IN RUSLAND. InJafwachting vanj^Oorlogsnieuws. Tooneelen uit Ruslands hoofdstad na het uitbreken van den oorlog ge ven onze plaatjes te zien. Op het eene zien we het Petersburg- sche publiek, arm en rijk in afwach ting van de officieele oorlogsberich ten daar het verspreiden van niet-offi- cieel nieuws verboden is. Op het andere plaatje is een ammu- nitietransport te zien. Aan de stations zijn voor de ver zending van oorlogsmaterieel perrons gereserveerd. Ammunitietransport. Zwijgen is goud. Het spreekwoord zegtzwijgen is goud. Volgens den bekenden gynaeco loog, Dr. Mendes de Leon, is het ech ter meer dan dat. Het woord, zeide hij in een onlangs gehouden voor dracht, is septisch. Het spreken gedu rende een operatie is zeer gevaarlijk, immers onder het spreken is er zeer veel kans, dat kleine druppeltjes speeksel op de wond terechtkomen, waardoor deze geïnfecteerd wordt en dus alle ontsmettende voorzorgsmaat regelen, die genomen zijn, nutteloos worden. Dat dit gevaar niet denkbeel dig is, heeft Dr. Mendes de Leon door een proef bewezen. Hij sprak 300 woor den boven een schijf agar-agar. Hij plaatste deze daarna onder zoodanige voorwaarden, dat de ontwikkeling der n^icroben, die er zich op konden be vinden, werd bevorderd. Het resultaat was, dat er 25000 microben op de schijf werden gevonden, waaronder streptokokken en staphylokokken. Dr. Mendes de Leon opereert dan ook niet meer dan met een masker voor den mond, dat bestaat uit een laag watten gevat in een metalen raam, waardoor de microben worden tegengehouden, het geluid echter vrij kan passeeren. Men kan ook van te voren den mond spoelen met een aseptische oplossing, maar het mas ker voldoet natuurlijk beter. Uitgaan de van het beginsel, dat zwijgen goud is en aseptisch tevens, daar spre ken septisch is zegt de Illustration, waaraan dit is ontleend, doen de chi rurgen wel, wanneer zij een voorbeeld nemen aan hun Hollandschen col- Aardig bedacht. Een jong dienstmeisje kwam eens in de kamer van haar heer, terwijl zij een verzegelden brief tusschen de vingers van de eene hand hield, en met de andere haar boezelaar samen rolde en glad streek. Och, mijnheel-, zeide zij be schroomd, ik had een verzoek aan u Wel, Sophie, zeide de heer vrien delijk, wat is het dan Ja zie weet u ik heb een vriend een goeden jongen, beter kan er in de wereld geen zijn, dan mijn Hendrikneen zeker niet, dat kunt u gerust gelooven. Nu en... Ja zie, hij heeft mij geschreven en ik arm meisje, heb in de schooi weinig geleerd en... Ik begrijp 'tal. Gij kunt den brief niet lezen en wilt toch gaarne weten, wat er in staat. Nu, geef maar hier. dan zal ik hem je voorlezen Ja. dit is zeer goed, antwoordde het meisje nog meer verlegen, maar weet u, ieder heeft toch zijn geheimen die niet iedereen behoeft te weten, en als u hem leest, dan... Ja, wat is daaraan te doen? Ik wist wel iets, stotterde Sophie blozende, maar ik weet niet als mijnheer mij veroorloven wilde, j j onder het lezen van den brief met i mijn boezelaar de ooren dicht te hou- j den, dan hoorde IK alleen, wat er in j staat. De man lachte en liet zich de ope- ratie welgevallen. Eeu transporttrein zonder rails Door den Franschen kolonel, Re- nard, chef van het militaire wapen park te Meudon, is een nieuw systeem van transporttrein uitgevonden, die zich zonder rails langs de wegen kan voortbewegen en waarbij de bijwagens alle nauwkeurig dezelfde bochten vol gen van den zich aan het hoofd be vindenden krachtwagen. De trein zal in staat zijn zonder moeite de bochti ge straten eener stad te volgen. De wagen aan het hoofd, de loco motief, is voorzien van een motor, zoomede van de noodige middelen om te sturen en te remmen. Het aantal bijwagens is willekeurig. Het karak teristieke van het systeem bestaat hierin, dat de locomotief de bijwagens niet trekt, doch alleen dient als mid del om de beweegkracht op te wek ken, die vervolgens over alle wagens wordt gedistribueerd. De eenige voor waarde is een goede transmissie systeem tusschen motor en wielen. Het doel der uitvinding is, om den motor niet