De Uitspraak van het Scheidsgerecht, Uit de Omstreken. Vergadering van den Baad der gemeente Hillegom. Vergadering van den Raad der ge meente Hillegom, den 22en Februari 's middags één uur. Maandagmiddag was de gemeente raad van Hillegom opnieuw bij elkaar geroepen tot het vaststellen der be stekken voor de nieuwe gasfabriek. Vooraf was gegaan een langdurige vóór-vergadering, 's morgens, zoodat we de hoop koesterden er vlug door heen te zijn, een hoop, die intus- schen beschaamd werd. Voorzitter was de burgemeester. Afwezig was eerst de heer H. Veldh. v. Zanten, die echter later eveneens ter vergadering kwam. Tevens waren aanwezig de heeren Payens, dir. Adriaansen, dir. te Har derwijk, onder wiens leiding het werk zal geschieden en Heemskerk. Het ligt in den aard der zaak dat de bespreking van verschillende pun ten, opgenomen in de bestekken een droog onderwerp is, niet interes sant voor het publiek. We geven daar om van het behandelde alleen het geen het algemeen belang kan inboe zemen. De lezing der notulen werd uitge steld tot een volgenden keer. Ingekomen stukken vielen niet te vermelden. De heer GULDEMOND zeide gaarne in de bestekken de bepaling te zien opgenomen dat bij verschil van mee ning in de directie de beslissing in handen zou zijn van B. en W. Door den heer HEEMSKERK werd hierop meegedeeld, dat gewoonte is dat bij geschil arbitrage wordt toe gepast wordt men het dan nog niet eens dan beslist de kantonrechter. De heer J. VAN WA VEREN zou uitspraak willen zien doen door des kundigen, waarvan de heer GULDE- MOND niet weten wil, deze houdt zich aan een beslissing door B. en W. Nadat de heer Heemskerk nog eens den loop der zaak had toegelicht werd de behandeling der bestekken voort gezet. De heer GULDEMOND wenschte de bepaling te zien opgenomen dat alle werklieden tegen ongelukken zijn verzekerd, dit met het oog op de grondwerkers, in wier verzekering de wet niet voorziet. Bij geheele invalidi teit zou deze spreker 70 proc. van het loon of daaraan geëvenredigd kapi taal willen zien uitgekeerd. Voor on gelukken van minder ernstigen aard naar evenredigheid minder. Dit voorstel kon geen genade vin den in de oogen der meerderheid. Tegen stemden de heeren H. H. van Waveren, v. Bourgogne, G. Veldh. v. Zanten, v. Til, Topper, Lommer- een, J. v. Waveren Pzn. en v.d. Schoot Vóór de h.h. Guldemond en Balvers. Door den heer BALVERS werd nu voorgesteld den opzieners bij invali diteit 1.50 per dag uit te keeren. Dit voorstel mocht evenmin een meerder heid verwerven, het werd verworpen met dezelfde stemmen tegen, behalve die van den heer Lommersen. Aangenomen werd daarop ft. daags uit te keeren met alg. stem men, behalve die van den heer Bal vers, die zich onthield. Nu kwam aan de orde de hoofd schotel de vaststelling van mini mum loon en maximum arbeidsduur, waarvan B. en W. de vaststelling aan den Raad overlaten. De heer BALVERS bleek een voor stel te hebben ontworpen. Spr. wees erop dat de eminentste mannen van alle richting dergelijke regeling heb ben aanbevolen en drukt de hoop uit dat bij de regeling, die we hier gaan vaststellen, de rechten en plichten van beide partijen in 't oog zullen worden gehouden. De regeling moet-rekening houden met ouden van dagen en ge deeltelijk 'invaliden, die niet zooveel kunnen doen als de normaal werk man, maar niet van het werk uitge sloten moeten worden. Verder wees spr. op Zondagsarbeid en Kinderar beid, waartegen gewaakt dient te worden. Spr. stelde alsnu voor het minimumloon voor den volslagen vakman vast te stellen op 20 ets. per uur, voor de anderen, sjouwerlieden, opperlieden enz. 17 ets. per uur. Voor wie door ouderdom of gedeeltelijke invaliditeit niet zoo hard kunnen wer ken, kan een lager loon