NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. De Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang No. 6337 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 2. FEBRUARI 190-1. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PES? ©RUE MAANDEN! Mas' J&kSti ^an 1—5 reSels 50 Cts. 5 iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem e o c o ƒ1.20 Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franfo™^ post'dior" Nederland Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers JMSK Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem *0.37)4 tfJi ,00 de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 1ZZ. Uitgave der Vennootschap LöU^ns CÖstër; Directeur J C PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en AdvertentiSn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Eirangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 27 Febmari bevat o.a. Buitenland8ch Overzicht, Oor- jsnieuws, Tooneelcritiek van ans Netscher, Nieuws uit Ilaar- n en Om steeken, Binnenl.- en mengde Berichten. ttitenlandsch Overzicht BE OORLOG. De Japanners zijn geducht roerig laatste paar dagen, tenminste met n vlcot. Ma den mislukten aanval op Port thur, waarvan we in ons vorig nr. siding maakten, hebben zij thans ,euwen Aanval op Port Arthur idaan, echter met even weinig Sue s' Generaal Piling, bevelhebber van plaats, seint daaromtrent, dat in n nacht van Woensdag op Donder- ig tusschen één uur en half vier irt Arthur opnieuw werd aangeval- a. De aanval werd op alle punten geslagen. Meer is er niet van be- md, niet of de Japanners veïliezen den, noch welk deel hunner zee acht aan den aanval deelnam. Het legram zegt echter,, dat er bijzonder- iden zullen volgen, wellicht zullen ïze lezers dus nog op een andere aats in dit blad onder Telegrammen ts naders omtrent dit gevecht vin- ;n. Het oorlogsnieuws is overigens van- aag schaarsch. We krijgen nog eens sseind het verhaal van den erste Aanval op Port Arthur, t den nacht van Dinsdag opWoens- ag, ditmaal van den correspondent Idaar van het Russisch telegraaf- gentschap. Nieuws brengt het eigen- jk niet, volledigheidshalve laten we et hier volgen. Ongeveer om één uur in den nacht an den 24sten deden de Japanners sn wanhopige poging om den in- ang van het binnenreede-bekken te Srsperren. Te dien einde waren vier oopvaardijstoomers met torpedoboo sn van beide zijden op den ingang an de doorvaart afgezonden. Deze oging werd opgemerkt door het antserschip ,,Retwisan", dat zich in e doorvaart bevond en onmiddellijk et vuur opende. Hetzelfde deden het >rt op het Tijger-eiland, dat op den ouden Berg en de batterij op het oorgebergte, waar de zoeklichten zijn pgesteld. De kanonnade duurde tot uur s ochtends. Later werd slechts u en dan een schot afgevuurd. De oging der Japanners mislukte. Alle ier stoombooten zonken een achter en Gouden Berg; een tweede in de abijheid van de „Retwisan" en twee usschen den ingang eri Liao-tiasjan. 'wee branden nog. De kruisers „Ba an" en „Nowik" vervolgden de tor- edobooten. Het heet, dat een tor- iedoboot gezonken is. Tegen negen lur 'smorgens naderde het Japansche scader, dat zeer, sterk was, Port irthur. De „Nowik" en de „Bajan' regen toen bevel terug te keeren. Het apansche escader verwijderde zich laarop. zonder te vuren, in de rich- ing van Dalni. De „Pallada" ging taar het dok terug. Veel waarde kan men aan de vol- ;ende berichten niet hechten. Het Petersburgscho telegraaf-agent- schap heeft het volgend bericht uit Port Arthur ontvangen, gedateerd 25 Februari Het Japansche escader was heden langen tijd aan den horizon zichtbaar zonder dat het dereede naderde, waai de overblijfselen van de verongelukte Japansche schepen brandend ronddre ven. De Japanners zijn blijkbaar door den nachtelijken tegenslag ontmoe digd. De „Courier de Tientsin" deelt me de, dat te Peking onware Japansche berichten worden verspreid, met het .doel de Chineezen tot oorlog te prik- këlen. Uit New-York wordt gemeld Een telegram uit Seoel meldt, dat Russiscne verkenners de telegraaflijn tusschen An-dzjoe