a NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. )e Erfgenaam van het Majoraat. I21e Jaargang. No. 8343 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 5 MAART 1804. S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haariem DRIE MAANDEN; Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel gemeente) ,1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. GeinustreSSagsbla'd, 'voor Haarlem' 037% jJvSMmÊ&KL Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster Directeur J. C. PÊEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 5 Maart bevat o. a. Sluiting van den Schouwburg, litenlandsch Nieuws, öorlogs- euws, Nieuws uit Haarlem en natreken, Binneiil.- eu Gemengd euws. e Sluiting yau den Schouwburg. gaf en wat verbeteringen betreft, d'e zouden niet wel mogelijk zijn, daar er niets goeds was aan den Schouwburg. De heer Van Gasteren moest dus ongetroost vertrekken. Hij telegrafeer de onmiddellijk de drie voorstellingen af, die in de eerste dagen zouden plaats hebbenvan „Lodewijk XI" door het Haarlemsch Tooneel op a.s. Zaterdag, van „Het Spookhótel" door Mulder's gezelschap op Zondag en van „Dokter Klaus" door het Nederl. Too neel op a.s. Donderdag. Hoewel reeds langen tijd in Haar- n sedert den bekenden schouwburg and in Chicago, over den toestand n den Haarlemschen Schouwburg de Jansstraat gesproken engeschre- ji is, soms ook in afkeurenden zin. d wel zeker niemand gedacht, dat 0 plotseling door den Burgemeester 1 besluit zou zijn genomen om den houwburg gesloten te verklaren eri j rdere uitvoeringen daarin onniid- llijk te verbieden. Geen wonder dan k, dat het bulletin, dat wij dezen j orgen daarover verspreidden, alge-1 iene sensatie in de stad verspreid- Set is zóó gegaan. Naar aanlei- ng van de algemeene ontsteltenis. i er door de geheele wereld heersoh- na de vreeselijke gebeurtenis te licago, heeft de Burgemeester een derzoek gelast naar den toestand n alle openbare lokalen, waarin orstellingen worden gegeven. Dat derzoek was opgedragen aan de ofden van drie takken van dienst, i n directeur van openbare werken, n heer L. C. Dumont, den comman- nt van de brandweer, den heer L. Breuk en den Commissaris van ilitie, den heer H. J. F. A. A. M. a Goor. Ket rapport van hunne bevindin- n was, dat wisten wij. reeds inhan-1 n van den Burgemeester en de di- ctiën der verschillende uitspan- ngslokalen verwachtten dan ook rscherpte maatregelen voor de vei jheid. Aan algeheele sluiting van Ti der lokalen zullen maar weinigen idacht hebben. Donderdagmiddag te 4 ,uur werd de recteur van den Schouwburg, de «r G. J. van Gasteren, bij den Bur meester ontboden. Hij vond daar Boreel met de wethouders ra orgemeesterskamer. De Burgemees r deelde hem mede, dat hij zich lar aanleiding van de ingekomen pporten, tot zijn groot leedwezen irplicht zag, den directeur meue te elen, dat hij met het oog op brand-1 ivaar geen voorstellingen in den thouwburg meer kon toelaten en it derhalve de Schouwburg van onde af aan, gesloten werd ver aard. De heer Ven Gasteren deed pogiu- ii, om van dit onverwachte vonn's rzachting te verkrijgen. Hij wees op. dat verschillende menschen, e nu aan den Schouwburg geheel gedeeltelijk hun brood verdienen, lor het besluit groot nadeel zouden den, dat alle voorschriften voor de liligheid gegeven, strikt en nauw- urig worden nageleefd en verzocht a slotte vergunning om althans tol ide van het seizoen (einde April) mogen blijven doorspelen. Daarna luden dan, in den zomertijd, alle irbeteringen aangebracht kunnen orden, die men zou voorschrijven Hiertoe was de Burgemeester