NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. De Erfgenaam van het Majoraat. 5- 21e Jaargang. No. 6341 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 3 MAART 1904. B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) s 1.90 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem n 0.37>| de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten.en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Tweede Blad. Uit do Omstreken ei na .de ■Vergadering van den Raad der gemeente Velsen. (Vervolg). 5. Voorstel inzake de invordering 'an schoolgeld, door tusschenkomst het onderwijzend personeel tegen 'billijke vergoeding, bij wijze van proef. Met het oog op de toename der be volking, waardoor het innen der schoolgelden door den gemeente-ont- vanger bezwaar heeft, stellen B. en W. voor het schoolgeld te doen innen door het onderwijzend personeel elk in zijn klasse en daarvoor een ver goeding toe te kennen van 2 pet. van bet geïnde bedrag. Het geïnde wordt dan den ontvanger ter hand gesteld nd door het schoolhoofd, dat daarvoor bovendien nog 1 pet. van het geïnde bedrag als vergoeding ontvangt. Bij nalatigheid in de betaling wordt den leerling het verder bijwonen van het onderwijs ontzegd. De inning van het schoolgeld voor gewoon lager onderwijs zou weke lijks, en voor uitgebreid onderwijs maandelijks kunnen geschieden, waardoor tevens het publiek ook meer gehaat zal zijn. B. en W. stellen voor hen machti ging te verleenen tot een proef in dien geest, waarna dan later een wij- ziging van invorderingsverordening en instructie zou kunnen plaats vin- den. De heer v. VLIET acht niet noodza kelijk iets toe te kennen voor de in ning en zou het innen willen zien op gedragen aan de hoofden. De VOORZITTER zegt dat B. en W. het billijk vonden er iets voor te geven. Het opdragen aan de hoofden acht spr. hier, waar de hoofden aan hun klas gebonden zijn, bezwaarlijk. De heer v. VLIET merkt op dat aan de bijzondere school de hoofden het óók doen. De VOORZITTER zegt dat het een proef is en men er dus over denken kan. De heer DEL COURT wijst erop dat doel is tegen te gaan dat kinde ren, die wel betalen kunnen, hetnie: doen. Als prikkel is daarom hetvoov- stel die 1 proc. aan de h/Sbfden te geven. De heer v. VLIET meent dat de hoofden het toch wel zullen doen. De VOORZITTER wijst nogmaals op de billijkheid. De heer GOEDHART vraagt of het bezwaar zich' niet voornamelijk te IJmuiden voordoet, waarop de VOOR ZITTER zegt dat het bezwaar van y slecht betalen zich overal voordoet. De heer GOEDHART meent dat het i hoofd toch eenige instructie moot hebben, met 't oog op kinderen die niet kunnen betalen. De VOORZITTER deelt mee iit velen slof zijn. Zij kunnen wel. maar doen 't niet en spr. meent dat in die gevallen de maatregel goed zal werken. De heer SCHUITEMAKER vraagt of niet eens beproefd kon worden het innen door de onderwijzers te doen plaats hebben en hun dan later a s Icon voor verdienste de proc. te g- ■- In ;ro venspr. vindt dat voor hun gevoel aangenamer. De VOORZITTER ziet er geen ver schil in en wijst nogmaals op de bil lijkheid. Nadat nog een en ander over onder geschikte punten wordt behandeld, wordt de vraag van het toekennen eener belooning op verzoek van den heer v. Vliet in stemming gebracht. Tegen de h.h. v. Vliet, Philips. Schuitemaker en Schoorl, zoodat de belooning blijft gehandhaafd. 6. Straatnamen IJmuiden. B. en W. stellen voor aan een twee tal straten te IJmuiden in het nieuwe bouwplan de namen te geven van Bothastraat en delaReij straat. Conform besloten. 