P. S. Ook is door ons bericht ont vangen dat de werkplaats in Bommel ook stop gezet is. De hout-chef, die hedenmorgen ge last werd meubelmakerswerkzaam heden te verrichten, en hiertegen be zwaar maakte, is eveneens ontslagen. De afd. Den Haag zond een adres van sympathie aan de Haarlemsche afdeeling. J. A. VERBRUGGEN, voorz. D. DE JONG, penningm. Haarlemsche Tramweg- Maatschappij. Naar wij vernemen, heeft de Hol landse he Spoor het bestuur der Haar lemsche Tramw.-Maats. aangeschre ven, dat zij met Augustus over de stallen van de tram in de Baljuws laan, die haar eigendom zijn, wegens den nieuwen stationsbouw, wenscht te beschikken. Voor de tram-maatschappij is dit een belangrijk inconvenient. Intus- schen is haar lijn lang genoeg, dat zij in den omtrek een geschikte nieu we gelegenheid vinden kan. Scherm kamp „Concordia" „O. S. S.". In de vriendelijk-gezellige zaal van de heeren Mei)erink waren W oensdag avond tal van genoodigden bijeen om getuigen te zijn van den eersten kamp om het kampioenschap van 1904. Wij zagen „Concordia" meteen an der team uitkomen als een vorigen maal. Hun schermers schijnen nogal eens te wisselen. De heer Sjerp, een sterke amateur uit Amsterdam, trad als hoofd-secondant op. O. S. S. had m. i. een zeer slechte opvatting vau 't moderne sabelschermen. Zeer hard slaan, riposteeren na getoucheerd te zijn, mesure's vergrooten en verklei nen zonder redeu, pleit mijn's inziens niet voor hun school. Nu mogen we een school wel niet.beoordeelennaar hare leerlingen, maar tal van kleine fouten gaven mij niet den indruk van een verzorgde „training". Concordia was nog wel in vorm. Smit, pas uit Delft terug van den wedstrijd, wel getraineerd door onzen sterkste sabel schermer Cor. Meyerink, was beslist sterk met zijne remises. Heel goed ge zien van zijn bekwamen traineur. De Graaff was mij goed weer eens onder 't masker te zien, we hebben hem lang gemist; jammer, want ware hij door blijven gaan, hij had een van Meverink's sterkste leerlingen kunnen worden. Loerakker schijnt mij een jong schermer, waar nog wel aan te veranderen valt. Concordia was de meerdere en won met 3223 touché's. Spectacle Concert. De Directie van het Brongebuuw heeft den talrijken leden Woensdag weder een hoogst genoeglijken avond bezorgd. Het Specialiteiten-gezelschap, di rectie Vleugels van Rotterdam, voer de een keurig en afwisselend pro gramma uit. Van de nummers, die uitmuntten, zij vermeld de gymnastische evolution door les Coradinien Tom Plico, Mu sical act. Ook werden eenige aardige staaltjes van hondendressuur te zien gegeven, De karakter-komiek Abram de Win ter bracht de lachspieren weder danig in beweging, en had vele bijvalsbe tuigingen in ontvangst te nemen. Ook de overige niet vermelde num mers werden met een luid applaus beloond. Het spectacle concert varié is goed geslaagd. Jaarvergadering. De Haarlemsche Jongelingsvereeni- ging op Geref. grondslag „Natanaël" hield Donderdagavond haar twaalfde jaarvergadering in de bovenzaal van het Brongebouw. Om ruim half acht uur opende de voorzitter de heer J. Verschoor de vergadering met gebed, nadat gezon gen was psalm 68 vers 10. Hierna werd door hem een gedeelte voorgele zen uit den heiligen Schrift waarna hij een kort openingswoord sprak. Vervolgens bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging in bloei toeneemtbij het begin van het vorige vereenigingsjaar telde zij 32 leden, nu ongeveer 50. Ook de penningmeester behoefde niet te klagen, de rekening sloot met een batig saldo van ruim f 42, waarvan evenwel nog veel betaald moet wor den. Van de bibliotheek is dit seizoen slechts weinig gebruik gemaakt, zoo dat de bibliothecaris in zijn verslag den wensch uitsprak, dat het 't vol gend jaar beter zal zijn. Het verdere gedeelte van den avond werd doorgebracht met het luisteren naar voordrachten en opstellen, die alle zeer in den smaak vielen, te oor- deelen