niet bewegen. Jhr. Boreel verklaarde sen rustig uur meer te zullen heb- als hij nog langer vergunning Toen wij bovenstaande bijzonder heden van den heer Van Gasteren vernamen, was hii zooals te begrij pen is, zeer onder den indruk van het gebeurde. Verschillende engage menten met het Nederl. Tooneel, de Nederl. Tooneelvereeniging, het Haar- leiiisch Tooneel en het gezelschap-Van Eijsden, komen hiermee te vervallen, evenals verschillende verhuringen aan liefhebberij-tooneelgezelschappen.Zom der van de teleurstelling voor zich- zelven te gewagen, noemde de lieer Van Gasteren vooral Stiphout, den tooneelmeester, die nu na 40 jaar aan den Schouwburg te hebben gewerkt, op straat staat. Wij hebben op het Stadhuis den Burgemeester om een onderhoud ver zocht. Over de motieven, die de drie deskundigen geleid hadden tot de conclusie van hun rapport, kon Jhr. Boreel zich niet uitvoerig uitlaten, wel deelde Z.E.A. ons mede, dat de algemeene reden is het brandgevaar en dat reeds vroeger de zaak van de sluiting van den Schouwburg bij het gemeentebestuur ter sprake gekomen is. Destijds reeds jaren geleden, heeft men er zich evenwel toe bepaald, er scherpte maatregelen van veiligheid voor te schrijven, meenende. dat die allicht voldoende zouden zijn en die dan ook toen zijn uitgevoerd. Thans, na de ramp te Chicago, was de zaak opnieuw, in behandeling ge komen. .En wanneer dan", zeide de Burgemeester, „de meeningen van de drie deskundigen eenparig luiden, dat er bij brand in den Schouwburg slachtoffers zullen vallen, dan mag niet langer geaarzeld worden in het nemen van een besluit, waarvan ove rigens de ernst en de beteekenis vol komen worden gevoeld. Er i s weliswaar nog niets gebeurd en het kan nog lang goed gaan maar wanneer er ook iets plaats had zou het te laat zijn." Zooals men weet, behoort de Schouw burg in eigendom aan den heer C. W. Schónhuth, van wien de tegenwoor dige exploitanten, de heeren P. van Ooij. G. van der Most van Spijk, F. H. Smit c. s., het gebouw gehuurd hebben voor den tijd van 5 jaar. Die huurtermijn loopt weliswaar pas 1 I Sept. 1905 af, maar het ligt voor de j hand, dat na het besluit tot sluiting I van den Schouwburg de Commissie jvan exploitatie krachtens overmacht ivan hare huur is ontheven. Zullen wii nu vooreerst van Schouw burg-voorstellingen verstoken blijven? Het is bij de tegenwoordige concur rentie onder de gezelschappen en den strijd, dien elk voor zich om het be- staan te voeren heeft, niet zeer waar- schijnlijk. De Vereeniging, De Kroon 'dn het Brongebouw zullenzoo zij er financieel heil in zien, daar naar wij meenen te weten geen van drieën meer voor eigen rekening exploiteert hunne deuren voor opera- en too- j neelvoorstelling wijd genoeg openzet- ten. i Het besluit, thans genomen, zal ;n allen gevalle een grooten stoot e-even aan de plannen voor den bouw van een Nieuwen Schouwburg, hetzij op de plaats, waar thans de oude staat, dan wel op het geheel vrije terrein van de voormalige gasfabriek aan de Wilhelminastraat. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG. We zijn nog steeds nieuwsloos. Van het eigenlijk ooi'logsterrein wordt al leen gemeld, dat de Russen zich bij Antoeng, bij de Yaloe, verschansen, s waaruit men opmaakt, dat ze daar den opmarsch van den vijand zullen afwachten. Een eoi*respondent van de „Tele graaf" te St. Petersburg meldt het volgende omtrent Naar wij vernemen heeft er heden middag te half drie een conferentie plaats tusschen het Schouwburg-be stuur en Mr. J. Kappeijne van de Goppello, ter bespreking van hooger beroep inzake de