korte geschiedenis van de zaak te hebben gegeven, gaat hij over tot een onderzoek van de „nieuwe feiten', die tot de revisie zouden kunnen leiden. De vervalsching van datum bij den brief, geteekend Alexandrineen die van den voorletter van een anderen brief, waar thans te lezen staat..Ce canaille de D....", zijn van het uiterste gewicht en zouden tot de onschuldig- verklaring van Dreyfus kunnen lei den. Minder gewichtig is de verkla ring van Valcarlos wat de valschheid in rekeningen betreft, bestemd om te verbergen, dat die man betaald werd door de inlichtingendienst, hoe mis dadig die valschheid moge zijn, de daders ontspringen de straf, dank zij de wet op de amnestie. De minister van oorlog noemt ver scheiden verdachte getuigenissen, af gelegd te Rennesdit zou voor Je revisie niet voldoende zijn. Zelfs zou volgens den raadsheer de getuigenis van Cernusky, waar luitenant Wessel zulke leerzame inlichtingen over heeft verstrekt, de rechters van Rennes niet hebben kunnen brengen tot de over tuiging van de schuld van Dreyfus. Ook de stukken, die Jaurès in de kamervergaderingen van 6 en 7 April 1903 had openbaar gemaakt en de brie ven van prins von Münster zijn niet bruikbaar. Maar aan die beide ver- valschte stukken houden wij vast. De oorspronkelijke stukken had het hof van cassatie niet onder oogen ge had, slechts afschriften. Afschriften zijn niet voldoende. Alvorens uitspraak te doen over het verzoek van Dreyfus moeten alle stukken ons worden over gelegd. Trouwens, de minister heeft bij het overleggen der copieën zelf ge zegd „Het leger moet er zijn eer in stellen het volle licht te laten schij nen, opdat de verwarring, die gebracht is in de gewetens toen er verzachtende omstandigheden waren aangenomen ten gunste van Dreyfus, voorgoed wor de weggevaagd." De procureur-generaal Baudouin hervatte zijn requisitoir in de Drey- fus-zaak. Hij geeft een overzicht van de geheele zaak. maakt melding van de wijze, waarop Picquart er in be trokken werd en van de door Henry tegen hem gerichte kuiperijen. Hij! gaat de handelingen van den gene- ralen staf na. en bespreekt de dreig brieven van E-terhazv aan den presi dent der republiek, welke brieven hem voorgezegd waren door een chef van den generalen staf van het leger. De procureur-generaal heeft zijne lange requisitoir aldus beëindigd Ik heb gemeend en meen nog. dat ik van het begin dezer nieuwe behandeling af u de blootlegging van mijn geheele gedachte verschuldigd was. Ik moest u doen weten, hoe ik er toe gekomen ben te gelooven aan de onschuld van Dreyfus eu aan de noodzakelijkheid der revisie van het vonnis. Ik heb mijn taak vervuld zonder hartstocht, zonder zwakheid. Nu zult gij uw plicht doen eu een arrest nemen vol- gens uw geweten. Uw hoogste recht- i spraak laat zich noch vrees aanjagen noch omkoopen. Heden pleidooi van inr. Mornard. Brie veil uit Berlijn. Berlijn, 3 Maart 1904. Terpsichore aaii de Spree. ^Van onzen correspondent). (Slot). Gisteren ontving ik de volgende, circulaire „Zeer geëerde Heer I Hierbij neem ik de vrijheid, U als oud vriend van mijn cabaret mede te deelen, dat 5 Maart a.s. in de zalen van het Denée'sclie theaterrestaurant „Charlottenstrasse", een „Ball in der silhernen Punschterrine" (Kanhem- mefest) zal worden gegeven, waar aan ik hoop, dat door U en Uwe da mes zal worden deelgenomen. Wij zijn voornemens, op dit kostuumfeest alle figuren te doen optreden, die ik, in mijne U welbekende chansons ge-| schetst heb. Het hoogste Noorden, het diepste Oosten en het donkerste Zui-j den zullen hunne vertegenwoordigers, afvaardigen en men zal zoowel de be woners der Rehberge als de vuilnis- karretnannen van Tempelhof ontmoe ten. „Schwere Jungen, Flatterfahrer, Johle ganger, Knocker, Paddendrii- cker" (enkele uitdrukkingen voor het nachtgespuis uit het dieven-argot) zullen proeven van hunne behendig heid afleggen. „Bookmaker" zullen