en Pingjang heb ben doorgesneden Hieruit zou dan moeten blijken dat de Russen reeds een aanzienlijk eind in Korea zijn binnengerukt. De gewezen Kcreaansche minister van buitenlandsche zaken Jijongik is naar Japan gezonden aan boord van een Japansch oorlogsschip. Zoowel in het ENGELSCHE Lagerhuis als in het Huis der Lords is gisteren de ooi-log ter sprake ge komen. In het Lagerhuis deelde Earl Percy de onderstaats-secretaris voor buiten landsche zaken, mede, dat de Japan sche regeering had kennis gegeven, dat zij bereid is de 325 Russische zee- lieden, die na den slag bij Tsjemoelpo een toevlucht hebben gezocht op het1 Engelsche oorlogsschip, toe te staan, naar Rusland terug te keeren, indien zij hun woord geven, dat zij verder geen deel nemen aan den oorlog. De Engelsche regeering is in correspon dentie met de Russische over *de mo- geli|kheid om de zaak op dezen grond slag te regelen. In het Hoogebhuis verklaarde Lord Selborne in antwoord op een vraag van Lord Spencer, dat dezelfde invloe den aan 'twerk waren om Groot-Brit- tannië's houding in een verkeerd licht tc stellen als om aan te toorien, dat de Engelsche marine geen strikte on zijdigheid in acht nam. Hi] ontkende ten stelligste, dat de kruisers „Nisjin en „Kasoega" ooit de Engelsche vlag hadden gevoerd of door Engelsche oorlogsschepen waren vergezeld ge weest. De beweerde onhoffelijkheid in verband met het dokken van Russi sche torpedojagex-s te Malta was voort gesproten uit een betreurenswaardig misverstand, dat een gevolg was van ons verlangen om zeker te zijn, dat de Russische bevelhebber in geval van oorlog zijn plicht zou begrijpen. De zaak was aan de Russische regeering uitgelegd. S?lborne gewaagde voorts van de handelwijze van den Britscben krui ser „Talbot", die na den slag van Tsjemoelpo Russische zeelieden aan boord nam, en zeide, dat de Russi sche regeering Groot-Brittannië daar voor haar dank had betuigd. De „Tal bot" zou hetzelfde gedaan hebben voor de Japanners in een soortgelijk geval, omdat de houding der Engelsche ma rine eene was van bewondering en eerbied zoowel voor de Russische als voor de Japansche zeemacht. afgevaardigden eveneens in de zitting van gisteren, heeft gevraagd wat dit te beteekenen had. Balfour antwoordde daarop Het gerucht, als zou de Spaansche regeex-ing haar strijdmachten mobili- seei-en, schijnt niet waar te zijn. Ik geloof, dat zij alleen de sterkte van eenige garnizoenen verhoogt. Het ;s mij een genoegen te kunnen zeggen, dat de betrekkingen tusschen Spanje en Engeland zijn. en naar mijn mee ning ook zullen blijven, van den mee^t vriendschappelijken aard. (Toejuichin- gen). In dezelfde zitting kwam nog ter sprake de toestand op het BALKAN - SCHIEREILAND. De afgevaardigde Gibson Bowles vroeg of de x-egeering verdere mede- deelingen had ontvangen betreffende de waarschijnlijkheid van het uitbre-; ken van een oorlog in het Balkan- gebied. Balfour antwoordde, dat het niet in het openbaar belang zou zijn eenige verklaring op dit oogenblik af te leg- gen. Dat klinkt vrij geheimzinnig en zou juist doen vermoeden, dat er iets aan 't handje is. De entente tusschen Tur kije en Bulgarije waarover gespro ken werd en waax-toe nu Bulgarije den stoot heeft gegeven, terwijl juist de Turk wel zin had de zaak uit te vech ten, is dus zeker nog niet tot stand gekomen. De ITALIAANS CHE De Kamer beraadslaagde gisteren over de benoeming van een commis sie van onderzoek naar het beheer der marine. Giolitti vraagt, dat de regee ring in die commissie zal vertegen- woox-digd zijn en stelt de kwestie van vertrouwen. Het geheele voorstel wordt aangenomen met 202 tegen 15 stemmen. Stadsnieuws. Lohoff's Kinematograaf. Dinsdagavond 1 Maart zal in de bovenzaal der Sociëteit „DeVer- eeniging" een concert gegeven worden door den heer Johan de Veex-, j.I. be noemd tot boofdleeraar voor klavier aan de Muziekschool van de Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst alhier, met medewerking van Twee gx*oote electx*ische gloeilampen, verspreidend een fantastisch rood licht, waardoor de omtrek als ware het