naar het applaus. Door de heeren Hogenbirk en Ver kerk werden eenige zeer goed uitge voerde voordrachten op orgel en viool gegeven, die een warm applaus in- oogstten. Om ruim half twaalf werd de ver gadering, die druk bezocht was, door den voorzitter met dankgebed gesloten. De tweede receptie van den heer Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, en mevr. Van Tienhoven, had Donderdag-avond plaats en was zeer druk bezocht. Onder de ruim 200 aanwezigen wa ren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, burgemeester van Haarlem; eenige burgemeesters uit omliggende gemeenten; hoofd- en subalterne of ficieren; leden der Rechterlijke macht enz., met hunne dames. Er werd vrij druk gedanst. Omstreeks half één vertrokken de laatsten. HET TOONEEL. HEI.JERMAN'S „BLOEIMAAND' door de „Nederlandsehe Tooneelrereeniging". Feestavond. De feest-avond van de afd. Haarlem der S.D.A.P. zal niet a.s. Zondag, zooals eerst het plan was, doch Zondag 6 Maart in de Soc. Vereeniging plaats hebben. De inhoud van dit stuk mogen we, 'na de polemieken, die er in de laatste weken in de bladen over gevoerd zijn. thans bij onze lezers ook wel als vol doende bekend veronderstellen. We kunnen ons dus hier nu tot een enkele opmerking bepalen. Heijermans geeft nu eenmaal ten- dentieuse kunst. En we hebben ons daarbij neer te leggen. Hij maakt zijn stukken niet alleen om het mooi'van de kunst, hij maakt er ook nog wat sociale of socialistische propaganda bij. Het tooneel biedt hem een gele genheid om op verkeerde maatschap pelijke toestanden le wijzen. In zijn „Op Hoop van Zegen" heeft hij de aandacht gevestigd op den (ren rigen en gevaarlijken toestand van een deel onzer visschersvloot, en in zijn ..Bloeimaand" heeft hij de oogen van het publiek geopend voor den toestand in het Armhuis op den Am- stel te Amsterdam. En nu moge men zeggen wat men wil, hem tegenspreken en de waar heid zijner "schilderingen loochenen, een feit is 1, dat zijn tooneel-propa- ganda doel heeft getroffen. Na zijn „Op Hoop van Zegen" is men toch maar meer aandacht gaan schenken aan de zeewaardigheid onzer vis schersvaartuigen, en na de eerste voorstellingen van zijn „Bloeimaand" zijn toestanden, die hij in zijn stuk geeselde, in het Amsterdamscbe Arm huis zoozeer veranderd, dat journalis ten. welke 't later kwamen inspected ren, ze niet meer vonden, zooals Heijermans ze er gezien en dus ge schilderd had. Die propaganda in een tooneelstuk kan op zichzelf geen bezwaar zijn vooral niet, wanneer deze een goed doel voor oogen heeft, gelijk Heijer mans dat heeft tenzij ze in botsing komt met de eischen der kunst en het artistiek gehalte van het werk. En dat vinden we bij Heijermans nu soms juist wel een bezwaar. In zijn „Op Hoop van Zegen" heeft hij in de constructie van het stuk reeds heel wat concessies gedaan aan het doel der propaganda en o.a. een ge heel onnoodig derde bedrijf ingevloch ten, om zijn hoorders in een storm- avond uit de gesprekken van vis- schersvrouwen allerlei ellende uit het visschersleven te doen vernemen. Eu in zijn „Bloeimaand" heeft hij weer iets van dien aard gedaan. Wel heeft men al in het le en 2e bedrijf uit de gesprekken in de kerken 't een en an der over het leven der oudjes in het Armhuis vernomen, dat ons den in druk geeft, dat ze 't daar niet al te best hebben, maar dat is voor Heijer mans nog niet genoeg. En hij maakte een derde bedrijf aan zijn stuk, dat ons op de Zwakkenzaal in het Arm huis brengt, en ons gelegenheid moet geven onze afkeuring over de verzor ging der stakkerds in nog sterkere mate uit te spreken. En dit is 'tnu juist. We hebben geen bezwaar, dat we zulk een zaal op het tooneel gebracht zien, maar wèl, dat we ze in dit verband krijgen. Want dit bedrijf hangt heel losjes aan de beide vori gen. Terwijl men verwacht in die derde acte een uitwerking en ont knooping te zullen krijgen van de verhouding tusschen