worden vast gesteld. Het loon wordt wekelijks uit betaald. Den maximum arbeidsduur wenscht spr. vast te stellen op 10'/* uur per etmaal. Afwijking hiervan of werken op Zondag in noodzakelijke gevallen kan de directie toestaan. Voor overwerk wordt boven het loon betaald 10 pet. in 't eerste uur, 20 proc. in het 2e, 30 proc. in het der de. Voor Zondagswerk wordt 50 proc. meer uitbetaald. Alcoholische dranken mogen op het werk niet gebruikt worden. Volgden nog eenige ondergeschikte bepalingen. De heer J. VAN WAVEREN Pzn. zou dit uitgebreid voorstel tot een volgende vergadering uitgesteld wil len zien, waartegen de voorsteller zich verzette. De heer ADRIAANSE deswege ge vraagd, zeide van oordeel te zijn dat het voorgestelde niet veel bezwaar zal meebrengen. De heer J. VAN WAVEREN Pzn. zou de zaak aan den aannemer wil len overlaten. De heer G. VELDH. v. ZANTEN was van oordeel dat het minimum loon moet worden vastgesteld in ver band met hetgeen hier en in verhou ding tot hetgeen in groote gemeenten verdiend wordt. Hij stelde voor het minimum vast te stellen voor grond werkers 15 ets, voor ambachtslieden 18 ets. per uur. De heer BALVERS verdedigde na der zijn voorstel, waarna wethouder VAN WAVEREN als zijn oordeel uit sprak dat het loon door den heer Bal vers voorgesteld wel betaald zal moe ten worden. Tegen die cijfers is spr. niet, maar van de andere voorgestelde bepalin gen wil hij niet weten. De heer GULDEMOND zei over het algemeen vóór het voorstel-Balvers te zijn, maar had gewild dat de voorstel ler zijn voorstel eerst kenbaar had gemaakt. Spr. zou in sommige op zichten verder willen gaan en bij overwerk 25 pet meer willen geven, voor Zondagswerk 100 pet. meer. Jonge krachten (bijv. tusschen 14 en 18 jaar moeten niet talrijker aanwezig mogen zijn dan 20 pet. van het ge heele aantal arbeiders. De heer BALVERS zou zijn voorstel wel willen laten circuleeren, maar de zaak moet nu afgedaan worden. Waar stemming over zijn voorstel wordt gevraagd wees spr. erop dat de heeren 's morgens, toen het meer dere of mindere dikte van balken gold, uren gepraat hebben en nu het menschenvleesch geldt willen ze maar direct stemmen. Het voorstel-Balvers werd nu ver worpen met 8 tegen 2 stemmen. Vóór de heeren Guldemond en Balvers. De heer H. v. Veldh. v. Zanten bleef bui ten stemming daar hij na voorlezing van het voorstel ter vergadering was gekomen. Nu kwam in behandeling het voor stel van Wethouder van Waveren om het loon vast te stellen resp. op 20 en 17 ets. per uur zonder meer. De heeren GULDEMOND en BAL VERS wezen er op dat men zóó geen enkele waarborg had dat de aanne mer zich eraan hield. De eerste vond het voorstel eenvoudig belachelijk, voor welke kwalificatie weth. v. WA VEREN hem ironisch dank zei. Ten slotte werd het voorstel-van Waveren verworpen. De heeren Bal vers en Guldemond bleven buiten stemming en tegen stemden de heeren v. Bourgagne, v. Veldh. v. Zanten, v. Til, Topper, Lommersen, J. v. Waveren Pzn. en van der Schoot. Het voorstel G. Veldh. v. Zanten (resp. 18 en 15 ets. per uur met con- tröle ten aanzien van de naleving door B. en W. en de directie, die bij niet-naleving recht zullen hebben het te min uitgekeerde zelf te betalen en daarna op den aannemer te verhalen) werd nu aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren H. H. van Waveren, v. Til, J. v. Waveren Pzn. en Balvers. De heer Guldemond bui ten stemming. Nu werd voorgesteld om den maxi mum arbeidsduur op 10'/« uur te stel len, met recht van onbepaald over werk als werkgever en werkman het goedvinden. Terecht werd er op gewezen dat er dan ten minste een loonsverhooging bij overwerk bij bepaald moet worden daar het voorstel, zoo als 't daar ligt, niets beteekent. Nadat