beslissing van het gemeentebestuur. Dit hooger beroep kan worden inge steld bij den Raad van State. Art. 188 van de Gemeentewet beval, dat de politie over de schouwburgen enz. behoort aan den Burgemeester. Hij waakt tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdi ge vertooningen. En nu in de toelichting lezen wij het geven van vergunning voor opera bare vermakelijkheden kan niet bij plaatselijke verordening aan B. enW. worden opgedragen. Stiphout en de requisiteur Sik man, die eveneens al lang (10 jaar) aan den Schouwburg is, hebben reeds ontslag gekregen. Sikman's vrouw was dezen morgen bij den Burge meester, om een postje voor hem te verzoeken. Verliezen der Japanners. Uit Wladivostock te Petersburg aan- gekomen ooggetuigen deelen mede, dat de Japansche verliezen tot 12 Febr. grooter waren dan de buitenlandsche pers opgaf. Verscheidene schepen zijn. i ernstig beschadigd en eiscben een langen tijd voor reparatie. Bescha- digd zijn zes kruisersvijf stoomboo- ten zonken bij Port-Arthureen, met rijst beladen, zonk op weg naar Gen- san. Verder werden tot 18 Februari nog in den grond geboord zes torpedo booten, twee torpedo-jagers en een kanonneerboot. Het op hoog bevel uit Tokio naar Port^Arthur zenden van versterking voor de blokkade toont aan, dat de regeering bij de opening van den Rijksdag den volksvertegenwoordigers groote J apansche overwinningen hoopt mede te deelen. Overigens bepalen de berichten zich tot een en ander betreffende het Russisch escader j in de Roode en Middellandsche Zee- j ën, hetwelk we hier laten volgen. Te Port Said zijn 5 Russische tor pedobooten aangekomen uit Suez en I nog 3 andere, die uit de Middelland- sche Zee zijn teruggedreven door den storm. Deze hebben aanmerkelijk van het booze weer te lijden gehad. Zij hebben bevel gekregen weer te ver trekken. Aanvulling van kolenvoor- raad zal haar worden geweigerd. Een andere Russische torpedoboot is in het Suez-kanaal tegen een Egyp tisch wachtschip aangevaren, zoodat dat schip gezonken is. Van verlies van menschenlevens wordt geen •neJ- ding gemaakt. De torpedoboot redde de bemanning van het wachtschip. Het kanaal zal inmiddels voor 24 uur verstopt zijn. Het Russische oorlogs schip „Oslialra", een andere torpedo- boot en het transportschip „Saratofs" zijn ijlings naar Alkantara gestoomd de plaats waar het ongeluk gebeurd is. Volgens een particulieren brief heeft admiraal Virenius opnieuw be vel gekregen uit St. Petersburg, met zijn eskader in de Roode Zee te blij ven om te letten op voorbijkomende oorlogsschepen en om schepen prijs te maken, met contrabande geladen. Uit Kairo wordt gemeld De ministerraad heeft 12 Februari een besluit genomen, waarbij bepaald wordt dat het aan geen der oorlog voerende partijen vrij zal staan prijs- gemaakte schepen door het Suez-ka naal te geleiden of binnen te brengen in Egyptische havens of Egyptische wateren. De Russen kunnen dan ook onmogelijk de in de Roode Zee geno men schepen mee naar huis nemen, om prijs te laten verklaren, tenzij over de Kaap. Men vermoedt, dat dit besluit er toe bijgedragen heeft, dat de buitgemaakte Engelsche kolen schepen Mathilde" „Frankby" en „Elbrickdale" weer losgelaten zijn. Russische oorlogsschepen te Port Said en Suez hebben herhaaldelijk gezondigd tegen de termijnen van verblijf, welke zijn bepaald bij de ra- gelen. die omtrent de neutraliteit van Egypte zijn vastgesteld; de regeering heeft daartegen geprotesteerd. De Japanners gaan voort Baas te spelen in Korea. alsof het niet een zelfstandig keizer rijk was. Nu wordt gemeld, dat burggraaf Aoki