Edi, den zoon des huizes, en de dienstmeid Marre voor welke verhouding de meid uit haar dienst wordt weggejaagd en men dus op een dramatische verwikkeling voorbereid is, waarvoor men de knoon heeft zien leggen dwaalt Heijer mans ineens naar het Armhuis af en speelt in dat laatste bedrijf de geschie denis van Marre slechts een onder geschikt rolletje. Dat doet 'mzijn propaganda; dat is de artistieke fout van het stuk. „Bloeimaand" is nu geen constructief geheel meer. Het derde bedrijf hangt aan het stuk als een losse staart en komt niet voort uit het dramatisch geseven der beide vorige actes. Het verandert van hoofdpersoon; in het eerst is 'tde dienstmeid Marre, later wordt 't Koosje, de grootmoeder. Ook vinden we een zwak verband tusschen het dramatisch gegeven (of gegevens) van het stuk en den titel. I-Iet heet „Bloeimaand" omdat het in die maand is, dat grootmoeder (Koos je) na langen tijd haar kleindochter Marre terugziet. Een zeer gezocht en zwak verband dus tusschen titel en inhoud, dus ook al weer iets, dat met de kern van het dramatisch ge geven niets uitstaande heeft. Maar bij deze opmerkingen moeten we 't latenonze plaatsruimte dwingl er ons toe. Want we hebben ook nog iets van het spel te zeggen. En dat zouden we er niet graag bij laten inschieten, want dat was in één woord prachtig. Heijermans had zich geen beterever- tolking van zijn stuk dan bij dit ge- zelschan kunnen verlangen en denker.; het heeft juist alle krachten om de rollen in „Bloeimaand" uitnemend te bezetten. Daar heeft men in de eerste plaats de rol van het oude grootmoedertje, Koosje. Wie beter bij al onze tooneel- gezelschappen dan mevr. De Boer Van Rijk, die in „Op Hoop van Ze gen" haar beroemde rol van Kniertje heeft gespeeld, zon Koosje in „Bloei maand" hebben kunnen creëercn? Ze had van dit besje weer een heel mooie en gave creatie gemaakt, „af" en ..raak" tot in alle bijzonderheden, tot in elk beweginkje, er heelemaal „in" en ons ook totaal in brengend. Dat was weer een knap stuk werk van deze begaafde actrice. En wie beter dan mevr. Van der Horst had men zich voor de knappe Marre kunnen denken We zouden geen tweede vrouw voor d i t werk bij een ander gezelschap kunnen aanwijzen. Ze was dan ook weer uitnemend in deze rol van de wat brutale, leuke dienst meid, De scène tusschen haar en Edi wanneer deze, als ze alleen in huis zijn, haar in de keuken komt opzoe ken. werd zeer mooi door mevr. Van der Horst gegeven met alle nuances van stugheid, boosheid en een lang- zamen overgang naar lachende toe schietelijkheid. Heijermans heeft véél i aan deze twee actrices te danken. Ofschoon Ternooy Apèl wel wat te veel embonpoint had voor den jeug digen zoon des huizes maar daar is nu eenmaal niets aan te verhelpen was ook hij zeer goed en niet zoo nonchalant en onverschillig als an ders wel eens 't geval is. Goed, goed, zouden we maar willen blijven voort zeggen van Van der Horst als Cor- nolis uit het Armhuis, van mevrouw Kiehl als de keukenmeid Pietje, van mevr. De Heer als „mevrouw", van den heer Musch als de huisknecht. Goed, goed, zouden we willen herha len over het keuken-intérieur uit de le en 2e acte van den décorateur Van Hattem en van de Zwakkenzaal in het 3e bedrijf, die in de stemming bracht en 't goed deed. Alles bijeen was het een mooie avond Woensdag. Alleen was 't niet zoo goed bezet als we wel verwacht hadden; maar er was op vier plaat sen in de stad ook iets te doen. Na het tweede en derde bedrijf moest driemaal gehaald worden. FRANS NETSCHER. Uit de Omstreken. BLOEMENDAAL. Drankwet-actie. Maandagavond 22 Februari hield de afdeeling Bloemen daal der Neder landsehe Vereeniging tot Afschaffing van Alkoholische Dranken in hotel „Welgelegen" een openbare vergade ring tot behandeling der Drankwet. De zaal was stampvol. Als sprekers traden op, nadat de vergadering door den heer D. de Clercq geopend was, Ds. van Leeu wen van