eerst gepoogd was vast te stellen dat bij overwerk 20 en 18 ets. per uur zou worden betaald, wat óók alweer niet ging, daar als het loon soms reeds zooveel bedroeg er niets meer zou worden verdiend bij over werk, dat dus noodig was het in pro centen van het loon uit te drukken, werd 10 proc. voorgesteld en het al dus gewijzigd en herwijzigd voor stel aangenomen met 7 tegen 2 stem men. Tegen de heeren J. v. Waveren Pzn. en H. Veldh. v. Zanten. Buiten stemming de heeren Balvers en Gul demond. Op voorstel van den heer H. Veldh. v. Zanten werd nu nog bepaald dat bij Zondagarbeid in buitengewone gevallen 50 pet. meer zal worden be taald. Tegen de heer J. v. Waveren Pzn., buiten stemming de heer v. d. Schoot. Voortgaande met de behandeling werd de datum van aanbesteding vastgesteld op 15 Maart a.s., terwijl het werk 1 October gereed zal moe ten zijn. De verdere bepalingen van de be stekken werden hierna eveneens be sproken en vastgesteld. HAARLEMMERMEER. Aan de fortificatie-werken te Hoofd dorp heerscht thans groote bedrijvig heid, hoewel slechts het voorspel van grootere werken, die nog moeten vol gen. Tal van rappe handen vinden thans een flink stuk brood. Van ar- moed is dan ook geen sprake. Het maken van wallen en grachten, het aanvaren cn verwerken van zand geeft een ebuitengewone drukte. Er komen thans handen te kort. Ook het afbreken en wederopbouwen van hui zen voor particulieren is nog in vollen gang. Blijft men met dit laat ste voortgaan, dan zal Hoofddorp welhaast voor het grootste gedeelte vernieuwd herrijzen. Met het oog op het te maken spoor wordt voor bouw gronden, die nog disponibel liggen, en gunstig gelegen zijn, flinke som men betaald. Men verwacht dan ook, dat Hoofd dorp door zijne gunstige ligging zich binnen betrekkelijk korten tijd aanzienlijk zal uitbreiden. ZAND VOORT. Door den buitengewoon gemeente veldwachter G. de Veer is tegen drie personen, W. v. K., A. K. en J. B., allen alhier woonachtig, proces-ver baal opgemaakt wegens het zich be vinden in het duin, daarbij hebben de een z.g. lichtbak om konijnen te bemachtigen. Door den buitengewoon gemeente-veldwachter W. v. Duijn is voor hetzelfde feit proces-verbaal op gemaakt tegen W. K. alhier. Yergadering van liet Witte Kruis te Bennebroeka Maandagavond vergaderde de hier bestaande afd. van de Noord-Holl. Vereeniging „het Witte Kruis". 24 le den waren ter vergadering versche nen. De Voorzitter, Dr. A. Kouwenaar, opende de bijeenkomst met zijne goe de wenschen voor 1904 ter gelegenheid dezer eerste vergadering in dat jaar. Daarna werden de notulen gelezen en onveranderd aangenomen. Vervolgens werd een uitgebreid be redeneerd verslag uitgebracht door den secretaris, den heer H. A. van Waveren, waarin steller alle voorna me punten citeerde, met ingenomen heid kon aantoonen, hoe gunstig de afdeeling werkte en ten laatste be wees, dat de afdeeling zich voortdu rend in de algemeene sympathie schijnt te verheugen door constante ledenvermeerdering, waarvan het ge tal thans 153 beloopt. Met applaus werd het verslag beloond en door den Voorzitter zeer verdienden dank ge bracht aan den steeds volijverigen se cretaris. De penningmeester, de heer Ph. M. J. Braam, bracht daarna zijn verslag over het financieel gedeelte der ver eeniging uit en als verblijdende tij ding kon worden medegedeeld, dat een voordeelig saldo van circa f 77 aan wezig is, daar waar de laatste verant woording nog een nadeelig saldo van ruim 100 aantoonde. Met 23 van de 24 geldige stemmen werd daarna als bestuurslid herkozen de heer H. J. de Jong, die periodiek moest aftreden. De Voorzitter achtte de herbenoeming een groot bewijs van het vertrouwen, dat men in den heer De Jong stelde en heette hem daarom dubbel