de halsbrekendste weddenschappen noteeren en de renbaan- en hypo- ftieekknoeiers uit het café Westmin ster hebben beloofd, zich geen zaakje te laten ontgaan. Ja zelfs staat het balcomité voor dezen avond met een „blutechte Raubmörder" in onder handeling. Laat uw rok vooral thuis, wanneer ge er een hebt, waarde heer. Gij kunt als dienstman, Rollkutscher (koetsier van een sleperswagen), vage bond, Bmnmler, ja als „Ganswindt" komen (bekend uitvinder, die wegens speculaties bij zijn „uitvindingen" met de justitie kennis maakte), maar alleen niet als „Klack- und lackir.ster BellonkelEvenzoo worden Uwe dames beleefdelijk verzocht, een „pas send kleed" aan te trekken en de zoo genaamde „Robe" in de dubbeldeurige kleerkast met spiegelruiten te laten hangen. Laat mij s.v.p. spoedig we ten, of ik U voor het hoogstens op 200 deelnemers berekend „Kanhem- menfest" (Kanhemme, kroeg voor die- vengespuis) kaarten mag zenden en hoeveel. Entréekaart 5 Mark. Terwijl ik hoop, U den 5en Maart in devroo- lijkste stemming te zullen mogen ont moeten, ben ik met volkomen hoog achting Hans Hyan, leider der „Sil- bernen Punschterrine". De lezers zullen zich misschien nog herinneren, dat ik met hen een jaar geleden (8 Maart 1903) een zitting van het bewuste Kabaret „Die Silberne Punschterrine" bezocht heb, waar Hyan zelfgedichte bloederige chan- sons, grepen uit de misère en den misdaad der wereldstad, in het genre van Xanrof, den lijfpoëet van Yvette Guilbert, voordroeg en zijn vrouw eigen gecomponeerde volksliedjes op de gitaar begeleidde. Nademaal ik al een invitatie voor a.s. Zaterdag had aangenomen, waarvoor ik mijn rokje wel uit de „dubbeldeurige glazen kleerenkast" zal moeten halen, ver mits ik bezwaarlijk genade zou vin den in de oogen der gastvrouw, wan neer ik met het oog op het nachtelijk bal in de „zilveren punschkom" als „Schwerer Junge, Flatterfahrer, Roll kutscher, Dienstmann of Strolch op het diner verscheen, zal ik van de vereerendc invitatie des heeren Hyan geen gebruik maken. Men ziet uit bo venstaande, dat zelfs de Kabarets hunne eigen bals arrangeeren. Een poosje geleden gaf de „Zevende He mel" in de Kantstrasse het voorbeeld, enkele dagen geleden gevolgd door de „Bóse Buben" uit de Bellevuestrasse, die in de zalen der „Schlaraffia" de danslustige jongens en meisjes om zich verzamelden, en nu zullen straks de vagebonden met de lange vingers, de bookmaker, de „Pennbrüder", een drachtig het „Tanzbeia schwingen" in de gastvrije „Zilveren punschkom". Eerlijk gezegd vind ik niet, dat het laatste arrangement van bijzonder i veel goeden smaak getuigt. Er is in een wereldstad zooveel heusch ge-j spuis, dat het licht schuwt, er zijn! hier zooveel werkelijke schavuiten van de meest diverse pluimage, datj men hun aantal niet nog met nage-f maakte collega's behoeft te vermeer- j deren. Men hoeft nu juist niet bij deze categorie van individuen leen- tje baas te spelen, wanneer men eeni vroolijke greep in het volle menschen-1 leven wil doen. Dit neemt niet weg, dat de vage bondenfeesten op "t oogenblik hier zeer en vogue zijn. Bijna gelijktijdig met de opwekking tot deelneming aan het bal in de „Zilveren Punsch kom" bracht de post me een invitatie van een bevriende, zeer gefortuneerde familie, die eiken "winter eenige groote feesten in haar ruimte villa in Char- lottenburg arrangeert. Misschien ge- inspireerd door de voorstellingen van Gorki's Nachtasyl is ook hier het pro-j letariërkleed troef. „Waarde Heer K. Wees zoo goed, j Zaterdag den 12 Maart, uur op ons Vagebondenfeest te verschijnen, j Zigeuner-, roover-, bedelaars-, struik- j roovers-, of tweede-graads kunste- naarscostuums zijn voorschrift." Ik hoop op het bewuste Vagebon- j denfeest geen al te slecht figuur te zullen maken. Een in mijn familie bekend en berucht onverslijtbaar ka- kikleurig, minstens 10-jarig pakje uit den tijd der wijde slobber-pantalons, dat intusschen reeds lang tot een in- tiem negligee is gedegradeerd, zal j voor deze bijzondere gelegenheid raet: de noodige bonte opgenaaide lappen en gefingeerde winkelhaken versierd, j op het Vagebondenfeest der Chariot- tenburger villa paradeeren. De volksklasse doet in liefhebberij voor de genoegens van het bal niet voor de hoogere klassen onder. Er is ook voor den kleinen burgerman» en den arbeidersstand gelegenheid tot amusement te kust en te keur. Hui- selijk van aard is de Duitscher niet. 