in electrische, doch in me chanische verbinding te brengen met de w ielen van alle wagens, waardoor het mogelijk is, dat een lichte ma chine een zwaren trein in beweging zal kunnen zeiten, en verder om" de koppelingen zoodanig aan te brengen, dat zonder toedoen van den bestuur der, alle wagens bij wendingen auto matisch zuiver, alsof er rails aanwe zig waren, dezelfde cirkelbogen be schrijven. Vooral bij hellingen zal het systeem groote voordeelen kunnen opleveren, omdat nu alle wagens door hun eigen gewicht den trein de noodige adhaesie verschaffen. Tusschen de motor-as en de wielen is een elastische verbinding, waar door de bijwagens met verschillende snelheden kunnen rijden, met het doel de werking der zwaartekracht te neu traliseeren, die natuurlijk bij het in rijden van bochten de wagens samen-, drukt en bij het verlaten, op den rech ten weg, uit elkander rukt. Een proef, genomen met een trein van 30,000 Kg. langs steile straten, leverde bevredi gende resultaten op. Aan het einde van het vorige jaar heeft de uitvin der een proeftocht te Parijs onderno men. De trein was samengesteld uit 5 wagens, waarbij een afstand van 31 K.M. werd doorloopen met een snel heid van 16 K.M. per uur en langs straten, die rechte hoeken met elkan der vormden. streeksch spreken tot haar meesteres, maar zij moet zich wenden tot een stok, een paraplu e, of een ander le venloos voorwerp, waaraan zij dan verzoekt„het moge der hemelsche dochter Van de maan behagen, aan deze erbarmelijke en ellendige slavin haar aandacht te schenken". In Perzië worden de dienstmeisjes misschien het slechts van allen behan deld. Zij krijgen geen loon, maar dienen voor eten, drinken, woning en kleeding, welke de meesteres haar kan geven zooals ze wil. Kunstmatig hout uit turf. Volgens een technisch blad heeft onlangs de architect Hemmerling te Dresden een vereenvoudigd en verbe terd systeem gevonden om uit turf een soort hout te vervaardigen. De versch gestoken turf wordt in natten toestand, onder bijvoeging van kalkhydraat en van een alumi- niumverbinding, geperst ën gedroogd en daarna tot platen verwerkt. Deze laten zich even als hout bearbeiden, kunnen gepolijst en geschilderd wor den en zijn volgens de bewering van den uitvinder 3350 pet. goedkooper dan eikenhout. Dit hout is voorts ongevoelig voor vocht en behoeft om voor buitenwerk te worden gebezigd, niet te worden geschilderd of gecreo- soteerd. Ook warmte heeft er geen invloed op en daarbij is het moeilijk brandbaar. Door zijn waterdichtheid is het zeer geschikt bij den scheeps bouw. Teu aanzien van dichtheid en weerstandsvermogen staat het gelijk met een hard soort natuurhout. Door de uitvinding van Hemmer ling laat het zich aanzien dat groote uitgestrekte veengronden, die tot dus ver bijna waardeloos lagen, een rijk arbeidsveld zullen worden bij deze nieuwe kunsthout-industrie en aldus aanzienlijk in waarde zullen stijgen. baardna den inval der Noorman nen schoor men hem af. Tegenwoor dig is een gladgeschoren gelaat in Engeland modebij de Engelschen zijn de woorden cleanshaved (glad geschoren) en „fatsoenlijk man" bij na synoniemen. Peter de Groote van Rusland hief een belasting op den baardhonderd roebel voor de rijken en een kopeke voor de armen Men zou boekdeelen kunnen schrij ven over den baard en zijn geschie denis. En er bestaan dan ook reeds zeer interessante boeken overde „Dissertation sur la barbe" van J. Vanetti en „La Louange des Barbes rouges" zijn, naar men zegt, zeer curieus. De Baard. Korea. Nu de oorlog in het Oosten de ge schiedenis van den dag vormt en men weet welk eene groote rol Korea daarin speelt, is het zeker niet van belang ontbloot iets over de bewoners van dat land mede te deelen. De Ko- reaan vertoont één karaktertrek in hooge mate, en dat is luiheid, zijn andere eigenschappen vallen minder opzoo, dat het dieven en leugenaars zijn en in zinnelijke afwijkingen hun gele broeders in China en Japan over treffen. Dan zijn er geen grooter dronkaards in het Verre Oosten dan dit volk. Maar boven dit alles staat hun luiheid, de