NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. )e Erfgenaam van het Majoraat. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAU 8 MAART 1904 DAGBLAD I Al - ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem i 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Franco per post door Nederland w 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% j5 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Bil dit nummer behoort een Bijvoegsel. Haarlem's Dagblad van 8 Maart bevat o. a. Het Nieuwe Bureau van de (Faterleiding, Buitenlaudscb Over- jrerzicht, Oorlogsnieuws, Nieuws lit Haarlem en Omstreken, Bin- lenl.-, Sport eu Gemengd Nieuws. iuiteulaiidtscli Overzicht DE OORLOG. |Er is nu ten minste iets van net forlogsterrein, al is het niet veel. Een hpansch eskader van vijf schepen leeft Zondag gedurende bijna een jladiwostok beschoten. Het Russische telegraaf agentschap leidt daarvan het volgende Vanmiddag om 1 uur 25 naderden ijf vijandelijke pantserschepen en tree kruisers, van den kant van het iland Askold. de kust van de Oessoe- |-baal tegenover Patroklos en de jobol-baai. De schepen gingen in ge- ichtsstelling liggen en openden uit 11e ver dragende kanonnen een goed bderhoudend vuur, op een afstand werst van de kust, op de kust- jrten, de batterijen en de stad. De ijectielen richtten geen schade aan. meeste van de vijandelijke projec- ilen, ongeveer 200, ontploften niet, [schoon zij met lyddiet geladen wa- Onze batterijen waarbij zich de nnmandant generaal Woronets, de igade-commandant generaal Arta- lanof en de overige bevelhebbers he mden, antwoordden niet en wacht- af, of de vijand naderbij kwam. idat het vuur 55 minuten geduurd id, trok de vijand om 2 uur 20 min. j in de richting van het eiland As- ild. Daar verschenen tegelijkertijd ree vijandelijke torpedo-booten en larna nog twee bij kaap Maidel. De Ijandelijke schepen waren met Ijs idekt. De aanval, die ons geen ver ren kostte, kwam den vijand op n 200,000 roebels te staan. De ste projectielen kwamen uit zes- twaalfduims-kanonnen. De bevol- ig, die van de waarschijnlijkheid een bombardement op de hoogte isteld was, nadat het Japansche es- tder aan den gezichtseinder gezien as, bleef kalm. Merkwaardig vinden we in dit tele- am de mededeeling, dat de batterij-; geen schot op de schepen iosten. j ich hadden de Russen zeker wel en vèr dragende kanonnen als de pansche schepen, zoodat ze licht Dnden beproeven er een of meer van beschadigen, 't Klinkt al heel goe- dat men zich kalm Iaat beschie- zonder iets terug te doen. Of 't linigheid is geweest? Dè.t zou men lan denken door de mededeeling in telegram die met zeker leedvermaak !gt, dat de Japanners voor een aarde van 200.000 roebels verschoten. Het Russisch Wladiwostok-eskader as blijkbaar nipt in de haven en zal is zeker wel hier of daar Japan ingenaam zijn. Een telegram uit Jingkou meldt erschillende losso geruchten Het terugtrekken van krijgsvoorra- en uit het Russische politiek en mi- tair hoofdkwartier Nioe-tsjwang en et weghalen van alle onnoodig rol- ind materiaal van het eindpunt van den spoorweg en het wegzenden van! het zilver van de Russisch-Chineesche Bank, schijnen er op te wijzen, zegt het bericht, dat de Russen van plan zijn de plaats te ontruimen. Particu liere brieven brengen uit, dat bij het onlangs geleverde gevecht in Korea, tusschen de Jaloe en Ping-jang, de Russen met een overmacht de Japan-1 ners verslagen hebben, maar zelfzwa-l re verliezen hebben geleden. Vluchte lingen uit Port-Arthur melden, lat, het werk op het droogdok, waar de j Russen het pantserschip Tsesaréwitsj j hadden villen herstellen, opgegeven! is. De arbeid is drie dagen geleden I gestaakt. De buitenlandsche ingenieur die beproefd heeft de Retwisan weer; vlot te krijgen en daar niet in ge- i slaagd is, verlaat Port-Arthur met den eenigen anderen Engelschman, die eri nog gebleven was. Er wordt verzekerd, dat het vuur der Japanners uit de Duivenbaai