NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. [>e Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. «342 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 4 MAART 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN; Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen ïn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) B 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs3lbls Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 4 Maart bevat o. a. Buiteiilandseli Overzicht, Oor- gsnienws, Kameroverzicht,Nieuws t Haarlem en Omstreken, Biu- iuL- en Gemengd Nieuws. uiteulamisdi Overzicht DE OORLOG. Nog steeds is geen nadere bevesti- Dg ontvangen van den ag bij Port Arthur aarin verscheidene Russische sche- m zouden zijn beschadigd. Daar het u vijf dagen geleden is, dat het eer- e bericht van dat gevecht kwam, igint het er sterk naar uit te zien, sof die overwinning van Japan een; ipieren overwinning zal blijven. i Overigens ïs het blijkbaar nog al-: a Port Arthur te doen it Amerika komt zelfs bericht, dat eeds meer Japanners op het schier- land Liao Toeng landen om de ves- ig ook van de landzijde in te sluiten, en zal echter verstandig doen dit merikaansch bericht niet al te zeer vertrouwen, evenmin als alle cou- inten-berichten. Officieele mededee- ïgen uit Petersburg en Tokio zijn net eest betrouwbaar. We moeten vandaag met weinig te- eden zijn. Uit Tokio wordt niet- ficieel gemeld De Russen namen de telegraafkan- ren van Anjoe en Yeng-pieng. Zij tien den gouverneur van het district vangen en namen de officieele he lheiden in beslag. De Russische lacht bij Anjoe, telt slechts ongeveer jertig man en een dadelijke Zuid- laartsche beweging wordt niet ver acht. De sterkte der Russen bij Antoeng ^draagt ongeveer 2000 man. Hun lofdmacht is saamgetrokken bij iao-jang. Men verwacht geen ernsti- i ontmoeting ten Zuiden van de aloe, maar gelooft, dat de Russen Yaloe zullen maken tot de verdedi- ngslinie tegen de oprukkende Ja- inners. Zooals men gisteren reeds heeft kun- in lezen begint het Japansche volk spoedig i e gevolgpn van den Oorlog voelen in zijn portemonnaie. Nieu- e belastingen worden geheven, be- aande verhoogd. Uit Tokio wordt ge leld, dat het kabinet een buitenge- one vergadering hield ter beraadsla ag over een oorlogsbelasting en de in den Landdag voor te stellen maat- legelen. De door de Regeéring ont- oi'pcn maatregelen zouden een ver- oging der inkomsten met zeventig illioen yen opleveren. Naast een rhooging der inkomsten en grond- lastingen zal worden voorgesteld n verhooging der rechten op spiri- aliën en tabak, terwijl eenige nieu- e belastingen zullen worden inge- oerct. De Keizer teekende een de- eet, waarbij de Landdag tot een bui engewone zitting tegen 13 Maart ordt bijeengeroepen. Ook het nieuws uit het niet-oorlog- lerend Europa is van weinig betee- mis. Blijkbaar is men toch overal ider den indruk van hetgeen in het erre Oosten geschiedt en heerscht 'eral een weinig opgewekte stem- jng. In het PRUISISCHE Huis van Afgevaardigden verklaarde de minister Budde namens de Regee ring, dat de indiening van de voorstel len tot het aanleggen van waterwe gen bij den landdag tot na Paschen is uitgesteld, omdat daarin tevens zal worden opgenomen het ontwerp be treffende de maatregelen tegen hoog water de adviezen over de waterstan den van den Midden- en Boven-Oder zijn nog niet door den Provincialen Landdag van Silezië uitgebracht, en in het belang van een gemeenschap pelijke regeling voor den geheelen loop van den Oder is het wenschelijk de reeds gereed zijnde ontwerpen voor de stroomregeling van den Beneden- Oder, de Havel en de Spree gelijktij dig daarmede te behandelen. (Voor oorlogsberichten zie 3ê paginal Een antwoord van Japan. Dinsdagavond heeft de Japansche legatie te Londen aan de bladen het antwoord meegedeeld van Japan op het schrijven van graaf Lamsdorf van 18 en 20 Februari, waarin de Russi sche regeering Japan beschuldigde Rusland, dat den vrede wilde verra derlijk aangevallen te hebben, zonder ultimatum of