wel kom. Het volgende punt der agenda was het verslag van de beide afgevaardig den der laatste algemeene vergade ring gehouden 24 Nov. j.l. te Amster dam, de heeren W. C. Spruitenburg en H. J. de Jong. De eerste had dit ver slag op zeer uitvoerige wijze schrifte lijk uitgebracht, en bewees daarin, welke hoogst belangrijke zaken behan deld werden, en met hoeveel nauwge zetheid de aangelegenheden werden besproken. De heer Spruitenburg had alle eer van zijn werk. Daarna kwam aan de orde de be noeming van 2 afgevaardigden voor de eerstvolgende algemeene vergade ring. Eenige wrijving van gedachten leidde er toe, dat er over werd ge stemd, of men è.1 of niét tot benoe ming zou overgaan, en besloot de ver gadering in bevestigden zin. Benoemd werden de heeren W. van Lierop en G. Stam, daar de laatste echter voor de functie niet in aanmerking wensch te te komen onverminderd herhaalde verzoeken, werd in zijn plaats verko zen met algemeene stemmen de heer H. J. Clarion. Nog deed de Voorzitter uitvoerige mededeelingen over de verrichtingen van de afd. in vereeniging met de ge zondheidscommissie ten opzichte van de typhusgevallen aan de Leidsche- vaart, in welk werk hij zelf een be langrijk aandeel heeft. Nog geschiedde voorlezing van eeni ge ingekomen stukken, waaronder de goedkeuring op de statutenwijziging, twee dankbetuigingen, waarvan één van eene vroegere zuster voor een alsnog ontvangen gedeeltelijke toelaag en een van een vader wiens kind zoo j liefderijk door de goede zorgen van het Witte Kruis is verpleegd, hetwelk: geschiedde in de daarvoor belange-} loos afgestane zaal van de van Ver-: scheur-Brantsstichting onder toezicht van Dr. Kouwenaar door de zuster. Was ingekomen een schrijven vanj zuster Meyer, houdende bericht, dat zij van verschillende hulpvaardigen een totaal van ruim 44 gulden had ontvangen voor de verdere verpleging van bovenbedoelde kleine. Dr. Kouwenaar leidde deze bijeen komst op de hem eigen aangename wijze. Binnenland Sta ten-Generaal Tweede Kamer. (Per telegraaf.) De Kamer zette de beraadslaging over de Wet op het Hooger Onderwijs voort. De heer Nolens sprak vóór het ontwerp. Kamerverkiezing. De R. Kath. Kiesvereeniging te Eist stelde met algemeene stemmen, tot candidaat voor de Tweede Kamer, mr. A. J. M. J. baron van Wijnber gen te Arnhem. Als candidaat der liberalen in het district Eist wordt genoemd de heer H. Pyttersen Tzn., hoofdredacteur der N. Arnh. Ct. te Arnhem, die een can- didatuur zal aannemen. Ook wordt gedacht over de candidatuur van mr. II. F. Hesselink van Suchtelen, bur gemeester van Wageningen. Beide heeren waren vroeger lid der Twee de Kamer. Onze Neutraliteit. Naar wij vernemen is door het de partement van marine telegraphisch order verstrekt aan de marine-com mandanten in de verschillende haven plaatsen om hun vaartuigen onmid dellijk onder stoom ia brengen, zich van ammunitie te voorzien en zich voorts ter reede beschikbaar te hou den van de civiele autoriteiten voor het geval bij het plegen van contra bande de hulp der marine mocht wor den ingeroepen. Ook de fiscale ambtenaren hebben order gekregen nauwlettend toe te zien bij de inschrijving van overla ding van goederen uit Nederlandsche of vreemde schepen, bestemd voor oorlogvoerende mogendheden. In geval van schending der neu traliteit moet onmiddellijk de procu reur-generaal bij het Gerechtshof ver wittigd worden. (Vad.) Op 1 Januari 1903 telde onze ge meente 1267 zielen, verdeeld in 601 mannen en 666 vrouwen. Gedurende 1903 vestigden zich al hier 47 m. en 64 vr., en werden gebo ren 20 m. en 23 vr. Totale vermeerde ring 67 m. en 87 vr. Daarentegen verminderde het zielen tal door vertrek met 59 m. en 77 vr., en door sterfte met 8 m. en 2 vr. To