dag, werd verlichten een in volle werking zijnde stoommachine in de den heer Th. de Maaré en onze stad- onmiddellijke nabijheid van het Bron-1 genooten de heerexx W. Robert, Henk gebouw, duidden Donderdagavond vaxx Bx-eemen en G. Zalsman, allen aan, dat er in dat gebouw iets bijzon- leeraren aan die school, ders zou plaats hebben. En werkelijk j Aangezien de heer Johan de Veer was dit dan ook het geval. Lohoffs:inet een zoo groot mogelijk deel van Grand Phono Kinematograph, het be- onze stadgenooten wenscht kennis te roemde theater van levende, zingen- maken, zal voor ieder, die zich aan- de en sprekende fotographieën is hier meldt, een uitnoodiging verkrijgbaar ter stede gearriveerd en gaf gisteren-1 zi|n bij Vernout's boekhandel. Slechts avond zijn openingsvoorstelling met is men verplicht één programma per een bijzonder mooi en afwisselend pro-persoon zich te verschaffen a 25 cts. gramma. I De gelegenheid tot aanmelding is Gedui-ende twee volle uren wordenden geheelen dag opengesteld- prachtvolle levende beelden en pro-| jectie'sfantastische voorstellingen eni Donderdagnamiddag circa actualiteiten, op het doek gebrachthalf twee werden op de Parklaan alle nummers uitmuntend door buiten- j twee jonge bedelaarstertjes (Zigeu- gewone scherpte, terwijl de andersnerstype) door een agent van politie zoo hinderlijke trillingen en flikkerin- opgepakt. Onder het publiek werden WERKSTAKING. gen tot een minimum zijn geredu ceerd. Buitengewoon helder en duidelijk zijn de verschillende voorstellingen, welke gepaard gaan met muziek of zang, door een tweetal phonografen ten gehoore gebracht, zoodat wij ge rust durven verklaren, dat Lohoff's Kinematograaf wel het beste is, dat wij tot dusverre op dit gebied zagen, en derhalve een bezoek oveiwaard. Van de nummers, welke vertoond uitingen gedaan, welke niet van sym pathie getuigden voor de daad van den agent, en deze vervulde toch, o. i. zijn plicht. Een opmerking van een arbeider nl. „ze mosten de ouwers in den bak zetten sneed naar onze meening meer hout. Kunst zij ons Doel. Heden, Vrijdagavond houdt het Tee- ken-college „Kunst zij ons Doel" zijn werden, verdienen vooral bijzondere 3e. kunstbeschouwing in dit seizoen. Aan de meubelfabriek „Onder den St. Maarten" in de Maarten van Heemskerkstraat alhier is Donderdag wederom een staking uitgebroken on der de meubelmakers. Ruim 30 man legden het werk ne der 4 bleven aan den arbeid, alsmede de koperslagers en stoffeerders. De reden der staking is het ontslag van één gezel, den secretaris der afd. Haarlem van den Meubelmakers- bond. Volgens de gezellen had de patroon een antipathie tegen dezexx secretaris, omdat hij wel eens propaganda maakte voor de organisatie. De patroon verklaarde dat hij den gezel 14 dagen vaxx te voren den dienst heeft opgezegd, met de bijvoe ging, dat wanxxeer hij in dien tijd geen werk had gekregen, nog eenige dagen langer kon blijven. De patroon meende daarmede con form de overeenkomst te hebben ge handeld en behield zich het recht voor personen te ontslaaxi, die hij niet geschikt achtevenajs het den gezel vrijstaat bij vooruitopzegging te vertrekken, wanneer het hem in zijn dienst niet meer bevalt. Heden deelde de patroon, de heer Pool ons mede dat hij alle gezellen, (bijna alle meubelmakers), die heden morgen niet aan den arbeid waren gegaan, als ontslagen beschouwde. Van de gezellen ontvingen wij nog vermelding, het bekende sprookje uit; Afs gewoonlijk omvat deze de inzen- de „Duizend en één nacht", getiteld dingen der werkende leden en is zij „Alx Baba en de 40 roovers Ook om dus belangwekkend te noemen. In 't i het volgende schrijven zijne prachtige kleurenmengeling bijzonder interessant mag zij echter I Na het ontslag aan den secretaris dwingt deze voorstelling aller bewon-1 dezen keer worden geacht. Daar hetvan de afd. Haarlem van den A. M. dering afvoorts een ..Ver-volgingledental der Vereeniging zich zeer be-B., dat als ongemotiveex-d is te be- van wxldstroopers „Rups en duidend uitbreidde en de vele toe-schouwen, is er op een vergadering der een zeer komische