7. Geldleening voor de bestrating van een gedeelte Zeeweg. B. en W. achten wenschelijk dat worde overgegaan tot de spoedige be strating en rioleering van een gedeel te van den Zeeweg, nabij het terrein aangewezen voor schoolbouw op Vel- seroord. Daardoor zal een aansluiting wor den verkregen aan het nieuw behar- de gedeelte van den Zeeweg. Voor deze bestrating en rioleering zal noodig zijn een bedrag van ƒ2000, weshalve B. en W. voorstellen daar voor een tijdelijke leening voor school bouw en anderen openbaren dienst zal moeten worden aangegaan in den loop van dit jaar. Tegelijk wordt dan het riool gelegd, waarop de nieuwe school en onder wijzerswoning zullen kunnen aan sluiten. Blijkens mededeeling van den VOORZ. raamt de opzichter de kos ten op ƒ1800 a ƒ1900. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. 8. Adressen van a. A. de Ridder, klerk der secretarie om verhooging zijner bezoldiging, 250, bedragende. B. en W. stellen voor den adressant een vaste toelage toe te kennen van De adressante bedoelt de opheffing van de bestemming voor den openba ren dienst van het gedeelte van het Wijk aan Zeeërvoetpad, loopende van den zoogenaamden kanaalweg naar het Noordzeekanaal, en wel ten noor den van dit kanaal. B. en W. zijn van gevoelen dat het niet gewenscht is, eenigen openbaren weg in de Breesaap, waar de open bare wegen reeds zoo weinig in aan tal zijn, op te heffen. De heer PHILIPS vraagt of we aan de aanvraag niet tegemoet kun nen komen door ruiling met denver- korten weg van Beverwijk naar de sluis. Dit zou meer in 't openbaar belang zijn. De VOORZ. wijst erop dat de ge meente mettertijd belang bij bedoeld voetpad kan krijgen. In den geest van B. en W. wordt besloten, terwijl men zal afwachten of de Mij. Breesaap misschien zal komen met een voorstel in den geest van den heer Philifrs. d. Mej. G. J. Kerbert, onderwijze res aan de openbare lagere school te IJmuiden, om aanstelling als onder wijzeres met verplichte acte Engelsch. Daar op dit oogenblik aan de school te IJmuiden geen behoefte aan een leerkracht voor de Engelsche taal is, meenen B. en W. derhalve dat voor 't oogenblik moeilijk zal zijn, om aan de wenschen van adressante tegemoet te komen. De heer PHILIPS meent dat er verzuim door het schoolhoofd is ge pleegd. Er was geen behoefte aan een on derwijzer of onderwijzeres met acte Engelsch. Ware er behoefte geweest dan had het schoolhoofd mej. Ker bert moeten voordragen. Spr. wenscht, als de heer R. eens weggaat en er een onderw. En gelsch noodig is, dan mej. K. te be noemen. Spr. zou bij benoemingen in 't vervolg niet op inlichtingen van schoolhoofden willen afgaan, daar die niet betrouwbaar zijn. Tegen dit laatste protesteert" de VOORZ. in 't algemeen zijn die in- 50 "oe^aar^oodat ^inlaarwedde 6chtingen wèl betrouwbaar. Sp-, Per jaar, zooaat zijn jaarwedde erop dat het kaa ï00rk0men zal bedragen ƒ800. Conform besloten, b. G. E. baron van Tuïjll van Se- rooskerken en Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, om opheffing van dat men liever iemand van buiten benoemt. De heer PHILIPS bedoelde met de uitdrukking „niet betrouwbaar" dat abuizen kunnen plaats hebben, een openbaar voetpad over hunne zoodat wenscheiijk is dat de inlich- eigendommen. tingen van schoolhoofden gecontro- Het door de adressanten bedoelde ieer(i worden, voetpad loopt langs en door hunne Het voorstel van B. en W. wordt eigendommen, evenwijdig aan den aangenomen. Zeeweg, en heeft voor het publiek i e jj-, Pannekoelc, doodgraver-weg- verkeer geen de minste beteekenis. werker om verhooging zijner jaar- B. en W. stellen voor tot de ophef- wedde ling van de openbaarheid van het „e adressant heeIt als doodgraver voetpad te besluiten op voorwaarde der al ene bcgrMfplaats tevens dat door de adressanten toestemming wcrk een bezoldiging van f 450 worde verleend tot het verbreeden met 3 vlTh00gmgen om de 5 jaar van VQn ,Z/?Weg T /VS"' Z33-33' vrije woning, weg 100 Meter zuidwaarts met 1 Me- B cn %y zijn van meeni dat ter, en van af het spoorhek 50 Me- y00r het amM da, adressant bekleedt ter oostw aarts inet 1 Meter. een ^ei-gelijke bezoldiging, in verhou De lieer ZEGEI. acht het ver- di t0. andere bezoldigingen, vol broeden noodig over een lengte var d0(mde mag worden geacht 150 M., er wordt over gesproken De Baad besju,t dat de gemeente