JUL. WULFF CX Voor f 85 Guldei een prachtig 1ste kl. Rijwie het RIJWIEL-MAGAZIJI in 36 Gierstraat 3(i; m mm Het beste adres voor Uitstoomen en Verven van alle mogelijke Heeren en Dameskleedingstukken Gordijnen enz. enz. merk "LAPERLE" Nieuwe Voorjaars- en Zomerstoffen -an Ontvangen de nieuwste modellen Kinder- en Sportwagens TUIV- en SEBREMË1IRELEN vim Riet en Bamboe. Firma WED. J. SWAANSWIJK, Z* JLj lstx-aat Zwarte Costumes. Kleeding' naar maat. A. J. AUSEMS, Groote Houtstraat 2, f leeren- Jongelieeren- en Kinderkleedingmagazijn Stoomververij en Ohem. Wasscherij. Groote Houtstraat 177 - - - Heimbrekersteeg 8-10 TELEl'HOOA' IS» Filialen Amsterdam, Leiden, Den Haag Alkmaar, Apeldoorn, Edam, etc., etc. Aflevering als nieuw, binnen eenige dagen. BILLIJKE PRIJZEN. J. ICKELSHEIMER ZOON Tailleurs, Ged. Oude Gracht 74, COSTUMES vaü f30 en hooger OVERJASSEN -24 en hooger Binnenland. Staten-Geueraal Kameroverzicht Het Hooger Onderwijs-debat werd gisteren voortgezet met een voorstel van den heer Schokking mei het doel om de z.g. University Extension te regelen en zorg te dragen voor de waarlijk wetenschappelijke beteekenis dezer extra-universitaire colleges of voorlezingen. De heer Schokking stelde voor ..Aan instellingen, stichtingen of rechtspersoonlijkheid bezittende ver- eenigingen kan door Üns op hun ver zoek, curatoren gehoord, telkens voor een studiejaar worden toegestaan aan een Rijks-universiteit of aan de tech nische hoogeschool een reeks weten schappelijke voorlezingen te doen houden. Bij het verzoek, dat vóór 1 April is in te zenden, moeten worden over gelegd lo. de statuten, de akte of het glement voor de te houden lezingen 2o. een opgave van de dagen en uren, waarop zij de voorlezingen zul len doen houden 3o. een lijst van lien, die een voor lezing houden zullen en van de door hen te behandelen onderwerpen. Bij de voorlezingen wordt door cu ratoren het gebruik van de inrichtin gen, verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs, onder door hen te stellen voorwaarden vergund. De voorlezingen en de daarin te be handelen onderwerpen worden opliet programma der lessen aangekondigd. Zonder betaling heeft tot deze voor lezingen toegang een ieder, die toe gang heeft tot de lessen der Universi teit of der technische hoogeschool.' Tegen de bedoeling van het amen dement bestond geen bedenking; wèl voerden de heeren Bos en Roëll en de Min. eenige bezwaren iegen de redac tie aan, met name ook tegen hei, moeilijk uitvoerbaar imperatief voor schrift. dat de leermiddelen en instru menten in gebruik moesten gegeven worden. Dat zou tot groote schade kunnen leiden. De voorsteller maakte deze bepaling facultatief, onder ver plichting van goedkeuring door cura toren, en bracht ook nog enkele an dere wijzigingen aan, waarna zijn voorstel werd aangenomen. Toen kwam men weer terug bij de gisteren behandelde quaestie van de bijzondere hoogleeraren in de god geleerdheid. De Min. stelde thans voor ..De in artikel 107n bedoelde aan wijzing kan door Ons, bij besluit, den Raad van State gehoord, na ingewon nen advies van curatoren der rijks universiteit, te allen tijde worden in getrokken. Komt eene aangewezen in stelling, stichting of vereeniging liet bepaalde bij artikel 107v niet of niet langer na, dan wordt de aanwijzing op gelijke wijze ingetrokken." Een redactie, die de linkerzijde niet bevredigdezij stemde legen en met haar de heer Schokking, maar iiet voorstel werd aangenomen met 52 tegen 35 stemmen. Daarna was liet belangrijke punt der bijzondere universiteiten aan de orde. De heer Loliman. herinnerende dat gelijkstelling gevraagd wordt ten aanzien van den effectus civilis, bleef van oordeel, dat op den duur dan ook de wetenschappelijke waarborgen van bijzondere en openbare universiteiten gelijk moesten zijn. Hij achtte die wetenschappelijke waarborgen vol doende, maar betreurde dat ze niet sterker waren en een privilege aanwe zig was. Daarom wenschte hij reeds thans een uitspraak uit te lokken om trent het losmaken van den effectus civilis van de universitaire examens en stelde een motie voor, luidende „De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is de bevoegdheid tot het