voorstel- zeggingen van deelname aan deze ten- Ixng „Het bezoek van de Boeren-; toonstelling op een zeer goede verza- generaals aan Den Haag „Een be- nxeling mag doen rekenen, zoek van den Koning van Italië aan Als bewijs hoezeer de houding van SPANJE ook in het buitenland de aandacht beeft getrokken, kan dienen, dat naar aanleiding daarvan een der Engelsche De Onzijdigheid Tan Korea. Naar aanleiding van het laatste pro test van Rusland betreffende de in breuk die Japan op de onzijdigheid van het keizerrijk Korea heeft ge maakt, merkt men in de Duitsche pers op, dat Japan weliswaar formeel niet het x-echt had, om in een als onaf hankelijk erkend land, dat ziclx onzij dig verklaard had, troepen te landen en souvereine rechten te laten gelden. Maar in de praktijk is het anders ge steld met de zaak. Korea was met zijn onontwikkelde militaire macht niet in staat, zijn onzijdigheid te beschermen en stond dus, na het uitbreken van den oorlog, voor de Russen open, als de Japanners hun niet voor waren. De geografische ligging van het schier eiland maakt het bovendien voor het Japansche leger tot een natuurlijk opmarsch-gebied. En al hebben de mo gendheden ook de zelfstandigheid van Korea erkend bij de door Rusland op gesomde tractaten, daarmee zijn zij geenszins borg gebleven voor Korea's onschendbaarheid in geval van oor log, zooals dit bv. in Europa met be trekking tot België het geval is. Het zwaartepunt van de Russische nota zal daarom liggen in de aankondiging dat ook Rusland van nu af aan de onzijdigheid van Korea terzijdestelten de beschikkingen van de regeering te Sëoel niet meer erkent, een opvatting die, volken-rechtelijk, juist en met de feiten in overeenstemming is. De Russische Kozakken zijn immers al een heel eind Korea binnengedrongen. Berlijn" „Een waterrutschbaan' „De reis naar de Maan", het alom bekende reisverhaal van Jules Veme, enz. enz. En al deze groote voorstellingen J u b i 1 Het stuk, dat gespeeld zal worden in onzen Schouwburg ter gelegenheid van het jubilé van Mevrouw Van werden afgewisseld door eene reeks EijsdenVink, is Maria Theresia, kleinere en zeer humoristische tafe- j een vertaald stuk, dat voor de jubila- reeltjes, die meermalen een lach op resse een zoogenaamd „costuum- het gelaat tooverden. stuk" is. Werkelijk, wij kunnen een ieder, die j j)e Commissie, die zich ten doel eenxge hoogst genoeglijke uren wil doorbrengen, aanraden de voorstel lingen van Lohoff's theater van Le vende Photografieën te gaan bijwo nen. Tot Donderdag 3 Maart a. s. zullen iederen avond voorstellingen steeds met een varieerend programma wor den gegeven. Ook voor kinderen zijn deze voor stellingen zeer aanbevelenswaardig. Wij vestigen daarom de aandacht op de kindervoorstellingen, welke Zater- dag -en Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur worden gegeven, met een speciaal daarvoor gekozen programma. L'U n i o n. In de gister te Haarlem gehouden Algemeene Vergadering van Aandeel houders in de N. V. „L'Union", Maat schappij tot Exploitatie van Hotels en Restaurants werd in de vacature van Directeur voorzien door de benoe ming van den heer Joh. Westenberg. Onze stadgenoote, mej. N. Max, die, naar we reeds meldden slaagde voor het examen nuttige handwerken, was een leerlinge der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool. stelt aan dit jubilé te Haarlem een feestelijk karakter te geven, heeft Donderdagavond tot haar bestuur ge kozen de heeren Mr. W. Jager Ger- lings, voorzitter, J. J. Zeewoldt, se cretaris en Jhr. A. G. van Riemsdijk penningmeester. Aan de ingezetenen zal de gelegen heid worden gegeven bij te dragen in een nader vast te stellen huldeblijk. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat de her ijk der maten en gewichten zal plaats hebben in deze gemeente in eene kamer van het gebouw „de Doelen." a. voor den herijk van nieuwe ma ten en gewichten in magazijnen aan wezig en ten verkoop bestemd van 2126 Maart en b. voor den herijk in het algemeen aanvangende 28 Maart a.s. Aan de treinen is de laatste dagen een verscherpte contróle ingevoerd op de plaatsbiljetten der reizigers, die bij enkele treinen zelfs geschiedt door den controleur van het station. van de geheele afdeeltng besloten om een onderhoud met den heer Pool te verzoeken, en hem het ongemoti veerde van dit ontslag onder het oog te brengen, en hem te bewegen dit in te trekken. Wat gebeurt echter? Ook de verzoeker van dit onderhoud werd zijn ontslag gegeven. Nu was het noodzakelijk dat wij met meer kracht aandrongen om in de gelegenheid ge steld te worden ons verlangen aan hem kenbaar te maken. Na daarvoor nog een personeele vergadering te hebben belegd zijn wij tot besluit ge komen een schriftelijk verzoek aan den heer Pool te richten om met een commissie uit de gezellen daarover te onderhandelen. Deze conferentie heeft echter geen vrucht afgeworpen daar de heer Pool bleef volharden in het ontslag van de beide gezellen. Wij wenschen echter geen gelegenheid, hoe ver gezocht ook, te moeten voor bijgaan om nog het geschil langs vredelievenden weg opgelost te krij gen. Wij hebben het Hoofdbestuur telegrafisch in kennis van een en an der gesteld, dat op staanden voet de reis van Amsterdam naar Haarlem ondernam, waarvan het gevolg was om nog een laatste poging te wagen die mogelijk wasechter alles is mis lukt op den onwil van den patroon. Ook ons Hoofdbestuur kwam na met Pool gesproken te hebben terug met het bekende resultaat, waarop de gezellen besloten niet aan het werk te gaan voor en aleer de on gemotiveerde ontslaggevingen zijn in getrokken. Daarna is de patroon van een adres voorzien, waar hij met ons kan on derhandelen. Feuilleton. Naar het Düitsch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 45) Kom tot jezelf, Sylvia 1 vermaan de hij. Je bent niet normaal. Sinds je kinderjaren heb ik je niet meer zoo gezien, sinds den dag, dat Bernards ruwe overmoed je een zenuwtoeval be zorgde, die je bijna het leven kostte. Sylvia huiverde, haar snikken hield op en zij richtte zich op. Nog stonden haar de tranen in de oogen, maar om haar mond legde zich een trek van trotsche energie en baar stem klonk koud en hard, toen zij ant woordde: U heeft gelijk, papa, het zij„ niet anders dan phantasiën. Vergeef mij, dat ik u daarmee gekweld heb. Het is al voorbij ik wil niet meer droomen. De ommekeer kwam zoo plotseling en onverwacht, dat haar vader haar met de grootste verbazing aankeek. Zooeven nog een uitbarsting van ver twijfeling en nu plotseling deze on begrijpelijke kalmte, maar hoe dan ook, als zij maar begreep, wat haar plicht was. Droomerijen zijn altijd gevaar lijk, als men rekening heeft te hou den met de werkelijkheid, zei hij ern stig. Je bent de veÉloofde van Alfred, vrijwillig ben je het geworden en het eens gegeven woord moet je heilig zijn. Natuurlijk begrijpen jelui elkaar niet dadelijk volkomen. Hij is een man op rijpen leeftijd en jij bent nog heel jong en onervaren. Leer hem eerst be grijpen, dan zu] je hem ook leeren liefhebben. Hij kuste zijn dochter en ging, maar met een uitdrukking van groote be zorgdheid op zijn gelaat. Zijn eer zuchtige werisch zou nu vexwuld wor den en ter wille daarvan wilde hij niet hooren naar hetgeen een innerlijke stem hem waarschuwend toefluisterde: dat Sassenburg bijna dertig jaar ouder was dan zijn meisje, dat hij al had afgehandeld met het leven, wijl het voor haar pas begon en dat hij over 't algemeen de man niet was om een meisje als Sylvia te boeien en te leiden. Maar nu, na dit tooneel, liet die stem zich luide hooren en ver maande hem, dat hij een gevaarlijk I spel speelde. Hij vermoedde alleen Iniet, van welken kant het gevaar dreigde. Op het benedendek stond prins Sassenburg met den verrekijker 'n de hand, dien hij op een groote stoom- j boot richtte. Tegen den middag was zij al in 't zicht gekomen en tamelijk j ver vooruit maar de vlugge „Zeeade laar" bad haar ingehaald. Nu zag men, dat de boot een toe- ristengezelschap aan boord had, dat zich grootendeels op dek bevond en nieuwsgierig het naderende jacht monsterde. De prins merkte dat met zichtbaar misnoegen op en wendde zich tot den