belang-' rijke schade heeft toegebracht aan de vestingwerken van Port-Arthur. Aan dien kant versterken de Russen de plaats dan ook met prikkeldraadver sperringen en meer kanonnen. Er is overigens weinig nieuws. Een wisseling van vriendelijkheden tus schen BULGARIJE en RUSLAND valt te vermelden. In antwoord op een telegram van vorst Ferdinand ter gelegenheid van den verjaardag van Bulgarije's be vrijding heeft de Tsaar zijn vreugde betuigd over dit bewijs van sympathie op het oogenblik, dat Rusland getart is het zwaard aan te gorden ter ver dediging zijner rechten. Rusland zal doorgaan te waken over den vreedza- men voorspoed der Balkanvolken als in het verleden. In GRIEKENLAND is het financieel en militair program ma van de regeering, dat tot veel be roering aanleiding gaf, het onderwerp van beraadslaging geweest in de Ka mer van afgevaardigden. De leiders der oppositie gaven af op de nieuwe belastingen. Theokotis is voor de staatkunde van het ministerie opgeko men en heeft de vraag van vertrou wen gesteld. De vergadering heeft tot 3 uur in den morgen geduurd. De vertrouwensvraag is aangenomen met 106 tegen 78 stemmen en 21 onthou dingen. Een ministerieele meerderheid van maar 7 stemmen DUINWATERLEIDING. Juist een jaar geleden werd het huis op 't Spaarne, vroeger bewoond door den heer A. J. Kluppel, door de ge meente voor bureau van de waterlei ding aangekocht en sedert Zaterdag is het, naar de eischen van deze ad ministratie ingericht, in gebruik ge nomen. Het oude kantoor aan de Ko ningstraat, dat in zijn bekrompenheid aan een slecht geventileerde bijen korf deed denken, staat leeg en is als een sterfhuis met de luiken gesloten, j Beneden voor in 't nieuwe gebouw j is de kamer van den boekhouder, den heer G. Spaan, daarachter een flink, ruim lokaal voor het overig administratief personeel, met een kloeke brandkluis, waarin boeken en waarden veilig geborgen zijn. Beneden achter is een kamer, bestemd voor vergaderkamer der Raadscommissie en dergelijke gele genheden en de- woning van den De- waarder Verzijlbergh, die uitkomt ini de Lange Veerstraat. Achterin het ge-1 bouw is een vertrekje voor de boden. Het publiek vindt alles, wat het noodig heeft in de vestibule, de loket ten van den dienst, een lessenaar om op te schrijven en zelfs een stoel om op te zitten. Met een flinke deur *s de vestibule van de gang afgeschei den. Midden in die gang is de trap naar boven. Daar vinden we de werkkamer van den directeur, die zich om vlak naast zijn laboratorium te kunnen zijn, zich vergenoegd heeft met een van de kleinste vertrekjes van 't heele gebouw. Het laboratorium zelf is ver deeld in twee ruime, goed verlichte vertrekken, het eene voor scheikundi ge, het andere voor bacteriologische onderzoekingen, met toebehooren. Op dezelfde verdieping is een teekenka mer ingericht. De geheele oppervlakte van het ge bouw is 320 vierk. Meter, verschillen de vertrekken zijn met bellen en spreekbuizen verbonden. Er is door den directeur van Publieke Werken, den heer Dumont, wel alles gedaan om het voor de bestemming geschikt te maken, maar van eenige weelde of overdaad is nergens sprake. Zooals men zich zal herinneren werd het huis door de gemeente In dertijd voor f16.000 gekocht; de ver bouwing kostte ƒ7800, zoodat met kos ten van overdracht mee het gebouw zooals het daar staat, ƒ25.000 heeft gekost. Voor dit bureau, in 't midden van de stad, is dat zeker niet te veel. De Tramplannen in Haarlem. De Tramplannen Amsterdam Haarlem. De Tramplannen in de Meer. De Bouw van 't Nieuwe Station. Voor al die zaken zijn noodigbe sprekingen, teekeningen, adviezen, ontwerpen, contrólegeen wonder, dat het den Directeur, naast al zijn gewone dagelijksche bezigheden en be sprekingen, over de hand loopt Stukken van den Raad. Geen behoorlijk water. B. en W. stellen voor, het perceel Dubbele Buurt No. 8, eigendom van de firma H. T. Peltenburg Zonen ongeschikt ter bewoning te verklaren, omdat de firma niet heeft