spreekwoordelijke Ivoreaansche luiheid. En hiervan zijn tal van leelijke karaktertrekken het gevolg. De lvoreaan is afschuwelijk jaloersch. Hij heeft een aantal vrou wen, die hij al het werk laat doen en slechts buitenshuis laat gaan voor het verrichten van boodschappen of karweitjes. Raakt een vreemdeling een van zijn vrouwen met den pink aan, dan vindt de Koreaan dit vol doende om zijn vrouw te dooden. Een der weinige Koreaansche deugden heet moed. Maar ook deze blijkt op zonderlinge wijzezoolang de Ko reaansche soldaat achter een stevigen wal zit is zijn moed groot, maar is de vijand óf op den wal of moet hij vechten zonder wal, dan munt de Koreaan uit in buitengewone vlucht- middelen. De Koreaan heeft de bronskleurige huid, de zwarte oogen en het zwarte haar zoowel van zijn Japanschen als van zijn Chineesehen buurmanhij is groó'ter dan de Japanner; zijn baard groeit laat, zooals bij de Clïi- neezen. Na het huwelijk draagt de man zijn haar opgemaakt en scheert de vrouw, die toch al stumperig en leelijk is, haar wenkbrauwen wat haar niet mooier maakt. Korea heeft het eigenaardige, waar schijnlijk het eenige eigenaardige, dat er talloos veel weduwen zijn. Men heeft dit verschijnsel niet te zoeken in de veelvuldige sterfgevallen in den Koreaanschen gehuwden staat, dan wel in het feit, dat de Koreaan op zoo jeugdigen leeftijd huwt, en met zooveel vrouwen huwt, zoodat bij het stervën van een gehuwd Koreaan het getal weduwen met tientallen ver meerdert. Wanneer een meisje van elf jaar huwt en de echtgenoot komt te over lijden, dan moet zij haar geheele le ven weduwe blijven, en in de woning harer ouders terugkeeren, waar zij een afgezonderd, treurig leven leidt. Daarbij komt, dat men er zeer vroeg trouwt, ja, aan kinderen van 4, soms 3 en 2 jaar wordt de huwelijksplech tigheid voltrokken. Het bruidje moet bij die gelegenheid de zeven schre den om het heilige vuur afleggen en dikwijls moeten bij heel jonge bruidjes deze schreden zelfs geleid wordenen de plechtigheid bindt haar voor het geheele leven. Het ge huwde meisje keert daarna in het ouderlijk huis terug en blijft daar tot zij huwbaar is, gewoonlijk tot haar elfde jaar, dan heeft de tweede hu welijksplechtigheid plaats, het eigen lijke huwelijksfeest, waarna de jonge vrouw voor goed naar de woning van den echtgenoot verhuist. Sterft ech ter de echtgenoot vóór het tweede hu welijk dan blijft zijn vrouw niettemin haar leven lang weduwe en mag niet hertrouwen. En zoo vindt men in dit zonderlinge land tallooze weduwen,soms van 2 jaar. EEN ANDERE FACULTEIT. Kokette oude vrijster. Raad toch eens hoe oud ik ben, professor. Professor. Mijn vak, juffrouw ij de rechtsgeleerdheid en die heeit niets met oudheidkunde te maken. DIPLOMATIEK. Hij O, juffrouw Flora, als u wist hoe ik u liefheb, en wat ik ver dien, dan zou u zeker mijn verzoek niet afslaan. Zij. Wat verdient u dan? Hij. Een heel beste, brave vrouwl 't WAS 'M NIET GENOEG. Bedelaar (tot dame, die hem een cent gegeven heeft). Ik hoop, dame dat u om die gave u in uw huishou ding niet behoeft te bekrimpen? KWAADAARDIG. A. Zeg, Amice, weet jij misschien hoe ik de laatste uitgave van mijn gedichten zou kunnen betitelen? Noem ze eenvoudigStemmen uit eene prullemand. Ie Vriendin. Hij zeide dat hij kon beweren dat ik een standvastig karakter had, wat hij zien kon aan mijn neus en mijne kin. 2e Vriendin. Het is jammer, dunkt mij, mijn beste, dat je dat standvastig karakter niet kon heb ben zonder dien neus en die kin. 