oorlogsverklaring. Graaf Lamsdorf schreef o. a. Daar Japan zijn oorlogsverklaring eerste den Hen Februari, dus 3 dagen na den onrechtvaardigen aanval op de Russische oorlogs- en transport schepen, aan Rusland heeft overhan digd, heeft het de beginselen van het internationaal recht schandelijk ver zaakt." De regeering van den Mikado heeft geantwoord, dat 't in de eerste plaats makkelijk te bewijzen is, dat Rusland den vrede niet wilde, daar het in den loop der onderhandelingen weigerde de vredelievende voorstellen van Ja pan aan te nemendat Rusland in de tweede plaats, terwijl het elke bemid deling zonder opgaaf van redenen wei gerde, zijn land- en zeemacht onder- tusschen samentrok in het Verre Oos ten. In het antwoord van Japan wor den dan voorts de oorlogstoebereidse len van Rusland in bijzonderheden genoemd het zenden van slagschepen en kruisers naar het Verre Oosten, het Uitbreiden van de troepenmacht, sedert 29 Juni van het vorig jaar met 45000 man; de versterkingen te Wladiwostok, Port-Arthur, Hoentsjoen en op andere stategische punten. ..Waar wij op zulke feiten kunnen wijzen", zegt de Japansche nota, ..wie zou dan kunnen beweren, dat Rusland geen oorlogszuchtige bedoelingen had, of dat het niet op een oorlog was voor bereid De nota antwoordt niet op de be wering van Rusland dat, indien Rus land al eenige oorlogsschepen en troe pen naar het Verre Oosten gezonden heeft, dit niet is, omdat het den oor log wilde, maar wel omdat Japan door zijn houding bewees dien tot el- ken prijs te wenschën omdat de Ja pansche regeering. de Japansche pers, de Japansche diplomatie en het Ja pansche volk ten slotte, maandenlang op dien oorlog aandrongen. Het antwoord van Japan zegt ver der, dat een ultimatum of een oorlogs verklaring niet noodzakelijk waren, omdat Japan den 6en Februari, toen de heer Kurino graaf Lamsdorf in kennis stelde van het afbreken der onderhandelingen, mede had ver klaard „onafhankelijke maatregelen" te zullen nemen. Deze „onafhankelijke maatregelen" beteekenden natuurlijk niets anders dan vijandelijkheden, zegt de Japan sche nota, zonder te verklaren waar- „Dit antwoord", voegt de „Matin" hieraan toe, „bewijst voldoende, dat Japan's houding veroordeeld moet worden, die van Rusland echter waar dig en correct was". Admiraal Togo. Hehatsji Togo, in 1857 geboren, werd op zeventienjarigen leeftijd naar Engeland gezonden, om aan boord van de Worcester opgeleid te worden en de lessen te volgen van het Tha mes Nautiacal College. In 1883, toen hij reeds luitenant-ter-zee was, bracht hij weer eenigen tijd op een Engelsch schip door een der oorlogsschepen van het Kanaal-eskader. Zijn mili taire en zeevaartkundige opleiding heeft hij dus aan de Engelschen te danken. Toen hij chef van den ge- neralen staf der Japansche marine geworden was, liet hij te Elswick en op de Clyde-werven nieuwe oorlogs schepen bouwen (vroeger, onder den Franschen ingenieur Bertin, waren de Japansche schepen op Fransche werven gebouwd). Tien jaar geleden heeft Togo, in dezelfde wateren waar in hij nu de verrichtingen leidt tegen de Russen, als commandant van den kruiser Naniwa het Chineesche trans portschip Kousjing in den grond ge boord, dat met 1500 soldaten koers zette naar Tsjemoelpo dit wapenfeit opende den Japansch-Chineeschen oorlog. Het zijn Engelsche denkbeelden die Togo thans tegen de Russen in prac- tijk brengt. In de Proceedings van de Royal United Service (1893) heeft hij in een stuk van majoor Elmslie kunnen lezen, dat men dadelijk bij het uitbreken van een oorlog een overwicht moet trachten te verkrijgen door plotseling den tegenstander te overvallen en een of meer schepen te vernielen. „De bouw van een groot oorlogsschip neemt tegenwoordig ten minste drie jaar in beslag, zoodat waarschijnlijk de schepen waaraan men tijdens de vijandelijkheden be gint te werken, niet op tijd klaar zul len zijn. Om zeker te zijn van bet slagen van een dergelijken aanval, zou men dezen kunnen laten dienen als opening der vijandelijkheden, zoodra de diplomatieke onderhande- j lingen afgebroken