Bloemendaal, met een korte rede, waarin hij in 't algemeen nog eens de ellende der drank afschilder de en Ds. S. Lulofs uit Den Haag, die op krachtige, duidelijke wijze de nieuwe wet uiteenzette. Ter afwisseling werden eenige lie deren uit den Onthouders-Zangbun del tezamen gezongen, en een paar piano-nummers door een der leden uitgevoerd. liet reeds ver gevorderde uur deed den derden spreker, den heer D. de Clercq besluiten, hetgeen hij nog te zeggen had, uit te stellen tot Maan dag 7 Maart a.s. op welken datum de zelfde vereeniging wederom een open bare vergadering houden zal, waarin de heer D. de Clercq zich voorgeno men heeft een voordracht te houden met lichtbeelden. Vele aanwezigen gaven hun instem ming te kennen door onderteekening van het request aan de Tweede Ka mer. Haarlem, oorspronkelijk belast met het maken van den legger op de we gen, zijn daarbij gebruikt materiaal ad 44.25, zal worden vergoed. Aan Mej. A. Bijlsma werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school in den Iloutrakpolder, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Naar aanleiding van een deswege gedaan verzoek zal aan de oorspron kelijke concessionarissen van de Elec- trische tram, den heeren Anderheggen en Neumeijer, worden terugbetaald, de rente, die op hunne destijds gestel de borgstelling is gevallen. Wegens ernstige verzakking van een der hoofd riolen te Halfweg, zal dat worden her steld en met paalfundeering worden aangelegd, dat een uitgaaï van een 1000 zal vorderen. Voorstellen tot verbetering van het marktterrein aldaar, werden aange houden tot de volgende vergadering. De Raad verleende aan de Electri- sche Spoorweg-Maatschappij vergun ning om over gemeente-grond te Half weg (Kerkplein) te rijden; met het oog op daardoor door de gemeente te verrichten werkzaamheden (verplaat sing marktterrein) werd'na langduri ge discussie de vergoeding bepaald op f 600 met een jaarlijksche recognat'e van f 25. Ten slotte benoemde de Raad het stembureau voor de a. s. verkiezing I van leden van de Kamer van Arbeid voor Metaal- en Houtbewerking en de I leden voor de drie commissies tot we- ring van Schoolverzuim, die allen wer- den herbenoemd. BEVERWIJK. Tot gemeente-veldwachter alhier is genoemd N. Stienstra, te Enschedé. i De heer J. van der V.'erff alhier, is benoemd tot zetter van 's Rijks Di- recte Belastingen, innlaats van wij- i len den heer G. Smit. Tot onderwijzeres aan de R.-C. meisjesschool is benoemd mej. H. F. ;van Loon. I De heer A. van Lith is gekozen tot regent van het Nederl. Hervormde Weeshuis alhier. HALFWEG. Donderdag is ook de bovenbouw gelegd van de tweede brug over Rijn- I lands boezemwater alhier, ten dien- i ste van de Electrische tram Amster- 1 damHaarlem. Binnenland HEEMSTEDE. De kinderen der openbare lagere school alhier, die op de 1.1. gehouden tentoonstelling bouwplaten hadden ingezonden, werden dezer dagen aan genaam verrast door de mededeeling van het hoofd der school, den heer P. J. Staal ,dat allen een prijs zouden ontvangen. De prijzen bestaan in fraai ingebonden boekwerken. De inzenders van de fraaiste voor werpen kregen natuurlijk de beste prijzen. Stateu-Ueueraal Kameroverzicht. BENNEBROEK. De Heeren A. Kouwenaar, H. Parle- vliet, J. Heemskerk, S. D. Kohier, Th. M. J. Braam, vormende gezamenlijk de hier bestaande Commissie tot We ring van Schoolverzuim zullen in Maart a.s. periodiek moeten aftreden. Onze correspondent zendt ons een aanvulling van zijn verslag over de vergadering van het Witte Kruis. Vermeld was dat de gelden door de Zuster (Zuster Meijer) bijeengebracht als giften van diverse personen zouden zijn voor de verdere kosten van de kleine, die nu te Haarlem in een zie- keninrichting is. Dit moet zijn „deze gelden zijn geschonken als tegemoet koming in de gemaakte onkosten voor de kleine tijdens haar verblijf alhier." Er werd gezegd dat het kind is ver pleegd door de goede