'T LEEK UITSTEKEND. Een schilder heeft een portret schilderd van zichzelf en zijn wouw, staande hand in hand naast elkaar. Als het gereed is, roept hij zijn zoon tje en zegt Wel, vent, hoe vindt je dat nu, lijkt het niet prachtig? Ja, pa, sprekend, maar wie die dame eigenlijk Kind, hoe heb ik het nu met je'? Je moeder natuurlijk O Nou maar, als dat dan ma ma is, zou ik het veel aardiger gevon den hebben, als u in plaats van dien vreemden heer naast ma, u zelf uit geschilderd hadt J Eeu nieuwe Tabakspijp. Een nieuwe tabakspijp is dezer da gen uitgevonden, welke velerlei be zwaren tegen de algemeen gebruikte pijpen opheft. Zuigt men toch bij de gewone pij pen den rook door de tabak heen en wordt daardoor de onderste helft van de in den kop aanwezige tabak meest bedorven, bij de nieuwe pijp is dit j op vernuftige wijze voorkomen. Een veer is aangebracht in het1 eigenlijk tabaksreservoir en deze drukt de tabak tegen een gedeeltelijk open hoedje aan het boveneinde. Onder dit hoedje brandt de tabak en de rook wordt nu in een rondom het tabaksreservoir aangebracht rook kanaal opgezogen. Onze teekening laat duidelijk zien, j hoe dit in zijn werk gaat en hoe de tabak steeds frisch blijft, zoodat ze tot het laatste beetje kan worden op gerookt. De pijp heeft in hoofdzaak het mo del der bekende Duitsche pijpen. Dienstmeisjes in den vreemde. Men is in Amsterdam gewoon de dienstmeisjes wel eens „tullen muts jes" te noemen, omdat zij dit hoofd deksel plegen te dragen als een ken merk van haar stand. Gedwongen zijn zij daartoe niet, zooals in sommige andere landen. Zoo moeten op het eiland Malta, de dienstmeisjes, als zij het huis ver laten een zijden kap dragen, die hals en schouders bedekt. Zelfs als zij even over de straat gaan, moeten ze deze kap omdoen en zoo komt het vaak voor, dat vreemdelingen haar aanzien voor zusters van barmhar tigheid. Op Korea is het nog wat erger. Want daar stelt de wouw des hui zes niet alleen het hoofddeksel maar de geheele kleeding van het dienst meisje vast, zoowel in huis als daar buiten. Dit gewaad bestaat uit een eenvoudig kleed van grof wit katoen. Verricht het meisje haar werk, dan draagt zij een schort, doet zij een boodschap, dan wordt de schort weg gelaten, en in plaats daarvan draagt zij een linnen gordel, waaraan een taschje hangt. Op haar hoofd draagt het dienstmeisje ter beschutting van regen en wind een enormen stroo- hoed. In vele gedeelten van Peru moeten de dienstmeisjes zich twee tanden la ten uittrekken; vooral in het binnen land is dit gebruik nog zeer in zwang in de dorpen ziet. men dan ook zel den een vrouwelijke dienstbode, die niet op deze wijze verminkt is. In Japan is het onder de heden van hooger stand gebru'k, dat de vrouw des huizes haar dienstmeisje een ge borduurd kleed schenkt, precies als zij een in haar eigen garderobe heeft. Dit kleed wordt niet in gewone tijden gedragen, het dient ook niet om de dienstmeisjes plezier te doen maar het wordt aangetrokken bij gelegen heden, wanneer de huiswouw geen zin heeft bezoek te ontvangen. Dan neemt het dienstmeisje de plaats van haar meester s, zij zet den gasten koeken en thee voor, blijft bij hen in de kamer tot het uur is geslagen, dat zij moeten opbreken kortom, zij moet zich zoo gedragen, als ware zij de meesteres in persoon. In Japan worden de dienstboden heel goed en vriendelijk behandeld, in tegenstelling met China, waar juist het tegendeel het geval is, want in het Hemelsche Rijk staat het dienstmeisje bijna nog onder een huis dier. Het meisje mag nooit recht- In de oudheid spraken bijna alle schrijvers over den baardde werken van Homerus, Virgilius, Cicero en Titius Livius maken er melding van. Homerus prijst den langen baard van Nestor en zingt in verheven bewoor dingen den lof van den baard van koning Pfiamus en van Hektor. In de „Odyssee" wordt melding ge maakt van de gewoonte der ouden, on. den baard van den medemensch aan te raken, als men hem een gunst woeg. Droeg men woeger algemeen een baard Met zekerheid weet men het niet,' maar de zekerste bron van informatie is stellig het geld en de oude mun ten. Alcibiades voerde het gebruik van het scheermes in, wat van hem niet verwondertwat men niet zoo ge makkelijk begrijpt, is de oorzaak van de gewoonte van Alexander den Groo te, om zich den dag vóór een veld slag te laten scheren. „In het jaar 331 vóór Christus", al dus verhaalt Plutarch us, „had deze ceremonie plaats en Alexander was zóó blij, dat hij al zijn soldaten beval zich te laten scheren." Van dat jaar af zegt men, dat het gebruik, zich den baard te laten af scheren, in zwang kwam. Die mode duurde voort tot