NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. )eErfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6347. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 10 MAART 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN 01RÜ1B MAANDEN", Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen 8n den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem j, s» de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lwens Coster. Directeur J, C. PÊEREB00M. j, 1.00 0.02Ü 0.37X 0.45 ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. .Bepate EtlaöL Dtt xmmmer bedaat uit ssee* M&dzfjileii. Haarlem's Dagblad van 10 Maart bevat o. a. Blad A. Buitenlandsck Over- iekt, Oorlogsnieuws, Muziekver- lag van Philip Loots, J Kamer- rerzicht, Biuuenl.-, Gemengd- en tadsnieuws. Blad B. Binuenl.- en Gemengd ieuws, Koloniën en Rechtzaken. JBuiteüilandgck Overzicht langs den Deenschen kabel zou heb ben verhinderd, onwaar. Wat den aanval van den 8en Febru ari op twee Russische oorlogsschepen in de haven van Tsjemoelpo aangaat, wordt opgemerkt, dat, aangezien Ko rea verlof tot het landen van Japan- Arthur, als verkenningen, om, in dit1 geval, de gevechtswaarde van de lor-, ten te Wladiwostok te onderzoeken, j en misschien nog, om zekerheid te verkrijgen of het Russische smaldeel die haven verlaten had. Wegens de - eilanden, die in de baai liggen, DE OOllLOG. Geen nieuws van het oorlogsterrein, e Russische vloot is nog wonderlijk ractief en de samentrekking der le ers gaat begrijpelijkerwijze lang- iarn. Het Japansche departement van ma-j ne ontkent de beschieting van Wla- iwostok niet, maar twijfelt aan de listheid der Russische berichten er-1 eer. Dat de meeste der weggeschoten 10 lydietbommen niet ontploft zouden ja. wordt onmogelijk geacht. Volle- ige bijzonderheden van Japansche jde kunnen spoedig worden ver acht. De Russische bereden verkenners, ie onlangs in de buurt van Kasan aren, trekken langzamerhand terug aar de Jaloe. Met het leggen van den loorweg van Seoel naar Witsjoe is jonnen. )at is al wat van de krijgsverrich- ngen te melden valt. Ander nieuws, in verband met den jrlog, is dat de voorzitter van den ipanschen Geheimen Raad, Markies met een ending naar Korea belast, over welker doel niets is uit- jlekt buiten de hoogste officieels ingen. Schoon er beweerd wordt, at de reis geen staatkundige beteeke- is heeft, blijkt het belang uit net it, dat Ito de brenger zal wezen van in eigenhandigen brief zijns keizers an den keizer van Korea. De zending ekt groote belangstelling, ook door 5 omstandigheid, dat de markies ver- izeld zal zijn door graaf Higasjikoe- ondervoorzitter en graaf Tsoezoe- i, secretaris van het Soemitsoein (ge- 'imen raad), den genera al-majoor esagawa en den schout-bij-naéht Sa- imoto. In antwoord op de vroeger meege- lelde nota van Rusland, heeft nu ook Japansche regeering een mdschryven aan de Mogendheden richt, waarvan de inhoud volgens richt uit Berlijn de volgende is. Ia de eerste plaats geeft de Japan- he regeering toe, dat er troepen in irea zijn geland vóór de oorlogsver- aring, maar niet voordat de oorlogs- estand tusschen Japan en Rusland itelijk was ingetreden. De uitzen- ng van troepen is geschied met ie eest uitdrukkelijke toestemming der geering van Korea, terwijl de uit- nding van omvangrijke Russische gertroepen naar Mandsjoerije is ge- urd zonder de toestemming van lina. In de tweede plaats is de bewering, it de Japansche regeering de ver- nding van Russische telegrammen sche troepen heeft gegeven, er een wellicht ook ten deele wegens de ijs- zelfstandige rechtbank voor kaperijen verspei'ring, kon men zich daarvan op is ingesteld en de over kaperij van geen andere wijze op de hoogte stel- handelsschepen gemaakte beweringen len. Het eex-ste van die twee oogmer.