zorgen van ,,'t Witte Kruis" enz. enz. Dit moet zijn „de kleine is verpleegd door de Directrice der Van Verscheur-Brants- stichting, zuster Meijer, wie daarvoor alle lof toekomt. De verpleging vond plaats in de zaal van genoemde stich ting, daarvoor belangeloos afgestaan. ZANDVOORT. Donderdag gaf Zand voorts Harmo- niegezelschap, onderafdeeling van de Werklieden-Vereeniging „Onderling Hulpbetoon", onder directie van den heer J. Windt uit Haarlem, eene uit voering in het Kurhaus. De zaal was goed bezet en de uit voering is zeer goed geslaagd. Het programma bood veel afwisse ling, daar tusschen de verschillende orkest-nummers de heer R. Zwartver- wer en Mej. J. v. d. Lugt, Holland- sche Duettisten, verschillende voor drachten hielden. De orkestnummers werden goed uit gevoerd. In het bijzonder willen we aanstippen „Cavallerie-Galop", van A. Govaert, en „Doux-Aveux" van M. J. H. Hessels. Het nummer door de Cursus-leden ten gehoore gebracht getuigde van goede studie. De verschillende voordrachten van den heer Zwartvcrwer en Mej. v. d. Lugt vielen zeer in den smaak van de aanwezigen en wekten in niet geringe mate den lachlust op. „Hoe een boer komiek wordt" was zeer aardig, en „Een vergissing in do Loterij", was uiterst komisch. Ten slotte werd hot „Wien Neêr- lands Bloed" gespeeld, dat staande werd aangehoord. Een geanimeerd bal besloot deze uitvoering, waarop het Harmonie gezelschap met voldoening mag terug zien. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNW OUDE. In de Donderdag gehouden Raads vergadering werden vastgesteld het tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag (forensen) dienst 1903, zoomede het kohier hondenbelas ting dienst 1904 op f 333. Den politie-beambten H. de Wilde en TT. S. Knoop verleende de Raad grati ficatiën respectievelijk f20 en 15, terwijl aan den heer L. Tuijnman te i Nadat de Kamer gisteren besloten had Woensdag a. s. de nominatie voor de benoeming van een raadsheer in den Hoogen Raad op te maken, zette Minister Kuyper zijn rede over het TI. O. voort met een ontwikkeling van de reeds per telegraaf vermelde stel- I ling. j Op den voorgrond stellend, dat bij alle H. O. vrijheid van uitgangspunt gelijk is, beweerde de Min., dat bij- I zonder onderwijs niet is onderwijs met principieel uitgangspunt. De uni- versiteit was z. i. bestemd tot vorming en voorbereidingvoorraadschuren van wetenschap waren de universitei- ten ook, maar geen vrije markten van wetenschap. De jongelieden moesten er leeren den weg tot onderzoek, ob- serveeren, onderscheiden, critiseeren, i leeren uit eigen oogen te zien, leeren 1 werken. Dat kon door colleges of door i boeken. De Min. had van de natuur wetenschap nooit iets anders geleerd dan uit boeken en 't zat er nog vast bij hem in. Deze vorming nu is niet voor allen de beste, wèl voor de uit- stekendste. Daarom kon het bezoeken van andere universiteiten nut hebben, gelijk de Min. vroeger had uitgespro- j ken. Maar dat was geheel iets anders dan twee stel colleges en dubbele exa- mens, wat hij studiebedervend noem de. Nu kon bij de vorming het uit- i gangspunt indifferent zijn dat was i een paedagogische quaestie en de M:n. I stelde zich geen partij. Maar daarte- j genover stond het principieele stand- 1 punt, dat eveneens de waarheid zoe ken wil in de wetenschap, maar ze ker dogma vooropstelt. Het eerste stel sel gaf ruimer keus van professoren, doch leidde tot scepticisme. Het ande re had het nadeel tot verwaarloozing te leiden van dingen, waaraan men minder waarde hecht. De Min. inte resseerde zich bijv. voor de litteratuur der tooneelkunde. (De heer Troelstra en de danskunstmet de dans kunst incluis, maar hij bezoekt daar om toch geen schouwburgen. Men kon dus een wetenschap leeren, zon der die zelf te beoefenen. Waar was nu de grens der beper king bij de vrijheid van het openbaar H. Goede zeden en openbare orde! Het kwam er op aan. wat