zijn." Maar de Japanners hebben niet ai- leen deze algemeene aanwijzing ge volgd het werk van majoor Elmslie heeft als 't ware stuk voor stuk het plan van Togo's eersten aanval op de Russische vloot te Port Arthur ge leverd. In de eerste plaats verlangt Elmslie dat men volledige inlichtingen heeft over het aantal, de gevechtsbereid heid enz. van de schepen, de kust- batterijen, enz. Voorts zijn snelheid en geheimhou ding noodzakelijk. Men moet een be paald doel kiezen en den aanval goed voorbereiden de aanval moet zonder dat men zelfs den schijn aanneemt, aanvallendei-wijs op te treden, snel en stil, recht op het doel afgaan Een aanval moet nooit gedaan worden door een enkel schip. Een aan val van torpedobooten moet juist ge lijken op een cavalerie-aanvalin achtereenvolgende liniën, twee of drie op een lijn. Men moet alle voordeel weten te trekken van den nacht, den mist, de windrichting enz.Het uur van den aanval hangt af van 't te be reiken doel en van de weersgesteldheid. Stadsnieuws. Yoordracht en Muziekavond. De voordracht- en muziekavonden, die door dc Haarlemsche Toynbee- Vereeniging georganiseerd worden vallen steeds meer in den smaak, en bij elke uitvoering stijgt het aan tal bezoekers merkbaar. Zoo was er Woensdagavond in de bovenzaal van de Sociëteit „De Vereeniging", niet tegenstaande het ongunstige weder, geen plaatsje onbezet, er waren zelfs eenige stoelen op het podium gezet, en nog kwam men plaats te kort. De reden van dit succès valt geluk kig niet ver te zoeken en wij kunnen het dan ook gerust toeschrijven aan de goede waar voor weinig geld. Wei nig geld is tien cents voorzeker, en dat hetgeen, wat van het podium kwam, uitstekend was, en ruimschoots den toets der critiek kon doorstaan, behoeft voorzeker ook geen betoog. Voor de uitvoering van Woensdag avond had het bestuur haar artiesten niet ver gezocht,allen, behalve één, waren te Haarlem woonachtig, en de eene buitensteedsche was dan nog van Heemstede afkomstig. Het waren de heeren H. van Erp (viool), Henk van Breemen (piano), J. Jansen (voordracht) en mejuffrouw H. Scholten (zang) van Heemstede. Het programma voor dien avond was blijkbaar met zorg samengesteld, en wat eveneens voor de aanwezigen jVan belar"- is, het was afwisselend. Nadat de heeren Van Erp en Van Breemen een Sonate van G. F. Han del voor viool en piano hadden doen hooren, verscheen mejuffrouw Schol ten op het podium en zong met haar heldere, aangename stem eenige lie deren. waarna de heer Jansen eenige aardige voordrachten van dr. Lau- rillard ten beste gaf. Hierna verscheen mejuffr. Scholten weder om het laatste gedeelte van haar programma te doen hooren, j waarna weder een drietal muziek-1 stukken voor viool en piano volgden. Tot slot droeg de heer Jansen de bekende voordracht„Een wedstrijd in het reciteeren" voor, en niet zoo als op het programma stond „Angst avond" van H. Heyermans. Al deze stukken vielen zeer in den smaak der aanwezigen en ontvingen een warm applaus tot loon. j Ook deze avond mag weder uitste- :kend geslaagd heeten. en de Tovnbee- I Vereenis-ing mag er met trots op terug zien. gingen, die met het beleggen van deze vergadering sympathiseeren en alzoo willen medewerken berichten dit aan den secretaris van het P. A. S., Oranjestraat 84 rood. Het is de plicht van alle vakorganisaties, om met ons mede te protesteeren, omdat deze menschen gevallen zijn voor de vak beweging allen dus op postOok werd eene commissie benoemd, die zal onderzoeken op welke manier het P. A. S. een informatie-bureau zal kunnen stichtenals leden voor deze commissie werden benoemd de heeren H. de Klein, I). Baars en Roelofs. Ook werd besloten deel te nemen aan de bespreking der arbeids-wetge ving door het P. A S. wordt Leu- pen afgevaardigd om aan de bespre king deel te nemen. Deze vergadering gaat uit van het Nationaal Arbeids secretariaat te Amsterdam en wordt gehouden Zondag 6 Maart. Ook werd besloten de stakende meubelmakers, zoowel moreel als fi nancieel, ter zijde te staan. P. A. S. Op de ledenvergadering van het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat, ge houden in het gebouw „St. Bavo" op Dïnsda" 1 Maart werd, naar men ons schriift, het volgende behandeld. Een voorstel der Haarlemsche Tim- merlieden-Vereeniging, dat aldus luidt „De huishoudelijke vergadering van de Haarl. Timm.