taal der vermeerdering 67 m. en 79 vr. Alzoo waren op 1 Januari 1904 al hier aanwezig 601 m. en 674 vr., maakt tezamen 1275 inwoners. Door het aanstaand vertrek van haar president, den heer K. Zietsma. die sedert de oprichting het presidium vervulde, moest de Chr. Zangvereeni- ging „Bennebroek" tot de benoeming van oen nieuwen voorzitter overgaan. De vereeniging zal den heer Ziets- iria zeker met leedwezen zien heen gaan. daar hij zijn beste krachten in samenwerking me de andere bestuurs leden aan de belangen der zangver- eeniging heeft gewijd. In zijn plaats is verkozen de heer C. Stïjger, iemand die ook tot de oprichters behoort en die wel onder een der oudsten in ja ren onder de leden mag worden ge rekend. De vereeniging heeft in hem onge twijfeld een goede keus gedaan en het is te hopen dat de nieuwbenoemde veel jaren aan den spits van 'tbestuur zal blijven. De kiezerslijsten voor de Kamer van Arbeid voor de bloembollenteelt tellen 8 patroons en 57 werklieden. BEVERWIJK. De St.ct. No. 45 bevat de statuten der naaml. vennootschap Bouwmaat schappij „Beverwijk" te Beverwijk. Doelde exploitatie, waaronder be grepen de verkrijging, vervreemding en bezwaring van onroerende goede ren, zoo door bebouwing, verhuring, verkoop, inbreng, als anderszins. Duur: 25 jaar. Kapitaal: 37.500, in 3 seriëen, elk groot f 12.500, verdeeld in aandeelen van ƒ500, waarvan voorloopig eene serie wordt uitgege ven, van welke 16 aandeelen zijn ge plaatst. Inbreng op 6 aandeelen2 perceelen bouwterrein. De vennoot schap wordt bestuurd door een direc teur, die onder toezicht staat van een raad van commissarissen, bestaande uit tenminste 3 en ten hoogste 5 leden. Maximum Arbeidsduur Minimum Loon. In den Raad van Arnhem kwam Za terdag het vraagstuk van den 10-uri- gen arbeidsdag voor de gemeentewerk lieden aan de orde. In het reglement werd de werktijd voorloopig vastgesteld op ten hoogste 11 urenmaar daarbij werd voorbe houden, op de vraagtien dan wel elf uren? terug te komen. Rapporten werden uitgebracht door den directeur der Gemeentewerken, de commissie voor de Gasfabriek en de commissie voor de Reiniging ten aanzien van de werking van den elfurigen arbeidsdag en naar aanleiding daarvan wezen B. en W. er in hun praeadvies op, dat de arbeidsdag van 11 uren is de maxi male en niet de normale arbeidsduur. Daarbij werd door hen gewezen op de meerdere kosten en op het feit, dat niet alleen de werklieden een langen arbeidsdag hebben, maar dat ook in de handelscentra op de kantoren door patroons en personeel langer dan 10 uren wordt gewerkt, dat ook de amb tenaren dikwijls des avonds moeten arbeiden, dat geneesheeren om zoo te zeggen nooit vrij zijn, dat geleerden hun studiën ook dikwijls des avonds moeten voortzetten om de resultaten den volgenden dag aan hun leerlin gen te kunnen mededeelen, en dat, al zou een algemeene hervorming zeker gewenscht zijn, deze even zeker voor eerst onuitvoerbaar is en op dit oogen- blik de werkman in dit opzicht eer in gunstiger omstandigheden is cfan vele anderen". Waar ook blijkens de uitgebrachte rapporten geen klachten zijn ingeko men over te langen en daardoor druk- kenden arbeidsdxiur, meenden B. en W. den Raad dan ook in overweging 'te moeten geven, niet over te gaan tot wijziging van het werkliedenregle ment. Daar echter op 't laatste oogenbUk ingx-ijpende amendementen waren in gediend, werd de behandeling van het praeadvies aangehouden, evenals die van een voorstei tot het opnemen van bepalingen omtrent maximum ar beidsduur en minimum loon in de bestekken der gemeente, na een korte bespreking van de wenschelijkheid om dit punt niet te behandelen in dezelfde vergadering waarin de arbeidsdag der gemeente-werklieden aan de orde