men daar onder verstond. Die vrijheid was veel gevaarlijker in het indifferente dan in het principieele stelsel. Daarin moest we! eens een professor worden opge offerd aan de inrichting. De groote moeilijkheid lag dan ook in de waar borging van de vrijheid en de rechts positie des hoogleeraars. vooral bij stichtingen door particulieren onder houden. Daarom moest dan ook elke stichting eigen kapitaal hebben. De Min. zou 't liefst één groote universi teit zien, waar elke richting een eigen faculteit kon hebben. Maar de over heid moest de hoogleeraren niet be noemen, dat was het groote kwaad. De Min. kwam vervolgens op tegen de leer der moderne wetenschap, die zich de ware en alle andere sectarisch noemde. Daardoor was de rationalis tische richting ontstaan. Men is gaan redeneeren, dat alles wat niet waar neembaar is, geen wetenschap is en daardoor is de strijd aangebonden te gen alles wat den Christen lief en heilig is. Daartegen is verzet geko men. Nu had de overheid niet te be slissen wat wetenschap is doch ook volledig recht te doen aan den ge- loovige. Dat was geen begunstiging, geen privilege. Aan de Rijks-un'versi te i ten werd door dit ontwerp niet ge raakt het was slechts een geven van gelijke rechten, er werd slechts ge vraagd de andere groep, uit overtui ging geboren, te laten opkomen. Dit te weigeren was geen ware liberali teit. Het doordringen van het christe lijk beginsel op wetenschappelijk ge bied was het doel. De Min. kon be zwaarlijk toegeven, dat dit een ramp zou wezen voor het land. Zijn rede ontmoette rechts veel in stemming velen zijner medestanders kwamen hem gelukwenschen. Van de gelegenheid tot repliek maak ten nog slechts de heeren Roëll. De Visser en Roessingh gebruik, die hun in eersten termijn aangevoerde be zwaren en bedenkingen handhaafden. Hoden 11 uur voortzetting. (Per telegraaf). In de Kamer werden heden de re plieken over de wet op het H. O. voort gezet door de meeste sprekers, die reeds in eersten aanleg het woord voorden. Het Hof. Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn gisteravond ten 9 uur 2 min. (localen tijd) per staatsspoor, met een extra trein, in de residentie teruggekeerd van hunne reis naar König. De Koningin en de Prins werden in het station ontvangen door baron Bentinck, Hr. Ms. eerste-stalmeester, door den burgemeester der residentie baron Van Harinxma thoe Slooten, en den gouverneur der residentie, lui tenant-generaal Van Ermel Scherer, met welke heeren beiden zich op het plankier eenige oogenblikken onder hielden. Hoog bezoefe. De heer Jacques Lebaudy (keizer van de Sahara) is gisteren in het Hotel des Indes, te 's-Graveuhage, aange komen. Minister Kuyper in de Tweede Kamer. Over de rede, door minister Kuyper in de Tweede Kamer gehouden bij de debatten over het Hooger Onderwijs schrijft de Overzichtschrijver van het Hbld., die het overigens met de argu menten natuurlijk niet eens is Wat de rede van den Minister be langt, zij was een prachtig stuk wel sprekendheid. In dat opzicht stond dit tweede deel nog heel wat hooger dan het eerste deel, dat men gisteren kreeg te hooren. Boeiend en levendig werd daar, en zeer geleidelijk, een hoog en stralend beeld van Hooger Onderwijs gemodelleerd, waarbij met groote en diepe grepen, nu hier, dan ginds, de wetenschap werd aangevat en ontleed. Dat alles ging voor de Vuist, zonder hulp van stukken of aanteekeningen, alleen bij spontane ingeving (hetgeen dan echter ook het groote nadeel meebracht dat heel wat onbeantwoord bleef wat toch geen bij zaak was te achten). En eindelijk was ook de physieke kracht van dezen toch waarlijk niet meer jongen man be wonderenswaardig en onbegrijpelijk. Meer dan anderhalf uur achtereen stond hij te spreken, rechtop en kloek en levendig, zich wendend links, zich omzwaaiend plots naar rechts, argu menten bijstampend met korte, krach tige slagen op de tafel, zich roerend en werend