voldaan aan de aanschi-ijving, om dat per ceel te doen Voorzien van goed drink-1 water. Boomen vellen. Gewoonlijk zetten B. en W. alle boomen die zij wenschen te doen val len, op den jaarlijkschen staat. Thans krijgen we om zoo te zeggen een suppletoire doodenlijst, waarop vier boomen op den Schalkwïjkerweg, die men vellen wil ten behoeve van de aansluiting van den toegangsweg naar het te bouwen openbaar slacht huis en eenige boomen aan de Zand- voortsche laan, die gevaar opleveren. Onderstand. Voorgesteld wordt aan B. Grijzen, weduwe van den gemeente-ambte naar W. C. Schouten, een onderstand te verleenen van 162 per jaar voor haar zelve en ƒ32.50' voor elk harer drie kinderen, tot zij 18 jaar geworden zullen zijn. Suppletoir hier. belastingko- Ingediend wordt een 2de suppletoir kohier van de pi. dir. belasting, be vattende 426 aanslagen, met een be schreven inkomen van 534.300 en een belastbaar inkomen van ƒ321.300, op leverende een aanslag van ƒ4905.16'. Stadsnieuws. Voor de uitgeslotenen. Zaterdagavond was in de groote zaal van ,,St. Bavo" een kunstavond georganiseerd ten voordsele van de slachtoffers van de Aprilstaking. Voor deze uitvoering hadden hun medewerking toegezegd mevrouw Jo sephine Spoor van Bloemendaal en de „Vrije Tooneelgroep" van Amster dam. Door de eerste werden eenige gedichten van Helene Swarth en een stuk van Multatuli voorgedragen, ter wijl de tooneelvereeniging eenige ko- mediestukjes ten beste gaf. i Deze kunstavond was, waarschijn lijk door het ongunstige weder slecht bezocht, slechts een zestig-tal perso nen was aanwezig. Hierdoor kwam men natuurlijk voor een belangrijk tekort te staan. Een gehouden col- lecte bracht ƒ5.92 op. j Doordat er zoo weinig bezoekers I waren, kon het bal ook niet plaats hebben. De Nieuwe Architect. B. en W. vragen den Raad de aan stelling van een tijdelijk architect aan 't Bureau van Publieke Werken. Menigeen zal gedacht hebben „al weer ƒ2500 per jaar, voor drie jaar! jawel, maar dan zal men hem niet meer kunnen missen en er een vaste functie temeer geschapen worden Wij laten dit laatste daar, maar achten de verklaring van B. en W., dat de werkzaamheden van den Di recteur al te zeer worden opgehoopt, niet onjuist. Er is op dit oogenblik gaande of in voorbereiding Bouw van het Slachthuis. Bouw van het nieuwe Stads- Ar men- en Ziekenhuis. Bouw van een nieuwe Hoogere Burgerschool. Bouw van een school in 't Kle verpark. Bouw van een school in de Tucht huisstraat. Bouw van een hulpschool in de Li nscho tenstraat Bouw van een Zwemschool. Bestratingskosten. De overdracht heeft plaats gehad van de gronden, ten westen van den Koninginneweg gelegen, vroeger be- hoorende aan de Erven Perrin. Daar B. en W. daar nu verschillende wer ken willen doen uitvoeren en den aan leg van de Leeghwaterstraat en van! het Oude Molenpad willen herzien, vraagt het College een crediet van 6036.30, daar de werken te zamen j 20.000.zullen kosten en de Erven Perrin 13.963.70 betalen. Voordrachten. Voor onderwijzeres aan de 4de Tus- schenschool: Mej. M. de Vries, Haar lem, Mej. M. S. S. Leupen, Hillegom en Mej. M. P. J. Nellissen, Heemstede. Voor onderwijzer: de heeren C. Roo- ker te Haarlem, A. Jonk, Naarden, J. j J. Kraal, Haarlem. Suppletoire begrooting. I B. en W. bieden ter vaststelling eene le suppletoire begrooting voor 1903 ter goedkeuring aan. Overneming van grond. B. en W. stellen voor, een gedeelte van voor straat bestemden grond in het verlengde van de Romolenstraat over te nemen van den landbouwer M Engele. POPULAIR SYMPHONIE CONCERT. Naar de opkomst van het publiek te oordeelen, vallen de door het Stedelijk Muziekkorps gegeven Zondagavond concerten zeer in den smaak. De zaal van de Vereeniging was gisteravond nagenoeg geheel bezet. En het uitge voerde programma rechtvaardigde de-1 ze belangstelling ten volle. Er werd een serie werken ten gehoore gebracht, die, bij alle muzikale degelijkheid, den smaak en het bevattingsvermogen van een