komt, omdat bet besluit te dezer zake wellicht aanleiding zou geven om het voorstel betreffende de bepalingen in de bestekken te veranderen. kingde Mei-bewegingverande ring in het strijdprogram van de woorden „algemeene weerplicht" in „algemeene ontwapening" afkeuring van Schaper's „naar grenzen trek ken van sociaal-democraten"colpor tage, internationaal congres staats- pensionneeringagrarische kwestie. Niet terreden? Naar wij vernamen, heeft mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Keil, buitengewoon gezaxxt en gevolmach tigd minister te Stockholm, tevens geaccrediteerd bij het hof van Dene marken, dadelijk nadat het algemeen arbitrage-verdrag tusschen Neder land en Denemarken op 13 Februari was geteekend, zich naar Den Haag begeven en zijn ontslag uit den di- plomatieken dienst gevraagd. G,N. Ct.") Aanvaring. Gisteravond omstreeks elf uur had er op het IJ te Amsterdam bij het Koninginnedok een aanvaring plaats tusschen de Venlo en de Stanfries 3 van de Nieuwe Leeuwarder Stoom bootmaatschappij de Venlo kwam het Merwedekanaal uit en stoomde langs den golfbrekenden dam, de Stanfries kwam van de stadszijde. Volgens verklaring van den schipper der eerste boot zag hij op de Stan fries een groen licht, waarom hij twee stooten deed geven op de fluit en naar bakboordzijde uitweek. De schip per van de Stanfries beweert aan boord van de Venlo een rood licht gezien te hebben, waarom hij naar denzelfden kant uitweek. Daarop liep zijn boot de Venlo midscheeps aan, zoodat dit vaartuig aanstonds zonk. De schipper wist zich nog met zijn vrouw, zijn kind en zijn schoonzuster aan boord van de Stanfries te red den. Beide schepen waren met stxik- goederen geladen. De Stanfries kreeg een groot gat in den boeg. Eeu Honderdjarige. Aaxr den oudsten inwoner vaxi Gouda T. Schep, verpleegde in de Werk inrichting, werd Zondag op zijn lOOen verjaardag een aangename dag be reid. Des middags gaf het muziek korps der schutterij in de inrichting te zijner eere een concert. Het bestuur en contribuanten der inrichting kwa men hem gelukwenschen, terwijl hem verschillende geschenken, waaronder een van een bedrag van 25 van het fonds voor Oud-Strijders, werden aangeboden. Uit tal van woningen in de buurt wapperde de driekleur. Des avonds werden alle verpleegden ont haald. Schandelijk. Te Kwakel had men Zondag in een herberg de aardigheid om een wed denschap aan te gaan 't verbruiken van 14 borrels in tien minuten. De 17-jarige V. nam 't aan, met het nood lottig gevolg dat hij bij den negen den borrel ineenzakte en niet meer tot bewustzijn kwam. Zivare verwonding. Bij een burentwistte Amsterdam is Zondag een vrouw zoodanig met een scheermes aan den linkerarm verwond, dat de politie ijlings een noodverband moest leggen, en de vrouw naar het Vrouwen-gasthuis moest woi'den vei-voerd. De dader is in hechtenis. Sociaal democraatisch congres. Voor het dit jaar te houden congres der Sociaal-Democratische Arbeiders partij hier te lande zijn een groot aantal onderwei-pen ter behandeling ingezonden, o.a. betrekking hebbende op de volgende punten; vrij mandaat voor de afgevaardigdexxmeer cen tralisatie van de partijbesteden van zeker percentage der contributie voor propaganda in het Zuiden; krachtige propaganda in de steenkolendistrtc- ten propaganda ten plattelande be noeming van een propagandist voor Noord-Brabant, voor Zeeland, voor provinciën waar geen vast propagan dist is, voor den achterhoek van Zuid- Holland, voor Deventer, voor Fries landorganiseeren, in de groote cen tra van het land, van cursussen voor theoretische en practische opleiding van propagandistenafkeuring van de wijze, waarop soms in het Zondags blad van „Het Volk" tegen den gods dienst wordt geageerd (voorstel van de afdeeling Amsterdam III)vor ming van een commissie, die voor de kleine partij-pers, op verzoek der re-, dactie, hoofdartikelen zal schrijven en polemiek zal voeren vrijheid van de afdcelingen om een soc.