- krachteloos zijn geworden. ken zou dan echter gefaald hebben. In de vierde plaats wordt de bewe-' Als een voorbeeld van de .dwaashe- ring, dat de Japansche gezant te Se- den, waarmede zelfs de groote Russi- oel aan den keizer van Korea zou heb- sche pers haar lezers tracht zoet te ben verklaard, dat Korea zich onder houden, moge dienen, dat volgens nét Japansch bewind bevond en Japansche Nowoje Wremja de beschieting van troepen het paleis zouden bezetten als Wladiwostok slechts een theatrale hierin niet werd berust, als volkomen vertooning is geweest, met het doel in strijd met de feiten verworpen. om het nationale chauvinisme in Ja- In de vijfde plaats wordt het ver- pan te prikkelen en gemakkelijker cfe wijt, dat de Japansche regeering den oorlogscredieten van het parlement Russischen gezant te Seoel zou heb- los te krijgen ben bevolen Korea te verlaten, 'n Indien de Japanners vermoedden, strijd met den gang van zaken ge- dat de Russische kruisers inderdaad noemd. De Russische gezant is den Wladiwostok verlaten hadden, dan 12en Februari vriiwillig vertrokken, kan er nog een andere reden zijn, Een Japansch militair escoi'te heeft waarom het Japansche smaldeel zich hem tot Tsjemoelpo vergezeld. voor die haven vertoond heeft en, Dlij- kerxs een later bericht, daar teruggfe- I keerd is. Het stilletjes weer binnenlöo- n - .li; T,io«4c- Pexi moet voor de Russische schepen na^liet reces Vwi het plaats een onmogelijkheid Iijn> wegens phet na het reces van het ijg in de haven> die gij s]echts door OOSTENRIJKSCHE j een kunstmatige geul konden veria- Huis van Afgevaardigden. i ten. Het Japansche smaldeel voor De minister-president Von Koerber Wladiwostok schijnt sterk genoeg, te heeft verklaard, dat Oostenrijk-Hon- zijn om de Russische oorlogsschepen garije, bet behoud van den wereldvre- tot eexx zeegevecht te willen dwingen, de beschouwende als de voornaamste met de groote kans, door een over- taak van alle mogendheden, den Rus- macht het tweede gedeelte der Russi- sisch-Japanschen oorlog diep betreurt, sche vloot te verpletteren, nadat het Zij zal een volkomen onzijdigheid be- andere deel bij Port Arthur bescha- waren. digd of tot werkeloosheid gedoemd is. Aangaande de gebeurtenissen in den Wel bevinden ook de Japansche sche- Balkan heeft de fhinister verklaard, pen zich ver van hun naaste basis, in staat te zijn te verzekeren, dat de maar de Russische hebben er in 't ge- volmaaktste overeenstemming nij heel geen de eenige bereikbare, het vooiiduring bestaat tusschen Oosten- twee of drie dagreizen verwijderde rijk-Hongarije en Rusland over "net Port Arthur, telt ln deze omstandig- na te jagen doel en de daartoe te ne- heden zelfs niet meê en verkeeren zigen middelen. Men mag hopen, dat dus in nog veel ongunstiger geval, de opstandige beweging ten gevolge De laatstelijk bedoelde deskundige der doorvoering van de hervormingen maakt nog de opmerking dat de ver in Macedonië een einde nemen, en lat metelheid van de Japanners, om aan een duurzame rust intreden zal. de twee uiteinden van het oorlogster- De spreker heeft voorts de noodza- rein tegelijk met gedeelten van hun kelijkheid betoogd van het sluiten van vloot op te treden, wel bewijst hoe handelsovereenkomsten