bekleeden van openbare betrekkingen en liet uitoefe nen van beroepen, niet uitsluitend te verbinden aan den uitslag van uni- j versitaire examens, gaat over tot de orde van den dag." De heer Drucker meende dat ieder vóór deze motie kon stemmen, wijl ze zoo vaag was maar als ze iets meer beteekende, kon men haar niet klak-1 keloos behandelen en de heer Mees was van oordeel, dat, werd ze nu aangenomen, de wet verder van de baan zou zijn. Dies werd, door den voorzitter en den voorsteller mede, tot uitstel van behandeling besloten. En verklaarde de heer van der Vlugi andermaal dit deel van de wet voor hem onaannemelijk. Met een beroep op mi'. Lobman en diens principieele bezwaren, betoogde hij andermaal, dat noch in de hoogleeraren, noch in de regeling der faculteiten, noch de af hankelijkheid der professoren voldoen de waarborgen gaven voor liet we tenschappelijk karakter der bijz. uni versiteiten. Men zeidewij kunnen niet meer geven. Maar hij zulk een standpunt was gemeen overleg ijdel. Zooals men ziet, het waren dezelfde argumenten als in het algemeen de bat. Ook de heer Roëll bleef de waar borgen onvoldoende achten, terwijl de Min. aanvoerdde dat de tegenstan ders in gebreke waren gebleven vol doende gronden voor hun oppositie aan te voeren. "Beiden waren het er over eens dat een compromis niet wel doenlijk was, allerminst bij amende ment. Er kwam er dan ook geen en de kans scheen groot dat men door de resteerende artikelen ware heengeko- men, indien niet de lieer van Karne- beek een debat had aangebonden te gen het artikel betreffende de subsi dies aan de bijz. universiteiten, voor hem het artikel dat reeds reden ge noeg was om de geheele wet te ver werpen. Waar de Reg. de geldelijke gelijkstelling der bijz. en de openb. universiteiten niet aandurfde, had zij ook de subsidies ongepraejudicieerd moeten laten. Aanst. Dinsdag 11 uur voortzetting. Besloten is Dinsdag 22 Maart een aantal wetsontwerpen in de afdeelin- gen te onderzoeken, waaronder de i Loterij wet. De andere belangrijke ont werpen die nog blijven liggen, zullen na Paschen onderzocht worden, als men gereed is met hetgeen dan in openbare behandeling kan komen. i)e verkiezing ia het district Eist Uit het rapport der commissie tot onderzoek van den geloofsbrief, van het in het kiesdistrict Eist gekozen lid der Tweede Kamer, baron Van Wijn bergen, blijkt nog, dat de heer dr. J. Th. Cattie, voorzitter der liberale kies- vereeniging te Wageningen, bezwaar maakte tegen deze verkiezing, omdat in de gemeente Renkum de afkondi ging bedoeld in art. 51 der Kieswet niet heeft plaats gehad. Dit bezwaar wordt in een hij de Ka mer ingekomen adres van dr. J. Th. Cattie o. a. nader als volgt toege licht dat zelfs een lijst uit Renkum te laat is aangekomen cn dus niet ingeleverd is kunnen worden dat in elk geval, indien voldaan was aan een tijdige openbare kennisge ving, een derde candidatenlïjst had kunnen worden ingeleverd, waardoor de uitslag der stemming anders nad kunnen zijn dat onbetwist niet kennisgeven van den dag der verkiezing, dus niet vol doen aan de laatste zinsnede, 1ste alinea van art. 51 der Kieswet, mag geacht worden een geldige reden voor niet-wettigheid der verkiezing. Im mers wordt daaraan niet streng vast- j gehouden, dan kunnen allerlei kwade praktijken ongestraft worden uitge oefend en onrechtmatig verkregen, eenvoudige candidaatstelling in eenig district tot verkiezing van een candi-| daat aanleiding geven. De commissie vermeldt nog in haar rapport, dat in het proces-verbaal der candid aatstelling van 23 Februari is' aangeteekend..Tengevolge van deW spoed, die met deze verkiezing is ge-i maakt, kon niet behoorlijk worden1 voldaan aan art. 51 der Kieswet, om-l dat de plaatselijke bladen alhier Za-| terdags verschijnen en bij de kiezers, die in de buurten wonen, die bladen gewoonlijk niet voor namiddags wor-' den ontvangendat zal in andere ge meenten wel eveneens het geval zijn geweest." Uit do Arbeiderswereld. Een Arbeidsgeschil. De Kamer van Arbeid voor liet Han dels-, Crediet- en Verzekeringswezen te Amsterdam heeft het volgende ge schil te beoordeelen gehad. Drie v\ erklieden L. J. de Geus, oiul 30 jaar. H. Verhoef, oud 