-dem. week blad uit te gevenabonnementsprijs van „Het Volk" en partij-drukkerij verkiezingen 1905 en verkiezingspro- gramparlementaire actie betreffen de eexx wet tot strenge keuring van levensmiddelen, vei'koop van een deel onzer kolonies, het arbeidscontract, parlementaire obstructiede aan hangige drankwetinvoerrechten; militarisme en anti-militarisme coöperatiealgemeene werksta- Inbraak. Men meldt uit Arnhem Zondagavond heeft men zich, ter wijl de bewoonster ter kerk was, toe gang verschaft tot een goudsmids winkel in de Steenstraat en dien ge plunderd. Vermist worden vijftig gouden en eenige zilveren dames- en heerenhorloges, gouden ringen en een bedrag aan specie. Korten tijd nadat dit bekend was, werd door een vrouw kennis gegeven aan de politie dat haar broer in den nacht van 14 op 15 dezer twee personen bezig had gezien aan het slot van de winkeldeur welke personen bij zijn nadering op de vlucht gingen. Een gefortuneerde bedelaar. Een bekend straattype, wonende in een der achtei'buurten van Almelo, is dezer dagen overleden. Als bedelaar gekleed bood hij sinds jaren aan de ingezetenen dier gemeente en van om liggende plaatsen lucifers en blauwe steen te koop aan. Bedelen deed hij niet en waxxneer men hem een aalmoes gaf, gaf hij steeds een doosje lucifers in ruil. Na zijn overlijden bleek zijn na latenschap te bestaan uit 15.000 aan contanten. Ongelukken. Gistermorgen keerde de heer D. v. M„ een 20-jaxig onderwijzer aan de gemeenteschool te Capelle a. d. IJsel, uit Schiedam huiswaarts. Te Kraling- scheveer de stoomboot, waarmede hij met zijn meisje de reis maakte, ver latende, geraakte hij te water en ver dronk voor de oogen van zijn meisje zonder dat hulp verleend kon wor den. Een uur later werd zijn lijk op gehaald, vergeefsch wax-en de pogin gen om de levensgeesten op te wek ken. Zondagavond is er bij Baarn een 18-jarige dienstbode door een trein ovei'reden. Het vreeselijk verminkte lijk is vanochtend gevonden. Terwijl een bruidspaar te Eemnes met de genoodigden naar het raad huis reed, loste een der familieleden eenige saluutschoten. Het ong< wilde, dat hij een der gasten in tweede rijtuig ernstig verwondde, dat geneeskundige hulp noodig Nabij Zwammerdam is gisterm Z gen op de spoorbaan gevonden zwaar verminkte lijk van den lijn-, zichter J. ten Broeken. Men vermo dat hij door den laatsten tx*ein terenavond is overreden. (Het Volk ■qrotestt eenszi r tb ezuelc jomat erschf jndhe te hel be ende enblii iorlog, eeken iruari, De r Uit de Arbeiderswerel j, ipecxa omin lomer rouw. loudii dicht roord Een loonkwestie. Ni fin dt Uit Utrecht meldt men Over een loonkwestie is in de st lenfabriek van de firma Gerha Ter Linden A.G., alhier een ontstaan met de thuis werkende mlf tenvlechtsters. Dezexx vragen hoo| stukloon en de firma verklaai't hooger loon te kunnen toestaan, de firma verklaai't, zijn hare majee zijnen overvol met stoelen. De vle< sters hebben geen werk meer geha; zij hebben zich om raad gewend den Utrechtschen Bestuurdersbox die daarop de zaak ter hand genom heeft. De firma heeft geweigerd met Bestuurdersbond te onderhandel; Na deze kwestie zijn zes werklied door de firma ontslagen, en wel gens overproductie, naar de verklaarde. De arbeiders bewei echter, dat dit ontslag een gevolg van hun lidmaatschap van de Stoelf makers-Vereeniging. Vier hunner zi bestuursleden dezer vex*eeniging. na 't geheele personeel heeft daan aan de firma aangeboden twee ur per dag minder te werken, opdat zes man aan het werk zouden ki