'i Hij zoekt zijn vermaak liefst buitens huis. Daar zorgt de zucht tot veree- niging, de „Vereinsmeierei" wel voor. Alle stammen van Duitschland en vele daarbuiten zijn in Berlijn vertegen- woordigd en al de Polen, Italianen, Oostenrijkers, Mecklenburgers, Rijn landers, Wurtenbergers, Beieren, Ba-' deners, Saksers vormen afzonderlijke Vereine, welke 's winters hunne bal feesten geven, meestal tegen entrée van 60 a 90 cents, waar het zeer vroo- lijk en ongedwongen toegaat en „ge- knutscht' (gepakt en gezoend) wordt, dat het zoo'n aard heeft. In onge dwongen vroolijkheid, dikwijls tot in het uiterste overslaande, munten vooral de carnavalsfeesten der Rh et nische Vereine uit, welke gedurende den carnavalstijd al om 5 uur met een lange Sitzung beginnen, waarbij een „Raad van elf" paradeert en al- i lerlei voordrachten worden gehou-1 den en ten slotte met n uiterst geani- meerd bal worden besloten. Werden deze feesten en ook vele voornamere, waar „tout Berlin" verschijnt, beoor deeld volgens de Hollandsche begrip- pen en opvattingen, waarschijnlijk zouden ze gewogen en te licht (in de letterlijke beteekenis) worden be vonden. Het moreele peil staat bij de breede massa van het „Volk der Dichter und Denker" beslist lager dan bij de nuchter denkende, de wereld- sehe dingen niet zoo licht nemende Hollanders. „Leven en laten leven", vooral het eerste gedeelte van het bekende f spreekwoord, pret maken en zooveel mogelijk partij trekken van het le- J ven is de leus. Zelfs een zekere cate gorie van weduwen neemt de wereld- sche zaken hier zeer luchthartig op, en zoekt buiten de huiselijke wanden verstrooiing, getuige de „Wittwen- balie", welke steeds in de bladen ge annonceerd worden en geregeld in i verschillende gedeelten van dc stad, vooral in het Quartier latin ten noor den van de Linden worden gegeven. Of deze „Wittwen" optrekken ten dans met het doel op deze niet meer onge- bruikelijke wijze kennis aan te knoo- j pen met een aanstaanden echtvriend, dan wel alleen om zich te amuseeren, j is een vraag, welke ik in het mid- den laat. Heel veel kans voor een nieuw huwelijk is er niet, zooals de statistiek leert. Berlijn zou de stad j der weduwen genoemd kunnen wor- den. Alleen met het overcompleet aan weduwen zou men een flinke provin- j ciestad kunnen bevolken. Het aantal i weduwen, dat op 1 Januari 1900 nog 92.802 bedroeg, is intusschen tot 100.000 geklommen, waarmede het1 aanttal weduwnaars in de verste ver te niet gelijken tred heeft gehouden. Waren hier de vroegere zeden en ge woonten der Mormonen van de stad aan het Zoutmeer van kracht, de honderdduizend weeuwtjes zouden misschien nog kans hebben weer op-1 nieuw in den echtelijken staat te tre den. Zelfs wanneer alleen de voor handen weduwnaars in aanmerking kwamen. Ik heb me tenminste wel eens laten vertellen, dat een Mormo nen-huwelijk van „drie tegen een" niet tot de zeldzaamheden behoorde. De 100.000 overcompleete weduwen en 19.140 dito weduwnaars waren op die manier weer „geborgen". Doch zooals de zaken nu staan Minstens 150.000 Berlijners wiegen zich eiken Zaterdagavond gedurende het lange winterseizoen in de ontel bare balzalen der groote stad op de nieuwste wnlsmelodiën uit „Frau Luna" of „Durchlaucht Radieschen". Ik laat hier de tallooze huisbals, wier aantal zelfs niet bij benadering is te begrooten, en de