-Vereen. op 12 Fe bruari gehouden, spreekt haar wensch uit inzake 1 Mei, dat het P. A. S. zich geheel onttrekt als lichaam aan de Mei-beweging, en deze over te laten aan de Vrije Soc. en Soc.-Demokra- ten. Besloten werd met bijna alge- I meene stemmen, dat het P. A. S. als lichaam geen deel neemt aan de Mei beweging (de metaalbewerkers stem den blanco). Ook werd met algemeene stemmen aangenomen eene protest- vergadering te houden op Maandag 14 Maart in de groote zaal van het gebouw St. Bavo". met sprekers als Domela Nieuwenhuis en Ds. Scher- merhorn, om te protesteeren tegen de gruwelen gepleegd op onze Spaan- sche kameradenalle vakvereeni- De Staking. Wij ontvangen het volgende schrij ven Geachte Redactie, Mag ik U voor onderstaande regelen plaatsruimte in Uw blad verzoeken, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van het Nationaal Ar beids-Secretariaat had gisterenmid dag ten mijnent een onderhoud met drie bestuurders van genoemd lichaam plaats, waarbij bij monde van den secretaris, den heer Van Erkel. onom wonden werd uitgesproken, dat ik ten opzichte van het ontslag correct ge handeld had en volkomen in mijn recht stond. Thans ontvang ik het vol gende schrijven van de afdeeling Haarlem van den Algem. Meubelma- kersbond „De stakende Meubelmakers van de fabriek „Onder den St. Maarten" te Haarlem vergaderd Dinsdagmiddag te 5 uur, in het gebouw H. A. S. Smedestraat, alhiergehoord hebben de, het rapport der besprekingen van het Bestuur van het Nat. Arbeids secretariaat, met den Heer Pool, di recteur van voornoemde fabriek, waar in deze het ontslag der 1ste en 2de secretaris van den A. M. B., afdee ling Haarlem, gestand hield, beslui ten met dezelfde kracht, den strijd voort te zetten, tot voornoemd ontslag is ingetrokken." „Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen, bij geheime stemming. get. J. A. VERBRUGGEN, Voorz. J. v. d. ZIEL, Secr. A. KRUIDE RINK. en wensch ik dien Bond er op te wij zen, dat ik met het personeel, dat zijn ontslag genomen heeft en door mij niet als stakers wordt beschouwd en bloc heb afgehandeld. Eene onderhan deling met elk individueel is alléén nog mogelijk. Verder kan ik mededeelen, dat mij ne maatregelen genomen zijn, dat de zaken aan mijne fabriek hun regel- matigen loop zullen hebben en alle bestellingen en betimmeringswerken op tijd geleverd kunnen worden en denk ik er absoluut niet aan, ooit het ontslag der gezellen v. d. Z. en Q. in te trekken Onder den St. Maarten, S. A. POOL. Haarlem, 2 Maart 1904. DE TONNETJESiJÜAESTIE. Het tonnetjesstelsel is ons allen een doorn in 't oogin de eerste plaats den voorbijgangers, die op straat de geurwagens ontmoeten en in de al lereerste plaats hun, die zoo'n ding in hun huis moeten dulden. 't Is dan ook geen wonder, dat de coöperatieve houwvereeniging „Ons te huis", die hare woningen, bewoond door minstens 74 gezinnen, in de Roosveldstraat heeft, daar een einde aan wenscht te maken. Maar gij, gemeentebestuur, zoo vraagt zij, de noodige putten in de straat, dan zal de Bouwvereeniging het binnenwerk, de privaten en de leiding tot de put ten voor hare rekening nemen, wat toch al ƒ4500 kosten moet. En in een toelichting betoogt adres sant, dat waar vereenigingen of per sonen zich bereid verklaren, een groot deel van de kosten te dragen, de gemeente de gelegenheid moet aangrijpen, om zoodoende het ton nenstelsel op te heffen. Wel verre van de gelegenheid aan te grijpen, zijn B. en W. van oordeel, dat het niet op den weg der gemeente ligt, een vergoeding te geven in de kosten, welke verbonden zijn aan het veranderen van privaten met tonnen stelsel in doorloopende privaten. Wij kunnen ons voorstellen dat de leden der Bouwvereeniging over dit korte bescheid verbaascf zullen staan en zich afvragen, of dan toch B. en