oogen knipten en ze bleven even hangen on der de koud-witte bollen van het har de electrische licht en stierven weg in een applausje van wat vriendelijke handen. Maar van kunst, die „in sloeg", van iets „fijn" komisch, van een „uniek" programma (zie de ad vertentie' hierboven) niets van dat alles. Wat op de Montmartre werkelijk leuk en bohémien-achtig was, was in den Hout echt Hollandsch en burger lijk geworden. Maar we willen Jacobs niet beoor de elen naar hetgeen we gisteren van hem gehoord hebben. We zouden hem een raad willen geven. En wel dezekeer met uwv liedjes terug naar waar ze thuis hoo ren. Wanneer ge morgen 's avonds bij eetx piano in een gezellig Haarlemsch koffiehuis opstaat en uwe „chansons" "•«at voox'dragen, dan wed ik. dat ge 'tvol zult hebben en genoegen van ze zult beleven. Haal uw liedjes dus uit de concert zaal terug, waar ze van kou en onge zelligheid en stugge menschen omko men daar hooren ze niet thuis. En breng ze naar den „cabaret" terug. Daar zijn ze geboren daar alleen kunnen ze leven. En voor die afkomst behoeven ze zich niet te schamen. FRANS NETSCHER. Stadsnieuws. Boheemseh Strijkkwartet. Het beroemde kwartet zal a.s. Zon dag een matinée geven in het Bron gebouw. De leden van deze instelling genieten voor zich en hunne dames een reductie op den entréeprijs. Bijzonderheden daarover en om trent het programma vindt men in de achterstaande advertentie. Lohoffs Cinematograrf. Zooals men uit achterstaande an nonce lezen kan, zal Lohoffs Cinema- tograaf in het Brongebouw alhier een reeks van voorstellingen geven. Over hare „Leistung" lezen wij in de Middelburgsche Courant „Lohoffs cinematograaf waarmede gedurende een paar dagen slechts in de groote Schuttershof-zaal alhier voorstellingen worden gegeven, is het j mooiste op dit gebied dat wij tot dus-1 ver zagen. Op een zeer enkele utzondering na zijn de levende beelden buitengewoon scherp en de anders zoo hinderlijke trillingen en flikkeringen doen zich 1 bijna niet voor. Het programma is zeer rijk en ge- j durende twee uur wordt, met korte pauzen ertusschen, buitengewoon veel te zien gegeven, zooveel dat zelfs de I meest eischende tevreden moet zijn. Onder de best geslaagde nummers, I die Zaterdagavond op lxet doek wei'- j den getooverd, noemen wij in de al lereerste plaats Ali Baba en de 40 roo- vers, het bekende sprookje uit de j „Duizend en één nacht", dat, ook om de prachtige kleurenmengeling, be-i wonderenswaard is. Verder verdienen geroemd Rups j en vlinder, de Boerengeneraals te j 's Hage, de waterrutschbaan, de ver-: volging van wildstroopers, eene para de en de reis naar de maan. De grootere stukken worden afge wisseld door humoristische tafereel tjes, alle aardig en mooi. Gaarne wekken wij onze lezers dan ook op om een der eerstvolgende avon den de voorstelling te bezoeken en vooral vestigen wij de aandacht van ouders op de kindei-voorstelling, die Woensdagmiddag wordt gegeven. Voor de kleinen is het een zeer aan bevelenswaardige uitspanning. Zondagavond werd de voorstelling druk bezocht." Blindenbond. De Blindenbond, die zich ten doel stelt behoeftige lotgenooten te steu nen, zal op 10 Mei a. s. zijn algemee- ne vergadering houden in bet Bron gebouw alhier. Voorzitter is de heer Schilt, te 's Gra- venhage, Secretaris de heer G. J. Oort, alhier. Tentoonstelling van ko nijnen, Het Bestuur van de Eerste Haarlem- sche Vereeniging ter bevordering der Konijnenteelt, opgericht 1 Aug. 1901, I deelt ons mede, dat het besloten heeft een Nationale Tentoonstelling vanko- nijnen te houden en wel op 22, 23 en 24 April 1904, in de groote zalen van het gebouw „St. Bavo", te Haarlem. Het Bestuur bestaat uit de heeren J. v. Deventer, Voorz. P. J. Scheer ling, onder-Voorz. P. LieshoutP. WestbroèkK. DenxisonH. Been- ders Theo v. Berkum L. Verpoorten en L. v. Vueren, Secret.