als een sterk en ijverig werkman, die lust heeft in zijn werk, en sprekend al dien tijd met zoo so noor en wèl-gemoduleerd geluid, dat zijn stem aan 't eind nog even frisch en opgewekt en jong klonk als in 't eerst. Het was een mooi en forsch mo ment in de mooie discussies van deze dagen. De lieer Staalman en het ministerie. Naar de Christendemocraat mede deelt, was den heer Staalman kennis gegeven, dat hij met op 2 na algemeene stemmen was gekozen door de anti-re volutionaire kiesvereeniging te Mid- delharnis uit het tweetal ds. Wisse en Staalman, om een spreekbeurt te vervullen. Later zegt het genoemde blad schijnt men echter die stem ming onderstboven te hebben gewor pen. ofschoon er circa 30 leden aan deelnamen, en een motie van vertrou wen in het Kabinet te hebben gefor ceerd. De heer Staalman zou nu zoo luidt het verder gisteren optreden voor de te Middelharnis aanwezige christen-democraten, die straks zullen overgaan tot het oprichten van een propaganda-club. Een Bond. Naar de Tijd verneemt, worden er ernstige pogingen aangewend om een bond te vormen tusschen de verschil lende R.-K, kiesvereenigingen in ons land. Geheimzinnig. In het Kath. Soc. Wkbl. verzekert mr. A(alberse), dat: „als de sociaal democratische Kamerleden met den heer Tak (in strijd met de voorschrif ten in het gebouw van de Tweede Kamer clubvergaderingen houden, dan komt Schaper aan de deur om op te passen, dat niemand luistert!" De heer Tak is, zooals men weet, de hoofdredacteur van het partij-or gaan, en geen Kamerlid. Internationaal Theosofisch Congres Naar wij vernemen, zal er in den aanstaanden zomer een Congres van de Europeesche Afdeelingen der Theo sofische Vereeniging worden gehou den. Op uitnoodiging van de Neder landsehe Afdeeling zal het Congres te Amsterdam plaats vinden. Verschei dene van de meest bekende leden der Theosofische Vereeniging in binnen- en buitenland hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Waarschijn lijk zal de bekende schrijfster en spreekster over Theosofie, Mevrouw Annie Besant, aanwezig zijn en als Algemeen Voorzitter van het Congres optreden. Het Japansch Protest. Men meldt uit Den Haag Wij vernemen, dat aan den Japan- schen gezant, den heer Mitsoehasji, de redevoering van den heer Moeraw- jof ambtshalve, gelijk aan alle ge zanten van de tot de overeenkomst van 1899 toegetreden mogendheden, is toegezonden en dat, wanneer de mi nister protesteert tegen het gezegdj van den heer Moerawjof, hij zi; pla protest zendt aan den minister va eerl huitenlandsche zaken, niet in diei f; hoedanigheid van minister van Hai een Majesteit de Koningin, maar alspr we sident van den Raad van Beneer va het Hof van Arbitrage, zoodat d; protest, gelijk gemeld, buiten de N derlandsche regeering omgaat. "te Het wordt tevens bevestigd, dat gezant, die zelf niet bij de uitspraak aanwezig was, maar vertegenwoo ird digd werd door den secretaris zijmVoo legatie denzelMen dag nog het goirga vernement te Tokio met de strekkin n der rede van graaf Moerawjof in kei nis heeft gesteld. Qm De Staten ran Friesland, eao „Het Centrum" schrijft: tal Naar wij vernemen, zal de heer matei P. J. M. Aalberse, lid van de TweéJ ig I Kamer der Staten-Generaal, de ret rda houden op den Frieschen Landda; die dit jaar gehouden zal worden i Franeker. Franeker is, naar men weet, hiüit belangrijkste district, waarop de reel De terzijde al haar hoop heeft gevestigifckv< Valt dit liberale district, dan gaai ve indien andere districten niet onveil 01 wachts tegenvallen, de Staten va ior Friesland om, waardoor de liberal ouv meerderheid in de Eerste Kamer haaien laatsten klap kan krijgen. len „D Kamers van Arbeid. De minister van binnenlandsch rim zaken richtte tot de Kamers van ai ak\ beid een rondschrijven, om dez sa lichamen met nadruk te wijzen 0 er* hare verplichting om inlichtingen j Pr,f verstrekken over werkstakingen e; ?lV uitsluitingen binnen haar ressort. 