men dan niet op grond van een de»-- j voor den keer pannekoek de bijdra- de, den heer F. Boreel, komt. Beslo- gen jn pensioenfonds betaalt, tot ten wordt te spreken van ten hoog-hij zijn eerste verhooging krijgt, ste 150 M. De heer SCHUITEMAKER wijst er - c. Maatsch. „Breesaab", om ophef- op dat eigenlijk een vorige maai m fing van een gedeelte van het Rijk deze geen beslissing is genomen. Toen aan Zeëer-voetpad. gaf dc doorslag dat, de man zich verzette tegen deelname aan het pen sioen. Nu hij uitdrukkelijk te kennen geeft wèl aan het pensioen deel te willen nemen, wil spr. hem, evenals aan anderen, deze verhooging gevca Anders zdu men onrecht plegen. Spr wil hem 25.verhooging geven on der voorwaarde dat hij deelneemt aan het pensioen. De VOORZ. \vi]st er op dat cr an dere ambtenaren zijn, die óók ge klaagd hebben dat het hun zwaar valt aan het pensioen mee te doen. We zouden een gevaarlijk precedent scheppen. Spr. wijst voorts op bijverdiensten die adressant heeft. De heer S'CHUITE.MAKER wijst er op dat Pannekoek reeds in dienst was toen de pensioenregeling! werd vastgesteld. Anderen kregen toen verhooging en P. niet, waarop ere VOORZ. opmerkt dat P. toen hij in dienst trad, wist, dat er een regeling zou komen. De heer GOEDHARDT vreest dat als men het P. geeft, anderen ook zullen komenmen dan zal zedelijk verplicht zijn het te geven. De heer SCHUITEMAKER verdedigt nader zijn standpunt, waarop de heer PHILIPS voorstelt P. verhooging te jeven. Dit voorstel komt in stemming.1 Vóór de heeren Schuitemaker, Phi lips, v. Vliet, Zegel, Bus, v. Splunter, Schoorl en Boekei, zoodat besloten is een verhooging te geven. De heer BUS zou de verhooging willen zien toegekend tot P. zijn eer ste verhooging wegens langen dienst tijd krijgt, over welk voorstel lang gesproken wordt en dat bestreden wordt door den heer Schuitemaker. De heer BUS stelt nu voor dat de gemeente de pensioen-bijdrage voor P. betaalt tot hij zijn eerste verhoo ging krijgt. Tegen de>--heeren del Court, Schui temaker, v. Vliet, Philips. Het voorstel is dus aangenomen. f. Eenige horlogemakersvereenigin- gen om medewerking tot invoering van een uniforme tijdregeling. B. en W. zouden er veel voor ge voelen, wanneer ee ntijdregeling, die vrij na met de werkelijkheid over eenkomt, zooals de Amsterdamsche tijdregeling, algemeen werd inge voerd. Daar de gemeenten vrij zijn om den tijd aan te nemen, dien zij wenschen en B. en W. een algemeene aanne ming van den Greenw. tijd niet wen schelijk zouden achten, stellen zij voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. g. De Burgersocieteit „Ons Belang" te Velseroord om verlichting van den weg van IJmuiden naar Velseroord. B. en W. stellen voor het adres in hunne handen te stellen ter afdoe ning, in verband met de in voorberei ding zijnde maatregelen om geleide lijk de straatverlichting naar gelang de behoefte uit te breiden. De heer PHILIPS zou voorloopig enkele lantaarns willen plaatsen met 't oog op het druk verkeer. Na eenige discussie hierover wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. h. N. C. Böhm te Velsen, om een stukje gemeentegrond te mogen koo- pen om een huisje te bouwen. Daar nog onderzocht moet worden of het terreintje waarop thans waag en brandspuithuisje staan, ook voor bovenbedoeld doel gebruikt zal kun nen worden, stellen B. en YV. voor dit verzoek, en ook dat voorkomende onder punt 8i der agenda voorloopig aan te houden. De heer SCHUITEMAKER merkt op dat als men dit stukje grond weg geeft, de gemeente in 't centrum der gemeente niets meer heeft en zou er nooit toe willen overgaan. De VOORZ. zegt toe dat deze opmer king in het verder overleg van B. en W. zal worden in't oog gehouden. Voorstel B. en W. wordt daarna goedgekeurd. i. W. Melgerd te Velsen, om een stukje grond te mogen koopen. De adressant verzoekt te mogen koopen voor een nader overeen te ko men prijs een stukje grond, bestemd geweest voor asch- en vuilnisbelt in het dorp Velsen. Conform besloten. 