en nadruk ge- gering de Russische vloot te Port Ar- legd op de noodzakelijkheid om inde thur, voor zoover zij nog gereed is eerste plaats de militiew-0* aan te voor den strijd, door. hen geschat nemen. j wordt. En hij verdiept zich dan weer in de waag, waarom toch de groote l'e Japauscne >i00t. s onbeschadigde Russische oorlogssche- De maritieme deskundige van dePen haven van Port Arthur blij- Engelsche Globe wijst er op, dat de ven liggen, beschieting waarschijnlijk het born-j bardement uit den grootsten afstand is waarvan de geschiedenis gewaagt. schoolonderricht (2) en een naaikamer boven van 16 bij 8 M., die ook als ver gaderzaal kan worden gebruikt Van alle vensters kuxxxxen zoowel de onder als de bovenramen geopend worden. De ventilatie geschiedt door z.g. Rap- pel-schoorsteenen of door Wolperts- kappen, de kachels zijn van het nieuwste systeem. Behalve een speelzaal bezit het ge bouw eene ruime speelplaats, waar het Woensdagmiddag al heerlijk was "n 't warme zonnetje. Bij den hoofdin gang is een spreekkamer en een be scheiden vertrekje, waar de onderwij zende Zusters zich even kunnen ver- poozen of iets gebruiken. Het geheel heeft een oppervlakte van 50 bij 27 Meter, waaruit men kan af leiden hoe kloek een gebouw het is. In weerwil hiervan en van zijn mo derne inrichting is de school goed- kooper, dan de 6e tusschenschool, die de gemeente gaat bouwen in 't Kle verpark. De heer Robbers, die de school ont wierp en de heer G. Hulsebosch, die als aannemer optrad, hebben eer van dit degelijke bouwwerk. Toch hadden de Japansche schepen nog verder af kunnen gaan liggen, want hun zes- en achtduims snelvuur- geschut draagt, bij heldere lucht, met gemak twaalf kilometer, terwijl de afstand hier Stadsnieuws. De Nieuwe School in de Klarenheefcstraat. In het Leidschekwartier niet ver ileehts iets1 meer dan 9 van de kathedraal heeft de heer C. L. K.M. bedroeg. De vier torpe do jagers, M. Robbers, architect alhier, eenrieu- die van den wal bespeurd werden, we school gebouwd, die Haarlems hadden waarschijnlijk tot taak, de Bisschop zelf zal inwijden en die kust te nadereix op een plek, waar het daarna door de Zusters Franciscanes- vuur van de forten ze niet bereiken sen zal worden bestuurd, kon, om de uitwerking van het bom- 't Is een kloek gebouw, met drie bardement na te' gaan (welke van flinke uitgangen en dat van buiten een de groote oorlogsschepen zeker niet indruk geeft van degelijkheid zonder goed waargenomen kon worden), eix overdaad. Die indruk wordt door het dan aan de vloot te seinen. inwendige geheel bevestigd. Vestibu- Onder deze omstandigheden spreekt les, gangen, gelegenheden voor reti- het van zelf, dat het vuur der Japan- rade en voor wasschen hebben par- ners geen ernstige schade kon teweeg- ketvloeren, de trap is van Ameri- brengen het is nog vex-bazend dat kaansch grenenhout met geribd ijzer eenige granaten met dat al doel ge- op de treden, een zware balustrade troffen hebben. Men- kan ook eigen- behoedt de kinderen voor ongelukken, lijk niet spreken van een bombarde-Alles is flink en deugdelijk opgevat, ment. Een Duitsche deskundige be- Gangen van 2.20 M. breed, ruime, schouwt de beschieting van Wladi- goedverlichte lokalen voor lager on- wostok, evenals vroeger die van Port derwijs (10 in getal) voor bewaar- TIJFDE-BACHCONC'ERT. Onder de feestelijke klanken van Weber's jubel-ouverture nam Dinsdag avond het Bacli-jaar 1903—'04 weer afscheid van ons. Rijk was het vex-- loopen zuiver aan diepe, blijvende