naar Korea zal gaan met een gewichtige zending. Het doel is, her vorming te brengen in de binnenland- sche bestuursinrichting des rijks. Generaal Inonje, op dit oogenblik te Sëoel, heeft d.d. 1 Maart een stuk uitgevaardigd, dat overeenkomt met een staatsproclamatie. Uit Shanghai meldt men, dat er een oproer is uitgebroken tegen de belas ting, geheven om de schadeloosstel ling te betalen. Het Yamen van den onderprefect is vannacht geplunderd. Paty de Clam te dekken. De' verant woordelijke personen zijn wijlen ko lonel Henry, de archivaris Gribelin en generaal Gonse. De afgekondigde amnestie heeft hen voor openlijke bestraffing gevrijwaard, de contri- leur concludeerde echter tot discipli naire bestraffing. Na raadsheer Boyer kreeg het open baar ministerie het woord. In FRANKRIJK is men de laatste hand aan t leggen aan een vuile wasch, die al lang af gedaan had kunnen zijn. De strafkamer van het Hof van Cas satij begon namelijk gisteren met he' c nderzcek van de revisie van de zaalc- Dreyfus. Het rapport van Boyer, dat werd voorgelezen, geeft twee nieuwe feiten, aangewezen door den min'ster van justitie,en die van dien aard zijn dat zij tot de onschuld van Dreyfus kunnen doen besluitente weten een brief, overgelegd bij het proces te Rennes en waarin de letter D in de plaats van de letter F is gezeten een brief, geteekend „Alexandrine' waarop door Henry was geplaatst de kantteekening „April 1894" terwijl de juiste dagte ekening van dezen brief zou zijn 28 Maart 1895, een tijdstip, waarop Drevfus reeds op het Duivels eiland was. Aan het slot van zijn rapport vroeg raadsheer Boyer een onderzoek. In het rapport worden genoemd de resultaten van het onderzoek van den controleur generaal Cretin, waaruit blijkt, dat een generaal in persoon heeft medegewerkt tot het plegen van ernstige vervalschingen bij het visa van de geheime fondsen. Deze verval- schingen hadden ten doel degetuieem verklaringen van de generaals Mer- cier en Gonse alsmede van kolonel?Vu Met den Siberischen spoor in oorlogstijd. Zoiidag is te Londen de Engelsche koopman Poole aangekomen, die, na het uitbreken van de vijandelijkheden den geheelen weg van het oorlogster- rein naar Europa langs den Trans- siberischen spoor heeft afgelegd. Hij verliet Sjanghai op 7 Februari en voer aan boord van het Russische stoomschip „Mongolia" naar Daim. Geen mensch vermoedde, dat, terwijl het schip onderweg was, de oorlog zou uitbreken, en daarom waren er geen maatregelen genomen, om het stoom schip te vermommen of op eenige andere wijze aan de aandacht van Japansche oorlogsschepen te onttrek ken. Toen de „Mongolia" in den och tend van 9 Februari tegen drie uur nog 50 mijlen van Dalni was, zag de kapitein in de verte de zoeklichten van Port Arthur werken en tegelijker tijd hoorde hij het gebulder van de zware kanonnen. Het was hem daar uit duidelijk, dat er een zeeslag aan den gang was, en dat er stellig tus schen zijn schip en Dalni Japansche oorlogsschepen zouden zijn. De lich ten van de „Mongolia" waren van ver te zien en elke Japansche kanon neerboot zou gemakkelijk de groote 'buit hebben kunnen rnaken. De kapi tein liet dadelijk alle lichten dooven en stoomde met volle vaart op de haven van Dalni toedie het schip ook, zonder dat er iets bij zonders voorviel, bereikte. Te Dalni heerschte een geweldigj opgewonden heid, burgers sleepten of reden met bandkarren hun bagage naar het station en trachtten plaats te krijgen in de treinen naar Europa. Velen lie ten hun meubelen zoo maar achter en waren blij, zich met een beetje van hun have te kunnen redden. De