-penningm. Men zal zich herinneren, dat deze vereeniging ten vorigen jare een der gelijke tentoonstelling hield, die zeer wel slaagde. J u b 11 Den Ssten Mei a.s. zal, naar wij vernemen, de heer J. v. d. Waals, assistent-opzichter in de metaaldraaie rij aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag herdenken, waarop hij voor 50 jaar bij bovenge noemde maatschappij in dienst trad. Zanggenot. Naar wij vernemen, zal de lieder tafel „Haarlem's Zanggenot", dir. de heer N. H. Andriessen, uitkomen in de eerste afdeeling van den zangwed strijd te houden te Delft met Pinkste ren a.s. De vereexxiging zal ten ge- hoore brengen „De Rots in Zee" van Richard Hol en de „Uitwijkelingen" van Gevaer. iProv. Staten van Noord-Holland. Heden had eene buitengewone ver gadering der Prov. Staten van Noord- Holland plaats onder voorzitterschap van Mr. G. van Tienhoven. Afwezig met kennisgeving de heeren Fei'f en de Kanter. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer K. Kaaskooper (vac. Jhr. van Citters) te Purmerend. Door eene Commissie, bestaande uit de heeren Sillem, Sutorius en Kool, werden de geloofsbrieven onderzocht, en in orde bevonden, waarna tot zijne toelating werd besloten. Daarna legde de heer Kaaskooper de gevorderde eeden in handen van den Voorzitter af en nam zitting. Vervolgens sprak de Voorzitter eeni ge woorden van hulde aan de nage dachtenis van Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, gedurende vele jaren afge vaardigde van de Provincie Noord- Holland naar de Eerste Kameren zeide dat de leden bij het kiezen van een opvolger voorzeker allen met wee moed zullen herdenken het heengaan van een man, wiens verdiensten voor N.-Holland zeer groot zijn geweest, en die dan ook meermalen tot lid der Eerste Kamer is herkozen. Door zijn langdurig lidmaatschap van de Eerste en Tweede Kamertoon- de Tak van Poortvliet bij tal van ge legenheden, dat hij had een open oog en een ruimen blik voor de belangen van Handel en Scheepvaart, de voor naamste bronnen van welvaart in dit gewest. Steeds heeft hij getracht aan N.- Holland exx in het bijzonder aan Am sterdam in het wereldverkeer de plaats te verzekeren, die het toe komt. In den Staten-Generaal is reeds een passende hulde aan den overledene gebracht, ook in deze vergadering past een woord van dankbare herinnering aan de nagedachtenis van een man, die zoo'n werkzaam leven achter zich heeft. (Applaus). Tot stemming overgaande, werd bij eerste stemming tot lid der Eerste Kamer gekozen Jhr. C. H. A. van der Wijck, oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, met 43 van de 71 uitge brachte stemmen. Verder verkregen de heeren Westerwoudt 2Heemskerk 10 Mr. J. C. de Vries 10 v. d. Muelen 1Boreel van Hogelanden 1Josephus Jitta 1Waterschoot *v. d. Gracht 1 en Hugo Muller 2 stemmen. Daarna werd de vergadering ge sloten. Naar wij vernemen, zal de Christelijke Zangvereenigixxg „Benne- broek" te Bennebroek, Maandag 29 Februari a.s. haar 5e uitvoering ge ven ixx de Hervormde Kerk, onder leiding van haren bekwamen direc teur, den heer J. van Snippenbei'g. Ds. Gerth van Wijck, eerevoorzitter der vereeniging, zal den feestavond leiden. De heer F. J. Frölich zendt ons prentbriefkaarten van de koor banken in de Groote Kerk en van de Hal op 't Stadhuis, die er heel aardig uitzien en wel koopers zullen vinden. H om oeopathie. De afdeeling Haarlem en Omstreken der Vereeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland houdt eene vergadering op Vrijdagavond 26 Febr. in het gebouw „Verbreiding der Waarheid", Ridderstraat 24. De agenda bevat 1. Opening der vergadering door den voorzitter. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Mededeeling aangaande eene le zing door Dr. Mieg in de tweede helft van Maart. 4. Voorstellen voor de algemeene vergadering te Amsterdam op zes April e.k. Om de belangrijke zaken is 'n flinke opkomst zeer gewenscht. Voor het examen nuttige handwer ken is geslaagd mej. N. Max, alhier. De naam H. E. Viges, vermeld als ge slaagd voor fraaie handwerken, moest zijn W. G. Vrijer. Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. Jpeciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 2) t was uitZou hij zich ten twee- ïmale zoo laten beleedigen? Nooit nimmerHij had zijn geluk inder- xd verspeelt, zooals Philip hem zoo ittend had gezegd. En als Inga nu wraak eens uitoefende, waarmee zij dreigde Zoo'n wonder zou dat niet zijn, zij -wist nu, hoe hem dat zou treffen. Bij deze gedachte werd de jonge zeeman door een namelooze woede aangegrepen en terwijl hij in huis ging, bromde hij voor zich heen Dan zij God Philip genadig, dan ciraai ik hem nog voor het huwelijk den hals om. De „Freia" lag zeilreé in de bocht van Edsviken. Christiaan had juist de bagage van zijn meester en van lui tenant Fernstein aan boord gebracht en de beide matrozen legden nog de laatste hand aan hetgeen noodig was vóór den afvaart. De lang voorgeno men reis naar het Noorden zou heden begonnen worden en Bernard en Koert waren naar Raansdal gegaan, om in de pastorie afscheid te nemen. Daar was het den, laatsten tijd zeer stil geworden, want'dé jonge gastuit Drontheim, die eens geheel onver wacht was komen aanvliegen, en we kenlang met haar vroolijk gebabbel en zonnige vroolijkheid het stille huis leven had ingeblazen, was even on verwacht weer weggefladderd. Inga had plotseling heimwee gekregen en verklaarde niet langer te kunnen blij ven. Axel Hansen was al lang weer in Bergen en de ouders hadden hun ver wende lieveling haar eigenmachtig optreden natuurlijk al lang vergeven en wachtten ongeduldig op haar te rugkeer. Zij ging daarom heen en twee dagen later volgde haar getrou we ridder. Philip Röder, die zich in Raansdal op zijn gemak geïnstalleerd had, als was hij niet van plan weer heen te gaan, en die het voor het mooiste plaatsje van de wereld ver klaarde, deed ook plotseling de ont dekking, dat het heel vervelend was en dat zijn eigenlijk reisplan de Noordkaap was. Plotseling vond hij het hoog tijd daarheen te gaan. Hij ging ditmaal niet door de wildernis der Raansdal- sche bergen, maar met de Fjordstoom boot en ook ging hij voorloopig niet naar Drontheim. Inga had hem ver teld, dat haar ouders in dezen tijd buiten op hun landgoed waren, dat eenige mijlen van de stad af lag en dat zij ook daarheen zou gaan. Daar i kon men haar moeilijk volgen zonder directe uitnoodiging en daar zou ook waarschijnlijk geen tolk te krijgen zijn. Röder begreep, dat hij nu in elk ge- val Noorsch moest leeren. Een liefdes- j verklaring met behulp van een tolk, zooals Koert hem voorgesteld had, ging toch niet aan en het was zeer de vraag, of de aanstaande schoon ouders een minnaar zouden aanne- i men, die alleen met gebaren en aller lei onverstaanbare klanken zich be grijpelijk zocht te maken. Hij vatte daarom zijn oorspronkelijk reisplan i weer op, slechts met die wijziging, dat hij in plaats van de groote stoom boot, die geheel Duitsch was inge richt, een van de Noorsche toeristen booten nemen zou. Daar zou hij zeker gedwongen zijn de venvenschte taal te leeren tijdens de vaart, die eenige