27 jaar, en I Bon, oud 22 jaar waren als be stellers in dienst bij de firma Höwe- ler en Co., groothandel in ijzerwaren te Amsterdam. Hun gewone werktijd duurde van 's morgens 8 uur tot des avonds 0 uur; hun werk bestond in In-I verpakken, bezorgen en afhalen van ijzerwaren; vast schaftuur was er nietzooveel mogelijk werd hun om twaalf uur een korte rust gegund,, docli menigmaal moesten zij hun maaltijd onder het werk door gebrui ken. \n anneer zij s avonds te t» uur hel magazijn verheten, moesten /.ij nog een handkar met bestellingen meenemen en goederen ailevcnen, zoodat zij.'s avonds gewoonlijk L.s- schen 7 en 8 uur te huis kwamen. I liet loon bedroeg voor De Geus en Verhoef 1.40 per dag. voor bon l.ju per dag. Op Woensdag 3 Februari deelde de patroon liun mede, dat zij ter oprui ming van liet magazijn 'savonüs ie 8 uur moesten terugkomen, om dan tot 10 uur te blijven werken. Dit zou ook volgende avonden moeten geschie den, en wel totdat het magazijn weer geheel in orde was. De werklieden verklaarden zich bereid 's avonds te komen werken, doch maakten daar voor aanspraak op extra loon. De patroon weigerde liun dit en toen zij bij hun eisch volhardden, gaf liij hun tegen Zaterdag 6 Februari 1904 ont slag. De werklieden hebben daarop Woensdagavond te 6 uur het magazijn verlaten en toen tevens ontslag geno men. Zij riepen vervolgens de tus- schenkomst der Kamer van Arbeid ;n en verklaarden zich bereid opnieuw bij de firma Höweler en Co. in dienst te komen, echter tegen een loon van 10 per week, hetgeen huns inziens nog beneden het normale, te Amster dam voor een betrekking als de hun ne, geldende loon is, dat volgens hen op 12 kan worden gesteld. De firma Höweler en Co. bleek na mondeling en schriftelijk overleg tot geenerlei schikking genegen. Zij had terstond andere werklieden in dienst genomen en achtte zich volkomen ge rechtigd van hare werklieden avond werk zonder eenige extra vergoeding te vorderen. Zij beriep zich op andere werktiiden, die vroeger in haar zaak gegolden hadden, hoewel zij toegaf, dat de thans ontslagen werklieden deze langere werktijden, nl. van 75 uur en dan nog 's avonds van 7 uur tot half tien niet meer hadden mee gemaakt. Voorts voerde zij aan. dm deze werklieden uithoofde van hunne geringe bekwaamheden geen hooger loon konden verdienen en dat zij door abuizen met verzendingen en onsolide wijze van inpakken menigmaal scha de aan de firma Höweler en Co. luid den veroorzaakt. Zij deelde voorts mede aan haar kantoorpersoneel ge regeld verhooging van salaris toe te kennen. Nu de firma Höweler en Co. beslist verklaarde in geenerlei schikking te willen treden, achtte de Kamer het benoemen van een verzoeningsraad doelloos. Bij de behandeling dezer zaak spra- ken de leden der - van Arbeid eenstemmig als hun beslist oordeel uit, dat de werklieden in deze het recht aan hunne zijde hadden. In aanmerking genomen liet zeer lage loon van ƒ1.40 resp. ƒ1.30 per dag voor zwaren, afmattenden arbeid aan deze werklieden toegekend, kon van hen naar het oordeel der Kamer geenszins gevergd worden na afloop van hun dagtaak eenige avonden van 8—10 uur opnieuw te komen werken J zonder extra belooning. De werklieden j hadden dus volkomen terecht op een i extra belooning voor liet avondwerk j aanspraak gemaakt, en de firma Hö- weler en Co. had hare verplichtingen als werkgeefster geschonden door op de weigering der werklieden ontslag te laten volgen. Dat de werklieden onder de gegeven omstandigheden op Woensdag 3 Februari des avonds te 6 uur den dienst hadden verlaten en ontslag hadden genomen, achtte de Kamer alleszins te verontschuldigen. Als slotsom sprak de Kamer van Arbeid zich in beslist afkeurenden zin over de handelwijze der firma Höwe ler en Co. uit. Gemengd Nieuws Een Oplichter. Een merkwaardige oplichter is te Berlijn gevangen genomen. Hij is de vierde zoon van een zeer gezien bur ger aldaar, maar had niet als zijn drie broeders zijn ouders veel genoe gen verschaft. Hij moest het gymna sium verlaten en werd zwendelaar. Onder den naam van dr. Nowalis wist hij bij vijf gegoede gezinnen te Berlijn zich in te dringen en met een dochter van elk gezin zich te ver loven. Hoe