Russische overheidspersonen gin gen gelukkig met bewonderenswaar dige kalmte en geestkracht te werk. Toen in den nacht de oorlog geopend werd met den aanval van de Japan ners, werden alle ambtenaren uit bed gehaald. Tusschen twee uur <n. half acht 's ochtends waren voor all familieleden van de ambtenaren pas sen klaar, en voor de ambtenaren zeiven lag drie maanden traktement te hunner beschikking. De trein ver trok om 12 uur 's middags naar Euro pa. Hij was propvol met de gezinnen van de ambtenaren en andere vluch telingen. De heer Poole vertrok met den vol genden trein om 11 uur 's avonds, di1 echter eveneens stampvol was. De trein bereikte Charbin op tijd. Op alle tusschenstations trachtten mas sa's menschen nog plaats te krijgen in den trein. Van Charbin af kwam J men militaire treinen tegen, de reizi- igers telden er twintig op eiken dag j Enkele waren voor de helft met ba- j gage beladen, maar de meeste sche nen enkel soldaten te bevatten. De rijtuigen zagen er uit als groote'hou ten kisten, van ruw hout en droegen het opschrift40 man of 8 paarden". Elke trein vervoerde 600 man. De soldaten zagen er opgewekt uit. Aan de stations zongen zij gemeen schappelijk liederen, of zij stoeiden als groote jongens. De reservisten al leen, die nog niet in uniform gestoken waren, kleine boeren uit Siberië en Mantsjoerije, leken bedrukt. De reis over het Baikal-meer had plaats in mandesleden, waarin voor drie personen plaats is en die door kleine paarden getrokken worden. 64 K.M. werden op deze wijze afgelegd. De weg was lang niet glad en bood vele hindernissen. Op het ijs kwam men massa's sleden met officieren en lange troepencolonnes tegen, die zich met moeite in Oostelijke richting be wogen. Het heele ijsveld zag er uit als een drukke heinveg. Op het mid den van het meer is een pleisterplaats waar de reizigers zich een beetje bij het vuur konden warmen. De slede vaart duurde in het geheel vijf uur» De koude was echter buitengewoon fel. Een klein kind, het dochtertje van een officier, was met pelzen toegedekt, om het tegen de vinnige koude te be schermen. Toen men het kind aan den anderen oever te voorschijn haal de, bleek het gestikt te zijn. De trei nen met troepen schenen aan de an dere zijde van het Baikal-meer nog toe te nemen. Den 24st,en Februari kwam de En- gelschman te Moskou aan en den 28en bereikte hij Londen, waar hij zijn wedervaren aan een journalist vertel de. De reis had van Sjanghai uit 21 dagen geduurd. Als men bedenkt, dat de Siberische spoorweg maar enkel spoor heeft en dat de oorlogstoestand groote eischen stelt aan het personeel, moet men de stiptheid bewonderen, waarmede de dienst zijn gang ging. In gewone omstandigheden zou de reis, in plaats van 21 dagen, 19 da gen geduurd hebben. Stadsnieuws. Het Nieuwe Station. De werkzaamheden in den afgeloo- pen winter zijn zoodanig gevorderd, dat met 1 Mei een gedeelte van het goederenstation gereed zal zijn en de rangeerdienst derhalve daarheen kan worden verlegd. Op 1 October zal dit goederenempla cement tusschen Leidschestraat en Schouwtjeslaan geheel gereed zijn, zoodat men dan eerst aan Kruis- en Jansweg de groote verbeteringen van de overbrenging van goederenvervoer en rangeerdienst naar het Leidsche Kwartier naar juistheid zal kunnen beoordeelen. De Spoorweghaven en de 440 M. lange toegangsvaart aldaar is nu reeds gereed. In het begin van Mei hoopt men ook gereed te zijn met de viaduct over den Zijlweg, waardoor het moge lijk zal worden de goederentreinen van het goederenstation af direct naar Bloemendaal en verderop te doen rij