kunstindrukken en zeker niet de minst mooie ouder onze herinneringen zul- i len aan dit laatste concert verbonden i blijven. Vooral de medewerking van I den pianist Edouard Risler uit. Parijs [maakte dexx avond van Dinsda- tot 1 een evenement in ons muziekleven. Zijn programma en de bewonderens- waardige uitvoering daarvan waren beide in de hoogste mate belangvvek kerxd. In het eerste deel werd door hem gespeeld het ontzaglijk zware- ook physiek zoo veeleischende pia no-concert in A van Liszt. Weinig pianisten zullen van dit wex-k dat meer doet denken aan een vrije im provisatie dan aan wat men gewooxx is onder een mano-coneert" ie ver staan iets genietbaars, of zelfs maar verstaanbaars weten te maken. Onder Risler's vingers wordt bet tot de geweldige uiting van een lievig gepassioneerd gemoed, en bij het aaxxdreunexi van die enorme klank massa's voeleix we iets van het ont- zag, dat ons bij het aanschouwen va-i een grootsch natuurtafreel bevangt. Zoo gespeeld - - en hier denk ik ook aan de magistraal behandelde orkest partij heeft dit synxphonisch-bra- vourstuk een imposante werking. In het tweede deel bij de vertol king vaix Beethoven's Sonate op. 111 opexxbaarde zich vooral de innige, teedere zijde van Risler's talent. Voox*- gedragen met een artistieke vrijheid die in. i. zelfs enkele malen de perken, aaix den reproduceerenden kunstenaar gesteld, overschreed, ging dit laatste van Beethoven's klavier-poëmen als een droom aan ons voorbij. Misschien had iix een kleinere ruimte de eerste satz met zijn gewichtig hoofdmotief nog machtiger aangesproken, maar het Arietta met de verrukkelijke, ó,l subtielere vai*iaties, gaf een onbe- schrijfelijken indruk van iets boven- aardsch onstoffelijks. Het was het ideaal zelf. Onder de Bach-solisten van dit jaar zal misschien Edouard Risler ons het langst en 'tlevendigst voor den geest staan en dan niet alleen omdat hij de laatste was. Het orkest bracht ons op de eerste plaats de Jupiter-Symphonie waarvan de frissche schoonheid en de doorzichtige klaarheid bij de stout- ste complicaties nog lang de sytnpa- thie der muziekminnaars en de be wondering der muziekkenners zal blij ven trekken. Sen paar heerlijke staaltjes van fijne expx-essie gaf het verder in de /oordracht van Wagner's T r a u m e, voor orkest gezet door J. Svendsen en ,,Solvejg's Lied" uit de muziek voor Peer Gynt van Grieg. En tot slot van den hoogst belangrijken avond kwam, zooals reeds gezegd, de Jubel-ouver ture van Weber. Den heer Willem Mengelberg werd na de uitvoering der Symphonie een groote lauwerkrans aangeboden waarschijnlijk bedoeld als blijk van hulde en dank aan hem en zijn or kest, voor wat zij in 'tverloopen sei zoen weer tot den bloei der Haarlem- sche Bach-Vereeniging en van hex muziekleven ten onzent hebben bijge dragen. PHILIP LOOTS. S t e u n-C o m i t In de week van 28 Maart werd bij het Plaatselijk Steun-Comite al hier voor de uitgeslotenen ontvangen: van den heer G. G. te H. 1. van den heer A. H. te H. 1 van Mej. S. te H. 15 p. brood 0.— van het Landelijk Comité 17. van typo's Enschedé (bons) 2.25 aan boodschappen 10 bons 0. opbrengst van inteekenbilj. 