balzalen der hoogere en lagere demi-monde geheel buiten beschouwing en kom tot dit hooge cijfer van danslustige Mannlein und Weiblein alleen reeds, wanneer ik naga, hoevele duizenden „makke schapen" gaan in de reusachtige za len van Pliilharmonie, Kroll. Zoöl. i Garten, van de groote inrichtingen waar de voorname bals worden ge geven, in de over alle wijken der stad verstrooide „Pracht- of Germa- niasale" der groote brouwerijen. De verschillende etablissementen der Hasenhaide in het Zuid-Oosten kun nen alleen minstens 15000 personen opnemen, dan de groote zalen in den Friedrichshain, de zalen van Bug- genhagen op den Moritzplatz, van Schweizergarten, van Patzenhofer-, Union-, Schultheissbrouwerijen Vol-' gens de jongste statistieken telt Duitschland alleen 500.000 vrouwelij- ke handelsbedienden, waarvan toch minstens het tiende gedeelte in Ber-j lijn haar brood verdient en zich na gedanen arbeid amuseert. En onder) amusement verstaat een rechtgeaard Duitscher onverschillig mannetje of vrouwtje in de eerste plaats een „flotter Walzer". De eerste treinen van Stadtbahn en Untergrundbahn, de vroege trams op Zondagen worden steeds in beslag genomen door heeren en dames, mannen en vrouwen in baltoilet of feestcostuum van diverse soort, die allen van het „Nachtver- gnügen'T~vërmoeid en wel de reis naar de huiselijke Penaten aanvaarden. In het voorjaar ga ik met mijn le zers ook eens een kijkje nemen in de Garten en Lokalen der Vororte rond om de sfad. K. vallen, en dan zingen ze weer met hun bleeke, vermoeide gezichtjes „Hertjes frisch enz. En daartusschen door de volwasse nen carnavalsgasten „Holo Faldera Faldera „Laat den boel maar draaien „„Hertjes frisch." Ja wel! Dood moe, verslapt van het prikkelende der opwinding van te zingen en te dansen, mooi aangekleed, op zoo'n prachtig, hel verlicht tooneel. Doodmoe door te weinig slaap. Laat naar bed vroeg opsommigen weer op tijd naar school, anderen druk helpen mee het huishouden passen op broertje en zusje. „Laat den boel maar draaien „Ondertusschen gaan veel van die ongelukkige kinderen onder. „Zou het niet goed zijn om bij ie prachtige recensies van ..de Herberg prinses" ook dezen valschen toon er in niet te verzwijgen? Mag men spre ken van een stuk echt verheffende, op bouwende kunst, wanneer in dat stuk zulk schrijnend onrecht aan kinderen wordt gedaan? Is het dan verheffen de kunst? Vraag er Tolstoï eens naar? Moet dan maar alleen ,,1'art pour l'art" gehuldigd worden, en-niet ..l'art pour Dieu", zooals iemand zoo mooi zeide Het kinderkoor is mooi, is op zichzelf beschouwd een stukje kunst. Maar de kinderen zelf nu „..Laat den boel maar draaien „Nu is het mij van het hart. Ik heb er mij een verwijt van gemaakt, dat ik mede zat tusschen het publiek, voor wie de kinderen zongen en dans ten, voor wie zij hun gezondheid en moraliteit misschien wel inboetten." Mej. DoormaM had hieraan nog-'ets kunnen toevoegen, merkt 't ,,Vad.'" op. Wat deze armen doen, nood ge drongen, laten vele bemiddelde ouders hun kinderen doen op zoogenaamde liefdadigheidsuitvoeringen alleen uit ijdelheid of uit domheid. En hiervoor is in het geheel geen verontschuld'- ging te vinden. het sen niet alleen de stad, maar ook het land van bestemming. Het merkwaardige hiervan is dat de bode eerst sedert een jaar of drie, en dat, wel slechts éénmaal per jaar (het geldt hier een formaliteit voor een attestatie de vita) van de afzendster der briefkaart een brief ontvangt, welke de vorige keeren juist geadres seerd was, zoodat men op het post kantoor te Eastbourne een zóó sterk herinneringsvermogen blijkt te heb ben bezeten dat men, toen de jaarlijk- sche brief ditmaal zonder plaats van bestemming het postkantoor bereikte zich onmiddellijk herinnerde dat de •geadresseerde in den Haag woont. SPORT PRAATJE. Bumeulaud Goedaardige inbrekers. Aan de „Bred. Ct." wordt gemeld Twee Leidsche