nen blijven. Daar op stukloon gewerkt won geeft dit geen nadeel voor den p troon. De firma heeft echter Zatex-di in de fabriek door een kennisgevii aan haar pex-soneel medegedeeld, d zij op dit verzoek niet kan ingaan. De firma heeft een schrijven gezo den aan den Bestuurdersbond, was in zij mededeelt, wel te willen onch handelen met haar personeel. Gist< avond werd er vanwege den B stuurdersbond een 10.000-tal manif; ten verspreid, waarin de zaak uitee gezet wordt. De vlechtsters en de slagen werklieden worden door di Bestuurdersbond financieel gesteun la, bi. jrtep jogei den 1 izijc jenig ;ci oinstf ia oorloj nieuv verkr ist 1 In leen opgei ring der 1 Na ^een De stryd in de Diamantindnstri Gelijk bekend is wordt er op ac! fabi'ieken, waarvan de eigenaars ui zijn aangesloten, doorgewerkt m twee ploegen, een dag- exr een avon ploeg. De eigenaar van de fabri „Sophia" (250 molens) heeft nu echi meegedeeld dat hij niet kan bewil gen in het avondwerken omdat i zich onzijdig wil houden in den strij Dat komt den Bond te staan op ei belangi'ijk nadeelig verschil. De uitslag der in Velox te Arnsti dam gehouden telling is, dat er 5G leden van den A. N. D. B. uitges! ten zijn. Je vi tot d spra; bet spra nam B vens tuur als wori zaal ven spro and- Di |le 1 wen wijc zoo vori toex zuil éim van D lini dac elai het stri nie ten pli' de( I uit !hei die scl spi tu: tis Het scheidsgerecht van het Hofvs Arbitrage heeft gisteren in de kwest tusschen Veixezuela en de Eux-ope sche mogendheden eenparig beslis dat de drie blokkeerende staten (E geland, Duitschland exx Italië) red van prefei'entie hebben op de 30 pi cent der inkomende rechten van Guyara en Puerto Cabello. lede partij zal haar eigen proceskosten b talen en een gelijk aandeel in kosten van het scheidsgerecht. Amerika is belast met het toezie! on de nakoming, binnen drie maai den. van laatstbedoelde verplichte beti'effende de kosten. Het vonnis overweegt, dat h scheidsgerecht zich moest richten na de beginselen van het intern at iona recht en naar de rechtvaardigheid begrippendat de protocollen, gete kend te Washington sedert 13Febri ari 1903, in het bijzonder van denTi Mei, waarvan de vex-bindende krac! niet in twijfel kan worden getrokke: den wettigexr gx'oxxdslag van liet vos nis vormendat het scheidsgereci ixiet bevoegd is de jurisdictie te twisten van de gemengde commissi; te Caracas of een oordeel te veil; over hare werkzaanMieid, of over cl; aard en het karakter der militaii operaties van de blokkeerende gendheden tegen Venezuela, nochb slissen kan of de drie mogendlied; alle vreedzame middelen hadden ui geput om het gebniiken van gewei te voorkomendat het scheidsgered uitsluitend kan constateei'en, datV nezuela sedert 1901 categorisch scheidsrechterlxjke tusschenkomst m Duitschland en Engeland, welke he haalde malen was voorgesteld, we gerde te aanvaarden, dat na den oo log geen enkel formeel vi-edestracta werd gesloten, maar de oorlogsoper tiën der blokkeerende mogendhedi zijn geëindigd, alvorens zij voldoenifi hadden bekomen ten aanzien vau hare vorderingen, anderdeels, dat quaestie van bevoorrechte behaud ling is onderworpen geworden arbitrage. Het scheidsgerecht, erkennen, dat in die feiton een kos baar getuigenis ligt opgesloten gunste van bet beginsel van arbitfi ge in alle phasen van de internaü nale geschillende blokkeei'cnde m gendheden, goedkeuring schenken; aan de protocollen, koxiden de beds ling niet hebben, af te zien noch va verkregen rechten, noch van haar fe: teliik bevoorrechte positie. De regei ring van Venezuela erkent zelve beginsel de gegx-ondheid van de voi deringen der mogendheden en die der neutrale mogendheden,

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2