gemengd publiek niet te boven gaan. Er was keur en keus Liederen van Berlioz Schubert, Weber en Brahms door Mej. H. Scholten waardig voorgedragen viool- en vio- loncelsoli van Corelli en Mann door de heeren E. A. Cats en Charles Blazer met hun bekend meesterschap gespeeld orkestwerken eindelijk van Elzar, Mendelssohn, Berlioz, Weber en Ch. Kriens Jr. aan 0e uitvoering waaraan het orkest zijn beste krach ten wijdde. De laatstgenoemde jonge componist was het vooral die, met zijn Poême Symphonique „Impres sions d'Amérique", mijne, en waar schijnlijk veler belangstelling in dit concert had gaande gemaakt. De ken nismaking met deze geestesvrucht van Kriens' talentvollen zoon heeft het pu bliek niet onverschillig gelaten. Het werk, en de in menig opzicht zeer verdienstelijke uitvoering daarvan, werd met warmte toegejuicht. Het moet den heer Kriens een levendige voldoening zijn, in dit opus een wel sprekend getuigenis te vinden voor het voortdurend ernstig streven van den aan zijn toezicht onttrokken zoon. Hielden ook vroegere composities van den jongen kunstenaar reeds goede beloften in, dit werk geeft de meeste onmiskenbare blijken van een talent, waarin weliswaar het durven en het kunnen, nog niet in volmaakte evenredigheid staan, maar dat toch allen aanleg toont tot een ongewoon breede ontwikkeling. Ondanks de niet juist aanmoedigenswaardige neiging tot het burlesque, die zich in Kriens' werk herhaaldelijk doet gelden, open baart zich toch ook in menig onder deel daarvan een poëtisch aangelegde ziel, die maar door eigen levenserva ring en door de inwerking der waar lijk verheven niet enkel muzikale kunstuitingen behoeft gelouterd te worden, om .zich te kunnen uitspreken in een taal, die onzen geest nog naar een andere, meer ideale ..Nieuwe We reld" zal voeren, dan waarvan in dit „Poême Symphonique" wordt ver haald. Ga weldra ook deze, alleszins ge motiveerde verwachting in de heerlijk ste vervulling PHILIP LOOTS. Brandweerrapport. Naar wij vernemen moet de hoofd inhoud van het Brandweerrapport hierop neerkomen, dat vooral de toe stand van het tooneel en de kleedka mers gevaar bij brand oplevert; om dat een groot gedeelte uit oud en vermolmd hout bestaat; alsook door het ontbreken van voldoende uitgan gen aan die zijde, zoodat bij het ont staan van een brand aan de voor zijde van het gebouw het publiek als 't ware was opgesloten. Ook de binnentrappen naar de lo ges achtte men bij een paniek onvol doende. Op grond hiervan heeft de Burge meester het bevel tot sluiting gege ven. Feuilleton. Naar het DwitscK van E. V O N WERNER. De minister vertrouwde zijn eigen [>ren niet, deze toegeeflijkheid was ts zeer ongewoons bij zijn neef. Zij ïdden vaak genoeg zoo tegenover kaar gestaan, maar als het dan erkelijk niet tot een openlijken rijd kwam, placht Bernard zich eeds achter zijn somberen trots te irschansen. Vandaag ging hij tot )n formeel verzoek om excuus over merkwaardig Nu kwamen Sassenburg en Koert ok naderbij en liet gesprek nam een ndere wending. Het duurde echter iet lang meer, want het was tyihia rie uur 's morgens en men moest er indelijk aan denken ter rust te gaan. De beide jongelui namen afsche d ii dc prins deed hen met zijn gewo- e hoffelijkheid viitceleide tot aan de iheepstrap. Nauwelijks waren zij uiten het bereik van 't gehoor, of iohenfels vroeg op gedempten toon Watf.beteekende dat met Ber nard Sylvia volgde de yertrekkenden met de oogen. Wat bedoelt u, papa Ik bedoel jou vermaning toen hij op het punt was weer aan ziqn drift bot te vieren. Zijn jelui zoo ver trouwelijk met elkaar Ik d&efrt. dat hij je tamelijk vreemd was. Er lag iets scherps onderzoekends in zijn stem, Sylvia sloeg langzaam en verwijtend de oogen tot hem op. Papa. waarom heeft u voor mij geheim gehouden, hoe oom Joachim stierf vroeg zij, in plaats van ant woord te geven. De minister ontstelde. Weet je dat Ja een uur geleden vernam ik het. En van Bernard Anders ver- draagt hij niet, dat dit punt