studenten waren voor een paar dagen in Amsterdam en lo geerden in een der groote hotels. Na een uitvoering in den schouw burg bijgewoond en vervolgens een partij biljart gespeeld te hebben, keer den ze tegen middernacht, légèrement ému naar hun hotel terug. Nu wilde het ongeluk, dat ze, zich vergissende, een verkeerde kamer bin nentraden, wier deur, achteloos ge noeg, door de bewoonster, een bejaar de dame, ongesloten gelaten was. Deze 'n haar eersten slaap opge schrikt door de. wel wat levendige 'n- dringers, wier sterk blozend gelaat van onder den slappen vilthoed zeker geen al te geruststellenden indruk op haar maakte, hield hen voor inbre kers.... en in haar bed knielend, smeekte zij met gevouwen handen „Om 's hemels wil, heeren, neem alles mee, wat ge vindt, maar vermoordt me niet; wat ik u bidden mag, laat me-teven „Hoe denk je er over", zei een der rustverstoorders op barschen toon tot zijn gezel, zullen we haar dan maar laten leven, of niet?" „Vooruit dan maar antwoordde de ander. En blijkbaar „vereend van zin, rnet onbeklemde borst", hief het twee tal daarop een lang zal ze leven aan. W eezenverpleging. Opvoeding in gestichten of in gezin Dit vraagstuk, daar opgeworpen naar aanleiding van het Burgerwees huis, is deze week door den raad an Amsterdam besproken maar nog niet beslist. Gezinsverpleging werd verdedigd door de heeren Harmsen en Blanken berg en, in hoofdzaak, ook door den heer Wormser, die een stelsel van op voeding in kleine paviljoens aanbe val, en bestreden door het lid der com missie voor het Burgerweeshuis, dr. Schippers, en in eenigszins afkeuren- - den zin besproken door de heeren Sparta den vorigen Zondag voor Sterck en Wiersma. De wethouder I eerl tweede klasse club, D. F. C.. het dr. Blooker bepleitte en verkreegonderspit heeft moeten delven. Toch uitstel tot de commissie uit het Burg. de nederlaag van H. F. C. helaas Bespreking van de resultaten van de wedstrijden van Zondag j.l. Beschouwing van de rang lijstjes van de eerste klasse com petities van den Nederlandschen Voetbal Bond. Heeft H. F. C. nog kans om de eerste plaats te heroveren? Aankondiging en bespreking van de wedstrijden voor Zondag a. s. Rang lijstjes. Niettegenstaande het ongunstige we der zijn Zondag alle aangekondigde voetbalwedstrijden gespeeld kunnen worden, iets wat in geen heelen tijd gebeurd is, en dus wel een aparte ver melding waardig. Wel was het zeer te betreuren, dat een scherpe koude wind veel afbreuk aan het spel deed, en eerste klasse spel totaal onmogelijk maakte, doordat er van een zuiver centerspel geen sprake kon zijn. Het spreekwoord zegt evenwel, dat als het redelijk is, men het moet loven, en zoo zullen wij het voordeel, dat alle wedstrijden gespeeld zijn, maar op laten wegen tegen het nadeel door boreas veroorzaakt. De Zondag gespeelde wedstrijden hebben ons weder heel wat verrassin gen, of juister gezegd tegenvallers, ge bracht. Om te beginnen met den wed strijd tusschen H. F. C. en Sparta n Rotterdam. Wie had gedacht, dat deze ontmoeting zou eindigen in een neder laag van de Haarlemmers? Voorzeker weinigen. De Haarlemmers zijn me dan ook geducht tegengevallen, vooral als ik hierbij in aanmerking neem, iele Armbestuur, die een reorganisatie voorbereidt, gereed zal zijn. De heer Van Dijk verklaarde, tegenover de mededeeling van rnr. Sterck, dat men in het R.-K. Maagdenhuis gestichtsverpleging houdt, R.