de regeering van keizer Justinianus. De Stoïcijnen lie ten hun baard groeien, om hun min achting voor de aanhangers van Py thagoras te toonen. Onder Justinianus keerde men tot den baard terug en 500 jaar lang bleven de Romeinen hem trouw. Scipio Africanus voerde het scheer mes in Rome in. Keizer Adrianus bleef een baard dragen, maar Con stants n de Groote verbande hem uit zijn paleis. Plutarchus verhaalt, dat de Gothen en de Franken slechts een knevel droegen, „om zich tegenover hun vij anden jonger en moediger voor te doen." Onder Karei den Groote droeg men een dikken knevel, dien men zoolang mogelijk liet groeien. Daarna ver dween dat gebruik weer en tevens het dragen van een baard. Aan de Spanjaarden hebben wij te danken, dat beide in eere werden hersteld Spanje is het land van de baarden. Men cultiveert en vereert er den baard. Onder Jan III van Por tugal gaf Johan de Castro de helft van zijn snor, om zijn vrijheid terug te krijgen. Philips V voerde in Spanje het scheermes in. In Frankrijk voerde Lodewijk XIII demode van het dragen van een kne vel in van dien knevel, dien men en met welk een geestige gratie onder de regeering van den Roi-Soleil droeg. Maar toen Lodewijk XIV oud werd, gaf hij toe aan de smeekbeden van mad. De Maintenon. die wilde, dat hij zijn snor liet afscheren en op een goeden dag verdwenen als door een tooverslag alle snorren uit het Fransche Koninkrijk In Engeland droeg men tot 1066 een Van West-Rusland naar het Oorlogsterrein. We geven hier een kaart, waarop alle werelddeelen uitgezonderd Amerika voorkomen en die tevens een kijk geeft op de enorme grootte van Rusland. Doch niet alleen Rus lands grootte is uit deze kaart af te leiden, ook de kolossale moeilijkhe den, welke zich voor het czarenrijk opdoen, nu het door den oorlog met Japan tot spoedige versterking zijner strijdkrachten in het Uiterste Oosten ter zee en te land gedwongen is. Te land kunnen de strijdkrachten alleen worden verzonden over den Transsiberischen spoorweg ,die zooals de kaart doet zien St. Pe tersburg met Wladiwostock verbindt en het Russische rijk geheel door kruist. Het duurt echter in 't gunstigste ge val veertien dagen om troepen uit Europa naar 't Uiterste Oosten te zen den dan echter mag nergens iets ha peren aan de organisatie. In Rusland evenwel is slordigheid zóó algemeen, dat bij de minste drukte de gekste dingen gebeuren en alles in 't honderd loopt. Zoo zijn er ook thans tal van be richten welke ër op wijzen, hoe de spoorweg door de ongeloste goederen treinen versperd is en hoe men de le vensbehoeften der militairen hier of daar maar opslaat, terwijl de solda ten aan alles gebrek hebben. Dat het op deze wijze uiterst moei lijk wordt met behulp van den Trans siberischen spoorweg een groot leger aan te vullen en geregeld te provian deeren is te begrijpen, te meer daar de lijn al herhaaldelijk door in Man- tsjoerije rondzwervende roovers opge broken en over grooten afstand ver nield is. Dit zijn de bezwaren van de over- land-route der Russische strijdkrach ten. Ook die over zed echter is een lang niet gemakkelijke. Reeds de lange weg van de Oostzee, door het Kattegat en verder door het Kanaal en den At- lantischen Oceaan tot Gibraltar, daar door de Middellandsche Zee, het Suez kanaal en de Roode Zee tot Aden, verder door den Indischen Oceaan tot Singapore. Nadat ze deze plaats gepasseerd hebben, bevinden de Russische sche pen zich reeds in gevaarlijk water. Zoolang toch de Japanners baas ter zee zijn, zullen ze een vereeniging van een Europeesch smaldeel met de vloot in de haven van Port Arthur wel trachten te voorkomen. Doch bovendien is het kolenbezw niet gering, nu de alom afgekondigde neutraliteit een opnieuw kolenladen aan zeer beperkende regels bindt. Zeer groote moeilijkheden levert dus ook de weg over zee naar het oor logsterrein voor de Russen op en dit maakt, dat de overwinning voor den Russïschen Goliath nog lang niet ze ker is nu hij met den slimmen, vlug gen David aan 't vechten geraakt is.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 8