weken duurde. Als hij dan bij terugkeer in Drontheim landde, zou bij voldoende Noorsche ontwikkeling hebben opgedaan en dan kon hij zich als waardige schoonzoon I van den heer groothandelaar Lund- 1 gren presenteeren. Terwijl de drie matrozen nog vol 1 ijver op de „Freia" bezig waren, kwam een der bergwagens van Alfheim aanrijden. Naast den koet sier zat de jager Rolf, die onlangs de jonge barqnes naar Isdal begeleid had, en in den wagen zelf een oude heer, die een eind voor het plaatsje liet stilhouden en met den jager uit stapte. Deze wist zeker al wat hem te doen stondwant hij bracht hem niet door Raansdal zelf, maar langs een buitenweg, waaraan slechts eeni ge kleine huizen stonden. Eerst dicht bij de kerk gingen zij een zijweg in en kwamen door een achterpoort op het kerkhof. Rolf liep vooruit en keek zoekend rond, toen wees hij op één der gra ven en zei halfluid in zijn gebroken Duitsch Dat is bet! Daar staat ook de naam De ander, die langzamer volgde, bleef staan en gaf hem een wenk heen te gaan. Wacht jij daarbuiten voor het kerkhof en als een der Raansdalers je aanspreekt denk er dan aan, dat ik niet wil, dat mijn aanwezig heid hier wordt opgemerkt. De jager groette vol eerbied en ging heen, terwijl de ander naar het aan geduide graf zijn schreden richtte. Het was een eenvoudige, groene heu vel evenals alle andere, maar in plaats van de eenvoudige houten krui zen, die behalve naam en datum meest nog van een bijbelsprexxk voorzien waren, stond hierbij een groot kruis van donker steen, waarop slechts twee woorden stonden, de naam Joachim Hohenfels. Freiherr von Hohenfels stond bij het graf van zijn broeder en keek lang en zwijgend daarnaar, toen wendden zijn oogen zich met een zeldzaam, bit tere uitdrukking naar de vlakbijgele- gen pastorie, waaruit hem indertijd het doodsbericht was toegezonden en waaruit zich nu de eenige zoon van den overledene zijn vrouw haalde. Daar werd juist op dit oogenblik af scheid genomen. Bernard bleef wel is waar maar enkele weken weg, maar Koert keerde niet naar Raansdal te rug, ïxij wou direct van de kust af zijn terugkeer aanvaarden. Over een bespoediging van het hu - welijk was niet meer gesproken. De aanstaande bruidegom kwam daarop niet meer terug, voor hem scheen die kwestie afgeloopen te zijn en Eriksen wist er heelemaal niets van. Zoodoen de bleef het huwelijk op den oorspron- kelijketi datum bepaald. De predikant nam van den jongen zeeman, van wien hij was gaan hou den, een hartelijk afscheid, drukte hem en zijn aanstaanden schoonzoon de hand en wenschte hen een goede reis en behouden terugkeer. Hij bleef in huis, terwijl Hildur de beide joxxgelui tot in den tuin gezel schap hield, die slechts door een heel lagen muur van het kerkhof geschei den was. Zij zou gaarne met haar va der op Edsviken gekomen zijn om het uitvaren van de „Freia" te zien en hen een vaax*wel toe te wuiven, maar Bernard had er om gelachen, dat men voor een paar weken scheiding zoo'n aandoenlijk afscheid nemexx zou en toen had zij van haar wensch afge zien. Hij ging inderdaad heen alsof zij maar een paar dagen gescheiden zou den zijn. Met zijn gewone kalmte om helsde en kuste hij haar en sprak een paar vriendelijke woorden tot afscheid toeix wuifden zij beiden nog eenvluch- tigen afscheidsgroet en sloegen den xxaasten weg over het kerkhof in, zon der dexx vreemdeling op te merken, die zich snel achter het hooge kruis ver borgen had. Nu echter rekte Bernard zich in zijn volle lengte uit, zijn oogen schitterden en hij scheen als geélec- triseerd, toen hij in stormachtige vreugde losbarstte (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1