-K. jongens tot gezinsverpleging is overgegaan. Alle vaders en moeders, en vele anderen bovendien, zullen zegt het „Hbld." wel eens gedacht hebben over het beste stelsel van weezenver- pfegingde meesten zullen wel een overtuiging hebben op dat punt is dat een te sterk woord, laat ons dan ders antwoorden danzoolang leven is, is er ook nog hoop. Wann het den Haarlemmers in 't laatst t het seizoen nog goed voor den wi gaat, dan zou er mogelijkheid maar er komen eenige maart hij. Vooreerst zouden zij hun laats wedstrijd tegen H. B. S. ten winnen, terwijl dan H. B. nog een anderen wedstrijd óók nj verliezen, daar de scorecijfers van Hagenaars mooier zijn. Al is H. F. in dat geval van H. B. S. bevrijd, komt Sparta nog een woordje me spreken. De promotiewedstrijd in deze afiÉ>g ling is natuurlijk voor het Amersfoi sche Quick weggelegd, althans als Bondsbestuur deze club nog erke D daar het geen elftal rijk is. In de Westelijke eerste klasse c< petitie B. is in de volgorde der cl geen verandering gekomen. Alleei H. V. V. door de overwinning op piditas wat dichter naar Velocitas kropen, althans wat het gemidde puntenaantal betreft. II. V. V. behijou nu nog slechts één wedstrijd te wfcei nen om met Velocitas gelijk te z Door deze opflikkeringen van de ki pioenen is het nog lang niet zei wie in deze afdeeling met de ee plaats .gaat strijken, de strijd evenwel naar mijn meening besor wox-den tusschen Velocitas en H. V*e Haarlem en Hercules hebben gf°- voor- of nadeel van hun Zondag speelden wedstrijd ondervonden, ra staan nog op dezelfde plaats met zelfde gemiddelde aantal punten.' De promotiewedstrijd zal voor cjp afdeeling wel weggelegd zijn vi Volharding, wien het dit seizoen zoo rooskleurig gaat als het vorig Voor de Oostelijke competitie nog slechts weinig wedstrijden speeld, vandaar, dat van deze af ling nog weinig met zekerheid te gen is. Ik verwacht evenwel, dat strijd om de eerste plaats beslist moeten worden tusschen Vitesse Utile Dulcï, terwijl G. V. C. en Qi wel voor de promotiewedstrijden aanmerking zullen komen. Zondag zullen de wedstrijden de vierde ronde van den Holdertlx gespeeld worden. Haarlem gaat dien dag naar Residentie om daar in het strijdj te treden met H. V. V. Dit zal v zeker een spannende kamp word den uitslag durf ik evenwel niet v spellen, daar het veel af en toe doen met welk elftal Haarlem velde komt. Komen de Roodbrot evenwel volledig op en weren alle Iers zich goed, dan hebben de II lemmers nog wel kans om de winning te behalen. Het zal ever moeite kosten. II. F. C. heeft een gemakkeli tegenpartij, het behoeft zich sle met de Amst. tweede klasser S te meten. De tweede klassers kun evenwel vaak genoeg heel gevaai zijn. dus ook de Span jaar dslaanhf ners dienen op te passen. H. F. C. II zal wel een vergeefi6ai werkelijkheid Haarlem bracht het er in den wed strijd tegen het Utrechtsche Hercules wat beter af, maar niet zoo als het zich aan i gekund had. hoewel het met den ge- dat voor lijken stand 33 nog wel tevreden mag v zijn. Het veld van Haarlem aan den ras naar Breda doen, daar het er Schoterweg schijnt een geluksveld slagen zal om het Ca voor de Roodhroeken te zijn, daar zij J Velocitas uit de bekerrt er tot nog toe geen enkelen wedstrijd: T„ verloren hebben, wel eenige gelijk ge-n Rotterdam zullen de beide tw speeld klassers D- F- C. en Olympia elkai De wedstrijd tusschen R. A. P. en' zege betwisten, welke strijd e Ajax eindigde buiten vei-wachting in! spannend belooft te worden, een overwinning van de Amsterdam-1 H iet 1< zeggen sympathie voor het eene of j mers, welke de eerste glorie van R.Voor den Nederlandschen Voe Kinderen op liet Tooneel. Mej. Christina Doorman schrijft in liet weekblad „het Kind" „De opera „de Herbergprinses" heeft in korten tijd al twee-en-dertig opvoeringen in ons land beleefdeen buitengewoon succes dus. Ik ben er tweemaal geweestheb tweemaal ge noten van de prachtige muziek maar tweemaal ook heeft een wanklank er in mij getroffen, zoo snijdend en valsch, dat hij ten slotte sterker was dan alle andere geluiden, dat nij klinkt boven orkest, boven de stem men van koor en solisten uit. „Alle muziekrecensies zijn vol lof over de mooie muziekiu alle groote bladen is zij geprezen. „Ik wil liet even over dien wan klank hebben. En ik zie ze weer voor me, die breede rij van kinderen, van kleine jongens en