den, zonder het tegenwoordige sta tion Haarlem aan te doen. Men kan dus zeker zijn dat in Mei de stremming van het verkeer voor voetgangers en rijtuigen bij Jans- en Kruisbrug reeds zeer zal verminde ren. In het najaar zal de verbouwing van het personenstation een aanvang nemen. Lissesche Bank. Hedenmiddag te half drie werd het verzoek ingediend om intrekking der verleende surséance van betaling voor de Haarlemsche Rechtbank be handeld. Wij komen hierop in een volgend nummer nader terug. Feuilleton. Naar het Duitach van E. VON WERNER. 50) Hij trok en sleepte hem naarbene- en op de meest onverschillige wijze n schudde hem ter opwekking maar eer onzacht, als een nieuwe aanval an duizeligheid hem dreigde te be- angen. De arme Röder verdroeg dat Bet een waar lammerengeduld. Hij oelde slechts, dat hij gesteund en eleid werd, al het andere was hem averschillig. Eindelijk kwamen zij beneden aan, iBssenburg en Bernard, die daar (achtten, zagen nu, dat alles gelukkig (geloopen wr.s en liepen door naar !e booten die aan den oever wachtten, aaar Koert volgde niet dadelijk, Hij lad nog iets op zijn hart en wachtte at de geredde, die halfdood op een rasheuvel ineengezonken was, weer at zichzelf kwam, toen begon hij op rommenden toon En zeg mij nu, hoe ter wereld om je hier aan de Noordkaap? Ik dacht, dat je al lang in Drontheim was, in plaats daarvan tuimel je hier op de rotsen om. Ben je daar heelemaal niet geweest? Philip, wiens levensgeesten bijzon der vlug weer opgewekt waren, toen hij weer vasten bodem onder de voe ten voelde, schudde het hoofd. Wat zou ik in de stad doen De familie Lundgren is in dezen Tijd al tijd op haar landgoed, daarom heb ik intusschen dit toeristentochtje mee gemaakt en Noorsch geleerd Hij legde zeer veel nadruk op die laatste omstandigheid en was blijk baar zeer trotsch op zijn nieuw ver worven taalkennis, want hij legde er dadelijk een proefje van af en sprak eenige volzinnen, die de jonge zee man met de grootste verbazing aan hoorde. Wat moet dat beteekenen Noorsch vroeg hij. Het klinkt als Chineesch Wat wou je er eigenlijk mee zeggen? Het doet er niets toe, dat jij het niet verstaat, verklaarde Philip, drif tig geworden door die afmakend-' critiek. Zij zal mij begrijpen en dat is de hoofdzaak. Dan ga je zeker spoedig je op wachting maken bij mejuffrouwLund- gren in je nieuwen Noorschen glans? In die vraag lag een angstig uitvor- schen opgesloten. Philip, in wiens gelaat alle kleur teruggekeerd was, nam nu weer zijn gewone zelfbewuste houding aan en glimlachte veelbeteekenend. Natuurlijk, zij heeft mij op de1 beminnelijkste wijze uitgenoodigd en zal nu wel weer in de stad zijn. Onze boot gaat van hier direct naar Dron theim, binnen drie dagen ben ik daar, en dan zal ik haar wederzien Ach! Hij keek daarbij zoo verrukt, dat Koert slechts met moeite de verzoe king weerstond hem een oorveeg ie geven; maar hij kon zijn ergernis niet langer bedwingen en barstte los Nu. dan wensch ik je veel ge noegen. Maar als je met dat Noorsch in Drontheim aankomt, dan begrijpt i niemand je en „zij" ook nietAdieu Met die woorden keerde hij hem den rug toe en liep in stormpas naar de booten. j Philip keek hem met een gevoel van meerderheid na. Het ^as hem niet eens ingevallen zijn vriend voor de bewezen hulp dank te zeggen, maar hij verheugde zich over zijn woede. Ja, ja men misgunde hem zijn ver overing, men benijdde hem zijn ge luk Koert Fernstein zou de eerste zijn, die bericht kreeg van de verlo ving. Philip ging vol welbehagen op het gras zitten om de terugkeer van zijn reisgenooten af te wachten, en