hij het aangelegd heeftom met vijf bruiden niet weldra door de mat te vallen, zal later opgehelderd worden. Hij werd ontmaskerd door een der aanstaande schoonmama's, die met haar man in onmin geraakte en den geliefden schoonzoon in spé zoozeer vertrouwde, dat zij hem haar vermo gen overhandigde om het op zijn naam bii een Bank in bewaring te geven. Dat deed hij dan ook op zijn naam, maar aldus, dat hij zichzelf ook de beschikking verzekerde en al lengs alles terugnam en opteerde. Ten slotte bemerkte de dame. dat al haar geld weg was en diende rui eon aanklacht in. Reeds is gebleken, dat de oplichter ook een onderwijzer had opgelicht. Deze moest bij een strafzaak elders als getuige verhoord worden en intusschen een plaatsver vanger in de school stellen. Als zoo danig koos hij den „doctor", dien hij bij oen van diens bruiden bad leeren kennen, en hij betaalde hem trouw hot getuigenloon uit. De doctor had zijnerzijds trouw de klasse waargenomen en de jongens verklaarden nooit zulk een prettigen en gemakkelijken meester gehad te hebben Uit do Omstreken BEVERWIJK. Op Vrijdag 18 Maart a. s. des mor gens te 10 uur zal de Burgemeester dezer gemeente in het publiek verkoo- pen eenige perceelen rijshout aan de Stationstoegangswegen en den Kou- denhorn, en eenige olmeboowen aan' de Kerkstraat. De heer J. W. Fransen alhier is door B. en W. tot makelaar benoemd. De geruchten omtrent liet houden van een tentoonstelling van afgesne den bloemen beginnen thans vaster vorm aan te nemen. Door belangelooze hulp van eenige ingezetenen is het Comité tot bevordering van het vreem delingenverkeer in staat gesteld 'n het einde van April op een Zaterdag, Zondag en Maandag in „Maison Stroucken" die tentoonstelling tot stand te brengen. Wanneer de tijd daar is, zal hi I worden teruggekomen. Als zeker kunnen wij thans mek dat de Brandraad alhier in zijn heel ontslag heeft genomen. De reden moet voornamelijk gezi worden in de bij de laatste bran opgedane ervaring, in verband een ingesteld onderzoek, betreffe den druk van het water der wate ding des nachts. De heer M. Teer alhier is herkc tot lid van liet Dagelijksch Best van de Centrale Vrijzinnige Kies eeniging in het district Beverwijk. HAARLEMMERMEER. De heer P. J. Schavemade, k: laan te Gouda is benoemd tot past te Nieuw-Vennep. HEEMSTEDE. Door liet R. C. Parochiaal Ara stuur zijn dezen winter uitgereikt soepkaarten, iedere kaart geeft re op 20 porties soep. ZANDVOORT. Door den onbezoldigden Rijks-vi wachter-jachtopziener J. Bleijend te Overveen, en den buitengewoon meente-veldwachter G. de Veer alh is tegen G. K., wonende te Zandvo proces-verbaal opgemaakt wegens loopen in het duin, daarbij een li( bak hebbende om konijnen te bema tigen. Ook is tegen hem proces-veri opgemaakt wegens beleediging genoemde ambtenaren bij het coi teeren van bovengenoemd feit. Abo Haa Bui Faillissementen. Door de rechtbank te Anister zijn failliet verklaard Melis van den Hoek, winkelier kruideniers- en grutterswaren, nende te Sloten. Rechter-commis ris mr. A. Fentener van Vlissing tV: Petronella Krab Hennig, van roep vroeger modiste, thans zoi beroep, wonende te Amsterdam, L: baansgracht 121. Rechter-commi; ris mr. A. Fentener van Vlissingei it euwi Bistr Sp< OOI 1] t aa >lie] lerp M. Adriaansz, van beroep reizij wonende Korte Nieuwendijk 9. Re' Se'e ter-commissaris mr. A. Fentener Vlissingen. Failliet verklaard Max Peiser, fabrikant en wi: in kunstbloemen, handelende on de firma Nederlandsche Kunstbloem fabriek. Max. Peiser en Co., te Ams darn, Kalverstraat no. 224. Recli comm. mr. A. Fentener van Vliss gen. D. M. K. Mommenhoff, koopman leder, te Amsterdam, Van straat 9. Rechter-comm. mr. A. F tener van Vlissingen. Antonius Cornelis van Draan u1 schilder, te Baarle-Nassau. Rechl •comm. jhr. mr. A. J. J. van Sa van Ysselt. C. Wiegel, schuitenvoerdersknec f te Amsterdam, Kleine Kattenburg straat no, 98. Rechter-comm. mr. Fentener van Vlissingen. Osta en. 1 De S gen ivai: ver D rvol tre 1 en 'Sin in verschillende kleuren. Groote keuze aats rijt aa HAARLEM. Tot idei >edi bbi ich Kl iree aai ch ird berichten de ONTVANGST der

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 10