1,1 Dat deze inlichtingen van groot lang zijn zegt de minister beEjk hoeft zeker geen betoog, waarom d eke minister vertrouwt dat de Kamer leze met alle haar ten dienste staand lef middelen zullen trachten aan dez leze verplichting te voldoen en voortdu al rend hare bijzondere aandacht daat aan zullen blijven wijden. Nog in ander opzicht aldus gaa het schrijven voort acht ik de mejs dewerking van de Kamers van arbei gjj tot het verkrijgen van een betrouweQ hare statistiek der werkstakingen aeen uitsluitingen gewenscht. Het gevaaaI kan zich n.l. voordoen, dat het een traal bureau voor de statistiek in bezit is van uit anderen hoofde vei kregen inlichtingen omtrent zulk eei geschil, dat binnen het ressort eene Kamer is voorgekomen. Indien d directeur van genoemd bureau alsdai die gegevens aan de betrokken Kame toezendt met het verzoek ze te vergelij ken met de inlichtingen, die de Ka mer zelf ingevolge de boven aange haalde bepaling reeds heeft verza meld of nog zal verzamelen, dan noo dig ik de Kamers uit aan dat verzoel te voldoen en de van 't centr.-bur. ont vangen stukken zoo spoedig mogelij! rechtstreeks aan den directeur teruj te zenden, met mededeeling of, en zoo ja, welke verbeteringen of aan vullingen die naar haar oordeel be hoeven. Nadat aldus zal zijn gehan deld, behoeven de aan den directeui van het centraal bureau verstrekt* inlichtingen niet opnieuw op een de staten C of D aan mijn departemen te worden ingezonden. HaiideldrijYeiide Middenstand. In de te Utrecht gehouden vergade ring van het bestuur van den Ne derlandschen Bond van Vereenigin- gen van den Handeldrijvenden Mid denstand, onder leiding van den héei J. S. Meuwsen, is besloten tot hel lidmaatschap van den Bond toe te laten drie vereenigingen, waardoor het ledental nu pl.m. 14.000 bedraagl welke uitbrengen 148 stemmen op de algemeene vergaderingen. Daar het resultaat der enquête, be treffende de schuldvorderingen van neringdoenden op Indische ambtena ren, door het niet inkomen van eeni ge lijsten, nog niet openbaar gen kon worden, werd met alg. stemmen besloten nogmaals een circulaire tt richten aan de aangesloten vereeni gingen welke nog niet gereed zijn met hun onderzoek, om de lijsten uiterlijk den 31n Maart bij den secretaris in te leveren. Alsnu was aan de orde het benoe men vau een commissie van redac tie voor het Bondsorgaan. De voor zitter wees hierbij er nadrukkelijk op, dat vooral gelet moest worden op den inhoud van het orgaan, dat alleen artikelen van zuiver sociaal- economischen aard, in verband met middenstands-vraagstukken, opgeno men mochten worden en de politieke of godsdienstige kwesties steeds daar buiten zouden blijvenalleen zouden de leerstellingen eener partij, zooals b.v. die der sociaal-democraten volgens de leerstellingen van Marx, de verdwijning van den handeldrij- venden middenstand (winkeliers enz.) beoogende op grond der organisatie van den middenstand, bestreden kun nen worden zonder evenwel de poli tieke kwestie hierbij aan te halen, ten einde het orgaan te doen beant woorden aan datgene wat men er van verwachten mag en het niet zou ont aarden in een partijblad van de een of andere richting. Nadat dit vastgesteld was, werd met algemeene stemmen besloten tot leden der commissie van redactie te benoemen de heerenJ. S. Meuwsen, Amsterdam W. Nieuwenhuizen, Nij megen, en J. Das Dzn., Utrecht, wel ke heeren tevens de opdracht kregen alle maatregelen te treffen die zij voor een goede uitgave van het Bondsor gaan noodig mochten oordeelen. Alsnu was aan de orde het v stellen der agenda en data waarop de algemeene vergadering van den Bond (z.g. congres) zou gehouden worden. Met het oog op de ondervinding der heide reeds gehouden middenstands congressen werd met algemeene stemmen besloten, alleen de meest urgente vraagstukken op de agenda

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2