9. Suppletoire begrooting. Conform besloten. 10. Onvoorziene uitgaven. Concept besluiten tot het vaststel len van een suppletoire begrooting en het doen van eenige onvoorziene uit gaven worden den gemeenteraad aan geboden. Conform besloten. 11. Benoemingen. a. Commissie voorjaarsschouw over de wateren. Als vorig jaar. b. Armmeester bij het Schaalarmbe- stuur. De voordracht voor armmeester bij het scliaalarmbestuur luidt als volgt: 1. YY'. van Leeuwen. 2. J. Donselaar. Benoemd de heer Donselaar. c. Tijdelijk lid der commissie van Bijstand voor de openbare werken. De benoeming van een tijdelijk lid der commissie van bijstand voor de openbare werken is noodig door de benoeming van den heer K. J. C. del Court van Krimpen tot tijdelijk wei- houder. Benoemd de heer Zegel. Bij de gebruikelijke rondvraag wordt de aandacht van B. en W. op eenige zaken gevestigd, waarna de voorzitter overweging toezegt. De heer GOEDHARDT zegt dat het geen hij ter sprake gaat brengen mis schien als politiezaak niet in den Raad thuis behoort, rnaar toch wil hij er de aandacht op vestigen. Bij gelegenheid van een lezing van den heer Van der Zwaag te Sand- poort, waarbij alles volkomen orde lijk toeging, heeft na afloop de veld wachter getracht de orde te verste ren. Spr. vraagt of hij recht had de collecte aan de deur te verbieden of hij aldus op eigen gezag handelde, dan wel instructies had. De VOORZITTER antwoordt dat dit inderdaad een politiezaak is. die niet in den raad kan worden behan deld. Spr. wil echter wel zeggen dat hij de zaak nauwkeurig onderzocht heeft en den veldwachter over het gebeurde heeft onderhouden. Er was een vergissing van diens kant in het spel, de man was echter volkomen te goeder trouw. Spr. protesteert tegen de uitdrukking als zou de veldwach ter gepoogd hebben de orde te versto ren. Men zou daaruit een geheel ver keerde gevolgtrekking maken. De zaak berust eenvoudig op een misverstand van den veldwachter. 12. Primitief-kohier 1904 en recla mes hoofdelijken omslag. Bedoelde stukken worden als ge woonlijk in een besloten vergadering ter tafel gebracht. Binnenland. De agrarische paragraaf in het program der S.D.A.P. Eene door het partijbestuur der S. D. A. P. benoemde commissie, die tot taak had te onderzoeken of de pro grams der partij, voor zoover de agra rische paragrafen betrof, gewijzigd dienden te worden, en zoo ja, welke wijzigingen er in dienden te wordjn aangebracht, heeft haar rapport, dat in ,,Het Volk" is opgenomen, uitge bracht De commissie, die bestond uit de heeren dr. H. Gorter, G. W. Mel- chers, P. L. Tak. voorzitter, mr. P. J. Troelstra en YV. H. Vliegen, secreta ris en rapporteur, kwam tot de vol gende conclusies. Alinea 5 van het beginselprogram luidt thans „Nevens deze teekenen van onder gang der bestaande voortbrengings wijze waren de noodzakelijkhefd om de machinerie op groote schaal in exploitatie te brengen, „de snelle sa mentrekking van alle arbeidsmidde len, in handen van een steeds kleiner wordend getal personen" en de vereeni- ging van dezen tot alle concurrentie doodende maatschappijen (trusts enz.) noodwendig tot de maatschappelijke organisatie der voortbrenging {socia listische maatschappij)." De commissie stelt voor de aan- en afgehaalde woorden te vervangen door deze„de snelle samentrekking, al thans van de industrieele arbeidsmid delen, in handen van een naar even redigheid steeds kleiner wordend ge tal personen". Voorts stelt de commissie voor, pa ragraaf I van het strijdprogram te doen luiden I „Instelling van pachtcommissies, gekozen door en bestaande uit verte genwoordigers van grondbezitters, I pachters en arbeiders, met bepaling j dat geen pachtcontract geldig is, lat I niet door de gemeentelijke pachkom missie is goedgekeurd. „Uitbreiding van art. 1628 en 1629 van het B. YY. in het belang van den. huurder, met verbod om deze artike- 1 len buiten werking te stellen. 