6.25 id. van bons2S.55 Saldo vorige week,,49.29 Totaal ontvangstenf 105.34 De uitgaven bedroegen 92.69 Saldo op 9 Maartf 12.65 Haarlemse lx e Kegelbond. De jaarvergadering van den Haar- lemschen Kegelbond zal Vrijdag 11 Maart a.s. op de Bovenvoorzaal van Café Brinknxann, plaats hebben. De agenda bevat: Notulen der laat ste VergaderingIngekomen stukken; Jaarverslag van den Secretaris; Jaar-I verslag van den Penningmeesterj Benoeming eener commissie tot na-; ziening der Rekening en Verantwoor ding Aftreding en verkiezing van 2 Bestuursleden volgens Art. 13 van het Reglement; Verkiezing van vier le den voor de Ballotage-Commissie (zie Art. 4). Rondvraag. Na Arbeid Kunst Het fanfarekorps „Na Arbeid Kunst" Dir. de heer J. Blad, geeft Zaterdag ter viering van het 5-jarig bestaan een uitvoering in de „Kleine Vereeniging" met welwillende medewerking van Coriie Blad (piano)J. Blad Jr. (fluit) en J. Blad (resp. riool, clarinet, wald- horn)en verder met medewerking van een Specialiteitengezelschap on der directie der heeren Zwartveiver en v. d. Lugt Na afloop is er bal. Naar wij vernemen is de heer Dekker, voorman op het traject station HaarlemHaarlemmerliede der H. IJ. S. M. alhier, bexxoemd tot ploegbaas op het nieuw aan te leg gen goederen-emplacement alhier. Zaterdag had zekere J. H. te Bennebroek, oud 26 jaar, van be roep bloemist, het ongeluk, zoodanig ia de roef van een schuit te vallen, dat hij naar de Maria-Stichting te Haarlem is vervoerd. Anti-Rev- Propagantla-Glub. Voor de anti-revolutionaire propa ganda club „Mr. E. Groen van Prin- sterer" trad Dinsdagavond als spre ker oii rar. P. A. Diepenhorst met het onderwerp „Klassenstrijd". De Voorz. verwelkomt de vergade ring hartelijk en spreekt daarna een kort gebed uit. Daarna is het woord aan den spre ker van dezen avond, die begint te wijzen op het groot aantal vergade ringen der partij, die blijk geven van den stand der politieke partijen in ons land. Spr. wijst op derx veran derden toon in vergaderingen voor eenige jaren in vergelijk van nu. Toen was het in hoofdzaak in het a.-r. kamp tegen het liberalisme gericht, xxu tegexi het socialisme ten gevolge van de veranderde toestanden. Bezwaar tegen bestrijding van het socialisme is de eisch dat men zich verplaatst op materialistischen grond slag. Het socialisme treedt op op alle terrein. We erkennen de ruime plaats, die in het socialisme aan ecoxxomi- sche vraagstukken wordt toegekend, maar we weigeren die zijde als ken schetsend ex-van te erkennen. Dogma en praktijk zijn niet te scheiden. Een i bestrijding van de leer van het socia lisme in de richting van den klasse- strijd is volkomen gerechtvaardigd. Spr. gaat eerst na de beteekenis van den klassestrijd voor de leer van het socialisme. De klassestrijd is voor het socialisme overheerschend. Geen goed socialist of hij moet den klassestrijd op den voorgrond stel len. Spr. tracht dat door een voor beeld aaix te toonexx. Spr. gaat na de theorie van den klassestrijd aan de hand van Marx en merkt op dat er zeer nauw ver band bestaat tusschen deze en de leer van het historisch materialisme, waarhij de oeconomische toestand gaat vóór recht, godsdienst, zedelijk heidsleer, kunsthet materieele gaat VÓÓI". Spr. haalt aan het werk van Kauts- ky, waarin de clericale partijen wor den gerekend tot de conservatieven, die genoemd wox-den de partij, die den landbouw steunt. Spr. stelt het on gerijmde daarvan in het licht (Ap plaus). Mi*. D. wijst erop hoe de socialis ten dexx godsdienst en het christen dom beschouwen, waarover ook het materieele den scepter zwaait. Zoo in 't algemeenniet de geest be- heerscht de stof, maar de stof be- heerscht den geest. Zoo speelt het historisch materialisme de grootste rol in de socialistische leer. Spr. bespreekt verder de theorie van Hegel en brengt die in verband met de leer van den klassestrijd, die zegt