hield zichzelf intusschen bezig door i de Noorsche liefdesverklaring, die hii natuurlijk al lang ontworpen had, op halfluider! toon te déclameeren. Hi| vond het wonderschoon, maar een echte Noor zou er kippevel van krij gen als hij er tenminste een woord van begreep. De beide booten legden intusschen bij den „Zeeadelaar" aan, waar de minister de terugkeerenden ontving. Hij was nog niet ter rust gegaan, omdat hij cp den terugkeer van ziio dochter wilde wachten, en de audi ëntie bij ZijnEdelGestr.. zooals Koert zich uitdrukte, kon nu dadelijk plaats grijpen. Men bleef op dek. want de zon scheen al weer helder over de zee »n in dezen tijd van het jaar waren nacht en dag één. De ontmoeting wa° niet zoo stijf als die eerste in Raans dal, het uitstapje, dat men juist ge maakt had en het naderen van dï „Thétis",, dat Hohenfels volgens een hem toegezonden bericht bevestigen kon, gaven veel stof tot gesprek. Bernard voldeed aan zijn belofte, hij toonde zich tegenover zijn oom koel, maar onberispelijk wellevend en alles scheen in vrede te zullen ver- loopen. Voor 't oogenblik voerden zij samen een gesprek. Sylvia stond met den prins en Koert bij de borstwering en keek naar de Kaap op. Daar op den rand zag men duidelijk de toeristen, die den terug tocht weer aannamen. Op eerbiedigen afstand van het ge zelschap, maar toch tamelijk dicht bij, stond Christiaan Kunz, die mee aan boord gekomen was. Hij wilde tot eiken prijs den minister eens zien, voor wien zijn broer Heinrich zooveel respect had. den man, die ..ons buiten het land zoowel als daar binnen zooveel hoogachting bezorg de". Onlangs in Raansdal was het hem niet gelukt, maar vandaag, nu hij de beide heeren naar den ..Zee adelaar" roeide, was hij mee op dek geslopen en keek nu vol eerbied naar den Freiherr op, wiens voorname verschijning hem ten hoogste impo neerde. Wij zijn aan het doel van onze reis gekomen en nemen nog heden de terugkeer aan, zei Hohenfels, terwijl hij, al sprekend met zijn neef, lang zaam op en neer liep. Gaan jelui ook al terug Ik dacht, dat jelui plan zich tot Spitsbergen uitstrekte. Ditmaal niet, antwoordde Ber nard. We zijn aan tijd gebonden. Het verlof van Koert is spoedig on; en ik zou hem nog graag eenige mooie punten aan de kust willen la ten zien, die wij op de heenreis heb ben laten rusten. Hij begint dan van Bergen af zijn reis naar huis. Wij denken nog eenige weken in Alfheim door te brengen, bracht de Freiherr in 't midden. Op streng bevel van den dokter moet ik twee maan den hier in 't Noorden blijven en mij zelf rust "unnen. Daarvan gaat niets af, maar de gevolgen schiinen ook uitstekend te zijn. Ik voel mij reeds nu bijna geheel genezen en hoop na mijn terugkomst met frisschen moed weer aan den arbeid te kunnen gaan. Groote voldoening sprak uit de laat ste woorden. Voor dien man stond werken gelijk met leven. Zij waren nu vlak bij den jongen Holsteiner komen staan, die den mi nister vol bewondering aankeek, deze njerkte dat op en nam hem vluchtig op. Dat is een vreemd gezicht voor mij zei hij. Ik ken onze bemanning tamelijk wel. Jij behoort zeker niet op den „Zeeadelaar"? Christiaan maakte zeer correct front en salueerde Tot uw order, neen, Excellentie I Ik behoor op de „Freia", kapitein Hohenfels. Zoo, zoo Kapitein Hohen fels zei de Freiherr, spotachtig glim lachend. Bernard beet zich op de lippen en wierp een vertoornden blik p Chris tiaan. maar deze had slechts oogen en ooren voor den minister, die was blijven staan en hem nu naar zijn naam en afkomst vroeg. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1