1 „Recht van den vertrekkenden pach ter op vergoeding wegens aan het go- huurde aangebrachte verbeteringen. I „Uitbreiding van het onteigenings- recht tot liet brengen van grond in handen van staat of gemeente. Verbod vtn verkoop van grond door publieke lichamen aan particulieren. „Toekenning van jachtrecht aan den gebruiker van den grond. „Bevordering van het landbouwvak- onderwijs." Tot nog toe luidt deze paragraaf IX aldus I „Landnationalisatie. Ytergoeding aan de pachters, wegens door hen aangebrachte verbeteringen van den bodem. Uitbreiding van het onteige- ningsrecht tot het brengen van onbe- bouwden grond in handen der go- meenten. Y'erbod van verkoop van grond door publieke lichamen aan par ticulieren. Afschaffing van tienden en heerlijke rechten en van alle bevoor rechting in zake het jachtrecht." Eindelijk stelt de commissie voor, de landbouwparagraaf uit het verkie- zingsprogram vervallen te verklaren. Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. 48) Ja, u was nauwelijks vijftien jaar, zei de prins langzaam. Nu, als de eenige zoon het niet eens weet, dan zal ik het wel moeten opgeven, iets meer te weten te komen daar over. U heeft uw vader vroeg verlo- Ten, veel te vroeg en toch een man als Joachim kon niet van ouderdom of ten gevolge van een ziekte sterven, hij moest eindigen, zooals hij geleefd heeft, midden in den storm. Misschien is het een uitkomst voor hem ge weest, dB ongeluk of dat besluit Hij zei het laatste woord heel zachf. maar Sylvia's oor ving het toch on zij verbleekte en wierp" snel een blik op Bernard, doch geen snier vertrok zich in zijn gezicht en koud en op vasten toon antwoordde hij Ik begrijp u niet, Doorluchtig heid. YVat bedoelt u Nu, dan beteekent het ook niets voor u. zei de prins. Denk daar ook in de toekomst aan, Hij begreep wel, dat dit gesloten als 'tu belieft, karakter niet tot onen^artigheid te i Zij werden gestoord, de beide ande- dwineen was en gaf het op. (re heeren kwamen van den anderen Maar ik hetTnog een verzoek aan kant en berichtten, dat daar in het u, Bernard Wij worden uw naaste Zuidwesten bij de laatste eilanden bloedverwanten, nu moesten wij toch een groot schip in 't zicht gekomen die vormen achterwege laten en el kaar bii de voornamen aanspreken. YY'il je mij dat genodgBn aandoen, waarde neef? Uiterst vriendelijk werd dat aan bod o-edaan. maar het werd aarzelend en koel opgenomen. Als u het wenscht Doorluchtig heid. was. een kruiser naar het scheen. Hier in het hooge Noorden, waar men alleen walvischvaarders of hoog stens een toeristenboot tegenkwam, was het verschijnen van een oorlogs boot een gebeurtenis, waarin ook de prins levendig belang stelde, terwijl Koert er opgewonden over was. Ik zou er haast een eed op Noem mij toch Alfred Rv ver- doen, dat het onze ..Thétis" is riep zoek je dat vriendelijk. Als je het-den! hij. Die ken ik precies, op onzen laat- nieuwen neef niet toestaan wilt, wees sten tocht zijn wij kort na elkaar in idan ten minste vertrouwelijk met de haven van Rio binnengeloopen en een oud vriend van je vader. Hij is hebben daar een paar weken te za- mij eens zeer, zeer dierbaar -pweest men doorgebracht. De vlag is nog wel en daarom mag ik voor zijn zoon toch j niet te herkennen, maar ik blijf er niet vreemd biijven? bij. het is de „Thétis"! Er klonk uit die woorden een har-I Mag ik u mijn verrekijker aan- telijkheid, die eindelijk tot Bernard's bieden, Doorluchtigheid, hij draagt hart scheen door te dringenhij verder dan de uwe. zei de kapitein, drukte de toegestoken hand. Maar wij moeten aan den anderen Je maakt mij beschaamd Al- kant gaan staan, waar ik zooeven met fred Tk vermoedde niet. dat je zoo-luitenant Fernstein stond, hier is niets veel voor mijn vader gevoeld hebt. j te zien. anders I Sa mee en Bernard Was je misschien minder stijf Niet? Nu. dan wil jij je nichtje wel en teruggetrol ken tegenover mij ge- een paar minuten gezelschap houden, weest. zei