dal geheele geschiedenis een geschiedenis is van strijd tus schen uitzuigers en uitgeZogenen, waaraan de laatsten niet anders een eixxd kunnen kaemn dan door de maat schappij voor goed van de macht der uitzuigers te bevrijden. Hierna ging spr. na de opstelling van het communistisch manifest, waarvan de strijdkreet is: „prole tariërs van alle landen, vereenigt U De hoofdstrekking van de leer van dexi klassestrijd is daarin weergege ven en in 't oog springt de opvatting Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. Het is in één woord schitterend weest. Oom Hohenfels was in een erst beminnelijke bui, wat bij hem den voorkomt. Zij hebben hem dan k genoeg gefêteerd en als een soort iverein behandeld. Sylvia heeft na- irlijk de harten der jongelui iii ur en vlam gezet. Zij zag er ook ^bekoorlijkst uit. - En Sassenburg - Hij was vriendelijk en hoffelijk altijd, maar ik geloof, dat hij zich Ufischen hevig verveelde. Onder nschen en bij een feest moet hij h inspannen en dat slaat hem niet aan. Zijn aanstaande- gemalin hem dat wel weer leeren. Waarom i jij eigenlijk niet meegekomen? 1 trok zeer de aandacht. - Waartoe vroeg Bernard kort. behoor niet meer tot jelui kringen - Jij hebt daar toch bij behoort en [officier in allen vox-m je ontslag genomen. Je hadt toch ten minste een bezoek op de ..Thétis" kunnen afste ken. daar behoefde ie toch geen be minnelijke toespelingen van Je oom te vreezen. Bernard zweeg, hij kon toch niet zeggen, dat hij hang was voor de her inneringen, in plaats daarvan vroeg hij Je hebt toch mijn excuses wel gemaakt op den „Zeeadelaar"? Ja, ik heb de uitnoodiging van den consul als voox-wendsel gebruikt en gezegd, dat je morgen vroeg nog een kwartiertje aan boord zou komen Dat zal wel dienen, wij zouden immers morgen vroeg weggaan. Wij hebben nog een paar interessante plekjes aan de kust te bezoeken, die ik je in elk geval moet laten zien. Je kent immers ons reisprogramma? Ik denk, dat wij binnen acht dagen in Bergen zijn. Zoo zei Koert op eigenaardig gex-ekten toon. Hij leunde met beide armen op de borstwering en keek vol aandacht naar de ..Thétis", waar juist de boo ten aanlegden, toen sprak hii plotse ling zonder zicli om te keeren Bernard, ik moet je een voorstel doen. En dat is? Hoe zou je het vinden, als wij nu ja als wij direct naar Drontheim zeilden Bernard keek verrast op. Wil je Ik wil niet ik moetviel de jonge zeeman uit. Ik heb mij er al lang gexioeg tegen verzet, maar sinds ik Philip daarboven heb aangetroffen en weet, wat h" in 't schild voert, heb ik geen rust meer. Neem mij om 's hemels wil niet mee naar je in teressante punten, ik zie er toch niets van. Kort en goed, ik moet naar Drontheim, al zou ik er ook heen zwemmen Ziezoo, lach mij nu maar uit. Maar de vriend lachte niet, hij zei alleen op halfluiden toon Zoo vèr is het dus al met je Ja, zoo vèr is het met mij be vestigde Koert, met een soort van ver twijfelden humor. Als ik er aan denk dat die pochhans, die Philip, mij mis schien het lieve kind voor den neus wegkaapt, en ik zit hier op de „Freia" zonder handelend op te treden, al was het alleen maar om hem eens rechts en links om de ooren te slaaxx dan verdwijnt al mijn trots en eigenzinnigheidDat is allemaal maar onzin, als het levensgeluk op t spel staat. ,Ik ga nog eens stormloo- pen Bex-nard glimlachte even. Dat wist ik al lang, maar ik mocht het punt niet aanroeren, dan werdt ie boos. Nu heb je Philip wat vóór gegeven, vermoedelijk is hij daar al. Nu, hij zal zich toch niet