meisjes, die in het 2e. bedrijf, waarin een carnaval te Brussel wordt voorgesteld, „zoo aan doenlijk mooi zingen". Ja, wel aan doenlijk. „Ik kan ze niet kwijt raken voor mijn oogen, die bleeke, vermoeide ge zichtjes, die in elkaar gezakte figuur tjes. Twee-en-dertig maal nu al heb ben ze daar moeten zingen en dansen voor het publiek, en komen zij veel, veel te laat in bed. Ik zie hem weer zoo duidelijk voor me, dat kleine jon getje, den tweeden van den hoek, met zijn wit gezichtje en klein, flauw rose kleurtje er op, zijn schitterend bran dende oogjes met .roode randjes, van het-late-naar-bed-gaan en van de op winding zoo geworden. Als hij niet heeft te zingen, staat hij, de knieën doorgezakt, te staren in de zaal, met zijn staartpruikje met driekant steek je, zijn groen rokje, korte broek, witte kousen en lage zwarte schoenen met gespen. Dan opeens gaat hij met een schok weer overeind, wanneer de di recteur met zijn stok de maat aan geeft, waarbij het kinderkoor moetin- andere systeem. Daarom is misschien wenschéïïjk, te doen uitkomen, dat schrijver dezes zóózeer doordrongen is van de moeilijkheid, in een wees huis voldoende controle te doen hou den, en zóó overtuigd, dat het bijna geen enkel me.nschenkind gegeven is, onder een zeer groot aantal kinderen iets te verspreiden van het geluk, waarop ieder kind op zijn eigen per soonlijke wijze aanspraak heeft, dat hij zijn kinderen, wanneer hij maar eenigszins vertrouwen kan stellen *n het oordeel der commissie, die de gezinnen uitzoekt, honderdmaal lie ver in een gezin zag verpleegd dan in een gesticht, hoe goed zij het daar overigens materieel zouden hebben. De meesten onzer zouden wel ge zinnen weten aan te wijzen, liefst van familieleden, waarschijnlijk anders van hekenden, wien zij, wanneer het moest, hun kinderen zouden durven toevertrouw enzoo bestaan er dus wel. Al zal het niet gemakkelijk zijn, is het onmogelijk dat goedwillende bestuurders dergelijke gezinnen ont dekken De rede van den heer Blankenberg scheen ons zeer overtuigend. In het zoo goed ingerichte Burgerweeshuis heeft één persoon, buiten de school uren, te zorgen voor de opvoeding van 100 kindereniedere vader of moeder van drie, vier of meer kinderen trachte zich daar in te denken En daartegenover stelde de heer Blanken berg de 31 kinderen van de „Maat schappij tot opvueding van weezen in het Huisgezin", die op de 200 voor niets verpleegd worden waar blijft hier het „exploitceren" van kin deren Trouwens, de heer Wormser vroeg terechtworden weesvaders en sup poosten dan niet betaald Een sterk argument was ook, dat liet Burg. Armbestuur voor de Stadsbestedelin- gen het uitbesteden in gezinnen steeds toepast met het beste succès. Een an der gehalte van kinderen, heeft men gezegdmaar men kan voor deze ook een ander gehalte ouders zoeken. Tegen de opmerking van dr. Schip pers, dat 'tmet de verpleging van kinderen in gezinnen wel erg moest moest zijn, waar de minister van Binnenlandsche Zaken noodig heeft gevonden,- daarnaar eën onderzoekin te stellen, werd terecht opgemerkt, dat dit niets beduidt. Weet de heer Schippers, waarvoor dit onderzoek dient Wil de minister hier iets ver bieden, regelen, toezicht gaan hou den Of verlangt hij soms resultaten te kennen, om bijv. eventueel óók tot bet stelsel te kunnen overgaan „U. D." Een goed geheugen. Uit den Haag meldt men Een der boden van het Haagsche stadhuis ontving zonder eenige ver traging, uit Eastbourne, in Engeland een briefkaart waarop alleen de naam van den geadresseerde met de bijvoe ging „gemeentebode" en de straat waarin hij woont vermeld waren, A- I'- in dit seizoen is. (De papieren Bond staan voor Zondag nog bu overwinning tegen Quick buiten reke- deze wedstrijden voor den Holi ning gelaten). beker de volgende ontmoetingen H. B. S. had Zondag al een zeer gekondigd gemakkelijkén dag, daar Quick, deHercules (Utrecht) gaat