kapitein, die naast hem stond. Zet er nog wat meer vaart ach ter, opdat wij de stoomboot zoo mo gelijk ver vooniitkomen, luidde zijn bevel. "Wij moeten minstens een uur vroeger aan de kaap zijn, anders be- dex*ven deze toeristen met hun drukte ons alle plezier. De kapitein ging om de noodige or ders te geven en direct daarna schoot „de Zeeadelaar" zoo snel als hij kon door de schuimende golven vlak langs de groote boot. Van 't dek af groette iemand bijzonder diep, Sassenburg beantwoordde die groet vluchtig, hij herkende den jongen Duitscher, die hem onlangs in de pastorie van Raansdal was voorgesteld. Het vol gend oogenblik waren de booten el kaar gepasseerd en bleef de grootste achter. Harald Tlxorvik, die op zijn post bij het roer stond, merkte met eenige verbazing den versnelden gang op en riep een der matrozen aan. Waarvoor dient die plotselinge haast Order van zijn Doorluchtigheid luidde het antwoord. Wij moeten een heel eind vóór de boot aankomen en vroeger landen. De prin§ wil daar boven aan de kaap niet gestoord wor den door toeristen. Harald lachte kort en spottend. O, juist, zijn Doorluchtigheid wil ook het uitzicht voor zich alleen heb ben Hoe durft dit toeristenvolk het ook wagen iets te willen zien, terwijl een prius voor datzelfde ondexwegis. Zet een wachter bij je tong, Thorvikzei de kapitein, die juist voorbijging en die uiting gehoord had. Je schijnt te vergeten, dat de prins je meester is en jij zijn ondergeschik te bent. Aan het roer en daar doe "k mijn plichtluidde stug het ant woord. En dan heb jij je ook met niets anders te bemoeien. Het is niet voor 't eerst, dat je zulke oneerbiedige op merkingen maakt. Wel is waar niet tegen mij en dat zou ik je niet raden, maar ik hoor er van de mannen ge noeg over. Hebben zij over mij gebabbeld? vroeg Harald met een somberen blik op den matroos. Dat dacht ik wel De kapitein gaf den matroos een wenk heen te gaan, toen ging hij dicht bij den stuurman staan. Ik was al lang van plan eens met je te praten, Thoiwik, dat kan zoo niet langer voortduren, je bent vijandig gezind tegenover iedereen aan booi'd. De schuld ligt niet aan de menschen hier, die hebben je van 't begin af aan kameraadschappelijk be handeld en zouden gaarne met je omgaan, maar jij legt het er op aan overal vijanden te maken. Dan mag jij er ook niet over klagen, als men je zoo nu en dan eens te pakken neemt. Eergisteren is dat ook weer gebeurd. Ik weet het wel, maar kan er niets aan doen. Dat verlang ik ook niet, kapi tein, antwoordde Thorvik koel. Ik zal mijzelf wel verdedigen en al krijgen zij het niet dadelijk terug, het blijft voor hen in 't vet ik wacht mijn tijd af Wat moef dat beteekenen vroeg de kapitein scherp. Is dat een bedrei ging Neem je in achtIk heb den prins tot nu toe niet met die zaak willen lastig vallen, als je echter zoo voortgaat, dan ben ik genoodzaakt hem te zeggen, dat je den vrede nier aan boord in gevaar brengt en ik er niet voor insta, dat de algemeene woede tegen jou zich niet eens op hef tige wijze zal lucht geven. Wil je het daarop laten aankomen'? De stuurman wilde antwoorden, maar juist kwam Sassenburg zelf op het achterdek en bleef op eenigen af stand staan. De kapitein brak vlug het gesprek af, ging met een groet langs hem heen en besteeg de kommandobrug. De verloving van den prins was op den „Zeeadelaar" natuurlijk geen ge heim meer, men zag hem en zijn bruid immers dagelijks en hoorde, hoe zij elkaar vertrouwelijk toespraken, maar hij zag er niet uit als een ee- lukkxg minnaar. Hij was bleek en ver moeid toen hij over de bórstwering ging leunen en zijn blik droomerig over de zee liet dwalen. Daar kwam Sylvia uit de kajuit en naderde haar voorhoofd die haar eerst opmerkte, toen zij naast hem stond en de hand op zijn arm legde. Alfred Hij keek op en keerde zich om. O, ben je daarIk durfde je niet storen door te vragen, hoe je het 'maakte, je wildet immere alleen ziin? O, ik ben weer heelemaal beter, zei de jonge dame luchtig. Het was zeker een lichte aanval van zee ziekte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1