aange roerd wordt en >ou heeft hij het toe vertrouwd Vrijwillig deed hij het niet. maar een woord ontviel hem, dat mij de waarheid deed vermoeden, en toen moest hij mij antwoorden. Hij had moeten zwijgen zei Hohenfels met somber gerimpeld voor hoofd. Jij hadt niets moeten weten van deze duistere tragédie in .onze familie. Ik heb er met voorbedachten rade tegen jou over gezwegen. En aan hem, den knaap, heeft u het verteld 1 Toen hij met een di bedroefd hart van het graf van zijn vader, die hij zoo hartstochtelijk be mind had, tot u kwam, toen vertelde u hem, dat zijn vader een zelfmoor denaar was. Dat mocht u niet papa Waarom was u zoo wreed Omdat hij anders niet te bedwin gen wasverklaarde de minister, schijnbaar onbewogen. In het begin had hij alleen vreemd opgekeken, maar nu zij het zoo hartstochten ik voor haar neef opnam, kwam er een rampzalig vermoeden in hem op. dat hij echter reeds het volgend, oogen blik weer liet varen. Stil. daar komt Alfred zei hij snel en zacht. Weet hij het Neen, maar ik denk, dat hij iets vermoedt. Spreek er dan tegen hem niet over Het verbod was overbodig. Sylvia zou er tegen hem toch niet over spreken, maar Alfred kwam nu inder daad terug. Die Bernard heeft toch een niet te verwoesten natuur, zei hij. Nu wil hij er nog op uit in een boot om zee vogels te schieten. Zelfs luitenant Fernstein is dat te kras. die wil eindelijk slapen en mij dunkt, wii moesten nu ook gaan rusten. Mag :k het genoegen hebben. Svlvia Hij bood zijn bruid den arm aan. om haar naar beneden te geleiden en ook Hohenfels trok zich' nu terug, maar de zorgen lieten hem niet uit slapen. Het tooneel, hedenmiddag in het boudoir van zün dochter, was hem een raadsel geweest, maar aan deze oplossing kon en wilde hij niet ge- looven. Die twee hadden elkaar nau welijks een paar maal gezien1-Iij wist ecliter niets van die ontmoeting- in Isdal, wist niet, dat er uren zün. die tegen een omgang van weken en maanden opwegen. Maar de argwaan was eenmaal opgewekt en wilde niet meer wijken. Op net dek van de „Freia" stond Bernard met zijn vriend. Ilij had al leen zijn geweer gehaald en maakte zich nu gereed om op de vogeljacht te gaan. Wil je dus niet mee? vroeg hij. Hoe maakte Philip het? Komt hij nog een bezoek brengen op de..Freia Wij blijven hier.immers nog twee uur liggen. Ik heb hem heelcmaal niet uit-' genoodigd, antwoordde Koert. Hij zou ook wel geen tijd gehad hebben. 1 Hij vaart nu direct naar Dronlheim, om zich daar voor de voeten zijner aangebedene neer te werpen. Bernard keek hem scherp aan. Zoo En jij Ik? Wat gaat mij aan! Dat zul je zelf wel het best we ten. Ik geloof wel niet. dat een knap, rijk en veelbegeerd meisje als Inga zoo'n stroopop neemt; maar zij is on berekenbaar in haar luimen en als hem zoo volkomen de vrije hand Schouwburgvoorstell'n- geu. Om aan haar verplichtingen te vol doen heeft de Directie van den Schouwburg 'besloten de nog restee- rende abonnements-voorstellingen in de tooneelzaal van „de Kroon" te doen plaats hebben. Brongebouw. In de groote zaal van het Bronge bouw had Zondagavond een zeer goed geslaagde specialiteiten-voorstelling plaats, onder directie van de heeren Smits en Bernard. Het programma voor deze voorstel ling was zeer goed samengesteld, en bevatte het optreden van eerste klasse artiesten. Als soubrette trad op Mej. Kara, die zeer veel succes had, evenzoo de heer Zevartini, als humorist. Ook de groote en de kleine To-Ko werden levendig toegejuichd zeer aardig was het om te zien hoe de kleine To-Ko. een jongetje van een jaar of zes, zware gymnastische toeren verrichtte, daarin geholpen door den grooten To-Ko. De heer Back natuur-fluitist, bracht eenige prach tige liederen ten gehoore, en ontving mede een warm applaus tot loon. Waarlijk het was een zeer gezelli ge, onderhoudende avond, en de hee ren Smits en Bernard hebben weder om hun naam als goede specialitei- ten-voorstelling-organiseerders op uit nemende wijze gehandhaafd. Er