éW. voorstanders van het tonnenstel- sel zouden zijn. Vergissen wij ons niet, dan hangt de sleutel tot clit raadsel ergens an ders. In 't algemeen zullen B. en W. zeer zeker gaarne zien, dat de tonnen door putten worden vervangen, maar buiten bezwaar van de gemeente kas. Gaf eenmaal de Raad een bij drage, dan zouden van alle kanten soortgelijke aanvragen toestroomen en wat zou dat der gemeente niet kun nen kosten." De Bouwvereeniging „Ons te huis" zal zeker op de medewerking van het gemeentebestuur kunnen rekenen, wanneer zij alle kosten zelf betaalt Zij zal dit duur vinden, maar 't is niet onmogelijk dat het op den duur welbeschouwd nog goedkoop uitkomt Er hangt zooiets als een belasting op tonnetjes in de lucht Komt ze de vandaag niet, dan komt ze morgen, als een zachte drang tegenover de in gezetenen, om zelf tot afschaffing van de tonnetjes te geraken, 't Is goedkooper en aangenamer om maar liever den knoop door te hakken en zelf de putten met toebehooren aan te Nu de vereeniging „Ons te huis" over den hond ls gekomen, komt zij allicht ook over den staart. Hedenmorgen werd door. het Prov. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed: Het maken van een zijspoorweg met daarnevens liggende straatweg, van het stationsempl. Castricum, naar 'n aan te wijzen punt op het terrein voor het te bouwen krankzinnigengesticht „Duin en Bosch". (Raming 43.600). Ingekomen waren 33 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door J. Miezerus te Haarlem voor ƒ40.590. Feuilleton. Naar het Duitseh ran E. VON W LENER. 4») Sylvia wist ook, dat het onvermij- itijk was, als hij haar vader niet ilde beleedigen, maar nu vreesde zij o ontmoeting, die zij eens in spelen- n overmoed zelf tot stand gebracht ad, en uit haar antwoord Monk be- rgdheid. Als jij en vader maar niet altijd o scherp tegenover elkaar stondt tijd maken jelui den indruk van fee tegenstanders, op 't punt elkaar bespringen. Is dat mijn schuld vroeg Ber- irii somber. Wat je vader mij laatst hooren gaf, terwijl hij oogenschijn- k met Koert in gesprek was, dat rdraag ik niet ten tweeden male, n zal ik antwoorden. Bernard dat zul je niet doen! In elk geval! Waarom niet? Omdat ik het je vriendelijk ver- ek. Sylvia Omdat ik het je verzoek her haalde zij. Papa kan hard zijn, als hij het als zijn plicht beschouwt. Hij heeft je indertijd tot eiken prijs wil len losmaken VÉ de herinneringen, waardoor >e voor ons en het vader land niets voelde, hij heeft je voor ons willen winnen. Daar moet je aan denken beloof mij dat Dat was weer die toon..waar trots en bitterheid van den jongen man machteloos tegenover stonden. Hij sloot plotseling de hand, die nog op zijn arm lag, warm en wild in de zijne en met een diepe zucht zei hij Ik zal het probeeren De zon steeg langzaam op uit den wolkensluier, haar donkerrood ver anderde in een gouden schijn en haar stralen lichtten weer. Maar voor het sprookjeseiland was alle licht ge doofd. Daar in de verte waren nog eenige grauw-witte, grillig-gevormde wolken zichtbaar en daaronder weer den zich somber en dreigend de gol ven. Nu, hebt ge genoeg van dit heerlijk natuurtafereel genoten vroeg Sassenburg, die nu met de bei de andere heeren terugkwam. Wij hebben intusschen interessante opmer kingen gemaakt. Het is ongetwijfeld een Duitsche boot. die daar bij de eilanden kruist. Wii hebben de vlag herkend en vermoedelijk heeft luite nant Fernstein gelijk. Het zal de ..Thétis" ziin. die immers een tocht naar het Noorden zou maken. En hoe j zouden de vrienden er over denken, nu op te breken. Daar komen de toe- risten, nu is het met de kalmte en stemming hierboven gedaan. Geluk kig, dat wij vóór hen zijn aangeko men. Bernard en Sylvia stemden daar mee dadelijk in en men nam geza menlijk den terugwee aan. Op dit oogenblik kwamen inderdaad de eer sten van het toeristen-gezelschap aan den anderen kant van het plateau voor den dag. Het waren meer dan honderd personen, die met hun leven dige gesprekken en vroolijk, maar al te luidruchtig gesnap nu bezit na men van het eenzame plateau. De terugweg