bij Vol papieren overwinning uitdeeler, aan ding in Amsterdam te gast, v> de Rood-witten een overwinning van wedstrijd wel door de Utrechteni 50 schonk. gewonnen zal worden. H. V. V. ontving Zondag een bezoek j In Rotterdam spelen Sparta ei van het Rotterdamsche Rapiditas, van A. P., welke kamp tegen mijn 1 wien het na een gevoeligen kamp won in, wel door de Rotterdammers met 20. Ik zeg gevoeligen kamp, wonnen zal worden. Als Sparta want gedurende den wedstrijd waren het onderspit zou moeten delven, vier Rotterdamsche spelers genood- dit weder de nu zoo uiterst ger zaakt om het veld te verlaten wegens kans van H. F. C. om de eerste pl kwetsuren. j te heroveren, iets grooter ma Voor de Oostelijke competitie speel-maar helaas, 't zal wel zoo den Zondag te Arnhem Vitesse en.loopen Utile Dulci, welke wedstrijden na een: Vitesse gaat Zondag voor de 0 spannenden strijd eindigde in een ge- lijke klasse naar Nijmegen, om 1 iik spel 11. welke uitslag beide par- met Quick te wedstrijden naar tijen tenvolle verdiend hadden. verwachting, zal deze strijd wel Nu het seizoen langzamerhand op loopen in een overwinning van zijn eindje loopt, en de ranglijstjes Arnhemmers, bijna afgewerkt zijn, kunnen we er' Voor diezelfde afdeeling zal Ut wat beter over oordeelen, welke club Dulci (Deventer) naar Enschedé de eerste plaats van ieder ranglijstje ken om daar tegen Prinses Wilh' zal innemen, en in de kampioenscom- na in liet strijdperk te treden. Di petitie opgenomen zal worden, alsook zeer zeker een spannende strijd welke clubs promotie-wedstrijden zul-j den, die evenwel naar mijn verw len moeten spelen. I ting in een overwinning van de Het ranglijstje van de Westelijke ventenaren zal eindigen, eerste klasse competitie A heeft door-Als het weder nu maar medew de Zondag gespeelde wedstrijden heel kan het Zondag een heerlijke voe wat verandering ondergaan. Voor ons dag worden, en zullen de voetba Haarlemmers eigenlijk maar al te hebbers voorzeker genieten, veel. Door het verliezen van H. F. C. Ongelukkig zijn wij, Haarlem van den wedstrijd tegen Sparta zijnal zeer stiefmoederlijk bedeeld de Haarlemmers hun eerste plaats «en eerste klasse wedstrijd. Toch kwijt, en moeten zich voorloopig met de Bond het schikkelijk willen m een derde plaats vergenoegen. H. B. S. heeft zich door de papieren over winning, en geholpen door de neder laag van H. F. C. van de eerste plaats meester gemaakt, terwijl Sparta ook een flinken sprong gemaakt heeft en houder van de tweede plaats gewor den is. Onwillekeurig rijst de gedach te bij ons op, of H. F. C. nog kans heeft om de eerste plaats te herove ren. Ik kan op deze vraag niets an ons twee derde klasse ma toegekend en wel tusschen Haarli en Leonidas, en E. D. O. I en P. II. Deze clubs boffen voorz daar de voetballiefhebbers, die niet de moeite en kosten willei troosten, om naar Amsterdam of 's Gravenhage te gaan, hun mi bij deze wedstrijden zullen brengen. AMATEl Bangljjjstje 1ste Klasse N. Y. B. Na de Zondag gespeelde wedstrijden is de stand van de 1ste k Coinp. als volgt Westelijke lste Klcsse Comp A Gesp. gew. gelijk verl. voor teg. pant H.B.S. ('s-Gravenhage) 8 6 1 1 35 9 13 Sparta (Rotterdam) 7 5 1 1 24 12 11 H.F.C. (Haarlem) 9 6 1 2 35 19 13 Ajax (Leiden) 9 3 1 5 22 23 7 R A.P. (Amsterdam) 6 2 0 4 14 28 4 R Quick (Amersfoort) 9 0 0 9 3 42 0 V Westelijke lste Klasse Comp. B 87 Velocitas (Breda) H.V.V. ('s-Gravenhage) 8 5 1 2 30 18 11 7 4 1 2 23 13 9 Hercules (Utrecht) 8 3 2 8 27 20 8 Haarlem (Haarlem) 9 3 3 3 30 26 9 le Rapiditas (Rotterdam) 9 4 0 5 13 29 8 Volharding (Amsterdam) 7 0 3 4 9 26 3 d Oostelijke lste Klasse. Comp 6 Vitesse (Arnhem) 4 2 1 23 10 9 Utile Dulci (Deventer) 6 4 2 1 8 6 9 Prinses Wilhelmina (Enschede) 4 2 0 2 12 9 4 te G.V.C (Wageningen). ^uick (Nijmegen) 5 1 1 3 15 10 3 V 5 1 I 3 6 17 3

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6