direct bij aankomst verlovenriep de jonge zeeman woedend. Met zijn onmogelijk iNoorsch, dat niemand verstaat, komt hij heelemaal niet klaar exi intus- schen kom ikDus gaan wij naar Drontheim Natuurlijk en als de wind gun stig is. zijn wij daar na twee dagen. Koert zuchtte, dien men kon het hem aanzien, dat die bekentenis hem zwaar gevallen was, nu het hem echter van het hart was, keerde het oude. opgewekte zelfvertrouwen terug. Een blijde trek kwam opzijn gelaat terwijl hij zacht zei Ze heeft mij toch wel een weinig lief, de kleine Inga, dat weet ik en daarop heb ik mijn hoop gevestigd. Dus voorwaartsGa je mee xxaar beneden I Ik kom dadelijk, ik moet Olof nog wat zeggen, antwoordde Bernard maar zijn oogen volgden den vriend, die de trap aiging naar de kajuit. Dus ook hij was bevangen door een alles overheerschend gevoel, waar bij trots en eigenzinnigheid niets meer te zeggen hadden, hij gaf zich zonder beding over. Voor 'teerst kwam er in Bernard's gemoed een gedachte op, die hij ech ter dadelijk weer van zich wierp. Voor hem was geen terugtreien meer mogelijk. Koert had het zoo gemak kelijk, hij hoog zich voor een bemind meisje, dat hij ééns pijn gedaan had, I dat was niet moeilijk. Maar beken nen, dat men als een trotsch, koppig kind gehandeld had, dat men zich had laten leiden door de lust tot wTaak over den dwang eener strenge opvoe ding, deemoedig zich te moeten onder- werpen Het was den jongen man als dook het strenge gelaat van zijn ouden commandant voor hem op en als hoor de hij zijn uitspraak: „Met ernstige plichten speelt men niet. Je bent bij ons vandaan gegaan blijf nu ook, waar je bent. Wij hebben geen plaats meer voor je I" Als men dat nu eens werkelijk tot hem zei! F' richtte zich met een woeste beweging op en stampte met den voet. Nooit Het weer was 's nachts veranderd. Op den helderen, zochten avond volede een droevige, koude morgexx. de hemel was bewolkt, de zee lag nevelen en de wind woei scherp uit het Noordwesten. Het was noc tamelijk vroeg, toen Bernard Hohenfels aan boord van den ..Zeeadelaar" kwam. Hij had ex pres de morgenuren gekozen, om zon der onbeleefd te toch niemand te treffen en dat gelukte hem ook. Nog geen zijner familieleden was bij de hand. hij sprak alleen den kapitein, die hem meedeelde, dat hij order ge kregen had met het jacht vooruit te varen tot Drontheim, de prins en zijn gasten waren van plan. van het schoone landschap per rijtuig te genie ten. Het was een tochtje van twee dagen, en zij waren van plan direct I na het ontbijt te vertrekken. Bernard zei, dat het hem speet, niet te kunnen wachten, zijn ..Freia" was klaar om te vertrekken en moest ge- bruik maken van den gunstigen wind. Hij verzocht dat met zijn groeten over te brengen en zei, al van plan, heen te gaan. Ik zal nog even naar Harald Thorvik gaan. Of is hij misschien aan wal Neen, hij is aan boord, ant woordde de kapitein, terwijl een on miskenbare uitdrukking van verlegen heid op zijn gelaat te lezen was. Maar er is iets onaangenaams voorgeval len. iets zeer onaangenaams giste ren, toen de heeren van de „Thétis" weg waren. Wat is er dan voorgevallen [vroeg de jonge man verschrikt. Toch x.iets ernstigs Ja. het was ernstig genoeg Het is zoo vèr gekomen, dat de stuurman naar zijn mes greep en dat maakte de anderen woestzij wierpen zich gezamenlijk np hem. Ik kwam geluk kig nog MiistblUijds om het ergste te voorkomen. Een paar minuten later en er was een ongeluk gebeurd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1