was niet altijd gemakkelijk; voorop liepen Koert en Bernard, dan volgde Sassenburg, die zich telkens omwendde, om zijn verloofde de hand tot steun aan te bieden, wat zij echter geen enkele maal aannam, en achter aan kwam de kapitein. Zij hadden ongeveer twee derden van den weg afgelegd en zagen de haven al tamelijk dicht naderen, toen Koert, die een heel eind vóór was, een gestalte aanschouwde, die mid den op het smalle, steile rotspad zat. zonder zich te bewegen en ook na herhaald roepen geen aanstalten maakte, om deze wonderlijke zitplaats te verlaten. Daarover eeërgerd ver haastte hij zijn schreden om den on- noozele duidelijk te maken, dat hij voor anderen den weg versperde, maar naderende zag hij, dat hier van geen onbeleefdheid sprake was. De jonge man, klaarblijkelijk een toerist, kroop met gesloten oogen over den grond en hield daarbij krampachtig met beide handen de lijn vast, die op deze moeilijk te be stijgen plek veiligheid moest geven, i Hij scheen niet te zien en niet te hooren, tot Koert vlak bij hem was I en hem bij de schouders greep. PhilipOngeluksmenschWat heb je nu weer? riep hij uit, hem j herkennend. I Philip sloeg hij het geluid van die bekende stem de oogen op en hief het aschgrauwe, met koud zweet be dekte gelaat in de hoogte. Help mij, Koert 1 steunde hij. Ik kan niet verder. VN aarom niet in hemelsnaam en wat zie je er uit? Je kunt toch hier. op de rotsen niet zeeziek worden. j Maar duizelig ben ik geworden jammerde Philip. De helling was mij te steil, ik bleef achter wilde weer naar beneden toen werd ik dui zelig j Hij liet plotseling de lijn los en omklemde den jonsren zeeman met beide armen en met zoo'n heftigheid dat deze begon te wankelen, I Pas op. ik ben geen lantaarn paalriep hij geërgerd. Laat mij als' 'tu belieft los. anders storten wij samen naar beneden. Waarom ben je niet thuis gebleven Op de zee wordt je zeeziek, op het land duize lig. je kunt niet tegen het rijden in een bergwagen je benteen toerist van het jaar nul Daar verscheen Bernard in een bocht van den weg en keek verbaasd op, toen hij die °roep zag. Wat is er toch? Wie is daar? riep liii naar beneden. Natuurlijk Philip, die bij wijze van afwisseling duizelig geworden is! riep Koert terug en toen greep hij Jen stumper weer bij de schouders en schudde hem ruw heen en weer. Kom, wees een man daar komen Prins Sassenburg en Barones Hohen- fels aan, zij kunnen niet voorbij, als wij niet plaats maken. Hoor je dat? Niet zoo schudden I steunde Ro der, die nu nog meer in de war raak te. Ik kan niet Hij kon zich wezenlijk niet verroe ren, de jonge zeeman zag het en met een Moek besluit pakte hij hem ste vig vast en sleepte hem een eind weegs bergafwaarts, waar gelukkig dicht bij den kant van den weg een vooruitstekende rotspunt was. Ber nard had de anderen vlug op de hoog te gebracht en de prins en Sylvia lie pen met eenige deelnemende woorden langs den jongen man, dien zij nog uit Raansdal kanden. Onder andere omstandigheden zou Philip in vertwijfeling gebracht zijn, dat hij zich voor zijne Doorluchtig heid en de jonge dame zoo vertoonen moest, nu voelde hij dat nauwelijks. Hij hoorde alleen, dat Bernard vroeg I Je brengt hem toch zeker naar beneden Of zal ik je helpen en hoe op het afwijzende antwoord de prins erbij voegde Wij wachten beneden op je, hier is geen plaats om te blijven staan Toen gingen zij naar beneden en Koert bleef alleen achter met zijn beschermeling. Veel genoegen scheen hem dat niet te doen, want sinds de bedreiging van Inga, dat zij van het spel ernst zou maken, was Philip Röder, net „verheven schaap" zooals hij hem heel vriendelijk noemde, tot den rang van mededinger opgeklommen. En hem moest hij nu vol rorg naar beneden geleiden, terwijl hij hem het liefst met het hoofd naar beneden de rotsen af- geworpen had. Maar het bleef alleen bi] dien boosaardigen aandrang, zijn menschlievendheid zegevierde, maar Koert behandelde zijn schoolvriend op een wijze, dat hem zoo nu en dan hoo ren en zien verging. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1