Sassenburg. Nu weet je j Kom dan, heeren! ten minste, waardoor het kwam dal I Zij gingen naar den anderen kant. ik mij tot je aangetrokken voelde, waar men, naar het Zuiden kij kend, een deel van de kust cn van de Noordelijkste der eilanden-groepen overzag, maar de paar minuten groeiden aan tot een kwartier. De heeren namen het naderende vaartuig zeer nauwkeurig op, spraken cr over, maar schenen tot geen resultaat te komen. Bernard was inderdaad achter ge-1 bleven, de zeeman met hart en ziel scheen heelemaal geen belangstelling daarvoor te hebben. YVat ging hem ook de „Thétis" aan, wat kon hem j een Duitsche boot schelen Ilij was immers een vrij man op zijn „Freia" en had niets meer met den dwang van den dienst te maken. Er lag zoo'n bittere trek om zijn mond en hij scheen niet in een stem ming zijn nichtje bezig te houden, die nu opstond en op hem toetrad. Je stondt zeker zooeven zelf aan het roer, niet Bernard Ja, zeker waarom? vroeg hij eenigszins verwonderd. Omdat wij je niet konden inha len. ik dacht het wel. Hij glimlachte even. Dat is een compliment voor mijn „Freia" niet voor mij. Met een ander schip zou ik het niet gedaan gekre gen hebben en Olaf zou het ook niet kunnen .maar aan mij gehoorzaamt ze, als een edel ros zijn meester, ieder mijner wenken volgt ze op. Je schijnt je „Freia" wel heel lief te hebben Of ik haar liefheb, mijn schoone, onafzienbaar leger van steigerende slanke zeebruid riep Bernard opge- J1 wonden. Ik ben alleen gelukkig, als ik met haar uitvlieg in de wijde we reld en al het andere kan achterla ten Koert spot vaak genoeg met die hartstocht, maar hij heeft gelijk, zij is mij na hem het dierbaarst op de wereld Het dierbaarst? herhaalde Syl via verschrikt. En je aanstaande bruid Hij beet zich op de lippen. Nu, Hildur natuurlijk uitgezon derd, dat spreekt van zelf. Maar wij hebben het vandaag bijzonder goed getroffen met het uitzicht. Toen ik den laatsten keer hier was, was er van de middernachtzon haast niets te zien en het Noorden lag in een ne vel, heden is de blik vrij. Het haastig op een ander onderwerp overgaan moest misschien den indruk van die onvoorzichtige woorden uit- wisschen. Of het gelukte, was niet uit te maken, want Sylvia antwoordde niets, maar scheen al haar belangstel ling aan het uitzicht te wijden, dat steeds duidelijker uitkwam. De donkere, grillig gevormde rots massa's van den Kaap met haar steile hellingen stonden somber en dreigend in het licht, dat haar van alle kanten j omgolfde. doch machteloos langs haar scheen af te glijden. Zwartblauwe gol ven en verblindend witte koppen van schuim zoo ver het oog reikte. Als een t uu JLLlgCI LI1UO zeepaarden met fladderend witte ma nen kwamen zij in jagenden vaart aanrukken, als wilden zij de rots be stormen, die hun woede trotseerde en waartegen zij te pletter liepen. Tel kens andere doken op en naderden, het was een eeuwig jagen, steigeren en vergaan en ververwij derd en on derdrukt drong het bruisen der gol ven daarboven door. Het was een hoogst indrukwekkend schouwspel, maar de kille adem van het Noorden lag er op, waarin zeirs de kleuren koud en levenloos schenen. Slechts daar, waar de zon op scheen was gloed en leven waar te nemen. Zij scheen nu den rand van den vloed te raken, maar zij dook niet onder, zooals in andere oorden der wereld, en haar licht ging niet uit. Een groote als purper-vlammende kogel zweefde daar en zoo ver zijn stralen zich uitstrekten, schitterden de golven in een rood licht. Iets hoo- ger was een lange, witte streep wol ken, met hel-vcrlichte randen, als een ver verwijderd eiland midden in de woestijn der zee, waaruit zij scheen te zijn opgestegen. Bernard en Sylvia stonden zwij gend in dat schouwspel verloren nu echter keerde de laatste zich om en keek naar de drie heeren aan den anderen kant, die ijverig met hun verrekijkers bezig waren, toen zei ze snel en zacht

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5