was zeer veel publiek, dat met de stukken zeer ingenomen bleek te zijn, want na elk nummer klonk een warm applaus. Orgelbespeling in deGroo- te- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 8 Maart 1904, des namiddags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. Programma: 1. Preludium en Fuga A. Hcsse 2. Adagio uit de 4e Sym- phonie, Beethoven3. Sonate No. 4, Mendelssohna. Allegro con brio b. Andante religiosoc. Allegretto d. Allegro maestoso4. Méditation, A. Guilmant; 5. Litaneij, Aria, Schu bert. Het rapport der Enquête commissie. In een druk bezochte vergadering van de afd. Haarlem der Ned. Ver eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel sprak Zondag de heer J. Oude geest in het gebouw van het H. A. S. over bovengenoemd. Spr. hield naar men ons mededeel de, ongeveer dezelfde rede als Vrij dagavond te Amsterdam, waarvan in ons nummer van Zaterdagavond j.l. een uitvoerig verslag voorkomt. In 't bijzonder critiseerde spr. de verklaringen van den Ingenieur Sloot der Centrale Werkplaats, voor de commissie afgelegd aangaande het loon en het stukwerk aan de C. W. Daarentegen werden de verklarin gen van den Ingenieur der S.S. van Hettega Tromp, die na de staking als zoodanig ontslag heeft genomen, zeer geprezen. Te water. Zondagmorgen is een politieagent op het Zuider-Buitenspaarne te water geraakt, doch wist zichzelf gelukkig spoedig te redden. Volgens zijn beweren had hij onder de Lange brug verdacht leven ge hoord en om er achter te komen wat daar was, zich te ver voorover gebo gen. laat Doe mij het genoegen, eindelijk over die geschiedenis te zwijgenviel Koert hem driftig in de rede. Wat mij betreft mag Philip zich verloven, in 'thuwelijk treden of zich denhals breken op de rotsen het gaat mij niet aan Het laatste zou je vermoedelijk het best bevallen zijn, merkte Bernard droog op en in weerwil daarvan heb je hem eigenhandig naar beneden gesleurd, op den vasten grond. Dus tot weerziensIk kom niet laat terug. Met die woorden vertrok hij en even daarna stiet de boot van wal, die hij zelf bestuurde. Koert had gezegd, dat hij te ver moeid was om aan de vogeljacht deel te nemen, maar toch dacht hij er niet aan. te gaan rusten. Hij bleef op het dek en keek toe. hoe het toe ristengezelschap. dat nu wger bij de haven was aangekomen.zich inscheep te. hoe de stoomboot het ankerlicht- te en wegvoer. De jonge zeeman keek haar met een somber gezicht en opeengeklemde lippen na. tot z': achter een vooruit stekende rots verdween. Hij wilde zichzelf niet bekennen, hoe jammer- liik het heimweh v-«ro plaagde, hij wilqle tot eiken prijs bewijzen geven van standvastigheid en mannentrots, maar hij voelde zich daarbij niet wel te moede. I Het liefst was hit meegegaan naar Drontheim. Over de zee heen rolde kanonge- donder, dat met eenigszins zwakker geluid beantwoord werd. De „Thétis" I wisselde saluutschoten met den „Zee- I adelaar", die juist de haven binnen liep. Men had gehoord, dat minister. Von Hohenfels aan boord was en be groette den gevierden politieken lei der van het vaderland, i Op het dek van den kruiser, bij de officieren, stond luitenant Fernstein en bij de mannen naast zijn broeder Christiaan Kunz. Zij stemden uit volle borst met het hoera in, dat voor het I voorbijvarende jacht bestemd was. I De kleine Noorsche stad met haar haven, haar hoofdzakelijk van hout gebouwde huizen en de beide kerken lag daar vriendelijk en eenvoudig, door de middagzon verlicht. Anders kwamen hier alleen handels- en postbooten en de toeristenbooten legden gewoonlijk maar ee; uren I aan, maar heden was er voor de be woners meer te zien. Den kleinen, flinken zeiler met de Noorsche vlag kenden zij al, evena's het vorstelijke jacht, heide waren al eenige malen hier geweest, maar het binnenloopen van een Duitsche oor- logsboot was een ongewone gebeurte nis, Zc leg wel buiten de. haven,mnar men kon haar toch duidelijk zien. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1